aird: bom aanvallen ^aan door ot Hanoi vil praten IRA WIL PLANNEN WHITELAW WETEN k Felle aanval op schrijver Solzjenitsin Esca latie FU, Partijen in Turkije willen actief blijven Geld nodig? Binnen'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van deNMB in vogelvlucht in vogelvlucht JATERDAO 8 APRIL 1972 BUITENLAND rotn SAIGON (Reuter) De Ameri- »nen zijn acht jaar geleden be ll onnen met bombardementen tl, loord-Vietnam. In augustus 1964 kl leien Amerikaanse vliegtuigen Ivietnamese militaire ïnstal- aan als represaille voor ge- 1 di iclde aanvallen op Amerikaanse Wi nderzeeboten in de Golf van Ton- mof^; Op 7 februari 1965 begonnen re- elmatige aanvallen op transport- andere faciliteiten. Geleidelijk werden de bomaan- len uitgebreid tot verder in het oorden en tot andere doelen, zo- Bn s energiecentrales en olie opslag- aatsen. Op 29 juni 1966 werden twr het eerst aanvallen in de om- iving van Hanoi en de haven van A alphong uitgevoerd. Op 19 mei 67 bombardeerden Amerikaanse 8^ legtuigen doelen binnen de ov« adsgrenzen van Hanoi. werden ook bombardements pauzen gehouden, gewoonlijk in een tijd van intensieve diplomatie ke activiteit. Op 30 januari 1968 kwam aan een dergelijke pauze een eind toen de Noordvietnamezen en die Viet- cong hun grootste offensief van de oorlog tegen Saigon en een reeks andere steden in Zuid-Vietnam ge durende de TET-periode (nieuw jaar) ondernamen. Twee maanden later, op 31 maart 1968, maakte president Johnson, onder de groeiende druk in eigen land en in het buiten land, bekend, dat hij de bombar dementen in een groot deel van het noorden opschortte. Dit gold niet voor Hanoi en Haiphong en voor een gebied 320 kilometer noordelijk. Op 31 oktober 1968 be val president Johnson beëindiging van alle lucht-, marine- en artil lerie-aanvallen in het noorden als onderdeel van een vredespakket, waartoe het vredesoverleg in Pa rijs behoorde. Deze pauze duurde, met kleine uitzonderingen, tot mei 1970, toen de VS bekendmaakten, dat hun vliegtuigen raket- en luchtdoelin stallaties hadden aangevallen. Daarna werden de aanvallen lang zamerhand weer opgevoerd. n tri) 1 LEN ij*e«r berg PASHINGTON (Reuter, AFP, n- De Amerikaanse bombar- nl'nenten op Noord-Vietnam zullen 'r te rden voortgezet tot Hanoi zich opda eid toont tot onderhandelen in mijn ijs. Tevens moet Hanoi zijn yasietroepen" terugtrekken ten Lenst rden van dfe gedemilitariseerde e, Dit heeft de Amerikaanse lister van Defensie Meivin Laird eren in Washington verklaard. Aird zei er op te vertrouwen dat Zuldvietnamese grondtroepen teund door de Amerikaanse itmacht en marine stand kun- i houden tegen de Noordvietna- ie acties. Hij meende dat Noord tnam niet blijvend een offen- zal kunnen voeren in heel Zuid- tslui|tnam. Ze konden de aanval in noorden volhouden omdat de voerlijnen met Noord-Vietnam r kort waren. olgens Laird bestaat er een be dijk verschil tussen de militai- ïulpprogramma's van de Ver- Ie Staten en de Sowjet-Unie. e programma's zijn er op ge- t onze bondgenoten in staat m tellen hun eigen land te verde- n. De Sowjet-Unie heeft geen erkingen opgelegd aan het ge le van haar wapenuitrusting h en Noord-Vietnam en de Noord namezen hebben 12 van hun 14 gelde divisies buiten hun eigen 1 ingezet, die plunderend door loost-Azië trekken". /terwijl troepen van de Vietcong 'idle van de Noord-Vietnamezen M Ivietnamese regeringstroepen vier fronten aanvallen, poog- nog steeds Amerikaanse vlieg den vannacht (Ned. tijd) het of- >f van de Vietcong en de "•Vietnamezn de kop in te in. Kritiek nieuwe kritieke veldslag werd d doordat drie divisies 'dvietnamezen en Vietcong het ilijke centrale hoogland van Vietnam zijn opgetrokken en in strijd zijn