Enka-bedr ij ven pas dicht Is er vervangend werk is Gevecht in kanaal tussen drenkeling en politiemannen wentse politie ontdekt uto- en wapensmokkel GEEN LITERATUUR ALS EXAMENVAK rjonden eenstemmig: p protestavondZo todig harde acties Mr. J. L. M. Niers commissaris in Overijssel Conclusie NOT-panel: Bankier valt uit tegen de vakbonden REGERING WIL MAATSCHAPPIJ VOOR DE HERSTRUCTURERING Pas in mei gesprekken over lonen en prijzen Dode en vijf gewonden bij autobotsing bedrijfsruimte te huur Botsingen in Bogota jPAG 8 APRIL 1972 deli CD 5nJ 'RECHT (ANP) De mededeling van de Raad van ur van het Akzo-concern, dat de vakbonden een atief plan kunnen inbrengen voor de herstructure- i n ran Akzo-dochter Enka Glanzstof, kan niet als een aanbod worden gezien. Dat zeggen de vier bij Akzo [ken vakorganisaties, de industriebonden van NVV, en CNV en de Unie van Beambten en Hoger Perso- in een gezamenlijke verklaring die ze gisteravond a uitgegeven. ikorganisaties zijn nog niet geweest, de gehele proble- waarop AKZO zijn besluit geleidelijk opheffen van de restigingen in Breda (1700 ners) en Emmercompascum left gebaseerd, tot in details hn ■zoeken. Maar ze zijn al wel gekomen, dat van ofcogelijk binnen een paar we- andere, voor de raad van van AKZO aanvaardbare kan worden verwacht. AK- heeft maandenlang aan ganisatieplannen gewerkt, ei iet bovendien om interna - problemen gaat die gevol- jen voor ENKA-bedrijven in snog hebben de bonden zich op het standpunt gesteld, tot bedrijfssluitingen kan overgegaan dan nadat alle ar heden voor vervangende le jenheid zijn onderzocht, van uit, dat het scheppen ïwe werkgelegenheid meer jeslag kan nemen dan de 1KZO zich heeft voorgesteld geleidelijk opheffen van de in Breda (ongeveer een Emmercompascum (een |nlijk langere periode die van de technologische ont- j en in de vestiging in Em mie r een aantal werknemers uit mpascum wil overplaat" Bemiddeling departement van Sociale Za- actief in het be- [sbeleid bij de ENKA-ont- Breda. Minister-president li deelde dit gisteravond mee I en de regio Breda. tijdens een onderbreking van het wekelijkse kabinetsberaad. Hij noemde het niet juist ver band te leggen tussen enerzijds de beslissing van de AKZO-directie om over te gaan tot sluiting van het ENKA-bedrijf te Breda en ander- zljds het werkgelegenheidsbeleid van de regering. Overneming De Belgische onderneming UCB (Union Chimique Beige) heeft metj ENKA-Glanzstoff overeenstemming Dereikt over de overneming van de foliën-activiteiten in Wuppertal, zo heeft UCB bekendgemaakt. Dit be- tekent dat ongeveer 500 van de 900 werknemers daar hun baan zullen kunnen houden. ENKA-Glanzstoff, een dochteronderneming van AKZO, zoekt voor de meeste overige werk nemers naar herplaatsingsmogelijk heden. Stuurgroep B. en W. van Breda hebben lil- middels besloten een stuurgroep in te stellen met de taak: 9 Het onmiddellijk Inventariseren van de door de sluiting ontstane vraagstukken In de te nemen acties door pro vincie, regio en gemeente een ge- coördineerd optreden te bewerk- j stelligen Maatregelen aan te geven die j op de kortst mogelijke termijn in de ernstige situatie tot een doeltreffende en aanvaardbare oplossing kunnen leiden. De stuurgroep zal bestaan uit ver tegenwoordigers van het provin ciaal bestuur, het gemeentebestuur GRONINGEN (ANP) Drie Groninger politiemensen heb ben gistermiddag in het water van de Noorderhaven Gronin gen op leven en dood een strijd moeten voeren met een 27- jarige drenkeling. De man die omstreeks drie uur in het wa ter was gesprongen verzette zich heftig toen de ijlings te hulp geschoten politiemensen hem uit het water wilden ha len. De nog onbekende man was uitermate wild en moet onder zware invloed van drugs heb ben verkeerd, aldus de Gronin ger politie. De drenkeling is door de GGD naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Direct nadat de politie de melding had gekregen dat er een man in d e vijftig meter brede Noorderhaven was ge sprongen rukten twee wagens komende uit andere delen van de binnenstad, uit naar het ka naal, op weg erheen ontdeed de 23-jarige agent L. Meier zich al van zijn kleding en wapen om bij de Noorderhaven met een snoeksprong direct van de ho- gekade in het water te sprin gen. Een initiatief dat tot dat ogenblik geen der al minuten