Oude ambachten gloriëren in Hillegoms „B^dbhome" Herscholing biedt perspectief Nieuwe attractie voor de toeristen Zwembad Voorschot* Ophalen grof vuil ZATERDAG 8 APRH HILLEGOM/LISSE De Bol lenstreek heeft er weer een toe ristische attractie bij: de Holland Handicraft Market. Op nog geen kilometer van de Keukenhof ge legen „Veenenburg" aan de Fre- derikslaan. Bijna op de grens van Hillegom en Lisse. Midden tussen de ammetelijke bollenvelden. Het is een show van Nederlandse handwerkslieden. Men kan er een klompenmaker, een plateelschil der, een koekplanksnijder, een diamantslijper, poppenmaakster en bloemsierkunstenaars aan het werk zien. Uiteraard is de blik van de organisatoren in het bij zonder gericht op de honderddui zenden buitenlanders, die gedu rende het bollenseizoen naar de „streek" komen. Toch is deze show ook interessant voor land genoten, die eens willen zien hoe vroeger allerlei gebruiks- en sier voorwerpen werden gemaakt. Door Cees Combee Foto Holvast Deze Oudhollandse markt is inge richt ln de moderne bloembollen-ex porthal van 'Bulbhome' en initiatief nemer is de directeur van dit bedrijf C. M. van Trigt (43, voor zijn vrien den Maurice, en van zijn dertigste Jaar af werkzaam in het bloembol lenexportbedrijf), die ook een be langrijke plaats inneemt in de Stich ting "Het Oudhollands ambacht". Van Trigt onderhoudt nauwe vriend schapsbanden met N.T.B.-directeur Jo Strijkers en heeft in samen werking met dit toeristische topor gaan en de K.L.M. al eens een klompenmaker naar Amerika ge haald om daar de Hollandse bloem bollen aan een groot publiek te pre senteren. Ook heeft hij in 1970 150.000 tulpenbollen laten platen in de Sher wood Gordens een voor 't publiek toegankelijk park in Baltimore. De Hillegomse exporteur haalde, met deze "stunt" de voorpagina' van kranten en tijdschriften, e voorts radio en t.v. stant te werken. Wanneer er bezoe kers komen is hij graag bereid iets I over het boeiende vak te verbellen, dat hij van kindsaf uitoefent. Hij is Beschermen' «i groot kunstenaar. Adams en Eva's in Voorschoten VOORSCHOTEN Van de schep per van „Adams en Eva's" werd gis teravond in Mini theater „de Schuur" een expositie met litho's en tekenin gen geopend. „Adams en Eva's" is de kortgeleden uitgekomen map li tho's van Amsterdamse hippies, die Paul Citroen vorig jaar zomer op de Dam nagetekend heeft. Veel van het werk uit dit album is op de expositie te bewonderen. Kunstenaar Paul Ci troen over zijn Amsterdamse erva ring: „Het was heerlijk om dat te doen. Die sfeer daar op de Dam was zo goed hé? Niemand was bemoei zuchtig. Er ging zo'n rust van die mensen uit. En die typen: hoe wilder ze er uit zien, hoe fijner ik het vind om ze na te tekenen". Hij kijkt nu terug op een 65-jarige ervaring, een periode waarin hij een enorme veel zijdigheid heeft op gedaan. Naast donkere met veel lijnen opgezette koppen, zijn er portretten die slechts met een paar lijnen aangegeven zijn. Hierdoor ademt elk werk zijn eigen sfeer. De Voorschotense bur gemeester dr. J. van der Haar open de de expositie met een korte toe spraak, waarin hij Paul Citroen een groot