Her leving Vietnam-sentiment in V.S. Devlin weigert in te gaan op veroordeling voor betoging ANGELA DAVIS KAN VOORLOPIG TEVREDEN ZIJN Kritiek van Mansholt op EEG-ministerraad HANOI WIL PERMANENT GEHEIM OVERLEG Senaatscommissie valt Rogers aan Protestanten niet beschuldigd INDONESIË GAAT VUREN OP SCHEPEN IN STRAAT VANMALAKKA TIJDENS UNCTAD-CONFERENTIE PAGINA 8 BUITENLAND DINSDAG 18 APRJ PARIJS (UPI, AFP, Reuter, AP) Noord-Vietnam is bereid nieuwe, geheime vredesonder handelingen met Amerika te beginnen als president Nixon de bombardementen op Noord-Viet' nam laat staken en de wekelijk se vergaderingen in Parijs laat bijwonen. Dit is van Noord Vietnamese zijde in Parijs mee gedeeld- Amerika brak enige tijd geleden het Parijse overleg af omdat het van mening was dat Geschikt Noord-Vietnam noemt 27 april als geschikte datum voor hervat ting van 't overleg, en voegt er aan toe dat het zal worden bijge woond door een hooggeplaatst lid van het politieke bureau van de Noordvietnamese communisti sche partij. De Noordvietnamese delega tieleider in Parijs, Oean Thuy zei dat deze partijfunctionaris Li Doec-tho, naar Parijs zou vlie gen wanneer tot hervatting van de conferentie wordt besloten. Li Doec-tho had vorig jaar enkele geheime ontmoetingen in Pa rijs met president Nixons advi seur dr. Henry Kissinger. Dit overleg brak in het najaar van 1971 af. Li heeft ook enkele be zoeken aan Parijs gebracht sinds de Parijse vredesconferentie in mei 1968 begon. Telkens luidde zijn aanwezigheid in de Franse hoofdstad een nieuw Noordviet namees initiatief in. Op de vraag wat het Noordviet namese standpunt zou zijn wan neer Amerika zou instemmen met hervatting van het Parjjse overleg maar zou doorgaan met het bombarderen van Noord- Vietnam, antwoordde Thoey „wij eisen twee dingen. Daaraan moet gelijktijdig worden voldaan Zo niet, dan blijkt daaruit dat Amerika niet bereid is tot ern- stige onderhandelingen en zal 't Vietnamese volk de oorlog voort- Standpunt zetten tot de eindoverwinning U behaald". De Amerikaanse delegatie in Parijs heeft nog niet gereageerd. Amerikaanse kringen in Parijn verklaarden dat een verklaring uit Washington moet komen. De Verenigde Staten hadden, al lang het gevoel dat alleen in geheime besprekingen vooruit gang kan worden geboekt. (Van onze correspondent) WASHINGTON Scherpe woorden over de oorlog in Viet nam vielen tijdens de zitting van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, waar minister van Buitenlandse Zaken William Rogers verklaarde dat de regering op twee mogelijkheden na alles zou ondernemen om het huidige Noordvietnamese offensief te bedwingen. Die twee mogelijk heden, aldus Rogers, waren het inzetten van Amerikaanse gevechtstroepen en het gebruik van nucleaire wapens. de Verenigde Staten een "zeer ach tenswaardige politiek" nastreven in Vietnam, en dat het onverstandig zou zijn de president tot een ande re koers te dwingen. Niettemin, stemde de commissie, die onder leiding staat van senator Willam Fulbright, met negen stemmen te gen één voor een amendement om de president per 31 december van dit jaar alle fondsen om de oorlog voort te zetten te ontnemen. De bijeenkomst van de commissie, werd bijgewoond door 'n maximum aantal bezoekers, dat voornamelijk scheen te klappen voor de uit spraken van de senatoren die Ro gers aanvielen. Senator Jacob Ja- vitts van New York kreeg applaus, toen hij zei dat Amerika genoeg had van de oorlog, maar dat het niet Nixons beleid was de oorlog werkelijk te beëindigen. "De rege ring schijnt in Vietnam iets te wil len garanderen, maar wij weten niet wat dat precies is", zei Javitts. van wapens en oorlogsmaterieel te CJit de officiële statistieken blijkt in- Onder het kruisverhoor van de anti- oorlogsgezinde senatoren, die in de senaatscommissie de meerderheid vormen, zei Rogers dat het bom barderen van de omgeving van Hanoi en Haifong gerechtvaar digd was omdat