Politieke spelregels falen MASSA-ONTSLAGEN IN 1971 NAAR RECORDHOOGTE ,Van harentwege Stap eens bij ons binnen we zijn zo gemakki dichtbij (el aas van Tjakko Roman ui PROF. VAN ESVELD: Geef alternatieve ondernemingsvormen experimentele kans Raiffeisenbank Bi Boerenleenbank In het afgelopen jaar zijn ruim 24.000 werknemers hun baan kwjjt geraakt door inkrimping en sluiting van bedrijven. Dat aantal is bijna 15,000 méér dan in het jaar 1970 Door Wibo Burgers tf-ERDAG 8 APRIL 1972 (oen rond 10.000 werknemers bij -ontslagen (meer dan tien rerknemers) betrokken waren. Dit ilijkt uit recente gegevens van het directoraat-generaal voor de Ar- leidsvoorziening van het ministerie ran Sociale Zaken. ongunstige ontwikkeling met een „piek" van bijna 5000 verloren ar beidsplaatsen door sluiting en in krimping. Verwacht moet worden dat deze zeer ongunstige ontwikke ling zich heeft voortgezet in de eer ste drie maanden van dit Jaar. De cijfers over het eerste kwartaal zul len binnen enkele weken bekend zijn. Vorig jaar werden 293 bedrijven ge sloten. In 188 ondernemingen werd het aantal arbeidsplaatsen vermin derd. Vooral de metaal en de kle dingindustrie leverden uitschieters op: hier gingen resp. ruim 6000 en ruim 3000 arbeidsplaatsen verloren. In de metaal werden 61 bedrijven gesloten, terwijl 45 metaalonderne mingen drastisch moesten inkrim pen. In de bouw en de chemie gin gen resp. ongeveer 1500 en 1100 ar beidsplaatsen verloren. Randstad Ongeveer 44% van het totale aantal massa-ontslagen vond plaats in de Randstad (Zuid-Holland, Noord- Holland, Utrecht). Dat komt neer op ongeveer 10.500 ontslagen. De verdeling van de bedrijfsluitin- gen en inkrimpingen over de pro vincies is als volgt: Groningen Friesland Drenthe slui- inkrim- verlies ting ping arbeids plaatsen Gelderland Utrecht N.-Holland Z.-Holland Zeeland N.-Brabant Limburg 57 3485 Hoog verlies Het staat vrijwel vast dat het eer ste kwartaal van dit jaar ook een hoog verlies aan arbeidsplaatsen als gevolg van inkrimping en sluiting van bedrijven te zien zal geven. Daarop wijst het grote aantal mel dingen van massa-ontslagen in de eerste maanden van dit jaar. De meest omvangrijke zijn 27 januari: ontslag 107 man bij Smit Nijmegen Elektrotechnische Fabriek; 27 Januari: ontslag voor 400 tot 500 man bij CMC-Melkunle: 8 februari: ontslag voor 76 man van R. Boltje en Zoenen, internationaal aannemersbedrijf 10 februari: reorganisatie bij Noor delijke Industrie voor vezel verwerking zal tot ontslag voor 70 tot 80 werknemers leiden; 17 februari: ontslag voor bijna 200 man door stilleggen van de produk- tie bij de Koninklijke Weef goede- renfabriek C.T. Stork te Hengelo, onderdeel van het Nijverdal-Ten C ate-concern; 18 februari: ontslag voor 140 man bij de Kon. Nedlloyd in Rotterdam; 21 februari: ontslag voor 120 perso neelsledenvan de verzekeringsmaat schappij Noord-Brabant in Waal wijk; 25 februari: Ontslag voor het voltal lig personeel (200 man) van de Phl- lips-vestiging in Leiden. 29 februari: ontslag voor waar schijnlijk enkele honderden perso neelsleden van het dooor V en D overgenomenwarenhuis Schunck in Heerlen; van Shell in Den Haag; 22 maart: ontslag voor 185 werkne mers van de Nederlandse Kleding Industrie in Rotterdam en Zevenbergen; 22 maart: ontslag voor 400 man bij de machinefabriek Stork in Henge lo (VMF-concern) 23 maart: sluiting Jordaan-Ter Weeme in Neede. onderdeel van de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie: ontslag voor 442 man. 6 april: Sluiting van de Enka-ves- tdgingen in Breda en Emmercompas- cuum waardoor in de loop van dit jaar 2200 werknemers op straat ko men te staan. Een democratisch politiek stel sel kent in het algemeen regels het proces van besluitvorming n het recht zijn vastgelegd. Daarnaast echter bestaan er in een redelijk stabiel stelsel ook onge schreven spelregels, die de politici dienen na te leven, willen ze het niet feitelijk ondermijnen. Die laatste soort van regels komt voort uit het party-politieke systeem, in het algemeen uit de politieke cul- land. verlies naar huis mag worden ge stuurd. 