Dom Helder Camara: kerk wantrouw behoedzaamheid Wat is geweldloos handelen? «auojniiim'B Toekomst van kerk GELUKKIG ZUN, GELOVEN EN DOEN Kerkdiensten Leiden en omgeving ZATERDAG 8 APfl Geweldloze verandering van de samenleving, die tweederde van de mensheid houdt in de ellende van honger en armoede dat was het thema van de internationale conferentie, die deze week op het terrein van Kerk en Wereld in Driebergen werd gehouden. Geweldloze strijders uit dertig landen waren daarvoor naar Nederland gekomen op initiatief van Dom Hel der Camara, de „rode" aartsbisschop van Recife in Brazilië. Ongetwijfeld staat vooral deze pre laat in het middelpunt van de pu blieke belangstelling. Tijdens zijn korte verblijf in ons land repte hij zich als een wervelwind van de ene spreekbeurt naar de andere om er zijn bewogen credo's uit te roepen. Tweede paasdag bracht hij zo'n blik sembezoek aan Leiderdorp. In en buiten Latijns-Amerika werd Dom Helder (53) al bij zijn leven een legende. Een man, die de moed had revolutionaire uitspraken te doen in een land. waar het ge weld een wezenlijk onderdeel vormt van het dictatoriale regeringsstel sel. HU paart een zwierige en bemin nelijke levensstijl aan de onwrikba re overtuiging, dat consequente ge weldloosheid de beste bestrijding vormt van het onrecht en de onder drukking in de wereld. De Drlebergse conferentie hield zich vooral bezig met pogingen het op zichzelf vage begrip „geweldloos heid" scherp af te palen en daardoor praktisch beter hanteerbaar te ma ken. Een moeilijke taak. Je doet het woord „geweldloosheid" niet per se geweld aan door het te duiden als een dadenloos, van de wereld él gericht pacifisme: de „dropping out" van bloemenkinderen en hippies die menen dat door hun opbouwend ge zang de oude machtsstructuren van zelf wel zullen instorten. Een ander uiterste is het begrip „geweldloos heid" te hanteren voor een „geweld zonder haat", Dat deed de drie jaar geleden in Mozambique venftoorde vrijheidsstrijder dr. Eduardo Mond- lane: in de werkelijkheid van die Portugese kolonie hoefde Je immers de Portugezen niet te haten om ze toch met de wapens te bestrijden. Janet Mondlane, zijn weduwe, die de strijd van Mozambiuqe voortzet, vertolkte dat gevoel tijdens de mas saal oezochte Martin Luther King- herdenklng in de Utrechtse Buur kerk: „Geweldloosheid? Die willen wij ook. Maar geloof me, we heb- b- -lies geprobeerd er is voor ons ge?n enkele andere weg dan die van ce gewapende strijd". Gelijkgerichtheid Het is de vraag of de conferen tie in Driebergen er in slaagt de uit eenlopende opvattingen te verzoenen. Laat staan op grond daarvan ge lijkgerichtheid te brengen in het handelen van de geweldloze minder heden overal in de wereld. Maar één ding staat vast: vooral door het veelvuldig publieke optreden van Dom Helder Camara wordt opnieuw dui delijk hoezeer maatschappelijke be trokkenheid, strijdbaarheid, onge hoorzaamheid en feitelijk verzet dra gende elemehten moeten vormen van die „geweldloosheid", die bergen ver zetten kan en een wereld veran deren. Fel gaat de Braziliaanse bisschop de rol van de godsdiensten te lijf: „lopen die nog steeds niet het ge vaar en ieder moet zijn eigen ge loof maar onderzoeken dat zij al te zeer bezorgd zijn voor het behoud van de maatschappelijke orde en van het gevestigde gezag?" En terwijl hij bijna ieder woord met een heftig gebaar van hand of vuist onder streept: „Is dat wat wij maatschap pelijke orde noemen niet veeleer een zorgvuldig in lagen opgebouwde wan orde? Kunnen wij in de praktrijk van het leven althans niet een schijn van gelijk geven aan Karl Marx, die predikte, dat godsdienst opium voor de massa's was?" Dom Helder verheft zijn stem te gen „de overmaat aan voorzichtig heid" van de godsdiensten, die hen maakt tot medeplichtige aan onvoor stelbare onrechtvaardigheden. „De verschrikkelijke verleiding, waaraan de godsdiensten bloot staan is, dat zij gevestigd raken, dat zij te zeer op prestige bedacht zijn en de weg van een martelaar als Martin Lu ther King vergeten". Vandaar zijn dringend beroep op de geweldloze minderheden in de wereld, van welk geloof ook, tot scheppende verbeeldingskracht. Laten wij trachten te bewerkstelli gen. dat onze godsdiensten niet lan ger hun steun geven aan maatschap pijstructuren die onderdrukking tot doel hebben. Daartoe zullen die min derheden hun religies moeten hel pen vooroordelen te overwinnen waarvan de lijst aldus zou kunnen beginnen: