üaas Roest raakt een deel an zijn touwbaantje kwijt Commissie externe deskundigen bekijkt sluiting Enka in Breda Peuterspeelzaal en judoclub gaan verhuizen ALLES BLIJFT BIJ HET OUDE ertig jaar lang touwslagen olonels oedend Bonn (INGPLANK «(IER JAAR Nieuwe uitgaven Als het aan de Parijse modemakers ligt Dartsport Oppositie kondigt vijf moties aan jSDAO 19 APRIL 1972 PAGINA LEKKERKERK Klaas Roest (62) heeft dik eelt op z'n handen. In een halve eeuw zijn er duizenden kilometers vlas, hennep en touw dik, dun, glad en ruig door zijn knuisten geschuurd. Maar de komende jaren zal er slechts een fractie van die lengte overblijven voor deze Lekker- kerkse touwslager, de laatste die dit oude ambacht in ons land nog met de hand verrichte. ENE (Reuter) Het Griekse sbewlnd Is woedend op de litse ambassade in Athene, die ietsstrijder professor Georgios kis dit weekeinde enkele uren os „voorlopige ontslag" uit de Wis het land uit heeft ge- De Griekse regering heeft st-Duitsland geprotesteerd, en mier Pattakos sprak van jangsterstreek zonder weerga mmige buitenlanders", lakis, die in West-Duitsland riveerd en gaat doceren aan fersiteit van Heidelberg, riep a in Bonn de „Europese de- ische machten" op zich in innen voor de onmiddellijke ing van alle politieke gevange- Griekenland volgens hem ieer dan driehonderd. Twee ieden was hij wegens poging iverwerping van het kolonels tot 18 jaar gevangenisstraf deeld. Westduitse ambassade zorgde Ier voor dat Mangakis naar de taanse vliegbasis bij Athene lebracht waar hij, kennelijk paspoort, aan boord ging van wachtend Westcfuits militair !lg, Volgens Griekse pers en deed de Westduitse am- feur Peter Limbourg hem op I Isgveld uitgeleide. Hl Wijk De Stichting Jeugd- Katwijk gaat het vierjarig be- fan het clubhuis „De Spring- aan de Louise de Coiignylaan Dat zal gebeuren met een op zaterdag 22 april om He in het clubhuis, met mede- 'i van Remark Jeugdvariété sterdam, met o.a een confe- buikspreker, goochelaar, met prijzen en een groot 'theater. Als tegemoetkoming tosten is een toegangsprijs van wartjes vastgesteld, ouders en belangstellenden delfde zaterdag, maar dan ^ns om half elf. van harte 11 op een gezellig samenzijn in fohuis. I Burgerlijke Stand van Leiden Binnen enkele maand namelijk gaat er meer dan de helft van zijn tweehonderd meter lange touwbaan tje af, omdat de gemeente Lekker- kerk de plek nodig heeft voor de bouw van een rijtje bejaardenwo ningen. Klaas Roest heeft een leuk bedrag voor de onteigening gekre gen en treuren doet hij dan ook niet: ,,'t Ls jammer voor m'n baant je, maar aan de andere kant heb ik toch wel werk genoeg." De opzet van Roests touwbaantje kan sinds de Middeleeuwen eigen lijk nauwelijks veranderd zijn. Ook toen moeten de touwslagers op 'n zelfde manier hun baantje hebben getrokken. Roest heeft er sinds een jaar of vijftien dan wel de hulp van een paar electromotor en bij, maar voor de rest moet de vergelij king toch heel aardig opgaan. Nog niet zo lang geleden draaide ook hij aan het grote wiel, net zoals zijn vaderlandse geschiedenis-collega Michiel, die in een blauw-geruite kiel in Vlissingen het wiel bewoog. Dertig jaar terug nog strekte het touwbaantje van het geslacht Roest (overgrootvader, Cornells, grootva der Aart en vader Cornells draaiden er eens ook hun touw) zich van de Lekkerkerkse dorpsrand uit tot in het wijde vrije polderland. Nu ligt het ingekapseld tussen de bebou wing en dan krijg je toch op een gegeven moment dat er in een uit- ven. Daar maakt hij hijsstroppen dijende gemeente een onteigening komt. Maar iets van dat frank- en -vrije landschappelijke van weleer is er in dat door knotwilgen omzoomde, uit platgelopen veengrond bestaande, amper twee meter brede baantje nog wel te proeven. Op een rillerige februaridag is dat misschien wat moeilijk, maar je kunt het helemaal aanvoelen dat 't er is als Roest vertelt