gewikkeld met letnamese troepen. Volgens Ire kringen in Saigon woedt zware strijd om het vliegveld To. Het front ligt in het ge waar de grenzen van Zuid- tnam, Laos en Cambodja sa- ikomen. e drie andere fronten liggen- in de Mekong-delta, ten zuid ten van de Zuldvietnamese Idstad, Saigon, ten noorden van Saigon, waar aag. i 'Vietnamese troepen gisten de u.) 8 ber-plantageplaats Loc Ninh. 100 erder van Saigon verwijderd, moesten i Ggeven, Q het verre noorden van Zuid- e nam, waar Noordvietnamese j i dkrachten zijn opgerukt tot op Hel geen zes km van de stad Quan Geni. 'Uidvietnamese troepen zijn ts in de strijd gewikkeld met j fdVietnamese eenheden op nog i twee kilometer afstand van tod Dong Ha langs de river de Viet, ongeveer 15 km ten zui- van de gedemilitariseerde zone Noord-en Zuid-Vietnam. 1 Amerikanen, die zich nog Üs aan het beleid houden van Strekking van hun grondstrijd- hten uit- Vietnam, werpen is meer vliegtuigen in de te- aanval en wel in verscheidene uit elkaar liggende gebieden. >lven Amerikaanse vliegtuigen toen vijandelijke troepen rond- Loc Ninh. Vliegtuigen van Ame- ln Gena R.K. lei Goi|ös 8, rikaanse vliegdekschepen en van bases in Thailand en Zuid-Viet nam doen aanvallen op vijandelij ke troepenconcentraties beneden de gedemilitariseerde zone en op we gen, vrachtauto's, radarposten en ra ketbases in Noord-Vietnam zelf. Het voornaamste doel van de luchtaanvallen is het afsnijden van de Noordvietnamese aanvoerlijnen. Van Amerikaanse militaire zijde is meegedeeld, dat een groot aan tal vrachtauto's en enige tanks zijn vernietigd. Secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties heeft vrijdag aangedrongen op een op lossing van de kwestie- Vietnam door onderhandelingen. Hy betreur de het, dat de strijd in Vietnam was opgelaaid. Volgens Waldheim is Vietnam 'n politieke zaak, die door onderhandelingen geregeld dient te worden. „Rode Ster", het orgaan van het Russische ministerie van Defensie, schreef gisteren dat de Verenig de Staten zich gedragen alsof de Zuldvietnamese patriotten New York en Washington aanvallen in plaats van Quang tri en Hoee. Conferentie De Sowjet-Unie heeft gisteren, een voorstel van Engeland tot het weer bijeen roepen van de Geneefse conferentie over Vietnam van de hand gewezen. De Sowjet-Unie en Engeland zijn de voorzitters van de Geneefse conferentie, die in 1954 de oorlog in Indo- China tot een oplossing bracht. De Russische ambassadeur Smlr- nowsky, aan wie dit voorstel gister middag door de Britse onder-minis ter van Buitenlandse Zaken Green- hill werd gedaan, verklaarde, dat de Verenigde Staten moesten terug keren naar de conferentietafel in Parijs. De Russische ambassadeur heeft voorts geweigerd een nota van de Zuldvietnamese regering, die hem via de Britse regering was aangeboden in ontvangst te nemen De regering van Noord-Vietnam heeft Frankrijk gevraagd, zijn in vloed aan te wenden, het het doel een einde te maken aan de ope raties van de Veren. Staten tegen Noord-Vietnam. De Noordvietname se stap is ondernomen door de N oordvietnamese Parijs, Ngoeyen Toean-lieu. Politie in België wilcle leden CP omkopen BRUSSEL (AP) Zeventien Bel gische communisten hebben in een brief aan minister van Justitie Al- fons Vranckx geprotesteerd en ge zegd dat zij door politiemensen in burger waren benaderd met het voorstel tegen betaling bepaalde ac tiviteiten van de Belgische commu nistische partij door te geven. De politie had de briefschrijvers thuis opgezocht of in openbare ge legenheden en tussen de 1.000 en de 10.000 frank geboden voor een maan delijks rapport over leden, meelopers en militanten van de partij. (Van onze correspondent) LONDEN Drieënzeventig ka tholieke