lang toekijkende burgers had genomen. Kort na de sprong van agent Meier arriveerde de tweede politie-auto bij de Noor derhaven en sprongen ook de adjunct-inspecteurs M. P. Elout en S. G. van Dijk (beiden 22 Jaar) in het water. Agent Meier had die assistentie bitter no dig want hij bleek tegen de wild om zich heen slaande man alleen niet opgewassen. Met hun drieën probeerden de Gro ninger politiemannen toen tij dens een minuten durend ge vecht de drenkeling de baas te worden. Het was een bijna wanhopige strijd. Tenslotte ge lukte het de man naar een on deraan de kade gelegen roei bootje te krijgen. Inmiddels waren ook twee kikvorsmannen van de Gro ninger brandweer gearriveerd, die hielpen het natte viertal ln de roeiboot te komen. Ook de politiemensen waren volledig uitgeput. Toen de betrokken man op de kade stond en in een ambulan cewagen van de GGD moest, verzette hij zich opnieuw en ont stond een gevecht met twee GGD-ers. Met vereende krach ten zag men echter kans de 27-Jarige druggebruiker op een brancard vast te binden. Hij werd vervolgens naar het zie kenhuis gebracht. schij (ANP) Op twee druk- protestvergaderingen 'ia Glanzstoff in Breda met memers die allen zullen ntslagen werkt in ploegen isteravond in het Turfschip door de vakorganisaties de e 1 dat het Bredase Akzo-be- gesloten zal worden zolang vervangende werkgelegen- 'De aandeelhouders, ichefennomen hebben dat hun r ets is gedaald, zullen moe- ,dn en dat zij volgend jaar gro- zullen brengen voor de i>e|ie in het concern voor hun bui verdienen", audus de heer k|en van de Industriebond luid werd toegejuicht. 3Ïi ebben zich inmiddels, piosens de protestvergadering lder d, solidair verklaard met )unt van de algemene on- oni sraad van de Akzo, die te- oi ig van het bedrijf in Breda "li; au d gaandeweg de vergade- Kin< eds duidelijker dat de 1700 werknemers niet zullen be- i de vakbondsbestuurders, aanwezigen weten dat er harde strijd gevoerd zal s aan de eis: geen sluiting ervangende werkgelegen- wordt voldaan. De kritiek ti vooral toe op het totaal Dan de vakorganisaties bij t 4P' vorming door de Akzo, en it, zoals werd gezegd in ons systeem de faotor king TJE 'i i arbeid nog steeds niets heeft in te brengen. Een oproep om dharvoor zo nodig met harde acties te gaan vechten werd met daverend applaus onderstreept. DEN HAAG De KVP-er mr. J. L. M. Niers (46) zal worden be noemd tot commissaris van de Ko ningin in Overijssel. Niers is reeds lid van het dagelijks bestuur van deze provincie sedert 1962. Mr. Niers is tevens voorzitter van de KVP-fractie in de Eerste Kamer. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. De nieuwe commissaris begon zijn politieke loopbaan in zijn geboorte plaats Hengelo (Ov.) als raadslid, ln 1953. Vijf Jaar later werd hij lid van provinciale staten in Overijssel en weer vijf Jaar later werd hij lid van de Eerste Kamer. In Overijssel se bestuurskringen heeft de naam gecirculeerd van de Haagse burge meester mr. V. G. M. Marijnen, als opvolger van de met pensioen gaande commissaris, Jhr. mr. C. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Toen dit in de openbaarheid kwam, heeft mr. Marijnen onmiddellijk la ten weten, dat hij niet "in" was, voor deze functie. UTRECHT (ANP) Literatuur moet als examenvak worden afge schaft. Dat was de conclusie van een panel dat gisteren in Utrecht op de nationale onderwijstentoonstellingen met een grote schare belangstel lende leraren, leerlingen en studen- ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse bankier mr. P. Slavenburg heeft een scherpe aanval gedaan op de vakbonden. Hij verwijt de werk nemersorganisaties de lonen en ar beidsvoorwaarden de laatste Jaren zo te hebben opgevijzeld, dat Neder land gevaar loopt uit de markt te worden geprijsd. "Ik heb daar geen bewondering voor", zei de 72-jarige bankier gistermiddag tijdens de al gemene aandeelhoudersvergadering van Slavenburgse Bank in Rotter dam. De heer Slavenburg benadrukte evenwel, dat hij geen vermindering van de arbeidsvoorwaarden bepleit te. Zijn kritiek was gericht tegen de loonsverhogingen die de werkne mers gedeeltelijk zelf moeten beta len. Hij neemt het de werknersorga- nisaties erg kwalijk dat zij de loon stijgingen doordrijven om gezichts verlies tegenover hun leden te voor komen. De bankier