de maatschappij Release wil discussie over Geen knaak voor n taak OPENINGS TIJDEN VAN RELEASE Overal altijd warm met cv Hulpdienst gaat weer open vroe- LEIDEN LEIDEN Heitje voor een kar weitje. Gisteren en vandaag zijn z* weer in het hele land op pad gegaan. Padvinders, padvindsters, welpen en verkenners. Maar een heitje is niet erg veel meer, vandaar dat men dit jaar zelfs spreekt van "Een knaak voor een taak". De mee9te mensen die een karweitje moeten be lonen, blijven echter een kwartje ge ven. In groepjes van twee gaan de Jongens en meisjes aan de slag. Een van die ijverige werksters is Mach- teld. Ze vertelt: "Toen ik het bon nenboekje kreeg, ben ik vast in on ze flat op de Van Vollenhovekade bij mensen langs geweest om te vragen of ze karweitjes hadden en die heb ik opgeschreven Nu ben ik samen met Els bezig die karweitjes op te knappen. Bij elk karweitje geven we een bon en we hebben al éénentwin tig bonnen gegeven". Ook wordt van daag de hele dag op de Pieterskerk gracht een rommelmarkt gehouden, waarop allerlei spullen door pad vinders zelf gemaakt, te koop wor den aangeboden. En wat leveren de karweitjes op? Els antwoordt: "De meeste mensen hebben wel iets om op te knappen, en dan geven ze een kwartje of vijf enzeventig cent- Er zijn ook mensen I die geen karweitje bebben, maar toch een kwartje geven. Een knaak heb ben we nog niet gehad, wel kregen 1 we gisteren van iemand vijf gulden" j Dus geen knaak voor een taak? "Nee", zegt Els beslist, "meestal een kwartje. Maar we hebben nu af gesproken. dat wanneer we een auto gewassen hebben en we krijgen min der dan vijfenzeventig cent, we het geld niet aannemen". En wat gebeurt er dan; blijven j I Jullie met de hand op staan?" I Machteld antwoordt fel: "Dan gooien we zand over de auto, net als bij Poets". (Foto Holvast). ADVERTENTIE KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes, Zaanse- Sallanders. Echte antieke Franse Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden LEIDEN Na enige tijd gesloten te zijn geweest, gaat de Leidse afdeling van de mijlcase Hulpverleningsdienst maandag weer open. Dat betreft althans het „hoofdbu- -. 1 Mi van Release aan de Nieuwe Rijn 20. Het filiaal in Noord aan de Van Hogendorp- d aat komt nog niet op gang. Verwacht wordt wel, dat dit binnen enkele weken ook >er gaat draaien. In de achterliggende periode waarin Release naar buiten toe op non- tief stond, is wel binnenskamers druk beraadslaagd. De medewerkers van Release bben een weekeinde lang met elkaar gesproken of in de praktijk was uitgekomen, oil t men met Release wilde bereiken. Over de uitkomsten van die weekeind-bijeenkomst ro:irijft Frec* van der Burgh van Release het volgende: Machtsverhoudingen lelease is tot de slotsom geko- dat zij de maatschappijkritiek UIU Idoende tot uitdrukking gebracht t. Als gevolg hiervan is tot re- nlsatie besloten. Naast de hulp- ning gaat Release zich meer houden met haar visie op de 'atschappiJ en de manier waarop in de praktijk kan worden ge it ié lease wil het systeem dat ten f lslag ligt aan al het handelen ^^enken van de mensen in onze leving, zoveel mogelijk bloot 11 en ter discussie stellen. Zij dat dit systeem gebaseerd is op itsverhoudingen, waarbij de te macht in handen ligt van een groep mensen. We kunnen 1 >ij denken aan de tweehonderd iMertens of de zestig van het 1 es van de Nieuwe Linie. aan de sporten van de ;ènibchappelijke ladder staat een groep mensen, onderaan een groep. Hoe groter die groep njbeneden toe wordt, hoe minder de leden van die groep heb rat die machten zijn en hoe ze met elkaar samenhangen, in onze