Seoul voelt zich geisoleerd Kissinger zondag jl. in Moskou ',maat etroJ Herstel van Boroboedoer vordert traag Skol spreekt uw taal. NEDERLANDSE GEOLOOG REGELT WERK SPREKINGEN MET NOORDEN RLOPEN MOEIZAAM )AG 26 APRIL 1972 f 'aW L (ANP) Onder de Zuidkoreaanse jeugd heerst opvatting dat de regering van Park Tjung Hie te ver aar afwijzing van contacten met Noord-Korea. De be- [at men besprekingen zou voeren over contacten tus- 1 van door de oorlog uiteengerukte families had daar- golf van emotie door het land doen gaan. BUITENLAND ADVERTENTIE besprekingen die sinds door de twee rode kruis in de grensplaats Pan worden gevoerd succes jouden, afwisselend in 'ong Yang, vergaderin- worden belegd over be en weer, van de ca. il dat niet aleen ver ier ook vrienden dus lereen in staat worden grens te overschrijven, wil de uitwisseling be- [amilieleden. rode kruis gesprekken irwïfcens Zuid-Korea moeten ^fljvolgd door besprekingen ke kwesties, d.w.z. sa- en eenwording. voelt Zuid-Korea zich enigszins geï soleerd. De opvattingen die leven onder de oppositionele nieuws de mocratische partij over neutralisatie van geheel Korea, onder garanties van de Verenigde Staten, de Sow- jet-Unie, China en Japan, zijn in dit verband symptomatisch. Deze opvattingen, waartegen de regering zich sterk verzet, winnen geleidelijk veld. Ook de Japanse pogingen tot toe nadering met China en Noord-Ko rea wekken ongerustheid. Enerzijds heeft de Japanse kolonisatie, van 1910 tot 1945 <in feite reeds sinds 1905), gevoelens van angst en vijan digheid onder de bevolking nagela ten, anderzijds wekt de fabelachtige economische ontwikkeling van Ja pan jaloezie, en zijn betrekkingen laanse regering wil dat j op regeringsniveau, mede als gevo over politieke kwesties roerd onder toezicht van Naties die immers rijk aandeel hebben ge- strijd tusen noord en van de herstelbetalingen, en latei- de leningen en investeringen, vriendschappen j k Het toenemend gevaar dat Japan en de V.S. de twee landen waarop teeen voor het noorden ZuW.Korea zioh in eerste lnstantie aanvaardbaar is. heeft gerlcht een ander be|cld zl|1_ Onveranderlijk 'en gaan volgen, heeft ertoe geleid dat Zuid-Korea vrienden zoekt andere delen van de wereld, met name in Europa en Afrika. Het i bereid zelfs met wat het beschouwt als „niet-vijandelijke communisti sche landen" handelsbetrekkingen aan te knopen. Dit streven, de handel met Oost- Europa uit te breiden, is niet los te zien van de zware klap die de Zuidkoreaanse economie heeft ge had door de Amerikaanse beperking van de textiel-import. Deze import nam vroeger met 40 pet per jaar toe: de stijging is bij het akkoord van half oktober tussen enerzijds de V.S. en anderzijds Japan. Zuid- Korea. Hong' Kong en Singapore, tot 7,5 procent teruggebracht. Niet alleen moet jaarlijks voor een kwart miljard dollar aan levensmid delen i voornamelijk rijst, en andere granen) worden ingevoerd ook de grondstoffen voor de voornaamste U!„ ireaanse standpunt over neergelegd in de zgn. van 12 april vorig jaar. aan wijziging onderhevig, van de gesprekspartner, randerlijk blijft hereni- £0( Q zaak van de Koreanen r moeten contacten tussen personen, organisaties of jt stand komen, maar e inmenging wordt afge- dge T dt president Park Tjung en als onderhandelings- „het zuiden moet zich deze kliek bevrijden", wordt, speciaal tegen^* de nadruk gelegd op ?en :t aan te knopen met de nse regerende demócra- likeinse partij, waarvan irk voorzitter is. halfjaar is de toon van ;en in Pan Mun Yon, oering van de wapen- reenkomst, iets anders Eal is eerder sprake van nonologen dan van een i Bsprek, en blijft men on- ijandig tegenover elkaar zuidelijke delegatie naar *1 loetingen wordt geleid 'Amerikaan Zuid-Korea wapenstilstandsovereen- getekend en na een van ongeveer vijf Jaar loordkoreaanse groep op- üiinese waarnemer. O ve len zowel Noord- als die zich Jarenlang in 7on hebben beperkt tot •n over en weer, de wa- sovereenkomst geschon- zin dat zij in de twee eerszijden van de dem- fortificaties hebben troepen onderhouden, atielijn is dermate ver- infiltraties via dit gebied mogelijk zijn geworden in Seoel hebben