Voetbaltrainer in branding TWEE VAN DE ZES WERKLOZEN Jaap van der Leek kar me nog meer vertellen Met ZFC BOB JANSE SECRETARIS-GENERAAL JAAP VAN DER LECK: „Zo kan het niet langer 99 naar de 3de klas sa EXTRA ZATERDAG 15 Al En zo leuk is Jin vak met altijd Het aanbod van trainers met een A-diploma heeft al lang de vraag vele malen overtroffen. Per 1 januari van dit jaar wa ren er 95 A-licenties ingeschre ven. Het betaalde voetbal, de ar beidsmarkt van de A-oeflenmees- ters, telt 39 clubs. Negen vereni gingen hebben een buitenlander in dienst: Hughes (Go Ahead E), Linder (PSV), Happel (Feyenoorö), Kovac-s (Ajax), Je- zek (FC Den Haag), Schwartz (Sparta), Talbot (Eindhoven), Gesell (FC VVV) en Zalai (PEC Zwolle). Hughes en Linder door liepen de A-cursus in Nederland. Het rekensommetje: van de 95 A-trainers werken er 63 beneden hun stand. Dat is circa 66 pet. Ook onder de lager gediplomeer de oefenmeesters moeten er ve len met minder genoegen nemen De cijfers: 295 B'ers voor 133 mogelijkheden. Maar daarvan profiteren slechts zestig trainers met een B-bevoegdheid. Dat im pliceert dat 235 B-licentiehou ders onder hun niveau trainen. Of wel een overschot van 80 pet. Dat gaat zo door in de C-sector (541 diploma's, 597 clubs, 240 trainers op hun plaats, 285 te laag of wel 53 pot) en in de B- groep (3231 diploma's, 1908 zoe ken, 373 beschikbare plaatsen, waarvan 259 voor trainers met een B-licentie). Kortom, een alarmerende situa tie, die ingrijpen gebiedt. Op deze pagina, onder redactie van Rob Vente en Lex Muller, een schets van de ernst, die diep is geworteld in het toch al onzeke re bestaan van de trainer (het eerste offer bij te slechte resul taten) ROTTERDAM Bob Janse, 51 jaar en vanaf zijn twintigste in het trainersvak, grinnikte sma lend: „Oh ja, de oplossingen die Jaap van der Leek voor het pro bleem van het trainersoverschot geeft, zijn prachtig. Dat wel. Maar, we leven in Nederland, hè. En hier heb je in de top van het betaalde voetbal, bij de clubs, nog altijd te maken met mensen die het veel beter denken te weten dan de echte vakman. Zolang dat zo is, blijf je toch ei genlijk maar wat aanklungelen. Er zijn nog steeds bestuursleden die het liefst een trainer, een manager, een coach of een directeur sportief zien, die keurig in hun privé-straat- je passen; die bereid zijn om braaf in het gareel van het almachtige bestuur te lopen. En daardoor is het absurde mogelijk, dat ineens mannen bij een club een functie krijgen, die altijd hun boterham op een kantoorkruk verdiend hebben, in de verzekeringen werkten of soep-in-blik produceerden. Zo'n man kan dan tot directeur sportief of iets dergelijks gebombar deerd worden, waardoor er iemand die zijn hele leven in het voetbal heeft gezeten - een wat ouder geworden trainer bijvoorbeeld - bui tenspel worden gezet". „En voor de trainer stellen ze dan soms een heel jonge knaap aan. Oh ja, wel eentje met een keurige diplo ma op zak. Een jongen met een -en dit meen ik werkelijk honderd pro cent oprecht- een prachtige oplei ding. Maar een jongen zonder prak tijkervaring, die dan maar meteen meedogenloos voor de leeuwen Bob Janse buitenlandse trainers vaak lachertjes wordt gegooid. Kijk, zoiets zou toch niet mogen gebeuren. Een Cios-Jon- gen zou in het begin onder een ge routineerde trainer moeten komen, die hem leidt, helpt Zoals bijvoorbeeld met Leo Steeg- man is gebeurt, die eerst onder Kessler en Schwartz