het Noordvietna mese offensief anders was dan de voorgaande. Hij zei dat 12 van het totale aantal van 13 Noordvietna mese divisies bij de strijd betrok ken was. „wy zijn zeer bemoedigd" zei Rogers, "door de van Zuidviet- namese zijde geboden tegenstand" Toen senator Frank Church van Ida ho de minister vroeg of hij van me ning was da,t de bombardementen nu wel zouden kunnen bereiken wat in 't verleden niet gelukt was, ver school de minister zich echter ach ter een herhaling van de noodzaak voor de Amerikaanse aanvallen. Rogers zei dat gehoopt werd dat de Sowjet-Unie en China uit de bom bardementen zouden begrijpen, dat het geen zin had Noord-Vietnam blijven voorzien. Door mr. H. L. Leffelaar middels, dat ofschoon Amerikaanse infanteristen worden teruggetrok ken uit Vietnam, het offensief in feite de aanvoer van 7.000 Ameri kaanse mariniers en vlootbeman- ningsleden (meer dan er worden ge repatrieerd), nodig heeft gemaakt. In de Golf van Tonkin zijn sinds het offensief 50 Amerikaanse sche pen gestationeerd, waarvan er zes volgens officieuze berichten ernstig zijn beschadigd door Noordvietna mese vlooteenheden. Ook zyn er berichten dat de Amerikaanse vloot van plan zou zijn de haven van Haifong van mijnen te voorzien. Reactie Amendement Minister Rogers, die voor zijn confrontatie met de senaatscom missie twee uitvoerige gesprekken had met president Nixon, zei dat Niettemin herhaalde minister Ro gers wat ook andere woordvoerders in de afgelopen dagen hebben ge zegd, namelijk dat er geen aanlei ding is te geloven dat Moskou van plan zou zijn de a.s. reis van president Nixon naar de Sow jet Unie te blokkeren. Vanuit andere bronnen wordt vernomen dat het Witte Huis zich middels privé-ver- bindingen met het Kremlin verze- De gepassioneerde gedachtenwisse- lingen in de senaatscommissie van senator Fulbright schijnen erop te duiden dat het Noordvietnamese offensief en de Amerikaanse reac tie daarop, het sluimerende anti- oorlogsentiment weer hebben opge rakeld, waardoor Vietnam een be langrijk onderwerp zou kunnen worden in de a.s. verkiezings campagne voor het Witte Huls. De president en zijn public-rela- tionsadviseurs hebben kennelijk be sloten dat de enige methode om 'n herleving van dat sentiment te voorkomen is, geen officiële verkla ring uit te geven en te doen alsof het offensief en de bombardemen ten „volgens plan" verlopen. Het was de taak van senator Ful bright zich af te vragen, wat het verschil is tussen de huidige oor logscrisis en die van 't „Tet-offen- sief" in 1968, dat president Lyndon Johnson deed besluiten zich niet meer herkiesbaar te stellen. Het antwoord van minister Rogers was dat de Noordvietnamezen er sinds lange tijd in zijn geslaagd een "wrede-misleiding" aan de man te brengen, namelijk dat de oorlog in Vietnam in wezen een opstand is van het gehele Vietnamese volk. "Wij weten nu", zei Rogers, "dat het een gewone invasie is". Schotse vijf ling maakt het goed Een vijf ling die een 32-jarige vrouw in Edinburgh vorige week vrijdag ter wereld heeft gebracht maakt het uitstekend, zo is gisteren door het ziekenhuis meegedeeld. De vier meisjes en een Jongen liggen nog steeds in couveuses. Ten onrechte was aanvankelijk gemeld dat twee van de kinderen waren overleden. Protestactie Vijf en tachtig r.k. priesters zijn zondag in de parochie kerk te Alfaro, een plaats in deze noordelijke Spaanse provincie bij eengekomen om hun solidariteit te betonen met een collega die door de regering iB beboet voor opmerkin gen over het politieoptredenbij de demonstratie te El Ferrol op 10 maart. Een officier van de Guar- dia Civil heeft de namen van alle priesters genoteerd. BELFAST (UPI) Bernadette Devlin en Frank McManus. beiden 'oor Noord-Ierland van het Brit se Lagerhuis, zijn tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het deelnemen aan een verboden optocht. De officier van Justitie bij de rechtbank in Enniskillen. waar