trou- Klruk, dat de noordelijke in Zuid Korea sinds 1969 zijn afgenomen, en gewapende eenheden, en en spionnen naar het rden gestuurd. Nog in een groep van ca dertig poging president Park te en landde een eenheid under dan 120 militairen lust. zou zich thans meer p het zenden van spion- conomische en politkeke verkrijgen, en agitato- ontevredenheid, vooral ifdstelijke studenten, aan en te kanaliseren Motief stand die president Park heeft afgekoueigd werd gemotiveerd door de il het noorden maar was d om de nationale een- terken nu de traditionele logendheden. de V.S en meer afstand lijken te export-industrieën katoen, wol kunstvezels en hout voor de textiel- en triplexfabrieken moeten uit het buitenland komen. Triplex, vervaar digd uit hout uit Indonesië, Malei sië en de Philippijnen, gaat voorna melijk naar de Verenigde Staten. In het algemeen streeft Zuid-Korea er naar de investeringen uit Europa aan te moedigen Dit blijkt verre van eenvoudig, niet alleen vanwege de Japanse concurrentie, maar ook omdat Korea traditioneel meer de blik op Amerkia heeft gericht en niet altijd volledig begrip voor Eu ropese verhoudingen lijkt te hebben Klimaat Sinds de jongste parlementsverkie zingen van 25 mei j.l. waarbij de regeringspartij haar tweederd' meerderheid verloor, is het politieke klimaat in Zuid-Korea aanzienlijk verbeterd. De oppositie heeft thans de zekerheid dat de aanhangers van de regering niet door elke door hun gewenste grondwetswijziging er doo- kunnen drukken. President Park die in 1961 door eei militaire staatsgreep aan de macht kwam. heeft zich op 27 april 197] dankzij een grondwetswijziging,voor een derde ambtstermijn van vier jaar laten herkiezen. Deze verkie zingen zijn. zowel volgens in Seoe gestationeerde diplomaten als waar nemers van ..Uncurk" de VN commissie voor unificatie en rehabi litatie van Korea betrekkeli; eerlijk verlopen Er zijn gevallen an beïnvloeding en omkoping ge weest gratis transport en drank voor boeren om op de kandidaten an de regeringspartij te stemmen, pressie van burgemeesters en di stricts hoofden maar niet in die mate dat de uitslag sterk is beïn vloed. De groepen waarnemers van „Uncurk" in Seoel en de tweed stad, Pu San, en in elk van de acht provincies, hebben zich vrij doo. het land kunnen bewegen, en reeds door de verkiezingen met kandida ten en kiezers gesproken. Buitenlandse diplomaten is teven de politieke belangstelling en het inzicht van de bevolking, vooral var de vrouwen opgevallen, die een dui delijk beeld hebben van waar het om gaat en van de opstelling van i ligheidskwesties. de oppositie op de de politieke partijen. De regerings- steeds toenemende kloof tussen de deling van de industrie boven partij legt sterk de nadruk op vei- steden en het platteland, de bevoor- landbouw EXCLUSIEVE VRIJETIJBSKI EDIXG TEGEN BETAALBARE PRIJZEN HAARLEMMERSTRAAT 149 - TELEFOON 21075 - LEIDEN Grote kollektie Corduroy en jeans Spijkerbroeken voorradig. President Park (Van onze correspondent.) WASHINGTON Dr. Henry Kissinger, president Nixons advi seur voor buitenlandse politiek, heeft onthuld dat hij gedurende iet NTelopen weekeinde, ter voor- bernid:van president Nixons be zoek "-n de Sow jet-Unie, geheime besprekingen heeft gevoerd in Mos kou met de Russische partijleider Leonid Brezjnew en de minister van Buitenlandse Z n Andrei Gromiko Kissinger weigerde in t« gaan op de details van deze ge sprekken. maar noemde ze „open hartig en nuttig". In Washington wordt aangeno men dat Kissingers bezoek noodza kelijk werd nadat Moskou, naar aanleiding van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viet- nam. besloot om president Nixons aanstaande bezoek aan de Sowjet- IJnie te „degraderen" tot status van een gewoon topgesprek, in plaats van een officieel staatbe- zoek. Kissinger zei echter dat er in zijn gesprekken met de Russen geen ogenblik sprake van was ge weest dat het bezoek niet door zou gaan Een tweede aanleiding voor zijn onverwachte bezoek wordt gezocht in de wens van de Amerikaanse re gering om tot een verstandhouding te komen over de hervatte bombar dementen. voordat deze tot. grote diplomatieke incidenten zouden