w-erkte en nu bij Sparta op eigen benen komt te staan". Doodzonde 1 „Sommige clubs vinden het boven dien doodzonde van elke cent die aan een vakbekwame jeugdtrainer wordt gespendeerd. Iemand die ten slotte voor de opvolgers van een Jaap van der Leek Twintig A-trainers zijn in dienst van een amateurclub. Eén van hen, Simon Kistema- ker (31), daalde met ZFC af J naar de derde klas B (West I). Na de sanering hield de opge- ruimde club zich keurig aan het contract, dat nog een jaar 1 voortduurde. Ondertussen ver- ij lengde Kistemaker zijn liaison ï-j met ZFC voor nog eens drie i seizofencn. „Als full-timetrainer. ZFC blijkt er het geld voor te hebben. Hoewel het achttien spelers kwijtraakte, staat het •j bovenaan. Het wil zo snel moge- 1 lijk hogerop naar de eerste 'J klas. Nee, ik dacht niet, dat j het terugverlangt naar het be- 1 taalde voetbal. Het trekt nu 3 meer toeschouwers dan ooit". TILBURG Het bedenkelijke perspectief: over vijf jaar moet 82 procent van de dan bevoegde A-trainers zich „verlagen" tot een amateurclub. Toch is ook deze massa specifiek opgeleid voor coaching in het betaalde voetbal. Die overbodige 82 pro cent verzadigt op haar beurt de markt voor de B-oefenmeesters, die hooguit terecht kunnen in de derde klas. Nu al zijn beide cursussen welvaartsduur. Hoeveel bedraagt over vijf jaar het in talloze gevallen weggegooide geld? Deze „negatieve" toe komstanalyse is één van de statistieken, opgesteld door Jaap van der Leek (60), secretaris-generaal van de WON (Vereni ging van Voetbal Oefenmeesters in Nederland). Als geen ander kent hij deze materie. Liefst 34 jaar was hij als trainer ver bonden aan ettelijke clubs, zoals DOS, SC Enschede, Feyenoord, DWS en Willem II. Van die 34 jaar besteedde hij er vijf aan het Nederlands elftal. Er tussendoor, vanaf '46 tot '65, gaf hij vorm aan het cursuswerk. De huidige opzet van de trainers scholing dateert van '62. Twee jaar later feliciteerde Van der Leek In Michels, Brand en Coer- ver zijn eerste afgestudeerde leerlingen. De lichting daarop passeerdenvan de vijftien exa- minanten, opnieuw maar drie (Rijvers, Knobel, Van der Hart de eisen. Jaap van der Leek bracht daarmee in Nederland de eerste generatie A-trainers uit eigen kweek. Voor dien trokken de welgestelde clubs uitsluitend buitenlanders aan. Van der Leek: „Hun komst was toender- tijd noodzakelijk voor onze ontwik keling. Onze mensen waren nog niet van dergelijke kwaliteit, dat zij het alleen konden doen". Maar de Nederlander heeft zich ook in dit verband opgewerkt tot een trainer van allure. Van der Leek over de hedendaagse verhoudingen: „Er zijn nog clubjes, die denken dat alles uit het buitenland goed is. Wij zijn er al achter, dat de roep om buiten landers is achterhaald. Maar wij zijn verder dan de bestuurders." De bedenkingen tegen de buitenlan ders worden ingegeven door de ha chelijke situatie. Nederland „produ ceert" veel te veel A-trainers. Mo menteel leren er veertien gegadig den voor het grote diploma. Maar er is al een overschot van 66,5%. Zwak Van der Leek: „Zo kan het niet langer. De selectie is te zwak. Het uitgangspunt is steeds verkeerd ge weest. Nog steeds redeneren ze: we maken een vent klaar voor het be taalde voetbal en dan zoekt die het verder zelf maar uit. Het WON wil uitgaan van een behoeftepeiling. Maak de normen strenger, dan leidt dat meteen tot kwaliteitsverho ging" Al jaren pleit Van der Leek voor