ssSI HAGAN SCHULDIGE enfica kluistert jax aan zijn vak Skol spreekt uw taal. 'roef't maar. [keuren Neeskens doelpunt black-out van Burtenshaw al*** Arsenal in bekerfinale tb®*® WISSELTRUCS MET DE B AL Eusebio: Eigenlijk hebben wij geen enkele reele kans gehad...' lAG 20 APRIL 1972 PAGINA U &BON Waarom toch liet Ajax zich op de pijnbank leggen? Maakte de ploeg Jf zo moeilijk bij Benfica, dat terecht buiten de Europa-Cupfinale werd geslo- it het^ nog aan veel kinderziekten lijdt. „Het was fantasieloos, allemaal". ns: ,,Net als in Amsterdam ging het te gejaagd bij ze. Doordat we hun buiten- schakelden, was hun kracht weg". „Ze kwamen steeds op dezelfde manier". „Het was nogal blind". lin kluisterde Benfica, de hele lange tweede helft Ajax aan zijn vak. Na rust Portugese druk vrijwel niet. tussen sloeg Ajax met geen enkele snijdende combinatie meer terug. Het bleef en verdedigen. Dat laatste ging Ajax overigens perfect af. Maar vooral na. de show tegen Feyenoord werd zodoende het tweede deel van Benfica-Ajax een [oocheling. Haan: „Als die goal had geteld, was het een wereldpartij van ons ge worden". Blankenburg: „Het was. met 1-0. heel anders gelopen." Cruijff„Toen dat doelpunt werd afgekeurd, sloeg de angst in de ploeg. Wat stond ons nog te wach ten met deze scheidsrechter? Nie mand waagde het enig risico te ne- Ajax werd het origi- j men". afgenomen; vanwege Toch was die schrikreactie voor de achftenide omsta ndig- t minne vertoon van de het doorgehaalde de derde minuut ijff de bal in het hart i'g defensie, waar Nees- Humberto en Messias rat een black-out echter Burtenshaw. Zuiverder kon het niet. n achter die twee van- laten dien gaf de grensrecht elijk ook een doelpunt". bu onpeilbare Burtenshaw Ajax nog niet aan te zien. Na de domper re geerden de Amsterdammers met koele beheersing de match. De bal baar voetba' llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ajax steeg, voor de derde maal in vier jaar. op naar de EC-finale waarin het (op SI mei in Rotter dam) tegen Inter Milan de trofee moet verdedigen. Kovacs: „Het elf tal had zich Celtio als tegenstander jgewenst. De Schotten spelen voet bal. Inter berekent alles. Dat is een rijp elftal, dat alle normale en ab normale dingen kent". Stuy: ..Inter zal zeer moeilijk worden. Dat blijkt wel uit die 00, die ik nooit had verwacht. Het is schier onbereden- Inter". Blanken- Geruïnéerd van Burtenshaw in se liet hij ook nog Ar- NBUR pan ruïneerde, naar dit voorspel van de fi- )N 3; Stuy wordt belaagd voorgronden Bap- ook dat geweld levert werd knap in de ploeg gehouden, de achterhoede blokte bij herhaling pogingen van Benfica. Dat ging zo goed tot kort voor het halve uur Rond die tijd openbaarden zich de eerste sporen van arrogantie bij Ajax. Opeens knapte het lijnenspel door lichtzinnige tikjes naar een te genstander. Van dat moment af zou het gebeu ren zich meer en meer ontwikkelen tot een herhaling van de uitwed strijd tegen Atletico Madrid, de hal- LISSABON De Ajacieden Krol, Neeskens en Hulshoff hebben nog voor de return tegen Benfica ieder voor drie jaar bijgetekend. Keizer staat op het punt voor weer vier jaar burg: „Celtic had ons veel beter ge legen. Ik vind Inter erg onaange naam. gemeen spelen". Illlllllllllllllllllllflllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll] ve finale van vorig seizoen. Zelfs inclusief het falen van Cruijff, die er toen door Michels werd uitgezet. Net als een Jaar terug verloor Ajax geleidelijk aan de macht