kunnen leiden. Tijdens de aanval len op de Noordvietnamese haven Haifong werden ook Russische sche pen beschadigd, maar de reactie van Moskou bleef beperkt tot een officieel protest, ingediend bij de Amerikaanse ambassadeur in Mos kou Jacob Beam. President Nixon maakte Kissin gers geheime reis mogelijk door zelf gedurende het weekeinde, lan ger dan gewoonlijk, in het presi dentiële buitenverblijf Camp Da vid even buiten Washington te blij ven. Het Witte Huis bleef geduren de die dagen zeggen dat dr Kissin ger 4ich in het gezelschap van de president bevond. Na Kissingers te rugkeer, reisde hij naar Camp Da vid om samen met de president in een helikopter naar het Witte Huis te vliegen, waar de niets vermoe dende verslaggevers hem samen met Nixon uit het vliegtuig zagen stappen (Van onze correspondent) DJAKARTA ..Het herstel van de Boroboedoer is natuur lijk, uit historisch oogpunt van het allergrootste belang, daar twijfelt geen mens meer aan. maar ik ben voorstander van een zakelijke benadering van dit krawei". Dit zegt de Nederlandse geoloog prof. dr. Caesar Voute die namens de Unesco als coör dinator optreedt bij de conservatie van dit negende-eeuwse boeddhistische bouwwerk. ..We gaan de Boroboedoer bijna he lemaal afbreken en een betere fun dering geven: verder zorgen we dat de steen niet verder wordt aange tast. Dat zal alles bij elkaar zo'n zes jaar gaan duren", vertelt prof. Voute in zijn kantoortje in Djakar ta. Hij is het toonbeeld van Neder landse nuchterheid en maakt zich niet zo veel zorgen dat de benodig de 3 miljoen gulden er niet zal ko men. Door Peter Schuhmacher afkondiging van de ine. en het bezoek van president aan Peking, „Het startbedrag van vijf miljoen gulden is er. Technisch is de zaak al goedgekeurd. Op het ogenblik maken mensen van het Nederlandse bureau Nedeco de bestekken. Begin volgend, jaar volgt de aanbesteding en onmiddelliji darop de uitvoe ring" Hij praat erover alsof het een oud kerkje is dat even opge knapt moet worden, maar het gaat in feite om één van de mooiste voor het herstel, speciaal wat be- 1 treft de steenconservatie .zullen ge heel nieuwe methoden worden toe- gepast waarvoor zeer diepgaand on derzoek is verricht. De steen zal j met een bepaald middel worden be handeld en onzichtbaar voor de be zoekers worden filters ingebouwd om het regenwater snel te kunnen laten weglopen. Die research zal volgens prof. Voute zeker ook ten goede komen bij het herstel van an dere geheel vervallen cultuurmonu menten. waarvan er in Azië nog zo veel zijn. ADVERTENTIE a\Biet „Wat Indonesë zelf betreft wil ik graag w-ijzne op de vele bijkomende voordelen, waardoor we. naar mijn mening, eigenlijk van een gewoon ontwikkelingsproject kunnen spre ken". Prof. Voute wijst allereerst op de economische kant van de zaak: „In één van de armste streken van Java wordt aan 600 mensen gedu rende zes jaar werk gegeve. Het toerisme naar deze treek wordt be vorderd. In 1980 worden hier naar schatting enige honderdduizenden toeristen uit binnen- en buitenland verwacht". De Boroboedoer ligt ruim een uur rijden van de stad Djogja. Wil men die grote stroom toeristen kunnen verwerken dan zal er een geheel nieuw vliegveld bij Djogja moeten komen, want het huidige kan niet worden uitgebreid. Djogja ligt mooi op de internationale toeristische route Djakarta-Djogjkarta-Bali. Archeologisch park Voorzichtig vraag ik prof. Voute of dat betekent dat in de onmiddellij ke omgeving van de herstelde Boro boedoer cola-tentjes, amusements centra en hotels zullen verrijzen „Zeer zeker niet. want de hele om geving inclusief de nabijgelegen tempel Mendoet. wordt beschermd gebied. We maken er een archeolo gisch park van. waarvan er in de toekomst meer zullen komen. Dit alles past in het kader van de uit breiding van de nationale Indonesi sche oudheidkundige dienst en het mentenzorg. waarbij op den duur duur zo'n 500 tot 600 mensen per manent werk kunnen vinden". Aan het hoofd van die dienst staat op het ogenblik dr. R. Soekmono. die ook projectleider is van het werk aan de Boroboedoer. Verder neemt prof Voute in dit verband factoren als kennisoverdracht en