3. De regering regeert. Dat wil zeg gen, dat initiatief vanuit de Kamer alleen dan mag plaats vinden, wan neer de regering volledig verzuimt kwesties aan te pakken en op te Redelijk tuur H)oo loop In ip van den Berg In het boek „Verzuiling, pacifi- atie en kentering in de Neder landse politiek", de tot nu toe in- illigentste analyse van de Neder- «piflandse politiek, heeft prof. Arend Lijphart een poging gedaan om uit iet feitelyke politieke handelen in Nederland een aantal spelregels te ip^destilleren .Regels, die zijn inge- door de typisch Nederlandse, "[verzuilde structuur van politiek en ïaatschappij. Het voert te ver al e in het boek genoemde regels te releveren, maar drie wil ik hier ui 3"aaS noemen: Kwesties die velen erg hoog zit- en sterk verdeeld houden, wor- opgelost door leiders derlver- Ide) groepen bijeen te brengen soort „topconferentie". Daar en oplossing worden gecon- rueerd. Doordat men er vain uit gaan dat de zuilen intern vrij :hte eenheden zijn, zal de ach- erban naar alle waarschijnlijk hei esultaat van het topoverleg accep- [N E In zulk topoverleg gaat men er tn uit dat ieders opvatting respect irdient; dat dus geen der betrok- :n partijen volledig moet willen linnen en geen partij met totaal Een andere politicoloog, prof. H. Daalder, heeft al eens gezegd dat deze en andere spelregels redelijke resultaten opleveren, zolang d kwesties voor compromis vatbaar zijn. Als er eenvoudig gekozen moet worden, ontaardt het systeem ge makkelijk in politiek gehannes (zo als bij de Indonesië-kwestie) of in het op de lange baan schuiven van problemen. Vervelend wordt het, als de re gerende groepen zich aan de spel regels houden, maar de politieke macht desondanks niet functione ren wil. Dat nu is gebeurd bij de aanpak door de huidige regering van de abortus-kwestie. De kwestie is voldoende omstre den om gebruik te maken van de beproefde aanpak. Dus stelt de in formateur van het kabinet-Biesheu vel een „topconferentie" samen (spelregel 1) van de betrokken zui len en laat deze een akkoord in elkaar zetten. Dat akkoord wordt zo opgesteld, dat de "bescherming van het nieuwe leven" grote nadruk krijgt, maar tegelijkertijd ook zo danig. dat abortus noch formeel noch praktisch onmogelijk wordt. Of de constructie van het compro mis erg knap was, laat ik nu even in het midden: naar traditionele criteria in de Nederlandse politiek ziet het er niet abnormaal uit (spelregel 2). De regering pakt de zaak tame lijk voortvarend en niet zonder vertoon aan, zodat het parlement niet kan beweren, dat de zaak al door blijft liggen (spelregel 3). Normaal gesproken zou er dus weinig meer aan de hand moeten zijn, tenzij enig zwak protest van belanghebbende groeperingen en enige baas-in-eigen-buik-vrou- wen. Het tegendeel is echter waar en het lijkt er meer op, dat de re gering zo ongeveer tegen alles en iedereen in gegaan is met het wets ontwerp inzake de abortus. Spelregel 1 werd al enigs zins doorbroken, doordat een der betrokken partners (DS '70) niet aan het overleg heeft meegedaan en zich dus ook niet erg gebonden hoeft te achten. Veel erger is na tuurlijk, dat ook de wel officieel betrokken zuilen en belangen groepen zich überhaupt niet aan het akkoord willen conformeren: de artsen vinden het een oplossing van niks; katholieke verenigingen voor de volksgezondheid zijn tegen het compromis en ook in liberale kring is