Airedale: koning der T errier s SERVICE PAGINA Milieubeheer in huis, tuin en keuken soms nog moeiteloos ook DERDAG 20 APRIL 1972 Komt U op straat een flinke hond tegen met krullerig haar, die opvalt vanwege zijn rusti ge gedrag en bovendien tot de terriërs behoort, dan is de kans groot, dat U met de Airedale terriër van doen heeft. De Aire dale is geen sensationele hond. Daardoor komt hij gelukkig niet in handen v an mensen die een viervoeter aanschaffen louter en alleen om te pronken. Rustig en zonder kouwe drukte gaat hij zijn gang. Hij kan het tegen elk ander ras opnemen wat moed en toewijding betreft, daar zijn bijnaam „King of te Terriërs". Door Paul Marijnis en Aad Hakkert De naam „terriër" betekent eigenlijk „aardhond," van het latijnse terra, wat aarde bete kent! Want zij werden gebruikt om schadelijk wild uit onder aardse schuilplaatsen te Jagen. Hiervoor waren moed, uithou dingsvermogen en temperament eerste vereisten. Door hun tem perament zijn de meeste ter riërs dan ook vaak luidruchtig. Later kruiste men deze honden met andere rassen: windhonden (hounds) en otterhonden (een heel zeldzaam ras waarvan er in Nederland vermoedelijk geen meer zijn). Zo ontstonden de grote terriërrassen zoals de Bedlington, de Dandle Dinmont en de Airedale terriërs. Door deze kruising met andere hon den zijn ze oolp niet meer zo luidruchtig en heel wat gezeg- lijker. De Airedale terriër komt uit Yorkshire, een van de mooi ste graafschappen van En geland en wel uit het plaatsje Bingly aan de rivier de Aire. Vandaar dat hij vroeger ook wel Bingly terriër genoemd werd. De vallei van de Aire is een bosrijk gebied, kris-kras doorsneden door rivieren en ka nalen. Hij Joeg daar op otters en bunzings die zich langs deze oevers hadden genesteld. Maar hij was niet buitengewoon ge schikt voor deze taak. Hij is na melijk een redelijk goede, maar geen uitstekende zwemmer. Toch vond men voor deze voor treffelijke „werkman" weldra andere taken, die beter bij hem pasten. Volmaakte babysit De Airedale begon zijn loop baan dus als verdelger van scha delijk wild. Daarna werd hij een bekende verschijning op het erf van de Noordengelse boerde rijen. Maar na het uitbreken van de eerste wereldoorlog be gon zijn carrière pas goed. In het Engelse leger diende toen een zekere Overste Richardson een groot liefhebber van Aire dales. En hij was van mening, dat deze stoere ruige makker de soldaten in de loopgraven on schatbare diensten zou kunnen bewijzen. Met veel moeite wist hij enkele hoge officieren voor zijn plan te winnen. De Airedale kwam „op proef" Hij boekte zulke successen, dat er al heel vlug een speciale „hondencom pagnie" werd opgericht. En na tuurlijk onder commando van Overste Richardson. De Aireda les ginen mee op patrouille. Ze liepen wacht. Ze brachten be richten over en vervoerden mu nitie van de ene loopgraaf naar de andere. Ze versleepten zelfs de kabels van de veldtelefoons. Kortom, de Airedale werd al spoedig een uiterst geliefde ver schijning in de loopgraven. En niet het minst doordat ze als echte terriërs een ware slach ting aanrichtten onder de dui zenden ratten, die het leven van de soldaten tot een hel maakten. Ze oefenden ook vre delievender taken uit. Door de Airedales van het Roode Kruis zijn duizenden gewonden gered van een ellendige dood op het slagveld. En hierbij maakte de hond geen enkel onder scheid tussen vriend en vijand Ook toen de tweede wereld oorlog uitbrak volgde de Aire dale zijn meester trouw naar het slagveld. Vooral in de jungle van Zuidoost-Azië bewezen ze grote diensten als patrouille hond. Door hun scherpe zintui gen bemerkten ze vijandelij ke sluipschutters al op grote af stand. De beroemdste van alle Airedales is zonder twijfel Grand Old Irma. Tijdens de