"JE BENT ARTIEST OF JE BENT HET NIET" "We gaan die oude kerels van HRC nu eens een keer te pakken nemen" Leidse ragby-studenten oog-in-oog met nationale titel L.F.C. - AJAX „Zweedse" dag door Bengtsson nog gered PAGINA 12 SPORT ZATERDAG 22 APRIL 197} U weet het, de huidige top- voetballers zijn ook een soort artiesten, en daarom voélen ar tiesten, toneelspelers, vooral, zich de laatste tijd zo aange- topvoetbaL Jan Blaaser scha kel ik even uit, dat is een door gefourneerde liefhebber, die trekt er op zondag op uit als elftalleider van een Blauw Wit- Jeugdelftal, dat is een voet balliefhebber die toevallig ook artiest cq. toneelspeler is, maar ik bedoel meer de toneelspelers die met volle teugen genieten van het topvoetbal als gebeu ren, als totaalhappening, als iets waar zij in hun vak ook mee te maken hebben. Ik doe ze nu bij voorbaat een beetje onrecht, Door Nico Scheepmaker want daarnaast houden ze na tuurlijk ook van het voetbal zelf, hebben ze zelf ook ge voetbald, maar toch..er zit vaak een luchtje aan van: wij zijn allemaal mannenbroeders, wij spelen allemaal voor geld om het publiek te amuseren, Jullie en wij worden toegejuicht of uitgefloten als wij het pu bliek bevallen of mishagen, wij zijn eigenlijk leden van een bloedbroederschap, wat volgens het Nederlands woordenboek van Van Dale betekent: „een plechtig verbond tot wederkeri ge hulp in nood en gevaren, door het plengen of drinken van bloed bezegeld". Er wordt aan toegevoegd, dat die bloed- „Ton met dat malle hand je bleef bleef tijdenlang met zijn armen omhoog in triomf rechtop staan". broederschap bij vele natuur volken momenteel nog in zwang is, en laten we wel wezen: voet bal is in Nederland momenteel een rite die je verder alleen nog bij natuurvolken kan aan treffen. Wunderteam De artiesten zijn onder te ver delen in Ajax-aanhangers en in Feyenoord-aanhangers. Je bent artiest of Je bent het niet, dus Je wordt geen fan van NAC, Ex celsior of Roda JC. Zodra NAC, onder de bezielende leiding van Ernst Happel (nadat Ben Pee- ters weer met gejuich is terug gehaald naar Feyenoord als de man die de Rotterdammers in dertijd de "dubbel" bezorgde), met Ragfijn, Oostenrijks wun- derteam-voetbal alle andere Ne derlandse clubs overklast, zal de zuiging van de NAC-tribunes op het Nederlandse artiestendom zo groot worden, dat de acteurs wisselingen tussen de beide sei zoenen in van t ene theaterge zelschap naar het andere, gro tendeels bedisseld zullen worden op de NAC-tribunes, dat geef ik u op een briefje. Maar voorlo pig hebben we alleen nog te maken met AJax-artiesten en Feyen oord-artiesten. De AJa- cieden zijn: Ton van Duinho ven, Piet Romer, Henk Molen berg, Willy Alberti, en enkele minder op de voorgrond treden de toneelspelers als Paul Bran denburg e.d. De "erkende" Feyenoord-artiesten zijn de Lutzen, (Luc voorop, dan Pieter, dan Ton, als ik de volgorde Juist taxeer), Steye van Brandenberg, Wim Hoddes en Gerard Cox Mensen als Koos Postema (ook Feyenoord) en Henk Terlingen (Ajax) laat ik nu maar even terzijde, het gaat met eigenlijk ten (en dat betekent meestal: als er publiek om hem heen is) zijn acteertalent weer in wer king stelt. Hij gaat op zijn vas te plaats zitten op de Ajax- bune, en zegt tegen zijn vaste huurlieden: "Goedenmiddag he ren, tegen wie spelen we van- midaag?" Ik zat een keer naast hem toen Sjakie Swart nog Juist voor de lijn na een snelle ren de bal nog fraai voor doel wist te trekken, en een voorbuurman opmerkte: "Hoe krijgt hij dat nog voor elkaar he?" Ton van Duinhoven antwoordde toen, de