Noordieren hebben de in terneringskampen kunnen verlaten als een eerste resultaat van het on derzoek dat de nieuwe bestuurder over het gebied, William Whitelaw, naar hun dossiers had ingesteld. Ook besloot Whitelaw dat het ma rineschip Maidstone, dat in Bel fast ligt, niet langer als interne ringsschip zal worden gebruikt. Op het ogenblik zijn er 132 geïn terneerden op de Maidstone in hon gerstaking. In totaal zouden er nu nog 728 Noordierse katholieken in de kam pen zijn, waarin ze werden opge sloten zonder vorm van proces en zonder uitzicht daarop. Vorig jaar augustus waren de kampen inge steld door de toenmalige Noord ierse regering van premier Wil liam Faulkner. Een van de belangrijkste pro grammapunten van de Britse re gering na haar overname van het bestuur over Noord-Ierland was om zo mogelijk en dan zo snel mo gelijk aan de interneringskam pen een eind te maken. Het IRA verklaarde zich nauwe lijks tevreden over de vrijlatingen. Het was in de strijd tegen deze on dergrondse terreurorganisatie, die de katholieke minderheid tegen de protestanten verklaarde te be schermen, dat de kampen werden opgericht. Het IRA heeft altijd ge zegd dat ze de strijd pas zal staken als de interneringskampen hele maal zouden verdwijnen. Na de vrijlating van de 73 geïn terneerden gaf het hoofdkwartier, van het IRA een verklaring uit. Daarin stond te lezen dat er spra ke was van een uitgerekende poli tieke manoeuvre van William Whi telaw waardoor het IRA zich niet van de wijs zou laten brengen. De grootste tegenstander van het IRA aan protestantse kant, de Ulster Vanguard van William Craig, noemde de vrijlating "een groot schandaal". Strijd Het "voorlopige" IRA liet giste ren nog van zich horen door te ver klaren dat ze de strijd zou voort zetten tot haar drie-puntenprogram ma was aangenomen. Dit houdt in: de definitieve opheffing van Noord- ierlands parlement en regering de Stormont, een totale amnestie voor alle politieke gevangenen en een on middellijke terugtrekking van de Britse troepen uit de straten, en een Britse verklaring met een da tum over de definitieve terugkeer voor de troepen uit Noord-Ierland. Het IRA is benieuwd om er ach ter te komen wat William White law van plan is met betrekking tot de terugtrekking van de Britse troepen. Naar men hoort zou het IRA al tot een wapenstilstand be reid zijn als de Britse soldaten al leen maar uit het straatbeeld van Belfast en Londonderry zouden verdwijnen. Het is verder de vraag of de strak ke lijn van het IRA overeenkomt, met de werkelijke gevoelens in de meest geteisterde gebieden. Het donderdag door de commissie-Scar- man uitgebrachte rapport over de oorsprong van de reoente moeilijk heden is gisteren door de Britse kranten met instemming geciteerd. De toestand zoals de commissie die beschrijft, is intussen allang niet meer zoals ze was. Terwijl er in 1969 beslist geen sprake kan zijn geweest van een overwogen komplot of duidelijk georganiseer de groepen, zijn de fronten in de loop van de afgelopen drie Jaar scherper afgebakend en onverzoen lijker geworden. BELFAST Drie mensen zijn fis teren bij aanslagen In Belfast om het leven gekomen. Een explosie verwoestte een rij particuliere gara ges. In de katholieke wijk Ballymor- phy werd een Britse soldaat, die op wacht stond bij een legerpost, dood geschoten. Bijna drie Jaar van ge welddaden hebben nu in Noord- Ierland aan 299 mensen het leve* gekost. Van de 299 doden die in Noord- Ierland sinds het begin van de on geregeldheden in de zomer van 196t gevallen zijn, werden er 235 gedood na het van kracht worden van de in terneringsmaatregel. De maatregel bewerkstelligde ook dat het Ier* republikeinse leger de algehele sieta van de katholieken