men het met het akkoord niet eens. Als de betrokken politi ci al bereid zijn zich te conforme ren (wat lang niet zeker is), de er mee verbonden sociale organisaties zijri dat voor een (te) belangrijk deel niet. De hechtheid der zuilen is zo zwak geworden, dat daarop geen enkele staat meer valt te ma ken. De verdeeldheid heerst meer binnen de zuilen dan ertussen. De tweede spelregel over winst en verlies begint daardoor tegen zichzelf te werken. Immers: het compromis komt niet meer voort uit gesloten blokken, maar uit overleg van poiltici met blijkbaar nogal persoonlijke opvattingen en vooral: een verouderd beeld van hun achterban. Wie weet, is de minderheid binnen het topover leg in werkelijkheid een stevige meerderheid binnen de bevolking. dere verpleegde bekeek zijn lot- loten anders dan zichzelf. Misda- [ers vrezen de publieke opinie, die dikwijls scherp veroordeelt, het lijkt alsof ze dit harde rdeel overnemen en op hun lotge- éten toepassen. Maar in de kliniek \j |gt men ruimschoots de gelegen-. w d zijn oordeel te herzien. Bijna heeft een voorstelling van sdadigers, die in het geheel niet ^^"■espondeert met de werkelijk- Wanneer de televisie beelden uitzenden van het leven in de iek, zouden de meeste kijkers mverbaasd zijn. Menigeen zal (ken: „Verrek, mijn eigen man, eigen kinderen zouden daar onen zitten. Zij zouden er beslist it opvallen". oor onze rl ridische medewerkster e schryft Tjakko Roma, die ua serie boekendiefstallen ter be- ikking van de regering werd ge el teneinde van harentwege te 'den verpleegd. „Van harentwe- heet dan ook het boek (uitgave teiderspers 1971) waarin Roman relaas over deze periode doet bijzonder moedige daad, omdat ere ter beschikking gestelde snel mogelijk deze ontzet- gstf^gen vergeet en vooral alles werk zal stellen dit brandmerk van „gevaarlij' -jpsychopaat" te verliezen. 'ijpelijk, maar ook jammer, t Juist door meer te weten te en over deze mensen, wat zij rstaan en hoe zij op een gege- efl moment zo kunnen vastlopen zij een misdrijf begaan, kan stuk angst overwonnen worden, mtenkoppen als „gevaarlijke chopaten voortvluchtig" stimule- deze angst en speculeren er een beetje op. geruststelling een aantal gege- dwangverpleging. edereen die een misdrijf begaat in principe hiertoe veroordeeld den als het feit hem „wegens de 'ekkige ontwikkeling of ziekelij- storing zijner geestvermogens kan worden toegerekend", br is eigenlijk geen straf maar maatregel. De meeste delin quenten ervaren haar echter als de zwaarste strafsoort. Dat komt om dat de duur van de tbr onbepaald is. Je kan de dagen niet aftellen. De rechter kan deze maatregel ook alleen opleggen als „het belang van de openbare orde dit bepaaldelijk vordert". De rechterlijke macht in Nederland is zuinig met deze maatregel. Zij wordt Jaarlijks aan zo'n 150 mensen opgelegd. Er zitten op het ogenblik tussen de 600 en 700 mensen in een inrichting op grond van een veroor deling tot tbr. De gemiddelde ver blijfsduur is vijf jaar en vijf maan den. Ongeveer de helft van de ter beschikking gestelden zijn vermo gensdelinquenten, of dieven in ge wone spreektaal. Ongeveer 30 pro cent zedendelinquenten, terwijl on geveer 20 procent agressieve delic ten heeft gepleegd. Voor deze laatste twee groepen geldt dat in ruim tweederde van de gevallen daders en slachtoffer el kaar kenden. Met andere woorden, hier is een relatie door allerlei spanningen uit de hand gelopen en heeft geleid tot het strafbaar gesteld gedrag. Het grootste deel van de tbr-patiënten wordt ver pleegd in rijksinstellingen zoals de Van Mesdagkliniek in Groningen en Veldzicht in Avereest. Een aantal particuliere inrichtingen neemt ook „justitie-klanten" zoals de Pompe- klimiek en de Van der Hoevenkli- nlek, maar