toneelspelers. Geen toneelspeler, maar een AJax-aanhanger tot de dood er op volgt, is verder cineast Bert Haanstra, die de 15 wedstrijd tussen Feyenoord en Ajax op d tribune volgde, zittend naast, Ton van Duinhove.n Dat viel niet mee, vertelde hij me na af loop. Want hoe ging dat? Ik kon want ik ken Ton van Duinhoven vrij goed, en weet dat hij zijn weergaloos acteurschap wel de gelijk kan scheiden van zijn pri veleven, maar 't net zo lief niet doet, en op de gepaste i Sjaak Sumrt hield zich prima Gedeisd Hij zit zo'n wedstrijd meestal stil, het spel met de ogen op slurpend, te bekijken, maar soms springt hij in de houding van de acteur die hij óók is. en dan wordt het voor zijn buurman wat moeilijk, zoals Bert Haanstra mij uitlegde. Want daar zaten zij, tussen al die Rotterdammers in, die heus wel wisten dat die Jamin-man een AJax-aanhanger is, en wie weet Bert Haanstra ook wel herkenden al komt hij nooit zo snoeplustig op het scherm. Over het algemeen is het ver standig je in zulke situaties ge deisd te houden, want Piet Ro mer heeft me wel eens verteld dat hij, als officieel Ajax-aan- hanger, geen deel van leven heeft in de Kuip, en bij FC Twente zelfs een kwartier voor tijd moest weggaan, omdat Twente toen won, en hij bij leder doelpunt een peut in zijn rug kreeg (Zo van: „hah? waar blijf je nu met Ajax" en dan weer een pets op zijn schouder.en de mensen steeds meer begonnen op te dringen in zijn richting om te kijken of hij het wel leuk ge noeg vond dat Ajax verloor. Omhelzing Maar zulke remmingen ken de Ton van Duinhoven niet bij deze laatste Feyenoord—Ajax. „Je veert normaal natuur lijk even op, bij een Ajax- doelpun-t, omdat Je blij bent", zei Bert Haanstra, „maar Ton, met dat malle hoedje van hem op, bleef dan tijdenlang met zijn armen omhoog in triomf rechtop staan, of omhelsde me en dat was af en toe wel een beetje moeilijk. Tja, ik zie het hem doen, een pasklare hadimassa-act na afloop, in het Feyenoord-restau rant, waar de spelers een voor een binnendruppelden kwam tenslotte ook Sjakie Swart binnen. Ton van Duinhoven (Sjakie is en blijft zijn grote favoriet, wat Cruijff en Keizer op het veld mogen uitspoken breidde triomfaal de armen uit, greep Sjakies hoofd met beide han den beet, en kuste hem op bei de wangen. Sjakie hield zich prima, moet ik zeggen, maar ik kon me niet aan de indruk ont trekken, dat hij even (heel even) dacht: „Uit de brand zijn we ermee, dat we tegenwoordig ook tot de kaste van de arties ten behoren" of gedachten van gelijke strekking natuurlijk. Coentje En wat zei Coen Moulijn, de grote afwezige bij Feyenoord Ajax, na afloop van de wed strijd Ajax? „In zo'n elftal kan ik tot mijn 38e wel mee blijven voetballen. LEIDEN Het onverwacht goede nieuws zaaide een week lang fanatisme binnen het LSRG. Toen de rugby-studenten vorige zondag van de HRC-nederlaag bij AAC hoorden, werd enthousiast diep in het glaasje getuurd. Het Leids Studenten Rugby Ge zelschap immers, stond plotseling oog-in-oog met een unieke landstitel, dus De roes duurde één avond, daarna diende de realiteit zich weer aan. Het besef dat eerst „ob stakel" Haagse Rugby Club in een direct tand-om-tand gevecht geslecht diende te worden morgen moet dat gebeuren: Piet Paaltjenspad, 15.00 uur) weldp omhoog op de dag na de nacht ervoor. De reactie was fel. Tot het uiterste „geladen" werd het vocht uitgebannen tijdens trainingen: de bereidheid van de spelers om op elkaar te schelden was groter dan ooit. „Niemand weet ook zeker of hij meespeelt", stipt LSRG-captain Jaap de Bruyne een brok koude club oorlog