Duitse luchtaanvallen op Lon den werden velen levend begra ven onder neerstortend puin. Maar Irma heeft niet minder dan 233 slachtoffers tijdig opge spoord! Deze heldhaftige hond werd' dan ook beloond met een hoge onderscheiding. Gelukkig leven wij in een vre diger tijd. Maar de Airedale is gebleven die hij was: intelligent, dapper en loyaal. Steeds is hij paraat om voor zijn baas in de bres te springen. Daarom is hij ook een volmaakte kinder oppas. Want kleine kinderen zijn, wanneer ze door „hun" Ai redale vergezeld worden net zo veilig als bij hun moeder. Is het een wonder, dat hij een van de populairste terriërs is? Haveloze bedelaar De harde dikke overjas van de Airedales vereist veel zorg. Meer dan bij veel andere hon den het geval is. Als hij dit noodzakelijke onderhoud niet krijgt ziet hij er uit als een ha veloze bedelaar. Werkhonden verliezen veel haar tijdens het uitoefenen van hun taak. De vacht wordt als het ware uitgekamd door het ruige kreupelhout. Dit bespoe digt de natuurlijke verwisse ling van vracht (d'e rui). Bij huishonden is dat niet het ge val. Daarom moeten Airedales die als huishond worden gehou den minstens eenmaal per dag stevig geborsteld en gekamd worden. Omdat het haar erg snel groeit moet hij bovendien regelmatig worden getrimd. En trimmen is werk voor een ex pert. Het enige dat nóg lelijker is dan een terriër met een wild uitgegroeide dos vol dode haren is een terriër die ondeskundig is getrimd. Hondenkenners vra gen in zo'n geval meewarig „of het soms met vork en mes ge daan is". Laat dus geen beun hazen aan Uw hond knoeien. U laat Uw kapsel toch ook niet door een schapenscheerder ver zorgen?" Airedales zijn dol op kleine kinderen. Ze doen graag mee met al hun spelletjes. Geef daarom Uw Airedale zijn eigen speelgoed net als de kleintjes. Anders loopt U de kans aat hij hun speeltjes vernielt in het vuur van het spel. Iedere hond is dolgelukkig met een stevige stok, die hij naar hartelust ka pot mag kluiven. Met botten moet U voorzichtig zijn. Een stevige rundermergpijp is het beste. Die gaat niet zo gauw ka pot en beensplinters kunnen nu eenmaal ernstige beschadigin gen aanrichten in een honde maag. Een hoge doktersreke ning is dan het onvermijdelijke gevolg, nog afgezien van de el lende voor de hond zelf. Rubberspeelgoed is evenmin altijd geschikt. Inferieure kwali teit rubber wordt snel aan brok ken geknauwd, die vervolgens door de enbhousiaste hond wor den ingeslikt. En U begrijpt wel, dat zoiets niet bepaald ge zond is. Het enige merk, dat wij met een gerust hart kunnen aanbevelen is Spratt's. Prijzig, maar absoluut betrouwbaar! Traditiegetrouw geven wij U tenslotte een verantwoord me nu voor een volwassen Airedale terriër. 's morgens: een bak melk, 4 oudbakken boterhammen, af en toe een ei. 's avonds: 1 pond vlees met daarbij een bak gekookte groen te en een paar oudbakken bo terhammen. Vergeet 's winters de lever traan niet! 1 eetlepel per dag is ruim voldoende. Onthoud daar bij twee dingen: altijd vers drinkwater èn uit een schone bak! En misgun hem zijn nood zakelijke lichaamsbeweging niet. Ga minstens anderhalf uur per dag met hem uit! Inlichtingen worden U gaar ne verstrekt door: Airedale Ter riër Club Nederland. Secr. me vrouw M. Kist, Storm van 's-Gravensandeweg 86, Wasse naar tel. 01751—2146. IMSTERDAM Stadsschouwburg: 21 apr. 20.15 ur Amsterdams Toneel met "In- ileur" van Hugo Claus, 22, 23 ,15 uur Amsterdams Toneel iet "Dag Boefje" naar de roman in M. J. Brusse door Eli Asser, 24 pr. 20.15 uur Nieuw Rotterdams bneel "De bedelaarsopera" blij- lel met zang van dans van John lay, 26 apr. 20.15 uur Haagse Co- edie met "Schakels" van Herman eyermans, 29, 30 apr. 20.15 uur msterdams Toneel met "Dag oefje". Carré: t/m 30 apr. dag 20.15 