in Ulster kreeg. De katholieke oppositie in het par lement van Noord-Ierland liep weg en steunde eveneens, min of meer openlijk, het verboden leger. Gisteren zijn voor het eerst i mag men onder leiding van een de tuinen va?i het Vaticaan open- gids door de fraaie lusthof wan- gesteld voor het publiek. Tegen delen. Rechts op de achtergrond betaling van ruim acht gulden de koepel van de St. Pieter. ANKARA (AP) Vier van de ren-bij-decreet niet strookt met de grootste Turkse partijen hebben j beginselen der democratie. naar vernomen wordt het voorstel van president Cevdet Sunay tijde lijk alle politieke activiteiten op te schorten en toe te staan dat de re gering gaat regeren bij decreet, ver worpen. Namens de grootste partij, de par tij voor de gerechtigheid, druist het voorstel van de premier in tegen de grondwet en de republikeinse volks partij is van oordeel dat een rege- Het opperste gerechtshof van Tur kije heeft gisteren de doodvon nissen vernietigd die zijn uitge sproken tegen drie Jonge extremis ten wegens de ontvoering van vijf Amerikaanse militairen. Daarmee stelde het hof de Republikeinse volkspartij in het gelijk die eiste dat de vonnissen ongeldig verklaard moesten worden omdat niet de juis te procedure Is gevolgd. De toestand in Mendoza MENDOZA (AFP. Reuter) De ongeregeldheden die zich gisteren voor de vierde achtereenvolgende dag in de Argentijnse stad Mendoza hebben voorgedaan, hebben aan twee mensen het leven gekost. De plaatselijke peronistische vak bond, waarvan de meeste leiders gearresteerd of ondergedoken zijn, heeft meegedeeld dat een soort "op perbevel" is gevormd, dat voor van daag een nieuwe staking van 24 uur heeft uitgeroepen. President Alejandro Lanusse heeft in een radio- en t.v.-toespraak be kendgemaakt dat de verhoging van de elektriciteitstarieven, die de aan leiding vormde voor de ongeregeld heden van de afgelopen dagen in Mendoza en San Juan, ongedaan is gemaakt. ADVERTENTIE Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan "t to. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse allossingsterml|nen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van 2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van f 131,16. Een bedrag van f 3500,- in 24 keer f 173,71. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank MOSKOU (Reuter) In de Rus sische pers is de Nobelprijs -win naar Alexander Solzjenitsin gis teren beschreven als iemand, „die begenadigd is met een onbeschrij felijke intellectuele arrogantie". Het Russische vakbondsblad „Troed" en het literaire weekblad De Noordvietnamese aanval op het zuiden speelt zich thans af op vier fronten: veertigduizend man zijn, na een zware artilleriebeschieting en met steun van een groot aantal tanks, dwars door de gedemilitari seerde zone heen Zuid-Vietnam bin nen gevallen, waar zy de noordelijke provincies Qoeang Tri en Thoe Thien vrywel onder de voet hebben gelopen: de tweede "spits" richt zich uit Laos op het bergland in centraal Zuid-Vietnam, de derde bedreigt Tay Ninh, dat bij de Cambodjaanse grens op geringe afstand ten noordwesten van de Zuldvietnamese hoofdstad Saigon is gelegen en thans is een nieuw front ontstaan in de Delta van de Mekong. Het ziet er naar uit, dat het totaal aantal manschappen, dat aan de invasie deelneemt, weldra tot 260.000 zal zijn gestegen, evenveel als ten tijde van het grote Tet-offen- sief van vier jaar geleden, maar dit maal voorzien van een veel zwaar dere bewapening. Aanvankelijk heb ben de invallers het voordeel gehad van slechte weersomstandigheden, waardoor de Amerikaanse lucht macht niet dadelijk bij machte was in te grijpen. Intussen is het Ameri kaanse luchtoffensief na een lichte