Sé IGANTISCHE UNST-GROT HOE VEILIG ZIJN GENEESMIDDELEN? Tofranil 25 Juweel met slijp-fouten moedelijk loos alarm riep weer de vraag^>|K 2 'K-PROBLEMEN spaarbekken-centrale Ito gevolgen van een H|ag bij een gelijk- kunnen ondervan- rerschillende manie- koppelnet-systeem s over zeer grote |d zijn en elkaar de junnen geven bij de iet net, is al veel wanneer het over "mswm D APRIL 1972 PAGINA H Italsperre in West Duitsland is een grote spaar- le in aanbouw waarvoor een van de grootste grotten ter wereld is gebouwd: een hal diep in de ruim honderd meter lang, 33 meter breed en 50 Een fors flatgebouw van vijftien verdiepingen met parkeerterrein zou er gemakkelijk een plaats in en. Voor dit gigantische berghol dat met explo- verbluffend korte tijd van ongeveer twee jaar tot racht, zijn nieuwe technieken gebruikt waardoor iet van een betonnen steunlaag voorzien behoeven i-centrale is een waterkrachtcentrale van de pieken in rerbruik in de spits- pm is niet nieuw. Éntig jaar geleden »n-centrale inge- ;g in Wales, in een kern-energie- mfcionele centrales itrales hebben het lat de hoeveelheid room moeilijk op vergroot en inge- Dtden. Dat betekent, ;tte afgesteld zou de hoogste vraag iren. maar dan zou uktie bestaan gedu- deel van de dag Qdvpats is dit op z'n oneconomisch wer- ^tweede plaats is het f 1 eenvoudig om die dan maar doelloos Koppelen Ggaat vallen de piek- e afname-gebieden nge tijdsverschillen fsil r ook tegen dit sy- Ïezwaren, voorname- Ische maar ook wel aard wanneer de eid zouden worden, probleem er geheel wordeneigenlijk is dan een wereld-koppelnet nood zakelijk. Er zijn ook andere methodes, waar onder het bouwen van spaarbek ken-centrales. Dit systeem houdt in, dat met behulp van de overproduk- tie in de slappe uren water van een laag naar een hoog gelegen reservoir wordt gepompt. Tijderis de piekuren kan het water dan een conventio nele waterkrachtcentrale in bedrijf houden voor een forse hoeveelheid extra stroomproduktie naast de top- produktie van de andere centrales Men vangt daarmee twee vliegen in één klap. De capaciteit van de ..ge wone" centrales kan beperkt worden omdat de spaarbekken-centrale bij springt in de piekuren, en de gewo ne centrales kunnen hun overpro- duktie in de slappe uren kwijt aan de pompen zonder hun produktie noemenswaard te verminderen. Dit systeem werkt het meest effi cient, wanneer omvang van capaci teit van de spaarbekkencentrale af gestemd is op vraag en aanbod van stroom, en als gevolg van de korte duur van de piekuren tegenover de slappe perioden moet die capaciteit van de spaarbekkens groot zijn Vandaar het gigantische project in 'Hessen, waar de Waldeck-II door de Preussen Elektra Wasserkraft GmbH in samenwerking met Sie mens wordt gebouwd. Men hoopt de centrale in 1974 in gebruik te kun nen nemen. Enorm Voor een waterkrachtcentrale is hoogteverschil tussen de bekkens evenzeer van belang als de bek ken-capaciteit. In ons vlakke landje zijn onvoldoende natuurlijke hoog teverschillen voor groots opgezette projecten van deze aard. De Waldeck-II wordt naast de al geruime tijd draaiende Waldeck-I gebouwd. Beide centrales houden hetzelfde benedenste spaarbekken, waarvan de capaciteit inmiddels is uitgebreid tot 5.4 miljard kubieke meter. Waldeck-I werkte met een boven-reservoir van 760.000 kubieke meter. Daarnaast wordt voor Wal deck-II een boven-reservoir van 4.4 miljard kubieke meter in gereedheid gebracht. Tussen bovenste en benedenste bek kens ligt 700 meter diep in de berg. de gigantische rotszaal waarin de stroom wordt opgewekt in de pieku ren. In die zaal komen vooreerst twee generatoren met een gezamen lijk vermogen van 440.000 kilowatt alsmede transformatoren en alle bijbehorende technische apparatuur. Dit qua karakter en afmetingen op merkelijke project confronteerde de ingenieurs met een reeks mijnbouw- technische problemen, die inmiddels zijn opgelost. Ankers Er moest ongeveer 150.000 kubieke meter steen worden verwijderd, eerst losgemaakt door explosieven. later afgevoerd. Men kon afzien van het aanbrengen van betonnen ver- stevigingswanden door een