EIDSCH DAGBLAD Apollo eerder terug SOCIAAL 'LAN IN )E KNEL Fokker: 300 tot 40( man met on itslag Man vermoord op strand Zandvoort CiAO 549.- vandaag antal maanwandelingen nog dubieus Ook zon LEIDSCH DAGBLAD È-toS Amerikaans gouverneur verlamt het leger VERBERG (£>uc/ Qlte ericht 1 maart 1860 ZATERDAG 22 APRIL 1972 No. 33690 acteur: G. Koopman fdredacteur: Drs. J R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,33 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bfl vooruitbetaling' giro 57055, losse nummers f 0,30 Witte Singe) L Lelden Tel.: 25041 Redactie: 21507 Nanezorglng tot 20 uur tel 10500 (zat 18 uur) HOUSTON De maan vlucht van de Apollo-16 zal korter duren dan aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen. De landing Pacific van Young, Mattingly en Duke zal niet vrijdag maar donderdagavond a.s. plaats vinden. Deze inkorting gaat niet ten toste van de activiteiten op de maan maar van het wetenschappelijk onderzoek en de foto grafie vanuit de baan om de maan na her eniging van de drie ruimtevaarders in het moederschip Casper. Dat wil overigens niet zeggen, dat het volledige programma op de maan wordt uitgevoerd. Men heeft nog niet definitief besloten of twee dan wel alle voor genomen drie uitstapjes op de maan wor den gemaakt en ook niet op welk moment Young en Duke de maan weer zullen ver laten. In Houston maakt men zich nog altijd zorgen over de moeilijkheden met het bedie ningsmechanisme van de Apollo-raket, die donderdagnacht tot zes uur uitstel van de maanlanding leidden. Het eerste uitstapje op de maan. dat gis- steravond werd gemaakt en dat één minuut langer duurde dan de voorgenomen zeven uur, is over het algemeen een groot succes geworden, maar er deed zich één ernstige tegenslag voor. Door een onhandige manoeu vre van Young werd een kabel gebroken van het belangrijkste instrument van het pak ket. dat als automatisch waarnemingsstation op de maan werd geïnstalleerd om daar te worden achtergelaten. De kosten van dit instrument: bijna vier miljoen gulden. Her stel is niet meer mogelijk. Overigens hebben Young en Duke kenne lijk bijzonder genoten van hun eerste maan- excursie. Zij waren in een uitstekend humeur en voerden hun taken met een joviaal bra- vour uit. Zij moesten hun enthousiasme af en toe bekopen met struikelpartijen. Tegen het einde van de excursie werd de autorit over een totale afstand van ongeveer vier kilometer besloten met een snelheids proef. Young liet de maanjeep op een top snelheid van tegen de 16 km per uur over de stoffige maanvlakte zwenken, scherpe bochten nemend om rotsblokken als in een slalom, waarbij metershoge stofwolken wer den opgeworpen. Het tafereel werd op de film vastgelegd door Duke. Af en toe nam Young bochten op twee wielen. De eerste conclusies die de deskundigen trekken uit de mededelingen van de astro nauten en de ontvangen televisiebeelden is, dat het hoogland nabij de krater Descartes inderdaad aantoont, dat het pokdalige aan gezicht van de maan mede veroorzaakt is door vulkanische activiteiten. Men hoopt, dat Young en Duke daarvan bewijzen mee nemen in de vorm van lava-gesteente, maar dat zij tevens ander gesteente vinden, dat stamt uit de tijd dat de maan zich vormde, ongeveer 4.6 miljard jaar geleden. Dat zou moeten gebeuren tijdens de tweede maan- wandeling of beter gezegd de tweede autorit over de maan van de astronauten. Een tijdverslindend onderdeel van de acti viteiten op de maan was ook nu weer het planten van de Amerikaanse vlag. Dit is een onvermijdelijk ceremonieel aangezien het Congres van de VS de gelden voor het Apol- lo-maanproject indertijd slechts heeft ge voteerd op voorwaarde, dat deze zinloze han deling bij iedere maanlanding zou worden verricht. Uitvoeriger schrijven wij over de maan- wandeling elders in dit blad. taatssecretaris Rietkerk: USSUM Staatssecretaris mr. J. G. Rietkerk (So- Zaken) betwijfelt of alle sociale plannen van de rege- wel betaald kunnen worden. een VVD-by eenkomst becijfer - vandaag, dat van de vier liljard gulden die tot 1975 extra ikbaar komt maar eenderde kan worden aan de optrek- van de a.o.w.