de optocht 13 februari werd gehouden, sprak van "een opzettelijke, be rekende uitdaging van de rechtbank" omdat beide beschuldigden afwe zig waren en zich hadden laten ver tegenwoordigen door hun advoca ten. Drie andere beschuldigden kregen dezelfde straffen opgelegd. Devlin en McManus hebben twee weken tijd om in beroep te gaan. Waarnemers geloven niet dat zij dadelijk worden aangehouden. Devlin, het Jongste lid van het Engelse parlement, weigert de be voegdheid van de rechtbank te er- Tricia Nixon, dochter van de Amerikaanse president begroet le den van het Chinese tafeltennis- team dat op het ogenblik een be zoek brengt aan de Verenigde Staten. Derde van rechts de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Rogers. DJAKARTA (AP) Indonesië zal op elke buitenlandse oorlogsbodem schieten, die zonder voorafgaan de toestemming door de straat van Maakka vaart., aldus een bericht in de ..Indonesia Raja". „Ons leger zal elk buitenlands oor logsschip, dat zonder voorgaande toestemming door de Indonesische, territoriale wateren vaart aanvallen", aldus het hoofd van de admlrale staf Soedomo. Soedomo heeft kort geleden ver klaard dat oorlogsschepen, die door de Straat van Malakka willen varen, eerst toestemming van zowel de Indonesische als de Maleisische re gering moeten hebben. Indonesië en Maleisië hebben territoriale wateren, die 20 kilometer breed zijn. Op het smalste punt is de Straat van Ma lakka niet breder dan 32 kilometer. SANTIAGO (Reuter, AFP, EFE) De voorzitter van de Europese Commissie, dr. S. Mansholt,- heeft kritiek geleverd op de Europese mi nisterraad omdat deze geen stout moediger aanpak heeft van de pro blemen van de ontwikkelingslan den. "Wij zijn het niet eens met een aantal besluiten van de minister raad. En mijn opmerkingen hier zijn bedoeld om de raad te dwingen tot betere en doelmatiger beslis singen in deze kwestie". Mansholt zei dit op een persconferentie in Santiago nadat hij maandag de Unc- tad-vergadering had toegesproken. De EEG heeft geen recht om zelf genoegzaam te zijn, aldus Mansholt. Het internationale Monetaire Fonds heeft gefaald, waarbij de ontwik kelingslanden de "slachtoffers" en de groep van tien rijke landen de "schurken" zijn. Door te pleiten voor stabilise ring van de grondstoffeniprijzen door internationale akkoorden koos Mansholt openlijk partij voor het standpunt van de Franse president Pompidou en tegen de Westduitse minister van Economische Zaken, Schiller. De Fransen waren bij de voorbereiding op de Unctad-confe- rentie in de EEG een warm voor stander van internationale akkoor den over de grondstoffen, terwijl minister Schiller het "liberale" standpunt verdedigde dat het marktmechanisme de overhand moeten hebben op prijsafspra ken, quota's en voorraadvorming. Commissie voorzitter Mansholt verklaarde dat niet alleen de prij zen Internationaal geregeld moeten worden, maar ook de produktie. Dat zou op den duur een heroriëntatie van de landbouw in zowel de ont wikkelingslanden als de ontwikkel de landen met zich mee brengen. Waarnemers in Santiago ver wachten dat vertegenwoordigers van de lidstaten van de EEG geen onverdeelde waardering zullen koes teren voor de kritiek die Mansholt levert op de ministerraad en voor zijn stellingname voor grondstoffen- akkoorden. Verwacht werd name- likj dat de EEG-landen in Santiago hun onderlinge geschillen zouden verdoezelen en naar buiten als een heid zouden optreden, daarbij de lijn van "de grootste gemene deler" volgend. Mansholt sloot zich aan bij het standpunt van de ontwikkelingslan den met zijn pleidooi voor grotere bevoegdheden van de Unctad. De wereldhandelsconferentie moet meer zijn dan een conferentie die resolu ties aanneemt, ze moet ook de be voegdheid hebben die resoluties uit te voeren. Panama Panama heeft maandag geëist dat het Panamakanaal tot neutraal ge bied wordt verklaard en dat de Ver enigde Staten hun militaire