Afsluiting Br eestraat: automobilist woestijn in Discussie over de Vogelwet LOEM- RUKE STAART /VAN ORSO BALLY Jan Wolfslagvoorzitter verkeerscommissie LCC SPORTMIDDAG MLjQHDERPAO 20 APRIL 1972 LEIDEN •iu b': I iEIDEN Drie mannen hebben een idee om van het bloemen- Rijnsburg-Leiden meer t< gaan maken. Het zijn van boven naar beneden de Leidse WV-di- recteur R. Dekker, de Leidse Groenoordhaldirecteur T. C. Daey Ouwens en de Rijnsburgse veiling- organisator N. H. Hemmes. Ze gaan het Rijnsburgs corso op de eerste zaterdag in augustus veelbelovende Leidse staart ge ven. lit Jaar zal een manifestatie op gang komen, die voor volgende Jaren er geen Floriade is moet gaan uitlopen in een Leidse bloe mententoonstelling met als hoogte punt de corsodag. Activiteiten Kt Jaar gaan zaterdag 5 augustus :orsowagens niet terug naar Rijnsburg, maar na de Optocht naar Groenoordhal. waar ze des avonds en op zondag 6 augustus worden tentoongesteld. Vast staat, leze expositie van bloemsier- kunst zal worden opgeluisterd door een antiekshow. een optreden (op zaterdagavond1) van muriekkorjpsen, een wedstrijd in bloemschik ken, bloemenverkoop, een wandel tocht (op zondag) en op het buiten terrein wedstrijden in slalomrijden per auto. Het ligt in de bedoeling hieraan allerlei activiteiten toe te voegen. Gedacht wordt aan een fotowed strijd (onderwerp: bloemen), de monstratie in knopen e.d. door de padvinderij, 'n wedstrijd voor kin deren met hun huisdier, een fiets- toertocht, volksdansen, een mo deshow, een cabaret van onbeken den, demonstraties in pottenbakken en emailleren, wedstrijden in doel- schieten, wedstrijden voor de Jeugd zaklopen. koekhappen e.d., een ringsteekwedstrijd op fietsen e.d. Overwogen wordt verder aan de voor avond op vrijdag dus Leidse dixielandorkesten in de Groen oordhal te laten optreden om er 'n echt swingend weekeinde van te maken. De organisatoren wil len graag kennis nemen van ideeën voor dit bloemrijke weekeinde, waarvoor ze ook nog geen pakken de naam hebben. VW-Leiden staat open voor suggesties. Bloemenmiss ^JVoor het eerst zal aan het Rijns burgs bloemencorso een missverkie zing worden verbonden. Deze bloe menmiss zal met twee hofdames in de stoet meerijden. Het Leidsch Dagblad zal de organisatie van de ze missverkiezing ter hand nemen. Het Leidsch City Centrum be kijkt wat er mogelijk is voor de nstelling van een aantrekke lijk prijzenpakket. LEIDEN Indien de Breestraat, zoals in de bedoeling ligt, aan het einde van dit jaar voor het particuliere autoverkeer wordt afgesloten en er dan ook mogelijk nog een ver keersdrempel rond de Pieterskerk komt, wordt de automobilist de woestijn ingestuurd. Dit zal ongetwijfeld tot hopeloze situaties leiden, met als gevolg het mijden van de binnenstad, m.a.w. het op non-actief zetten van de middenstand en het groot-winkelbe- drijf (sluiting van bedrijven, ontslag van personeel). De tijdelijke afsluiting van de Stille Rijn vormt nu reeds een zwakke afspiegeling van wat dan de gehele binnenstad bo ven het hoofd hangt: een tastend en zoekend verkeer naar een weg in een labyrint van verbodsborden en gedwongen omlei dingen, met voor de automobilist in het achterhoofdLeiden in het vervolg maar mijden. Het is de doodsteek aan het econo mische verkeer in de binnenstad. Om dan nog maar niet te denken aan de grote verkeersdrukte, die het Rapenburg (zijde Academie) en de Langebrug bij afsluiting van de Breestraat te verwerken krijgt. Tot deze conclusie komt de heer Jan Wolfslag, sedert kort voorzitter de verkeerscommissie van het