Witte negers, dat zijn we" ratis izen f44.- „Abortus bij voogdijpupil was niet onverantwoord" „Tijdig overleg scherper in wet regelen" uizenden boze boeren woensdag ar Zwolle als een openbare verkoop doorgaat ,r •6 fan in mei 65+kaart 1 L Coördinatie vereist voor vezel industrie 8Dagen kris-krasdoor Nederland rdag 15 APRIL 1972 BINNENLAND NKV-secretaris Spit: heeft er alle schijn van dat de berucht geworden i-opstanden van Hollandscheveld en Tubbergen over- uwd zullen worden door de roerige gebeurtenissen ;h woensdag in Zwolle gaan voltrekken wanneer daar ecutie boerderijen en landerijen van vier Veluwse zullen worden verkocht. Elburg" zijn 141, vooral kleine een ernstig conflict ge let het bestuur van het pol- Noordwest-Veluwe hen worden woensdag als trekkend voorbeeld naar de verkoping van hun bezit- jn het Zwolse gerechtsge- deid. „Ik had veel liever dat koe van de stal haalden hier bij opbod verkochten. |at durven ze niet. Ze zijn aurj oor herhaling van Tubber j gisteren een van de vier, ihorster landbouwer Gerrit Martelaren drie andere „voorbeelden" |A] ter martelaren in de ogen enden boeren die de treuri- Jfsresultaten van de laatste heel wijten aan de houding overheid. Ilonele verzet heeft de laat- de barricaden en de op tie al enkele malen naar tteland gebracht: volgens en zijn medestanders be- geen enkele twijfel aan dat idag in Zwolle "n complete op uitbreken staat, als de doorgaat, sch artijen hebben de koppen wind gegooid, erkoping niet op het laatste wordt afgelast of uitgesteld ielo latste gebeurde twee weken beleeft Zwolle woensdag fan minstens drieduizend ren. Woedende landbouwers igen, Drente, Overijssel en rfljr.d die al hebb emdoorge- ze heus niet alleen komen kerig met een aantal span- gaan zwaaien. ïbbergen zendt een ervaren houlre naar het front in Zwolle, ich meldde een van haar lei- nemen alemaal onze hooi- *®iee. En om ze te gebruiken ^fietje dat de parate en vast- (temming rond Eiburg alleen heeft verhoogd. Oorzaken ke - 57: 13. iken van het conflict. In len vier polderschappen Oosterwolde, Doornspijk itenpolcier Hulshorst sa- gd tot het polderdistrict ADVERTENTIE ei kunt u met NS f 65+kaart weer 2 i gratis reizen, uit elke dinsdag, isdag, donderdag of rdag (helialve .20 en 23 mei). laan 't loket uw □kaart afstempelen en w in. Voor le klas 0 Rit u max. f 4.- hij. ïn de gratis reisdagen ttmet uw 65+kaart ie halve prijs van een J Ie reis. arkaart kost f 50.- voor 'n echtpaar f 75.- ^naandskaart f 20.- voor 'n echtpaar f 30.- 'fó-plusser kan er een rifn (uw vrouw mag zijn). egitimatiebewijs of li ito('s) èn een bewijs uit uw leeftijd blijkt "lort of trouwboekje) •rongen. «de folder aan 't Wig uit met NS fSS ar Noordwest-Veluwe te Elburg, een besluit dat tot schaalvergroting en onkostenbesparing moest leiden. Van dat laatste kwam weinig te recht: in 1959 moesten de boeren aan polderlasten per ha. zes gulden aan Elburg afdragen, volgend jaar zijn het er al 42. De 141 wanbeta lers mensen die de financiële verplichting helemaal niet of slechts gedeeltelijk nakomen zit één ding echter nog meer dwars. Gerrit Waijer daarover: „Ten oos ten van Elburg is inderdaad een echte polder, die van Oosterwolde. Maar waar wij wonen, ten westen van Elburg is dat helemaal niet he» geval. We leven hier op sommige punten zeven meter boven het wa terpeil, we hebben een natuurlijke waterlozing, er hoeft niet gemalen te worden. Een zeer ongelukkig hu welijk dus. Wij moeten de lasten betalen waarvan ze in Oosterwolde de lusten hebben. Er is ons in 