kunstenaar noemde. Marktberichten LEIDEN, 7 april. Veemarkt. Stie ren 40 5.30—6.10 kg. sch. gew.. vlug: melkkoeien 75 1525—2025 p. stuk, goed 1500—1850—2175 per stuk, goed: pin- :en 20 10001300 per stuk. vlug: gras- :alveren 22 5501025 per stuk. goed; •ette kalveren 27 4.65—5.10 per kg. lev, ;ew.. goed; vette schapen 50 80160 p. tuk, goed: fokschapen 60 225250 p. tuk, goed; vette lammeren 586 136- 165515 per stuk, goed: drachtige zeugen 33 475—550—600 per stuk. re delijk; schrammen 59 115135 per stuk De goedlachse, maar zeer zakelijk ingestelde Van Trigt: "We hebben de Stichting "Het Oudhollands am bacht" opgericht om dit ambacht te beschermen en dus in stand te hou den en de belangen van deze oude handwerkslieden veilig te stellen. Dat ambacht vormde een belangrijk onderdeel van de promotiereis van het N.B.T. met de "Holland Paerl" langs de Nederlandse Rijnsteden. Het is ingeslagen. Dat blijkt wel uit de talrijke reacties. Daarom heb ik het initiatief genomen, deze show naar de Bollenstreek te halen, en onder te brengen in mijn export bedrijf, dat drie maanden van het Jaar nagenoeg leeg staat, omdat dan alle bollen reeds lang aan de andere kant van de Atlantische Oceaan zijn. Naast die markt hebben we een ver koopruimte ingericht, waar men de door de handwerkslieden vervaardig de artikelen tegen een leuke prijs kan kopen en voorts nog andere specifiek Hollandse souveniers". Jolanda Strijkers (23, dochter van de N.B.T.-directeur, twee jaar in Leiden sociologie gestudeerd en daarna het Instituut voor Toerisme in Breda doorlopen) leidt de buiten landse bezoekers rond. Er zijn, hoe wel de "markt" pas Goede Vrijdag is opengegaan, al heel wat bussen, met buitenlandse bezoekers, voor namelijk Duitsers en Engelsen, ge weest. Leuk werk Zeg Jolanda: "Erg leuk werk. Onze gasten kijken hun ogen uit als ze een klompenmaker aan het werk zien, wanneer ze een diamant zien slijpen of de plateelschilder een Delfts blauw bord zien maken, 'k Hoop. dat er veel buitenlanders komen. Een mooie propaganda voor ons land" Oudste van de handwerklieden is plateelschilder Toon Verbruggen uit Schoonhoven. Hij Is 78 jaar en hij maakt nog de mooiste wandborden. Op z'n Hollands met een molen of een schip en ook echte landschappen. Niet alleen in het grote doch ook in het kleine werk is Verbruggen een begenadigd vakman. Neem zijn mi niatuurtjes. Die vinden veel aftrek, bij de buitenlanders. Toon zit con- Van het plateel even over naar de klompen om maar een greep uit het vele handwerk te doen. In de stand met enorme stukken boomstam op de grond staat Wim Houwer <43uit Dinxperlo. Meer dan honderd Jaar maken de Houwers klompen van va der op zoon. Er is getruime tfjd de "klad" in dit vak geweest en heel veel klompenmakers hebben het bijl tje of beter gezegd de boor erbij neer gegooid. Geen droge boter ham was er meer te verdienen De Houwers zijn echter onversaagd Wim daarover: "Er zit voor ons nog steeds een goede boterham in. De klompen zijn weer in trek. Bui tenlanders nemen graag één of meer paren mee naar huis. Kijk maar naar die Duitsers daar. Ze hebben bijna allemaal een paar gekocht. De