dat 's zomers de spechten er rondvliegen en ook de merels er kwinkeleren. Twaalf jaar was Klaas Roest toen hij bij z'n vader in de zaak kwam en met het leren van vlas hekelen, hennep spinnen, strengen en touw draaien begon. Hij durft de afstand die hij in die vijftig jaar op dat touwbaantje heeft gelopen nauwe lijks te schatten. Maar zijn dagge middelde van vijftien tot twintig kilometer moet tot een heel lang eind leiden. Als bewijs voert hij aan: „Om de drie weken heb ik nieuwe klompen nodig, want dan heb ik ze finaal weggelopen". „Rust roest." Dat gaat voor Klaas Roest helemaal op want onder het vertellen spint hij lustig door („ik heb toch geen tijd om te gaan zit ten man, wat denk je"). Klaas begint aan z'n zoveelste baantje. Een tros vlam om de bulk geslagen. Zes ons zwaar en voldoen de voor 120 meter touw, dat uitein delijk in twaalf tot veertien milli meter dikke strengen weer tot stroppentouw wordt vervlochten. HIJ is de laatste die dat zo fijngevoelig zomaar uit z'n handen kan laten komen. „Vijf Jaar heb je nodig om dat alleen al te leren." En ondertussen de kwaliteit van zijn waar aanprijzend: „Handge- sponnen en handgedraaid touw is het beste dat er is. Driemaal zo sterk als machinaal touw, omdat de vezel bij mij op z'n eigen lengte blijft en inde fabriek wordt gebro ken. Het is wel wat duurder, maar als je naar de levensduur kijkt na tuurlijk veel voordeliger. Dat bewijs hebben ze voor me op de trekbank geleverd." Klaas Roest werkt vooral voor ma chinefabrieken en landbouwbedrij- De humeuren in de straat der we duwen, door S. Greup-Roldanus. 4de druk Salamander. Uitg.: Em. Queri- do. Amsterdam. Kenau, door Theun de Vries. 5de druk. Salamander. (Querido). Sarnami, hai, door Bea Vianen. 2de druk. Salamander. (Querido). Buigen of barsten, door Edgar Wal- Wallace. Prisma detective. Uitg.: Het Spectrum, Utrecht/Antwerpen. Kamer 807, door Charlotte Arm strong, Prisma detective. (Het Spec trum). Riverside 90, door Douglas Enefer. Prisma detective. (Het Spectrum). Een juweel van een ongeluk, door Robert L. Pike Prisma detective (Het Spectrum) Puzzelpalet, door E. WILLEMS-Holt- man Prisma-boeken (Het Spectrum) Fondueboek, door C. Reingold en Kaufman. Prisma-kookboeken (Het Spectrum) De Mao- strips, deel 1 en deel 2. Uitg.: De Arbeiderspers, Amsterdam. van zo'n twaalf meter en koeien touw van twee, drie meter voor. „Kort touw," zoals hij dat noemt. Maar er loopt ook wel eens een or- dertje tussendoor voor een klos van een paar honderd meter lengte, straks, als z'n baantje meer dan ge halveerd is, kè,n hij dan niet meer en Roest is dan ook vast van plan er een voorraadje op voorhand te maken. Voor die lange einden heeft hij de hulp van een knecht nodig die het touw uitzet op de mossig groen uit geslagen houten schagen en het daarna gevangen in een houten katrolletje weer bij hem aan het eind van de baan terugbrengt. Daar staat het honderdvijftig Jaar oude, grote wiel te draaien. Nu op stroom dus, maar eens op gang ge bracht met spierballenkracht. Klaas Roest spint en draait bij weer en wind. Regen, sneeuw, kou of vorst: het doet hem niks, zegt ie. „Kouwe handen, wat zijn dat? Ik kan je foto's laten zien waarop lk met zestien graden vorst en een halve meter sneeuw heus doorwerk. Nee, daar heb ik geen last van. Wij zijn een soort natuurmensen." En dat laatste is Klaas Roest echt van plan te gaan bewijzen Z'n drie voorvaderen zijn tot hun tachtigste jaar doorgegaan en Klaas wil hun dat nadoen. Als dèt zover is, zal Lekkerkerk als enige plaats in ons land óók geen touwbaantje en touwslager meer hebben. Want de twee zoons van Klaas die ln de voetsporen van vader, grootvader en ga zo maar door, hadden kunnen gaan lopen, hebben inmiddels voor een ander vak gekozen. „Ik zal de allerlaatste zijn," conclu deert Klaas. En hij spon en draaide voort. RIJNSBURG In het najaar 1971 besloot de gemeenteraad