McNamara: rijke landen vol doen niet aan verplichtingen jsURINAMER WEIGERT ZITTING IN DELEGATIE DEN HAAG Oorlogs- VS is ïetcong: resident rootste oor logsmisdadiger toestand Ill Ffrench- Beytagh krijgt in Bloem fontein vrijspraak in vogelvlucht in vogelvlucht Uruguay Bhoetto: aan staat van beleg komt een einde Wassenaarse militair wordt herkeurd Apartheid in praktijk 2! PDAG 15 APRIL 1972 BUITENLAND PAGINA 11 BAMARIBO (ANP) Drs. - googhart, directeur van het ro Bureau voor de Statis- Paramaribo en lid van de mmse sectie van de konink- Bia lelegatie naar de Wereldhan- :rs i )nferentie Unctad III in San- ,r° de Chili heeft zich terugge- »n uit de delegatie en is niet ^TIAGO (Reuter, AP) De toestand in het merendeel van de ontwikkelings- 3jd! >n is onaanvaardbaar en wordt steeds erger. De rijke landen van de wereld waar ;wart van de wereldbevolking woont, bez teen 80 procent van de rijkdommen. Zij eidï en nu iets doen om de aanvullende bijstand te verschaffen, in de vorm van hulp en a el, die de ontwikkelingslanden nodig hebben om een minimum-niveau te bereiken tij> zei de Amerikaan Robert Mc- i, president van de Wereld op de tweede dag van de Unc- rat» iferentie in Chili. deze aanvullende bijstand is decennium slechts een uiterst deel van de inkomsten van de nden nodig. Onze eerste prio- moet zijn. aldus McNamara, empel van menselijke waar- en een fatsoenlijk bestaan stellen, die we binnen een tie kunnen bereiken. AjJmoeten we zeggen van een we- jvaarin honderden miljoe- :n niet alleen statistisch |n, maar dagelijks ontberin- gj jeten doormaken die de men swaardigheid naar beneden ha- een niveau wat in geen sta- te bedrijven is? zo vroeg de If litfc lir: naar Chili vertrokken. Drs. Hooghart meent dat de Unctad-conferentie van zo'n groot belang voor Suriname is, dat Su riname zelfstandig zou moeten op treden of tenminste de leiding van de delegatie zou moeten hebben. Hij wenst dan ook geen deel uit te maken van de koninkrijksafvaar diging, die door Nederlandse minis ters wordt geleid en bovendien een overheersend Nederland- karakter draagt. Het Surinaamse dagblad „De Vrije Stem" heeft veel waardering voor de ferme houding van drs. Hooghart. Het blad schrijft, dat Suriname deel uitmaakt van een Nederlandse delegatie. De Suri naamse sectie heeft zeer stringen te instructies uit Den Haag ont vangen. Een van deze instructies is dat alles wat Suriname in Chili wil zeggen, eerst de goedkeuring van de Hollandse voorzitter moet hebben. Holland heeft uitdrukke lijk gesteld dat Suriname deel uit maakt van de Hollandse delegatie. De volgorde van de leiding geeft dit overigens aan: er zijn eerst een Hollandse voorzitter en dan een Hollandse plaatsvervangende voor zitter, dan komt er een Antilliaan en dan pas komt minister Rens als leider van de Surinaamse sec tie. De Surinamers zitter er dus gewoon voor spek en bonen. Ze mogen niets zeggen en hebben niets te vertellen. Voor zover de Surinamers het woord voeren, doen zij dit als Hollander. Zij zullen dan het beleid van Holland uitdragen, dus het beleid van een hoog-ont- wikkeld donorland, aldus het dag blad „De Vrije Stem". president van de Wereldbank. Hij wees erpodat de hulpstroom uit de rijke naar de arme landen noe niet de helft van de doelstelling van 0.7 procent van het bruto nationaal produkt (BNP) heeft bereikt. Dit streefgetal van 0,7 procent overheidshulp (dus particuliere in vesteringen niet meegeteld) is op de tweede Unctad in Nieuw Delhi in 1963 gesteld. Als de rijke landen tekort blijven