'Als ASC geen kampioen wordt, stort de club niet in elkaar" BENFICA-AJAX Zwarthandelaars alternatieve loketten EN BOERS AAN VOORAVOND VAN BESLISSINGSWEDSTRIJD A.S.C. -Vredenburch ZUID-AFRIKA OPNIEUW UITGESLOTEN Bert Hawthorne tijdens training verongelukt G.D.A.-Hillegom QuickBoys-Lugdunum Koersen Nootdorp £jj J^RDAG 15 APRIL 1972 SPORT PAGINA 13 Een berichtje in de krant: Prins Bernhard heeft de wens te kennen gegeven de wedstrijd Ajax-Benfica te bezoeken. De kans dat Prins Claus ook komt, is niet uitgesloten. Hij moest er nog even over nadenken. Dat was dan op de avond dat de wedstrijd gespeeld zou worden. Opeens vroeg ik me af, of het Ajax-bestuur, met name de heer Westrik die de kaartverdeling Door Nico Scheepmaker regelt, voor alle zekerheid altijd een handvol kaarten tot het laatste moment achter de hand houdt, voor het geval de een of andere hoogwaardigheidsbekle der opeens trek krijgt te gaan kijken naar iets waar hij anders nooit belangstelling voor toont. Want de moeilijkheid met gasten als Prins Bernhard is na tuurlijk, dat je ze niet naar vak AA kunt verwijzen: "U zit dan wel in de regen en met het hek pal voor uw snufferd, maar dat zult u wel niet erg vinden, u mag nog blij zijn dat ik op zo'n laat tijdstip nog een kaartje voor u heb weten te versieren" Nee. de Prins moet op de mooiste plaats zitten, midden vooraan, in de ereloge, dus dat betekent, dat degeen die oor spronkelijk midden vooraan, in de ereloge zou zitten, nu een plaatsje moet opschuiven, ten koste van degene die bijna in het midden zat. en die moet ook weer een plaatsje naar links etcetera, totdat er op het laatst iemand van de bank afvalt, op zijn stuitje op de koude beton nen trap. Dat was in dit geval, als ik mij goed herinner, wethouder Verhey voor sportzaken, die wel iswaar niet op de trap hoefde te zitten, maar op de tweede rij terecht kwam, waar. uiteraard, een ander weer voor hem plaats moest maken. Enzovoorts enzo voorts. Bij die ene Europa-cup- wedsitryd die Ajax in zijn eigen stadion speelde (ik ben vergeten welke dat was), hebben de be stuursleden Van Praag, Timman en Westrik de hele wedstrijd moeten staan, omdat hun plaat sen ingenomen waren door 'ho ge gasten", die vermoedelijk ook wat laat op het briljante idee gekomen waren om te komen kijken Maar dat waren de Ajax-be- stuursleden dit keer niet van plan, tenslotte waren zij nu niet gastheren, maar was het Olym pisch Stadion gastheer, zij wa ren slechts de gasten die het stadion betaalden voor hun aan wezigheid. In feite waren de Ajax-bestuursleden bij Ajax- Benfica de allerhoogste gasten, want zij brachten poen mee, ter wijl Prins Bernhard alleen maar zijn anjer had meegenomen. "En hij zal ook wel niet voor zy'n kaartje betaald hebben", veron derstelde ik. "Net zo min als jij", zei Westrik boordevol binnen pret. Overigens was het weer een probleem minder dat Prins Claus achteraf toch niet kwam opdagen dat scheelde weer want prins Bernhard kwam natuur lijk niet in zijn eentje, hij kwam met zijn zevenen Willy Dullens, een van de grootste talenten die we hadden, maar zoals u weet door twee knieblessures "in de knop ge broken'", verscheen vóór de wed strijd met zijn vrouw in de be stuurskamer. Sinds Ajax v>oor hem een benefietwedistrijd orga niseerde (de enige geslaagde benefietwedstrijd die ooit in Ne derland gehouden is), lijkt de band