Xechtspraak, spelling, Vondelpark en de t.v. DICTATORIALE SPELLING jezers schrijven 'Praktijk van apartheid' Kritische opmerkingen over: Een bank die [e nelpf groot te worden Astmakliniek met opheffing bedreigd CO0PTO DRAAIPLATO jOKDERDAG 20 APRIL 1972 Ditmaal weer een paar citaten t andere bladen. Over de kwestie n de spelling van onze taal n zaak, die dieper gaat dan som- igen veronderstellen schreef ir J. Meijn een belangwekkend ar- ;el in het „Haarlemds Dagblad" J wijst er op, dat de taal een a de drie oermogelijkheden van mens is om tot uiting te bren- sn wat hij denkt en voelt. De twee Klere zijn: het gebaar en de teke- ing. Ir. Meijn acht het maken van huiden en gebaren niet essentieel 4 jor de cultuur. Dat doen dieren I i De mens onderscheidt zich inter van de dieren in het tekenen middel om gevoelens en gedach- n te uiten. Er is immers geen er dat tekent om aan andere die- sn te laten weten, wat hij mede- ilen wil, maar wel hebben dieren in taal en stelsel van geluiden om laar iets te laten weten. Het if ïkelijk ongelooflijk, aldus de brijver, te zien hot vergaand onze oderne westerse cultuur afhanke- i is van tekenen. De krant zou iet bestaan zonder tekenen, want zouden geen letters, d.w.z. let- rt e k e n s hebben. Maar ook geen ukpersen en geen papiermachines int die kunnen zoals ze nu jn nooit gemaakt worden zon- i tekeningen. Maar er zouden t geen concerten gegeven kunnen orden van de symfonieën van jethoven, er zouden geen wolken- rabbers, spoorwegen en grote uggen zijn, zelfs geen machinaal rpakte margarine en melkflessen L..confectiekleding. Daar den- in we nooit bij na, maar dit is essentie van die, de mens schonken derde uitingsmoge- kheid. Na een uitvoerige geschiedenis in de ontwikkeling van,,het schrifl 3 ncludeert de schrijver, in ver- jid met de spellingwijziging, het igende: „Wat er nu gaat gebeu ren als we onze spelling nog verder gaan vereenvoudigen, dat is, dat door de spelling de oude stamwoorden nog minder zichtbaar worden in het schrift, zodat ook de verwante talen als van de Friezen nog verder gescheiden worden en de dialecten als van de Saksen en Lim burgers losgeweekt worden van het overgeërfde stameigene. Dit bete kent een enorm cultuurverlies. We snijden onszelf af van onze wortels der cultuur en stellen ons daardoor open voor invloeden van buitenaf, die een totale afbraak van het eige ne beogen". Dat onze kinderen, aldus gaat ir Meijn verder, zoveel moeite zouden Nog een aspect van de ■pelling- kwestie en wel een volkomen ongedachte kant van deze zaak blijkt uit een ingezonden stukje in „De Telegraaf" van P. T. Breimer uit Twello, die schrijft: „Het schriftbeeld wordt door de doven uitsluitend bepaald langs de weg van de visuele aanbieding. Het auditieve speelt hoegenaamd geen rol. Hoe moet men straks aan de dove aanvaardbaar maken, dat hij mag schrijven: de rant van de hoet maar moet schrijven: de randen de hoeden? Moeten wij het deze doven nog moeilijker maken ten gerieve van een zeker aantal slecht- Door C. J. Rotteveel hebben met "net leren spellen moet zeer waarschijnlijk worden gezocht in het onvermogen van ouders en onderwijzers de kinderen de lust bij te brengen zich goed uit te druk ken met tekeningen. Talen als He breeuws en Engels, die spotten met begrippen van fonetisch schrijven (schrijven zoals men spreekt), zijn veel moeilijker dan de onze. En de argumentaties van de spelling ver nieuwers trekken deels een wissel op de platvloerse volksemoties in de trant van „ach, die arme kindertjes moeten zo veel leren", terwijl an derzijds Juist verwezen wordt naar de doelmatigheid van het onder wijs, die doet denken aan de erg ste uitwassen van produktie aan de lopende band. Net of kinderen een soort geestelijke stopworsten zijn die zo snel mogelijk met encyclope dische kennis volgepropt moeten worden om nuttige maar overi gens totaal karakterloze leden van onze fabrieksmatige samenle ving te kunnen zijn". In „Het Parool" schrijft J. A. J. de Jonge over het Vondelpark dat ook deze zomer weer een open- luchtverblijf voor drugs-gebruiken de buitenlandse Jeugd dreigt te worden, als volgt: „Ik kreeg dezer dagen van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap een brief waarin steun werd gevraagd voor het goe de werk waarvoor men zich inspant Medegedeeld werd, dat er een te kort is wegens te weinig overheids steun. Hoe is dat nu te rijmen met de 800.000 gulden, die onze berooi de (Amsterdamse) gemeente zo vlot ter beschikking stelt voor het „Jeugdwerk" in een zeker park? Is hier sprake van discriminatie ten nadele van de Nederlandse Jeugd? Ik las diezelfde week dat voor de 25-ste maal ingebroken was in het clubhuis van de Spartaan en dat de penningmeester van de politie te horen kreeg, dat men daar, gezien de onderbezetting, niets aan kon doen. Z') vorden de grote volks- voetbalciubs, die zoveel goed werk voor de Jeugd doen, in de steek ge laten door de overheid. Tegelijk las ik, dat er terwille van een bepaald „Jeugdwerk" in een zeker park een afzonderlijk detachement van 60(!) man was geformeerd. Vandaar weer mijn vraag: is er hier sprake van discriminatie ten opzichte van de Amsterdamse Jeugd?". Nu, die vraag van inzender De Jonge is niet moeilijk te beantwoor den. En dan zestig man politie voor „Jeugdwerk"Men vraagt zich af of de gemeentebestuurders van Amsterdam stuk voor stuk een gaatje in het hoofd hebben: een forse politiemacht als „begeleiding" van „Jeugdwerk" In .Burgerrecht" schrijft dr. K W. P. Klaassen over het te milde strafrecht, dat de Nederlandse maatschappij naar de criminele af grond jaagt. De Nederlandse recht spraak is al een aantal Jaren lang het lachertje van de Nederlandse onderwereld en de sub-culturelen en hard op weg het lachertje van West-Europa te worden. „Wie, zo als bijv. sommige strafpleiters, ge legenheid hebben om de delinquen ten eens te horen zeggen hoe zij in werkelijkheid over de opgelegde straffen denken een heel ander geluid dan zij tegenover hun goed bedoelende reclasseerders doen ho ren zou schrikken hoe weinig ontzag zij nog voor de strafrecht pleging kunnen opbrengen en ook de spot drijven met alle sociale be drijvigheid, die rond om hen wordt tentoongesteld". „De gevolgen van het gevoerde strafbeleid", aldus be sluit dr. Klaassen zijn artikel, „zien wij dagelijks met open ogen. De misdadigheid neemt gestadig toe Wurgen, vroeger de afschuwelijkste misdaad dien men zich denken kon. messteken, roofovervallen op ban ken. afslachten van bejaarden om een beetje geld. het is allemaal aan de orde van de dag. De mil de rechtspraak in Nederland schijnt trouwens op buitenlanders 'n mag netische kracht uit te oefenen. Ne derland importeert eenvoudig de misdaad. Wie bij ons een misdaad begaat, komt er wel met een sisser af. Wij zijn hard op weg de vuil nisbelt van Europa te worden". In gelijke trant schrijft P. J. G. A. Ego in het „Nieuwsblad van het Noorden" (Groningen) o.m. als volgt: „De „vernieuwers" klagen dat het publiek de nieuwe ideeën over de bestraffing van de misdaad niet begrijpt. Dat is dan bijzondei vervelend, maar de thans toegepas te genezingsmethode in de Mesdag-, Pompe- en andere klinieken schijnt in elk geval niet het gewenste re sultaat te hebben, gezien de gevol gen van het dagje vrijaf, voor wel ke gevolgen de overheid zich ken nelijk niet aansprakelijk houdt. Wij twijfelen geenszins aan de deskun digheid van de pleitbezorgers van een herzien strafsysteem, maar de stelling dat de verzwaring der straf fen geen vermindering der misdaad zal brengen, willen wij toch wel aanvullen met de stelling, dat het nieuwe systeem evenmin de mis daad in ons land vermindert. In tegendeel. het Nederlandse mis daadsyndicaat zorgde op 29 maart 1972 voor een record in het eerste kwartaal van dit jaar van maar liefst 70 roofovervallen. In verhou ding tot het gehele jaar 1971, toen er in totaal 140 roofovervallen plaatsvonden, ziet het er naar uit, dat 1972 het totaal aantal van het vorig jaar aanmerkelijk zal over schrijden. De misdaadbeoefenaars zijn kennelijk niet onder de indruk van ons liefdevol ontvangstcomité na arrestatie en veroordeling. Nederland is zo langzamerhand een eldorado voor de misdaad, dank zij de juridisch geschoolde ethici. Ze ventig overvallen in