EIDSCH DAGBLAD EXTRA OMHOOG lanpassing 'oude huren' aan nieuwbouw Kademuur langs Witte Singel kan wegblijven vandaag dink: We moeten voor huis leren betalen LEIDSCH DAGBLAD HUURBELEID HERZIEN Regering betrekken bij AKZO-onderzoek «rericKt 1 maart 1860 WOENSDAG 19 APRIL 1972 No. 33687 fecteur: G. Koopman tfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23.38 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bR vooruitbetaling^giro 57055, losse nummers f 0,5» Witte Singel I. Lelden - TeL: 2504L Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur) )EN HAAG De huren zullen de komende jaren aan- nlijk worden verhoogd. In een nota aan de Tweede Ka- schrijft minister Udink, dat op een nader te bepalen stip tussen 1 januari 1973 en 1 januari 1973 een extra urverhoging van twintig procent zal worden doorge- ird om de aansluiting te bewaren met de nieuwbouw-1 zen, die ook hoger zullen worden door het wegvallen i bepaalde subsidies. een bijeenkomst van KVP. ARP en CHU in Roosendaal zei \ter Udink gisteravond: ,,We moeten leren betalen voor onze ing". Meer dan de helft van de huurders in ons land betaalt der dan tien -procent van zijn inkomen aan huur. In de nota took, dat in de periode tot 1980 in totaal 1.3 miljoen woningen ten worden gebouwd. stroming te bereiken van inmiddels duurder geworden oude woningen naar nog duurdere, maar gerieflij ker woningen. In het aantal van 1.3 miljoen te bouwen woningen zit ook een ver vanging van slechte woningen (tus sen de 250.000 en 400.000) Dit programma kan volgens mi nister Udink alleen worden verwe zenlijkt als er tijdig wordt gezorgd voor een integrale woningbouw. Daarmee bedoelt hij het tijdig ko pen en bouwrijp maken van gron den en het tegelijkertijd bouwen van winkels, wegen, scholen en an dere voorzieningen. De nota geeft maatregelen ter zake aan. Voor een tijdige realisering van woningbouwprojecten op grote schaal zullen bepaalde knelpunten in de verkeers- en vervoersrelaties spoedig moeten worden opgeheven. De nota kondigt een onitwerp-wet op de stadsvernieuwing aan. In Roo sendaal bepleitte Udink een integrale aanpak van het probleem van de ou de Stadswijken in de steden. Dister Udink zei hierover gister- Roosendaal dat dan de icstaande woningtekorten zul- lijn weggewerkt. In de nota ook een nieuw subsidiebe- ntvouwd. "Als op de huidige wordt voortgegaan kost het üebeleid over drie Jaar al drie- zoveel als nu. Thans betaalt rerheid jaarlijks vijf miljoen ubsidie voor te bouwen wo- etwoningen. minister bepleit in de nota Individuele huursubsidie voor die een bepaalde huur kunnen opbrengen. De huur- mag niet hoger zijn .dan 1/6 tl deel van het belastbaar in- n. Daarbij denkt hij aan een Dgrens van 24.000 gulden. Op manier, zo lichtte hij in Roo- lal toe, hoopt Udink een door- ORIGINELE FRANSE COGNAC Napoléon (Very old) Geen 17,95, bü ons altijd 11,95 Deze week KRAAKPRIJS 9,95 SLIJTERIJ - WIJNHANDEL KLERKS ennedylaan 7 - Tel. 42836 evrijdingsplein 19 - Tel. 33561 LEIDEN Z.W. Schmal weer zonnig en op de meeste plaat- droog weer. Matige tot krach- noordoostelijke wind. Min. tem- uren rond 2 graden met hier aar nachtvorst. Morgen maxi- fflstreeks 11 graden. 