Leids City Centrum, die daar onmid dellijk aan toevoegt, dat Leiden een stad, die tooh zo veel bekoorlijks heeft te bieden een prettige stad kunnen zijn. Een stad, met zul ke leuke slenterstraatjes en kijk- hoekjes waarin dankzij Monu- mentzorg nog veel is bewaard ge bleven. Thans wordt aan deze stad Door Sam Platteel aldus de heer Wolffslag, op wat wilde onverantwoorde wyze gedokterd door maatregelen van een gezagsdrager, die kennelijk uitgaat van bepaalde stellingen, waarvoor hij net zo min bewijzen heeft als die instanties en personen, die het helemaal niet met hem eens zijn. In zijn opzet voert het begrip afsluiting voor het ver keer de boventoon. Niet verantwoord Uiteraard, zo geeft de heer Wolf slag toe, zal een regulering van het steeds intensiever wordende verkeer noodzakelijk zijn, doch dit betekent nog niet dat dan ook maar direct ri- goreuze maatregelen moeten worden genomen. Dit laatste betekent een krachtige, sterk afremmende ingreep op handel en nijverheid, twee pijlers waarop de economie rust. Een eco nomie, die sterk afhankelijk is van het vervoers- en verkeersaanbod. Ge slaagde operaties, waarbij de patiënt sterft, kunnen wellicht chirurgisch interessant zijn, doch een experi ment tot lering van anderen is voor behandelde patiënt, die voelt, dat er een levensrisico inzit, een zo be langrijke zaak, dat hij naar andere methoden van genezing uitziet. Zo lang deze methoden niet uitputtend zijn bestudeerd, is het niet verant woord om straks maatregelen te ne men, die de kans in zich dragen de levensstroom van handel en am bacht af te snijden. Slechter dan de verontschuldiging n toch maar iets te doen en dan aar af te sluiten, is iets verkeerds te doen en de „patiënt" te laten sterven. Wandelgebied is geen to verwoord en dan kan ook de „ziels- massage" van de hardwerkende wet houder direct geen uitkomst geven. Indien er maatregelen getroffen moeten worden, dan is het duidelijk, dat deze gedragen moeten worden door de gedachte de binnenstad le vendig te houden. Spelen met de de coratieve gedachte van de auto moet maar buiten de uitgestrekte v delzone blijven, met loop- en sjouw- afstanden van honderden meters, is een speculatieve misrekening. De con sument/ automobilist en het zijn er duizenden zoekt de goede, ge zellige weg om in de binnenstad te komen. Wanneer deze te lang en omslachtig wordt, zal hij buiten het stadscentrum liggende koopcentra op zoeken. De heer Wolfslag is dan ook van oordeel, dat er een zeer grote waarheid schuilt in de Engelse uit drukking „No parking, no business" (geen parkeerplaatsen, geen han del). Jan Wolfslag: Waarom niet bij Boommarkt links af? Dom! doch het leidt geen twijfel, dat wat het Leids City Centrum reeds Jaren voorstaat, geen negativisme is, maar opbouwende kritiek. De LCC-gedach- fce het verkeer in betere banen te lei den door in fases de noodzakelijke verbeteringen aan te brengen met controle op de werking van het verkeer bij deze verbeteringen ga randeert minder risico en een glad der verkeersverloop dan de botte bijl van het afsluiten ineens. Een plan van facering, dat daarin voorziet, zal het LCC binnenkort aan de open baarheid prijsgeven. Eén van de d? tails van dit plan is het handhaven van een gedirigeerd vervoer (perso nenauto's, bussen, bedienend ver keer, brommers en wielrijders) in de Breestraat. Een tweede belangrijk punt is het zoeken naar een ver hoogde parkeercapaciteit (kort-par- keren). Duidelijk daarbij is, dat de prettige verstandhouding, die er be staat tussen de wethouder en het LCC, dient