parkeergarage; ruimte edempte Trekvliet op jeen P Popfestival voor Warmonderhek Wereldraad Kerken kent veelheid van problemen Werkgroep structuurplan over voorstel (behandeling uitgesteld) Witte Singel: 1(P linke groei Welfare- irerk van Rode Kruis de Burcht v.-opnamen en alentenjacht Jehova's getuigen in Katwijk Tehuis heeft tekort van veertig mille 11JENSDAG 19 APRIL 1972 ADVERTENTIE ie* LEIDEN Het voorstel tot onttrekking van een ge- ielte van de Witte Singel aan het openbaar verkeer ten hoeve van de nieuwbouw van de universiteit komt aandag nog niet aan de orde in de Leidse raad. Van de teü< Je van het PAK is om uitstel verzocht voor nader be ad. In n gisteravond gehouden vergadering van de n adscommissie stadsontwikkeling werd het betreurd, dat ln en hoorzitting over dit plan is gehouden. Wethouder 8 iet zei, dat de normale weg is bewandeld, waarbij het rt an ter inzage is gelegd. Er zijn bezwaren ingekomen, die en W. allemaal ongegrond achten. wethouder deelde mee, dat zover het gemeentebestuur ie universitaire nieuwbouw volgens de architectonische eeptie, waartoe is besloten. De Jin, ivraag voor een bouwvergunning niet worden ingetrokken. Kret: 'universiteit zegt, dat vast staat, gebouwd zal worden, evraagd werd voorts een enque- houden naar de parkeerbe- !te. Volgens de wethouder is de reis vastgelegd in het raads- uit. De bouw van de parkeer- j age is een eis van de gemeente, werkgroep structuurplan van adviesraad voor de binnenstad .8nt|dt handhaving van deze parkeer- niet noodzakelijk. Dat blijkt uit schrijven van de werkgroep, dat aii teren aan het college is uitge- i n. ie werkgroep zegt, dat beraad de hoofdlijnen van de binnen- jsnota heeft geleid, tot de ont- ;eling van nieuwe gedachten een totaalvisie op de binnen- problematiek. De onmiddellij- omgeving van de binnenstad daarbij niet buiten beschou wing worden gelaten. Met name is daarbij gedacht aan de singelgordel. Beschermd De visie van de werkgroep leidt tot het verklaren van grote gedeel ten van binnenstad en onmiddel lijke omgeving tot beschermd stads gezicht. Hiertoe dient de Witte Sin gel te worden gerekend. Op grond hiervan heeft de werkgroep overwe gende bezwaren tegen de voorgestel de onttrekking aan het openbaar verkeer, als gevolg waarvan de hui dige singelstructuur en de karak teristieke. zeer fraaie en oude be planting zouden worden aangetast. Als handhaving van de huidige toestand zou leiden tot de onmoge lijkheid een parkeergarage onder het gebouw voor de A-faculteiten aan te leggen, dan wijst de werk groep erop, dat handhaving van de ze parkeereis haar niet noodzakelijk voorkomt. Zij meent, dat met name de gedempte Trekvliet voor een groot gedeelte tot openbare parkeer gelegenheid kan worden bestemd, omdat in haar visie de. afwikkeling GOUDEN Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. EIDEN De meest vreugdevolle ledeling, die gisteravond tijd eras de in'ergadering van de afdeling Lei van het Rode Kruis werd ge- i:d, was ongetwijfeld, dat het Wel- i-werk een voldoening gevende el doormaakt. tader supervisie van mevr. E. J. Vroom-baronesse van Ibtersum en ier de energieke dagelijkse leidinig mevr. v. Schouten-Van Veldhui- en mej. De Graaf, bijgestaan )r rond 40 vrijwilligsters is deze eling nieuw leven ingeblazen. De nes bezoeken geregeld thuislig- patiënlten, die voor dit werk in ierking komen en alle vervaar- artikelen vinden geregeld af- 10 rasters. De inrichting van een LEIDEN Wilt u meespelen in televisie-spel? Wilt u zich voelen een Leidenaar uit het verre ver en? In de zalen van de Burcht, Hen vanaf 23 mei drie weken lang de "Radio en Televisie Omroep Zieken en Bejaarden" opna- gemaakt worden. Burcht wordt een tele- studio. Opgenomen zullen rden het historische stuk "Herrie de Burcht" waarin de geschie- ds van Leiden een rol speelt en bekende historische verhaal ngelique" die beide gebruikt wor- voor uitzendingen in zieken - Pleeg- en bejaarden tehuizen, deze opnamen zijn veel vrou- mannen en kinderen als figu- fe nodig. Hoe meer er zijn, hoe ter alles tot zijn recht komt. 