-uitkeringen tot letto-minimumloon en de in- van een volksverzekering arbeidsongeschiktheid. Twee- gaat op aan stijging van de ifondsuitkeringen en uitkerin- rachtens de Algemene Wet By- Ziektekosten. Sens Rietkerk komen door de kostenstijgingen enkele in het akkoord vastgelegde afspra- ap het gebied van de sociale ;ering „ernstig in gevaar" on zijn naar zijn mening „ri- iize maatregelen" nodig ter be- irsverwachting van het KNMI iterdagavond tot zondagavond: nvelden maar ook zon en op sste plaatsen droog. Matige tot noordoostelijke wind. Mi- ntemperaturen omstreeks 3 Maximumtemperaturen on- 11 graden, emaakt om 9 uur. perking van de kosten van gezond heidszorg. Hij dacht hierbij aan overheidscontrole op de consumptie uitbreiding: „Raadpleegden vroeger alleen doodzieke mensen een dok ter. thans zijn wij de fase ingetre den dat gezonde mensen ter con trole regelmatig een dokter con sulteren". Voorts achtte hy een ingreep in de betalingsverhoudingen noodzake lijk. Nu is het zo, dat de medicus be paalt welke diensten er voor de patiënt moeten worden verricht, het geen dan door de verzekering wordt betaald. In deze kringloop moet naar de mening van staatssecretaris Riet kerk overheidscontrole worden in gebouwd. Een bijzondere druk op het peil van de ziektekosten leggen de sterk gestegen bouwkosten van ziekenhui zen. De staatssecretaris was dezer dagen geconfronteerd met een nieuw- bouwplan dat zou leiden tot een verpleegprijs van 315 gulden per dag. De regering heeft de nieuwbouw van ziekenhuizen al getemporiseerd. De staatssecretaris verwierp het denkbeeld van een nationale ge zondheidsdienst, zoals Engeland die kent. Hy pleitte daarentegen voor de invoering van een verantwoord eigen risico „ter versterking van de verantwoordelijkheid van patiënt en arts". Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 6 mei 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonneo idres: plaats: |e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Lelden. AMSTERDAM Fokker/VFW gaat ongeveer twee honderd man ontslaan in het bedrijf Drechtstede (Dor drecht en Papendrecht) Daarnaast zullen op Schiphol de ties te trekken uit het gebrek aan vorig jaar oktober verwachte ontsla- werk. gen van 150 tot 200 man doorgang In het bedrijf Drechtstede heeft vinden. Bovendien zal werktydverkor-men al enige weken werktijdverkor ting voor ongeveer 700 werknemers ting ingevoerd. Er zijn daar perso- met nog eens zes weken worden aan-1 neelsleden, die nog vier dagen wer- gevraagd. ken, maar er zijn er ook die drie of i twee dagen per week in deze bedrijven Dit heeft de directie van Fokker/werkzaam zijn VPW gistermiddag meegedeeld. Een Het aantal'werknemers van Fok- half Jaar geleden werd al gepraat over ker VFW in ons land was vorig Jaar j een noodzakelijke inkrimping van het, nog ongeVeer 7150. Het zal nu onge- personeel met 950 man. Nadien is er veer 5400 bedragen. Sinds oktober vo- geen verbetering opgetreden zodat het ng jaar is aj in *n aantal gevallen bjj onvermijdelijk is geworden consequen- het b^, Drechtstedei by Aviolanda Woensdrecht, bij Avio-Diepen en bij Lichtwerk ontslag aangezegd. Voor het bedrijf Schiphol kon tot nu toe inkrimping worden bereikt zonder ontslag van personeelsleden. t'4. 