EIDSCH DAGBLAD jEIDEN WIL GEEN STUDIESTOP Nixon beperkt bom aanval op noorden vandaag Jndanks nood bij zeker vijftien vakgebieden Schaken door de tralies PvdA Leids college? Vliegramp in Oost- Afrika: 137 doden (Pu(f ^Jlte leutvs |eri' icht I maart 1860 DINSDAG 18 APRIL 1972 No. 33686 \'Jl leur: O- Koopman 3 i-dacteur: Dra. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,J5 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bfl vooruitbetaling'giro 57055, losse nummers f 0,55 Witte Singel l. Lelden - TeL: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur tel 30500 (tat 18 ourl EIDEN De Leidse universiteit wil dit jaar voor geen |e studierichting een studentenstop. Ook niet, nu uit momentopname is gebleken dat er in september meer tejaars naar Leiden willen komen dan ooit tevoren, r vijftien studie-vakken zien zich door de toeloop voor problemen geplaatst. rijn biologie, farmacie, En Nederlands, Spaans, geschie- psychologie, sociologie, cul- antropologie, geneeskunde, geologie, pedagogie en >Q\liueerte. Voor de drie eerste C richtingen is de belangstel- lelfs zo ovenoeldlgend dat tv! gelijks bestuur van de uni- bl fit daarvoor een stop had instellen. voorstel stuitte gisteravond 3 op verontwaardiging in de siteltsraad. De raad zei even ts! rel akkoord te kunnen gaan k! benoeming van landelijke les, die per studierichting ejaars zo "eerlijk" mogelijk 6 erdelen over de universiteiten, Staatje groot de animo voor een stu- Leiden wel is. laat een deze 6N opgemaakt staatje zien: voor 3 9 ihtenstudie hebben zich tot e al 644 eerstejaars in- even. Vorig Jaar waren dat er i Ie getallen voor andere gebie-, ledicijnen 450 (vorig Jaar 302), ide 86 (58). biologie 122 (90), 61 (48) Nederlands 75 /46), idenis 98 (52),, wijsbegeerte 24 [kunde 86 (58. ental van 99 dit Jaar. Bij al- nmeldingscijfers moet men in gedachten houden, dat de tl |vlng van studenten onver- door gaat tot 1 Juni, zo- cijfers niet definitief zijn en zullen oplopen. nks de verdubbeling of soms ïrdrlevoudiging van de stu- antallen ten opzichte van rvoor sommige vakken, universiteitsraad dat de van een landelijke studen- onvoldoende is aangetoond. Leidse universiteits een stop "niet onaan- vinden, als de nood de man zou komen, ogenblik is niet duidelijk dat geval is, werd gisteren ge- 1 mi Iteitsraadvoorzitter Dick UIIG WEER t verwacht van vanavond tot ivond: veel bewolking met buien. Tot krachtig toenemen- ad, draaiend van noordwest loordoost. Min. temp. rond 4 a ongeveer 9 graden. (opgemaakt om 11.15 uur) 19 APRIL 5.35 uur; onder: 19.45 uur. op: 9.39 uur. Kater in Katwijk te 7.04 en laagwtater te 2.51 en 15.18 Couprie zei vanmorgen in een com mentaar, dat minister De Brauw deze situatie zelf' in de hand heeft gewerkt door vage normen te ver strekken voor de berekening van maximale studentenaantallen. Zwarte Piet Hij laakte ook de uitspraak van de minister, die onlangs in een inter- vleuw verkondigde dat hij „mas saal universitair onderwijs" na streeft. "Een mooie filosofie, maar door de 1000 gulden collegegeld en nu door het aangekondigde wets ontwerp over de studentenbeperking verhindert hij dat grote groepen van de bevolking aan de universi teit kunnen gaan studeren". "De minister wil nu de Zwarte Piet aan de universiteiten toe spe len, door te zeggen: als jullie niet tot een berekening over de studenten aantallen kunnen komen, moet je zelf maar met de gebakken peren zitten. Dat leidt de aandacht af van zijn eigen beperkende maatregelen op financ ieel en personeel