Hig- tanval >p schepen de an zevende vloot in Golf van Tonkin DEVLIN: RAPPORT WIDGERY IS SCHOONWASSERIJ "1polio ingoede maanbaan voor landing hedenavond Enige aanvoerweg naar Phnom Penh af gesneden Opmars naar Saigon Aanval bij Binh Dinh, grens met Laos en Mekong Ceauses- wil coe spa IS r ergens te root voor! fièetuwbaby? VS DENKEN AAN BLOK KADE VAN HAIFONG Koopmans onafhan kelijkheid ten koste van alles OER DAG 20 APRIL 1972 BUITENLAND PAGINA t ca*rM; AN LOC HEK0N& "DELTA CAtTt)OT>OA <NO«V£NH, y VsMGON TH De pijlen geven de richting aan van de aanvallen van de guerrillastrijders. Het kaartje geeft alleen een overzicht van het zuidelijk deel van Zuid-Vietnam. MGON/PHNOM PENH (UPI, Iteuter, AP, APF) De strijd in Vietnam is gisteren weer nieuwe fase ingegaan. De Noordvietnamese Migs vielen Amerikaanse schepen in de Golf Tonkin aan, de verenigde Noordvietnamese en Vietcong-eenheden zetten hun opmars Saigon voort, de enige aanvoerweg van Saigon naar Phnom Penh werd afgesneden, ten !en van Saigon en in de Mekong-delta kwam het tot een hernieuwde golf van aanvallen en tad Hoi An (even beneden het strategisch belangrijke Benh Dinh) viel' in handen van Retcong. Misschien hebt u vandaag" alleen wat eenvoudige kantoor artikelen nodig. Dan staat de Aspa-deur toch wijd voor u open. Wij hebben namelijk voor kantoorartikelen een apart aysteem. Door lange ervaring geleerd. Ongeacht wat u voor uw kantoor nodig hebt: wij zijn in u geïnteresseerd. Komt u bij ons aan de werktafel in ons tooncentrum.Een afspraak is gauw gemaakt! Welkom bij ons aan talell ASPA-LEIDEN NV Willem Barentszstraat 23- (Industrieterrein "De Waard') Telefoon (01710)20342' zaandam leiden delft breda dordrecht den bosch utrecht enschede nert aan het incident in 1964, toen twee Amerikaanse oorlogsschepen door Noordvietnamese torpedoboten onder vuur zouden zijn genomen. Het incident leidde tot bombarde menten op grote schaal op Noord- Vietnam tijdens de regering van president Lyndon B. Johnson. In 1968 werden ze opgeschort aan de hand van een akkoord dat het Pa- rijse vredesoverleg inluidde. De torpedojagers werden gisteren ook aangevallen door Noord-Vietna- mese patrouilleboten. Volgens Amerikaanse militaire kringen liep de torpedoboot jager Higbee gisteren zware schade op door een bomtreffer en is het vlag- geschip van het smaldeel, de lichte geleidewapen-kruiser „Oklohama City" licht beschadigd door scher ven. Het smaldeel dat voorts nog be staat uit het geleide-wapenfregat "Sterett" en de jager "Lloyd Tho mas" lag ongeveer 25 mijl ten noor den van de gedemilitariseerde zone de Noordvietnamese kustbatterijen te beschieten toen het werd aange vallen door een vlucht van drie migs. De Higbee kreeg een voltref fer op een kanonbordes waardoor vier bemanningsleden gewond raakten. Er ontstond brand in een magazijn gereedheidsmunitie die verscheidene uren duurde. De Hig bee is op eigen kracht naar Danang gevaren om te worden gerepareerd. Welke schade de Oklohama City heeft opgelopen is niet bekend. Ge zegd is alleen dat zij licht is. Eén van de mig-Jagers werd neergescho ten. Terwijl de andere schepen in het smaldeel hun vuur op de migs richtten, zette het fregat Sterett Noordvietnamese motortorpedobo ten na die op het radarscherm wa ren waargenomen. De boten ver dwenen van het scherm en zijn, volgens de Amerikaanse marine, waarschijnlijk tot zinken gebracht. De luchtaanval op de Zeven de Vloot vormt een nieuwe mijlpaal in de Vietnamese oorlog. Het is de eerste maal dat schepen van de Amerikaanse vloot door de noord vietnamese luchtmacht zijn aange vallen. Tanks Noordvietnamese tanks zijn gis teren gesignaleerd op 40 kilometer van Saigon bij Benlat. Zij worden vergezeld door eenheden infanterie. De tanks rukken op in zuidelijke richting langs hoofdweg 13, die Sai gon verbindt met de belegerde pro vinciale hoofdstad An Loc, welke overigens nog niet geheel door de quarillastrijders veroverd schijnt te zijn. In buitenwijken van de stad werd woensdag nog gevochten. Tienduizenden Vietcongstrijders en Noordvietnamese militairen heb ben zich