het merendeel van deze inrichtingen is niet erg happig op deze categorie patiënten. Nog een citaat van Roman: „Alle verpleegden waren dus in psycho therapie. Iedereen was bezig met zijn gevoelsleven en lag daardoor voortdurend met zichzelf overhoop Toch kwamen ze (de patiënten) el kaar niet nader. Dat maakte deze mensen die allemaal in hetzelfde schuitje zaten eenzaam, omdat er noch medegevoel gegeven, noch me degevoel verwacht werd". Is dit misschien de reden waarom de di recteur van de Van Mesdagkliniek, dr. Rengelingk, naar aanleiding van de drie ontvluchte patiënten in een televisieinterview opmerkte dat het hem meer interesseert waarom deze mensen zijn weggelopen dan waar om ze terugkomen? De opdracht van de kliniek is deze weer zo ver te krijgen dat zij kunnen functioneren mee draaien in de gewone maat schappij. Een basisvoorwaarde, wil deze opdracht slagen, is contact te krijgen met hen. Daardoor wordt communicatie, menselijke uitwisse ling, mogelijk en kan een vertrou wensrelatie opgebouwd worden. Is deze eenmaal ontstaan, dan moet dit vertrouwen gebruikt worden voor het proefzwemmen in de nor male maatschappij. Maatschappelijk gedrag kan tenslotte alleen geleerd worden in deze maatschappij. Dit is een essentiële stap in de therapie, die zorgvuldig „getimed" moet wor den. De patient mag immers niet teveel vervreemden van de samenle ving en aan de andere kant moet hij de bewegingsvrijheid ook aan kunnen. Deze stap wordt dan ook niet in een keer genomen, maar met kleine beetjes: een middag naar de film, een weekend naar huis (als dit er is) en zo kan de kring steeds ver ruimd worden. Het komt vrij regel matig voor dat een patient een of twee dagen te laat terugkomt van zo'n proefverlof. In het Jaar 1969 was dit voor de rijksinrichtingen zo'n 80 keer het geval. Ontvluchtin gen uit de inrichtingen zelf vinden veel minder plaats, hoewel daartoe bij open inrichtingen alle gelegen heid bestaat. Men moet immers le ren met vrijheid om te gaan. Vol gens de statistiek waren er in de jaren '67, '68 en '69 resp. 7, 13 en 14 gevallen van ontvluchting uit de Van Mesdagkliniek. De meeste ont vluchten komen uit eigen beweging weer terug. Waar moeten zy naar toe „vluchten"? Een harde waar heid, maar de kliniek is hun enige toevlucht. Dat tijdens het proefverlof een ern stig misdrijf wordt begaan is hoge uitzondering. De minister van Justi tie heeft hierover in 1969 gegevens verstrekt in de bijlage op de memo rie van antwoord op de Justitiebe groting van dat Jaar. Maar het zou irreeel zijn dit risico niet onder ogen te zien. Vergeleken met bij voorbeeld het deelnemen aan het paasverkeer (28 doden) is het een relatief klein risico, daarnaast is het een bijzonder zinvol risico. Een klein gebaar dat de maatschappij dat zijn wij-met-z'n-allen kan maken om te laten zien dat zij er ook bijhoren. De derde spelregel, die betreffen de de regering, werkt evenmin, omdat vrijwel gelijktijdig met een akkoord op kabinetsniveau een initiatief-ontwerp vanuit de Kamer ter tafel ligt. De regering regeert dus wel, maar ze heeft concurrentie gekregen. Wie het gaat winnen, is nog maar de vraag. De regering houdt daardoor op de traditionele scheidsrechter te zyn in andermans conflicten, maar wordt zelf partij in een conflict. Daar is het Nederlandse systeem niet op berekend; zeker niet nu de regering ook geen kans krijgt de zaak in de ijskast te zetten. Nu moet worden vastgesteld, dat de abortuskwestie wel een heel sterk voorbeeld is van het falen der spelregels, maar het kost wei nig moeite meer zulke voorbeel den te construeren waar het wat minder opzichtig gebeurt. Een wonder, dat kabinetten de laatste jaren steeds onzekerder zijn geworden in hun optreden en belangrijke