over de wedstrijd en bleek het geheel af hankelijk van zijn verdediging, ja ren achter gesteld bij de rest van de ploeg. Weggevertjes Het laatste kwartier van de eerste helft bood Ajax, door zijn hautaine weggevertjes, Benfica de kans de muur met geweld te bestormen Maar het gevaar school uitsluitend in de lange afstands-projectielen van (.met name) Eusebio. Eenmaal slechts dreigden de Portugezen bij Stuy binnen te rollen. In de veer tigste minuut ondernam Adolfo op links een rush. die hij afrondde met een bal bij de tweede paal. Zo ontstond, vier weken terug, de eer ste van Benfica tegen Feyenoord. Maar nu landde de voorzet, ver moedelijk door de straffe, gure wind, iets te ver op Nene's hoofd, die desondanks de bal voor de roos kopte. Waar Hulshoff. boven ieder een uit, het feest aan Benfica ont hield. Blankenburg later over Ajax' voor- stopper: „Hij was onwaarschijnlijk goed". De benarde vijftien minuten voor de pauze inspireerden Kovacs tot harde woorden. Hij bleek echter geïntimideerd door Benfica 's (.overi genis gevaarloze) overwicht en be knotte Ajax' vrijheid. Daarmee was de kans verkeken op 'n smakelijke tweede gang, hoewel de Portugese kijkers zich nog wel laafden aan de spanning. Suurbier: „Wij mochten niet meer naar voren. Voor rust ben ik twee keer gegaan, maar toen werd er niet overgenomen" Genie Mtihren: „Wij moesten con stant bij onze man blijven. Daarom draaiden wij na rust beter. Natuur lijk is het veel mooier, als Je vrijuit mag spelen. Maar zo was het effi ciënter". Ajax 'aanpassing aan Benfica doof de het verrassingselement, dat Feyenoord een complex had be zorgd. Blankenburg, wiens verweer zeker niet waterdicht was: „Vier dagen na Feyenoord lever Je onmo gelijk weer zo'n prestatie." Neeskens: „In de tweede helft heb ben wij puur op resultaat gevoet bald. Wij hadden geen behoefte aan mooi spel". Cruijff: „Zo glanzend als tegen Feyenoord was vanavond ondenk baar. Dan had bijvoorbeeld Krol meer moeten opkomen". ADVERTENTIE Invloeden Krol bestreed gisteravond enkel en alle erade ruimte waar Nene tui nierde. De Ajax' linksback groeide in die „beperkte" taak uit tot de uitblinkers, welke onderscheiding hij deelde met Stuy en Hulshoff. Ge drieën gidsten zij hun metgezellen door de Portugese pressie, die steeds meer Britse invloeden verried. Haan: „Op snelheid sneden zij er geen enkele maal doorheen. Wij hebben erg hard gewerkt en met z'n allen kundig verdedigd. Toch moet er volgens mij een andere op lossing zijn tegen dit Benfica. Wij zouden meer met dit soort voetbal te maken moeten hebben om er achter te komen". Zonder twijfel zou Benfica zijn ver trapt onder de verwoestende demar rages van de ware Cruijff, die van onder meer zaterdagavond. Maar het Ajaxyidool richtte, net als thuis tegen de Portugezen, geen ernielingen aan. Zijn verontschul diging: „Ik moest achter ballen aan. die negen van de tien keer on bereikbaar waren. Dan had ik con- stant vier man om mij heen. Pro beer daartussen maar eens. als een ling, de bal vast te houden." Qua voetbal ben ik niet tevreden over mijzelf. Maar ik wist van te- i voren dat ik het hier niet zou ma ken. Bovendien startte ik, uit angst j voor buitenspel, steeds te laat". Er was veel waars aan te treffen in Cruijffs klaagzang. Na rust waande hij zich op een eiland. De midden- linie hielp onverminderd de defensie te stutten. Keizer acht minuten na rust de gele kaart voor de ogen) kon hem evenmin amper voeden, omdat hij voortdurend de maar op- stomende