aan, „dat blijft een verrassing. Maar we zien het allemaal wèl zit ten. We hadden nooit méér kans ge had". Door Paul de Tombe Foto Holvast Een onverwachte kans, dat wel. Het LSRG draalde in de landelijke A-poule steeds mee in het zog van titelverzamelaar HRCpas in de laatste twee duels werd het eerder geslagen gat van vier punten tot op één punt gedicht. De Haagse Rugby club sepelde gelijk en verloor: het LSRG blééf winnen. In het zicht van de beslissende krachtmeting heerst dan ook fors vertrouwen bij de Leid se studenten-rugbyers. Het kwartet Jaap de Bruyne (25), Rob Ter Taar (24 president-speler), Herbert Hila- rius (22, pers en publiciteit, fly- half), Luc Wiertsema (24, wedstrijd secretaris en eerste rijer) verwoordt de blijmoedigheid waarin de zondag wordt afgewacht. „We waren altijd verdomd bang voor Den Haag, want het zfjn ervaren kerels die de afge lopen tien Jaar minstens vijfmaal kampioen zijn geweest. Die angst is weg. Nu zeggen wij: we gaan die „oude" mannen een keer te pakken nemen: nu ls Den Haag bang voor ons. Wij hebben nu de ervaren ploeg, Normaal is er na twee, drie Jaar een verloop van mensen die afgestudeerd zijn en niet meer mogen spelen, dit Jaar hebben we ze vast kunnen hou den. Dat heeft HRC al in de eerste wedstrijd gemerkt. In Den Haag kwamen we nog op 66 nadat we een zeer ongelukkige try tegen had den gekregen". Die remise torst het zelfvertrou wen van LSRG, dat zich in het stre ven naar de succesvolle seizoen-fi nish bovendien gesteund denkt te weten door „heel rugby-spelend Ne derland". Want: „Den Haag is niet de sympathiekste ploeg, het team van Delft heeft deze competitie zelfs ge weigerd een tweede wedstrijd tegen HRC te spelen Uit Happel-sfeer Vandaar dat het LSRG verwach tingsvol uitziet naar het aantal toe schouwers dat getuige wil zijn van de ondergraving van de HRC-supre- matle. „Meestal ligt dat rond de vijf tig tot honderd (vaste supporters: kantinebeheerder Dirk van Wetten en zijn vrouw, aan wie wij veel te danken hebben), morgen zullen er toch wel 1500 tot 2000 komen. Veel Hagenaars natuurlijk, veel studenten uit Leiden, maar ook de leden van al die andere Nederlandse clubs die ons ook zo verdomd graag kampioen wil len zien worden. Van de „burgers" verwachten we alleen de mensen met wie we wat te maken hebben. Hoe wel, er is de laatste Jaren toch wel een zekere trek naar de rugby-vel- den. Twee Jaar geleden wist buiten de spelers nog niemand in Nederland dat er aan rugby gedaan werd, te genwoordig begint dat besef langza merhand door te dringen. Rugby wordt nu pas uit de „Happel-sfeer" getrokken. Uit het geklets van: „Die voetbalwedstrijd was zo hard dat het wel rugby leek", of „dit was geen voetbal meer, maar rugby". Als Je een rugby-speler zwaar wilt beledigen moet Je zoiets zeggen Zo is het namelijk helemaal niet. Rugby is een sportieve sport. Het is een totaal verkeerde gedachte dat Je elkaar daarbij bont en blauw zou schoppen. En wat er ook gebeurd ls, na een wedstrijd vormen de tegen standers altijd een haag voor elkaar. Twee rijen om de tegenstanders door te laten bij het verlaten van het veld. Dan wordt er ook geklapt Verhouding Het LSRG zal óók klappen als HRC er onverhoopt toch in mocht slagen de vergelijking winned (of op gelijke stand) af te sluiten en daar mee zelf de titel te grijpen. Want al beschikken de Leidse studenten dit seizoen over „kwalitatief goede spelers (meer dan de helft van de ploeg van vijftien heeft gespeeld of speelt nog In het Nederlandse team)" en al is „een rugby-bal niet rond", die mogelijk heid blijft toch