Nederland overlegt met foren over koop aardgas Consument blijft in de kou staan In het jaar 2000 7.5 min. auto's op onze wegen Anneke Goudsmit reageert te kattig op liberaal manifest "rasunie ontkent tekort door buitenlandse contracten CEPTIE IN iGERZAAL Onrust bij technisch personeel van P.T.T. Kritiek op overheid van Consumentenbond aiQ 18 APRIL 1972 BINNENLAND PAGINA 1 ADVERTENTIE (Een Philips batterij is eigenlijk een schitterende verpakking om een heleboel stroom-. J ADVERTENTIE I Laatst zag ik vier Philips batterijtjes een radio binnengaan \en het ziet er vooriopig niet naar uit dat ze weer naar buitenkomen^ Onderzoek van NS: UTRECHT (ANP» By een ongewijzigd overheidsbeleid zal het particulier peprsonenauto- bezit en -vervoer in de toe komst gigantische vormen aan nemen. Uit een onderzoek van de Nederlandse Spoorwegen is gebleken dat bij doortrekking van de huidige ontwikkeling Ne derland in het Jaar 2000 mag rekenen op een verdrievoudiging van het personenautopark, na melijk van 2,5 miljoen in 1970 tot 7,5 miljoen auto's aan het eind van deze eeuw. In 1980 zal het personenwagenpark bijna zUn verdubbeld tot 4,6 miljoen stuks. Deze prognose gaf mr. P. R. Leopold, directeur onderzoek en planning van de NS vandaag in Utrecht op de eerste dag van het tweedaags nationaal con gres „gemeente en milieube heer". Het congres heeft tot doel bestuurders op gemeentelijk ni veau een inzicht te geven in de voorwaarden voor een beter mi lieu en een bijdrage te leveren aan een praktisch uitvoerbaar milieubeheer op lokaal niveau. Uit het NS-onderzoek blijkt voorts dat vooral door het groeiend autobezit de mobiliteit enorm zal toenemen: het totaal aantal verplaatsingskilometers zal bij een indexcijfer van 100 ln 1970 zijn toegenomen tot 152 in 1980 en tot 253 in 2000. Wan neer het openbaar vervoer niet zal worden verbeterd zal opeen normale werkdag het aantal autokilometers bij een index van 100 in 1970 in 1980 zijn toegeno men tot 180 en in 2000 tot 334. In 1970 besloegen rijks, pro vinciale wegen en parkeer plaatsen inclusief het door de wegaanleg verstoord gebied 10.4 procent van de opper vlakte van ons land (3.7 procent wegen, 6,7 procent verstoord ge bied). In 2000 zal 23.7 procent van de oppervlakte van ons land ln beslag worden genomen door wegen en door via wegaanleg aangetast land, resp. 10,8 pro cent wegen en 12,9 procent ver stoord gebied, aldus mr. Leo pold. Bij deze cijfers is de be bouwde kom niet inbegrepen. In 1970 telde ons land 125.550 ha weg, in 2000 zal dat *376.650 ha zijn. Hij pleitte ook voor een ge nuanceerd heffingenstelsel voor particulier vervoer (rijden en perkeren) en openbaar vervoer (tarieven), voor het afsluiten van wegen in binnensteden voor autovervoer en voor stimulering van een hoogwaardig openbaar vervoersaanbod. De overheid zal de verplaatsingskeuzemogelijk- heden moeten bepalen. Wie een auto koopt neemt een indi viduele beslissing die collectieve waarden waaronder de leef baarheid van de samenleving in gevaar kan brengen. Daarom meent mr. Leopold, dat de ge hele beheersing van de moblili- teit en de plaats van de auto in de totale vervoersketen maat schappelijk bepaald en afgewo gen moeten worden. verontrusten ien eigen reksgroep AAG Binnen de Anti- naire Partij is een ge- fp gevormd van verontrus- leiding van prof. dr. A. tevens aanvoerder is van mensen binnen de gere- kerk die kritiek op het •verontrusten vinden het a> de partij koerst in de 'an een volledig samen- CHU en KVP. Zij willen a?e leveren aan het be- het herstel van confessio- ta politici. vertentie van deze strek- win tevens zou worden Ngd dat de groep zijn eer- omst zaterdag 22 april in Ndt, is geweigerd door het kd Nederlandse Gedach- a afzonderlijke groepsvor- fcstaat naar onze overtui- enkele behoefte," schrijft Gedachten. - Ter gelegenheid van tdag van Koningin Juliana 'Prgemeester op "maandag 1 ;7 uur in de Burgerzaal van een receptie. NCB0-voorzitter UTRECHT Onder de employés van de technische groep van de PTT (o.a. telefooncentrales) is onrust ont staan nu de bedrijfsleiding van de PTT zich niet houdt aan eerdere af spraken met de bonden over func- tiewaarderingsonderzoeken. De heer W. Wieringa, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, heeft dit vanmorgen meegedeeld op de ver gadering van de bondsraad van de NCBO. Na moeilijkheden met de PTT-be- stellers is in mei 1970 in het overleg bij de PTT de afspraak gemaakt, dat voor groepen personeel een