sanering van het systeem. Maar pas sinds kort kan hij de kritiek funde ren met onwrikbare cijfers. „De trainersopleiding is al tijden een brandpunt. Vorig jaar mei hebben wij een overlegorgaan gekregen met de KNVB. We hebben de KNVB in een dwangpositie gebracht door het feitenmateriaal." Die lang op ver moedens berustte, maar in '71 lukte het de WON eindelijk inlichtingen over het aantal licenties bij de KNVB los te peuteren. „Laat het bondsbestuur zich nu maar eens over onze problematiek uitspreken. We hebben een brief geschreven naar het sectiebestuur. Als de men sen zich in de zaak verdiepen, moe ten ze wel de conclusie trekken, dat het hopeloos fout gaat." Enkele van de voorgestelde maatre gelen: een fijnere zeef hanteren bij de cursussen; goede A-trainers be trekken bij het Jeugdplan Neder land, dat het nu nog met veel part-timers goedkoop houdt; een aanvullende studie voor het beroep van manager waardoor wat oudere A-trainers kansen behouden in het betaalde voetbal; een betere be scherming van het beroep. Buiten Nederland bemachtigt een vreemde trainer nauwelijks een werkvergun ning. Ouderwets Van der Leek dringt niet aan op een invoerstop van buitenlanders, hoewel hij de toevoer als ouderwets bestempelt. „We hebben nogal ge reageerd tegen de komst van Thompson bij Haarlem en van Veg bij DFC. Het ging niet tegen de personen. Maar voor beide posities had gemakkelijk uit de Nederlandse voorraad geput kunnen worden. Toen waren wij de boosdoeners, la ter hebben wij gelijk gekregen. Haarlem en DFC zijn nu wel gene zen van hun voorkeur voor buiten landers. Het geval Ajax lag anders. Michels liet in juli weten weg te gaan. Toen zat elke goede Neder landse trainer vast. Moet je dan zeggen, dat Kovacs niet mag ko men? We zijn zeker niet tegen kwaliteit uit het buitenland. Maar wie garandeert dat?". De WON stoeit met de gedachten buitenlanders tegen Nederlanders uit te wisselen, ook al om de werk loosheid onder de A-trainers terug te dringen. Van der Leek: „We moeten eisen dat het land, waar die man vandaan komt, één van onze trainers neemt. Dus: Kovacs, goed - maar dan iemand van ons naar Roemenië. De tijd is er goed voor. We hebben, dankzij de good-will van Ajax en Feijenoord, ons zelf meer dan waargemaakt." Het tweerichtingsverkeer past in het kader de Nederlandse A-trainer in eigen land meer bescherming te bieden. Nog steeds laat de KNVB bijna iedereen maar binnen. Van der Leek: „Er zijn zovele voorbeel den van hoe onzakelijk, amateuris tisch met ons vak wordt omge sprongen. Misschien wel het beste Zes trainers met een A-licentie zijn werkloos. Twee voorbeelden: EVERT MUR (43) 2 jaar Hee renveen, 2 jaar Veendam, 3 jaar Elinkwijk moest naar het oordeel van de kantonrechter breken met AGOVV, toen deze gesaneerde club in de amateurs opging. Had nog een contract voor 1 seizoen. Doet sinds dien niets. Kreeg een voorschot uit een saneringspot en beurt via de W.W. „Ik ben bezig geweest met onder meer FC Twente. Maar het is te genwoordig niet zo eenvoudig iets in het betaalde voetbal te vinden. Als het me nu of in de zomer niet lukt, wacht ik weer een jaar. Ik moet wel, want mijn vak is voet baltrainer. Ik heb altijd wel be hoorlijke resultaten geboekt, dacht ik. Dus blijf ik hopen, dat er iets geschikts opduikt". Mur greep de vrije tijd aan om zijn talen op te halen. Liep allerlei wed strijden af, van Ajax en Feyenoord tot en met de B-elftallen en de za