gebied. En dk&r moeten de middelen van daan komen om velen te kunnen laten studeren. Het is alleen maar Juist dat de universiteiten niet gaan beginnen aan een studenten stop". SAIGON/WASHINGTON (Reuter. AP, UPI) Volgens militaire krin gen in Saigon zijn de bombardemen ten op Noord-Vietnam beperkt. Het Witte Huis en het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington hebben echter verklaard dat er geen sprake van is dat de Amerikaanse president de bombardementen op Noord-Vietnam voorlopig verboden zou hebben. Een woordvoerder zei: De presi dent remt doelbewust af na de aan vallen van zondag op Hanoi en Ha>- fong om te kijken, wat Noord-Viet nam gaat doen. Nieuwe bombarde menten op beide plaatsen zijn ech ter niet onmogelijk. Het hangt he lemaal af. van Noord-Vietnam. Tegenover de beperking van de luchtaanvallen op Noord-Vietnam stond de afgelopen nacht een ver heviging van de bombardementen op guerrillaposities in het zuiden. De Amerikaanse luchtmacht voerde de zwaarste aanval uit op Zuidvietna- mese gebieden sinds 1969 In totaal voerden Jachtbommenwerpers 524 aanvallen uit. B-52 bommenwerpers wierpen in 20 vluchten 600 ton bom men rond An Loc en op doelen ln het centrale hoogland. Generaal Ngoejen Van-minh, commandant van het derde militai- dat de tweede fase van het offensief rond de Zuidvietnamese hoofdstad j de komende 24 uur begint. Dit zou echter op kleinere schaal maar te gen meer doelen gericht zijn, zo zei hij te menen. Schepen Ter kennismaking: het UIDSCH DAGBLAD 4 weken voer de halve prijs Ik word abonnee per 2 mei 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee 'laats: l'ronummer: '0|<|ö zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder °stzegel) sturen aan Leldsch Dagblad antwoordnummer H Lelden. Tijdens twee afzonderlijke acties hebben twee Amerikaanse schepen in de Golf van Tonkin het afgelo pen weekeinde schade opgelopen. Twee bemanningsleden kwamen om het leven en zestien raakten gewond. De Buchanan werd door een gra naat van de Noordvietnamese kust- batterij getroffen. Het schip liep schade op aan zijn bovenbouw. Een nieuw element vormde de aanval van een Noordvietnamese kannon- neerboot op het fregat Worden. Protest In de Verenigde Staten beginnen de protesten tegen Nixons Vietnam- district en verantwoordelijk voor beleid vorm te krijgen. Ongeveer 2.000 personen betoogden vanoch tend op het terrein van de Colum bia Universiteit tegen aanvallen, op Hanoi en Haifong. De raad van methodistische bisschoppen in Ame rika noemde Nixons Vletnam-poll- tiek immoreel, „ondanks de bewe ring dat de oorlog afloopt, is dat niet het geval," aldus de bisschoppen. In Oost-Europa werden gisteren tal van protestbijeenkomsten gehou den tegen de Amerikaanse inmen ging in Vietnam. De Sowjet-Unie maakte bekend te zullen voortgaan met steun aan Noord-Vietnam, on danks een Amerikaanse verklaring, die gisteravond de Russische rege ring werd aangeboden. Daarin stond dat de landen die Noord-Vietnam bewapenen de verantwoordelijkheid voor de Amerikaanse vergel dingsbombardementen moeten dra gen. De Verenigde Staten worden gewaarschuwd dat de bombardemen ten alleen maar kunnen leiden tot verdere complicatie van de situatie. Zie ook pagina 8 Korte storing bij besturing van Apollo 16 HOUSTON De Apollo 16 heeft vanochtend gedurende bijna een uur moeilijkheden gehad met de bestu ring. Hoe de problemen zijn ontstaan is nog een raadsel. Wel slaagde as tronaut Thomas K. Mattingly er met de hulp van „mission control" in