'Aardgaszaak doorlichten' BEDRIJFSLEVEN AKKOORD MET „SOCIALE PLANNEN" Dr. ir. A. Vondeling (PvdA): Gemeenten moeten niet harder groeien dan nodig is voor aanwas Parlement en wetenschap Regering komt met eigen nota over bejaarden Peuters krijgen aandacht regering Aow ert aww in 1975 op minimumloon yOENSDAO 19 APRIL 1972 ADVERTENTIE Pijn is te verhelpen. Met Toga!. In doordrukstrip. Handig. Helpt Goed. Dr. ir. A. Vondeling DEIN HAAG PvdA Tweede Kamerlid dr. ir. A. Vondeling vindt het niet vreemd dat de Nederland se Gasunie, die de aardgasbel in Slochteren exploiteert, probeert Noors aardgas aan te kopen. „De Gasunie heeft een prachtig distri butie-apparaat en daar valt wel wat mee te verdienen. Het is nu eenmaal een N.V die handelt in gas en waarom zou die niet inkopen en verkopen?" Dr. Vondeling reageerde op de mededeling van dr. G. Krijgsman, hoofddirecteur van gasunie, die het plan om 150 tot 200 miljard kubieke meter van de Amerikaanse maatschappij Phillips aan te ko pen gisteren onthulde. Het gas van Philips wordt ge wonnen in het Noorse gedeelte van de Noordzee. Als de koop doorgaat zou een vierhonderd kilometer lan ge pijpleiding van Noorwegen naar Nederland moeten worden aange legd. Het PvdA-Kamerlid vond het wel tijd worden om de Nederland se aardgas-zaak door te lichten. Hij hoopt de minister van econo mische zaken daar volgende week donderdag een mondelinge vraag over te stellen. Vondeling wil van de minister weten welk standpunt de regering heeft over het tempo van de gaswinning in Nederland, de export en de prijsvorming, zowel op korte, middellange als latnge termijn. Gisteren deelde een woordvoerder van economische zaken mee, dat er voor de industrie nog genoeg aardgas is tot het einde van de Ja ren tachtig. Kleine en middelgrote bedrijven en particulieren kunnen nog tot het einde van de eeuw van het Sloohterense gas profiteren. Op een bijeenkomst in Drachten hebben de vakbonden enkele weken geleden de aandacht van regering en parlement gevraagd voor de snel slinkende voorraad aan aardgas. Het verbruik in het binnenland is onverwacht snel toegenomen. Voor een hoge ambtenaar van economische zaken, mr. J. Jonkers, was dat aanleiding om te pleiten voor het toelaten van proefborin gen in het IJsselmeer en de Wad denzee. Hoeders van het leefmilieu hebben afwijzend op dit denkbeeld gereageerd evenals de parlementai- re oppositie. De PvdA-er dr. ir. Oele suggereerde om intensiever in het Nederlandse deel van het i Noordzee te speuren naar gasvoor raden. D'66-Kamerlid dr. J. C. Teriouw vond, dat Nederland maar desnoods maar enkele buitenlandse contrac ten moet afkopen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond vindt ook dat deze mogelijkheid in overweging genomen moet worden. UTRECHT Ale alle gemeentelijke industrialisatie- en recreatieplannen Nederland worden uitgevoerd, komen we in het Jaar 2000 mensen tekort. Daarom moeten de gemeen ten ophouden met harder te willen groeien dan nodig is voor de na tuurlijke aanwas. Wat zij nu doen, is achter iets aandraven, wat steeds verder weg komt te liggen. ijk van vrouw in Noordhollands Kanaal gevonden ZIJPE (ANP) Aan de ooste lijke oever van het Noordhollands- kanaal in de gemeente Zijpe is za terdag het stoffelijk overschot gevon den van een nog onbekende ongeveer dertigjarige vrouw. Dit is dinsdag be kend gemaakt door de politie. Het vrijwel geheel ontklede lijk verkeerde in verre staat van ontbinding. In opdracht van de Alkmaarse officier van Justitie, mr. J. L. Andrea stelt het gerechtelijk laboratorium te Den Haag een onderzoek in. Het re sultaat daarvan was dinsdagmiddag nog niet bekend. Mr. Andra ver telde dat op dat tijdstip ook de her komst en de identiteit van de vrouw l niet bekend waren. ADVERTENTIE in Best en hoofdmedewerker