terdagcompetitie. „Over het spel op de Nederlandse velden ben ik beter ingeschoten dan ooit. Dat is een groot winstpunt". Omdat hij zich zelf zodoende klaarstoomde als een eventuele kandidaat-manager, te zijner tijd bij de nationale beroeps clubs wellicht wél een gangbaar be roep. „Ik overweeg in Engeland een applicatie-cursus voor manager te volgen. Het bezwaar is alleen, dat de Engelse problematiek totaal ver schilt aan die van de Nederlandse. Trouwens de functie van manager moet zich hier nog vormen in de praktijk. Voorlopig zijn de moge lijkheden in die richting gering". Wegg esaneerd BEN TAP (56) 6 Jaar ADO, 4 jaar Juliana/Rapid-combinatie, 6 jaar AGOW, 3 Jaar Tubantia Hen gelo, 5 jaar FC Den Bosch - is een geüjk geval als Evert Mur. Ook zijn laatste c'ub, RCH, werd opgezogen in de sanering. Een kantonrechter annuleerde vervolgens de verbinte nis, die nog voor een Jaar vast stond. Tap leeft evenzeer van de steun. Solliciteert onmiddellijk, als er zich een vacature bij een profclub aan dient. Verzucht ook, dat er nauwe lijks kansen optreden. Bemerkte tot zijn teleurstelling, dat clubs als PSV, FC Twente, Helmond Sport en Sparta inmiddels alweer zijn voor zien. „Toch blijf ik optimistisch. Ik doe dit werk al 26 jaar en ik was nog geen dag zonder werk. Nee, nu eigenlijk ook niet, want normaal gesproken was ik nog onder dak bij RCH. Als je nou nagaat, dat RCH zijn schuld had teruggebracht tot 45.000 gulden, maar Willem II, dat met zeven ton in het krijt staat, hoeft niet uit het betaalde voetbal". Rinus Michels Afgestudeerd bij Jaap van der Leek voorbeeld is de cursus voor de 22 voetbalprofs. Die is gestart onder het mom van sociale bewogenheid. Dan hebben ze een vak, als ze met voetballen uitscheiden. Maar ééntje, Piet Keizer, doet er niets by. Alle andern hebben al een nevenpositie opgebouwd. Daarbij schuilen er on der de topspelers mensen, die ge zakt zijn voor de D-cursus. Toch is over hen geen informatie ingewon nen bij de leiders van die cursus. Er zijn er ook een paar bij, die blijvend zijn afgekeurd voor het be taalde voetbal; Groot en Kruiver, om er twee te noemen. Hen werd alleen maar gevraagd een gezond heidsverklaring van de dokter te overhandigen." Onzorgvuldig Van der Leek zou nog langer kun nen uitweiden over de onzorgvuldige benadering van het metier. Jaren is er in wezen maar wat aangerom meld. Op het moment dreigt het ook alweer mis te gaan met de functie van manager. Van der Leek: „In Engeland, waar het voet bal veel zakelijker is georganiseerd en niet zoals hier op de toer van oude jongens onder elkaar, omvat een manager alles. Het administra tieve gedeelte berust bij een secre taris in vaste dienst." In Nederland stellen clubs een directeur-sportief aan of een manager, die zich voor het merendeel met de economische huishouding moet bemoeien. Dat zijn dan weer geen baantjes voor de al grijzende A-trainers, die al leen getuigschriften hebben voor een Job op technisch vlak. De tendens naar administratieve managers strookt wellicht niet met de denkbeelden van de WON, die bij een dergelijke ontwikkeling hui vert voor de werkgelegenheid van de oudere generaties. Van der Leek: „Straks is men op z'n vijftigste uit- getraind. Dan kan men onmogelijk zelf nog meehollen. We behoeven geen leeftijdslimiet in te stellen. De prestatie moet de doorslag geven. Het is toch daverende onzin wat zich bij de scheidsrechters afspeelt. Van Ravens