Houston in 'de moeilijkheden uit de weg te ruimen. Vanochtend begon plotseling het waarschuwingslicht in de cabine te branden ten teken dat t besturings systeem van de raket niet goed func tioneerde. Het gebeurde Juist op het ogenblik dat Mattingly het ruimte schip in de Juiste koers wilde brengen voor de observatie van de planeet Jupiter. Functionarissen van „mission con trol" deelden mee, dat soortgelijke stuurmoeilijkheden zich ook hadden voorgedaan tijdens eerdere Apol- lo-vluchten. Ze waren verholpen door bepaalde opdrachten aan de bestu ringscomputer te geven. Zou het niet hebben gewerkt dan heeft de Apollo 16 nog een ander besturingsaoparaat aan boord, dat een veilige thuisreis garandeert. Dan zou de landing op de maan uit het programma ge schrapt moeten worden. Twee gedetineerden in de Amerikaanse Attica-ge vangenis spelen hier een par tijtje schaak zonder dat zij elkaar kunnen zien. De foto is een onderdeel van een se rie, die gemaakt is voor de McKay-commissie die een onderzoek instelt naar de op stand in deze gevangenis in september van het vorig jaar. De fotoserie werd getoond tij dens een openbare hoorzit ting in New York. m LEIDEN Het Leids wethouders- beraad is in een beslissende fase gekomen. Geschilpunt, zowel tus sen de WD en de confessionele partijen enerzijds en de oppositie anderzijds als in de PAK-fractie, is het aanital wethouders. Een deel houdt vast aan een college van burgemeester en wethouders met zes wethouders, een ander deel wil het aantal wethouders verminderen tot vijf. Als men de burgemeester in deze laatste opstelling politiek meetelt, zou een half-om-half-college ont staan als de PvdA drie wethouders levert. Wat de wethouders betreft krijgt de PvdA dan de in de PAK- overeenkomst voorgeschreven meer derheid. Bij een college met zes wethouders, waaraan de confessio nelen willen vasthouden, zou een deel van de PAK-fraotie een meer derheid vier dus blijven voor staan. Vast staat, dat KVP-er Menken het college verlaat maandag as. is zijn laatste vergadering en zijn voorbeeld zou worden gevolgd door de WD-wethouder Duyverman van onderwijs. De christelijke partijen gaan ermee akkoord één van hun twee wethouders te laten "vallen". Dat is wethouder Harmsen van financiën. Kr et houdt zitting, even als KVP-er Lij ten. De zetel van VVD-wethouder mevr. Den Haan- Groen van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk is in het ge ding in de onderhandelingen over vijf of zes wethouders. De PAK-fraotie heeft in elk geval zes kandidaten, welke PvdA-raads- leden akkoord zouden gaan met een benoeming tot wethouder. Dat zijn mevr. Kerling-Simons, Van Aken, Van Peype, Van Dam, Waal en Kwik. Dat Is besloten is een gis teravond gehouden langdurige ge heime vergadering van de PAK- fractie. ADDIS ABEBA (Reuter, AFP) Familieleden en vrienden van de inzittenden hebben vanochtend voor hun ogen een toestel van de East African Airlines zien veronge lukken op het vliegveld van de Ethio- 1 (indalen in Lisse actief LISSE Onbekenden hebben vannacht in de Flamingo-school en in cafetaria Wijntjes, beide in de Poelpolder van Lisse, een enorme ra vage aangericht. In de school bleef hoegenaamd niets overeind staan in het cafetaria werd volop met etens waren gesmeten. In beide gevallen heeft men niet kunnen constateren dat er iets wordt vermist, het was de daders blijkbaar alleen te doer om vernielingen aan te richen. plsche hoofdstad, Addis Abeba. Het vliegtuig, met 127 passagiers en tien bemanningsleden was net vertrokken en