maatschappij erg on- chtig. is het duidelijk dat machtsver- tot onderdrukking van de vrij- leidt. Dit veroorzaakt echter schandaal, omdat het onrecht functioneren van onze maat- pij door de machthebbers wordt itvaardigd met verhalen die Jk te controleren zijn. Daarom ,tui| iet er op dat onze samenleving bepaald door machten die niet gl|anderen zijn. ons er naar te gedragen en iet dit denkbeeld te verzoenen. re wereld tot nu toe niet zijn uitge voerd. Voor een leefbare wereld is het nodig dat zoveel mogelijk mensen zich bewust worden van de wijze waarop onze maatschappij opge bouwd is. Gevestigde instanties als het bu reaus Huisvesting, het arbeidsbureau of de psychiatrische ziekenhuizen, die individuele problemen moeten oplos sen, proberen zoveel mogelijk men sen te helpen, zonder de diepere oor zaak van die problemen te signale ren en daaruit consequenties te trek ken. Door een aantal mensen aan een woning te helpen, wordt de wo ningnood niet opgelost. Deze kort zichtige en beperkte manier van wer- ken leidt er toe dat er niet iets daad werkelijk aan de fundamentele oor zaken van al die moeilijkheden ge daan wordt. Onderwijl breidt de klantenkring van al die instellingen zich maar steeds uit. Release is van mening dat. de hulpverlening op de duur niet veel zin heeft, als er niet tegelijkertijd aan een drastische verandering van de maatschappij gewerkt wordt. Kaagconcours finale op 21 april WARMOND De finale ls door de organisatie van het Kaagconcours, als Je tenminste spreken, vastgesteld op 21 april. Gis teravond werd in Meerrust de laat ste voorronde voor deze finale ge- Omdat Release nog weinig medewerkers heeft, zal „Nieuwe Rijn" op andere tijden geopend zijn dan voorheen. Het is van maandag- tot en met vrijdag avond van 8 tot 10 uur en op dinsdag-, woensdag- en donder dagmiddag van 3 tot 6 uur. De hulp is geheel gratis. Tot nu toe werkte Release alleen op het niveau van het helpen oplos sen van een groot aantal problemen In het eerste Jaar van haar bestaan (van augustus 1970 tot augustus 1971) zijn er 655 cliënten geholpen. In 50 van de gevallen werd een aanvaardbare oplossing bereikt, bij 20 pet. bestond er twijfel over het resul taat en 30% viel weer terug in de oude moeilijkheden. Maar zoals al eerder gezegd, is het niet mogelijk om alleen door de hulpverlening de eigenlijke problematiek aan te vat ten, laat staan uit de wereld te hel pen. Er waren in Release wel werkgroe pen die de achtergronden van de hulpvragen moesten bestuderen, orKanfsatVe kunt maar ln de2e werksr°ePen zaten de- zelfde mensen als die welke hulp ver leenden. Omdat men al zijn tijd in de hulpverlening ging steken, kwam ie afstand van onze persoon- j houden. Van de acht aangeschreven fn^tU^T" tjöIoq co vinHtHot Hour. croeDen waren er maar weer vier: 6 don mjheid. Release vindt dat daar - Twee groepen groepen waren er maar weer vier irTonze maatschappij veel con- aanwezig. Een, de enige solist blies mogelijkheden voor een leefba- weer haastig de aftocht toen hij ont dekte dat alleen presentator Chiel i Nu hebben de medewerkers van van Praag in staat was zjjn muziek Release zich ln twee groepen ver te spelen. ideeld; een groep hulpverlening Meerrust zag een oude bekende en een groep die zich met projecten terug, Ferry Bylsma, leider van net bezig houdt. De problemen waarvoor koor Changing Church, dat vorig men bij Release terecht kan zijn: Jaar als tweede eindigde. Nu kwam 1 onbekendheid met rechten en hy met een groep. De keuze van het plichten, repertoire was wat ongelukkig, zo- aantasting van rechten en vrlj- dat zijn goede stem er niet uitkwam. heden. De