schieten en alles wijst daar op zullen de armste landen het hardst worden getroffen, aldus Mc Namara. Alleen Alleen Noorwegen en Zweden, zo zei hij, halen de 0,7 procent overheids hulp of komen daarboven. Australië, België, Canada, Oostenrijk, Japan, (UPI) De Vietcong heeft i om op de voorwaarden terug te Richard Nixon gisteren in titeld als de grootste oor- _-jdiger uit de geschiedenis, dvoerder Ly Va-saoe voegde op een persconferentie toe jYj >t offensief van de Vietcong" j.jd-Vietnam zou doorgaan tot regime in Saigon de gena- is toegediend. oe zei dat de Vietcong niets van een geheime boodschap sldent Nixon op 1 april aan npartij zou hebber, doen toe- en waarin hij hun vroeg op I het periodieke vredesoverleg !s te hervatten. nodigde de Amerikanen en toamezen uit aanstaande IVIps pr sent te zijn, om het weer van de grond te krij- de hervatting van de Ameri- bombardementen op Noord- n zei Saoe, dat ze zonder pre paren en dat zelfs Hitier zich tijd hieraan niet schuldig smaakt. President Nixon is de oorlogsmisdadiger uit de ge- nls, was zijn conclusie. zou volgens Saoe „steeds erbaasd staan over onze mi- fooruitgang in Zuid-Vietnam. een reeks militaire communi- lOij oor waaruit moest blijken dat imunistische strijders zware aan mensen en materieel Zuidvietnamezen hadden toe- e vraag wanneer de commu te strijders hun offensfef d-Vietnam zouden stopzetten, ffdde Saoe: „Wanneer Nixon hij de bombardementen st pacificatieprogramma ït. een vaste datum voor de ekking van de Amerikaanse vaststelt en zijn handen af- pn de regering in Saigon. Voorwaarden voorwaarden hebben de stnamezen en de Vietcong 38 01 geleden, bij het begin van erleg in Parijs, gesteld, maar fefl meteen door de Amerika- Zuidvietnamezen afgewezen gering van eerstgenoemden De tot het AKZO-con- - tehorende Akzona (Verenigde heeft de netto winst in het wartaal van 1972 zien dalen dollar. In dezelfde perio- 1971 was - winst nog 7,7 min. De omzet daarentegen nam 125 min dollar tot 138 min men, gaven president Nixon opschor ting van het overleg in Parijs op 23 maart in. Saoe specificeerde dat de Vietcong in de loop van het aan de gang zijn de offensief, een gebied van 1.600 vierkante kilometer met een in wonertal van 30.000 zielen hebben be zet. Volgens Saoe zijn talrijke onderde len van het Zuidvietnamese leger overgelopen en brak in andere on derdelen muiterij uit. Zwitserland en Engeland hebben een aanzienlijke verhoging van hun hulp toegezegd, maar zullen nog ver bene den het gestelde percentage blijven. Denemarken, Frankrijk en Nederland komen er dicht bij in de buurt. De bijdragen van de Verenig de Staten worden daarentegen steeds minder van meer dan 0,5 procent in de jaren zestig is de Amerikaanse hulp gedaald tot 0,31 in *70. Het ziet er volgens McNamara naar uit dat de Amerikaanse bijdrage tegen 1975 verder zal zijn verminderd tot 0,24 procent van het BNP. In 1975, zo vervolgde de president van de Wereldbank zal de to tale stroom ontwikkelingshulp waar schijnlijk niet boven een gemiddelde van 0,35 procent van het BNP ko men. Dit is een erg onbevredigende oonclusie, maar we moeten de fei ten onder ogen zien. Het is niet zo, aldus McNamara, dat de rijke lan den de nagestreefde 0.7 procent niet kunnen betalen. Het is veel meer een kwestie van onwetendheid. De mensen in de rijke landen moe ten beter worden ingelicht, gemobi liseerd en gemotiveerd, uiteindelijk is dat een zaak van politiek leider schap. De ontwikkelingslanden hebben 't dringendst behoefte aan een aanzien