voorziet dat Neder land een moeilijke tijd tegemoet "Er komen nog veel meer ont slagen. Nederland is te duur gewor den, er komen geen opdrachten meer", aldus de heer Slavenburg, die het betreurt dat ons land niet lan ger het goedkoopte eiland van wel eer ls. '0 (ANP) Via de groe- tussen Twente en het nsgebied, vlakbij de ng Rammelbeek, zijn e anderhalf jaar circa litse auto's naar Neder- okkeld met een totale n 150.000 Duitse mark pjen vuurwapens met een ^lijke waarde van circa trk ons land binnen ge- III! Mi elbende die zich hieraan ig gemaakt, is door de politie van Nordhom (Duitsland) en de rijkspolitie te Denekamp ontmas kerd en ingerekend. Bendehoofd wa de Nordhornse Kastelein K. H. B. (30), in Nederland zijn vijf personen gearresteerd van wie er enigen uit Denekamp, Olden- zaal en Weerselo. Het onderzoek is nog in volle gang. Met name over de omvang van de wapensmokkel is de politie erg zwijgzaam. De kastelein was alleen geïnteres seerd in grote wagens. Een enkele keer werd de auto gestolen, maar meestal kwamen de eigenaren, af komstig uit Nedersaksen, naar B. toe om hem de autosleutels aan te bie den. Bjj de politie werd daarop aan gifte gedaan, waarna enige tyd later de verzekeringsgelden werden geïn casseerd. Vlak over de grens heeft B in de gemeente Denekamp een tweede woning, waarheen de auto's via de „groene" grens werden gereden. Daar had de overdracht plaats aan de Nederlandse helers. ten uitvoerig heeft gediscussieerd over het doel van het literatuuron derwijs op de middelbare school. Bij na iedereen was het er over eens, dat er van een aanpak die meer aan sluit bij de belangstelling en acti viteiten van de leerlingen niet veel terecht kan komen. Een van de le raren noemde het bovendien "onzin nig", te examineren over zaken waarbij persoonlijke smaak, gevoe lens en emoties zo'n belangrijke rol spelen. Initiatiefnemers voor de bijeen komst, die onder leiding stond van Joop van Tijn, waren de uitgeverij Querido en het weekblad "Vrij Ne derland", dat onlangs de resultaten heeft gepubliceerd van een enquête onder de leerlingen van een aantal middelbare scholen. Uit die enquête bleek onder m eer dat de middelbare schooljeugd een grote hekel heeft aan gedichten. Tijdens de paneldiscussie werden daarvoor tal van mogelij ke oorzaken aangedragen. De schrijver J. Bern- leff: "Veel leraren beschouwen ge dichten als een soort verdeelde cryp togrammen. Ze laten de leerlingen puzzelen over de bedoelingen van de dichter om vervolgens de enig juiste oplossing uit hun zak te halen. Net alsof de dichter de betekenis van zyn poëzie expres wegfrommelt". De overmoedige caravanbe- zitter, die zich gisteren tijdens he vige rukwinden met zijn vakan tiehuisje op de weg waagde, moest dit bekopen met een omgeslagen caravan. Op de foto proberen hulpzame handen de aanhanger weer op de wielen te zetten. ermindering loodgehalte in benzine DEN HAAG (ANP) De in Duits land vastgestelde maximale waarde van 0,4 gram lood per liter benzine lijkt waarschijnlijk ook voor Neder land aanvaardbaar. Minister Stuijt, (Volksgezondheid) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op vragen van het PvdA-ka- merlid Oele. Het overleg over deze vermindering van het loodgehalte is nog niet afgesloten. Thans bedraagt het gehalte veelal 0,6 a 0.7 gram lood per liter benzine. Er zyn, naar de mening van de mi nister, geen redenen om een verder gaande verlaging van het loodgehal te te bevorderen, zolang althans niet vaststaat of waarschijnlijk is ge maakt dat een verlaging tot 0,15 gram lood per liter benzine een ver betering van de milieuhygiënische aspecten in hun tataliteit zullen bete kenen. DEN HAAG De regering wil een maatschappy oprichten die zich op landeiyk niveau moet bezighouden met de herstructurering van alle sec toren van het bedrijfsleven, met uitzondering van de landbouw. De maatschappy krijgt een raad van toezicht, waarin de overheid ver tegenwoordigd zal zyn. Er komt een raad van uitvoering bestaande uit personen „met een zo groot mogeiy'k gezag en ervaring in het bedryfs- leven". Anderhalf jaar geleden heeft de Sociaal-Economische Raad geadviseerd een dergelyke maatschappy in het leven te roepen. Als een van de eerste sectoren die de nieuwe maatschappy moet aan pakken ziet de regering de strokartonindustrie in