verschanst in de rubber plantages bij de stad. Amerikaanse bommenwerpers heb ben weer op grote schaal acties uit gevoerd tegen troepenconcentraties en opslagplaatsen aan weerskanten en in de gedemilitariseerde zone. Grootste succes van de Noordviet- namezen en de Vietcong was het onder de voet lopen van de provin ciestad Hoi An, op 56 km ten noord oosten van Saigon, in het centrale hoogland op de kust bij Binh Dinh. Cambodja Querrillastrijders hebben de gro te weg van Phom penh naar Sai gon afgesneden. Een hoge Cambodjaanse officier Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby ^broertje of zusje mag ook). Let op het pak met de kuikentjes. Ardita - kuikenzacht. Ardita Extra - nóg zachter. De betere luier bij uw kruidenier. I unicura nv, amsterdam postbus 1384 was van mening dat de communis ten trachten de brede strook van Zuid-Cambodjja te veroveren waar door een groot deel van de genoem de weg loopt. De weg van Saigon naar Phom Penh is een van de laatste die nog door de Cambodjanen kunnen wor den gebruikt om voorraden aan te voeren. Officieren van het regeringsleger beschreven de situatie in het gehele gebied tussen de provinciale hoofdstad Prey Yeng en de nabu rige provinciale hoofdstad Svey Rieng, nabij de grens met Zuid- Vietnam als ernstig. Als de communistische troepen erin slagen dit gebied in handen te krijgen, hebben zij vrije toegang tot Zuid-Vietnam en ligt de weg voor infiltratie naar Phom Penh voor hen open. In het noordwesten slaagden querrilla eenheden erin door een om singeling van Ankor te breken, waar regeringstroepen probeerden hen uit te hongeren. Laos Op het centrale hoogland van Vietnam hebben querrillastrijders aanvallen uitgevoerd op twee leger kampen op resp. 9.6 en 31 km af stand van de Laotiaanse grens. In de Mekong-delta zijn de ge vechten opnieuw opgeleefd. Volgens berichten ter plaatse werdeh er in de nacht van dinsdag op woensdag verscheidene posten in de provincie Tsjuong Thien, 201 km ten zuid westen van Saigon, aangevallen. WASHINGTON (Reuter, AP) De Amerikaanse minister van Defensie heeft verklaard dat de Verenigde Staten een blokkade van de Noordvietnamese hanen Haifong overwegen. In ieder ge val, aldus Laird behouden de Verenigde Staten zich het recht voor elk gedeelte van Noord- Vietnam door de lucht aan te vallen. - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, zei gisteren in een be sloten bijeenkomst van het Huis van Afgevaardigden dat presi dent Nixon volgende week voor radio en televisie een verklaring over het terugtrékken van de Amerikaanse militairen uit Viet nam zal afleggen. Het is ongebruikelijk dat de 1 minister zelf in het huis ver- j schijnt om een uiteenzetting i van de politiek van de regering te geven. Tegenover verslaggevers ontkende de mi nister later dat zijn komst in het Huis van Afgevaardigden een uiting zou zijn van de bezorgd heid van de regering over het feit dat het huis zich steeds neer tegen de oorlog in Vietnam keert. Op de foto een demonstatie tegen Nixons Vietnampolitiek voor het deelstaatparlement van Wisconsin. Dit soort demon straties groeien met de dag in aantal. (Van onze correspondent») WENEN Roemenië verkeert in een ernstige crisis. Na de zuiverin gen van vorige zomer zijn dins dagavond op de plenaire vergade ring van het centrale comité op nieuw acht hoge functionarissen uit het centrale comité afgezet, waaronder een van Ceaucescoes naaste meedwerkers, de prominen te communist Ni coe les coe Mizil. Volgens president en partijleider Ceaucescoe hadden de bewuste acht een foute levensstijl ge huldigd en lzch aan ideologische afwijkingen bezondigd. Tevens heeft het centrale comité voor aanstaande Juli een nationale par tijconferentie aangekondigd. Een dergelijke partij conferentie wordt gewoonlijk in geval van een crisis bijeengeroepen, wanneer men een buitengewoon partijcongres wil vermijden om niet te veel opschud ding te wekken. Mizil, die Jarenlang chef-ideoloog van de partij is geweest, verloor zijn functie als secretaris van het oentrale comité en is door zijn be noeming tot vice-premier