20 APRIL op: 5.33 uur; onder: 19.46 uur. op: 10.58 uur; onder; 02.35 uur. water te Katwijk te 8.09 en uur; laagwater te 3.44 en 16.19 Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 3 mei 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden LEIDEN Het is niet absoluut noodzakelijk, dat de Witte Singel een betonnen schoeiing krijgt ter hoogte van de geplande universiteitstoren. De Leidse universiteit heeft momen teel nog een ander voorstel in petto, waarbij de (volgens vele ontsierende) kademuur overbodig wordt. De Wit te Singel blijft dan vrij voor het ver keer. Het onlangs ontwikkelde alter natief houdt in. dat het aan de Wit te Singel liggende torenterras van de bouwtekening wordt geschrapt. Ook gaat er dan een deel van de par keerkelder af. Dit scheelt volgens de universiteit zeker honderd autoplaat sen. Compensatie daarvoor kan ech ter worden gevonden, door aan de dan ingekrompen parkeerkelder een tweede ondergrondse laag toe te voe gen. Volgens bouwadviseur De Graaff van de Leidse universiteit betekent een dergelijke wijziging echter een oplossing, die architectonisch ..vele graden minder" is dan het huidige papieren vooraanzicht van het toren gebouw. Het met winkeltjes gedach te terras verschrompelt tot „een knullig paadje". De universiteit wil het alternatief Indienen, als de gemeenteraad van Leiden zich niet akkoord verklaart met de vrijmaking van de Witte Singel voor het verkeer. Dit laatste is nodig, om het terras en de par keerkelder te kunnen aanleggen vol gens de wens van de universiteit. In een reactie op het bezwaar schrift van 25 „vooraanstaande" Lei- denaren tegen verandering van de Witte Singel, zegt het universiteits bestuur dat er nimmer sprake van is geweest, dat er in de toren 5000 man zullen gaan werken. Het zullen er in de toekomst hooguit 3250 zijn. In genoemd bezwaarschrift wordt ook de mogelijkheid aangestipt, om af te zien van de universiteitstoren aan de Witte Singel en behuizing te zoeken in de gebouwen van het Aca demisch Ziekenhuis (na de nieuw bouw van het AZ), Parmentier aan de Schelpenkade en de Doelenkazer ne na eventuele ontruiming. De twee eerste complexen zijn al in de universitaire planning opgeno men, aldus de universiteit. Onder IndiaPakistan Binnen een week zullen In Islamabad besprekin gen beginnen die een ontmoeting tussen premier Indira Gandhi van India en president Bhoetto van Pa kistan moeten voorbereiden. De top conferentie zelf zou in India plaats moeten vinden. meer is dat voor het onderbren gen van de sociale wetenschappen en het bestuursapparaat van de univer siteit. alsmede de farmacie en enkele andere instellingen die nauwe rela ties met de medische faculteit moe ten onderhouden. „Het gebrui ken van deze gebouwen voor de let teren. zouden problemen derhalve al leen maar verschuiven en niet oplos sen". Bekend is, dat minister De Brauw momenteel met zijn collega van defensie De Koster onderhandelt over het vrijmaken van de Doelenkazer ne. De universiteit: "wy zien hierin evenwel slechts aanvullende mogelijk heden". Ook wordt in deze kring wel gedacht aan het doortrekken van de hortus, tot één groenstrook. Een reëel alternatief voor de Witte Singel to ren is het Doelenterrein echter niet voor de universiteit. „Met betrekking tot de Langegracht en De Waard menen wij, dat de sa nering van deze gebieden te veel tijd vex-gen om in aanmerking te komen voor het vestigen van 't uitgewerk te en in alle aspecten reeds bestu deerde Witte Singelplan. Dat neemit niet weg, dat de uni versiteit te zijner tijd voor deze ge bieden wel belangstelling zou kunnen hebben voor een mogelijke verdere uitbereiding van de studierichtingen, die geen plaats kunnen vinden In de bestaande gebouwen van het Witte Singel complex", aldus de universi teit. (zie ook Leidse pagina) LEIDEN „Ik deel in de vreugde die va/ndaag hier heerst". Met deze ivoorden opende minis ter Stuyt (Volksgezondheid) van morgen in Leiden officieel het Sint Elizabeth Gasthuishof. In zijn openingsrede vertelde de mi nister iets over de geschiedenis van het middeleeuwse verpleegte huis, dat in de oude stijl is her bouwd en sprak hij over het be jaardenprobleem. De bewindsman is van mening, dat geestelijk ge