ibudsman grijpt in bij Weidende reclame... Twiggies" in Nederland laten hun kans gaan PALET 1 MONSIEUR JOSE LOOPT BLA UW TJE IN AMSTERD AM Komende winter wijde mantels C&A ook in Frankrijk „Doodlebug" voor lastige karweitjes VROUW 20 als wij die in Ne- iou in Zweden lei- ^grijpen door de bg jumenten Ombud6- Jlti gezelligheid om re- voor sigaretten, is (lsbureau dat recla- iet valse beloften, Pei ireiging boven liet S.0OO gulden dwang - i betalen, als het doet. De verkoper tische gezondheids- de exploitant van [scursus, die teveel in hun verlokken- en gemengd, wacht Ïe overtreding een den. iten Ombudsman alleen controleren van vijftien mede- en 2 advertenties en op F. reclame, maar ook ne op verpakkingen, ls zelfs zo dat za- >rs verspreiden, deze teri ter beoordeling aan tjf lesturen. Rechter De Zweedse ombudsman voor de consument, dit is hij: Sven Heu- gren. Een nog Jonge man in een sportcolbert en een kleurig blauw overhemd. Werkzaam geweest op het Zweedse ministerie van Justitie, en ook reeds rechter geweest. In zijn land is hij de man die tot taak heeft ervoor te zorgen dat twee wetten levend blijven functio neren voor Jan Publiek. Namelijk de reclamewet en de wet op de eer lijkheid in contracten. Hij bekeek daarvoor vorig jaar, in het eeerste jaar van het bestaan van zijn func tie, vijfentwintighonderd binnenge komen klachten en voegde er daar zelf nog eens vijfhonderd aan toe. Zegt thans glimlachend, als hem wordt gevraagd naar het effect van zin controlerende en corrigerende arbeid: „De handel bij ons houdt ervan zijn personeel goed op te lei den. De reclamebureaus in Zweden zijn begonnen met een cursus waar zij hun personeel en andere betrok kenen leren hoe zij zich aan de wetten moeten houden, die ik handhaaf. Die cursus wordt door ruim duizend personen bezocht....** Reclame, zegt de Zweedse wet, mag de consument niet misleiden, en ze mag hem ook niet verhinderen een weldoordachte keus te maken als hij iets koopt. Dat wil zeggen, dat de reclamemakers niet zomaar wat mogen beweren over de aard van de aangeprezen goederen en dien sten, de eigenschappen ervan, de prijs, de kwaliteit, de duurzaamheid, de voedingswaarde, enzovoort. Ingrijpen Als de ombudsman vindt dat de re clamemaker overdrijft, dan hoeft hij dat niet moeizaam te bewijzen (zoals dat in Nederland het geval is. en waardoor er ook nooit iets van een actie tegen onware reclame terecht komt), nee, dan kan hij van de reclamemaker eisen dat deze aantoont dat het waar is wat hij beweert. Als de ombudsman ingrijpt, kan hij dat doen door de Reclameraad in te schakelen. Die doet een bindende uitspraak. Ook kan de ombudsman in minder belangrijke gevallen aan een onderneming een zeer dringen de aanbeveling doen om een be paalde reclame stop te zetten. Dit alles gebeurt natuurlijk pas als normaal overleg met de op wets overtreding betrapte reclamemaker niet helpt. In vele gevallen is dit wel zo. Maar er zijn toch ook in Zweden zakenlieden die de Zweedse wetten te strikt vinden en die het liever met de ombudsman uitvechten voor de Reclameraad. Zoals de zaak die pakjes worstjes verkocht waarvan de verpakking veel groter was dan de inhoud. Een methode die de ombudsman - te recht. aldus de Reclameraad - als misleidend beschouwde omdat bui ten op de verpakking bovendien nog veel grotere worstjes stonden afge beeld. Evenals op meer terreinen van con sumentenvoorlichting. is Zweden ook veel verder dan wij waar het de Consumenten Ombudsman be treft. Dat wil overigens nog niet zeggen dat wij daarom uitsluitend achter lopen. De Zweden lopen dui delijk vóór. En hun voorkeur voor de bemiddelingsfiguur is zelfs een traditie, als men in aanmerking neemt dat het land reeds in de achttiende eeuw een ombudsman voor algemene zaken kende. Niet onlogisch dus, dat de Zweedse con sumenten intussen hun eigen Sven Heurgren hebben. Aan de andere kant moesten de Zweden op hun ombuds-bijeen- komst erkennen dat zij in hun land wel het militante van de in particuliere organisaties voor zijn Het centrum van Stockholm bij avond. belangen opkomende consument missen. edi ADVERTENTIE José Benazeras van „Het belangrijkste Parijse fotomodellenbureau" heeft in Het blauwtje van z'n leven gelopen. Forse bedragen uitgegeven aan adver- gderlandse kranten leverden hem en zijn charmante assistente Christine Perreau een verschrikkelijke kat. En een lege zaal van hotel Caransa, waar al die broze landse meisjes hadden moeten komen. er precies eentje. Zeer