1959 ontzettend veel beloofd. Er is allemaal niets van te rechtgekomen. We zijn nergens iets beter van geworden, maar we moe ten wel steeds meer betalen voor de polderkosten van Oosterwolde. Vol gend jaar gaan de kosten per ha. weer omhoog van ƒ36 naar ƒ42. We pikken het niet langer, we hebben het gevoel dat men ons de nek wil afsnijden. Want eigenlijk zou men ons geld moeten toegeven: het wa ter onder onze grond wordt door de hele Veluwe gebruikt als drinkwa ter. Tot en met 1969 heb ik alles be taald. Daarna steeds de grootste helft. Ik heb tien ha, vorig jaar heb ik f 212 aan Elburg betaald. En nu moet ik woensdag op het schavot in Zwolle. Ze gaan twee ha. van me verkopen. Het bestuur van Elburg heeft al een lening af gesloten om de goederen van ons vieren te kunnen opkopen. Niemand komt voor ons op. Kunt u zich dan niet voorstellen dat we nu zelf in opstand komen? Geen bloed er ook, dan wordt voor ons alles i daarvan zijn alleen maar beheers- wel veel beter, veel goedkoper, veel 'j lasten, weggegooid geld, ons geld", democratischer. We betalen ons nu i In het conflict speelt ook nog de ook arm aan het bestuur van de affaire van de A- en B-sloten mee. polder. Van de boeren komt daar De eerste worden door de polder BREDA ANPi Als het AKZO concern de wet op de ondernemings raden goed had toegepast, zou het vakbonden en ondernemingsraden tijdig hebben ingeschakdeld bij het opstellen van de herstrukturerings- plannen voor Enka Glanztsoff. De wet is gehanteerd zoals het in de kraam van Bakkenist te pas kwam. Er lijkt alle aanleiding om de wets artikelen die tijdig overleg in dit soort Ingrijpende kwesties moeten waar borgen, aan te scherpen en een dwin gender karakter te geven. NKV-secretaris W. Spit betoogde, dit gisteravond in Breda op de de monstratieve bijeenkomst naar aanleiding van de aangekondigde sluiting van de ENKA-fabriek. De heer Spit heeft de Indruk, dat in de huidige werkloosheid een strukturele kern zit, die ons langer, zal bezighouden dan velen vermoeden. Een aanwijzing daarvoor ziet hij in het feit dat het aantal werknemers, Want wat we met onze protesten vooral willen is geen bloed, maar wel de afscheiding van het polder district. Het liefste wil de hele be volking hier gewoon, helemaal on der gemeentetoezicht Een gemeen tehuis staat er, typemachines zijn dit jaar 650.000 binnen 250.000 onderhouden, de tweede door de Straks gewestelijk politiekorps DEN HAAG <ANP> De scheiding tussen rijkspolitie en gemeentepolitie -»t in de toekomst verdwijnen. De e korpsen moeten samensmelten, een gewestelijke politie waarbij de eling zal worden gevolgd van de op de gewesten. Dit staat in de a over het toekomstige beheer i de politie, die de ministers Van en Geertsema aan de Tweede ner hebben aangeboden. »e nota is voorbereid door prof mr M. Polak, regeringscommissaris r herziening van de poütie- De vorige ministers van Justi- en Binnenlandse Zaken hebben nota aan de Tweede Kamer toe- ;gd, nadat deze het voorontwerp ziening politiewet van 1969 in xfdzaak had afgewezen. De Ka- toonde zich toen voorstander! van het samengaan van rijks- en ge meentepolitie. Vanaf het in werking treden van de wet op de gewesten, waarvan het ontwerp nu bij de Tweede Kamer aanhangig is, moet een over gangstermijn van tien Jaar gelden, aldus de nota. Telkens als in die pe riode een bestuurskrachtig gewest iet een deugdelijke democratische „ontrole tot stand is gekomen krijgt dat gewest een eigen politiekorps. dat in de eerste 3l-j maand van dit Jaar is getroffen door de