aan de Eindhovense th. op het congres „Gemeente en Milieubeheer" in Utrecht. Gemeenten moeten volgens hem op houden onderling in groei te con curreren. In de huidige praktijk of feren zij daarvoor de niet in beslag genomen grond op voor industrie vestiging en recreatieplannen om vervolgens te trachten het gemis aan oorspronkelijke natuur te com penseren met een hoog niveau van welzij nsvoorzieningen Minister van Buitenlandse Zaken Schmelzer ogende gisteren de tentoonstelling van World Press Photo, die onderdeel uit maakt van de Floriade. Aan de Duitse fotograaf Wolfgang Peter Gelier reikte de bewindsman „Het n gouden oog" uit. Oud-premier De Jong in '73 voorzitter van Senaat? (van onze politieke redactie) DEN HAAG Oud-premier P. J. 3. de Jong zal volgend jaar hoogst waarschijnlijk voorzitter van de Eer ste Kamer worden. De KVP-fractie, in de Eerste Kamer koos hem gis teren tot fractievoorzitter als opvol lijk niet gebruikelijk, dat beide Ka> j""m.Nlers. die Is be- j meivoorzitters lid van één partii zijn. noemd tot commissaris van de Ko- Wetenschapsmensen en parlements leden confereerden vorige week on der auspiciën van de Raad van Eu ropa In Lausanne over de komende tijden noodzakelijke wetenschapspo litiek. Zij werden vooral voor de vraag gesteld of de parlementen voldoende invloed kunnen blijven uitoefenen op die politiek. Het was zeer tekenend voor de nood van deze tijd, dat de discussies telkens weer uitmondden in uiterste be zorgdheid voor het milieu. Door Loek Elferich DEN HAAG Re regering Bies heuvel komt met een eigen nota over het bejaardenbeleid. Mevrouw Van Veenendaal-Van Meggelen (staats secretaris voor CRM) heeft dit gis teren in de Tweede Kamer aangekon digd. De Kamer besprak de nota be jaardenbeleid van de vorige regering en had daar ernstige kritiek op. Centraal in de tijdens het debat door de Kamer geventileerde opvat tingen staat de stelling, dat de be jaarde niet geïsoleerd moet worden. Dienstencentra uitsluitend en alleen voor bejaarden werden, vooral door de parlementaire oppositie, verwor pen. Staatssecretaris Rietkerk (Sociale Zaken) kondigde aan dat de regering[landse parlementsleden de confe. binnen enkele weken zal meedelen rentie eveneens op het hart niet tl hoe z« het vraagstuk van de dekte- i theoretisch te praten maar aan W kosten verzekering voor bejaarden zal sturen op aanpak van concrete pro! blemen. Ook hij vond zijn voorbeel den dichtbij, zij het niet achter het bordje Heren: hij noemde vraag stukken als de financiële gevolgen van chemische invloeden op het mi lieu. de afvoer van radio-actief af val, en de toenemende problemen van het transport tussen en binnen de steden. Hij wenst ze snel in Eu ropees verband te zien aangepakt. ..Het moet", zei hij, „nu ook einde lijk eens allemaal worden gepresen- ♦ozs-vj „i_ voor politici begrijpe- Een Britse afgevaardigde schetste hoe die milieuzorgen zéér dichtbij zijn te vinden. Hij zei over het schitterende congresgebouw, vol mo derne voorzieningen, waar de oonfe- rentie werd gehouden: „Als Je hier achter het bordje „Heren" gebruik wilt maken van het urinoir loop je door een fotografische cel, die tel kens maakt dat alle sanitair wordt doorgespeld Ook als je maar in Je eentje bent.' Wat een verspillingr iedere keer worden liters kostbaar drinkwater voor niets gebruikt". Het was geen hllariteitszoeker, maar een evenwichtige en ernstige man die het zei. Misschien heeft dit even nabije als aardse voorbeeld de conferentiegangers aan het denken gezet. Dr. ir. Dick de Zeeuw - lid van de Eerste Kamer voor de KVP - bond mede namens andere Neder- oplossen. Een motie van mej. Van Leeuwen ARP) over dit onderwerp werd aangehouden. In de motie staat, dat de premiestijging voor de bejaar den niet hoger mag zijn dan de pre miestijging voor