Hond redt jongetje (3) uit modderpoel VOLKSTELLING VEEL DUURDER DAN RAMING floriade lloties van ppositie iver Akzo erworpen Skol spreekt uw taal. Proeft maar. ^uksch pionnen zwijgen als 't graf In elke gemeente wethouder als milieu-ombudsman Inkomensstijging in komende jaren beperkt Volksunie plaatste sluikreclamein stadion van Benfica Aantjes contra Wiegel: Ook inflatie-correctie in discussie betrekken WO: pERPAO 20 APRIL 1972 BINNENLAND PAGINA t communis tische fractie samenwerkende progressieve n, PvdA, D'66 en PPR, eenmaal ar te drijven. De PvdA steun- CPN-motie wel; D'66 en de laarentegen vonden deze uit te ongenuanceerd. CPN-motie spreekt over grote Vaardiging die de voorgeno- iluitingen van Enka-bedrijven eda en Emmer-Compascum ewekt tot ver buiten de kring ekt betrokkenen en dringt er regering op aan alles in het stellen de sluitingen te voor ster Nelissen (invaller voor illega Langman van Economi- aken) legde er de nadruk op, ie AKZO nog geen beslissing genomen en dat het hier nog gaat om voorstellen, lens de regering zei Nelissen, een groep des instellen wordt toè- id. Vrijwel de gehele Kamer EN HAAG De linkse oppositie heeft gisteren tij het debat in de Tweede Kamer over de voorgenomen ijfssluitingen van Akzo geen enkele bres kunnen slaan et front van de vijf regeringspartijen. Van de zeven diende moties werd er niet een aangenomen. reageerde eveneens positief op dit onderzoek, waartoe de AKZO-directie in overleg met de vakbonden heeft besloten aan de vooravond van het parlementaire debat. De progressieve drie hebben manhaftige pogingen gedaan de regering ertoe te bew< meteen zelf ook aan het onderzoek mee te doen. Maar een Kamermeer derheid volgde minister Nelissen in zijn opvatting, dat het in de eerste plaats een verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven betreft en dat de regering een andere verantwoorde lijkheid heeft. Wel zal de regering de resultaten van het onderzoek nauwgezet bestuderen en aan de Kamer voorleggen. Een woordvoerder van AKZO zei na afloop van het debat dat de com missie van deskundigen uit hooguit vier personen zou bestaan. Hij ver wachtte, dat de commissie binnen een week geïnstalleerd zou kunnen zijn. r. H. Versloot: 1ECHT Op het congres mte en Milieu Beheer in de itse Jaarbeurs heeft mr. H. ot uit Vlaardingen, Eerste Ka- voor de PvdA een pleidooi ien voor de aanstelling van gemeentelijke milieu-ombuds- lie als wethouder in het college Jrgemeester en wethouders alle m van het milieubeheer zou coördineren. Ook zou deze ombudsman een betere coör- met andere geemeentebestu- let waterschappen en met de icie moeten bevorderen. lemeester J. A. M. Reijnen Bdezaal meende dat de ge- het milieubesef onder de öng moeten aanwakkeren door wrlichting over natuur en mi ff hand te nemen, voorlich- sntrales in te stellen en hea- organiseren. locioloog prof. dr. D. de Jonge teerde dat zich tegenover de tte aan groei als voornaamste oorzaak van de milieuverontreini ging een duidelijke tegenstroming aftekent die stabiliteit en diversiteit voorstaat. Een hoopvol gegeven noemde hij het feit dat Delft in de nieuwe stads wijk Tandhof de bulldozer stedebouw heeft verlaten en daarvoor in hoofd zaak laagbouw in de plaats stelt met behoud van bestaande elementen in het landschap. Ook burgemeester drs. R. J. de Wit van Alkmaar zag een duidelijke verschuiving van de groeifilosofie naar grotere milieuverantwoorde lijkheid. Herziening van de wet op de ruimtelijke ordening, die volgend Jaar haar beslag moet krijgen, zal duidelijker de zorg voor het mi lieu centraal gaan stellen, zo meende hij. Het tweedaagse congres Gemeente en Milieu Beheer was georganiseerd door het Centrum Milieuzorg en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. MAASTRICHT Vita, een Duitse staandert, heeft op spectaculaire wijze het leven gered van zijn drie jarig baasje Richard Wiertz uit Schinnen. Toen mevrouw Wiertz (24) rond zes uur thuiskwam