drie maanden, tel uit Je ethische strafwinst Het wordt de hoogste tijd, dat de verantwoordelijke overheid zich eens bezint op het stijgende aantal misdrijven en bij de toepassing van het strafrecht aan de bescherming van de samenleving prioriteit ver leent boven de belangen van de da der". Tenslotte een opmerkelijk hoofd- artikeltje in het weekblad ..Accent' over het omroep wereld je naar aan leiding van 'n onthulling van VPRO medewerker Hans Keller in NRC Handelsblad. Keiler sihreef: „Er is 'n tijdje een afspraak in het Gooi (de televisiewereld) geweest: niets aan Luns doen. Doodzwijgen". „Ac cent" schrijft daarover: „Nu zijn er twee mogelijkheden óf de heer Kei ler liegt óf hij spreekt de waarheid. Als hij liegt, doen de omroepen er Wel geld voor het Vondelpark, niet voor de Amsterdamse jeugd. goed aan dat uitdrukkelijk te ver klaren. En niet alleen de omroepen maar bovendien de NOS die hoort ook bij „het Gooi". Een zó ernstige be schuldiging van een afspraak om door het onthouden van informatie de kijker te bedriegen (een beschul diging die bovendien wordt geuit door iemand uit de eigen kring) kan niet onweersproken blijven. Tenzij natuurlijk de heer Keiler niet liegt. Tenzij er wel degelijk een afspraak heeft bestaan om iemand dood te zwijgen, die eerst minister van Buitenlandse Zaken is en vervolgens secretaris-generaal van de NAVO. In beide functies moet de heer Luns (of men hem liefheeft of niet) nieuws opgeleverd hebben. Gewoon hard, objectief nieuws. En heeft „men" in „het Gooi" afgesproken om deze perma nente nieuwsbron „dood te zwij gen"? Een afspraak om de kijker bewust nieuws te onthouden? Om dat „het Gooi" wellicht iets op de heer Luns tegen heeft? Het is nau welijks te geloven. Maar VPRO- medewerker Hans Keiler zegt het. Wat voor „afspraken" lopen er in „het Gooi" nog meer?". Plaatsing van ingezonden stukken behoeft geen redactionele instemming te betekenen. De redactie behoudt zich het recht voor, brieven te bekorten of eventueel terug te zenden. lange tijd hangt het ge- cht in de lucht dat de Neder- ndse spelling opnieuw zal worder. randerd. Wanneer dit gebeurt, be ient dit voor ouderen als schrij- dezes, dat hij sedert hij als rling op de lagere school zat rschillende spellingen heeft moe leren. Op het ogenblik schijn' voorgenomen nieuwe spelling oral in twee opzichten anders te n dan de thans gangbare en wel eerste plaats: de schrijfwijze e bastaardwoorden; en in de eede plaats, het streven naar een aologische spelling, d.wz. een [Hing die zo nauwkeurig moge- overeenikomt met de beschaaf dst deze twee punten betreft, bij bastaardwoorden worden bij de itste spelling (het groene boek- enige vrijheden gelaten van g0( arkeurspelling en een enigszins ir man afwijkende (commando jt'yj tC of K). Dit lijkt schrijver de- s een ongewenste toestand. De elling van een taal dient zijns to lt na ziens dictatoriaal te worden, voorge schreven. Letten wij eens op de Franse spelling van: la mère, la mer, le maire). De Franse kinde ren moeten deze drie verschillend geschreven maar gelijkelijk uitge sproken woorden toch maar leren om maar niet te spreken van de Engelse spelling. Wij mogen toch wel aannemen dat de Nederlandse kinderen in intelligentie niet ach ter staan bij de Franse en Engel se en een gebiedend voorgeschre ven spelling der bastaardwoorden lijkt mij gewenst. En wat de fonologische spelling betreft, wij hebben een alfabet van 26 letters, maar het aantal klanken van het Nederlands is veel groter Letten wij bijv. op de uitspraak van de "e", de "o" en de "eu" voor de letter "r". Wanneer wij er op letten is de uitspraak van de ze letters voor de "r" heel verschil lend voor bijv ."n" of "s". Verge lijk de uitspraak van geen en kees met begeren en keer; boon er ADVERTENTIE iEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK koos met boor en toren; teun en leuze met beurt en keuren. Wij zijn gewend aan onze tegen woordige spelling, maar letten wij er op, dan horen wij het verschil in uitspraak en anders wordt een be paalde klank in onze spelling op verschillende manieren geschreven. Dit geldt bijv. de zogenaamde