aankondi- ing van een massa ontslag, bijna net zo groot ls als dat over de eerste zes maanden van 1971 namelijk 10.000. Uit de aanpak van de regering blijkt volgens de heer Spit een duidelijke onderschatting van het werk loosheidsprobleem. Als de regering met de vakbeweging vruchtbaar wil overleggen over de sociaal-economi sche situatie, zal ze andere prioritei ten moeten leggen. West-Brabant zit diep in de put, aldus de heer Spit. „Het regionale beleid dat ook op delen van Bra- brant van toepassing was moest door de regering vorg jaar zo no dig worden geschorst. Zelfs op die luttele miljoenen guldens viel de guillotine van de bezuinigingswoe de". De heer Spit sprak in dit ver band over „een vreselijk kortzichtige politiek". De heer Spit ging ook in op het ver wijt van de Amsterdamse so cioloog prof. Van Zuthem dat de ge organiseerde werknemers zelf schul dig zijn aan de gang van zaken bij ENKA omdat ze niet tijdig hebben geprotesteerd tegen de overinveste- ringen. Hij zei dat prof. Van Zuthem daarmee weinig begrip heeft getoond voor de gemoedsstemming waarin, duizenden AKZO-werknemers op het ogenblik verkeren. Bovendien al dus de heer Spit. maakt hij zich schuldig aan een oversimplificatle, van de problematiek die zich bij mul- ti-nationale ondernemingen rond de medezeggenschap voordoet. „Een oversimplificatie, die van een eenvoudige werknemer zelfs niet wordt verwacht, laat staan van een hoogleraar". ADVERTENTIE Regeringsnota over AKZO DEN HAAG (ANP) De regering zal. al of niet in overleg met de re geringen van andere EEG-lidstaten, bezien op welke wijze steun kan wor den verleend aan het streven naar coördinatie op het terrein van de (synthetische vezelindustrie. De ministers Nelissen en Boersma heb ben dit de Tweede Kamer mee gedeeld in een nota over de door de AKZO aangekondigde maatregelen tot concentratie van de produktie m synthetische garens. De ministers noemen een onder zoek naar de maatregelen ter voor koming van verdere overinvesterin- gen gewenst. Ook noemen zij het noodzakelijk, dat overheidssubsidies op nieuwe investeringen in bedrijfs takken, die reeds met een aanmerke lijke overcapaciteit te kampen heb ben, worden vermeden. De nota verscheen ter voorberei ding van het AKZO-kamerdebat. te Beschoten Het Nederlands con sulaat In Lourenco Marques (Mo zambique) is door onbekenden be schoten. Volgens premier Biesheu vel. die dit na afloop van het we kelijkse kabinetsberaad gisteravond meedeelde, is er wel schade aange richt, maar zijn er geen gewonden. Over daders of motieven is niets be kend. Overval Twee mannen hebben in Eindhoven een 51-jarige winkelier in zijn sigarenzaak me' drankhan del overvallen. Zij gebruikten vijf flessen om hem tegen de grond te slaan en verdwenen met f 9000 uit de issa. Een klant vond de versuft op de grond liggende man en waarschuwde de politie. De winkelier is voor be handeling van hoofdwonden naT 'n ziekenhuis gebracht. De daders zijn tot dusver spoorloos. houden op woensdag 19 april aan staande. Binnen concern In de nota wordt er aan herin nerd, dat bij een eventuele beëindi ging van de produktie in Breda ruim 1700 werknemers betrokken zouden zijn. Indien het tot een volledige slui ting zou komen, zou voor vervangen de werkgelegenheid moeten worden gezocht in een groot aantal, al dan niet verwante bedrijven. Een aantal werknemers van de vestiging in Bre da zou kunnen worden herplaatst binnen het concernverband. Reële overplaatsingsmogelykheden binnen het concern worden aanwezig geacht bij de ENKA-fabrieken