lijke uitbreiding van hun inkomsten door export. Het is na 20 jaar ont wikkelingshulp volkomen onlogisch, dat de rijke landen hun hulp te niet doen door nog steeds hogere invoer tarieven te handhaven voor indu strieproducten uit ontwikkelings landen dan voor produkten uit wel varender landen. De rijke landen moeten volgens McNamara een voorkeursbehandeling geven aan in- dustrieprodukten uit ontwikkelings landen. Hij merkte op dat Japan, de Noordse landen en de EEG deze aanbeveling gedeeltelijk in praktijk brengen, hoewel er nog allerlei be perkingen worden opgelegd. Andere geïndustrialiseerde landen overwe gen een dergelijke voorkeursbehande ling. McNamara wees ook op de steeds zwaarder wordende schuldenlast van arme ianden: eind 1971 was de to tale schuld opgelopen tot 600.000 min dollar. De schuldenlast stijgt twee keer zo snel als de verdiensten uit de export, waarmee de schulden af gelost moeten worden. BLOEMFONTEIN (Reuter- UPI) De Anglicaanse deken van Johannesburg. Gonville Ffrench-Beytagh, is in hoger beroep vrijgesproken. Het Zuid- afrikaanse hof van beroep in Bloemfontein vernietigde het vonnis van vijf jaar gevajigenis- straf, dat een lagere rechtbank had opgelegd. De deken was ver oordeeld onder de wet op het terrorisme. De 60-jarige deken, een fel te genstander van de apartheid, werd vorig jaar door het opper ste gerechtshof in Pretoria schul dig bevonden aan drie misdrij ven onder de wet op het terro risme. Hij zou geld van het in Zuid-Afrika verboden Defence and Aid Fund hebben doorgege ven aan mensen en organisaties die in Zuid Afrika in ongenade zijn. Volgens de rechtbank was hij ook schuldig aan het aan sporen van de „Black sash" een christelijke vrouwen-orga nisatie) om de wetten te over treden. Voorts zou hij Henry J or daan, een agent van de vei ligheidspolitie die zich als zijn vriend voordeed, hebben aange zet tot gewelddaden en tot het voorbereiden van een geweldda dige opstand tegen de staat Ffrench-Beytagh was oor spronkelijk aangeklaagd wegens tien „daden van terrorisme"Hij kreeg de minimumstraf van vijf jaar gevangenisstraf omdat Ffrench-Beytagh aanvaardt rechter Cillie meende dat hij de gelukwensen van een Zuidafri- uit overtuiging had gehandeld kaanse ziuarte na afloop van zijn en „gezien de bijzondere plaats zaak. die hij in dit land inneemt' De deken ging daarop tegen dit vonnis in hoger beroep. Hij verklaarde op alle punten van de aanklacht onschuldig te zijn. Terwijl de politieke en militaire aandacht van de Verenigde Staten op het ogenblik wordt vastgehouden door de strijd in Vietnam, is de Sow- jet-Unie bezig met een snelle op mars in het Midden-Oosten. Zojuist heeft het Kremlin, in de persoon van premier Kosigin, een belangrijk verdrag afgesloten met president Al- Bakr van de oliestaat Irak, presi dent Podgorni bracht deze week een bezoek aan Turkije en begin mei gaan de Russen de banden aanha len met Syrië. Voeg hierbij de be staande contacten met het land aan de Nijl en met zuidelijk Jemen, dan is er dus een sterke groei waarneem baar van de relaties tussen de Sow- jefc-Unie en het Midden-Oosten. Neemt men een nog ruimer gebied in het vizier, dan valt het oog op de verrassende steun van Moskou aan India tijdens de oorlog met Pa kistan, terwijl de enorme toeneming van de Sowjetrussische vloot die zich zowel in de Middellandse Zee sterk als een machtig wapen doen gelden allerminst onderschat kan worden. Wat nu Irak betreft: Kosi gin was aanwezig bij het in gebruik nemen van een nieuw olieveld in