vakwerklieden oefenen op de Oudhollandse markt in "Bulb home" aan de Frederikslaan in Lisse hun oude ambacht uit: klompen makenplateelschüde- ren, poppen maken, diamantslij- pen en bloemschikken. Grote en kleine. Wij werken ook veel op shows in het buitenland. Mijn broer zit op dit momept in Ameri- Tot eind mei Het. gesprek moet eindigen, want om de stand heen staan weer eni ge tientallen Duitsers. Houwer maakt een paar klompen en geeft daarbij uitleg over de belangrijkheid van het steunpunt in de klomp voor de voet. Die belangstelling genieten al le handswerklieden op deze "Hol land Handicraft Market". Van Trigt is als een kind zo blij als er weer enige bussen vol met gasten naar "zijn" geesteskind komen. Tot eind mei blijft deze markt geopend. Daarna trekt men weer verder. Naar evenementen in eigen land en in het buitenland. De buitenlanders tellen graag wat neer voor een echt stukje ambachtelijk werk. Dat ambachtelijke moet ook de kracht van deze "Oudhollandse markt" zijn en men moet zich be paald niet laten verleiden "kitsch" in de verkoopcollectie op te nemen. Dat zou aan de image van deze pre sentatie bepaald geen goed doen. N.B-T-'s Paul Warnaar de grote promotor in het buitenland van dit ambachtelijk gebeuren is het daar mee volkomen eens en ook Maurice van Trigt beaamt het. Hij besluit: "Deze Holland Handicraft Market", moet uitgroeien tot een jaarlijks ge beuren gedurende het bollenseizoen. Loon ontvangen en stude renop rijkskosten. In het Cen trum voor Vakopleiding voor vol wassenen aan de Rooseveltstraat in Leiden klinkt het lied van de arbeid. (Foto Holvast) VOORSCHOTEN Indien de Voorschotense gemeenteraad ak koord gaat met de voorstellen van B. en W. dan kan eventueel met de bouw van een zwembad begin 1973 een aanvang worden gemaakt. Deze voorzichtige toezegging deed wet houder Pels de leden van de com missie voor maatschappelijk welzijn. De commissieleden hadden enige moeite met de bespreking van de voorbereidingen voor de bouw van een zwembad. Deze voorbereidingen zijn reeds behandeld im een beslo ten commissievergadering van open bare werken en worden volgende week behandeld in een besloten com missievergadering van financiën. Wethouder Pels liet er geen twijfel ten 29 1090 per stuk, vlug. Totaal 1870. ALKMAAR. 7 april. Kaasmarkt. Com missie] guldens per kg. Burgerlijke Stand WASSENAAR nberg en Hogenlansberg, Chlh. M. L 'Rijkers en S. Jansen, R Kortekaas en A. F. Pool, E. L. Jak- lofskv en M. v. d. Oever, J. H. Schild en H. v. d. Putte. P. C. Stulp en A. A. C Overleden: Cornells Reine (Den Haag). Louis C. M. J. Gussenhoven, Hendrikus Happel (Den Haag) Jacob van Mantgem (Den Haag), Johanna relt (Den Haag). Otto LEIDEN Wat doet een schip persknecht bij de binnenvaart als hij een meisje trouwt en aan de wal gaat wonen? Wat voor werk zoekt hij? Als schippersknecht krijgt hij geen werk; wel als onge schoolde maar met het risico dat hij ineens op straat kan staan. Een schippersknecht op de wal kan ook naar het Arbeidsbureau gaan en vragen om herscholing. Bijvooorbeeld tot autogeenlasser, of pianostemmer. Dat hangt er vanaf wat hij wil en of hij