'ok kleine bijrollen zijn nog vrij. 'er die er wat voor voelt kan zich ?even bij de Omroep voor Zieken Bejaarden, tijdelijk gevestigd op jBurchtsteeg 14. tzal ook een talentenjacht wor- Behouden, waarvoor allen die presteren op het gebied van PB, dans of muziek zich kun- n aanmelden. Voor de winnende flnemer (ster)s is de mogelijkheid uitgesloten dat een tv of ft a t- pname wordt gemaakt. M Opgaven voor deze talentenjacht, wankel ijk voor het publiek voor mei op Burchtsteeg 14 en vanaf mei alleen 's morgens aan de tcht. eigen Welfare-winkeltje aan de Vol molengracht draagt daartoe mede belangrijk bij. Een zorgekind van de afdeling vor men de geldmiddelen, vooral wat be treft de kosten voor de uitzending van patiënten naar het "Henry Du- nanthuis" en de "Valkenberg". Be halve de verpleegkosten van bijna f 200,- per dag per patiënt, komen daar de vervoerskosten nog bij, die de kosten meer dan verdubbelen. Gaarne zou het bestuur daarom zien, dat er stadgenoten werden gevonden, die bereid zijn om één of meer pa tiënten naar deze vakantieoorden te vervoeren. Men zou er niet alleen het bestuur, maar ook de patiënten een weldaad mee bewijzen. Het aantal leden kon dankzij nieuwe aanwinst op peil blijven, het aantal bedroeg aan het eind van het jaar 13.236. Gezamenlijk brengen deze e encontributie van f 27.775 bin nen, wat neerkomt op gemiddeld twee gulden per persoon. Het bestuur zou gaarne zien, dat deze bijdrage vrij willig zou worden verhoogd. Het Rode Kruis immers is waarschijnlijk de enige vereniging in het land, die haar contributie nog nimmer verhoogde. En dat in 'n tijd, waarin zo ontzet tend veel hulp van het Rode Kruis wordt gevraagd! Het bestuur ver wacht, dat vele leden hierin aanlei ding mogen zien hun contributie vrij willig te verhogen. De administrateur (Rapenburg 35 - telef. 21507) zal dit gaarne noteren. De verschillende afdelingen, als Colonne, Bloedtransfusiedienst en Trombosedienst hadden gedurende het gehele jaar veel werk. De boot tocht voor chronische zieken en in validen %net de „J Henry Dunant" mooht met 72 patiënten weer veel vreugde brengen. Er komt inderdaad veel geldelijke steun bij de afdeling binnen, maar de helft daarvan wordt ter beschik- ging gesteld voor de leniging van noden door het hoofdbestuur. Daar- neest heeft de afdeling een bijzon dere bijdrage ter beschikking gesteld voor de kostbare inrichting van het nieuwe Rode Kruis schip, voor wel ke inrichting de gezamenlijke afde lingen zich garant hebben gesteld. De gedempte Trekvliet wordt ondanks het inrijverbod al ge bruikt als parkeerterrein. De werkgroep structuurplan van de adviesraad voor de binnenstad meent, dat hier ruimte genoeg is voor de parkeerbehoefte van de universiteit. (Foto Holvast) van het grootste verkeersaanbod verder verwijderd van de binnen stad zal dienen plaats te vinden dan in het huidig wegenplan is voorzien. De werkgroep wil hier voor via de adviesraad nadere voor stellen doen. Trekvliet Uit dit overigens ongevraagde advies blijkt, dat de werkgroep de gedempte Trekvliet niet ziet als omleidingsweg. Overigens staat nog niet vast hoe de aansluiting van