uur Sonneveld met Willem NiJ- »lt en Corrie van Gorp. De Kleine Komedie: t/m 30 apr. 1.15 uur "Sex a la meuniere" met aul Cammermans, Ina van Faas- ffl, Marielle Fiolet, Sylvia de «UT. Nieuwe de la Mar-theater: t/m apr. 20.15 uur "Namens Jac- les Brei", cabaret-musical met Iselore Gerritsen, Henk van Ulsen, bianda Bruce en George Ball. De Brakke Grond: t/m 29 apr. D*) uur Nieuwe Komedie "Zeven knieren om een rivier over te teken" van Lodewijk de Boer. Shaffy Theater: 22, 25, 29 apr. 1.30 uur Studio "De lotgevallen iQ de familie Jansen", 21, 22, 25, 5.27, 29 apr. 20.30 uur Popstudio lindrik met "Aai moedertje aai", apr. 24 uur Tryout "Neer- uds hoop in bange dagen". De Koopermolen: dag. beh. ma. i 19 uur Cabaret rondom Henk Isink. RAI-gebouw: 21 t/m 30 apr ig 10—17 en 19—22.30 uur Huis- oudbeurs/Idee. Concertgebouw: 21 apr. 20.15 bi Amsterdams Philharmonisch frkest o.l.v. Anton Kersjes, 21, 22 br. 24 uur Optreden van John kyall, 23 apr. 20.15 uur Symfo- Orkest Con Brio o.l.v. Nico Hernand, 25 apr. 20 uur Gem. Zangver. Kunst en Strijd, N.H. Philharmonisch Orkest, Gem. Koor Rotterdam, KLM Mannenkoor, 28 apr. 20.15 uur Amsterdams Phil harmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 21 apr. 20.15 uur Kon. Mannenzangver. Apollo mmv. Am sterdams Vrouwenkoor, 24 apr. 20.15 uur Louis Kentner, piano, 25 apr. Charlotte Martin-piano, 27 apr. 20.15 uur Robert Preston, piano, 28 apr. 20.15 uur Kamer orkest Royal College of Music in London, 29 apr. 20.15 uur Ludo- vic de San, bariton, Joseph Alfi- di, piano. DEN HAAG Kon. Schouwburg: 23 apr. 14 uur Haagse Comedie met „Maak me vrouw niet wakker", 28 apr. 20.15 uur Haagse Comedie me', ,,'n Blok aan het been" 22 apr. 20.15 urn- Haagse Comedde met de première van „Dag mevrouw, dag meneer". 23, 29 apr. 20.15 uur Haagse Come die met „Dag mevrouw, dag me-- neer", 24 t.e.m. 26 apr. 20.15 uur Toneelgroep Centrum met „vroe ger", 30 apr. 14 uur Bulandra Thea ter me „Leonce en Lena", 30 apr 20.15 uur „Carbavaleske" van de Roemeense acteur Ion Luca Cara- giale (Bij beide voorstellingen, si multane Nederlandse vertalin gen). Congresgebouw: 25 apr. 20.15 uur Russische folklore, dansers, zan geres en musici uit de Oekraine. 30 apr. 20.15 uur Programma met Liesbeth List. Ramses Shaffy en het Trio Louis van Dijk. Circustheater: 21 apr. 20 uur De Nederl. Operastichting met „Ariad ne auf Naxos" m.m.v. het instru mentaal ensemble Ned. Omroep- stichting o.l.v. Kenneth Montgome ry (eveneens op 23 apr.), 28 apr. 20 uur Kansas City Jazz m.m.v. Count Basie en zijn ork. The Kan sas City Blues Shouters en The Kansas City Seven. Kurzaal: 20 apr. 20.15 uur Resi- JOHN MAY ALL dentle Opera Koor m.m.v. Zuider Orkestvereniging o.l.v. Nico Rin- gels .La Favorita" v. Donizetti, 22 apr. 21 uur Concert met bal door the Dutch Swing College Band 23 apr. 14.30 uur Hofstad Jeugdorkest O.I.V. Lex Veelo m.m.v. Christiaan Boers, hoorn. Theater Pepijn: 22 apr. 20.30 uur Cabaret Tekstpieremenit m m.v. Syl via Alberts. Lia Karon en Frank Sanders, 30 apr. 15-24 u. Afscheids concert. HOT-theater: 20, 21, 22, 23 apr. 20.30 uur Nieuwe Komedie met „Geen bacchanalen, 23 apr. 14 uur Kindertheater Pssst Piccolo en de zwartmaker" 30 apr. 14 uur Kin dertheater Pssst met „Piccolo en de dompjoeter". ROTTERDAM Concertgebouw De Doelen: 21 apr. 20.15 uur Rotterdams Philhar monisch Orkest o.l.v. Jean Fournet mm.v. Rudolf Firkusny, Heinz Friezen en Wim Stok, 22 apr. 24.15 uur Optreden van John Mayall, 23 apr. 20.15 uur „Dnjepr". Russisch, staatszang-, dans- en muziekensem- ble, uit de Oekraine. 25 apr. 20.15 uur Rotterdams Opera Orkest o.l.v. Piet Struyk, 29 apr 20.15 uur Rot. Philharmonisch Orkest met 'n pro menadeconcert 30 apr. 20.15 uur Or gelconcert door Hedwig Bilgram, mm.v. Maurice Andire, trompet, 21 22 apr. 20.15 uur Optreden van de The Sissies. 