duidelijk op een zijspoor gerangeerd. Al be gin november was Mizil gedwon- en in het partijblad „Scinteia" zelfkritiek te oefenen, „omdat het niet was gelukt onder de bevolking de door de partij gewenste geest van initiatief en verantwoordelijk heid" te verbreiden. Ceaucescoe gaat zo hardhandig te werk, omdat de eenheid in de partij de laatste jaren steeds meer te wensen overlaat. De belangstel ling van de Jongere generatie voor ideologische kwesties is nihil. De stijgende levensstandaard en de groeiende invloed van het Westen hebben ook de ouderen materialis tisch en sceptisch ten opzichte van het marxisme gemaakt, klagen de partijfunctionarissen. Maar een dergelijke desintegra tie kan Roemenië slecht gebruiken in 'n periode waarin de controverse met Moskou aan scherpte voort durend wint. De Russen proberen de laatste tyd met ondergrond se agitatie het moreel van de Roe menen te ondermijnen, precies zo als ze dat al sinds Jaar en dag in Joego-Slavië doen. Voor Ceauces coe met zijn nationalistische onaf- hankelijksheidsideeën betekent dat een dodehjk gevaar. Om dat ge vaar het hoofd te bieden, moet hU een gesloten en eendrachtige party achter zich hebben. Pluralisme, meningsverschillen die op demo cratische wfjae worden uitgevoch ten, ont-ideologisering, dat zijn lu- xe's die Roemenië zich vooralsnog niet kan permitteren. ATHENE (DPA) De Westduit- se ambassadeur in Griekenland, Pe ter Limbourg, heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een hartaanval gehad. Artsen schreven de oorzaak aan recente te drukke werkzaamhe den toe, en hebben de ambassadeur rust voorgeschreven. Limbourg werd dinsdag op het Griekse ministerie, van Buitenlandse Zaken ontboden, waar hem door de waarnemende ti- j tularis, Christos Xanthopouk>s-Pal- i mas een nota werd overhandigd, I waarin wordt geprotesteerd tegen "ontvoering" door de Bondsrepu bliek van de jurist Georgios Manga- kis. Mangakis was enkele uren te- j voren om gezondheidsredenen uit po- lïtieke detentie ontslagen. (Van onze correspondent) töNDEN Het rapport van igelands opperrechter over de W van 13 Noordierse betogers ge rende de zgn. .Bloedige zondag" RS1 afgelopen 30 januari in Lon- tóerry Is gepubliceerd. In het woord op vraag nummer 1: „Wié Oïjton er te schieten, de Britse troe- of de betogers?", zegt de 60- l?e oud-artillerie-officier en hui- „Lord Chief Justice", Lord dgery, dat het eerste schot uit menigte werd gelost Dat wil t zeggen dat hij niet zijn twyfel tokt er het optreden van de Britse ordebewaarders. Dit zijn de voornaamste conclu sies van Lord Widgery: „Er zou den geen doden zijn gevallen als de organisatoren van de overigens ver boden optocht zelf niet een hoogst gevaarlijke toestand hadden ge schapen. Aan de andere kant zou het nog niet gebeurd zijn als de Britse legerleiding in Londonderry had volhard in zijn oorspronkelijke plan om zijn optreden op een laag vlammetje te houden. De Britse troepen hadden ook het risico on derschat toen ze begonnen arresta ties te verrichten onder de betogers Vuurwapen Een andere hoogst belangrijke conclusie in het rapport is, dat van geen van de doden of gewonden kon worden vastgesteld dat aU ge troffen werden op het moment, dat zy zelf een vuurwapen hanteerden of een bom bij zich hadden. Die 30 januari verschenen 3 tot 5000 betogers op de verzamelplaats. Aanvankelijk heerste er volgens het rapport een carnaveleske stemming. Tijdens de tocht pro beerden de leiders ervan de volge lingen weg te voeren van de plaat- s.n waar de Britten barricades hadden opgeworpen. Op dat moment gebeurde er toch wat de legerleiding had gevreesd. De „Hooligans" verschenen ten to nele, ze hoonden het front van de optocht en ze begonnen met stenen naar de soldaten te gooien. Toen viel de kardinale beslissing, alles volgens het rapport van Lord Wid gery. Achteraf gezien was de betoging waarschijnlijk toch in rustige banen gebleven ondanks het optreden van de „Hooligans", maar in de opwin ding van het moment werd nu een maal het besluit genomen om tot arrestatie over te gaan, het eerste schot viel uit de