Roemaila, niet ver van de uitmon ding van de Eufraat en de Tigris in de Perzische Golf. De ruwe olie uit dit gebied zal aan de Sowjet- Unie en de Oosteuropese satellietsta ten van Moskou geleverd worden, voornamelijk omdat de Sowjet-Unie onvoldoende in staat is in de groeiende behoeften van Oost-Euro pa uit eigen voorraden te voorzien. Maar niet alleen de olievoorziening bindt Irak aan het Oostblok, want het voor vijftien jaar geldige ver drag tussen Moskou en Bagdad be vat, behalve politieke en economische ook culturele, wetenschappelijke en defensie-paragrafen. Zo hebben de partijen elkaar toegezegd het eigen grondgebied niet te doen gebruiken voor „vijandige bases", wat er in fei te op neerkomt, dat Irak de Sowjet- Unie exclusieve militaire rechten heeft toegezegd. Wat Kosigin bij zijn bgzoek aan het olieveld verklaarde, liet trouwens geen enkele twijfel be staan over de bedoeling van de con tacten tuf sen beide landen: Moskou zal „de Arabische volken en hun (olie)rijkdommen bevrijden van de Westerse monopolies". En volgens ar tikel vier van het verdrag zullen de Sowjet-Unie en Irak voortgaan met „het bestrijden van imperialisme, zionisme en kolonialisme". Dit is een duidelijke toespeling op het bestaan van Israël, omdat zowel de Arabie ren als het Kremlin niet over Is raël maar over „het zionisme" ple gen te spreken. Opmerkelijk was in tussen dat de staatsradio van Libië een kritisch commentaar op de nieu we koers van Irak liet horen: hier is sprake van „een nieuw verdrag van het oude imperialistische type", een Juiste karakteristiek, omdat het, tegen de achtergrond van het Ara bische streven naar onafhankelijk heid van de grote mogendheden, weinig verschil maakt of een staat als Irak aan het Westen dan wel aan Moskou is gebonden. Feitelijk vervangt het nieuwe verdrag tussen Moskou en Bagdad de voormalige binding met Amerika, die eens een van de hoekpijlers was van de ban den van het Westen met de landen ten zuiden van de Sowjet-Unie. Wel iswaar leverden de Russen tot aan de Arabische oorlog met Israël (1967) veel wapens aan Irak, maar daarna was het vooral Frankrijk, dat die taak overnam en voor tanks, vliegtuigen en helikopters zorgde. De Westelijke mogendheid Frankrijk is nu dus van die plaats als voornaam ste wapenleverancier verdrongen door de Sowjet-Unie. Illllllllllllllllllllllllllllll Nu Sowjetrussische olietankers zich steeds veelvuldiger in de Perzi sche Golf zullen gaan vertonen, ligt het voor de hand, dat ook Moskou's marine daar acte de présence zal geven door een bezoek aan Iraakse havens. Begrijpelijk is, dat deze ont wikkeling in de staten aan de Per zische Golf en vooral in Iran (Per- zië) met zorg wordt gadegeslagen. Eind vorig jaar heeft Groot-Brittan- nië zich uit deze contreien terugge trokken en sindsdien is het streven van Perzië erop gericht geweest dit vacuüm op te vullen en de leiders rol in dit strategisch-belangrijke ge bied van Londen over te nemen. De entree van de Sowjet-Unie via de nieuwe banden met Irak overscha duwt de Perzische politiek in sterke mate. Irak en Iran zijn geen al te beste vrienden en men kan de nieu we ontwikkeling dus zo omschrijven, dat Irak na het vertrek van de Brit ten en het toenemen van de Perzi sche invloed hulp bij „de grote broer in Moskou" is gaan-halen. Dit be tekent intussen niet, dat het Krem lin plotseling vijandig tegenover Per zië is komen te staan. Debetrekkin gen tussen Teheran en Moskou zijn de afgelopen Jaren goed geweest en Moskou zou dan ook reeds hebben