't' l v - «VCjji jy! - J V '«rtj 'V v"; - Zandvoort Ekele uren nadat een invalide gistermiddag op het Zand- voortsestrand de 42-jarige bareige- naar Henk Maertens voor de ogen van tientallen verbijsterde badgas ten met pistoolschoten om het leven bracht en vervolgens haastig het strand afhinkte kon de recherche hem in Haarlem arresteren. Het was de 34-jarige J. J. uit Amster dam enkele maanden geleden nog de onafscheidelijke vriend van die vermoorde Maertens. om een 28-Jarige prostituée die Maertens van zijn vriend had afgenomen is het duidelijke motief van deze strandmoord. De moord speelde zich af op het terras van het strandpaviljoen Brand waar Maertens in een lig stoel in slaap was gevallen. Geen van de tientallen andere zon- ne-aanbidders schonk meer dan normale aandacht aan een man die hinkend het paviljoen binnenging en met een flesje limonade het ter ras opstapte. Twee meter achter de ligstoel van Maertens ging de man op een ta feltje zitten haalde een pistool te voorschijn en joeg de slapende Maertens door de Linnen stoelleu ning twee kogels in de rug. De in zijn hart getroffen Henk Maertens overleed enkele minuten nadat de kogels zijn lichaam waren binnengedrongen. Het duidelijke signalement dat strandbezoekers konden geven leid de direct naar de invalide Amster dammer J. J. (34). De moordenaar en de dode waren zowel bij de Zandvoortse- als bij de hoofdstede lijke politie bekend. Samen kwamen zij enkele maanden geleden op de televisie toen zij be kend maakten een knokploeg" te hebben opgericht. Maar him „Ver- zuinige zoemer HUISMAN Leiden Hogewoerd 66 Tel. 31292 Lenteparaae 1972, het bloe mencorso van de Bollenstreek, be leeft vandaag zijn vijfentwintigste editie. Het is te hopen dat het niet de laatste is, want deze bloemen- stoet is een machtige propaganda voor de duin- en bollenstreek en een toeristisch attractiepunt van de eerste orde. Om tien over tien vertrok het corso uit Haarlem. De bloemenstoet bestond uit 23 praal wagens en 4 met bloementoeven versierde personenauto's. Twintig muziekkorpsen zorgden er voor, dat dit kleurige en geurige sprookje tijdens de gehele 23 kilo meter lange route opgeluisterd werd met vrolijke klanken. Op de foto van Jan Holvast: "King of the Blues", met een goudkleurige kroon en hyacinte- trossen en veel kleurige toeven, kan worden gekenschetst als een artistieke wagen. De jury kende een eerste prijs toe aan de Ver eniging "De Hyacinth". eniging tot behoud van het particu lier bezit" kreeg het al spoedig aan oe stok met de politie toen het tweetal samen met twee anderen enkele „krakers" van een huis in Haarlem uit dit huis joegen. De vriendschap en de „vereniging" hadden slechts een kort bestaan. J kwam er namelijk acnter dat Maertens zyn vriendin had „afge pikt" waardoor hij plotseling zon der geld kwam. DES MOINES (Reuter) Gou verneur Robert Ray van de Ameri kaanse staat Iowa heeft de federale militaire autoriteiten meegedeeld dat ze met ingang van maandag in zyn staat al hun vliegtuigen aan de grond, en al hun voertuigen in de garage moeten houden. De gouverneur is tot deze drasti sche maatregel overgegaan om de strijdkrachten te dwingen tot scha deloosstelling van twee gezinnen die in 1968 hun huizen verloren doordat er militaire vliegtuigen op neerstort ten. De zaak is nog altijd niet gere geld. Twee van de slachtoffers, een 86-jarige vrouw en haar 59-Jarige