gelegenheids-formatie Clipper- 9 moeilijke situaties die voortvloei- ship uit Lisse, drie jpngens met een en uit een levenswijze die niet strookt gitaar was beslist nog niet rijp om met de traditionele vormen van mo- voor publiek op te treden, terwijl de I raai. orde en recht, groep Joyce and the Haque sound Bij onbekendheid met rechten en I alleen maar over een goede zanger I plichten, kan de hulpverlener vol- beschikte. I staan met het geven van informatie. ADVERTENTIE .1 =<nl H nieuworlln 29.3P LEIDFM In veel voorkomende gevallen zal de- ze gegeven worden in de vorm van folders of stencils. Zo hebben we op het ogenblik al materiaal voorhanden over ontslag, dienstweigeren. kamers huren, politie en kraken. Aan ande re onderwerpen wordt gewerkt. Bij aantasting van rechten en vrij heden zal Release ln samenwerking met de hulpvrager proberen een aan- j vaardbare oplossing te vinden. Soms kunnen we hier helpen door gebruik te maken van bepaalde regelingen en voorzieningen, zoals het inschakelen van specialisten, raden van beroep, enz. Onder deze categorie vallen men sen die zioh onrechtvaardig behan deld voelen door overheidsinstanties, huisbazen, werkgevers enz. Bij situa ties waarin de maatschappij geen voorzieningen biedt, zal veel van de vindingrijkheid van de medewerker gevraagd worden. Men kan hierbij denken aan huisvestingsproblemen. In deze gevallen zal Release lang niet altijd bevredigend kunnen helpen. Wij hebben bijv. helaas geen huizen te verdelen. De hulp zal bij dat soort gevallen vooral bestaan uit bemidde len en het verstrekken van informa tie. Taboe De laatste categorie probleemgeval len bestaat uit hulpvragers die als het ware onder een taboe leven. Dit zijn bijv. ongehuwde moeders, pedo fielen, homoseksuelen, enz. De Relea se-medewerkers proberen hier in ge sprekken met de cliënt de moeilijk heden op een meer draagbaar niveau te brengen. Hier is al wat bereikt als de hulpvrager zijn positie in de maatschappij psychisch aan kan. De hulpverlening zal zeker niet bu reaucratisch zijn en ook niet autori tair. Verder gaat Release er bij de hulpverlening vanuit dat zil zelf ook geholpen moet worden door informa tie die de cliënt ons kan geven door de ervaringen die hij heeft opgedaan. Deze informatie geeft Release de mo gelijkheid een schakel te leggen tus sen de problemen van een hulpvra ger en het functioneren van de maatschappij. De groep die zich bezig houdt met projecten verzamelt informaties over een deelgebied van de maatschappij. Dit zou bijv. de geestelijke volksge zondheid kunnen zijn of de kinder bescherming. Op grond van haar stellingname vormt Release zioh dan een beeld van de samenhang tussen individuele conflicten en de maat schappij waaruit deze conflicten voortvloeien. Hieraan wordt op ruime schaal bekendheid gegeven. Weer open Om de veranderingen die deze nieu we werkwijze van ons vergt in de organisatie te kunnen doorvoeren, is het kantoor van Release enige tijd voor hulpvragers gesloten geweest. Vanaf maandag is Release weer open. Dan zal de groep die de hulpverle ning verzorgt, zich daar volledig mee bezig kunnen houden. De aandacht zal dan hiet meer zoals voorheen ver deeld hoeven te worden tussen de hulpvragers en de werkgroepen. iTERDAG 8 APRIL 1972 LEIDEN Het Rijn lands Chr. Mannenkoor RCMdat op 17 september 1970 werd opgericht en mo menteel ruim 50 leden telt, heeft tot nu toe medewerking verleend aan een tiental ge wone- en bijzondere kerk diensten. Het RCM blijkt vele fans te hebben. Voor dirigent Van Marion betekent dit, dat het repertoire steeds afwis selend moet zijn. Plannen