mentaliteitsverandering als uiterst waardevolle „bijkomstigheden". De berichten over het verval van de Boroboedoer, dateren al van vorige eeuw. toen het Bataviaans genoot schap alarm sloeg. De regering dacht toen in de verste verte niet aan restauratie, integendeel, toen koning Chulalongkorn van Siam in 1896 een bezoek aan Nederlands Oost-Indië bracht werden hem acht wagens vol van de mooiste reliëfs van de Boroboedor ten geschenke gegeven. In 1907 was het de Neder landse geoloog Van Erp die geheel op eigen houtje besloot om geld bij een te krijgen voor het herstel van de meest urgent verzakkingen Met veel moeite kreeg hij f 85.000 bij elkaar. Hij wijdde bijna zijn hele leven aan de restauratie. Achtergebleven Het is vermoedelijk aan Van Erp te danken dat de Boroboedoer er op I dit moment niet nog erger aan toe is. Op de vraag aan prof Voute of het Nederlandse koloniale bewind niet kan worden verweten niets aan de zaak gedaan te hebben, ant woordt hij bevestigend, maar hij voegt daar onmiddellijk aan toe dat er van een serieuze aanpak van zorg voor historische monumenten in Nederland evenmin sprake was. „Wij zijn op dit gebied tot aan de laatste oorlog ver achter gebleven bij landen als Frankrijk, Engeland en Italië". Het eerste serieuze onderzoek naar de toestand van de Boroboedoer is gedaan in 1963 door prof. Voute en de Franse deskundige Bernard Groslier. de conservator van de we reldberoemde Angkor Wat-tempels in Cambodja Op grond van dat rapport is men toen tot de overtui ging gekomen dat restauratie niet kon worden uitgesteld. De Indonesische regering vroeg de Unesco om hulp. Deze organisatie kan in vergelijking met het totale bedrag dat voor herstel nodig is maar erg weinig geld ter beschik king stellen, maar stelt wel deskun digen beschikbaar en heeft toege zegd de Indonesische regering te zulen helpen bij de campagne om een Boroboedoerfonds te stichten. Op het ogenblik ls ruim vijf mil joen gulden toegezegd. Het Neder landse Boroboedoer Comité geeft f 350.000. Daarvan is 80 procent bij eengebracht door de verkoop van een speciale postzegel. Prins Bern- hard is ere-voorzitter van dit comi té en he eft. volgens prof Voute, door er zijn naam aan te verbinden ook in andere landen veel goodwill voor het project gekweekt. Uit de Nederlandse pot voor techni sche hulp aan Indonesië komt nog een f 550.000. Duitsland geeft twee miljoen en Japan stelt voor ieder Jaar dat er aan de Boroboedoer wordt gewerkt 330.000 gulden be schikbaar. Bovendien heeft het Ja panse bedrijfsleven zich tot taak gesteld ongeveer vijf miljoen gulden bijeen te brengen. Prof. Voute vertelt dat Japan zelfs heeft aangeboden de hele onderne ming te betalen, maar dit genereuze aanbod heeft de Indonesische rege ring afgeslagen omdat ze vindt dat Japan toch al zo'n grote Invloed heeft op de economie van het land. Een aantal andere landen, waaron der Frankrijk en België, heeft klei ne bedragen toegezegd De Indone sische regering moet zelf ongeveer vijf miljoen gulden bijdragen. 'De Boroboedoer Om de geldinzameling te stimuleren is er zojuist een 40 minuten duren de kleurenfilm over de Boroboedoer klaar gekomen die gemaakt is door de Engelse documentaire filmer Brian Brake. De film heet „Boro- budur the cosmic Mountain". Deze boeddhistische tempel, waar bijna de gehele zevende eeuw zon tienduizend arbeiders aan gewerkt hebben, zal als alles meezit bijna twaalf eeuwen later weer helemaal in zijn oude glorie zijn hersteld. Hopelijk zullen meer landen met oude vervallen monumenten er door worden aangespoord om ook lets te gaan doen aan hun historische erf deel. „Ik vind het bijvoorbeeld ver heugend". aldus nogmaals prof. Vouten, „dat er een aanvraag uit Thailand is binnengekomen om vo lontaires te mogen sturen naar de Boroboedoer. want in Thailand is er ook nog wel zo het een en ander op te knappen". Voetbal Het Jeugdelftal van AJax heeft gisteravond in Tornar zijn tweede wedstrijd van het in ternationale Jeugdtoernool ln Portu gal gewonnen De Amsterdammers, wonnen met 1—0 van Cagliari en hebben nu de leiding in het klasse ment met vier punten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13