tussen hem en Ajax on verbrekelijk, ik zie hem tenmin ste geregeld bij dit soort top wedstrijden. het zou mij niet verbazen als hij steeds een uit nodiging kreeg. In zijn wegwijzer door het Nederlandse voetbal schrijft Hans Molenaar over hem "Dul lens, Willy (29.1.45). Voormalig talentvolle speler van Sittardia, die 4 int. op zijn naam bracht. Zag zijn veelbelovende carrière afgebroken toen hij na een blessure in dec. 1966 in 1968 definitief voor voetbal werd af gekeurd. Een benefietwedstrijd bracht hem f 170.000 op, maar terugkeer in voetbal, zelfs als trainer, bleek onmogelijk". Ik heb hem zien spelen, in het Nederlands elftal, hij was de beste man van het veld, ge speend van plankenkoorts, een waarlijk groot talent, dat niet eens de kans kreeg zich (zoals Henk Groot) tot een waarde volle scout of gezaghebbende spelomtrafelaar te ontwikkelen voordat hij uit de strijd gewor pen werd. We stonden vóór Ajax-Ben fica in de bestuurskamer met elkaar te praten, Jac. van Zan ten (begeleider Nederlands elf tal), Ruud van den Hemde (sportredacteur De Tijd)bondis- coach Fadrhonc en ik, toen Wil ly Dullens binnenkwam, en ons even de hand kwam schudden. En wat zei de brave Franrtisek Fadrhonc toen, als doorslaand bewijs dat roem vergankelijk is (of dat geheugens splijtbaar zijn?), ook hij drukte Willy Dul lens de hand en zei: "Ik ken je gezicht wel, maar namen ben ik vergeten". D'66-raadslid mr. E. van Ant werpen heeft er by de burge meester en wethouders van Am sterdam met klem op aange drongen een halt toe te roepen aan de zwarte handel in toe gangsbewijzen voor belangrijke Ajax-wedstryden. Van Antwer pen bracht daarbij in herinne ring. dat hy hetzelfde al ge vraagd had in november vorig jaar, omdat het voor iemand met een smalle beurs vrijwel on mogelijk is een belangrijke Ajax- wedstrijd bij te wonen. Burgemeester en wethouders van Amsterdam (die lui doen altijd alles samen, ook als zij het verkeerd hebben gedaan in de herft. om even de dichter Hans Lodeizen te citeren) antwoord den vorig jaar dat zij een aantal politiemensen speciaal met con trole op zwarte handel in Ajax- kaarten zouden belasten, en Van Antwerpen wil nu weten, wat nu eigenlijk de exacte resultaten zijn van dit verscherpte politie optreden. Het toeval wil, dat ik belang rijk feitenmateriaal op tafel kan leggen. De woensdagmiddag vóór Ajax-Benfica begon moest ik bij het Olympisch Stadion mijn perskaart afhalen, en ik was daar zeer bijtijds, wan't je kan nooit weten, met die wind van de laatste tijd. Het wemelde toen al van de zwarte-kaarten-ver- kopers, ik schat dat er een stuk of tien heb zien rondscharrelen. Toen ik mij kaartje eenmaal had afgehaald, ging ik nog even poolshoogte nemen, en een man van een jaar of dertig schoot op me af, om te vragen of ik nog wat hebben wou. Een kameraad van hem floot, en schudde uit drukkelijk van nee, waarna de ander afdroop. Even bekroop mij het onaan gename gevoel dat ik eruit zag als een "stille" (ik ben geen druktemaker, maar er is nog wel verschil tussen een druktemaker en een stille), maar die ander, ook een jaar of dertig,, legde amioaal zijn arm om mijn schou der toen ik hem vroeg of hij me voor de politie aan zag en zei: "Welnee, maar jij bent toch de bekende sportjournalist, jij hebt toch geen kaartje nodig?" Ik beaamde het. "Zyn er dan nog zoveel kaartjes te koop?" vroeg