gewone fondsverze kerden. Een tweede motie van mej. Van Leeuwen, waarin verontrusting over het uitblijven van de optrekking de a.o.w. tot het netto-minimumloon tot uitdrukking' werd gebracht, werd ingetrokken. Staatssecretaris Van Veenendaal zei dat de regering bin nen drie maanden bekend zal maken hoe deze optrekking gerealiseerd zal worden. ningin in de provincie Overijssel. Wanneer volgend Jaar het voor zitterschap an de Tweede Kamer bij het vertrek van mr. Van Thiel (KVP) de PvdA-er dr. ir. A. Vondeling zal gaan, dient rekening te worden gehouden met een ongeveer gelijktij- neerleggen van de voorzittersha- in de Senaat door de socialist M. de Niet Gzn. Het name- Waar de PvdA als g:ootste tij volgend jaar de voorzitter van de Tweede Kamer zal leveren mag wor den aangenomen, dat een KVP-er tot voorzitter van de Eerste Kamer zal worden benoemd. Op het Binnenhof wordt de verkiezing van oud-minis ter-president De Jong tot fractie voorzitter gezien als een eerste stap naar het voorzitterschap van de se naat. bezoek aan Drachten. Bij een wandeling door het win kelcentrum kreeg zij een teddy beer voor één van haar kleinkin- Gla zenwasser dood na val van 30 meter ARNHEM De 36-jarige Arn- hemse glazenwasser Ben Nijkamp j heeft gisteren een dodelijke val van dertig meter gemaakt toen een kabel van een gondel losschoot. Zijn 33-Jarige collega H. de Graaf wist zich nog net vast te grijpen aan de scheefhangende gondel. Het was gisteren de eerste dig dat de bak met een motor werd bediend. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het niet goed vastmaken van ATHENE België heeft gister - DEN HAAG Drie ministeries gaan zich buigen over de vraag hoe; peuters (kinderen tot en met drie! jaar) aan speelgelegenheden buiten' het gezin geholpen kunnen worden, i Ministe Van Veen «Onrferwst k;n- digde dijt gisteren aan in de Eerste' avond tijdens het toernooi Kamer mede namens zijn collega's Spring Cup (Westeuropees volley van Cultuur. Recreatie en Maatschap- balkampioenschap) Nederland ver- pelijk werk ?r. Volk gsvcr.'d'heid. Hij slagen en daarmee op de eerste maakte met deze toezegging een mo- plaats beslag gelegd De Belgen ze- tie van mevrouw Wassen-Van Scha- revierden met 3—0 via setstanden veren (D'66) overbodig. van 15—10, 15—11 en 15—10. De Ne- Minister Van Veen zei voorts, dat ierlandse formatie, die in de voor- het onderzoek naar de peuterspeelge- ronde ook reeds van België had ver legenheden wordt gedaan in het ka- loren met 03, had zich via d? der van de uitvoering van de in de ..herkansing" voor de finale ge- Tweede Kamer aangenomen motie plaatst. De gehee. uit Mars Blok- Smit-Kroes (WD) In deze motie keerspelers bestaande formatie had wordt erop aangedrongen driejarigen daartoe in de middaguren Israël tot de kleuterscholen toe te laten. met 30 uitgeschakeld. teerd als Lijk geheel' Daarmee deelde hij op de steeda grotere afstand tussen te behande len onderwerpen en het bereik van parlementsleden. Daarover ging het overleg in belangrijke mate. Ook minister mr. M. L. de Brauw (die hier namens zijn collega-minimiers van wetenschappen van de OESO- landen rapporteerde) sprak er uit voerig over. De minister werd door latere sprekers opvallend vaak geci teerd. De Brauw denkt dat er hoop is voor de parlementen; met name ziet hij in een planningstelsel, zoals voorgesteld voor het Nederlandse onderwijs, eerder een kans op ver groting dan op verkleining van de parlementaire bemoeienis. Hij vindt dat stelsel in overeenstemming met wat andere sprekers te Lausanne wensten: toegang van parlementen tot per computer in „data-banken" opgeslagen Informatie. In de wandelgangen gaf de minister ncu uicu sucu VMWU.CU vau ern van hffc JöfonnaUe- de kabels. De heer De Graaf werd n, Nederlandse onder wijsplanningstelsel in