27 apr. 20.15 uur RKS solistenconcert, Marja Bon, piano, Else Krieg, viool. 29 apr. 15 en 20 uur RKS Festival harmonie en fanfare. Rotterdamse Schouwburg: 21 apr. 20.15 uur Nieuw Rotterdams To neel .Liefde half om half", 22 apr. 20.15 uur Nieuw Rotterdams To neel „De vijanden", 25 apr. 20 uur Nederlandse operastichting „Ariad ne auf Naxos". 26 apr. 20.15 uur Toneelgroep Theater 20 apr. 20.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel met de premiere van „Vroeger". Groote Schouwburg: 27 apr. 20.15 uur Operagezelschap Forum met „Die Zauberflote". Luxor theater: t.em. 14 mei Mu sical Promises Promises met Ge rard Cox, Trudy LabiJ, Joan Rem- melts, Tonny Huurdeman en Tom van Beek. Hof pleintheater: gehele maand, beh. 24 apr. 20.15 uur De Jasperl- na Show met Jasperina de Jong, John Kuipers en Henk Flier, bege leiding: orkest onder leiding van Henk Walrus. Piccolo-theater: 29 en 30 apr. om 20.15 uur Toneelgroep r7. ADVERTENTIE RESTORAMA Rijksstraatweg 324. Waasenaar dir P. d'HERSIGNY grill bar Gezellige afeer voor groepsdiners bruiloften en partijen etc. TELEFOON 01751—2500 Stel u voor, u besluit plotseling milieubewust te worden. Daarmee kunt u het beste beginnen in en om uw huis, want daar in de eer ste plaats hebt u het zelf voor het zeggen en daar sleept u de meeste aankopen naar toe, levensmidde len, gebruiksartikelen die u sinds uw lofwaardige besluit voortaan niet alleen prijsbewust (of mis schien Juist niet meer!) maar vooral milieubewust moet (probe ren te) kiezen. "Je kunt", zegt Marijke Brunt, biologe bij het Centrum Mileuzorg ln Amsterdam, "een hele lange lijst maken met allerlei kleinigheden, maar die is nooit compleet en Je kan hem dus niet domweg uit Je hoofd leren. Daarom is het belang rijkste punt de bewustwording en verder moet Je eningszins van de problemen op de hoogte zijn, dat hoeft geen gespecialiseerde kennis te zijn. Er zijn een heleboel eenvoudige boekjes te krijgen waar van alles in staat". Marijke Brunt vindt dat men ook moet beseffen dat algemeen milieubewustzijn een omwenteling in de samenleving zal betekenen met haar weerslag in het dage lijkse huis-, tuin- en keukenleven. Verkwisting In de allereerste plaats zal ver kwisting moeten worden vervan gen door soberheid. Laten we in huis beginnen. Vanwege de schaarste aan grond stoffen wijzen we voortaan voor de nieuwe dingen die we voor in huis kopen, verpakking zoveel mogelijk af, zeker de verpakking van plastic, omdat die vrijwel on verteerbaar is. (Geschenkverpak king zouden we gewoon moeten handhaven, het moet een béétje ieuk blijven). Verder kopen we vooral spullen die niet snel kapot gaan, dus duurzame dingen en geen weg- werpgevallen. Geldt voor auto's, voor koelkasten, voor kleding, voor alles. Oude kranten en oud drukwerk lenen zich bijzonder goed voor hergebruik en moeten daarom niet naast de vuilnisbak maar (eventueel via de noodlijdende buurtvereniging) naar de oud-pa pierhandelaar. We zouden zuiniger aan kunnen doen doen met onze energie, altijd een goed idee trouwens.Goed isoleren kan wel eens 20% lager gas- of olieverbruik betekenen. Marijke Brunt vindt voor een be tere isolatie dubbele ramen erg goed. Voor al dat glas heb Je toch weer extra grondstoffen nodig, merk lk scherpzinnig op. "Maar die ra men gooi je niet meteen weer weg", is haar antwoord. Olie- en gaskachels moeten re gelmatig worden schoongemaakt en afgesteld, dat voorkomt onno dige luchtvervuiling als gevolg, van onvolledige verbranding. De schoonmaakmiddelen nu. Over de wasmiddelen ls al wel eens meer geschreven, iedereen kent nu zo langzamerhand wel de proble matiek rond de fosfaten die kalk aanslag uit het water op het ver warmingselement van