in Ede en Arnhem en bij de even over de Duitse grens bij Roermond gele gen bedrijven in Oberbruch en Waldniel. Het gaat hier, aldus de no ta, om enkele honderden te bezetten arbeidsplaatsen, waarby aan man nelijke werknemers wordt gedacht. Weder inpassing van de vrouwelijke werknemers in Breda of omgeving zou. gezien de situatie op de ar beidsmarkt, naar verwachting in het algemeen niet op grote moeilijkhe den stuiten. Voor wat betreft de mannelijke werknemers concluderen beide ministers, dat wel plaatsings mogelijkheden aanwezig zijn. Zij nemen daarbij in aanmerking de periode, waarover de voorgenomen sluiting zich zou uitstrekken en ver wijzen naar de omvang van de werkgelegenheid in West-Brabant, die ongeveer 120.000 arbeidsplaatsen voor mannen omvat. De raad van bestuur van Enka- Glanzstoff heeft de commissie voor Sociale Zaken uit de Tweede Kamer nogmaals gewezen op de noodzaak van de voorgestelde maatregelen Het programma heeft, aldus de raad van bestuur, een eenmalig karakter. „Het veelzijdige probleem van onze synthetische garens is niet anders op te lossen dan door een dergelijke veelomvattende ingreep". boeren zelf. En Waijer en de zijnen strijden al zes Jaar voor hun plan om alle sloten aan het polder-on derhoud te onttrekken: véél goedko per. De bewoners zouden, zoals Waijer deze week nog aan de ko ningin schreef, 35 mille per jaar minder behoeven op te brengen. Waijer vertelt ook dat de vier boe- I ren van wie twee hun boerderij- en, de twee andere landerijen al i per advertentie te koop hebben I aangeboden zien staan zorgvuldig geselecteerd zijnKoekoekaanhan gers, vrije boeren dus, de „witte ne gers van de Veluwe". zoals Waijer verbitterd zegt. "Solliciteer je hier en horen ze dat je een vrije boer bent, iemand die alleen maar tegen geldwegsmijterij is, dan kun je het wel vergeten, witte negers dat zijn Geen wijkcentra Gezien de schaarste aan middelen is het niet te vermijden dat een aantal aanvra gen voor subsidiering van dorps- en i wijkcentra moet worden getempori seerd. Minister Engels (CRM) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat de beperking van de subsidiemogelijkhe den tot gevolg zal hebben dat veel Initiatieven voor op te richten dorps huizen pas op langere duur gereali seerd kunnen worden. Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras- abonnement. Kinderen 4t/m9jaar kalf geld. En als extra plus, kalf geld op de interlocale bus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS m Oordeel Medisch Tuchtcollege na klacht: UTRECHT (ANP) Het Medisch Tuchtcollege in Amster dam heeft de klacht van een voogdij vereniging tegen een vrou wenarts en enkele van zijn collega's die een abortus provoca- tus hebben uitgevoerd bij een achttienjarige pupil van de ver eniging, afgewezen. De vereniging had de toestemming voor de ingreep geweigerd. Bovendien had ze zich er over beklaagd, dat het meisje gedurende de periode waarin tot de ingreep werd besloten, verborgen is gehouden. Het Medisch Tuchtcollege is even wel tot de conclusie gekomen, dat de betrokken artsen het vertrouwen in de stand der geneeskundigen niet hebben ondermijnd door de belan gen van de minderjarige patiënten boven die van het wettelijke gezag van de voogdijvereniging te stellen. Nadat de ouders van het meisje in 1963 uit de ouderlijke macht waren ontzet, is het meisje in verschillen de pleeggezinnen, tehuizen en inter naten geweest. In oktober 1970 ging ze naar huis terug .Daartoe gedwon gen door haar moeder, „mogelijk zelfs onder bedreiging", had