Straatarme buschauffeur werd in zes jaar multi-miljonair VLOOIENMARKT MET OPHEFFING BEDREIGD WAT IN AMERIKA KAN KAN OOK. 'V ER WORDT NU MET CIJFERS VAN VELE MILJARDEN FRANKEN GEGOOCHELD pAG 22 APRIL 1972 3 'ELDOORN Er gaat de laatste weken geen dag nlai lij of er wordt ergens in het land een fabriek gesloten. vindt de 42-jarige Apeldoornse zakenman Rinco van rse (een het een fabeltje dat men in Nederland niets kan ien. Hij kan het weten. Want hij werd in nog geen zes S? tijd van een straatarme busconducteur multimiljonair. '•""Tat in Amerika kan kan hier ook" dacht hij toen hij in van de HBS kwam. Maar als zoon van een Apeldoorn- :ld® handelaar moest hij zijn loopbaan zonder een dubbeltje Juiis beginnen. Bovendien had hij nog een tweede han- Hij kon door zijn stotteren nauwelijks uit zijn woor- omen. II! hooi werd ik er al rpee maar op den duur kon mij schelen. Pas in mili- iril lenst drong het tot mij door nooit iets zou bereiken als' ik af zou leren. Ik ging s, het was erg moeilijk zette door. ram vooral door de lerares op attendeerde dat ik clerfcgger dacht dan dat ik een lült i formuleren. Ik kreeg lang- 13 nijn zelfvertrouwen terug en 8 wel nodig want bij bureau hadden ze tegen 272%egd dat ik alleen act briek aan de lopende band rken. De spraaklessen had- Ises: na een jaar lukte het 'Vqj om een behoorlijk gesprek te baantje op het labora- bij de Hoogovens maar daar de hele dag in mijn eentje buisjes aan te kijken. is niets dus solliciteert ik niet Hips. Ik werd aangenomen iet bleek gauw dat ik hele- u! iet in hun organisatie paste, paar jaar werd ik zo dood- q hun formuliertjes dat ik i daverende ruzie wegliep, it achter de hand natuur - gelukkig kon ik bij de °gj irect autobusconducteur ^t was een geweldige tijd leerde er echt met de men- Ober maanden later kon ik als verdienen en zodoende •en hele zomer Daarna stond maandag aan de draaibank houtfabriek, maar vrij kort lukte het mij om een baan- colporteur te krijgen, sje reisde ik de hele Veluwe ifzuigers af maar zo iets gaat T1 duur ook vervelen. Niet dat voor dichte deuren kwam want ik heb nog nooit ge- - om iemand iets tegen zijn li te smeren. Maar ik wild'e u^gzamerhand wel mij zelf, want intussen al 36. mij niet eens meer herinne- kwam. I moment bracht iemand Idee WÊÊÊfÊÊ ekenlusjes te beginnen, dd et zo'n geweldig plan dat ik ralang niet van kon slapen, iejk had geen cent achter de hand want met stofzuigers langs de deuren leuren is nog nog nooit ie mand rijk geworden. Na lang aarzelen vroeg ik een ge sprekje met de directeur van een Apeldoornse bank aan. maar toen die hoorde dat ik een paar duizend gulden wilde lenen kon ik meteen weer vertrekken. Laatst kwam ik hem nog op een receptie tegen, je weet wel zo'n man die Je direkt op je schouder begint te slaan. Kaerel, je moet eens een drankje bij mij komen drinken zei die. Ik heb toen maar meteen gezegd dat ik zijn drankjes nu niet meer nodig heb, maar dat hij mij toen beter een kop koffie had kunnen geven. Op de pof Met die handdoekenlusjes had ik in Amsterdam meer sukses. Ik ging naar de direkteur van het RAI-ge- bouw en vroeg of ik op de Huis houdbeurs op de pof een standje bij hem kon huren. Hij moest ver schrikkelijk lachen maar ik kreeg het. Ik verkocht acht lusjes voor een gulden. Binnen een paar dagen was ik door mijn hele voorraad heen. maar ik kon nog net bijtijds weer nieuwe laten maken. Het was een ongelofelijk sukses. Dat kwam denk ik omdat ik met een zogenaamd Frans accent mijn lusjes als het laatste nieuwtje uit Parijs stond aan te prijzen. Iedere avond bracht ik weer een handdoek barstens vol guldens naar de bank. Ik geloof dat ik nog nooit zo gelukkig ben geweest. Niet van wege het geld maar gewoon omdat ik voor het eerst succes had. Ik zag mij zelf al veel te optimis tisch als directeur van een wereld concern in handdoekenlusjes en zet te in een Amsterdams ochtendblad een advertentie voor een vertegen woordiger. Er kwamen bijna hon derd sollicitanten, maar gelukkig ik één die werkt nu nog