te blijven bestaan en zo mogelijk nog uitgebouwd wordt. Sa menwerking geeft toch altijd nog be tere resultaten te zien, dan tegenwer king. Boommarkt-Breestraat Aan het eind van ons gesprek vroe gen wij de heer Wolfslag naar zijn oordeel over het verbod om aan het einde van de Boommarkt links al te mog enslaan (Breestraatrou- Terug naar het oude. Toen de Breestraat nog nauwelijks een winkelstraat was en een paarde- trammetje voor het openbaar vervoer zorgde maakte het vraag stuk van het invoeren van een promenade nog geen punt van discussie uit. In het midden van de foto het voormalige café-res taurant "In den Vergulden Turk?'. te). „Dit is dom en boosaardig", luid de zijn antwoord. Dom, wan neer men meent, dat 't verkeer door het treffen van zulk een mal verbod ontlast wordt. Links afslaan betekent op dit punt juist een verbetering van de doorstroming, ook al zal dan in sommige gevallen wel eens een keer rond gereden worden om een par keerplaats te vinden. Boosaar dig wanneer hiermee in de itjoekomst ADVERTENTIE CASSETTES De ruimste keuze in Pleet, Edelstaal en Vlekvrij. Uw Juwelier en Gero-dealer Grote keuze verzilverde geschenkartikelen, v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden een gedeeltelijke afsluiting van de Breestraat wordt beoogd. Maar, zo zei de heer Wolfslag, er zijn nog meer knelpunten, waar achter ik een vraagteken zet. Neem b.v. de afsluiting van 'n gedeelte van de Nieuwe Rijn en de Steenstraat. Ik ben ervan overtuigd, dat de mid denstand hiermee niet zo gelukkig is en zich gedupeerd voelt. ADVERTENTIE schoenen. ket kenmerk, ku/a-Citeii- Don,kersiceci u Lelden, LEIDEN Sinds 1936 bestaat in Nederland de Vogelwet, die be houdens een enkele wijziging - on der meer door de bezetter tijdens de oorlogsjaren tot op de dag van vandaag van kracht bleef. Deze wet geeft een principiële bescherming aan alle zangvogels, omdat de jacht daarop verboden is en de laatste 25 jaar geen vergunningen meer zijn uitgegeven om vogels te vangen, afgezien van enkele voor weten schappelijk onderzoek. Zo nu en dan verschijnen er voor de kantonrechters in ons land men sen die deze wet hebben overschre den. Ze zijn aan het werk geweest met vangnetten, lijmstokjes, lokvo- Door Bram van Leeuwen gels of ander Vangtuig en lopen op een kwade (of goede) dag tegen de lamp. Een groep Nederlanders vindt dat de Vogelwet uit de tijd is en zo snel mogelijk dient te worden opgeheven. Weer anderen zijn er van overtuigd, dat 'n opheffing van de wet leidt tot een ramp voor de wildzang in ons land. In dit artikel komt van elke groep een represen tant aan het woord. De mening van Dick Megchelse, vogelliefhebber - in - hart - en - nieren, uit de Javastraat in Oegst- geest is kort en krachtig: "De hui dige Vogelwet werkt averechts en moet zo snel mogelijk verdwijnen". Voor die afschaffing heeft hij en kele argumenten. "De vogelstand gaat hard achteruit in Nederland. Omdat er steeds meer natuur ver dwijnt, komt de grens van de vogels die elk jaar uit het zuiden komen, ADVERTENTIE C\xJco lücLn* UXifc cLuumLo Hoejl niii. £L|> io cuJomofcscX CjoerLlojDUO. Koop WL Qq^> CLu/fco A>VWU£r üan, Ijlden. E&uLn.. fi*Z, aaoMI o|- 50330. steeds zuidelijker te liggen. Er zijn vogelsoorten, die nu alleen nog maar in Brabant en Limburg voorkomen en binnen tien Jaar ge heel uit Nederland verdwenen zul len zijn. Vogels kweken Omdat te voorkomen moet er iets gebeuren". Dick Megchelse vindt, dat de ongeveer 150.000 voliè reliefhebbers, die er in Nederland zijn, in de gelegenheid moeten wor den gesteld