Artür te lijf moest. En Swart ging, zeker in aanvallend opzicht, af in zijn vijffttgste Clip wedstrijd. Het was onbegrijpelijk, dat Kovacs hem niet uit zijn lijden verloste. Al ^net al raakte Cruijff wel geïso leerd, ofschoon de kritiek van Swart toch raak was: „Als je hem een bal gaf. kreeg Je hem viermaal zo snel als anders terug. Normaal glipt hij langs twee of drie tegen standers. Maar nu deed hij hele maal niks" Penalty Cruijff verzachtte, in de tweede helft, geen ogenblik de knelSewde ring om Ajax, dat op den duur maar lukraak ruimde. Daarbij trap te Blankenburg, in de vijfentwint- tigste minuut over de door tus senkomst van Krol met effect gela den bal. die wel tegen zijn rech terhand ketste. „Ik was bang, dat ik een penalty had veroorzaakt", zei Blankenburg. En Krol: „Negen van de tien scheidsrechters hadden die in deze entourage gegeven. En ze ker Van Ravens". Maar terwijl bierflessen en zitkussentjes de pro- I testen van Benfica ondersteunden,1 week Burtenshaw na overleg met zijn assistent niet van zijn stand punt, Krol: „Hij had nog iets goed te maken". De onbestendige Brit voegde door dat rumoer drie en een halve mi nuut toe aan het nerveuze aftellen voor Ajax. In dat nablijven liep Neeskens nog. door toedoen van Adolfo een bloeduitstorting boven de bü Feyenoord geschonden enkel op. Kovacs nam er echter al geen noti tie meer van, toen hij nog opmerk te: „Bij Benfica was de laatste pa- steeds slecht. Dat was ons manco in Amsterdam". Nittemin blijft het. gedeeltelijk on verklaarbaar. dat Ajax dit Benfica 0-0 toestond... Een poging van Baptista om door te breken strandt op voor treffelijke Barry Hulshoff en uit blinkende Heinz Stuy. LIVERPOOL Arsenal hoeft zich gisteravond in Liverpool voor 50.000 toeschouwers geplaatst voor de fi nale van het toernooi om de Engelse voetbalbeker door in een beslissings wedstrijd Stoke City met 21 te ver slaan. Arsenal speelt nu op 6 mei in het Londense Wembleystadion de fi- nale tegen Leeds United. ADVERTENTIE Voetbal Leeds United heeft j gisteravond een onverwachte misstap begaan in de competitie voor de En- gelse eerste divisie door een uitwed-1 stryd tegen Newcastle United met i 01 te verliezen. De stand aan kop is: 1. Derby County 40 gespeeld. 56 punt; 2. Man- j Chester City 4155: 3. Liverpool 39 54; 4. Leeds United 39—53. Leeds i United moet nog tegen Derby Coun-1 ty spelen. Lissabon In het Stade da Luz liet Benfica. dat elke seconde intens kon gebruiken, een merkwaardige ballensshow opvoeren. Alle ballen- Jongens en het waren er nogal wat hadden gisteravond een bal bij zich. Raakte tijdens de wed strijd de bal over de zij- of doel lijn, dan gooiden zij onmiddellijk een nieuwe naar de plaats waar het spel moest worden hervat. Arbiter Burtenshaw greep bij de ongeoorloofde wisseltrucs zelden in, hoewel het UEFA-boekje toch dui delijk voorschrijft dat constant met de wedstrijdbal en die alleen gespeeld moet blijven worden. Een verbolgen Ajax-doelman Heinz Stuy: „Onbegrijpelijk, dat dit alle maal maar zo kon. En het irrite rende was. dat we nu met allerlei soorten ballen te doen kregen: kei hard opgepompte, normale en hele zachte. Ze hadden inderdaad een erg gevarieerde collectie". Jimmy Hagan toonde zich ook in deze kwestie een handig ontwijker: „Ik heb zo het idee dat dit gedaan werd om de vaart in het spel te houden. En waarom zouden we dat eigenlijk niet? Het publiek wil toch voetbal zien? Het betaalt voor ne gentig minuten spel en niet voor oponthoud