deze weg gaat worden. Het Galgewater moet wor den overbrugd om aansluiting met de Morssingel tot stand te brengen Over de plannen hiervoor is gister avond in een niet openbare verga dering van de raadscommis sies stadsontwikkeling en verkeer gesproken. Wat het contact tussen gemeente en universiteit betreft, het ligt in de bedoeling van het gemeentebe stuur een overlegorgaan te creëren, dat komt te liggen tussen de raads commissie voor algemeen bestuur lijke aangelegenheden en de raads commissie stadsontwikkeling. Zowel de plannen als de culturele en so ciale aspecten zullen hierin aan de orde komen. LEIDEN Na een inleidend woord van ds. Aalbers van Oud-Poelgeest belichtte dr. A. van den Heuvel gisteravond in de Stadsgehoorzaal het veel omvattende werk van de Wereld raad van Kerken. In zijn functie van secretaris van deze raad vertolkte hij het standpunt van de Wereldraad van Kerken tegenover een veelheid van problemen. gen zijn. Er is dan ook een tendens gesignaleerd, welke het terrein waar op de oecumene werkzaam is, wil versmallen. Men wil in afzonderlijke groepen van globaalgelijkdenkenden komen tot een vrij uniforme benade ring van de geloofsgeschillen. waar- Uitvoerig ging spreker in op de crisis, die zich binnen de ^oor ad^^+Pl°blH ol oecumenische beweging afspeelt. Twee afzonderlijke grootheden on derkennen. die binnen dit verband werkzaam zijn. Zo kunnen de kerken het initiatief overlaten aan actie groepen of persoonlijke initiatieven, welke hetzelfde doel nastreven, dat vroeger op wat formeler basis werd (en wordt) getracht te bereiken. Het gaat bij de oecumene niet alleen om het herstel van de plaatselijke een heid. maar om het herstel van de kerk in de gehele wereld. Om dit doel te bereiken doet de Wereldraad van Kerken een beroep op alle chris tenen. De raad wil trachten, zowel in overleg met de afzonderlijke aktie- groepen als de kerken te komen tot het besef, dat de oecumenische ge dachte slechts in nauwe onderlinge samenwerking gestalte kan worden gegeven. Daarom Juist is de wereld raad van Kerken zo'n uniek instituut, omdat alle kerken elkaar binnen de Raad kunnen ontmoeten én benade ren. De overkoepelende gedachte, welke hierachter zit, moet leiden tot een beter onderling begrip en een nauwere samenwerking. Het blijft overigens een duidelijke zaak. dat de Wereldraad slechts kan samen brengen, m.a.w. slechts een sfeer kan scheppen, waarin overleg moge lijk is. Of dit overleg dan ook tot re sultaten zal leiden, valt in wezen bui ten haar competentie. De individue le geloofservaring zal in de prak tijk immer moeilijk in één gemeen schappelijke noemer onder te bren- zeild wordt en de grondgedachte van de oecumene verloren gaat. Ook de houding van de Wereld raad der Kerken met betrekking tot de rassenproblematiek kwam ter sprake. Het bleek in de praktijk, dat wanneer de Wereldraad van Kerken zich het lot aantrok van de vluch telingen in b.v. Biafra dit ieders in stemming droeg. Toen echter werd getracht, mede vanuit de Wereld raad de beide partijen Biafra en Laos om de onderhandelingstafel te brengen, ontmoette dit plan veel te genstand. Het bleek ook gisteravond weer, dat de problematiek, waar voor de Wereldraad van Kerken zich geplaatst ziet, nog voorlopig in de toekomst aanleiding kan en zeer ze ker zal geven tot diepgaande discus sies. LEIDEN/KATWIJK In het komende weekeinde houden ruim duizend Jehova's getuigen in de Katwijkse sporthal „Cleijn Duin" hun halfjaarlijkse kringvergadering. Vanwege de groei die deze religie meemaakt was het noodzakelijk, dat de kring waartoe Leiden en omge ving behoort, in