verbetering van het weer snel op gang gekomen. Tussen de vier- en vijfhonderd zware bommenwerpers doen in grote golven aanvallen op de Noordvietnamese troepen. Washing ton beschouwt de aanval van Hanoi namelijk als een duidelijk geval van invasie. Vier jaar geleden werden de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam gestaakt in ruil voor een officieel door Hanoi niet erken de maar in de praktijk wel nage leefde afspraak, dat het de "zone" tussen noord en zuid niet zou over schrijden en ook beschieting van Zuid-Vietnam zou nalaten. President Nixon noemde de op Goede Vrijdag begonnen invasie van het noorden een duidelijke schending van dit stil zwijgende akkoord, waardoor de Amerikaanse luchtmacht zich even eens niet langer aan de bestaande regeling behoeft te houden. Tot zo ver enkele feiten. De vraag rijst waarom Hanoi juist nu in actie is gekomen, twee maanden na presi dent Nixons bezoek aan Peking en een maand voor zijn reis naar Mos kou. Sommige commentators zijn van mening, dat de Noordvietnamese regering met dit ofensief te kennen wil geven, dat zij zich niets wenst aan te trekken van eventuele af spraken tussen de Amerikanen ener zijds en de Chinezen en Russen an derzijds, afspraken die gemaakt zyn of nog zullen worden buiten haar om. Met militaire middelen zou het be wind in Hanoi willen onderstrepen, dat een regeling alléén via héar mogelijk is. Mogelijk is Noord-Viet nam vooral beducht voor de gevol gen van Nixons komende bezoek aan de Sowjet-Unie, waar een soort ruil- afspraak tot stand zou kunnen ko men, op grond waarvan Hanoi niet langer zou kunnen rekenen op de wapenleveringen, waarvan het sterk afhankelijk is. Anderen zijn de me ning toegedaan, dat Hanoi met dit offensief wenst te onderstrepen, dat de Zuidvietnamezen niet in staat zijn hun eigen militaire boontjes te dop pen en dat het bewind van president Thieu in Saigon bijgevolg nog altijd afhankelijk is van de steun der Ame rikanen, al is die na de verminde ring der grondstrijdkrachten tot minder dan honderdduuizend man, in hoofdzaak beperkt tot hulpverle ning van de luchtmacht. Nóg een verklaring voor de Noord vietnamese invasie: het is Hanoi be gonnen om het doorkruisen van de steeds succesrijker vietnamiserings- politiek, d.w.z. het groeiende ver trouwen in de politiek van Saigon, het gevoel dat men op eigen benen kan staan en in staat is ook mili tair aanvallen uit het noorden op eigen kracht kan weerstaan. Vooral dit laatste is een beslissend punt en de voorlopige uitslag van de strijd in het noorden is weinig bemoedi gend voor het zelfvertrouwen van de zwakke Zuidvietnamese staat. Overi gens dient men niet te vergeten, dat de gang van zaken in het noorden, waar de troepen van Saigon de be nen hebben genomen, nog weinig zegt. Het is namelijk allerminst on denkbaar, dat Juist die noordelijke invasie van de Noordvietnamezen be doeld is om Saigons verdediging te verzwakken door het weglokken van het Zuidvietnamese leger. Interessant zijn intussen ook de beschouwingen, die verband zoeken met de najaars verkiezingen in de Verenigde Staten. De „Financial Times" ziet in Hanoi's offensief een poging het vertrouwen van de Amerikaanse kiezers te ver nietigen in de politiek van president Nixon om zyn land uit de oorlog te halen. Hanoi zou het uit de (ver- klezings) aandacht geraakte pro bleem-Vietnam gedurende de gehele zomer weer midden in de belang stelling willen plaatsen. Dit pro bleem zou daardoor de verkiezingen van het najaar gaan beheersen en de kansen van Nixon op herverkie zing sterk verminderen. Het Ame rikaanse weekblad „Time" dat zyn mening baseert op uitlatingen van Amerikaanse deskundigen in Saigon oppert nog weer een andere theo