om deze in het wild le vende vogels te vangen en in voliè res te kweken. Dat kan er toe bij dragen dat de vogelstand een nieu we impuls krijgt. Een voorbeeld van Dick Megchel se: "Een Jaar of dertien, veertien geleden betaalde men voor een stel letje Australische prachtparkieten zo'n 800 A 900 gulden. Op dit ogen blik zijn er dankzij de kweek in de volières zoveel, dat de prijs is gedaald tot 45 gulden per stelle tje. Iets dergelijks moet ook met de Nederlandse wildzang mogelijk zijn. Het is nu vaak zo, dat de vo gels door de milieuverontreiniging veronlbreingd wiaiter, chemische afvalstoffen, het ontbreken van ge schikte broedplaatsen gedoemd zijn uit te sterven. Massale jacht Vogelliefhebber Megchelse is ook niet bang, dat er een massale vo gel] aoht zal losbarsten, wanneer de wet wordit opgeheven'. Door t kwe ken van de wildzang zal de prijs snel dalen en zal geen zakenman er meer brood in zien. Overigens is met het bestaan van deze wet de illegale vogelvangst en vogelhan- del niet uit de wereld. Mensen, die per se vogels willen vangen doen dat toch wel. Wet of geen wet. Bovendien is hij ervan overtuigd, dat het overgrote deel van de vo lièreliefhebbers een grote deskun digheid bezit op het gebied van vo gels kweken. Die kennis blijft nu voor een groot deel onbenut. En om aan te tonen dat de Vogelwet hoog nodig op de helling moet noemt hij de bepalingen over de zogenaamde „toooivogels". Deze vogels, die in de wet met name genoemd worden zo als de vink, de putter, de sijs, de kneu, de groenUng en de geelgor®, mogen niet gevangen, vervoerd of verkocht worden, maar wie ze een maal in zijn voliëre heeft is vol de wet niet strafbaar. Dick Meg- oheüse: „Wat wij alls vogelliefheb bers willen is geen dikke winst ten koste van de vogelstand de hobby kost ons jaarlijks alleen maar heel veel geld maar we willen de na tuur helpen zich te herstellen, om dat zonder hulp de ondergang na bij is. Kijk maar eens naar de Leidse Hout. Daar komt geen lijs ternest uit. Ze worden al lemaal leeggehaald". In Engeland De mogelijkheid om langs legale weg vogels te kweken bestaat in Europa tot dusver vrijwel al leen in Groot Brittannië. De Pro tection of Birds Act 1967 maakt het mogelijk, dat een verzoek wordt ge daan aan de Secretary of State om in het wild levende vogels te mo gen vangen. Nadat de aanvrager 't bewijs geleverd heeft dat hij 'n be kwaam kweker van volièrevogels is en nadat door een adviescomité een onderzoek is ingesteld kan hem een vergunning worden verleend. Ver gunningen worden hoogstens voor twee paar vogels per soort verleend en uitsluitend voor die soorten die in gevangenschap kunnen broeden. Tegenstander van het verdwijnen van de vogelwet is de Leidse bio loog Wim ter Keurs tevens op sporingsambtenaar van de Vogel wet. Het kweken van vogels in vo lières is vólgens hem niet die bes te oplossing om de wildzang van de ondergang te redden. Veel belang rijker is dat er een felle strijd ge voerd wordt voor het behoud van de biotoop (de voorwaarden voor een vogel om te kunnen leven en zich te kunnen voortplanten in de vrije natuur) van deze vogels. Sluikhandel Vrijgeven van de vogelvangst leidt volgens Wim ter Keurs tot een oncontroleerbare sluikhan del van wildzang. Wat dat betekent kunnen we het beste zien in Bel gië waar jaarlijks 20.000 vogelvan gers met netten en kooien zo'n 20 miljoen zangvogels vangen om ze voor zoveel mogelijk geld dood of levend te verhandelen. Een ander bezwaar tegen de vo gelvangst door volièrehouders is, dat het aantal vogels dat werkelijk