bij me. We kochten voor vijftig gulden een heel oud autootje en reisden daarmee alle drogisten in het hele land af. Het üep eerst geweldig maar daar na had iedereen wel genoeg hand doekenlusjes. Een Zweedse maatschappij had mij op de Huishoudbeurs de vertegen woordiging van hun opblaasbare plastic klerenhangers aangeboden Het leek \nij wel wat, want in heel Skandinavië heeft iedereen zo'n Rinco van der Veen laat in Hoenderloo een luxueus bunga- loivpark bouwen. ding om er blouzes en overhemden aan op te hangen. Maar het werd een catastrofe want hoe ik ook op de beurzen stond te kletsen het sloeg gewoon niet aan. Het was toen wel gauw bekeken want in een paar maanden was ik bijna failliet. De luxe hotelkamer waar ik sinds mijn echtscheiding woonde verwis selde ik voor een armoedig kabine tje drie hoog achter met alleen een wastafel, een stoel en een ver schrikkelijk slecht bed. Mijn vertegenwoordiger kon ik toen allang niet meer betalen. Iedere keer als ik toch nog ergens wat verdiende huurde ik voor een nachtje een kamer in het Euro Mo tel zodat ik mij tenminste even lek ker kon douchen. Bij één van die bezoekjes ontmoette ik een Zweedse zakenman, die een goede vriend van de fabrikant van die ellendige opblaasbare klerenhan gers bleek te zijn. Hij vroeg mij of ik geen zin had om importeur van zijn anti-roestspray voor auto's Di- nitrol te worden. Een soort tectyl die moet worden aangebracht vol gens de ML-methode. Rinco, dacht ik, dit is de enige ma nier om uit de misère te komen. Maar die man wilde alleen zaken doen als ik eerst naar Zweden kwam. Ik nam de uitnodiging met een aan, maar ik had geen cent om de reis te betalen. Dus ging ik maar liften. Tegen die Zweed heb ik toen gezegd dat ik het zo ver schrikkelijk druk had dat ik niet precies kon zeggen wanneer ik kon komen. Dat was een reuze goeie zet, want daardoor ging hij niet bij de bank naar mijn financiële positie informeren. Met dat liften heb ik toen ook ge luk gehad. Ik heb geloof ik maar een kwartiertje langs de weg ge staan en toen nam een vrachtauto mij al mee naar Zuid-Zweden. Maar die Zweedse firma mocht na tuurlijk niet weten dat ik was ko men liften. Dus liet ik mij keurig netjes naar het vliegveld van Go tenborg brengen. Daar zocht ik net zo lang totdat ik een mooie label voor mijn koffertje had gevonden en toen belde ik op om te vragen mij van het vliegveld konden komen halen. Ik dacht als ik nou over een lullig contractje voor Nederland begin te praten heb Je natuurlijk nog kans dat ze informaties over mij in gaan winnen dus ik eiste meteen alle verkooprechten buiten Skandinavië op. Ên tot mijn stomme verbazing kreeg ik dié nog ook. De voltallige direktie bracht mij naar het vliegveld en toen kreeg ik het wel even benauwd. Ik zei Jon gens bedankt maar jullie hoeven echt niet te wachten, want ik moet eerst een paar telefoontjes met Ne derland doen. Toen ze goed en wel weg waren liftte ik weer terug naar Amsterdam. Ik heb de zaak toen maar meteen serieus aangepakt. Ik bouwde een net met eerste klas dealers op en dat moest wel, want tectyleren met Dinitrol heeft alleen maar zin als het goed gebeurt en als er geen plekje wordt vergeten. Samen met mijn vertegenwoordiger, die nog steeds bij mij was gebleven, werkte ik twintig uur per dag. Wé moesten de eerste vaatjes Dini trol kontant bij aflevering betalen. Ik zal maar niet zeggen hoeveel moeite het heeft gekost om daar geld voor te lenen maar de verkoop kwam vlug van de grond. In het begin hadden wij niet zo veel geld om steeds alle dealers af te reizen. Dus wat doe je dan.We nodigden de dealers voor een voorlichtingsbij eenkomst met een etentje in Apel doorn uit. Ik was inmiddels weer van Amsterdam naar Apeldoorn verhuisd en daar kende ik neg een restaurant van vroeger dat ons wel krediet wilde geven. Ik zeg altijd als zakenman moet Je risico's dur ven te nemen. Wij staken ons door die etentjes voor honderden guldens in de schuld, maar door die gast vrijheid maakten wij een geweldig goede entree. Weddenschap