tot een hoogte van ongeveer zes tig meter geklommen, toen het plot seling zijn neus naar beneden richt te en omlaag dook. Toen het de grond raakte klonk een enorme explosie en schoten de vlammen metershoog de lucht in. De hitte was zo groot dat de brandweer niet bij het als een vuurbal bran dende wrak kon komen. Niemand van de inzittenden overleefde de vlieg ramp. Over de oorzaak tast men in het dui ster. Het toestel, een VC 10, maak te op een vlucht van Nairobi naar Londen, een eerste tussenlanding in de Ethiopische hoofdstad. KRAMERS SCHOENREPARATIE SINDS 1929 Klaar terwijl U winkelt. DAMES I 6.95 P.p. „HAKKEN" enorm sterk. Dames v.a. 2,50 p.p. Geopend van dinsdag t.m zaterdag KOREV AARSTRAAT 17 18 PAGINA'S Zanger-acteur Jacco van Renesse (foto) maakte in Duitsland opna men voor de televisie-musical „Ti vor tu", die in de herfst zal wor den uitgezonden. Jacco speelt daarin de hoofdrol. PAGINA 5 Door het slechte weer moet het seizoen voor de Leidse zwembaden eigenlijk nog beginnen. PAGINA LEIDEN De Gasunie is druk bezig om 150 tot 200 miljard kubieke meter aardgas aan te kopen in Noorwe gen. PAGINA 7 Na de eerste ronde van haar pro ces kan Angela Davis tevreden terug zien. PAGINA 8 Benfica gaat gebukt onder blessu res en „die andere 5—1". PAGINA 9 Pauksch voor Raad v. State DEN HAAG Karl Reinhard Pauksch muli-miljonair door zijn internationale handel in peppillen verscheen tegen alle verwachting in vanmorgen zelf voor de Raad van State om te pleiten voor een ver blijfsvergunning in Nederland, waar h(j in Vaesraden reeds een riante bungalow bezit. Het was mr. Moskovics die pleitte voor zijn cliënt „die vaak in ons land moet zijn voor zijn zaak in speel automaten, wat hem door de over heid onmogelijk wordt gemaakt om dat hij steeds het land wordt uit gezet". De landsadvocaat mr. Reekers voerde aan dat Pauksch zich niet houdt aan vreemdelingenvoorschrif ten. „Hij had zich bij aankomst ln Nederland steeds moeten melden bij de grenspolitie en dat heeft hij niet gedaan". Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat de trein van den Hollandschen Spoorweg welke de koninklij ke familie van Amsterdam naar Den Haag voerde, slechts 55 minuten noodig heeft gehad om de residentie te bereiken. Er is gemeld, dat de bis schop van Haarlem opluiste ring van het Aprilfeest had aanbevolen. In de „Gelder lander" van 31 maart werd dit tegengesproken. De Nij meegse Nieuwsbode" kan nu uit goede bron het volgende berichten. „De bisschop van Haarlem heeft aan de pas toors van zijne diocees doen weten, dat het feest van 1 april door hem wordt gehou den voor een nationaal feest; dat hij het deelnemen aan de feestviering door alle gees telijken en leeken wensche- lijk acht, alsmede dat de pas toors of hunnen kapellaans, als zij het noodig mochten oordeelen, daartoe hunne ge meentenaren opwekken. Dit laatste is dan ook op som mige plaatsen in dat bisdom van den predikstoel af ge schied". Vandaag 50 jaar geleden: Het bericht betreffende het 'ot stand komen in Ra- pallo bij Genua van een Duitsch - Russisch verdrag, waarbij de sovjets afzien van herstel-betalingen heeft in oolitieke kringen in Rome veel verrassing gewekt. In Engeland zijn de meeste och tendbladen verontwaardigd. De „Times" hoopt, dat de Entente, en in het bijzonder Engeland en Frankrijk, de uitdaging zullen aanvaarden en zowel Duitschland als Rusland zullen leeren. dat de leallieerden zich niet straffeloos laten tarten of bespotten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1