zoon. wonen al vier Jaar in een ver bouwd kippenhok. Biesheuvel: genoeg aardgas DEN HAAG Premier Biesheu vel heeft gisteravond verzekerd niet ongerust te zijn over te snelle uit- j putting van de aardgasvoorraad. Hij zei ook nog dat minister Langman van Economische Zaken bezig is met het opstellen van een nota over dit onderwerp. In de discussie over het verbruik van het Nederlandse aard gas heeft zich gisteren ook prof. P. R. Odell, hoogleraar in de Economische Aardrijkskunde aan de Economische Hogeschool in Rotterdam gemengd. Prof. Odell, een Engelsman, werkte voor zyn benoeming in Rotterdam by de Shell. In een Interview in De Tijd spreekt hij het vermoeden uit dat het vooral gaat om de energiepolitiek van de grote oliemaatschappijen, die zich door het oprukken van het goedkope aardgas bedreigd voelen met hun duurdere olie. Hij stelt dat in 1968 de prijzen voor olie en aardgas ongeveer even hoog lagen. Maar door de hogere prijzen die de olieproducerende lan den wisten te bedingen, is de olie veel duurder geworden. Odell vindt dat de Nederlandse regering vooral niet voor de druk van de oliemaat schappijen moet bezwijken. ADVERTENTIE ASSURANTIE Kantooruren dagelijks van 15.00 uur tot 18.30 uur. 24 PAGINA'S Dit is Aiko Platje. Hij behoorde tot het personeel van het metaal bedrijf Peiger in Emmen, maar werd ontslagen evenals een groep collega's. De arbeiders namen het ontslag niet en „staken" nu al ze ven weken. Er wordt gepost bij de bedryfspoort en men heeft nog steeds goede hoop dat de directie bakzeil zal halen. PAGINA 7 Het college van B. en W. in Leiden heeft er niet echt voor geknokt zeggen de D'66-ers Oosterman en Kuyper. LEIDSE PAGINA Ondernemende Noordwijkers be gonnen in 1875 met bank. STREEKPAGINA Leen Jongewaard: „Ik ben geen acteur geworden om myn hele le ven de rol van „opa" te spelen". Hy zit boordevol nieuwe plannen. PAGINA 5 Morgen Is er een referendum van de Britse toetreding tot de E.E.G. PAGINA 11 L.S.R.A.G.: oog in oog met een uniek kampioenschap PAGINA l? Straatarme buschauffeur werd in zes jaar multi-miljonair. PAGINA 15 SE. y&ooL(ju/n HELUB ELLEN CPUNSBUPGD VEI LIS GEKOCHT 1 BU DE VAKMAN teuws Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: De stad Samarang en de residentie hebben door he vige bandjirs en dijkbreuken van 4 tot 6 dezer andermaal gevlucht geleden. De hoogte van het water was ongekend. Verscheidene dessa's stonden 2 a 3 voeten onder loater. De Amerikaansche Presi dent Grant zal eene bood schap bij het Congres indie nen, waarin hij er op wijzen zal, dat de Ku-klux hunne gewelddadigheden voortzet ten en dat autoriteiten in Zuid-Carolina onmachtig zijn die tegen te gaan. De Nord Deutsche Allg Zeitung" verklaart de ge ruchten betreffende de ver zending eener nota der Duit se Regeering naar Versailles en eene bestaande spanning tusschen Duitschlcnd en Frankrijk ten stelligste te kunnen logenstraffen. Vandaag 50 jaar geleden: De vooruitzichten voor de haringvisscherij zijn slecht Het risico is voor de reeders te groot. Rederijen, welke verleden jaar tien tot twintig schepen lieten gereedmaken, hebben dit aantal beperkt tot één en twee. De aanverwante bedrijven ondervonden veel schade. Kuiperijen, netten- boeterijen, enz. liggen geheel stil. Het is daarom zeer te hopen, dat van regeerings- wege spoedig wordt ingegre pen. Uit Rome wordt gemeld, dat tusschen het Vaticaan en de Radenregeerinc een over eenkomst is gesloten, volgens welke missionarissen der Roomsch-Katholiekp Kerk in Rusland zullen mogen bin nenkomen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1