twee sectoren te verdelen. Voor de eerste sector is reeds enige weken geleden hetzelfde programma in Nieuw Vennep afge werkt. Dit keer zullen de Leidse getuigen als gastheer optreden voor geest verwanten uit de omgeving van Lei den, alsmede uit delen van Amster dam en Haarlem. De vergadering voorziet in een driedaags opleidingsprogramma waarbij telkens hetzelfde the ma „ons bewust zijn van onze gees telijke nood" in de toespraken zal worden behandeld. Het doel is volgens de voorzitter der getuigen te Leiden de heer Wiersma, „de aanwezige christelijke werkers een vast fundament te ge ven door bijbels onderricht en hen behulpzaam te ziin de kwaliteit van hun prediking te verbeteren en te vergroten". Meer dan vijftien afdelingen van vrijwillige medewerkers, die de con gresorganisatie omvatten, onder lei ding van de heer van Eijk uit Leiden, zullen er voor zorgen, dat de verga dering een vlot verloop zal hebben. Jehova's getuigen hechten grote waarde aan doop in water door vol ledige onderdompeling. Dit symbool van hun opdracht aan God vindt plaats in het Sportfondsenbad te Katwijk. Het hoogtepunt zal worden be reikt op zondagmiddag 3 uur, wan neer de districtsopziener van Neder land de heer H. H. L. Steenkamp zal spreken over het onderwerp „Bent u voor overleving gekentekend?" Busdienst op bloemencorso LEIDEN In verband met het bloemencorso wordt zaterdag een wijziging gebracht in het vervoersche- ma van de NZH-dienst Leiden/Haar lem v.v- (lijn 50). De busdiensten, die uit Leiden vertrekken rijden te. m. 9 uur tot Haarlem en vervolgens 10.45 tot Bennebroek, 1.30 uur tot Hillegom, 2.30 tot Lisse. 3.45 tot Sas- senheim en 5 uur tot Warmond. Van af 5.15 uur Is de dienstregeling weer normaal. In tegenovergestelde rich ting rijden de bussen t.e.m. 10.20 uur naar Leiden, tot 3.20 uur naar Ben nebroek, tot 3.35 uur tot Hillegom en tot 4.05 uur tot Lisse. Vanaf 4.20 uur is de rijtijd weer normaal. Naar en van Keukenhof worden zonodig extra diensten ingelegd. LEIDEN Onder het motto "Ook i tehuis willen doen. De vorming van zij" wil een actiegroep f 40.000 bij I een aparte actiegroep was nodig, elkaar zien te krijgen voor Het War monderhek. Dit Warmondse (parti culiere) tehuis voor zwakbegaafde jongens van 8 tot 21 jaar komt een dergelijk bedrag tekort op de begro ting van dit Jaar. Op het ogenblik verblijven er 55 Jongens in Het War monderhek. Volgens de actievoer ders, die zich inmiddels in een stichting hebben verenigd, dreigen onder meer hun zomervakantie, lec tuurvoorziening en dagjesrecreatie in gevaar te komen door geldgebrek. Om de jongens toch niets tekort te laten komen, organiseert de stich ting "Ook zij" onder meer een groot popconcert in de Stadsgehoorzaal. Dit muziekfestival speelt zich aan staande zondag af. Alle groepen, Axis en White Pablit treden gratis op gratis op. „Ook zij" De stichting "Ook zij" is in het leven geroepen door enkele Jeugd leiders van Het Warmonderhek, die verontwaardigd over de si tuatie iets voor de Jongens in het ADVERTENTIE omdat tehuizen als dit eigen lijk geen eigen propaganda mogen voeren. De opbrengst van deze actie zal dan ook "in natura" worden uitgekeerd. De problematiek die ten grond slag ligt aan het financiële tekort van Het Warmonderhek, is volgens PANNEKOEKEN bij VAN DER HEIJDEN een tractatie voor heel LEIDEN. (donderdagavond geopend tot 21 uur). olgende week kledingbeurs LEIDEN De nu al zovele Jaren goed ingeburgerde kledingbeurs, die telkens weer met zo veel enthousias me door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en de Ned. Ver. van Huisvrouwen wordt