om een bal op te halen". Hetzelfde Benfica liet overigens vo rige maand toen het tegen Feyen- oord in een gewonnen positie lag de I reserveballen in de kast. Toen deed het zelfs een lange periode op grote schaal aan tijdrekken door de „eni ge bal" herhaaldelijk over de lijn te Jagen. Hagan: „Ja, dat met die re serveballen doen we ook niet altijd. Ik weet echt niet precies waar het hem in zit. Al is dat wisselen overi gens geen Portugese uitvinding. In Zuid-Amerika wordt het wel meer gedaan. Hier echter zelden". Zweepslagen voor jantjes i;j LISSABON De matrozen j van de fregat „Jan Evertsen" die momenteel voor Lissabon j ligt. hebben gisteravond aan den lijve ondervonden hoe meedo- j' genloos de Portugese politie te werk kan gaan. De uitgelaten matrozen, die tijdens de wed- j j strijd Ajax luidruchtig gesteund ||l hadden, wilden na afloop op het 'l veld het resultaat vieren. Met- j een greep de Portugese politie keihard in. De agenten storm s' den onmiddellijk op de matrozen af. Zij ranselden er met hun jzwepen fanaliek op los en schop- !il ten de opvarenden vaak na lange achtervolgingen op brutale wijze weer het veld af. waarbij situaties van „één tegen vijf" ontstonden. Het publiek op de tribune toonde louter walging voor de politionele acties. Een daverend fluitconcert en 't wer pen van zitkussentjes naar de „slagvaardige agenten" onder streepten dit. Bij het AJax-ge- zelschap boden verscheidene Portugezen later hun veront schuldigingen aan voor het op treden van hun geüniformeerde landgenoten. LISSABON Komende zondag wacht Benfica een kam pioensfeest, als in het eigen stadion dat benodigde ene punt tegen het al gedegradeerde Academica is binnen gehaald. Het zal echter een feest worden zonder al te veel vreugde. Daar voor zal de Cup-klap nog te hevig nadreunen. Een feest boven dien. waarop de spelers ongetwijfeld niet in de richting van hun trainer zullen wijzen en dankbaar uitroepen: ..Aan hem hebben we alles te danken". Integendeel. Want Benfica heeft het niet zo op de eeuwig en altijd diplomatieke Jim-iv Hagan. Sterker, een aanzienlijk aantal van zijn pupill wees hem als de schuldige aan voor het feit dat de Portugi— kampioen gisteravond ..Rotterdam" moest afschrijven. Woordvoerder Henrique, de doelman van absolute topklasse: „Hagan heeft ons op een uitstekende wijze kracht bijgebracht Fysieke kracht. En wat de techniek betreft doet hij het- ook goed. Maar op het takti- sche vlak la hij zwak. En dat heeft ons nu de finale van de Europa Cup gekost. Want zijn opzet was fout, We moesten constant op de Engelse manier aanvallen. Steeds de bal hoog voor het doel gooien en niets anders. En dat was een takti- sche blunder, want we speelden er Ajax Juist mee in de kaart. Ajax wilde niets liever, want het heeft achterspelers staan die in de lucht uitstekend zijn". Lesje Henrique had volkomen gelijk. Het aanvalspatroon van Benfica kende nauwelijks variatie. De vleugelver dedigers Adolfo en Artur - evenals In Amsterdam blonk de conditioneel sterke Artur weer uit - kwamen i weliswaar herhaaldelijk met de bal aan de voet prima op, maar daarna dreunden zij elke keer weer het j door Hagan ingepompte lesje op: i Door Rob Vente een voorzét afgeven ln de hoop het hoofd van Jorge te bereiken; Ar thur Jorge, de favoriet van Hagan. En ook de rappe vleugelspelers Jor- dao en Nene, die tevens ondervond dat Krol geen Van Duiveinbode is. hielden zich na een ren langs de l\jn trouw aan de opdracht van de "ouderwetse» onverbiddelijke