funo- tiewaarderingsonderzoek zou plaats vinden. De bedrijfsleiding van de PTT heeft echter beslist dat aan de hand van functiekarakteristieken de hoofden van dienst in het land moe ten nagaan wie van de employés van de technische groep voor bevordering tot hoofdemployé in aanmerking komt. Daarbij gaat het dus niet om groepen personeel. De bonden hebben en^ (ONINGEN/DEN HAAG De Gasunie stelt op het J' ilik alles in het werk in Noorwegen 150 tot 200 mil [ubieke meter aardgas te kopen. Dr. C. Krijgsman, 0 directeur van de Gasunie maakte gisteravond in Hi ngen bekend dat daarover onderhandelingen worden rd met de Amerikaanse oliemaatschappij Phillips. ndere landen hebben belangstelling voor 't aardgas, het Noorse deel van het continentale plateau wordt den. fe Gasunie het Noorse gas 0,5^1 dit via een nog aan te leg- kilometer lange pijp- Nederland worden ge- Verwacht wordt dat de prijs aardgas door deze transactie i. Maar ook los van dat contract heeft de regering prijsverhoging aangekondigd, verschil met de olieprijs te 1 leren. Bsunie zegt veel belangstel- het Noorse gas te hebben iet een „aanvulling" kan be- ]i voor de al aanwezige voor- 0( ovendien wil men zich daar- reekeren van gasleveranties, q, afnemers over langere ter- Krijgsman ontkende dat mie niet aan de bestaande tingen zou kunnen vol- ot aan het Jaar 2000 voor in dat opzicht geen proble- Jt ministerie van Economische ertelde gisteren dat er voor trie zeker aardgas beschik- ft tot het einde van de jaren i voor kleinverbruikers en 1 middelgrote bedrijven tot van deze eeuw. „De aard- cers hoeven niet terug te tot de potkachel" aldus rdvoerder van het ministe- de huidige aardgasvoorraad at liggen twee mogelijkheden vinden van nieuwe voor-, Noordzee - Wadd enzee en Usselmeer of het importeren van Paal en perk Inmiddels vindt de minister van Eco nomische Zaken, Langman, dat er paal en perk gesteld moet worden aan de esplosieve ontwikkeling op het vlak van 't aardgasgebruik. De Gas unie is al gestopt met de intensieve reclamecampagne, om de snelle groei wat in te dammen. Aanvankelijk bleef het aard gasgebruik bij de kleinverbrui kers achter bij de prognoses. Dit kwam omdat velen net waren over geschakeld van de kolen- op de olie kachel. Later steeg het verbruik ver boven de verwachtingen uit. In 1963 had men nog de verwachting dat in twintig jaar 50 procent van alle wo ningen op aardgas zouden zijn aan gesloten. Later heeft men d!at veran derd in 70 procent in 10 jaar, maar nu heeft men vastgesteld dat dit al in zeven jaar gebeurd is. Van de on geveer 3,6 miljoen woningen in ons land worden er op het ogenblik 2,5. miljoen door aardgas verwarmd. Wat de gasexport betreft is Neder land gebonden aan contracten die 'n looptijd hebben van twintig tot vijf entwintig jaar. In 1971 werd van de 43 miljard kubieke meter aardgas, zevntien miljard kubieke meter ge ëxporteerd. Een kijkje op de binnenten- toonstelling van de Floriade in ELBRUG De executoriale ver koop in Zwolle van boerderijen en landbouwgronden van drie landbou wers uit Nunspeet en Hulshorst gaat morgen niet door. De drie boeren weigerden hun pol- derlasten te betalen. Een com missie van goede diensten onder meer bestaande uit de burgemeesters van Nunspeet en Hulshorst heeft met succes bemiddeld tussen de boe ren en vertegenwoordigers van het polderdistrict. Prins Maurits heeft gisteren op zijn verjaardag de prachtige j bosnegerhut aangeboden gekre gen, die hem door de Koninklijke Nederlandse Redersver enigirng cadeau is gedaan. Op de foto is hij samen met zijn broertje Prins Bernhard bezig het balkon van de hut aan een inspectie te onder- De massale demonstraties die in i Zwolle en Elburg tegen de verkoop zouden worden gehouden gaan ook niet door. werpen. Op de voorgrond zijn ou ders: Prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven. DEN HAAG (ANP) "De over heid schiet ernstig tekort als het om consumentenbelangen gaat. Wij moeten ons afvragen, of naast de gebruikelijke methoden geen nieuwe wegen moeten worden in geslagen zodat de consument meer aan zijn trekken komt'. Dit zegt de Consumentenbond in zijn Jaarverslag over 1971. Vele reeds bejaarde, maar niet ver jaarde consumentenwensen, waar van de redelijkheid reeds lang er kend is, zijn nog steeds niet ver vuld. Onderwerpen als de wettelijke regeling van het schriftelijk on derwijs. van de colportage, de ver nieuwing van de Geldschietwet, van de Wetten cadeaustelsel, winkelsluitingstijden en uitverko- oen