Hollandse schone Marjan (20), blondblauw en polder- volledig ongeschikt voor het doel waarvoor José Benazeras naar Amsterdam ;j, in af. wond er geen dock- niet broos genoeg zijn. Luciferbroos 5. Zestien, zeven- logen best 20 zijn of ff dan maar uit zien ijkt monsieur José an zijn missie naar welijks kan verwer- logelijk?", roept hij „in Kopenhagen, in Isinki, Londen en we oolitl be- J om de duizenden raze advertenties af- is lijf te houden en in meisje dat zo dik Parijs bij de me- ienst nog zouden Merci os voor Nederlandse monsieur José met alletjes van het zoe- ogen. Hij en Chris- Jk op straat meisjes ze bij bosjes lo- wij zoeken. Alle- ïante en trés Jolie". niet. iden ze. zag dinsdagavond op een meisje dat in llljk 5000 dollar per toen verdienen. Pre- ije dat de voorplaat Jlt. Ik schatte haar Maar ze zei nee. Ze een kind en let belangrijk." *t te geloven. José Benazeras en to geen gering aan- toit-fotomodeLlen die &s niet geringe eisen tttis reis naar Parijs aldaar van een Eisen De eisen Langer dan 1,70 meter. Bloedjong, sprieterig dun, actueel type, abso luut geen persoonlijkheid, leeg ge zicht. Ga d'r maarNaan staan 1 „Waarom dat lege gezicht?" „Het volmaakte gezichtje van een fotomodel in 1972 is volmaakt leeg. De fotografen moeten er mee kun nen doen wat ze willen. Een meisje met een Griekse neus is. hoe mooi ze ook is, waardeloos als fotomodel omdat haar neusje expressie geeft aan haar gezicht." En dat is doodzonde. Parijs heeft, vertelt Christine, op het ogenblik een enorme behoefte aan nieuwe fotomodellen. Tijd schriften als Elle, Marie-Claire en Vingt Ans verslinden modellen. En Vogue, „het blad", hunkert naar een nieuw „gezicht." Een gezicht dat dinsdagavond op het Leidseplein trippelde. Maar dat geen interesse had. Het blauwtje dat monsieur José al dus liep zit hem behoorlijk dwars. „Als ik in andere wereldsteden 2000 meisjes per selectie krijg en hier in Amsterdam eentje dan heeft dat een reden." Calvinisme Een reden die hij honend in de lege lounge van hotel Caransa laat schallen: „Nederland sterft nog van het calvinisme, het wordt tijd dat het bevrijd wordt." Wat later geeft hij wat minder op gewonden toe: „Misschien lag het ook wel aan de advertentie. Die was niet duidelijk genoeg. Wie weet wa ren de Nederlandse meisjes bang dat ons het om modellen voor sex- shows of striptease te doen was." Nou dat was niet zo. Models International zoekt gewoon „gezichten." En .het gezicht." Monsieur José loopt naar het raam en blikt nog wat katterig neer op het stadsgewoel beneden hem. „Daar loopt ze," zegt hij op zomaar een meisje wijzend. „Ze" heeft de advertentie niet gele zen. Misschien ook wel. Feit is dat ze de automatisch openflitsende glasdeur van hotel Caransa hoog hartig voorbijhuppelt. Monsieur José en Christine treffen voorbereidingen om de TEE-trein terug te pakken. Terug naar Parijs, waar Models International niette min tien Nederlandse modellen in dienst heeft. Monsieur José weet van één van hen zelfs de naam: Heieen Beijers- bergen (18) uitAmsterdam. „Ze kwam drie weken geleden met de trein in Parijs aan, kwam bij ons langs en verdient nu 1000 dol lar in de maand." En dat terwijl haar gezichtje niet eens zo „leeg" ls als eigenlijk zou moeten. ADVERTENTIE Terwijl iedereen nog verlangend uitkijkt naar de zomer is de con fectie industrie al weer volop aan de winterproductde bezig. Textilia kon al een klein tipje van de sluier oplichten..Wat de mantels betreft, zowel voor de klassieke als voor de meer hippe modellen houden de confectionairs het op wijd. Er zijn erg veel grote kragen een ten dens die zich dit voorjaar al aan kondigde verschillende dessins en stoffen verwerkt in een model. Voorbeeld hiervan is grof gebreid Jersey met ribfluweel of een Jac- quard-JerseygrattéDe overslagman tel met de sjaalkraag, knoopcein- tuur en opgestikte zakken gaat het straatbeeld beheersen. Ook de schil- derkielmode, het doet wel wat koud aan, al die wijdte, komt bij de mantels tot uitdrukking. De overgooier zal de komende win ter populair worden, ten minste als we de berichten van Du Pont mo gen geloven. De modellen waarmee we te maken krijgen zijn voor de winter vooral echt vrouwelijk en voor de avond vamp-achtige model len. Voor de liefhebsters van een pantalon is er overdag zo wel als 's avonds volop leuke, mo dieuze kleding in de handen. De kindermode wordt, volgens het Internationaal Katoeninstituut, braaf maar wel functioneel. Het in stituut deelt ze in vier groepen: de collegestijl blazer en plooirok vor men hierin het basistenu. Verder kunnen de Jongedames kiezen uit jurkjes en schortstijl en ruime .