er ge schikt voor is. De opleiding is kos teloos, de overheid betaalt. er een groot risico in omdat de on- geschoolde arbeiders vaak de eersten zijn die op straat staan. Bij ontsla- j gen in de bouw bijvoorbeeld waren het de ongeschoolden, die het eerst aan de kant werden gezet. En niet de metselaars. Een werkloze schil der wil een ander vak leren, wat moet hij doen? Naar het arbeidsbu reau gaan, daar kan hij alle infor matie krijgen. In een test wordt be keken voor welk nieuw vak hi) het meest geschikt is en dan gaat bij misschien naar hèt Centrum voor Vakopleiding voor Volwassenen aan de Rooseveltstraat in Leiden-Zuid. Daar studeren momenteel 73 cursis ten die individueel allerlei opdrach ten uitvoeren. De opleiding voor ma- chinebankwerken bijvoorbeeld duurt 9 maanden. Gedurende die negen maanden krijgt de cursist een weke lijks Inkomen (een 23-jarige ver dient f203.— per week), dat is min der dan een ongeschoolde arbeider krijgt, maar dat verandert natuurlijk als hij met de opleiding klaar is. Dan heeft hij heel wat praktijk in zijn vingers en een goed inzicht in de theorie van zijn vak. Voor afge studeerde curistén blijkt, volgens de directeur van het Arbeidsbureau van Leiden, steeds plaats te zijn op de arbeidsmarkt. Een tweede mogelijkheid van bij scholing is in het bedrijf zelf. Bij voorbeeld een gehandicapte die leert en ervaring opdoet door in een be drijf kantoorwerk te doen. Na een tijdje heeft hij genoeg ervaring en kan hij in loondienst van het be drijf komen. De derde mogelijkheid is de etu- diekostenregeling, Dat betekent bij scholing door het volgen van schrif telijke cursussen. Bijvoorbeeld een gescheiden vrouw die vroeger kan toorwerk heeft gedaan; nu wil ze weer gaan werken, maar ze is het typen vergeten, wat moet ze doen? Ze kan een schriftelijke cursus „ty pen" volgen en het Arbeidsbureau betaalt de kosten. In Limburg wordt deze schriftelijke bijscholing veel gebruikt door mijnambtenaren die boekhouder willen worden. Vanaf de oprichting in 1946 zijn er al meer dan honderdduizend mannen en vrouwen in Nederland geweest die één van de bijscholings mogelijkheden hebben benut. Na ge strand te zijn met hun oude beroep, heben ze een nieuw vak geleerd en zijn ze, zoals dat heet „weer opge nomen in het arbeidsproces". MAANDAG Havenplein, Haarlemmerstraat (van Haven tot Mare), Donkersteeg. Kulpersteeg Dullebakkersteeg, Hoog- landsekerksteeg, Pelikaanstraat, Koe straat, Lege Werf steeg, Duizend- draai, pg, van der Werfstraat Bou- welouwensteeg, Meermanshof, Dru- ckerstraat Maredorpsdwarsstraat, Grevenstraat, Voldersgracht, Noord en Zuid Rundersteeg. Janvossensteeg Koddesteeg. Claresteeg Oude Singel (van Houtmarkt tot Mare) Oude Vest (van Havenplein tot Mare) Lange Zndstraat. Volmolengracht Oostdwarsgracht. Koolstraat, Emma- straat, ^aatstraat. Haarlemmerstraat (var Turf markt tot Mare) Stille Rijn, Apothe- kersdijk Schapensteeg. Goegerrit- steeg Prinsessekade. Turfmarkt. Steenstraat, Beestenmarkt. Nieuwe Beestenmarkt. Kort Galgewater Morsstraat, Smldsteeg, Narmstraat Kruisstraat, le Binnenvestgracht, 2e BLinenvestgracht, St. Aag