heeft het RCM genoeg en zij zijn zeker ook uitvoerbaar, mits het zo snel mogelijk op het streefgetal van 75 leden kan komen. Het RCM zou buiten de medewerking aan kerkdiensten ook eens een officieel concert willen ge ven. Indien het 75 leden zou kunnen gaan tellen, kan een dergelijk concert beslist ge realiseerd worden. In de ko mende weken wordt een pro- paganda-actie gevoerd. Voor nadere inlichtingen J. Stolte, De Ridderstraat 12 in Leiden. gegrift staat kwamen er voor in de plaats. De verbreding van deze "gracht" kwam tot stand toen Jacob Korevaar als wethouder van 1897 tot 1912 veel te maken had met het bouw- en verkeersbeleid in de Sleutelstad. Een "doorbraak"die prachtig aansloot bij de verbreding fin 1908) van de Prin- sessekade, de voormalige Paarden- steeg. Hoewel er in het totaalbeeld in deze omgeving wel iets is veranderd (foto Holvast toont dit duidelijk aan) zijn toch nog tal van panden bewaard ge bleven. Met uitzondering van het mo- ingericht als antiquariaat J. C. van Ruiten. Menig pilsje is door oudere Leide- naars "achterovergeslagen" in de lunchroom Selecta op de hoek van de Boommarkt en het daartegenover ge legen "kroegje", dat vooral bij studen ten nog al "in" was. In voormalig Selecta (zaterdag en zondags een strijkje en het optreden van een sou brette) zetelt thans de firma De Nie Omstreeks 1389 wij gaan nu een heel eind in de geschiedenis terug was het Kort Rapenburg als vestwal ommuurd en heette toen Molenwerf. De Bostelbrug (aanvankelijk Nieu we Brugdateert van 1324 en leidde naar de landerijen aan de Maredijk. Over de brug lag een voetplank, die diende voor voetgangers en melk- meyden". Vele malen is de brug ver nieuwd. totdat zij in 1908 haar tegen woordige breedte verkreeg. Met de overkluizing verdween de brug zie linker foto)die een verbinding vorm de met het Noordeinde en de Bree- straat, op de hoek waarvan lange tijd de Noord-Hollandje Landbouw- en Credietbank was gevestigd 'het hui dige pand van Slavenburgs Bank). SAM PLATTEEL Met het dempen van wij wezen daar reeds eer- wisten onze voormalige stads- wel raad. Zodra het ver- noodzakelijk maakte, ging demping dan wel overkluizen 1910 ums dit het geval met overkluizing van het Kort Ra- in verband met de aanleg baan voor de elektrische 1 nu al weer vele jaren tot der historie behoort. Bussen voorrang aan het openbaar een slogan, die de huidige djehef Jongejan diep in het hart numentale pand op de hoek van het Galgewater, waarin destijds een ves tiging was ondergebracht van de Ne derlandse Bank en de nieuwbouw van Palthe, zijn de beide gevelwan- den vrijwel nog in takt gebleven. Ge lijkvloers kwam hier en daar een mo derne winkelpui. Wat men er in die dagen tevergeefs zocht is de huidige De Gijselaarsbank, die in 1920 werd onthuld en daar is geplaatst als hulde van de burgerij voor het beleid van burgemeester De Gijselaar tijdens de oorlogsjaren 1914- 1918. Op zijn naam was ook het "lied" geïnspireerd van „Er i» maar ene goeie Leienaar en dat is De Gijselaar". Maar niet alleen zijn naam leeft in deze omgeving voort, maar ook die van de bekende schilder van huise lijke tafereeltjes, Gerrit Dou, die van 1613 tot aan zijn dood in 1675 woonde in het perceel Kort Rapenburg 12. Een steen in de gevel en een uithang bord, waarop in sierlijke letters „Hier woonde Gerrit Dou in schone const bedreven, de sin voor oudt en schoon is in sijn huijs gebleven", herinneren aan deze episode van een vermaard kunstschilder. Het pand heeft in de loop der jaren vele bestemmingen ge had (o.m. apotheek Pelleen is thans

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3