nieuwe techniek die het gewelf praktisch zelfdragend maakt. In de wanden werden meer dan duizend voorge spannen zware metalen ankers in de rotswand gedreven naarmate het uithollingswerk vorderde. Tij dens deze breek-operatie werd de wer king van de rotswand voortdurend tot op honderdsten millimeters nauwkeurig in de gaten gehouden er werd geen spoor van gevaarlijke beweging gevonden. Voor de aanvoer van het zware ma teriaal, waaruit de apparatuur be staat, wordt gebruik gemaakt van de achthonderd meter lange tunnel, die ook voor afvoer van het verwij derde gesteente dienstig was. De zware diepladers van de Duitse spoorwegen kunnen over een aan te leggen spoorbaan ongehinderd tot in de grot rijden om hun lasten af te leveren. Astronomie, nieuw profiel van het heelal Wetenschap en technologie door P. Bok „Astronomie, nieuw profiel van het heelal" is een onlangs verschenen bijzonder fraaie uitgave van Else vier, die de nog steeds stijgende be langstelling voor wat zich in het ons omringende heelal afspeelt, vrij wel volledig kan bevredigen. Hoe prachtig deze uitgave ook is, het is een juweel met een opmerkelijk aantal slijpfouten. Astronomie is een Nederlandse be werking van het ongeveer een jaar geleden in Amerika verschenen .Astronomy" van de Amerikaanse astronoom en deskundige op vele neven-wetenschappen prof. dr. D. H. Menzel. De redactieleiding van deze Nederlandse uitgave lag in handen van de (via de televisie ook bij leken bekendgeworden astro noom Chriet Titulaer. de vertaling werd gezorgd door J. G. Bagger- Zoals gezegd is het een prachtig boekwerk. Het is gesteld in een voor de belangstellende leek begrijpelijke taal, het munt uit door een heldere redenering in een eenvoudige termi nologie. voor het begrijpen waarvan nauwelijks enige vakkennnis nodig is. Zoals in vele uitgaven van deze aard vormen de illustraties een bij zonder attractief onderdeel. Zij zijn van hoge kwaliteit, zowel wat de fo to's als wat de tekeningen betreft. Niet alleen in hun selectie, maar ook in de uitvoering. Het boek is bovendien bijzonder „bij" wat betreft de nieuwste ont wikkelingen in de astronomische kennis. Wat dit laatste betreft is. door de duizelingwekkend snelle groei van die kennis o.m. door mid del van ruimtevaartuigen, deson danks zelfs deze uitgave niet meer geheel in overeenstemming met onze nieuwste gegevens. Dat kan ook niet verwacht worden. Een voorbeeld: de afmetingen van de manen van Mars zijn verkeerd ver meld: de juiste afmetingen zijn pas bepaald door de Mariner-9, die sinds eind vorig Jaar om de rode planeet wentelt. Het is Juist vanwege de opgesomde uitstekende kwaliteiten van de uit gave. dat wij de vele hinderlijke fouten betreuren. Dat geldt niet de zetfouten, die nu eenmaal onvermij delijk blijken te ziin, hoewel wij ons afvragen of en uitgave als deze niet herhaaldelijk aan een revisie onderworpen kan worden tot deze schoonheidsfoutjes zijn verdwenen Maar er zijn kardinale fouten, die vooral storend werken omdat het boek voor de leek bestemd is. Die leek kan niet als de vakman door deze fouten heen zien en begrijpen wat wordt bedoeld. Integendeel, hij wordt er door gefrusteerd. Van dit soort fouten willen wij en kele voorbeelden noemen. Op pag 126 is een serie foto's afgedrukt die volgens het bijschrift de „aarde-op komst op de maan" in beeld bren gen. Dat is onzin. Vanaf een punt op de maan staat de aarde altijd «indien al zichtbaar) vrijwel op de zelfde plaats aan de hemel. De aar de gaat daar niet od of onder maar verandert alleen in schijngestalte. Juist omdat de kosmische mechani ca toch al een wat moeizaam ter rein voor de leek is, werkt zo'n fout verwarrend. De serie foto's is dan ook gemaakt vanuit een om de maan cirkelende Apollo-capsule D<* volgorde van de foto's op pagina 133 onder is verkeerd. De foto-bij- schriften op de pagina's 260 en 267 zijn verwisseld Dat is hinderlijk omdat naar bijzonderheden in deae foto's wordt verwezen die nu hele maal niet meer kloppen. In het voor de leek zeer fascineren de hoofdstuk over leven elders in het heelal wordt de fundamentele tegenstelling