tenstraat. Lammermarkt, Markt- steeg, Lange Scheistraat. Nieuwe Mare Oude Singel (van Mare tot Turfmarkt brug) Fokkestraat, Oude Vest (van Turfmarkt tot Mare) Lange M'^re Vrouwenkerkhof /rou- wenkerkkoorsteeg Dolhuisst,, Sions- hof, St. Ursulasteeg, Caeciliastraat, Lange en Korte Lijsbetsteeg. Korte en Lange Agnietenstraat Spijker boorsteeg Vest wal, 3e Binnenvest- gracnt Reineveststeeg. Langegracht Vredehof Houtmarkt, Noorderstraat Hendrikstraat. DINSDAG Zoeterwoudsesingel (van Lam- menschansweg tot Hoge Rijndijk), v d Brar<delerkade Durieuxstraat, Ti- boel Siegenbeekstraat, Roodenbur- gerstraat. de Mey van Streefkerk straat. Cobetstraat, de Ridderstraat Thorbeckestraat, Wasstraat, de Laat de Kanterstraat, Cronesteinkade, P J Blokstraat, Fruinlaan, de Gijse- laarstraat. Kernstraat Verdamstraat Korevaarstraat, Plantsoen. 4e Bin nenvestgracht, Rijnstraat, Kraaier- straat Havenstraat 2e en 3e. le, 2e en 3e Gortestraat, Geregracht, Le- vendaal Oranjeboomstraat, Ca- thriinenstraat, Barbarasteeg, St Jorissteeg, Koenesteeg Nieuwe Brugsteeg, Wielmakersrteeg, Hoge- woerd, Water<dpeg, Plantage Utrechtse Veer, Veerstraat WOENSDAG Oude Herengracht, Ververstraat Zijlstraat, Oost Havenstraat Dwars Havenstraat. West Havenstraat Verversplein, Haven, Havenkade Kalvermarkt, Kijfgracht, Minne broersgracht, Zuidsingel, Heren gracht (beide zijden), Korte en Lange Langestr at. Nieuwe Waard straat, Oosterkerkstraat. Waard kerkplein. Waardkerksteeg. Waard gracht Oranjegracht. Kaars kersstraat, Looyerstraat, Wever straat, Vestestraat. Groenestegen Uiterstegracht, Kerksteeg. Breestraat, Langebrug, Ketel boetersteeg, Schoolsteeg, Wolsteeg Gangetje, Botermarkt, Vismarkl Stadhuispl., Koornbrugsteeg, Dwars- koorn brugsteeg, Maarsmansteeg. M an dem aker steeg Vrouwensteeg (geheel), Boom- markt. Aalmarkt Nieuwe Rijn (ge heel). den Burcht. Burchtsteeg, Nieuwstraat, Hartesteeg, Be schuitsteeg, Moriaansteeg, Hoog- landsekerkgracht, Koppenhinksteeg Hoogiandsekerkkoorsteeg, Middel weg Oude Rijn (beide zijden) Hoog straat Kaasmarkt Hooigracht St Pancrassteeg van Driessenstraat Middelstegracht DONDERDAG Zijlsingel, Rijnkade, Oosterdwars straat, Munnikenstraat, van Galen straat, Waardstraat, Hermanstraat, Trompstraat, de Ruyterstraat. Evert- senstraat, Heemskerkstraat, Ooster straat, Van Speykstraat, Kortenaer- straat, Tasmanstraat, Overrijn. Galgewater, Noordeinde en plein, Rembrandtstraat, Oude Varken markt, Sliksteeg, Groenhazengracht, Rijn- en Schiekade. Witte Singel, Groenho venstraat, Witte Rozen straat, Justus Carelhuis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vree- wijkstraat, Hugo de Grootstraat, Bilderdijkstraat. Vrijdag: Kort Rapenburg, Kabeljauwsteeg, Rapenburg, Doelensteeg, Doelen gracht, Nonnensteeg, Kolfmaker- steeg, Zegersteeg, 5e Binnenvest gracht, Sterrenwacht, Molensteeg, Boisotkade, Kampersteeg, Conciën- tiestraat, Vliet, Doezastraat, St. Ja- cobshof, St. Jacobsgracht, J. van Houtkade, Hoef straat, Raamsteeg, Garenmarkt, Steenschuur, Nieuw- steeg, Herensteeg, Salomonsteeg Kioksteeg, Scheepmakersteeg Hout straat, Gerecht. Lokhorststraat Zon neveldstraat, Pieterskerkkoorsteeg