ik. Hij haalde een bundeltje uit zijn zak, van alle rangen en standen, en zei: plaatsen zat. Ik verkoop ze voor de gewone prijs. We zitten weer eens met een strop vandaag". Inderdaad had: ik plaatsen voor de aangegeven prijs van hem kunnen krijgen, de verlei ding was groot, maar helaas had ik geen tijd om er de vol gende uren mee te lopen leuren om ze voor de dubbele prys te verkopen. Bovendien geloof ik, dat de prijzen wel wat gestegen zullen zijn naarmate het aan- vangsuur van Ajax-Benfica vor derde. "Loont het nu eigenlijk een beetje?" vroeg ik, want ik ben in deze tijd van recessie altijd erg bezorgd over de levenskan sen van mijn medemensen. Het bleek erg afhankelijk te zijn van het weer, en van de stad, want Amsterdammers lopen niet zo hard, verzekerde hy me. "Maar ja, je moet wat doen' voor de kost", voegde hij eraan toe. Zo dat is dat. De zwarthande laars die er stonden, maakten op mij allemaal de indruk van mannen of jongens met een smalle beurs, die in plaats van te dure worstjes te dure kaartjes wilde verkopen. En politie heb ik niet gezien. De handel ge beurde volstrekt open en bloot, zoals enkele maanden geleden ook in Den Haag, toen ik een jongen kaartjes hoorde aanbie den terwijl er een agent op pre cies twee meter afstand van hem stond. Volgens mij be schouwt de politie die zwart handelaars als alternatieve lo ketten, waar je alleen wat meer moet betalen in ruil voor het gemak dat je niet helemaal voor over hoeft te buigen om door dat luikje heen te kunnen kijken. LEIDEN Twee treffende uitspraken van ASC' aan voerder Ben Boers aan de vooravond van de beslissings wedstrijd tegen Vredenburch om het kampioenschap van de vierde klasse, ddt de fees telijkheden rond de viering van het 80-jarig bestaan van heidens oudste voetbalclub straks extra luister kan bij zetten: „Waarom zouden die lui méér goals maken dan ivij?" ,,Het zou toch geweldig fijn zijn voor al die ouwe sup porters, die nu al 24 jaar wachtenals wij eindelijk eeris uit de vierde klasse ko men". Ben Boers (28 jaar, offi cieel reserve-aanvoerder, maar morgenmiddag op het Blauw Zwart-terrein in Was senaar drager van de leiding gevende band omdat Bobby Logger met een ernstige'juk beenfractuur is uitgescha keld) praat zoals hij voetbalt. Met een zelfverzekerde rust, vol vertrouwen, direct en zonder veel franjes. En met een even nuchtere als inspi rerende „kijk": op de toekomst (als der de- of als vierdeklasser: „Maar dan worden wij vol gend jaar wel kampioen" op het heden („De sfeer is nog nooit zo goed geweest) en op het zo roemrijke verleden (in 1927 stelden de roodzwarten hun plaats in de eerste klasse veilig door uit gerekend Feyenoord met 2-1 te verslaan, waardoor niet Feyenoord maar Sparta kam pioen werd: „Dat hóórt erbij: maar men moet óók vooruit durven denken"). EIDEN ASC wórdt kamp ioen. „Als het morgen niet :urt, dan zeker volgend jaar", meent (gelegenheids) e< roerder Ben Broers, die voor die „prognose" slechts wijzen op de zo noodzakelijke onderbouw, waarop de arten de laatste jaren hun (top) prestaties hebben >et*&uwd. Boers, zelfverzekerd en hoopvol: „ASC stort niet in elkaar, als het niet lukt. Maar waarom zou het leleinlijk mislukken* Twee jaar geleden werden de A-ju- jen en het derde elftal kampioen. Vorig jaar veroverde d tweede elftal de titel en de promotie naar de reserves de