Binnen een Jaar verkochten wij 200.000 liter Dinitrol en daarmee won ik een weddenschap met de Zweedse fabrikant. De honderd gul den heb ik nooit geïncasseerd maar ik heb de cheque wel laten inlijsten als een bewijs dat niets onmogelijk is. Toen ik in Nederland goed in de markt zat ging ik in België, Duits land en Oostenrijk een dealernet opzetten. Op een avond kom ik in een bar een oude vriend tegen die zegt „Rinco, weet Je waar het roest? In Zuid-Amerika daar hóór Je de auto's gewoon roesten." Ik de volgende dag met een spuitfles en een vaatje Dinitrol in het vliegtuig naar Paramaribo maar toen ik de roestige auto's daar zag, durfde ik niet eens aan de verkoop van Dini trol te beginnen. Ik gaf een paar nieuwe auto's gratis een behande ling en zei dat ik over een Jaar wel zou komen kijken. Na een Jaar weer terug, nou het resultaat was werkelijk verbluffend... geen spoor tje roest. Kijk dan ga je pas in een produkt geloven. Ik begon toen meteen mijn vaatjes Dinitrol naar het hele Caraïbische gebied te exporteren. Maar Je be grijpt toen de zaakjes eenmaal lek ker liepen ging iedereen tectyl ver kopen. Er volgde een keiharde con currentieslag, maar het lukte mij om die te winnen door op alle nieuwe met Dinitrol behandelde au to's zondermeer drie Jaar garantie te geven. En voor de zekerheid ver anderde ik de naam van de ML in de RML-methode. Over een paar Jaar worden waar schijnlijk alle Europese auto's via de dealers met zo'n anti-roestbe- handeling afgeleverd. Besprekingen met een aantal fabrikanten zijn al in een ver gevorderd stadium. Maar intussen ben ik er uit liefheb berij van alles bij gaan doen. Ik ben zo ongemerkt de grootste sau na-importeur van Nederland gewor den. Tijdens mijn Zweedse zaken reizen leerde ik de sauna's kennen en ik ben er van overtuigd dat er in Nederland ook een steeds grotere behoefte zal ontstaan om Je in een sauna echt helemaal heerlijk te ontspannen. Hoenderloo Omdat de openbare sauna's in Ne derland onder invloed van Duits land zo langzamerhand puur com merciële lichaamscultuurinstituten zijn geworden wil ik nu wel eens laten zien dat sauna's net als in Skandinavië hier ook puur ontspan nend kunnen zijn. Daarom laat ik nu midden in de prachtige berken- bossen van Hoenderloo een Fin» dorp bouwen. Een luxueus bunga lowpark met helemaal Fins inge richte houten bungalows. Groot ge noeg om er een gezin met zes per sonen in te herbergen en compleet met badkamer, keuken, televisie, te lefoon en per vier in een carré ge bouwde bungalows een privé sauna. Daarnaast nog een restaurant, ten nisbanen, een zwembad en een openbare sauna. De bungalows ga ik voor ƒ75 per weekend en voor 375 per week verhuren. Ze zijn pas in oktober klaar en daar maak ik mij maar niet druk over want alles moet perfect in orde zijn. Ik heb laatst ook nog een zeiljacht gekocht waarmee ik zomer '73 maar de Bermuda's wil varen. Maar ik weet niet of ik mij dan wel vrij kan maken. Ik ben inmiddels weer getrouwd maar ik heb nauwelijks tijd voor mijn gezin, dat is de prijs die Je als zakenman voor Je sukses moet betalen." 3 PARIJS Naast Eiffel's hon derdjarige stalen toren de bijna afgestorven grand Ope ra, de neptenten van de strip tease van de Place Pigalle, het Casino de Paris en de Folies Bergeres die alle twee hun programma's, met eveneens nog al wat bloot, weer eens „ver nieuwden" de Notre Dame (voor de religieuse wijding) en de Comedie-Fran?aise en het Louvre (voor het cultureel besef) en nog zo'n handjevol obligate bezienswaardigheden, blijft ook de Parijse vlooienmarkt toch nog wel een plek, of desnoods monu ment, waarheen ettelijke duizen den toeristen, „Doing Paris", hun schreden volgaarne blijven richten. Maar die buitenlanders mogen hun tred in die laatste richting van de Portes Saint Ouen en Clignancourt nu wel wat versnellen, want de vlooien sullen spoedig hun laatste sprongen mogelijk wel hebben Sedaan. De vijf complexen van standjes, barakken, geopende kisten of zo maar wat meters trottoir waar de veelkleurige