van het paardreden had de kleine Richard kans gezien om met zjjn kameraad Vita een blokje te gaan wandelen. Hevig ongerust waarschuwde zij buren en vrienden die tezamen met de inmiddels van zijn werk thuis gekomen heer Wiertz de buurt uit kamden. De in de onmiddellijke nabijheid gelegen slikvijvers vorm den de grootste bedreiging. Deze vijvers, eigendom van DSM, zijn maar gedeeltelijk van afraste ring voorzien. De zoekactie had echter geen resultaat. Rond acht uur keerde iedereen teneergeslagen terug naar de woning van de fa milie Wiertz, waar de politie werd Op hetzelfde moment stond plot seling Vita voor de deur, uitgeput en onder de modder. „Nu is Ri chard dood", stamelde de heer Wiertz, „anders was de hond nooit teruggekomen". Veel tijd om na te denken had hij niet, want hij werd door het beest meegesleurd. Het bracht de ver baasde menigte terug naar de slik vijvers waar Richard nog slechts met hoofd en twee handjes boven uit stak. Ijlings aangerukte plan ken werden over het slik gelegd en Richard werd uit de blubber ge trokken. Buiten enkele krabben op zijn hoofd hield Richard geen schade lijke gevolgen van het avontuur over. Waarschijnlijk heeft Vita hem willen uitgraven voordat hij men- senhulp is gaan halen. De Duitse staatssecretaris i het Grootkruis van de Orde van I den Toom. Rechts de huidige mi- van Defensie Berkhan (links) Verdienste van de Bondsrepubliek nister van Defensie H. J. de Kos- heeft gisteravond in Den Haag I overhandigd aan oud-minister W. I ter. DEN HAAG (ANP) De vorig jaar gehouden volkstelling heeft ve le miljoenen guldens meer gekost, dan aanvankelijk was geraamd. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft dit vastgesteld aan de hand van een representatief onder zoek onder enkele tientallen gemeen ten. Uit die enquête blijkt, dat voor de grote meerderheid van de gemeenten de kosten van de volkstelling 20 tot 50 procent meer bedragen dan de door het rijk gegeven vergoeding. In een brief aan de ministers van Eco nomische Zaken, van Binnenlandse Zaken en van Financiën heeft de VNG daarom met klem gevraagd de vergoeding van 't rijk voor de volks- bellingkosten drastisch te verhogen. Het onderzoek van de VNG was met name gericht op de kosten, die het gevolg zijn geweest van de niet voorziene bijzondere omstandigheden waaronder de laatste volkstelling is gehouden. Veel gemeenten heb ben extra tellers moeten aantrekken. Ook waren de tellerskosten vaak aanzienlijk hoger door de vele over uren die moesten worden gemaakt. In sommige gemeenten moest voor de instructie vergadering presentie geld worden uitgekeerd, omdat zich anders te weinig tellers beschikbaar stelden. Het percentage aan onvoorziene ex tra-kosten blijkt per gemeente nog al te verschillen. Voor een deel is dat toe te schrijven aan de bevol kingsintensiteit van de gemeenten. Een andere factor is de mate van ontvankelijkheid van het publiek, voor de anti-propaganda, die van nadelige invloed is geweest op de werving van personeel. ADVERTENTIE Het totale bedrag aan onvoorziene miljoen gulden. In Amsterdam heeft kosten loopt in de miljoenen. Alleen de volkstelling 50 procent meer ge- voor de 23 geënquêteerde gemeen- kost dat de vergoeding van het rijk, ten zijn de extra-kosten al bijna 2,7 in Den Haag 80 procent en in Rot- I terdam zelfs 256 procent. VNO in jaarverslag: Den Haag In de komende jaren is slechts een zeer beperkte inko mensstijging mogelijk. Dit zegt het Verbond van Nederlandse Onderne mingen, de grootste centrale van industriële werkgevers, in het morgen verschenen jaarverslag 1971. Volgens het VNO moet het bedrijfs leven werkgevers en vakbonden tot een akkoord komen over aanvaardbare richtlijnen voor een zeer beperkte inkomensstijging. Naast een zo groot mogelijke beper king van de groei der collectieve bestedingen is dat het middel om de inflatie in ons land terug te dringen. De overheid moet door haar bestedingenbeleid het bedrijfs