Oost-Groningen. DEN HAAG (ANP) Minister-pre sident Biesheuvel' verwacht, dat eerst volgende maand, in de eerste helft van mei. het loon- en prijzen- gesprek met de sociale partners zal plaats hebben. Het overleg zal zJ. niet meer deze maand kunnen plaats hebben, zulks mede gezien de afwezigheid van minister Langman (Economische Zaken) die de derde wereldhandelsconferentie in Chili zal bijwonen. De Raad voor economische aange legenheden uit de ministerraad heeft zich gisteren uitvoerig bezig gehou den met de voorbereidingen op dit overleg. Dit geschiedde aan de hand van een nota over de Sociaal-Econo mische situatie 19721973, opgesteld door het presidium van de centraal economische commissie. De minister-president deelde mee, dat in de nota een loonmatiging een absolute voorwaarde wordt genoemd voor het herstel van de groei van de werkgelegenheid. De premier merkte desgevraagd op, dat de ont wikkeling van de lonen niet heeft be- BLERICK (ANP) De 62-jarige pater P. Wientjes uit Nijmegen was op slag dood, toen de auto waarin hy meereed gistermiddag op een kruising te Blerick tegen een ande re auto botste. De bestuurder van de auto, de Jarige pater W. D. uit het Klooster Brakkenstein te Nijmegen, die naar de politie zegt geen voorrang heeft verleend, werd gewond. De inzittenden van de andere auto werden eveneens gewond naar het ziekenhuis te Venlo gebracht. Dit waren de 36-jarige H. S. uit Nieuw- Vennep, het echtpaar B. Thomassen- Daemen en hun 15 maanden oude chtertje Simone uit Maastricht. Het ongeluk gebeurde tijdens zware re genval. antwoord aan datgene ,wat hij er van gehoopt had. Minister-president Bles heuvel zei uit de nota de indruk t« hebben gekregen, dat tal van onder nemingen bij een neergaande con junctuur in onvoldoende mate be schikken over financiële buffers, ten einde door de slechte tijden "heen" te kunnen komen. Hij merkte voorts op getroffen te zyn door het feit, dat de uitvoer nau- weiyks nog tred houdt met de wereld handel, hetgeen z.i. een verslechte ring betekent van de concurrentiepo sitie. Op wat langere termijn zal dit bepaald gevolgen kunnen hebben, voor de werkgelegenheid. Op binnen lands terrein is er duidelijk sprake van een verscherping van de concur rentiestrijd. De minister-president deelde mee, dat het in het voornemen ligt de SER advies te vragen over een selectieve investeringsregeling teneinde te kunnen komen tot een afremming, van de investeringen in westelijk Ne derland. Deze regeling werd reeds in het regeerakkoord 1971 aangekon digd. ADVERTENTIE afbouw en indeling In overleg met huurder. leiden dordrecht eindhoven maarssen (In voorbereiding) hoevelaken (In voorbereiding) BREDERO VASTGOED NV nieuwegrachtö utrecht telefoon030-335633 toestel218 Vals bomalarm in station HS DEN HAAG (ANP) De NS is gistermiddag geplaagd met een vals bomalarm. Een onbekende meldde om een uur dat er in de bagageopslagplaats van het station Hollands Spoor in Den Haag een bom was verborgen die een half uur later zou ontplof fen. Gewaarschuwde politie liet het station ontruimen en stelde -een onderzoek in. Er werd niets gevon den dat op een bom leek. Een ont ploffing bleef achterwege toen het half uur verstreken was. Tien mi nuten later gaf de politie het station weer vrij. BOGOTA (Reuter) Verscheide ne mensen zijn gisteren gewond en ongeveer tweehonderd gearresteerd bij botsingen in de Columbiaanse hoofdstad Bogota tussen stakende le raren, die warden gesteund door hun leerlingen, en politie en militairen. De veiligheidstroepen trachten een demonstratie te voorkomen, die op grond van de staat van beleg verbo den is. De betogers staken vijf auto's in brand. Behalve in Bogota hebben zich ook ernstige ongeregeldheden voorgedaan in onder meer de steden Medellin, Baranquilla en Popayan. Ook in de ze plaatsen ging het tussen stakende leraren met hun leerlingen en de po litie. Het optreden van "agitatoren" bij deze botsingen en het feit dat de gebeurtenissen in deze ver van el kaar gelegen steden hetzelfde pa troon laten zien, doet waarnemers in hoofdstad vermoeden dat er be paalde groepen zijn die kort voor de gemeenteraads- en departementsver kiezingen, die volgende week zondag 16 april worden gehouden, een sfeer van onzekerheid allien scheppen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9