handelswaren lig gen uitgestald die de vlooien markt vormen en die vele tien tallen hectares beslaan, dreigen nu óók al weer het slachtoffer te worden van de Jongste urba nisatieplannen dir door de noor delijke Parijse randgemeenu i ontworpen werden. Door Frank Onnen Ze zullen plaats moeten maken het oude liedje voor kan toren, flatgebouwen en woonka zernes, want Parijs puilt steeds verder buiten zijn vormen. De ongeveer 3.000 echte en pseudo- antiquairs. brocanteurs en ande re kooplieden in los e- vast heb ben al hese kreten van protest geslaakt, waarbij zelfs voor het eerst in de geschiedenis lang niet onindrukwekkende omzetcij fers werden vrijgegeven. Met het oog op de fiscus en de totale onmogelijkheid van enige con trole op hun negotie, waren de bedragen die op de puces van hand tot hand gaan tot nu toe altijd geheim gehouden, of wel zeer bescheiden getaxeerd. Nu wordt er met cijfers van vele miljarden franken gegoocheld, en gezien de forse prijzen die voor een verroest horloge, een paar afgetrapte Hollandse klom pen, een pak vergeelde ansicht kaarten, een versleten battledress of een ijzeren hakenkruis waarop officieel overigens, als op alle andere nazi-relikwieën, een verbod van verkoop rust wor den gevraagd en zelfs vaak ge kregen, mag voor die totale om zet inderdaad vermoedelijk wel met getallen met slierten van nullen worden gerekend. teurs, kunstsmeden en transpor teurs vinden nog altijd een or dentelijk belegde boterham op de Parijse vlooienmarkt die, iedere week van zaterdag tot en met maandag, door compacte massa's wordt bezocht. Nieuwsgierigen die van de ene verwondering in de volgende verbazing vallen, maar ook wel echte kopers waaronder een overgrote meer derheid aan buitenlanders en speciaal Amerikanen. En natuur lijk is er in heel Frankrijk dan ook geen plek te vinden waar Je een origineler souvenir een blau we en oude apothekersfles, haar spelden uit het Jaar anno dazu- mal, Napoleon-kepis of een koetslantaarn voor de vestibule thuis, kunt vinden. Maar die souvenir Jagers hebben de prijzen voor de Fransen zelf intussen wel flink opgejaagd. De Parljzenaar, voorzover hij niet een echt stukje antiek op de kop wil tikken, zoekt zijn heil bij de puces vooral wel in het „ongeregeld". Je moet er na tuurlijk de tijd wel voor nemen, maar als Je dan toch een gede- modeerde kraan door een over eenkomstig exemplaar vervangen wil, een oud koperen slot mist van een zeventiende-eeuwse lade kast, of gewoon op een koopje Je radiotoestel als erfstuk repareren moet, dan kan je er gerust don der op zeggen, dat Je van een bezoek bij de vlooien niet met lege handen hoeft huiswaarts te keren. Die kleine scharrelaars gaan tegenwoordig in het buiten lands gewoel dus wel wat verlo ren, maar niettemin blijft ook op hen toch een ruim deel van des vlooiens transacties gericht. Hun verdwijning zou dus zeker uit allerlei oogpunten, econo misch, folkloristisch, en artisa- naal, innig te betreuren zijn, en ook de gemeentebesturen van de randsteden hebben natuurlijk toch wel wat oog en oor voor dat gevaar. Ze hebben de „vlooien" dan ook al voorgesteld dat ze hun zaken later in spe ciale hallen of enorme kelders onder de te bouwen wooncom plexen zullen kunnen voortzet ten, maar die belofte zegt het handelsvolkje weer niet zo erg veel. Een gereglementeerde handel van gesteriliseerde vlooien lacht hen dan ook helemaal niet toe, en dan zouden ze. beweren ze, de keet nog maar veel liever de finitief sluiten. Met een flinke schadeloosstelling uiteraard, dat wel, waarmee ze dan elders in Parijs of in de provincie wel een nieuw handeltje zullen beginnen. Maar misschien zal het onmid dellijk zo'n vaart toch ook weer niet hoeven te lopen. Want sinds een kwarteeuw hangt de donder wolk van zijn opheffing nu al boven deze schilderachtige toe ristenmagneet, zonder dat de vlooien werden belet hun lucra tieve negotie even zo vrolijk voort te zetten Op hun rug lig gen ze gelukkig nog niet.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15