bases in het gebied opheffen en hun man schappen terugtrekken. De Paname se delegatieleider naar de Unctad zei op een persconferentie: "mijn land eist neutraliteit van het Panamaka- kanaal. Door de aanwezigheid van buitenlandse bases in het ge bied kunnen wij ln oorlogssituaties verzeild raken waar we niets mee te maken hebben". kennen, omdat er geen aan) ingediend tegen protestanl eveneens het verbod op den ties hadden overtreden. Zij neemt wat dit betreft I de standpunt in als het Ie» blikeinse Leger (IRA), dat weigert om mee te werken Engelse systeem van rechtspn Bernadette Devlin moet o Jaar gevangenisstraf uitzitti deelname aan illegale ma: 1970 zat zij vier maanden de deelname aan demonstratii Sluipschutters van het li publikeinse Leger hebben I een Britse luitenant en twej soldaten onder schot gena gewond. De drie behoorden eenheid die barricades afb katholieke wijken van sloten. Zondag werden een Brit« nant en twee Britse schoten en gedood. Deskundigen van het ger zijn er gisteravond in de zeer krachtige bom dan 200 kilo onschadelijk tt die het IRA in 'n fabriek ln derry had geplaatst, ploeg van het leger was bezig met het demonteren grootste bom die de "proi (voorlopige vleugel) van 't I publikeinse Leger ooit in Uli ben gebruikt. Honderden omwonenden ren geëvacueerd, wachtten stige spanning of hun hi andere bezittingen rond r gespaard zouden blijven. leger heeft gewaarschuwd gevaar nog niet helemaal is. Van de 200 kilo kleine pakketjes gemaakt, geval er nog gedeelten van ontploffen. De bedoeling van het IRA de bom zou ontploffen middagpauze ln de fabrU een nabijgelegen gebouw Britse leger is vernietigd den. Toen de bom niet onl het vastgestelde tijdstip - door een fout i- het nisme waarschuwde het de politie. Geheime agent in De 49-jarige Roger Xavier die agent is geweest van i geheime dienst, is maandg I ln de Amerikaanse staat N tot vijf Jaar gevangenisstra trek van voorarrest veroord gens de illegale Invoer in dt 43 kilo heroïne ter waardi miljoen dollar. De straf is! mumstraf voor deze ding waarvoor men maximal kan krijgen. De stemming is goed in het kamp van Angela Davis, de 28-jarige zwarte revolutionaire, wier proces wegens beschuldigingen van moord, ontvoering en samenzwering het brandpunt van verzet der radicalen in het Verenigde Staten belooft te worden. Haar indrukwekkende optreden voor het Hof, de recente vrijspraak van de Soledad-broeders, voor wier ver dediging slj ztch lange tijd had in gezet. de steun die zij blijft krijgen, ook van ongedachte zijde, hebben haar verdedigers in San José (Cali- flornlë) het gevoel gegeven, dat een ■ege binnen bereik ligt- Copyright LD/AD-Observer Men kan inderdaad beweren dat er groot slem voor Angela Davis inzit, hoe de uitspraak ook moge luiden: ais zij schuldig wordt bevonden zal dit haar argument bewijzen, dat de racistische, door mannen overheer ste rechtbanken van de Verenigde Staten nooit een behoorlijk proces aan een zwarte vrouw kunnen ge ven. Wanneer echter de uitspraak onschuldig luidt zal dat aantonen, hoe juist haar stelling was dat het proces tegen haar een zaak van po litieke vervolging was, uitgedacht door gouverneur Ronald Reagan van Californië en zijn medestan ders, die alle middelen te baat zul len nemen om zwarte activisten tot zwijgen te brengen en ze uit hun maatschappij te verwijderen. Angela Davis heeft geen gebrek aan vrienden op hoge posten. Toen de staat Californië de procesgang tegen haar ging bepalen verscheen een an dere prominente Amerikaan ten to nele om op eigen houtje een uit spraak te doen: Dr. Eugene Carson Blake, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Hij zei de verdenking te delen, dat er niet genoeg redenen bestonden om Angela Davis zo lang in de ge vangenis te houden. Zeventien maanden kon zij niet worden vrij gesteld op borgtocht, omdat op de misdaden waarvan zij beschuldigd werd de doodstraf stond, die inmid