stoorde en niet-geestelijk ge stoorde bejaarden niet in aparte tehuizen van elkaar gescheiden moeten worden. „Geestelijk ge stoord worden we allemaal wel een beetje, dat hoort bij het ouder worden", zei hij. Daarna werd in de buitenlucht een oorkonde door de 100-jarige mevrouw Watrin in een koker ge daan die daarna door de minister in de herinneringssteen werd in gemetseld (foto Holvast). SIKKENS AUTOLAKKEN NIEUW! RIJN 49 LEIDEN Minister Udink wil op baanbrekende wijze het huurbeleid herzien. Daarvoor gaan de huren binnen enkele jaren met twintig procent omhoog. Maar tegelijkertijd wil de minister ook een individueel huursubsidie-stelsel invoeren. Dat wil zeggen dat als deze be windsman zijn zin krijgt, gebroken wordt met het stelsel dat op huizen een subsidie wordt gelegd, maar dat de omstandigheden van de individuele huurder doorslaggevend worden. Nu lijkt dat eenvoudiger dan het is. Want de nadruk moet toch wel vallen op het woord individueel. Wat voor een administratie is er nodig voor het door de minister voorgestane stelsel? Anderzijds zijn de redenen van de minister natuurlijk zwaarwegend. De subsidies voor nieuwbouw kosten het rijk nü per jaar 670 mil joen gulden. Als de lijn bij de stijgende bouwkosten wordt aangehouden, betaalt het rijk in 1976 aan de huidige subsidies ruim 1800 miljoen, een verdrievoudiging in ruim drie jaar. Er zijn natuurlijk bedenkingen tegen minister Udinks voorstellen aan te voeren. Het grootste bezwaar lijkt vooralsnog, dat het om zeer ingewikkelde problemen gaat, die men huurders vaak moeilijk duidelijk kan maken. Als de minister daar een oplossing voor weet te vinden, is er al veel gewonnen. De Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie dreigt te worden tot een controverse in de politiek. Dat naar aanleiding van voorstel len vanuit deze commissie om bepaalde projecten, die samenhan gen met ontwikkelingshulp, te subsidiëren. Voor die subsidies is uiteindelijk de minister van Ontwikkelingssamenwerking, Boer- tien, verantwoordelijk. Door het aanwijzen van bepaalde projecten bedrijft de commissie politiek. Dat is onvermijdelijk, als we denken aan het Angola- comité met de koffieacties, maar ook aan een door gematigd radi calisme beheerste Hongerkrant. Als men bang is dat zo'n commis sie controverses oproept, moet men haar ontbinden en verder slechts de verschillende missiewerkzaamheden subsidiëren. De zaak is extra-pikant door het feit dat prins Claus voorzitter is. En in politieke kringen wordt daarom de bedenking geuit dat een lid van het Koninklijk Huis zelf gemoeid wordt in de vaderlandse politiek. Dat is dus onvermijdelijk en men moet zich wel realiseren dat men, doorredenerend, elke weg voor leden van het Koninklijk Huis om zich wezenlijk actief te betonen, afsluit. Of het' nu gaat om ontwikkelingswerk of ruimtelijke ordening. In dit geval lijkt het in de eerste plaats wel nodig dat er duidelijk heid komt over de bevoegdheden van deze breed samengestelde commissie. En die duidelijkheid moet vooral niet uitsluitend wor den toegespitst op de positie van prins Claus als lid van het Ko ninklijk Huis. PvdA-fractie in Kamer: DEN HAAG (ANP) De fractie van de Partij van de Arbeid ver langt dat de regering betrokken wordt bij het onderzoek door een commissie van externe deskundigen naar de reorganisatie-plannen bin nen het Enka-concern. Hierdoor wordt het mogelijk dat de Kamer via een nieuwe nota op de hoogte komt van de resultaten van dit onderzoek en dan in staat is de problematiek opnieuw te bespre ken. Dit is de strekking van een motie die de socialist Wieldraaijer vanoch tend indiende tijdens het debat over de voorgenomen sluitingen bij de AKZO. Felle kritiek