aanwezig. Nietwaar? HRC is tenslotte een grote burger rugby-club met veel Jeugd, veel geld en een uitstekende accommodatie Allemaal factoren die meehielpen aan de Jarenlange overheersing". Het studenten-kwartet: „HRC kan zelf de Jeugd opleiden en kan daar door continu aan de top blijven spe len. De goede accommodatie op het Nederlands Rugby-centrum trekt bovendien goede spelers aan en de vestiging van het club-kantoor in dat centrum maakt het HRC mogelijk onmiddellijk aan de weet te komen of er een sterke buitenlandse speler ls gearriveerd. Die kunnen ze dan direct „pakken" Een vergelijking met het LSRG te kent de verhouding. Enkel studenten kunnen spelen op het veld van de universiteit, afgestudeerden alleen nog in het Jaar dat zij vertrekken. Gevolg I: een LSRG-team kan zelden langer dan drie, vier Jaar in de zelfde samenstelling optreden. Gevolg ET: LSRG I moet periodiek noodgedwongen verjongd worden. Gevolg m: de ploeg kan slechts worden versterkt wanneer sterke rugby-studenten van universiteit wis selen en in Leiden worden ingeschre- SCHRIJVERS TWEE DUELS GESCHORST DEN HAAG Piet Schrijvers, de doelman en aanvoerder van Twente is gisteravond door de tucht- commissie betaald voetbal geschorst voor twee bindende wedstrijden en verder veroordeeld tot een boete 150 gulden. Schrijvers zal niet gen uitkomen tegen Feyenoord. De tuchtcommissie behandelde de zaak tegen Schrijvers, die afgelopen zondag in de wedstrijd MWFC Twente de op de grond liggende MVV-er Redel trapte of in elk val een trappende beweging naar hem maakte terwijl het spel was, gisteravond mondeling. FC Twente werd veroordeeld tot het be talen van de kosten. WIELRENNEN Harry Stee- vens, donderdag gevallen tijdens de klassieker in de Ardennen Luik- Bastenaken-Luik, is voor een aar weken uitgeschakeld Onderzoek het ziekenhuis van Bastenaken heeft uitgewezen dat Steevens niets heeft gebroken maar dat hij behalve een groot aantal schaafwonden vermoe delijk een hersenschudding aan zijn val heeft overgehouden. Harde aanpak Zoals in het begin van het seizoen geschiedde. „De vier:" Toen kregen we er uit Amsterdam drie ervaren rotten bij. Dat zijn de steunpilaren geworden. We zijn destijds ook een week in een trainingskamp geweest re hebben de zaken keihard aan gepakt. Jongens die niet kwamen trainen, gingen er zonder aanzien des persoons uit. Vier, vijf Jaar geleden kwam het nog wel eens voor dat het moeilijk was een team samen te stel len omdat sommige spelers de zater dagavond .gevierd" hadden. Dat pik ken we ook niet meer. Iedereen wordt geacht zichzelf fit te houden". Sinds die stelregel werd ingevoerd, boekte het LSRG succes. In 1968/69 werd de A-poule bereikt, na een mid- denmoot-finish, een derde en een tweede eindklassering kunnen de Leidse Studenten de competitie-spurt dit jaar winnen. Maar dan? Jaap de Bruyne, Rob ter Haar, Her- bert Hilarius en Luc Wiertsma gaan in de scrum over de toekomst. „We zitten aan het plafond in Nederland. We pretenderen echt niet dat we in ternationaal goed rugby spelen, maar niemand kan ons hier nog wat leren. Al worden we kampioen, dan nog hebben we zelf het idee dat maar voor 70 procent uit het team gehaald is van wat er inzat. Het verschil merk Je als er een Engelse coach op bezoek komt. Dennis Power van ftristol heeft ons één keer getraind. Er waren men sen die een half uur met hem spra ken en daarna vertelden dat ze meer geleerd hadden dan op alle andere trainingen tesamen. Power is iemand die komt zeggen hoe het moet. Iemand met een naam die aan spreekt. Ook bü de kerels die zeggen: wy weten het allemaal wel. Maar zulke mensen kryg je alleen maar door toevallige omstandigheden. Vo rig jaar byvoorbeeld hebben wy erg veel geleerd van een Engelsman die by de Estec werkte. Die leerde ons de fyne kneepjes. Natuuriyk, we doen er zelf veel voor om die machtig te worden. We gaan byvoorbeeld voor één dag naar Parus om Frankrük te gen Ierland te zien spelen en we wor den ook wel Jaariyks sterker-, maar toch... Het Nederlandse rugby ver keert in de fase dat eindeUjk ook eens van een Engels team gewonnen kan worden. Vroeger was dat onmogeiyk, dan verloren we steeds, van welk Engels team dan ook. Dat verschil wordt Jaariyks kleiner, we zyn alleen nog teveel afhankelijk van toevallig heden Die Engelsman van Estec kwam byvoorbeeld toevallig omdat hy het by ons zo gezellig vond LSRG staat oog-in-oog met de nationale titel. Het kwartet (van boven naar beneden) Rob Tethaar, Herbert HilariusLuc Wiertsema en Jaap de Bruyne blikt de beslissende wedstrijd die gewonnen moet worden, vol ver trouwen tegemoet. Levenswijze Want denk niet dat rugby alleen voor sport staat. „Het is een levens- wüze. Een geintegreerd deel van je bestaan. Naast de studie is het voor ons het belangrykste wat we hier doen. Je kunt er büna niet mee op houden, dan ben je te „rugby-maf". En vergeet ook het sociale element niet. Rugby betekent ook het biertje drinken na de wedstrijd..." Twee zaken zullen de Leidse stu denten morgen opjagen naar de bal. Het kampioenschap zou uniek zijn (nimmer eerder in de tien jaar draai ende rugby-competitie kwam de titel bü een studentenclub terecht) en de receptie is al gepland. Reken maar dat ze er in beide ge vallen goed tegenaan zullen gaan ADVERTENTIE Zilveren Molentournooi woensdag 26 april 8 u. n.m. (AMATEURS) Terrein Boshuizerkade Ajax-bestuur: vertrouwen in Stefan Kovacs AMSTERDAM 21 april Het bestuur van Ajax heeft gister avond zijn vertrouwen in trainer Stefan Kovacs volledig gehand haafd. Geruchten als zou de po sitie van Kovacs in het geding zijn werden in een kort communi qué afgedaan. „Het bestuur van Ajax heeft gisteravond met de medische staf en trainer Kovacs alle punten betreffende de lei ding en begeleiding van het eerste elftal besproken. Het bestuur is tot inzicht gekomen dat het in zijn trainer gestelde vertrouwen zonder meer kan worden besten digd". Het bestuur van Ajax besloot verder niets aan de buitenwacht mee te delen van wat is bespro ken tydens zijn vergadering van gisteravond by dokter J. H. M. Rolink thuis. De heren Van Praag Timman, Westrik, Kraan, Hordijk Rolink, en trainer Kovacs zaten van half negen tot over twaalf in de met kille neon-buizen ver lichte spreekkamer van de Vel- sense arts ten einde te discus siëren over alles wat met het eer ste elftal te maken heeft. Volgens voorzitter Van Praag was de bij eenkomst geen gevolg van onte vredenheid over de gang van za ken binnen de vereniging. Van Praag: „Wij hadden deze byeen- komst al in het begin van de week vastgesteld en dat wij het by dokter Rolink deden ls niets byzonders. Hij had doktersdienst en kon dus niet weg uit Velsen". Penningmeester Timman voegde er aan toe: „zoals de spelers wel eens by elkaar komen om bepaalde zaken die hen betreffen uit te praten doen wy dat ook". De bestuurders van Ajax pro beerden na hun vergadering voor alles duldeiyk te maken dat er van Interne spanning geen sprake ls. Voorzitter Jaap van Praag deed de hele bespreking af met: „Het bestuur treedt in zyn geheel af. Kovacs wordt voorzitter". Alle aanwezigen in de voor zeven man wat kleine spreekkamer van dok