Dtefsteeg, Berkendaelstraat Pieters kerkgracht, Pieterskerkstraat, Pie terskerkhof, Papengracht. over bestaan, dat de burgerij Voorschoten recht heeft op een bare behandeling. Toch kon di handeling in de commissie maatschappelijk werk niet op de financiële en bouwkundig pecten. Algemeen toonde de missie de waardering voor de zaamheden van het particuüen tiati^f verenigd in de Stichting creatiebad Voorschoten en dron op een spoedige realisering vai zwembad dat tevens recreaties gelijkheden moet hebben. Prinse Minder positief stond de comi ten opzichte van de garantie geldleningen voor de Stichting serahof" ten behoeve van de boi een verpleegtehuis voor lang zieken en demente bejaarde Leidschendam. Ernstige kritiek er op de bestuursvorm en schrijden van de begroting. Di ste begroting bedroeg ruir joen, de huidige ruim f31 mij.] De prijs per bed is gesteg f90.000.- tot ruim f 120.000.- ze Stichting werken samen meenten Voorburg, Leidsohei en Voorschoten. ZOETERWOUDE —Tijdens gistermorgen door de Rijkspolil ft de Rijksstraatweg nabij de Meei kerk gehouden sneiheidscontrol pen 23 automobilisten tegen de die ter plaatse met snelheden rend van 64 tot 85 km per uu seerden. De toegestane snelhei£ plaatse ls 50 km per uur. Er Q gedurende twee uur gecontrc r terwijl gedurende enkele 1 stortbuien het controleren wei Zaterdag flebar 12—2 kamerbewon staanden 8 wel voor kamerbewoner staanden) 912 uur nam Schaakzolder (Morsweg Jeugdschaaksocieteit (longeni meisjes van 815 jaar 10 uui 1 uur nam. ouder dan 15 Jaar "Gebroeders koen" 8 uur nam. Scarabee (Pieterskerkkoorsteeg treden van Peter and Kelly Zondag Zijlsingel 2 Evangelieoentruii evang. J. Zijlstra 10 uur voorm. Middelweg 19c Poppentheater Leiderdorp Wilhelminastraa t ïespreksavond Baha'i 8.15 uur r' Oegstgeest (Geversstraat 65) Hogewoerd 175 Jehova getui k wel (voor kamerbewoners Rijnlandslyceum (Apo voor oorspronkelijk christendonJW" Oegstgeest Spr. evang. N. v.d. i|n Hooglandse Huys Werkgroep rimenteel Kerkewerk, film over 2.30 uur nam. Oude Rijn 3 Pinkstergemeent Kelly 9 i Maandag Oude Singel 26 Informatlï Dansschool Mekel Hogewoei cieteit voor alleenstaanden 8 uu Rehoboth (Rapenburg 10) Amateurfotografenvereniging Steenschuur 6 Ruil avond postzegel vrienden 8 uur nam. Molen De Valk Mobielli Apothekers Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8. Huisartsen uur uitsluitend 1 dokterstelefoon 22222. Oegstgeest Dokter D. Hel relaan 36, tel. 52255. Warmond Dokter Bol berselaan 2 Voorhout, (wijkzuster S. Posthuma, Era 2, Sassenhelm. tel. 11463). Leiderdorp Dokter G. A. ne, Hoofdstraat 8. tel. 22208, ter S. v.d. Leer. B. G. Cortslai 23109). WASSENAAR De doktorei J. Paulides, van Z. va straat 42 bel 4561 en J. H. Ja Wittenburgerweg 106 tel. 9676. Oegstgeest: wijkzuster L. de ne, Wilddreef 48, Leiderdorp 31463 b.g.g. 54500. Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden durig zieken Oude Rijn 190, va SOS-dienst SOS-Telefonische Hulpdleni (01710)25202 Voor alle die Wetswinkeltje ApothPkprsd Release Hulpverle ingsdlenst Relei donderdag 3-6 i ,{fa

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2