rie. Hanoi rekent niet. zoals velen denken, met een periode tot aan de komende verkiezingen, maar met het tijdvak daaropvolgend. Noord-Viet nam zou ervan overtuigd zijn, dat president Nixon zal worden herkozen en dat het dientengevolge nog vier Jaar niet in staat is zijn wil aan Zuid-Vietnam op te leggen. Zijn dan de verkiezingen eenmaal achter de rug en is de Amerikaanse strijd macht verminderd tot twintigduizend man, dan zouden de Noordvietname zen een zeer krachtige actie onder nemen om te „bewijzen", dat de „vietnamisering" een mislukking is en dat de Zuidvietnamese soldaten niet in de schaduw kunnen staan van de Amerikaanse militairen. Hoe dit alles zij, in deze theorieën komt wel telkens de vietnamiseringspoli- tiek van Washington om de hoek kijken. Is Hanoi, uit vrees voor het uiteindelijke slagen van die politiek waardoor het zich Zuid-Vietnam langzamerhand ziet ontglippen, in paniek geraakt en heeft het daarom weer naar de wapens gegrepen? Want wie er ook aan de winnende hand zal zyn op het slagveld, de politieke nadelen van deze militaire actie zijn duidelijk. Hanoi vernietigt nu immers de mythe, dat het gaat om een „bevrijdingsbeweging" van de Vietcong, die. zonder militaire steun uit het noorden, op de terug tocht lykt. Bovendien wrijft Hanoi's militaire offensief de Zuidvietname zen op gevoelige wijze onder de neus, dat zij van „welwillende samenwer king met het noorden" niets te ver wachten hebben. Het geloof in het noorden, dat Zuid-Vietnam vroeg of laat toch wel als een rijpe appel in de schoot zal vallen, schijnt dan ook niet zo hecht als sommigen tot nu toe hebben verondersteld. .JiteretoemaJft Rossija- namen een artikel van 5.000 woorden over uit het Poolse blad „WTK" waar* in vernietigende kritiek wordt ge leverd op Solzjenitsins boek „Au gustus 1914". De schrijver heeft dit boek in de Sowjet-Unie nooit kunnen publi ceren. De uitvoerige aandacht, met lange citaten en verwijzin gen naar pagina's, die dit boek na in deze Russische bladen krijgt, zien waarnemers als een teken dat „Augustus 1914" toch door veel Russische burgers moet zijn gele zen. Troed was nu Juist het Wad dat Solzjenitsin had uitgekozen om zondag de plechtigheid bij te wo nen tijdens welke hij in de flat van een vriend in Moskou uiteindelijk zijn Nobelprijs in ontvangst zou hebben genomen. De schrijver had Troed uitgenodigd omdat, zo vertelde hU onlangs, dit blad nooit een aanval op hem gepubliceerd had. Volgens het artikel heeft Solzje nitsin in dit boek het Duitse mi litarisme verheerlijkt en de 81aven gekleineerd. „Augustus 1914" gaat over de slag bij Tannenberg, waar het keizerlijke Duitse leger een verpletterende nederlaag toe bracht aan de tsaristische troepen. Solzjenitsin zou de Russische troe pen afschilderen als „een bende plunderaars". Het artikel in „Troed" geeft onder meer een citaat van een officier, die Solzejnitsins favoriete figuur in -het boek zou zijn: .Rusland moet zonder mankeren altijd door dwazen geregeerd worden. Andere mogelijkheden zijn er niet". Het boek is volgens de Poolse auteur in het westen welkom geheten om dat het politieke waarde heef^ gezien de „haat tegen de Sow jet-Unie" die erin tot uiting komt. In een telegram aan de Zweedse academie heeft Solzjenitsin gezegd het een schande te vinden dat aan de secretaris van de academie^ Gierow, een visum voor de Sowjet- Unie is geweigerd. Het telegram luidt: ,3este Gierow, de weigering van het visum betekent dat de uitreiking van de Nobelprijs niet door kan gaan. Tre'ir er niet om, want we kunnen ait vele Jaren uitstellen. Het is een schande, maar niet voor ons. Ik sluit u in mijn armai^ Solzjenitsin".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11