„trainings blousons". Als ze echt mooi uit moeten is het matrozen pakje de oplossing of jurkjes van fluweel met pofmouwtje. Voor dat laatste zullen niet zo heel erg veel Jongedames te vinden zijn, want een leuke pantalon, met sportieve trui ligt bij de meesten veel beter in de markt. Die pantalon zal dan wel een poffende moeten zijn, als ze de mode op de voet willen vol gen, met daar boven een Jacket. In Velizy bij Parijs is de eerste vestiging van C en A geopend. Het nieuwe modehuis ligt ongeveer 10 km ten zuidwesten van Parijs in het winkelcentrum Velizy 2. Het verkoop-oppervlak van 2200 m2 is verdeeld over twee verdiepingen en biedt plaats aan alle gebruikelijke afdelingen van dames-, heren- en kinderbovenkleding Voor de toekomst heeft C et A France verdere vestigingen op het programma staan, met name in het centrum van Parijs in het komplex Maine Montparnasse en in het re gionale winkelcentrum Rosny ten oosten van Parijs; de opening van deze vestigingen wordt in de loop van 1973 vernacht. Exclusieve DAMES HERENSCHOENEN Lederwaren Donkerstee? 12-14 - Leiden Telefoon 42738 De damesbenen zullen de ko mende zomer zijn gehuld in voor namelijk transparante kousen, die helder van kleur zijn. Het Europese Mode-comité heeft overigens recen telijk in Londen de Europese mode kleur voor kousen gekozen. Het werd een huidskleurige beige-tint, die de naam Piccadilly meekreeg. Het kleurenpalet voor de kousen in zomer 1972 presenteert voorts een aantal klinkende namen als naturel, ecru, platina, parel, elfjes-been, am ber en mirabelle. Kenmerkend voor de kousencollecties zullen zeker ook de bewerkte artikelen zijn, in de vorm van bijvoorbeeld confetti- puntjes, gesty leerde bloemetjes, zig-zag motieven en siernaden. De kousenmode zal daarnaast ook ge richt zijn op kniekousen in talloze fantasieën. •Momenteel beschikt 17 pet van de Nederlandse gezinnen over een snelkookpan. Het gebruik van der gelijke pannen geeft de vrouw een aanzienlijke tijdsbesparing in de keuken en appelleeert aan de huidi ge trend het de huisvrouw zo com fortabel mogelijk te maken. •Danlon Hin lanceert het knie kousenprogramma Kousje K„ dat in presentatie en promotie-aanpak sterk verwant zal zijn aan dat van Panty P. Kousje K start voorlopig in een basiscollectie van vier kleu ren en vijf maten. Ten behoeve van een probleemloze verkoop zal de Panty P standaard 9 cm worden verbreedt. De kniekousen zijn verpakt in plas tic om een kartonnen doos. Ter ge legenheid van het Kousje K pro gramma geeft Danlon Hin een overzicht van de kousenmarkt Over het verbruik van kniekousen, die in 1970 een bescheiden en in Minnesota (Nederland) NV in Lei den, gespecialiseerd in een effiënte aanpak van het vloeronderhoud, heeft voor de zeer vuile en lastige karweitjes een houder voor haar Scotch Brite pads op de markt ge bracht, de z.g. .Doodlebug". De houder is volledig uit kunststof vervaardigd daardoor onbreek baar en roestvrij en voorzien van het 3M Insta Lok bevestigingssy steem waardoor de Doodlebug direct voor gebruik gereed is. Door gebruik te maken van deze Doodlebug ko men de kwaliteiten van Scotch Bri te volledig tot hun recht. Door toe passing van een speciale spray, waardoor het vuil snel van het te reinigen oppervlak loslaat, kan het onderhoudswerk met de Doodlebug nog worden verbeterd en vereenvou digd. De Doodlebug is verpakt in een doos tezamen met een Scotch Brlte nr 8440 en een Scotch Brite nr. 8541 pad. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven 1971 een groeiend aandeel in cte beenbekleding hadden, zijn geen verbruikscijfers bekend. De prod uk- tie van wollen en synthetische kniekousen groeide in de Jaren 1967 tot 1970 van 6.3 min. paar naar 10 min. De invoer van kniekousen in 1970 beliep 2,2 min. paar hetgeen ten opzichte van het Jaar daarvoor een stijging van 13 pet betekent. #De blinkv anger in de nieuwe T exitrama-collectie van Femilux was wel de nieuwe gebreveteerde bustehouder „Adinda". Het betref» hier een beugeOloze beha, die in fei te vervaardigd is uit één stuk soe pele Lycra, dat van de rug door loopt over de buste, niet onderbro ken wordt door naden, over de gan se lengte kan rekken en meeademt met het lichaam. ADVERTENTIE DMESMÜOE «excksidjwpjfipL BREESTRAAHO0U-H2 LSDCN

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19