laten doorschemeren, dat het verdrag met Irak niet bedoeld is als een vijandige daad tegenover het land van de Sjah. Het is niettemin teke nend, dat president Nixon eind mei, na zijn bezoek aan Moskou, naar Perzië zal gaan. Dat de nieuwe verstandhouding tussen de Sowjet- Unie en Irak en waarschijnlijk ook de resultaten van Podgorni's bezoek aan Turkije dan ter sprake zullen komen, is nauwelijks aan twijfel on derhevig. Hoe dan ook, het oprukken van de Russen betekent niet alleen een stap voorwaarts in de randge bieden van Azië, maar ook een om singeling van het Arabische schier eiland. De Sowjetrussische invloed strekt zich nu immers uit in Egypte, zuidelijk Jemen, de aan Jemen gren zende provincie Doefar van het sul tanaat Oman (hier zijn door Mos kou en Peking gesteunde guerrilla groepen actief), Irak en straks Sy rië, terwijl de beweeglijke macht van de rode vloot eveneens in deze stre ken van grote betekenis is. Wat er in deze door de Sowjet-Unie beheerste „zee" overblijft, zijn twee „eilanden", die nog redelijke betrekkingen met het Westen onderhouden: Saoedi- Arabië en Israël, waaraan met enig voorbehoud Jordanië en Libanon toe gevoegd kunnen worden. Volgens Is raëlische deskundigen is de strijd om de olie tussen Moskou en het Wes ten thans zozeer toegenomen, dat de daardoor geschapen gevaren ernsti ger zijn dan de spanning tussen Is raël en de Arabieren. Zo gezien be tekent ht verdrag tussen het Krem lin en Irak een versterking van de Sowjetrussische druk op West-Euro pa, dat immers in sterke mate voor zijn industrieën en verkeer van de olie uit het Midden-Oosten afhan kelijk is. Het akkoord Moskou-Bag- dad is dus niet zomaar een zakelijke overeenkomst, maar wel degelijk een verschuiving in de internationale machtsverhoudingen, die door de Westelijke wereld allerminst als een bagatel terzijde geschoven kan wor den. Rl. De rechters van beroep ver klaarden vrijdag dat boven ie dere twijfel verheven duidelijk was dat de deken een groot deel van de wetgeving van de repu bliek sterk afkeurt; dat hij in het bijzonder een hardnekkig te genstander is van het regerings beleid van apartheid en afzon derlijke ontwikkeling, en dat hij van deze houding lange tijd openlijk blijk heeft gegeven. Maar anderzijdsaldus de rechters, blijkt Ffrench-Bey- taghs houding tegenover het communisme duidelijk uit een artikel in zijn parochieblad. „Ongetwijfeld is het Chinese en het Russische communisme een van de grootste euvels in de we reld van vandaag", aldus de de ken in het parochieblad. Hij schreef ook dat communisme één van de grote spokenvan Zuid-Afrika is omdat de rege ring overal communisme ziet, zelfs wanneer het er niet is. Kort nadat de uitspraak van het hof van beroep bekend werd vertrok Ffrench-Beytagh, opge lucht en verrast naar Engeland Volgens zijn secretaresse is hij niet van vlan naar Zuid-Afrika terug te keren. Zijn ambtspe riode als deken van Johannes burg liep officieel met Pasen af. Zijn parochianen en zijn mede werkers kwamen hem opgewon den gelukwensen met de vrij spraak en namen tegelijkertijd afscheid. De deken dankte de velen die voor hem hadden ge beden. ..Het is voor alles een overwinning van het gebed". MONTEVIDEO (AFP/UPI) De ministerraad van Uruguay heeft het parlement toestemming gevraagd om voor het gehele land de staat van oorlog af te kondigen. Dit naar aan leiding van enkele gewelddaden van de guerrillabeweging Tupamaro, waarbij vier mensen het leven heb ben gelaten, een gewezen ondermi nister. twee politiemannen en een