KNVB. Dit jaar zijn wij dus gewoon met het eerste de beurt liet simpele "logica" typeert het vertrouwen van Ben Boers, t hij direct, de laatste te zul- n, die de beslissingswedstrijd Vredenburch, morgenmiddag assenaar, als een "zacht eitje" ouwt. Boers nadenkend, óók thuis 20. uit 21)"Ik weet niet. of het nu een voordeel of een nadeel is, dat wij tweemaal van Vreden gemiddelde heeft: 3922 tegen 39 34 en dus na een eventuele tweede beslissingswedstrijd èn verlenging de titel krijgt toegewezen het veld in: zonder aan voerder/ausputzer Bobby Logger, die twee weken gele den bij UDO tijdens een ongeluk kige botsing een vrij ernstige hoofdblessure opliep. Boers: "Dat Bobby geblesseerd is. is vreselijk jammer. Want mét Bob hadden we nog meer kans gemaakt". Met het wegvallen van laatste vaak excellerende man Bobby Logger is ASC op het kritische mo ment overigens niet teruggevallen. De laatste competitiewedstrijd te gen Spoorwijk leverde een duide lijke 30 overwinning op (Boers: "Die nul tegen was erg belangrijk") en dat mag gerust worden ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur BESLISSINGSWEDSTRIJD Terrein Blauw Zwart, Wassenaar. Katwijkseweg t.o. Duinrell. Staanplaatsen f 1,tribune f 1,50 burch hebben gewonnen. Wij weten schouwd als een bewijs van de sterk Onvlee competitieduels Ie Hagenaars (tweemaal winst: nu natuurlijk, dat wij ze ook esn derde keer kunnen pakken. Maar die jongens zullen echt niet verge ten zijn. dat wij tweemaal hebben gewonnen en hoe dat ongeveer ge gaan is. Handicap ASC gaat morgenmiddag met nog een "handicap" tegen Vredenburch dat overigens een iets beter doel- Met de krant naar de Europacup- wedstrijd op 19 april I dag vliegen f 295, Vertrek Schiphol op 19 april: plm. 9.00 uur Inbegrepen: de gehele reis van Schiphol tot en met het stadion. Reis-, bagage- en ongevallenverzekering. Verzekering niet doorgaan van de wed strijd. Maaltijden in het vliegtuig. Goede zitplaatsen in het stadion. 3 dagen vliegenf 425, Vertrek Schiphol 18 april plm. 10.00 uur Terug Schiphol 20 april plm. 18.30 uur. Inbegrepen al het bovenstaande plus twee overnachtingen in 2 en 3 persoons kamers met douche, half pension. Sight seeingtour op woensdagmorgen. Opgeven en inlichtingen Witte Singel I, Leiden Deze reizen organiseren wij in samenwerking met Reisbureau De Magneet in Alkmaar. gegroeide kracht - in - de -breed te. Weet Ben Boers, van origine centrale verdediger (jarenlang bij de Haagse Postduiven, óók in zijn, eerste seizoen bij ASC) maar naast Logger en voor-stopper Wim Maass „omgeturnd" tot een extra verdedi ger op het middenveld: "Het elftal staat of valt niet meer met één of twee spelers. Natuurlijk was Bob een sleutelfiguur. Maar hij was één van de vier, vijf spelers, die het elftal kunnen maken. Dat hij is weggevallen is natuurlijk jammer, maar niet direct meer fataal". Tussen haakjes: ASC heeft dit seizoen méér tegenslagen weten op te vangen. Na twee maanden besloot oud UVS'er Mattie Kantebeen, toch in no-time centrale spelverdeler ge worden, zich terug te trekken om :>llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN Veel oudere ASC'ers zullen morgenmiddag het terrein van Blauw Zwart met enige vrees betre den: in 1957, toen de roodwzarten in 4A kampioen waren geworden en er nog een halve competitie tussen de vier kampioenen om twee plaat sen in de derde