had de PvdA-woord- voerder op de gang van zaken bij het concern. Met name uitlatingen van de vice-president van de raad van bestuur van AKZO, Bakkenist. Inzake de geheimhouding van de sluitingsplannen konden naar zijn mening niet door de beugel. „Als we i in Breda niet gewoon verder waren gegaan was er eerder onrust geko- i zo had de heer Bakkenist ver- 1 klaard". Deze ondernemer neemt dus mensen aan om de geheimhouding van de plannen te laten voortdu- j ren," aldus Wieldraaijer. „Als Je daar dieper op doordenkt kom je tot de I conclusie dat in zijn denken men sen de rol van dingen spelen". ,Een niet minder belangrijke kant j van de bedrijfssluitingen is dat wei nigen, enkelingen, beslissen over de werkgelegenheid van velen. Een der gelijke machtsuitoefening achten wij onaanvaardbaar". Van de regering wilde de heer Wieldraaijer vernemen of de raad van bestuur van AKZO naar haar oor deel de wet op de ondernemings raden (art. 25 lid 5) Juist heeft toe gepast. „Is het niet te veroordelen dat zowel de ondernemingsraad als de vakbonden op een zo laat tijdstip zijn ingeschakeld" Ook de KVP vroeg zich dat af. KVP-woordvoerder Van der Gun informeerde er naar of de ge ruchten juist zijn dat de rendabele produktie van het concern In het buitenland wordt geconcentreerd. OL GA de enige matras met de juiste celbalans Popfestival in Leiden voor nood lijdend jongenstehuis „Het War monderhek". PAGINA LEIDEN Jan de Hartog, schrijver-zeeman (links op de foto) zal pas in Ne derland weer echt thuis zijn. Voorlopig woont hij in de Ver enigde Staten, waar hR smaakvol kan vertellen over allerlei zaken uiteenlopende van Menno ter Braak tot professor Spock. PAGINA 11 De Dutch Swing College Band wil zaterdagavond in het Kurhaus de sterren weer van de hemel spelen. PAGINA 5 Werkgevers en werknemers heb ben overeenstemming bereikt over een reeks sociale plannen. PAGINA 7 24 PAGINA'S Een commissie van deskundigen van buiten het bedrijf buigt zich over de sluiting van ENKA in Breda. PAGINA 13 Lissabon is erg lief voor Ajax. PAGINA 15 teuws Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: In de Fransche bladen leest men het verhaal van een één dezer dagen gepleeg- den moord. Te Tastous in de Gironde. is een geheele fami lie, de zestigjarige grootvader Mano, diens vrouw, hunne dochter Marie, moeder van vier kinderen, er van deze laatsten twee meisjes, eene van vijftien jaren en eene van dertien maanden, ver moord. De twee zoontjes die in een afzonderlijk ver trek sliepen, bleven gespaard Een schoonzoon van den ver moorden grijsaard Jean Mano is in hechenis genomen, daar men een kleine bloedvlek op jijn arm heeft gevonden. Ook is het houweel ontdekt, waarvan de moordenaar zich bij het plegen zijner gruwel daden heeft bediend. (Adv.) Leidsche Schouw burg,^héatre des Variétés van Boas en Judels, directie Victor Driessens, Maandag 22 April 1872 Paljas, Groot beroemd Drama in 5 bedrij ven (Opnieuw ingestudeerd) Loges f 1,60, Galerij f 0 50 Achter-Galerij f 0.30. Aan vang te 7 uren. Vandaag 50 jaar geleden: Een in Den Haag vertoe vende koopman uit Hazers- woude heeft bij politie al daar aangifte gedaan dat hij een portefeuille met geld ver miste. Benigm tijd later verschenen op dat bureau van politie eenige heeren uit Leiden, met icie bedoelde koopman den avond had ge casseerd. Zij deponeerden een portefeuille, inhoudende t 8000, welke de koopman in hoogst overspannen toe stand had weggeworpen. Ee- nigen tijd later werd de koopman zelf aangebracht die door zijn nerveuze gedra gingen de i andacht der po litie had getrokken De mar, kreeg zijn geld terug en kon naar zijn huis terugkeeren.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1