ter Rolink lachten, ook trainer ROTTERDAM Stellan Bengts. son wie anders? redde dt dag voor Zweden. Een rumoerige dag, de voorlaatste van de Euro- pese tafeltenniskampioenschap, pen, in de Rotterdamse Energie, hal. De voornaamste gebeurtenissen la volgox-de: Kjell Johansson gediskwa lificeerd, omdat hy weigerde met d „zachte" ballen te spelen, Zweeds ploeg kondigt aan te vertrekken, r Johansson weer in genade aangeno men, Kjell Johansson uitgeschakel in de vierde ronde en tot slot d kwartfinales in het heren- en de hal ve finales in het damesenkelspel. O ganisatorisohe en sportieve gebeurto nissen, die ten nauwste met eikaap waren verbonden. Alles draaide om de Zweden. was daarom eigenlyk een wonder d Stellan Bengtsson (op foto), de kleii i spring-in-het-veld, in de party tege Stanislav Gomozkov alle emoties vi e de achter hem liggende uren resolini f van zioh af kon schudden. Dat Stó b lan Bengtsson uit niets liet blyke n dat het wegvallen van Kjell Johans k son hem had geschokt. Want dt t had het. De negentienjarige wereld kampioen: „Je beseft plotseling dt i' iedereen kan verliezen. Ook de groot ste favorieten. Ik voelde me opeen helemaal niet lekker meer". Het zou allemaal niet zo erg ge weest zyn als niet juist Stanislav Go mozkov de tegenstander was gewee Stellan Bengtsson mag dan wereï kampioen zyn, van de Russische num mer één had hy nog nooit gewonne Nu lukte het. Totaal uitslag: 21-B 17-21, 21-13, 21-14. In de halve finale speelt Bengtsso tegen Stipancic. „Geen probleenï werd de Zweed zelfs overmoedi „van hem heb ik al vyftien 1 wonnen". De andere halve finale gaat tusse o de Hongaar Istvan Jonyer Zuidslaviër Korpa, de horde w de lange Kjell Johansson, als tweed geplaatst, na het touwtrekken ron zyn persoon was gestruikeld (13-2 17-21, 21-11, 21-12, 21-18). Geheel v- gens plan verliep de strijd in het c mesenkelspel: de als eerste en tweed geplaatste Russische titelhoudster Zoja Rudnova en de Hongaarse Beo trix Kishazi ontmoeten elkaar va0 daag in de finale. J* Van de Nederlandse deelnema it kwam Carel Deken bij de heren M 11 het verst: hy bereikte in de ochtend uren de derde ronde, maar werd daaf in verslagen door de Zweed Ande Vikström. Bert van der Helm wasi in de tweede ronde kansloos tegen i K Tsjech Jaroslav Kunz: hy verloor I n drie games 12-21, 18-21, 11-21. 0 Nico van der Slobbe werd geruislfl aan de kant gezet. De tweede We duitser Wilfried Lieck bleek d 15-21, 17-21 en 19-21 veel te sterk de derde ronde van he spel leed Aukje Colthof een nederlai tegen de Russische Gedraitite (6*1 7-21, 7-21) en Nederland had naiH tweede (heren) en derde (dame ronde ook al geen vertegenwoordig je meer in de dubbelspelen. Inter-spelers krijgen 27.000 gulden voor winst op Ajax MILAAN Voorzitter Fraizi Q van Inter heeft de spelers van eerste elftal gisteren een premie f 27.000 gulden per persoon beloo' wanneer zy op 31 mei in Rotterdri in de Europa-Cup-finale Ajax slaan. De Italianen kregen voor h bereiken van de eindstrijd 20.000 p den. Fraizzoli wil by de UEFA t tieverzoek indienen voor schorste Mario Corsi. „De Nederla» ders zyn door het feit dat zü 1 )Eï finale in Rotterdam spelen sterk i het voordeel", gaf de voorzitter Inter als verklaring voor deze sti BASKETBAL Het vooriop Nederlands basketbalteam heeft 11 een voorbereidingswedstrijd vo to het Olympisch kwalificatietoernO P° gisteravond in de Rijnhal van Atf30 hem met 4767 verloren van Duitse kampioen Tus 04 Lever ki* By rust haddeu de Duitsers voorsprong van 27 -13.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 12