leven helpen bij de verwezenlijking van dit doel. De werkgevers vinden verder dat het bedrijfsleven niet alleen in een slecht economisch klimaat, maar ook in een steeds killer maatschap pelijk klimaat moet opereren. Dat laatste komt vooral tot uiting in aanvallen op de plaats en de func- van de onderneming in de maatschappij. Het VNO vindt dat er een einde moet komen aan de voortdurende achteruitgang van het industriële klimaat in ons land. Daarbij gaat het niet alleen om materiële voor waarden. „Het is mode geworden de particuliere ondernemingen verwij ten te maken. Gaat het goed, dan Tennis Onze landgenoot Tom Okker heeft op de eerste dag van het internationale tennistoernooi in Charlotte in Noord-Caroline, dat ge doteerd is met een prijzengeld van 50.000 dollar (zo'n f 160.000), een overwinning behaald op de Austra liër Tony Roche 64, 62. maakt zij teveel winst. Gaat het minder goed, dan ligt dat aan slecht management. Applaus hoeft niet, maar wat meer begrip voor de functie en de problemen van de on derneming in deze tjjd is zeker ge rechtvaardigd". 30 maart-1 oktober amsterdam Toegangskaarten: aan de kassa's nabij de RAI of gemeentegirokantoren - Amsterdam of postgiro 13500 t.g.v. F. 4900 of bij reis-touringcarbureaus en de Raiffeisenbank - Boerenleenbank in geheel Nederland doorlopende kaart: geldig -1 oktober volw. f 24,— boven 65 j. f 18 kind. 114 j. f 12,— dagkaart: jBP; ^B ^B boven 65 j. 3,50 kind. 1.14 groepen kind. f 1,25 al Ie dag en &3&-22.30 HOORN De Nederlandse Volksunie blijkt verantwoorde lijk te zijn geweest voor de sluikreclame over de Angola- koffie, die kort voor de voet balwedstrijd Benfica-AJax in 't Estadio da Luz ln Lissabon werd aangebracht. Volgens de heer Beems ter boer, perschef van deze politieke groepering, die sinds mei vorig Jaar bij de kiesraad staat ingeschreven, is de reclame in samenwerking met de Portugese en Angolese koffiehandel aangebracht "als weerwoord tegen het Angola- comlté". Hij verklaarde dat de Volksunie met deze reclame, heeft willen laten zien. dat ixi Nederland ook veel mensen zijn "die de indoctrinatie van het Angola-comité beu zijn". De heer Beemsterboer stelde later ook het NOS-bestuur op de hoogte. De heer Enklaar liet weten dat de NOS weinig inte resse heeft voor diegene, die de reclame heeft aangebracht. "De Portugese televisie was verant woordelijk voor de uitzending en zij zal ons dan ook moeten meedelen hoe de vork precies in de steel zat", aldus de heer Enklaar. "Wij zijn blij met deze reac tie van de Portugezen. Het is een duidelijk bewijs, dat onze koffie-aotie geslaagd is". Dat is de reactie van het Angola-comi té in Amsterdam op de slogans langs het veld. Paul Kuipers: "Het is een daad van machte loze woede. Overigens een vrij zinloze daad. omdat de uitspraak van het Nederlandse volk dui delijk genoeg is geweest. Het is niet de eerste keer, dat het Europa Cup-voetbal in Portugal wordt aangegrepen om de aan dacht te vestigen op de koffie, met een politiek luchtje. De spelers van Feyenoord kreeg bij hun uitwedstrijd in Lissa bon pakken Angola-koffie in de hand gedrukt. Het Portugese sportblad A Capital besteedde gisteravond, eveneens aandacht aan de kof fie. De hele voorpagina werd in beslag genomen door een tekst met daarboven een kleurenfoto van Ajax. De tekst luidde: "An gola-koffie heeft de eer en het genoegen aan het goede en eer lijke Nederlandse volk, thans aanwezig in Lissabon als aan hangers van de club Ajax haar sympathie en dankbaarheid te betuigen voor de voorkeur wel ke zij in de Nederlandse huis gezinnen steeds heeft mogen on dervinden". an onze politieke redactie Den Haag „Wie bepaalde moge lijkheden bij voorbaat buiten de discussie stelt, plaatst in feite zijn partners voor de keuze buigen of barsten. En er is niet veel fantasie voor nodig om zich voor te stellen wat er zou gebeuren als alle part ners elk een andere mogelijkheid bij voorbaat zouden weigeren ter