toonloze e (in de linguïstiek vaak aangeduid met de Hebreeuwse let ter sheva). In het woord gelukkig, zitten drie toonloze e's, die verschil lend geschreven worden. Ook een enkel letterverschil tussen twee woorden geeft vaak een totaal an dere uitspraak van een bepaalde letter. Vergelijk de woorden dege lijk en tegelijk; wervelende winden en vervelende boeken. Ook bedelen (door de diaconie) en bedelen, het werk van de bedelaar. Het is duidelijk dat wij met onze 26 lettertekens onmogelijk een zui ver fonologische spelling kunnen krijgen. Ook al geldt sedert meer dan 100 Jaar de hoofdregel van de spelling van De Vries en Te Win kel dat mep zich bij het schrijven zoveel mogelijk houdt aan de be schaafde uitspraak van het Neder lands. Hoe nu staat een kind tegenover de spelling? Toevallig heb ik een merkwaar dig voorbeeld hiervan gezien bij een kinid diat nu 7 jaar is. Omdat het in oktober geboren is, mocht het in aug. 1970 nog niet naar de „gro- te school", maar het kind heeft nOGcWOtHD 112 zichzelf lezen geleerd en zelfs schrijven. Dat dit kind toevallig mijn kleindochter is, doet niets ter zake. maar moet ik vermelden in verband met de door haar zelf aan genomen spelling. Zo schrijft zij in een brief aan mij: Opa Nowag en onder de brief haar officiële naam Noach. Blijkbaar heeft dit kind een goed gehoor en schrijft bijna zui ver fonologisch. Dit geldt bijv. ook uit het feit dat zij de "eu" in deur schrijft als "u" en zoals wij hier boven meldden is de uitspraak van de "eu" voor de "r" inderdaad als een lang uitgesproken "u" in woor den als put, mus. Ook de toonloze "e" schrijft zij op haar manier, bijv. als "o". Zo hoort zij waar schijnlijk dus de toonloze "e" in woorden als komen, vragen, stoelen, enz. Men ziet dat dit kind zolang het niet op school is gegaan vrijwel fonologisch spelt. Zij zal dus bijv. geen verschillende spelling hebben voor: hij kauwt en het is koud. Wanneer zij over enige tijd nu de officiële spelling leert, zal zij waar schijnlijk teleurgesteld zijn en mu tatis mutandis geldt dat wat Mul- tatuli eens in zijn Ideeën schreef: "Ik leg mij toe op het schrijven van zuiver hollands, maar ik ben school gegaan". Zo zal dit kind denken over haar eigen fonologische spelling en de officiële spelling die zij op school zal leren. B. M. NOACH. Leiden. ADVERTENTIE platenspeler van deze tijd! Vraag Uw dealer N.V. NAHO - Amsterdam - importeur van wereldmerken COSMO DEALER SAM VAN WEESEL ZOON LEIDEN - TELEFOON Het bericht in uw blad van za terdag over het ontslag aan een kelner in Zuid-Afrika, die in een blank restaurant bier had geser- aan iemand, die een Indiër bleek te zijn, noopt mij tot het volgende commentaar. Ofschoon ik van me ning ben, dat de z.g. „kleine apart heid" in genoemd land tot klein geestige situaties aanleiding geeft, acht ik het opschrift tendentieus. Wat zou men er hier van zeggen, als een Zuidafrikaans blad een be richt zou opnemen over bijv. een door de Nederlandse politie uiteen geslagen optocht, waarvoor geen toestemming was verkregen en daar het opschrift boven zou plaatsen .Nederlandse democratie in de praktijk"? Er zijn zowel hier als ginds regels, waaraan men zich dient te houden, al heeft iedereen het recht te ijveren voor verande ring van die regels. In dit geval wordt in het opschrift een ongeluk kig voorval als normatief gesteld voor een samenstel van regels, dat „apartheid" heet. Maar die apart heid heeft ook tot gevolg, dat de wrijving tussen de zeer uiteenlo pende bevolkingsgroepen in Zuid- Afrika tot een minimum wordt beperkt. De "praktijk van apartheid' houdt ook in, dat dit land tiendui zend scholen voor Bantoe-kinde ren telt en dat het onderwijs voor deze bevolkingsgroep op hoger peil staat dan in niet-blanke Afrikaan se staten. Apartheid houdt ook in, dat het aantal ziekenhuisbedden, voor de zwarte bevolking in Zuid- Afrika een veelvoud is van wat in andere Afrikaanse landen voor de bevolking beschikbaar is. Zojuist heeft het ministerie voor Bantoe- onderwys nog weer eens een lening van ruim een miljard gulden goed- gekeurd, die was aangevraagd door het gemeentebestuur van Johan nesburg