feite ao zaJ functioneren. Het moet. zo was zo wel van hem als van anderen te horen, dat deze manier mogelijk zijn zijn parlementen te brengen van hun overwegend overlge-eeuwse werkwijzen naar methoden die pas sen bij deze tijd. Een van de conferentie voorgelegde on tw erp - r esol utie wil dit echter misschien al te drastisch. De Ne derlandse delegatie (parlementsle den, enkele ambtenaren, een voor aanstaand industrieel en een minis teriële raadgever) was er althans nogal sceptisch over. De resolutie stelde niets meer of minder voor, dan dat de parlemen ten van Europese, landen toegang moeten krijgen tot departementale databanken (onder garanties voor privacy van de burger en veiligheid van de staat), voorts na onderhan delingen over regels en voorwaarden dienen te kunnen beschikken over de gespecialiseerde particuliere da ta-banken van Industrie, handel of academische instellingen, en ten slotte zelf informatie-opslagstelsels dienen te krijgen waaruit eigen deskundig personeel de parlements leden kan voorzien van materiaal voor hun werk. In de eerste wens is veel overeen komst met De Brauws in aanbouw zijnde stelsel te herkennen; de bei de anderen wensen lijken echter nogal onwezenlijk door enerzijds het probleem om met de industrie etc. tot zo'n overeenstemming te komen, anderzijds bij een parle ment een zo ingrijpende en bovenal kostbare omwenteling te doen plaatsvinden. België klopt Nederland ADVERTENTIE DEN HAAG De Commissie Sociale Verzekering van de Stichting van de Arbeid heeft gisteren overeenstemming bereikt over de uitgangspunten voor het sociale beleid in de periode van 1972 tot 1975. De belangrijkste punten zijn: optrekking van de aow- en aww- uitkaringen tot het netto-mini mumloon in fasen. De gelijk schakeling moet voltooid zijn in 1975 invoering van een volksverzeke ring tegen arbeidsongeschiktheid per 1 januari 1974; een voorziening voor de werkende jongeren met net oog op de In voering van de partiële leerplicht, invaliden die eei. uitkering krij gen volgens de IWI-regering kun nen nog dit jaar een hogere uit kering krijgen, zoals de wao- regeling die bieat; ie bevriezing vaD de kinderbij slag blijft beperkt tot die voor het eerste kind; voor de bouw van tenminste zes duizend huizen in de zogenaamde „sociale woningbouwsector" komt tot en met 1975 een bedrag van 300 miljoen beschikbaar. Met deze reeks van afspraken tus sen werknemers en werkgevers blijft men binnen de grenzen die door het kabinet waren gesteld De eisen van het kabinet wa e dat ze nog in deze kabinetsperiode tot stand worden gebracht, terwijl de kosten een stij ging van het nationaal inkomen met drie procent niet te boven mocht gaan De kostengrens worden met deze plannen met 0.14 procent over schreden, maar verwacht wordt dat het kabinet daaraan niet al te zwaar zal tillen. Uit een toelichting op de bereikte overeenstemming blijkt nog het vol gende: De aanvangsprenne voor de volks verzekering wordt voor zelfstandigen 1.5 procent Die premie zal jaarlijks j met één punt stijgen tot een even- i wiohtsniveau is bereikt. De premie moet betaald worden over hetzelio. deel van het inkomen waarover de oaw-premie wordt betaald 21* 150 gulden per jaar) De uitkering zal liggen op net niveau van het netto- minimumloon Over de bevriezing van de kinder bijslag voor het eerste kind zegt de commissie dat de middelen die daar voor vrijkomen zullen worden ge bruifct voor de nog tot stand te bren gen wettelijke regeling van de aan vullende pensioenen. De middelen zullen worden belegd In projecten voor de sociale woningbouw. CADEAU bij aankoop van f 25,— of meer <rygt U op donderdag, vrijdag en zaterdag een mooie suiker coupe cadeau. LUCAS VAN LEYDEN NIEUWE RIJN 't Smalste pand van Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7