ze in december geslachtsgemeenschap met een man. Ze werd zwanger, liep in Januari van huis weg en werd later door de voogdijvereniging in een te- huls voor ongehuwde moeders ge plaatst. Maar het meisje wenste het kind niet. Ze liep weer weg en meld de zich half februari bij de kliniek Het tehuis meldde haar verdwijning aan de voogdijvereniging. Een mede werker van de kliniek waarschuwde de vereniging ook. maar hij deelde niet mee waar het meisje verbleef. Weigering De abortuscommissie van de kli niek kwam na gesprekken met het meisje tot de conclusie, dat er alle aanleiding was om te voldoen aan haar verzoek om een abortus, on der meer gezien haar levensgeschie denis. de omstandigheden waaronder de zwangerschap was ontstaan en de onwaarschijnlijkheid dat zij een gezin zou kunnen stichten. Aan de voogdijvereniging werd toestem ming gevraagd, maar die weigerde nadrukkelijk. De artsen, overtuigd van de Juistheid van hun besluit, voerden de ingreep toch uit. Het Medisch Tuchtcollege heeft overwogen, dat de voogdijvereniging inderdaad de wettelijke vertegen woordigster van het meisje was. Maar het meent dat aan de min derjarige al een redelijke mate van zelfstandigheid mag worden toege kend en dat bovendien de verhou ding tussen het meisje en de voog dijvereniging niet op één lijn kan worden gesteld met die tussen kind en ouders. Met betrekking tot het verbor gen houden van het meisje stelt het tuchtcollege, dat de voogdijvereniging toen haar pupil was weggelopen uit het tehuis voor ongehuwde moeders niet onmiddellijk alles heeft gedaan om haar te bereiken en haar ook niet heeft opgevangen toen zij daar en kele dagen later terugkwam om haar kleren op te halen, terwijl men dat in het tehuis van tevoren wist. Bo vendien heeft de voogdijvereniging in de telefoongesprekken met de kli niek niet aangedrongen op een ge sprek met het meisje of de artsen, terwijl daartegen geen bezwaar zou hebben bestaan. De vereniging heeft alleen de politie om opsporing van het meisje gevraagd. Niet kwalijk Het mag de artsen volgens het tuchtcollege niet kwalijk worden ge nomen, dat zij de verblijfplaats van het meisje wetende dat inmiddels haar opsporing was gevraagd niet zonder meer bekend maakten en dac zij zich genoopt voelden, haar te be schermen tegen „rauwelijkse terug voering tegen haar wil". Dat er geen overleg meer mogelijk was tussen de voogdijvereniging en het meisje, ls aldus het college zeker niet uitsluitend aan de artsen te wijten. Het staat artsen in het algemeen niet vrij zonder toestemming van de wettelijke vertegenwoordiger over te gaan tot behandeling van minderjarigen. Maar er kunnen zich omstandigheden voordoen waarin de arts zich daartoe toch, in het belang van de patiënt, genoopt voelt. Ook hier was dat volgens het tuchtcollege het geval: Uit alle om standigheden mag worden afgeleid dat zowel voor het meisje als voor een toekomstig kind het voltooien van de zwangerschap ernstige scha de zou opleveren voor de lichamelij ke en geestelijke gezondheid. Aan het besluit ging een psychia trisch onderzoek en uitvoerig over leg in een team van verschillende deskundigen vooraf. De artsen heb ben misschien niet al het mogelijke gedaan om de voogdij vereniging te overtuigen van de juistheid van hun beslissing, maar. aldus het tuchtcol lege, mede gelet op de tijdnood waarüi men verkeerde en de duide lijke wil van de van zelfstandigheid blijk gevende achttienjarige, hebben ze niet onverantwoord gehandeld.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9