e.a. zijn allen al heel lang, sommige meer dan tien Jaar, in voorbereiding. Ze zijn niet we zenlijk nieuw of moeilijk meer. het denkwerk is reeds lang ver dicht. maar inmiddels worden de bestaande politieke barrières maar niet gepasseerd. Verder bestaat er nog een reeks oude wensen, zoals samenstel- llngsetikettering, datumstempe ling, prijs- en hoeveelheidsaandul- ding enz., waarvan nog veel min der aanzet tot realisering valt te bespeuren. De Consumentenbond vraagt zich af, hoe ooit een betere aanpak van consumentenbelangen door de overheid bereikt zal wor den van onderwerpen, zoals bijv. de publieke onbevredigheid met het reolamestelsel, met name ten aanzien van de ether reclame, het tekortschieten van redelijke in formatie, het gebrekkig functione ren van de concurrentie en vooral het praktisch ontbreken van mo gelijkheden voor de consument om bij onvoldoende prestatie van de wederpartij aan zijn recht te ko men. De consumenten in Nederland hebben reden om ontevreden te zijn over het zeer trage overheids beleid en misschien ook wel reden tot wantrouwen, namelijk over de oorzaken van die traagheid, vindt de Consumentenbond. Heeft het bedrijfsleven, dat openlijk steeds minder tegen het consumentenbe lang stelling UJkt te nemen, wel licht een andere weg daartoe ge vonden, vraagt de bond zich af. Er kan volgens de bond niet an ders geconcludeerd worden dan dat er een sterkere druk nodig la om de overheid en zeker de ka merleden op korte termijn te bren gen tot een meer "consumen (ge richte" politiek. al vele reacties met duizenden hand tekeningen naar de PTT-leiding ge stuurd. De NCBO-voorzitter deed een drin gend beroep op de PTT-leiding een dreigende breuk in overleg te voor komen door op loyale wijze uitvoe ring te geven aan de eerder gemaak te afspraken. De heer Wieringa laakte ook de si tuatie in de sector van de particulie re kinderbescherming waar een ri- goreuze sanering wordt doorge voerd. Het niet vrijgeven van de lijst van de te saneren inrichtingen, leidt tot grote spanningen. Ook is er onzekerheid over de afvloeiingsrege ling voor het personeel. Anneke Goudsmit te kattig Tilburg Te kattig heeft mej. mr. Anneke Goudsmit van D'66 gerea geerd op onze uitnodiging een ge sprek te beginnen. VVD-voorzitter mevrouw Haya van Someren zei dit gisteravond op een partijbijeen komst in Tilburg. Zij was teleurgesteld, dat mej. Goudsmit pertinent heeft ontkend dat zij zich als aanvoerster van de rechtervleugel in D'66 voelt aange trokken tot de WD. „Dit is grote onzin", zei mej. Goudsmit onlangs. Mevrouw Van Someren vond het Jammer, dat het D'66-kamerlid bij voorbaat een gesprek over het op te stellen liberaal manifest van de hand heeft gewezen. „Laten we toch openstaan voor el kaar en elkaar proberen te begrij pen. Het Is geen schande om op die afwijzing terug te komen", riep zij uit. Minister-president Biesheuvel kreeg van de VVD-voorzitter eveneens een vermanend woord te horen. Bies heuvel heeft het enkele weken gele den gelanceerde idee een „commis- sie-van-beulen" in te stellen, die zonder pardon overbodige overheids taken moet aanwijzen, van de hand gewezen. „Denk er nog eens over na", vroeg mevrouw Van So meren over de hoofden van de Bra bantse partijgenoten heen aan de premier. Mevrouw van Someren vond voorts dat het kabinet meer aandacht moet schenken aan de ontmenselijking van de maatschap pij. „Ik mis teveel de belangstelling en liefde voor de mens als zodanig," zei de WD-voorzitter. Voorzitter Hans Wiegel van de Tweede Kamer-fractie noemde vier voorwaarden vooraf waaraan het kabinet moet voldoen wil de VVD meewerken aan een eventuele ver hoging van (uitsluitend indirecte» belastingen: er moeten verdere be zuinigingen worden doorgevoerd met het doorlichten van de over heidstaken moet een begin worden gemaakt; er moet een stevige con trole van het ministerie van finan ciën op de uitvoering van de rijks begroting komen; de regering moet een begin maken met een algemeen efficiency-onderzoek van het over heidsapparaat. Wiegel zei tevens, dat door het op lopen van de bouwkosten in de wo ningbouw de jaarlijkse huurverho ging straks meer dan zes procent moet bedragen. In de huidige conjuncturele situatie vond Wiegel afremming van de eco nomische groei „levensgevaarlijk" Hij zei voorts, dat de selectieve in vesteringsheffing ln het Westen „niet overhaast opgelegd moet wor den." Haya van Someren verwijten

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7