menigte aldus het rapport) en de soldaten die meen den dat ze direct werden bedreigd, openden van hun kant het vuur. De slachting was begonnen. In militante Noordierse kringen wordt het rapport-Widgery verwor pen. Bemadette Devlin die juist tot een half Jaar gevangenisstraf veroordeeld is voor het deelnemen aan een andere verboden betoging, maar die zich binnen de muren van het parlement van achter haar im muniteit van Lagerhuislid ver schanst reageerde uiterst fel. Ze zei: „Lord Widgery is de laatste in een groter wordende ry van leugenaars van het Britse esta blishment. die uitgezonden worden om het volk van Ierland te slaan en te verkrachten". Bemadette Devlin gaat voort: „zyn absolutie voor de moordende paratroepen klinkt ziek in de oren van diegenen onder ons die gisteren by de begra fenis van Joseph McCann waren (een hooggeplaatst aanvoerder van het IRA, die door een Britse kogel werd gedood). „Voor my is het allemaal niet meer dan een schoon- wassey. De mensen die erby waren zagen met eigen ogen wat er ge beurde en ze kennen de waarheid. Het was moord". „Dit is een politiek oordeel van een Britse officier en een Britse rechter over zyn geliefde Britse leger. Ik geloof dat we van geluk mogen spreken, dat hy niet bevon den heeft dat de dertien zelfmoord pleegden", zei Eddie McAteer. voor zitter van de Nationalistische Party. IOOSTON Sinds gisteravond H *>t de Apollo-16 met Young, II ttingly en Duke rondjes om de Vanavond om 21.41 uur Wen Young en Duke met de T0n op de maan landen voor een Wijf van ruim drie etmalen tij- 1 welke zij drie uitstapjes van leven uur zullen maken. Gisteravond om 21.23 uur verd de Wdmotor van de Apollo -ombi- voor zes minuten en 15 se conden in werking gesteld om de snelheid zodanig af te remmen dat het ruimtevaartuig in een ellipti sche baan om de maan kwam. Dit geschiedde toen de Apollo zich 'achter* de maan bevond zodat geen radiocontact met de aarde mogelijk was. De operatie verliep feilloos. De hoogte van de maanbaan varieer de aanvankeiyk van 316 tot 108 km. Vier uur later werd de baan veranderd in een waarvan de hoog te varieert van 108,3 tot slechts 17,8 km. van waaruit de afdaling naar de maan zelf gemaakt moet wor den. Inmiddels was het luik al weg geschoten van het dienstcomparti- ment, waardoor de camera's bloot kwamen, die in de komende dagen vanuit de baan om de maan dui zenden foto's zullen nemen voor 'n nog betere maankartering. De cas settes van die camera's worden op de terugreis naar de aarde voor Mattingly geborgen tijdens een ruimtewandeling. Kort nadat de Apollo in een baan om de maan kwam, sloeg de 3e trap van de Saturn us-lanceer- raket op de maanbodem te pletter Dit geschiedde om 22.01 uur gister avond, ruim een half uur later dan aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen. Door een niet goed wer kende brandstofklep kon men de ze trap vanaf de aarde niet de beoogde koers laten volgen. De in slag van het bijna 14.000 kg wegen de gevaarte vond ook 253 km van het beoogde punt plaats, en wel 1280 km van de landingsplaats van de Orion. De snelheid van de trap op het moment van de inslag bedroeg bijna 10.000 km per uur, de inslag had de kracht van een explosie van 10.000 ton tnt. Er werd een gat van 18 meter diep in de maanbodem geslagen. De inslag werd geregistreerd door de seisme- ters, die door de Apollo's 12, 14 en 15 op de maan waren achtergela ten. Uit de geregistreerde bodem- trillingen kunnen conclusies wor den getrokken omtrent de interne structuur van de maan. Een soort gelijk experiment zal worden uitge voerd na het bezoek aan de maan door de dan overbodig geworden maanlander te pletter te laten vallen. Dan kan ook de seismome ter van de Apollo-16 de maanbe- vingen registreren. Alle instrumenten van Apollo en maanlander werken goed, en niets staat nu nog een landing heden avond om 21.41 uur in de weg. Deze landing zal via directe reportages ook in ons bind te volgen zijn op televisie (Ned. I van 21.20-21.50 u) en via de radio (Hilv. 1 van 21.30- 21.50 uur).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9