klasse moest worden gespeeld, ging uitgerekend in Wasse naar de promotic-kans verloren. Dat gebeurde in een extra-beslissingswed strijd tegen Rijswijk: 04 zijn studie aan de Academie voor L.O. niet in gevaar te brengen. Even vóór de kerst raakte Boers-zèlf een maand op non-actief wegens een gebroken sleutelbeen. Maar beide malen wist de teruggekeerde trai ner Ton Kantebeen zijn formatie aan te passen en zonder veel kleer scheuren door de moeilijke wedstrij den heen te loodsen) Sfeer Die krachtige mentaliteitsverbete ring bespeurt Ben Boers "over de hele linie. De sfeer in de club is enorm goed. Toen ik mijn sleutel been had gebroken, heb ik erg veel aanloop gehad. Net als Bobby nu. Alles loopt gewoon erg prettig. Neem alleen al het zaalvoetbalbij veel verenigingen is dat kennelijk nog al een moeilijk punt. Maar bij ASC nauwelijks: het is fijn opgelost. Tussen bestuur, trainer en spelers. En ik geloof, dat iedereen aan het zaalvoetbal plezier heeft beleefd. De supporters, omdat wij toch als twee de zijn geëindigd. Het bestuur, om dat er geen enkel probleem is ont staan. De trainer, omdat alle spe lers veldvoetbal als nummer één bleven beschouwen. En wij als spe lers. omdat wij er vreselijk veel lol aan hebben beleefd". Die "lol" heeft er trouwens toe bijgedragen, dat ASC het kampioen schap en het felbegeerde derdeklas serschap (dat in 1948 verloren ging) binnen bereik heeft. Boers weer: "Wij hebben er echt profijt van ge had. In de zaal hebben we leren kijken, rust gekregen in ons spel. Omdat Je bij zaalvoetbal ook veel eerder een paar tegendoelpunten krijgt, hebben we wat dat betreft leren incasseren. Een achterstand doet ons veel minder, het brengt ons in ieder geval niet meer in paniek. Op het veld hebben we dit seizoen KOPENHAGEN Zuid-Afrlka zal niet mogen deelnemen aan het toernooi om de Davis Cup. Deze be slissing is gisteren in Kopenhagen genomen tijdens een vergadering van 'n speciale Davis Cup-commissie. De commissie kwam daarmee terug op een in januari in Londen genomen besluit Zuid-Afrika weer toe te laten tot het toernooi. Heidelberg De Nieuwzeelander Bert Hawthorne is gisteren op het circuit van Hockenheim bij Heidel- berg tijdens de training voor een internationale autorace verongelukt toen zijn renwagen na een botsing in brand vloog. By het ingaan van een bocht botste de coureur uit Nieuw- Zeeland tegen de March 712 van de Duitser Bert Teubeek. Hawthorne raakte de macht over het stuur kwijt. De wagen vatte vlam en Hawthorne zag geen kans deze te verlaten. Na het blussen van de brand konden brandweerlieden de coureur pas uit het wrak bevrijden. Op weg naar het ziekenhuis overleed Hawthorne aan zyn verwondingen. Ton Kantebeen blééf in succes geloven ADVERTENTIE UVS Sportpark Kikkerpolder Zondag 2.30 uur BESLISSINGSWEDSTRIJD Alle rangen f 1.Jongens f 0,50. UVS-diploma's niet geldig. daardoor ook een aantal wedstrij den gewonnen of tenminste nog gered (Concordia-uit: 33 na 3—1) die we anders hadden verlo- Doelpunten De cijfers en het vertoonde spel benadrukken de bewust gestimuleer de Nieuwe Stijl Ben Boers: "Vooral trainer Kantebeen heeft er erg veel toe bijgedragen: hij is al tijd in het succes blijven geloven en dat is toch beslissend geweest, al heeft Warmunda de kans zelf uit handen gegeven" bij ASC. De roodzwarten hebben dit seizoen 39 doelpunten gescoord en