de lokali teiten van het noodgebouw aan de Prins Bernhardlaan te verhuren aan de Ju do-vereniging Rijnsburg en de "Stichting Peuterspeelzaal Rijns- burg" voor een periode tot en met 30 Juni van dit jaar. In verband met de stichting van een christelijke ba sisschool en de tijdelijke huisves ting daarvan in het noodgebouw is het niet mogelijk de huur te ver lengen. Om de continuïteit van beide ge noemde instellingen te waarborgen hebben burgemeester en wethouders gezocht naar lokaliteiten waar de Judo-sport en de peuterspeelzaal on derkomen zouden kunnen vinden. Voor het bestuur van de Judo-ver eniging hebben zij contact gehad met de directeur van de christelijke mavo in Rijnsburg. Het bleek, dat het gymnastieklokaal bij de mavo mogelijkheden biedt voor deze ver en iging, waarna het bestuur van de vereniging is meegedeelf' het nodi ge te verrichten om dat lokaal te mogen gebruiken. peuterspeelzaal zal kunnen worden gehuisvest in de bovenlo- kaliteit van de openbare basisschool. Dit lokaal was tot de helft van <W vorige maand in gebruik bij de christelijke kleuterschool en kwam leeg door de opening van de nieu we kleuterschool in plan west. De openbare basisschool heeft thani nog geen behoefte aan dit lokaal, de inspecteur kan zich met de plan nen verenigen. De huur bedraagt duizend gulden per Jaar. Spaanse studenten onrustig Naar schatting 2.500 studenten in dg medicijnen aan de universiteit vaü Bilbao hebben gisteren de college* geboycot om hun eis voor vrijlating van de studenten, die tijdens het weekeinde gevangen zijn genomen, kracht bij te zetten. Volgens de po litie zijn er op het ogenblik nog twintig studenten in hechtenis onder beschuldiging van communistisch* en marxistische activiteiten. Staking geëindigd Vandaag hebben 120.000 Columbiaanse onder wijzers hun werkzaamheden hervat na een staking van twee maanden. De onderwijzers hebben eindelijk een overeenkomst met de regering be reikt. die o.m. voorziet in afschaf fing van het huidige statuut voor leerkrachten, de uitwerking van een nieuw statuut en salarisverhoging. PARIJS De vijf Parijse couturiers die kortgeleden van de haute-cou- ture naar de confectie overstapten zijn voorlopig niet van plan om de mode te veranderen. Bij Cardin, Courrèges, Lanvin, Nina Ricci en Yves Saint-Laurent blijven de rokken ook de komende winter iets boven de knie. En het staat nu al vast dat hun creaties voor de koud ste maanden van het jaar minstens even kleurig als hun zomerjurkjes zullen worden. Door Jos Hagers De vijf fameuze modehuizen besloten om hun wintercollecties dit keer veel vroeger dan gewoonlijk te showen om daardoor te profiteren van de aanwezigheid van maar liefst 40.000 inkopers van winkels en warenhuizen uit alle delen van de wereld die op het ogenblik de Internationale Confectlebeurs in Parijs bezoeken. Pierre Cardin liet vrijdag j.L al bij de opening van de tussentijdse modeweek met zijn overgooiers, broekpakken en simpele namiddag jurkjes weten dat modebewuste vrouwen de komende maanden geen uitgesproken mooie maar wel NOORDWIJKERHOUT In de Schotse Highland Bar van Hotel van der Geest in de Zeestraat gaat men in clubverband de typisch Britse Dartsport beoefenen. De ze sport, het op 8 voet afstand pijl tjes werpen op een dartbord, wordt vooral in de Engelse pubs veel ge speeld. In de Schotse Bar gebeurt het al geruime tijd door employe's van de Estec. Zowel dames als heren zijn bij de nieuwe club, die op de donder dagavonden pijltjes gaat wer pen. van harte welkom. Het ligt in de bedoeling om na een gedegen landelijke dartcompetitie. In de ge noemde bar worden alle gewenste inlichtingen verstrekt. praktische en uiterst comfortabele kleding moeten hebben. In Parijs is iedereen het met Cardin eens want matrozenbroeken met leuke truitjes, overgooiers met pullovers en klassieke mantelpak jes zijn nu eenmaal gemakkelijk te verkopen en