voor de kweek bestemd is bijzonder gering is. Het komt nogal eens voor dat vogels die gevangen worden to taal niet geschikt zijn om in vo lières te houden. Verwondingen aan snavel en kop ontstaan omdat de vogel steeds opnieuw tegen het vo lièregaas vliegt. Bovendien zijn er veel vogels die nooit voor de kweek in aanmerking komen, omdat de ei genaar het klimaat daarvoor niet schept. Er is geen enkele zekerheid dat eventuele nakomelingen weer in de natuur terug komen. Vogel vangst betekent ook vogelsterf te. Neem nu eens de import van exotische vogels. Bij de verzending wordt er rekening mee gehouden, dat een groot aantal vogels onder weg sterft. Verder is het bijna onmogelijk een scheiding aan te brengen tus sen de bonafide vogelliefhebbers en de uitsluitend op winst beluste vo gelhandelaar. Een afdoende con trole op de vogelvangst en de vo- gelhandel zou 'n bijzonder kostbaar en omvangrijk overheidsapparaat vergen". Bioloog Ter Keurs bestrijdt dat de vogelgrens steeds zuidelij ker komt te liggen. „Er zijn vogels, die in het verleden nog nooit zo noordelijk werden gesignaleerd. Daartoe behoort bijvoorbeeld de Turkse tortel, die door een geringe stijging van de temperaturen, die zich de laatste Jaren heeft voorge daan, zelfs in zuid-Zweden werd lats waar die LEIDEN In het kader van de nationale trlmdag houdt het district Leiden van de Kath. Verkenners za terdag voor welpen een sportmiddag in het Roomburgerpark. Onder des kundige leiding zullen de welpen de ze middag een aantal sporten be oefenen en daarbij strijden om de dooi- het district ingestelde hoofd prijs. Leerlingental "Boshuizen" sterk gestegen LEIDEN Uit het in de jaarver gadering van de Vereniging voor christelijk beroepsonderwijs voor Leiden en omstreken uitgebrachte verslag van de Chr. Nijverheidsschool voor meisjes "Boshuizen" blijkt om., dat het leerlingental van de school sterk is gestegen. Bezochten op 1 ja nuari 1971 in totaal 515 leerlingen deze school, op 1 september van dat jaar waren dit er 631, waaronder 247 nieuwe leerlingen. Bij de bestuurs verkiezing werden de dames mr. L Geelkerken-Brusse, O. H. Steenstra- de Muinck Keizer en de heren D. Groeneveld en P. P Qualm herkozen, terwijl het bestuur werd uitgebreid met de heren C. Brinkman, ir. H. Lankhorst en W. Zwolle. Wim ter Keurs: „Ik Wijf wat vreemd aankijken tegen het argument, dat men de natuur te hulp wil komen en Juist iets aan die natuur gaat onttrekken. Als ie mand zo'n groot vogelliefhebber is, waarom trekt hij er dan niet op uit mét de kijker, maar zet hij vogels gevangen in volières en kooien?" Leidse sociale werkvoorziening wordt gebundeld LEIDEN De sociale- werkvoor ziening in Leiden gaat worden ge bundeld. Er komt nu één gemeen telijke dienst voor. Daarin zullen opgaan de vijf huidige organisa ties op het gebied van de sociale werkvoorziening in Leiden. Dat rijn de gemeentelijke werkplaats, de dienst Leidse werkplaatsen, ver spreide objecten, hoofdarbeidersob jecten en Endegeest. Aan het hoofd van deze grote dienst komt de heer J. J. N. B. Smits te staan. Hij zal zich voor namelijk bezig houden met de eoo- nomisch-technische zijde. Hoofd van het inhoudeldjke sociale werk, met de functie van directeur, wordt de heer W. F. Tierolf ADVERTENTIE Week-end koopjes van Uw drankenadviseur Gordon Gin nu 14,95 Bacardi Rum nu 15,95 Jonge Jenever nu 9,35 Sherry „medium dry" nu 3,95 Vin Ro6é nu 2,85 STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6-TEL 30069 HAARLSTR 204- TEL 21611

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3