dels echter in Californië is afge schaft). Blake zei verder: „Sommige mensen vinden dat zij een martela res is." De vooruitstrevende Los Angeles Ti mes protesteerde snel omdat Blake feitelijk de staat schuldig had ver klaard. Het blad vroeg zich af waarom zoveel Amerikaanse burgers zo gauw de aanklagende instanties afvielen, enkel op grond van een verdenking zonder bewijs, en alleen vanwege het prestige van de vrouw die de beschuldigingen had geuit. Een van de redenen is natuurlijk de perfect geleide publiciteitscam pagne die gevoerd wordt door de aanhangers van Angela Davis, met enige steun van de communistische partij. Onverdroten wordt de opvatting verbreid, dat zwarte militante figu ren geen behoorlijke processen kun nen krijgen voor Amerikaanse rechtbanken. Dit moge zo zijn, maar het is een feit, dat zij beslist ln grote aantallen worden vrijge sproken, meestal door geheel blanke jury's. De twee zwarte gevangenen, bekend als de Soledad-broeders, zijn niet alleen vrijgesproken door hun blan ke jury; verscheidene leden van deze Jury knoopten hun eigen gevolg trekkingen vast aan de uitspraak en noemden het proces wettelijk Juist, maar moreel onjuist. Zij zeiden dat de twee mannen meteen op ere woord hadden moeten worden vrij gelaten. Laatsten De Soledad-broeders zijn de laat sten van een lange rij militante zwarten die vrijspraak hebben ver kregen. In New York, Detroit en New Orleans zijn Zwarte Panters onschuldig bevonden aan beschuldi gingen die varieerden van de moord op politiemannen tot bomaanslagen op openbare gebouwen. Hugh New ton en Bobby Seale, leiders van de Panters, zijn weer in vrijheid, na lange en moeilijke processen. Uit dit alles moet Angela Davis ze kere troost putten. Zoals een van haar aanhangers het onlangs uit drukte: „De gevestigde orde gaat begrijpen, dat zij het vuile werk niet door het jurysysteem kan laten opknappen". En ongetwyfeld pro beert Angela, die vroeger assistenit- hoogleraar in de filosofie was en be schermelinge van de marxistische profeet Herbert Marcuse, op een voorzichtige, maar schitterende ma nier de Jury in San José voor zich te winnen. Haar openingsrede gaf haar strate gie voor de komende maanden aan De maatschappij zal zich volgens haar moeten verdedigen en gouver neur Reagan zal dan de voornaam ste beklaagden worden in een politie ke aanklacht tegen Amerika, spe ciaal waar het betreft de behande ling van zwarten. Zij ontkende niet de wapens te hebben gekocht waar mee in het gerechtsgebouw van het district Marin een rechter en drie andere mannen werden gedood by een vergeefse poging mensen te ge vangen te nemen, óm als gijzelaars te dienen tegenover het leven van de Soledad-broeders. Kinderjaren Li werkelykheid moest men, zo zei zij voor de koop van dergelijke wa pens teruggaan tot haar kinderja ren op „Dynamite Hill" in Birming ham in de Zuidelijke staat Alaba ma, toen geweld vanwege rassente genstellingen dagelijks voorkwam Toen zij later, na haar ontslag als universiteitsdocente. gouverneur Reagan en de zijnen uitdaagde werd zij duizend maal bedreigd „Toch werkte ik aan het betere opi nieklimaat zoals dat thans bestaat, zonder hetwelk Newton en Seale niet zouden zijn vrijgelaten, en de Sole dad-broeders en dozijn» Panters geen vrijspras hebben gekregen". Hoewel de openbare tweemaal trachtte bezware» ken tegen de argumenten gela Davis, legde rechter Arnason deze bezwaren i neer. Het was duidelijk haar alle gelegenheid wil haar verdediging te baseri „politieke samenzwering haar. Ook had zij permisl gen als mede-advocate op: naast de vier eigenlijke d Rechtsgeleerden zeggen d* nu toe slechts twee keer tl de Verenigde Staten was beide malen in de vorige eefl De rechter heeft gezegd, jury (vier mannen en wen) moet rekenen op e«|l duur van zes maanden Maar de adyocaten van ging voorspellen zelfs van negen maanden tot e IL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8