Engel se meester: hoog voor de pot! Henrique: „En er werd totaal niets mee bereikt Trouwens, volgens mij had Hagan beter Baptista vanaf het begin kunnen laten meedoen. Baptista ls beweeglijker dan Jorge; individueel ook beter". Hetgeen praktisch al zijn medespelers beaamden. Arthur Jorge zelf wilde het niet hebben over de taktlek die tegen de solide Ajaxmuur stuk liep. De cen trumspits: „De fout was gewoon dat we veel te nerveus waren. Tegen Feyenoord stapten we vol zelfver trouwen het veld in. Nu waren we enorm zenuwachtig. Wat waarschijnlijk kwam, doordat we allemaal beseften dat Ajax veel sterker is dan Feyenoord. En met die zenuwen werd het steeds erger naarmate een doelpunt uitbleef. Nee, Benfica draaide gewoon stroef. En daardoor haalden we de finale niet. Zijn we in ons normale doen. dn redden we het wèl". Om daarna toch de „hoge ballen" aan te stip pen via: „Hulshoff was in de lucht inderdaad vreselijk goed. En hij is hard ook. Maar bijzonder correct,. Ik vind hem bovendien een erg aardige Jongen. Ik mag wel stellen dat we na deze twee wedstrijden vrienden zijn geworden". Geen kans Van de vriendelijke Jorge naar de hoffelijke, maar ontstellend weinig zeggende Jimmy Hagan. die - uiter aard - meende dat het ln elk geval niet aan Benfica's takt lew had gele gen dat het nu ln de Kuip Ajax- Inter wordt. De Brit: „Dat wij niet scoorden, had maar één oorzaak: de verdedi ging van Ajax was nu even voor treffelijk als die van ons in Am sterdam". „Niet door het falen van onze aan val, maar door de kracht van de AJax-defensie bleef het 00. Wer kelijk we zetten ons voor honderd procent in; de wil was er en als team. als geheel, deden we het ln mijn ogen ook helemaal niet slecht. Maar Ja. het doelpunt dat- we zo nodig hadden bleef uit. Al hebben we er wel een paar kansen op ge had". De diep teleurgestelde Eusebio daarentegen: „Eigenlijk hebben we geen enkele reële kans gehad. Ajax stond er ons geen toe. Daarom vond Ik de 00 ook terecht. Al hadden we natuurlijk een penalty moeten meehebben. Het was een zuivere handsbal. En wondt het 10 voor ons. dan komt de tweede ook". Vrijwel alle Benfica-spelers meen den dat arbieter Burtenshaw gefaald had. toen hij na de omstreden actie van Blankenburg weigerde om van af elf meter op Stuy te laten rich ten. Alleen de eerlijke Jorge praatte een andere taal. De Engelssprekende spits: „Natuur lijk, de bal kwam tegen zijn hand aan. Maar was het opzet? Ik dacht van niet. Nee, als ik scheidsrechter was geweest had ik de bal ook niet op de stip gelegd". Zuiver Vormde de handsbal een dankbaar discussiepunt ln de gastvrije Bentffi- c a-kleedkamer 'de pers mocht er vlot ln - net zoals dat vele Jaren geleden bij Nederlandse topclubs ging) over de door Ajax al rap ge scoorde treffer die door Burtenshaw tot een ..buitenspelgoal" werd gede gradeerd, sprak men amper. Artur - desgevraagd -: „En toch was het volgens mij echt geen off-side. Een zuiver doelpunt, dacht ik". Ajax in de finale. Ajax. dat nog steeds, ook na de offensief weinig geslaagde avond in hoog aanzien staat bij de Portugse spelers. Artur: .En Ajax gaat die eindstrijd van Inter winnen. Voor mij is het dè club" Jorge: „Ajax is de beste". Henrique: „Ajax speelt sportlef, dus mag het de Cup winnen". En Hum- berto. die voor de wedstrijd zoveel pijnstillende Injecties had gekregen daf hij van zijn schouderkwetsuur nauwelijks last had gehad, dacht er ook zo over.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15