kapitein ter zee. De militaire en politieverloven zijn ingetrokken. De regering heeft het parlement ook gevraagd dat alle Tu- pamaro-gevangenen onder militaire bewaking worden geplaatst. Van de zijde van het ministerie van Defensie wordt vernomen, dat bij een treffen met de politie twee leiders van de Tupamaro zijn gedood. Zeven andeere Tupamaros zijn gedood of aangehouden. Een en an der gebeurde bij een overval op een schuilplaats van de guerrillastrijders. De Tupamaro-beweging had al eer der bekendgemaakt een openlijke guerrilla-oorlog te beginnen. Gedood werden Armando Acosta y Lara, een vroegere staatssecretaris van het ministerie van Arbeid, een hoge politie-officier zijn chauffeur en een kapitein van de marine. De aanslagen betekenden een nieu we fase in de strijd van de Tupa maros tegen de regering-Bordaber- ry. Acosta y Lara werd doodgescho ten toen hij in het centrum van de Uruguay se hoofdstad een drukke straat overstak. ISLAMABAD <AFP/Reuter) De president van Pakistan. Ali Bhoetto, heeft in het parlement bekendge maakt dat de staat van beleg vóór 21 april opgeheven zou kunnen wor den als de volksvertegenwoordiging de voorlopige grondwet goedkeurt. Oorspronkelijk eindigt de staat van beleg op 14 augustus. De stemming I in het parlement over de voorlopige j grondwet vindt 17 april plaats. President Bhoetto legde deze met applaus van afgevaardigden van al le partijen ontvangen verklaring af voordat hy tot voorzitter van de na tionale vergadering werd gekozen. Sprekend over de betrekkingen met India en BangladesJ zei Bhoetto dat er „enige vooruitgang" is gemaakt maar dat men niet spoedig een ra dicale verandering in deze betrek kingen moet vernachten. De voornaamste tegenstander van de president, Chan Abdoel Wall Chan, heeft de toezegging door de president „een magnifiek gebaar" genoemd. En hij voegde daar aan toe „er is een goed begin gemaakt. Dat kan leiden tot volledige eensge zindheid in het land. Over alle be langrijke problemen". DEN HAAG NP) Twee van de drie dienstplichtige militairen die 14 maart voor eerste oefening in de Juliana van Stolbergkazerne In Amersfoort waren opgekomen, doch weigerden in de kazerne te eten, zullen worden herkeurd. Het zijn Ar- ne Bruin uit Wormerveer en Gijs Korevaar uit Wassenaar. Over Kees van Boot uit Rotterdam is nog geen beslissing genomen. Hij blijft in ob servatie. Het drietal is enkele weken na de weigering te eten in het garnizoens ziekenverblijf Amersfoort opgeno men. Een week geleden zijn ze over gebracht naar de psychiatrische af deling van het militair hospitaal in Utrecht. Zij hebben toestemming ge kregen dit weekeind met verlof te gaan. PORT ELIZABETH (AP) Een Indiase kelner is hier op straat gezet omdat hy een glas bier bracht voor een Indiase zakenman in een vlieg veld-restaurant dat uitsluitend aan blanken is voorbehouden. Frank Ram- samy (53) betoogde dat het bier, dat door een blanke in een blank res taurant was besteld, was opgedronken door een Indiër die zo'n lichte ge laatskleur had dat het een Griek of Italiaan geweest zou kunnen z\jn. „Ik weet niet voor wie hij het andere glas had besteld. De andere man voegde zich later bij hem. Zij waren allebei zeer goed gekleed en de andere man zag er erg blank uit". Dc uitvoerder van de apartheidswetgeving was zaalchef Paul Erasmu die Ramsama vertelde: „Je kent onze wetten. Je ben morgen onslagen. Ram- samy werkte pas drie weke', voor 300 gulden per maand op het vliegveld.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11