besproken tussen anaë robe en.anaërobe levensvormen, door welke fout de hele zin van het betoog verloren gaat Juist in de aanvang van het hoofdstuk dat hierdoor aanzienlijk aan begrijpe lijkheid inboet. Het is voor een buitenstaander niet duidelijk, wie voor de vele „slijpfou ten in dit juweel" aansprakelijk ia: de schrijver «onwaarschijnlijk), de vertaler, degene onder wiens redac tie de bewerking tot stand kwam of de uitgever Het is echter te hopen, dat zij tezamen een wat zorgvuldi ger controle kunnen uitoefenen op een eventuele tweede druk, die wij ondanks deze kritiek gaarne zouden zien verschijnen Omdat het in we zen een heel bijzondere uitgave is! wrrkf iT ijn geneesmiddelen wanneer zq volgens voorschrift likt? Zowel de patiënt als de arts en de farmaceu- Si ie zouden hierop natuurlijk het allerliefst „abso- V Wen, maar dat is niet reëel. Wel kan worden ge- »ns land de voorzorgen bijzonder groot zqn, en dat camenten (uitsluitend met of zonder recept ver handel komen, waarvan niet met aan zekerheid arschijnlijkheid gezegd kan worden dat zij „veilig" ft" héél lange weg tussen het denkbeeld om een «smiddel te ontwikkelen en de mond van de niet alleen omdat het met soortge lijke verschijnselen in verband werd gebracht, maar omdat het wederom McBride was, die de medische we reld op enkele relaties tussen imi- pramine-gebruik en misvormde ba- bies wees. McBride kwam tot zijn opmerking aan de hand van slechts drie gevallen. De Australische ge neesmiddelencommissie onderzocht deze gevallen en kwam tot de con clusie dat twee niets met het ge bruik van imipramine te maken hadden. Een causaal verband werd cept verkrijgbaar. De arts kon beoordelen, oi deze neveneffecten al of niet in een bepaald geval zouden opwegen tegen de heilzame werking in ernstige depressieve gevallen. Het gaat hierbij dus om heel iets anders dan een hoofdpijnmiddeltje of een tabletje tegen slecht slapen. Hoewel het tofranil-alarm van McBride waarschijnlijk ongegrond is geweest, roept het geval toch wéér de vraag op, of eventuele (.zeer) schadelijke gevolgen van een geneesmiddel dan niet van tevoren zijn vast te stellen, voordat zich een ramp voltrekt. Zoals gezegd is (.zeker in Neder land) de weg van eerste begin van de ontwikkeling van een geneesmid del naar de mond van de patiënt lang en bezaaid met hindernissen. Het is een soort afvalrace, waarin slechts één van de vijfduizend stof fen. waarmee de research begint, door de finish gaat: toestemming van de overheid om het middel in de handel te brengen. Bij de ontwikkeling zelf vallen tel- hierop nog eens te geruchten over de (jjl Dramine of tofranil de eerste periode ïrschap De onrust hten was begrijpe- Dog vers in het ge- j|j drama van sof te- de. Er bestaan ech- pillen tussen beide •er straks meer. uw geheugen even ;1 sof tenon kwam in de handel ft research en con- flijke bijwerkingen. het eerste slaap- onplezierit - neven- ®d waarvan het in ka. Duitsland) zon- ibaar werd. In een recept ver- rd het middel tomstige reden ge ks in 1961 werd on- Absolute garantie tegen onvoorziene neven-effecten een onbereikbaar ideaal, maar voorzorgen bijzonder groot afhankelijk van elkaar door een Duitse arts en door zijn Australi sche collega McBride verband ge legd tussen gebruik van softenon in de eerste maanden van de zwanger schap en de geboorte nadier van zwaar misvormde babies. Een pijl snel onderzoek in vele landen bracht toen aan het licht, dat in derdaad softenon in zeer vele geval len in verband te brengen was met dergelijke misvormingen, waarop het middel werd uitgebannen. De recente onrust over tofranil «of imipramine zoals het o.a in Austra lië heet) was temeer begrijpelijk in het derde geval niet aangetoond. Overigens is er nog een groot ver schil met softenon. Dat was een „gewoon" slaapmiddel waarvan men geen nadelige bijwerkingen kende Bij trof anil, (dat sinds 1958 bij ons in de handel is, en waarvan al 190 miljoen doses zijn verkocht) is dat niet het geval. Het is een genees middel tegen zwaarmoedigheid en melancholie in de meest ernstige vorm, zo ernstige depressies zelfs dat