voor de bouw van nog meer scholen in Soweto, een Ban toe-gemeente bij die goudstad, waardoor het aantal bestaan de schoollokalen met 163 wordt uit gebreid. Ook dat is „apartheid in praktijk", maar dergelijke berich ten zijn in de Nederlandse pers, uw blad incluis, onvindbaar. J. H v GURP, Leiderdorp. Bij deze willen wij Uw aandacht vestigen op het schokkende feit dat: 1. het bestuur van de "Astma kliniek Eugenia" te Davos van zins is deze kliniek op zeer korte termijn te liquideren, tegen de wil van directie, personeel en patiën ten in ,en dit ten nadele van de patiënten, die zich thans te Davos bevinden zowel als van de enorme populatie van astma-patiënten, die in de toekomst van de diensten van deze kliniek gebruik zou moe ten kunnen maken; 2. de handelswijze van het be stuur tot nu toe zodanig is geweest dat er een situatie is ontstaan die voor een aantal patiënten levens gevaarlijk genoemd mag worden en dat door een eventuele liquida tie dit aantal onvermijdelijk gro ter zal worden; 3. afgezien van het fedt of finan ciële redenen moreel aanvaard1- baar zouden zijn om tot liquidatie over te gaan, deze redenen, die door het bestuur worden aange voerd, dooT de directie en het per soneel gemotiveerd en met bewij zen bestreden worden. We zijn ervan overtuigd dat de manipulaties van het bestuur door de directie beter uit de doeken kunnen worden gedaan, aangezien zij hiertoe alle gegevens en bewij zen bezit. Een uitstekende gelegen heid daartoe biedt zich na de vergadering tussen bestuur en di rectie en personeel over het lot van de patiënten. Deze vergadering Restaureren van oude boeken Naar aanleiding van het belang wekkende artikel in Uw blad van 12 april over restauratie van oude boeken in de Koninklijke Bi bliotheek te 's-Gravenhage wil ik mij even deze aanvulling veroorlo ven. De verwijzing naar de nonnen in het klooster in Oosterhout is. met alle respect voor het daar ver richte werk, voor particulieren uit het westen des lands overbodig. In Voorschoten woont namelijk mevrouw Dieuwke Kollewijn. kunstboekbindster, die zich even eens met restaureren van oude waardevolle boeken bezighoudt en over wie Uw blad enige tijd geleden een artikel publiceerde. J. F. L. v. MARSBERGEN, Voorschoten. wordt gehouden op dinsdag 18 april a s. in het Congrescentrum in Den Haag vanaf 20.30 uur. Wij hopen dat wij met deze brief Uw belangstelling hebben gewekt voor het feit dat er om onduide lijke redenen een kliniek opgehe ven dreigt te worden, die nog eni ge hoop biedt voor een gedeelte van astmatisch Nederland. H. W. v.d. MEULEN, P. J. J. ZEGVELD, p/a Utrechtse Jaagpad 18, Leiden. Activiteiten van Ned. J er. v. Huisvrouwen In uw blad van J.l. zaterdag is een artikel verschenen over de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen, dat werd samengesteld door Henriëtte van der Hoeven. Aangezien het kennelijk verband houdt met het 60-Jarig bestaan, meen ik er op te moeten wijzen, dat het een zeer eenzijdig beeld geeft van het werk van deze ver eniging. Het werk in de vele afdelingen, vormt eigenlijk het belangrijkste pakket van activiteiten, waaraan geen aandacht wordt geschonken. Juist omdat de afdelingen geen theekransjes meer organiseren en bepaald heel zinvolle cursussen en excursies beleggen, zyn 't de afde lingen, die steeds meer dames als lid werven. Hoe zou anders een le dental van ruim 60.000 zijn bereikt? Dat gebeurt echt niet vanwege het verkrijgbaar zijn van "voorllch- tingsstencils' 'en reductie op inter continentale reizen. Het is het stre ven van hoofdbestuur èn afdelings besturen om de vrouwen meer te betrekken bij het maatschappelijk gebeuren, landelijk zowel als plaat selijk. Tenslotte wil ik nog wijzen op een grote onjuistheid in het artikel. De contributie van de vereniging be draagt 14 gulden en geen 25 gul den. Het hoofdbestuur heeft welis waar een voorstel tot contributie verhoging ingediend, doch daarover zal eerst uitvoerig worden gepraat op de e.k. Jaarvergadering op 18 mei a.s. in Apeldoorn. J. A. C. VAN AKEN - TAANMAN voorzitster afdeling Leiden NVVH.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19