die produk- tie is Jarenlang een utopie geweest. Boers verder analyserend: "Die doelpunten tikken lekker aan. Maar die doelpunten zijn bovendien niet door één of twee spelers gemaakt. Het hele elftal heeft gescoord en dat is feitelijk nog belangrijker". Op de topscorerslijst van ASC staat verdediger Ben Boers met 9 doelpunten ("Het is een kwestie van durf en vertrouwen geworden: als ik opkom wordt achter mijn plaats overgenomen en wordt Ik voor vaak op het juiste moment aangespeeld") achter Hans Dreef (13) op de twee de plaats. Misschien wel het beste bewijs hoe sterk en hoe zeker ASC is geworden. Ben Boers balletje hoog houden, ASC hoog houden (Foto Holvast) Voetbal De tuchtcommissde van de KNVB heeft de Vitesse-speler Van Kerkhof voor twee bindende wedstrijden geschorst in verband met ruw en onbeheerst aanvallen van een tegenstander in de wedstrijd Vites seTelstar op 9 april. IJshockey Tsjecho-Slowakye heeft gisteren in Praag in een wed strijd voor het wereldkampioenschap ijshockey een tamelijk moeizame zege behaald op Finland: 53. Rusland won met 112 van Zweden. Gewichtheffen Tijdens de Russische kampioenschappen ge wichtheffen in Tallin heeft David Rigert drie wereldrecords in de half- zwaargewichtklasse verbeterd. De nieuwe records zijn: trekken: 165.5 kilogram (wa6 165 kg), stoten: 210 kg (was 208 kg), drie Olympische oefe ningen: 555 kg (was 552.5 kg). ADVERTENTIE Zilveren Molen Toernooi DINSDAG 18 APRIL, 8 uur nm. LFC terrein, Boshuizerka-'e. Basketbal Een Nederlandse basketbalselectie, die deelneemt aan een toernooi in Sofia, heeft gister avond met 6783 verloren in Oost- Berlyn. Wielrennen Rusland heeft gisteren de vierde etappe, van de Ronde van Marokko, een ploegen tijdrit over 60 kilometer tussen Fes en Meknes gewonnen. De Russen reden de afstand in 1 uur 14 minu ten en 0.8 seconden. Nederland ein digde in 1.18.04 als vijfde. NOOTDORP De uitslagen van de gisteravond in Nootdorp gehouden dra verijen zljn: Anjum-prljs (eerste afd.): 1. Jolan- Anjum-prljs (2de aid.): 1. Korstina (J. van Dooyeweerd) (1.32,5); 2. Jum. - - - T. r (J. van Dooyeweerd) (1.30.2); 2. Ideal Flight; 3. Johanna H Toto: w. 2.30; pl. 1.50, 1.70; kopp. 15.10; trio 108.80. Appelscha-prys (eerste afd.): 1. Ju weeltje Carlos (M. Bouwhuis) (1.31.1): 2. Jeroen Bellwln; 3. Honna Hanover. Toto: w. 2.40; pl. 1.40. 3.70. 2.80; kopp. 17.40. Arkel-prijs: 1. Istanbul (C. Rooden- rijs) (1.28.0); 2. Guit; 3. Janky Buiten zorg. Toto: w. 6.00; pl. 1.90. 2.40. 1.50; kopp. 11.40; trio 260.30. Apeldoorn-prijs: 1. Happy First (K. Woudstra) (1.25.0); 2. Dumos; 3. Gra vin Rita W. Toto: w. 4.60; pl. 3.80, 4.30; kopp. 10,10. Arnetnulden-prljs: 1. Junlbes B (A. Suykerbuyk) (1.27.0)2. Hidda Dear; 3. Flits. Toto: w. 4.50; pl. 2.70, 1.80, 2.80; kopp. 4.30; trio 208.40. Anna Paulowna-prys: 1. Jlmmy Boy (J. van Dooyeweert) (1.29.8); 2. Jupi ter D; 3. Illona Roodnoot. Toto: w. 1.70; pl. 1.20. 1.50; kopp. 2.40. Asperen-prijs: 1. Bce Buitenzorg (P. r~ppejan) (1.28.2); 2. Iwnn Mac H; Habanera. Toto: w. 2.-; pl. 1.60. 1.40. Koppejan) (1.28.2); 2. Iwnn Mac H; 3. Habanera. Toto: w. 2.-; pl. 2.60; kopp. 5.10; trio 79.40. Appelscha-prys (tweede afd.)1 Ivan Hanocver (H. Poons) (1.29.5); 2 Joris Six; 3. Jungfrau. Toto: w. 3.20; pl. 1.30. 1.40. 1.40; kopp. 10.-. Totale omzet f 138.845.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13