kwesties ofwel niet. of wel verkeerd, ofwel zonder bevre digend resultaat aanpakken. Er zullen nieuwe spelregels moeten komen, maar politieke spelregels vereisen betrekkelijk stabiele socia le en politieke verhoudingen. Daaraan mankeert het op dl' moment meer dan ooit. Geef de alternatieve onderne mingsvorm een experimentele kans Daarvoor pleit prof. mr. N. E. H. van Esveld in het onlangs versche nen nummer van het sociaal maand blad Arbeid. Hij meent dat er voor een experiment met arbeidsderszelf- bestuur. waarbij vakbonden, sociolo gen en serieuze critici van de wes terse onderneming bedrijven opzetten naar eigen inzicht en medewerkers aanstellen op basis van zeggenschap van onderaf, ruimte moet komen. Volgens prof. Van Esveld zou voor een dergelyk experiment een aan- vangssubsidie van de ministeries van Sociale Zaken, Economische Zaken en Cultuur, Recreatie en Maatschap- peiyk Werk verantwoord zyn. De uitspraak van prof. Van Es veld vindt tot op zekere hoogte steun in het ook deze week versche nen rapport van een werkgroep van de technische hogeschool Eindhoven onder leiding van prof. dr. J. We- melsfelder. Het rapport is geba seerd op een studie van de meest ex treme vorm van democratie in het bedrijfsleven: het arbelderszelf be stuur in de Joegoslavische industrie Weliswaar laat prof. Wemelsfelder in het midden of de invoering van arbeiderszelfbestuur in Nederlandse ondernemingen gewenst is, maar hij constateert op grond van de onder zoekingen wél dat de op basis van het arbeiderszelfbestuur functione rende Joegoslavische industrie in vele opzichten aan economische ci- teria blijkt te voldoen. Zo heeft dit onderzoek uitgewezen dat: er geen aanwijzingen zijn dat groei en produktivitelt van de JoegQ- slavlsche industrie op enigerlei wij ze in het gedrang komen van de bijzonder slecht functio nerende arbeidsmarkt niets is geble ken. er geen aanwijzingen zijn voor een verhoudingsgewys zwakke tenden» tot vestiging van nieuwe bedrijven; er geen sprake is van een onge woon sterke inkomensnivellering. Prof. Wemelsfelder constateert wrt dat het zelfbestuur in beginsel een „harmoniemodel" is en dus niet vals te rijmen met een „conflictmodel", waarin sociaal- economische proble men via vakbonden en werkgevers organisaties via een harde belangen strijd worden opgelost. Volgens het rapport is een forss druk tot verdergaande democratise ring waar te nemen in ons land. „Het lijkt niet waarschijnlijk dal die druk zal afnemen", aldus prof. Wemelsfelder, „ieder nieuw partij program gaat een sta-je verder". De tegendruk, die in beginsel moet komen van kapitaalbezitter en be drijfsleiders. lijkt de werkgroep structureel zo zwak dat reeds bij voorbaat de strijd om het verande ringsproces beslecht lykt. Prof. Wemelsfelder constateert ten slotte dat de macht van de werk nemers in Joegoslavië groter is dan in West-Europa. Maar hij relativeert de conclusies van het onderzoek door daaraan toe te voegen dat in elk systeem, hoe ingenieus dat ook mag zijn uitgedacht, de macht van de werknemers een krachtge begren zing zal vinden in de „kennis is macht"-positie van de deskundigen. „In dit opzicht is ook dit zelfbe stuur een schijnvertoning". ADVERTENTIE Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Er zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt. Om te kiezen uit wel 8 verschillende spaarvormen, met elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past. Een deskundige adviseur helpt u graag bepalen welke spaarvorm juist voor u het' meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft van alle Nederlanders sl bij spaart. U kunt zoveel méér doen met onze bank de bank voor iedereen 3000 vestigingen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7