voorbereid, wordt dit jaar op woensdag 26 april in het Logegebouw aan het Steenschuur ge houden. Ditmaal een zomerkleding- beurs. Zomer- en kinderkleding, die niet meer past. doch van een uitste kende kwaliteit is, kan men a.s. dins dag tussen 2 en 4 uur en 's avonds van 7.30 tot 9.30 uur afgeven in het Logegebouw, waar de taxatrices in overleg met de eigenares de verkoop prijs vaststellen. Ouderwetse, versle ten of vuile kleding wordt beslist niet geaccepteerd, terwijl ook babykleding niet voor de verkoop in aanmerking komt. Belangstellenden voor deze koopjes de prijs wordt opzettelijk laag gehouden kunnen woensdag 26 april in het Lagegebouw van 9.30 tot 3 uur terecht. de stichtingsbestuurders overigensin de komende maanden in Den van landelijk karakter. "Het tehuis Haag te gaan protesteren tegen het krijgt f 35.15 per dag per kind", al dus ex-groepsopvoeder Co Vrouwe. „De begroting is dus per kind af gesteld. Dat is fout, ook al omdat het kindertal in het tehuis schom melt. Je zou eigenlijk per tehuis een basisbedrag moeten krijgen, aangevuld met een subsidie per kind". Over het gehele land genomen, zitten er 18.000 kinderen in tehui zen als Het Warmonderhek. Volgens de actiegroep is de situatie in an dere centra soms nog veel nijpen der dan in Warmond. "Justitie wil komen tot minder tehuizen. Ze doen dat door het dicht draaien van de subsidiekraan". "Voor Het Warmonderhek komt de financiële toestand er nu op neer, dat er per kind twee kwart jes over blijft voor een bioscoopje, dierentuin, een voetbal en al dat soort menselijke dingen". De actievoerders zijn van plan om overheidsbeleid rond kindertehui zen. Als plaatselijke activiteiten zullen zij ook rondgaan met hand tekeningenlijsten, voor een petitie hierover aan de desbetreffende mi nister Van Agt (Justitie). Leidse groepen Een flinke financiële duit hoopt de stichting "Ook zij" in het zakje voor Het Warmonderhek te kunnen doen met het popfestival, dat aan staande zondag in de Stadsgehoor zaal te Leiden wordt gehouden, vanaf één uur 's middag tot elf uur 's avonds. De organisatie van dit festival be rust bij TJeerd Scheffer, die de volgende groepen heeft weten aan te trekken: Brainbox, Think Tank, BZN, Drama, Dream, Q 65, Hobo String Band en de Leidse groepen Axis, White Rabbit en Moan (rock formatie). Verder werken mee de folksingers Jan van Rheenen en ADVERTENTIE John Hamming, alsmede de licht show Space Odyssey van Jan Splin ter. Alle muzikanten spelen tegen alleen onkostenvergoeding. Ook op andere plaatsen wordt iets voor Het Warmonderhek ge daan. Het voorlopige programma daarvoor luidt als volgt: Zaterdag: Kreatief Sentrum; Oud hollandse spelen vanaf 1 uur; De Tamboerijn, Zuidwest: bingo en 8 uur; vyf Ho venhuis: kinder voorstellingen, vanaf 2 uur; Alken- burcht, Roelof arendsveen: popgroep Alquin. vanaf 8 uur. Het contactadres van de stichting "Ook zij" is Postbus 11 in Warmond. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen <e Ederveen: C. v. <L Bergh te Katwijk aan Zee, te Voort huizen: H. Veldhuizen te Lopik. To Harderwijk: A. Gooyer te Delft, to Krimpen aan de IJssel (buitengewo ne wijkgemeente in wording) en to Sprang: W. Verboom te Benschop, te Koudekerk aan den Rljn-Hazers- woude-Ryndyk (toezegging). A. G. v d. Linden te Zevenhuizen (Gr.). GEREF KERKEN Beroepen te War te na en Wom- mels: dr. W. J. Eeltink. kandidaat te Amsterdam. Aangenomen naar Ermelo: A van Asselt te Dordrecht. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Dordrecht (geeste lijke verzorging schippers): A. Re bel te Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3