zij tot zelfmoord kunnen leiden. Gebruik brengt een groot aantal neven-effecten mee, waarvan som mige van vrij ernstige aard. Daar om was tofranil uitsluitend op re- kens geteste middelen af b.v. op grond van chemische bezwaren, op grond van onbestendigheid tegen b.v. temperatuur-gevoeligheid, op grond van aangetoonde neven-effec ten bij dierproeven en andere gron den. In een bepaald stadium zijn vooral dierproeven van uitermate groot be lang, maar zij kunnen nu eenmaal geen absoluut uitsluitsel geven Mensen zijn anders dan dieren, die onderling ook weer enorm verschil len. Juist invloeden van middelen op het nageslacht vormen een ern stig test-probleem. Daarvoor moeten dieren gebruikt worden, die een veel kortere levenscyclus dan de mens hebben teneinde voldoende proeven te kunnen nemen binnen een aan vaardbare tijd. En daarin ligt een van de grote moeilijkheden, omdat wel vaststaat dat juist bij geheel verschillende levenscycli de reacties tijdens zwangerschappen sterk kun nen verschillen. Het hele reproduc tieproces is trouwens zo soort-ei gen, dat definitieve conclusies over onschadelijkheid voor de mens aan de hand van dierproeven zeer moei lijk zijn. ongelooflijk veel tijd, mankracht en geduld eisen. Dat al les kost bovendien enorm veel geld. Ergens moet een «arbitraire) lijn getrokken worden dat het nu wel genoeg uitgeprobeerd is. om te voorkomen dat uiteindelijk een middel ontwikkeld is dat „absoluut veilig" is, maar dan door de ont wikkelingskosten onbetaalbaar is ge worden voor zelfs de rijkste pa tiënt. Er komt, wanneer alle voorgaande hordes in de ontwikkeling zijn ge nomen. een stadium dat het middel beproefd wordt op mensen, vrijwilli gers. Maar om er aan de hand van deze mensen-proeven zekerheid over te verkrijgen dat een onvermoede nevenwerking in sl.chts één op de 500 gevallen voorkomt, moeten op grond van statistische wetten al meer dan 1000 vrijwilligers het ne venverschijnsel niet optreden. Een één op de 500 is nog niet een6 zo'n grote veiligheid. Wanneer het dan nog gaat om effecten op het nageslacht realiseert men zich pas goed (want dan moeten duizend vrouwen vrijwillig hun baby voor de test in gevaar brengen) hoe moei lijk en eigenlijk ondoenlijk het is. om Juist deze betrekkelijke veilig heid van een geneesmiddel te berei ken I Onder deze omstandigheden komt een nevenwerking «vaak zeldzame) pas lange tijd na het in de handel brengen van een geneesmiddel aan het voetlicht. En dan nog alleen, wanneer verband gelegd kan wor den tussen geneesmiddel en ziekte verschijnsel als nevenwerking. In dit verband zou het van belang zijn, ergens per land centraal te re gistreren welke geneesmiddelen ie dereen wanneer en in welke mate gebruikt heeft en welke ziektever schijnselen zich bij ieder wanneer en hoe hebben voorgedaan. Daar zouden statistici conclusies uit kun nen trekken, die eventuele niet on derkende nevenwerkingen veel eer der aan het daglicht brengen dan door de toevallige oplettendheid van een arts, die toevallig een aantal gevallen te behandelen krijgt, waar in sprake is van dit neven-effect. Het is duidelijk, dat een dergelijke organisatie niet doenlijk is. De mankracht ontbreekt er voor, het gaat teveel kosten (de gezondheids zorg wordt toch al vrijwel onbetaal baar). en bovendien zou dit een vrij forse inbreuk zijn in onze opvattin gen over privacy Wel kan de oonclusie getrokken worden, dat meer zelf-medicatie dia de gezondheidszorg goedkoper zou kunnen maken en daardoor effec tiever zou kunnen zijn «artsen heb ben dan meer tijd voor de werkelijk ernstiger gevallen) ook een zeer groot bezwaar heeft. Gebruik van geneesmiddelen en optreden van ziekteverschijnselen onttrekken zich dan steeds meer aan de controle van medici, die daardoor minder gelegenheid krijgen om het optre den van nevenverschijnselen van medicamenten te onderkennen. Zoals McBride gedaaan heeft met softenon, waardoor een nog veel groter ramp voorkomen is, en zöals hij waarschijnlijk ten onrechte ook meende te moeten concluderen ten aanzien van tofranil.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17