daar gaat het na de langdurige crisisperiode in de mode- en confectiewereld uitein delijk om. Veel bijzonders valt er alleen van d met korte wijde jasjes gecombi neerde pantalons niet te vertellen Evenmin als over simpele over hemd jurkjes van angorawol, waar mee Yves Saint Laurent zijn klan ten de winter instuurt. Bij Nin? Riccl zoekt men het de komende maanden voornamelijk in flanne1 mantelpakjes en ook Guy Laroche voelt daar veel voor. Grappige plooirokjurkjes rijkelijk gegarneerd met ruches beloven de bestseller? bij Louis Féraud te worden, terwijl men bij Lanvin nu al veel bont gedessineerde overhemd jurk je? verkoopt. Het enige nieuwtje bij Courrèges zijn de matelassé regen mantels van ongebleekt katoen maar die waren op de Internatio nale Confectiebeurs eigenlijk over al te zien. De confectiefabrikanten zitten de couturiers trouwens met veel meer opmerkelijke craties dicht op de hielen. Zo dicht zelfs dat de omme zwaai naar de confectie voor som mige modehuizen helemaal geen oplossing is. Door de keiharde com merciële confrontatie met de con fectie-industrie blijken n.l. Cour règes, Larouche en Lanvin mind ei vindingrijk dan sommige boetiek concerns te zijn. En dat is voor de eens zo gevierde modekoningen natuurlijk wel eei pijnlijke ontdekking. Want officiee zijn de couturiers en de confectio nairs het van tevoren maar ovei een paar dingen eens geworden n.l dat oranje, zonnebloemgeel, rood hemelsblauw, grasgroen, beige zwart en wit de nieuwe modekleu ren voor de komende winter zullen worden. En dat mohair, angora en alle andere harige stoffen de ko mende maanden weer terug zullen keren. Laroche zoekt het in de man telpakjes. UTRECHT De raden van bestuur van AKZO en Enka Glanzstoff en de vakbonden zijn het gisteravond eens gewor den over de instelling van een commisie van externe deskun digen. Voor het resultaat van het onderzoek door deze commis sie bekend is zal AKZO niet beginnen met de voorgenomen sluiting van Enka-Breda. De commissie krijgt de beschikking over alle informatie die nodig is om het beleid van Enka Glanzstoff te beoordelen. Het gaat daarbij niet alleen om beoordeling van de reor ganisatieplannen, die tot gevolg zouden hebben dat de vestigingen in Breda (1700 werknemers) en Emmercompascuum (500 werkne mers) geleidelijk dicht gaan maar ook om de vraag of er andere op lossingen mogelijk zijn. De vakbonden hebben aangedrongen op een internationaal samengestelde commissie. De leiding van AK- ZO/Enka zal dit verzoek ernstig overwegen. De vakbondsbestuurders waren gisteravond niet ontevreden over de gang van zaken, al hangt veel af van de verdere uitwerking van de plannen. De heer P. Drabbe (industriebond NW) zei te hopen dat de werknemers in Breda het rapport van de commissie rustig zullen afwachten. „De onzekerheid blijft natuurlijk maar acties hebben geen zin. In feite gebeurt er wat de mensen van ons hebben gevraagd: een onder zoek naar het beleid van AKZO en Enka Glanzstoff," zo zei hij. De prijsdalingen van alle Enka Glanzstoff-produkten hebben het resultaat in 1970 nadelig beïnvloed met 220 miljoen en in 1971 met 110 miljoen, terwijl het nadelig effect voor dit jaar op 125 tot 150 miljoen wordt geschat. In 1970 en 1971 kwa men daar nog loonkostenstijgingen bij van resp. 83 en 100 miljoen. Dit blijkt uit een overzicht van het AKZO-concern. Een van de doorslaggevende rede nen voor de reorganisatieplannen ls de wijziging in het monetaire ver houdingen. Een ander punt is het grote aantal vestigingsplaatsen dat Enka ten opzichte van West-Euro pese concurrenten in ongunstige kostenverhoudingen heeft gebracht. Bij de keuze van de te sluiten be drijven is Enka mede uitgegaan van de relatieve bedrijfsgrootte. Voor Nederland speelde daarbij een rol dat Breda tot de kleine syntheti sche garens producerende bedrijven behoort.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13