is, 47 of niet. één van de fitste mensen. Maar dat schijnt niet te tellen." Aldus Van der Leek over weer een anekdote uit KNVB's rariteitenkabinet. Cruijffie en een Coentje gen. Maar Ja, bij zo'n t nen ze niet onmiddellijk; ment zien, dus wordt i verwaarloosd. Volkomen t te natuurlijk. Maar zolang maal nog gebeurt, houd; het gevaar dat goede fe het arbeidsbureau moetet pen, omdat ze niet aa; kunnen". Wanneer is volgens Bob trainer te oud voor zijn we Hij, nu een tikje nijdig ook weer zoiets typische S Hier vinden ze een traine enveertig, wat zeg ik? soms al oud. Maar dai eens in het buitenland] Italië en Spanje bijvoort begint een trainer veertig zich pas werkellj ontplooien. Op die leeftijj eigenlijk pas de kans voot werk". Trainers in het buitenlai landse trainers hier. Wal Janse ervan? De man die eens Excelsior op sleeptouw i één ruk van de tweede i de eredivisie stuwde: buitenlandse trainers in Het zijn soms pure lachs vroeger, veel vroeger, da paar buitenlandse traine: stekend werk. Domweg, toen nog wat van hem 1 ren. Al moet ik er onmid toevoegentoen kwamt grappenmakers hierheen trainen, modem trainen, moer afwisten. Toen had sturen die het prachtig er een Engelsman gech worden, die het eerste eli de training de tribunes liet draven Trouwens di Hagan schijnt bij BenËf ogenblik nog precies doen. Over nieuwe me: sproken. Maar om op he: punt terug te komen, m de-dag, is het belachellj persé een trainer van zen te halen. Omdat we kende trainers rijk meer een grandioze vakke ten. Maar neem Waarom haalden en liggen ze nu in feil knieën om hem Waarom? Omdat hij zo is? Nou, ik kan zijn resul eens zó daverend vindei E. Ajax. Michels vertrekt en ten ze met alle geweld laar inschakelen landse trainer te kunnen En dan komt Kovacs, i maanden later druft te Cruijff onder hem betefcu voetballen. Hoe haalt df in zijn hoofd om zoiets Het is gewoon een belefnl het adres van Michels' „En weet je wat het ver: het droevige, bij e Kovacs en Jezek is? Z< ervaring op -Ja, want zó leren van ons en wij niet gaan terug naar hun eig brengen de opgedane over op voetballers, bij de wereldkampi misschien moeten spelen Nederlandse voetbal vind gens zéér gevaarlijk dat beuren. Ja heus, ik mei vacs en Jezek moet Je diplomaten zien in I dienst. Al zijn het nog wai Hoe denkt Janse daan buitenlandse trainers vele jaren werkzaam zijn! Het onmiddellijke antwo dat is een volkomen Een Happel, een Delloff,' hes, en een Fadrhonc zie ik helemaal niet n tenlanders. Die zijn hier zo ontzettend lang. En voor het Nederlandse vo gen het omhoog, doordi' knappe trainers zijn. Na gen blijven. Maar waard voorbeeld vorig seizoen Ludwig Veg uit Denemai halen, is voor mij een raadsel. Nou, ze hebben ten. Veg is weer v met de brokken. Ja, datl Doodzo Janse: „Natuurlijk is he! voetbal doodzonde dat bij Barcelona zit en naar Duitsland is afgerels kan ik die Jongens geven. Omdat trainer- verrekt onzeker bestaan weinig toekomst zit. waarin Je weinig zeker het op latere leeftijd o hebben. Maar in het verdienen de werkelijk nen zó veel, dat ze ziet aardig veilig kunnen toekomst. Neem Geori mijn oude vriend, die nu niet meer zo mag. o® iets geflikt heeft. Georg het ogenblik bij Anderlef per Jaar netto heeft e« Mercedes tot zijn besci woont in een riante bunj je zo'n man ongelijk dat verliet? Natuurlijk niet Anderlecht kan hij spare» werken".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 12