de wasma chine moeten voorkomen, maar die ook overmatige "waterbloei" kun nen veroorzaken, een vorm van vervuiling waar de vissen soms niet goed tegen kunnen. Maar vaak zitten er te veel fos faten hi de wasmiddelen en kan de wasvrouw met veel min der toe. Ze kan er in de praktijk achter komen met hoeveel min der. Schuimgolven Groene zeep oplossen ln warm water ls ook een mogelijkheid maar ook dat moet met moed beleid en trouw gebeuren, anders wordt u door enorme schuimgol ven uit uw woning verdreven. Sterk toenemend zeepverbruik kan grondstof problemen oproepen maar zou grootscheepse aanplant van palmbomen (voor de olie) ln de arme landen niet een aardige vorm van ontwikkelingshulp kun nen zijn? Omdat in de wasmiddelen voor de vaatwasmachine een zeer gro te dosis fosfaat zit, en er in de •verste verte nog geen beter alter natief is, blijven we voorlopig Ja zeggen tegen het gebruik van de hand en de theedoek. Schoonmaakmiddelen bevatten vaak bijtende stoffen als chloor en ammoniak die in het water bac teriën plegen te doden, zodat de reinigende werking (van het wa ter, niet van de schoonmaakmid delen) nadelig wordt beïnvloed. Ouderwetse sopjes doen het ook hier eigenlijk nog steeds erg goed. Onnodig Zuiniger aan Spuitbussen zijn uit den boee, want ze vormen een volstrekt on nodige wegwerpverpakking (zie boven) en zijn vaak veel duurder ook. Ze worden gebruikt voor boenwas en voor scheerzeep en ook tegen insecten. Eveneens niet nodig. Ook de strips niet. Horren en vliegenmep pers zijn toch ook een goede com binatie? U bent immers milieube wust geworden, dat betekent dat u er soms wat meer moeite voor moet doen. Op uw kamerplanten mag u bladluis vies blijven vinden, of lie ver de vettige plekken die zij op de vensterbank achterlaten, maar hiertegen bestaat al heel lang een goede methode: lauw water met een beetje zachte zeep en een scheutje spiritus aanbrengen op het blad. Kringloop Luis in de tuin kunt u maar be ter op de koop toe nemen, Je kan moeilijk al het blad in de appel boom af soppen, maar de appels kunnen worden afgewassen, en de luis is, als het goed is en daar willen we toch naar toe, voor de lieveheersbeestjes. De kringloopge dachte, waarin ook de toepassing van gedroogde kunstmest uitste kend past. En compost natuurlijk ook. Compost kunt u zelfs zelf maken. Etensresten, moet u niet door het toilet spoelen, dat ls altijd verkeert, maar tot mest verwerken. Elke goede kwekerij kan vertellen hoe dat precies in zijn werk gaat. Vogels in uw tuin kunnen van uw etensovervloed ook mooi mee profiteren. Van vet kunt u bolle tjes maken, waar ze gek op zijn, alleen ln de zomer zullen er niet naar omkijken. Misverstand Dan moet het vet in een krant ln de vuilnisemmer. Voor ongedierte en onkruid (hoe veel misverstand spreekt er uit die benamingen), die erg belang rijk voor een goed "functioneren de" tuin kunnen zijn, dient men minder bang te zijn. "Als u van madeliefjes in uw gazon echt niet kan slapen", zegt Marijke Brunt, "steek ze er dan gewoon uit". Tenslotte het water. Ook dat ia een grondstof waarmee best zui nig zal kunnen worden omge sprongen. De waterbeschaving neemt toe, heet het. En het bete kent gewoon dat de auto wordt ge wassen met water dat ten kosta van veel geld en moeite drinkwa ter is geworden. Een emmertje in plaats van een tuinslang ls daar om aan te bevelen. In droge zomers ls het beter de dorstige tuin om de zoveel dagen goed te sproeien dan elke dag op nieuw. De wortels gaan die per groeien en kunnen meer grondwater betrekken, zodat u bo ven de grond al gauw weer met spul ten kan stoppen Waarmee u verbaasd conclu deert dat de milieubewuster het ook wel eens gemakkelijk kunnen hebben. L. J. BAKKER

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21