discussie te stellen". Dat schrijft de anti-revolutionaire fractievoorzitter mr. W. Aantjes deze week in „Ne derlandse Gedachten", het weekblad van de AR-partij. Het is duidelijk dat mr. Aantjes hiermee de liberale fractieleider Hans Wiegel aanvalt, die nog maandag in Tilburg verklaarde, dat er met de VVD over de inflatie correctie niet te praten valt. De VVD blijft er bij, dat aan deze cor rectie op door de waardeverminde ring van het geld automatisch ge stegen belastingen niet mag worden getornd. De liberalen beroepen zich daarbij op het regeer-akkoord. Nadat reeds eerder prof. Steenkamp had gezegd, dat het in het licht van de ongunstige positie van de schat kist alleszins aanbeveling verdient de inflatie-correctie nog eens onder deloep te nemen, zei dezer dagen ook de KVP-fractievoorzitter mr. Andriessen dat bij het komend be- raa dover de financieel-economische situatie over alles gepraat zou moe ten kunnen worden, dus ook over de inflatie-correctie. In „Nederlandse Gedachten" schrijft mr. Aantjes nu, dat het niet al leen denkbaar, maar zelfs aanneme lijk is dat aanvullende maatregelen, Samenwerking fotohandel LEIDEN De fotozaken van de firma Wamsteker in Leiden en Delft gaan zeer nauw samenwerken met de in Den Haag gevestigde fotohan del Kupferschmidt. Bij deze samen werking blijven alle huidige mede werkers betrokken. fcKHOLM In Stockholm is ■foces geopend tegen twee Zwe- werden betrapt tijdens het Wen van centraal stimuleren- ddelen van Nederland naar Zwe beide mannen van middelba- «tijd waren handlangers, van toid-Limburg opererende West- k Pepmiddelensmokkelaars Karl Pauksch. Deze wordt door de Zweedse rijks politie omschreven als een "pepmil jonair", terwijl hij volgens hen ook de dood van tientallen verslaafden in Zweden op zijn geweten heeft. De beide koeriers, die nu terecht staan, wordt het smokkelen van rond 250.000 capsules preludine ten laste gelegd en ze kunnen op een eis van enkele Jaren gevangenisstraf reke nen, verklaarde de procureur. Bei den-zwijgen echter als het graf en laten hun advocaat, een der besten in Zweden, het woord voeren. Deze heeft verklaard dat zijn cliënten me nen het slachtoffer te zijn van een samenzwering en dat ze elk soort smokkel ontkennen. waarbij een van hen in het bezit bleek te zijn van autosleutels, die naar een DKW leidden. In het chas sis en achter de spatborden vond men een partij preludine-capsules. totaal 40.000, ter waarde van een anderhalf miljoen gulden op de zwar te markt in Zweden. De auto was voorzien van Nederlandse kentekens en de partij volgens de politie af komstig uit Heerlen of Schinveld ln Limburg. In ieder geval een trans port voor rekening van de heer Pauksch, zo verklaart men. De houding van beide verdachten is overigens typisch, maar alle mensen die voor Pauksch werken en in Zweden werden gegrepen, hielden hun mond stijf dicht, wetende dat Pauksch altijd de verhoors- en recht bankprotocollen in handen krijgt, zo dra die openbaar worden gemaakt. De enkeling, die zijn mond opendeed heeft ervoor moeten boeten met aan slagen op zijn leven. In een geval, werden de remleidingen van een auto doorgesneden van iemand die vol gens Pauksch zijn mond had voorbij gepraat: bij een ander werd een la ding explosieven naar binnen gewor pen. Beiden overleefden het. MR. AANTJES ADVERTENTIE Unie-Optiek^ korting op alle monturen j voor iedereen. .Altijd! Ziekenfonds of parti-^ culler bij ons geen ver-^ eohlf. 30% Korting voor^ Ieders Mant! Stap 'na blo-1 nen. Eigenlijk bent II el oen I tijdje aan een nieuw» toe, nietwaar? Onas kundige opticiens zullen U graag vrijblijvend advise ren. Unie-Optiek: Opti male keuze met Unie ke kortingsregeling. AMSTERDAM: Herengracht Ztt J avast rast 4 Ceintuurbaan 161 Zrflstraat43 1e CoMarpaifcstw Spreeuwenpvkir August AlleMpleln 11 8USSUM: Gen. de la Reytatn IA LEIDEN: HaartemmentiMt20B ZAANDAM: Peperstraat 81

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7