wantrouw de behoedzaamheid; zij mag geen voorwendsel zijn om eeu wen of misschien wel duizenden jaren oude onrechtvaardigheden in stand te houden; wees niet bang politiek te bedrij ven. als het gaat om politiek die ge lijk is aan algemeen welzijn. Dan is het niet alleen een recht, maar zelfs een plicht om aan politiek te doen toon geen blind vertrouwen in de wet. De martelaren van alle gods diensten en van alle tijden hebben hun lot ondergaan Juist omdat zij gehoorzaamheid aan onrechtvaardi ge en onmenselijke wetten hebben geweigerd". Zijn appèl, dat aldus krachtig af rekende met de mythe van een ge weldloosheid zonder strijd en zonder risico's werd in de volleBuurkerk in grote stilte aangehoord. En de och tend van diezelfde dag, tijdens de opening van de Drlebergse conferen tie (die grotendeels besloten was) had hij de deelnemers ook reeds met enkele onontkoombare waarheden geconfronteerd. „Vanwaar komt die droom om de geweldloze bewegingen, overal in de wereld, bijeen te brengen, vaoi welk ras en geloof ook? Dat is om geza menlijk op te treden, ons niet lan ger tevreden te stellen met mooie conclusies op papier en door de dwin-' gende morele kracht van onze vrij heidsbewegingen, een rechtvaardiger en menselijker wereld te doen ver rijzen". Vietnamese monnik Een ascetische, sterk in zichzelf gekeerde verschijning op de vierdaag se internationale conferentie over geweldloosheid is de Boeddhese mon nik uit Vietnam, Tich Nath Hanh. Deze stille figuur in zijn lange bruine pij vormt uiterlijk een bijna volkomen tegenstelling met de ex pansieve drukgebarende Braziliaanse aartsbisschop Dom Helder Camara, met wie hij in het presidium van de conferentie was opgenomen. (Twee andere voorzitters waren dr. H. M. de Lange en kardinaal Alfrlnk). Tich Nath Hanh spreekt met zach te stem in het Drlebergse zaaltje, waar het geluid van de tolken in hun cabine de verstaanbaarheid ten zeerste bemoeilijkt. Maar hij is gaar ne bereid in een rustiger vertrek te Dom Helder Camara temid den van de Leiderdorpse jeugd groep, waar hij op tweede paas dag een bliksembezoek bracht. (Foto J. J. Beentjes) herhalen wat in het gedruis van de •vergaderzaal maar fragmentarisch doorkwam. Dan blijkt, dat ook deze schijnbaar aan de wereld ontstegen monnik, in beweging wordt gezet door een diepe maatschappelijke be trokkenheid. De ervaringen met een kwart eeuw massa-vernietiging in Vietnam, eerst door de strijd met de Fransen, la ter door de Amerikaanse interventie, hebben zijn denken doordrenkt. „De geweldloosheid is niet louter een leer stelling. Zij betekent wel degelijk het voeren van actie, zij is ook een leef wijze, die het bestaan van de men sen moet doordringen". Geweldloosheid betekent dus het tegendeel van afzijdigheid van actie loosheid. „De onverschilligheid, het vergeten dat is de grote misdaad van onze tijd. Al die mensen die het zo druk hebben met eten, met consu meren, met het bederven van ons mi lieu die alleen zijn verantwoor delijk voor de doden in Vietnam". Vandaar dat ook tich Nath Hanh pleitte voor esn internationaal „Coö peratief", waarin de geweldloze strijdgroepen zijn gebundeld en die volgens eensluidende richtlijnen ac tie voeren. Namens de Verenigde Boeddhisti sche Kerk van Vietnam verblijft Tich Nath Hanh al geruime tyd in Parijs. Hij maakt daar deel uit van een delegatie, die de loop van de Vietnamees-Amerikaanse onderhan delen probeert te beïnvloeden. Ruim dertig r.k. theologen hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij stelling nemen tegen de kerkelijke lusteloosheid in vele landen. Tot deze internationale groep behoren vijf theologen van de Nijmeegse Univer siteit. Waarom, zo zeggen zij, is er re den tot hoop? Waarom is er reden tot hoop? Om dat de toekomst van de kerk al be gonnen is, omdat de wil tot ver nieuwing niet tot bepaalde groepe ringen beperkt is, omdat de nieuwe binnenkerkelijke polarisaties te overwinnen zijn, omdat vele en Juist de beste bisschoppen en pries ters en vooral de oversten van or des en congregaties een diepingrij pende verandering beamen en steu nen. Maar ook omdat de kerk de ontwikkeling van de wereld niet te gen kan houden en omdat ook de geschiedenis van de kerk zelf verder gaat. Tenslotte en eigenlijk op de eer ste plaats: omdat wij geloven, dat de kracht van het evangelie van Jezus Christus in de kerk steeds weer sterker blijkt te zijn dan alle menselijke ongeschiktheid en opper- vlikkigheid, dan onze eigen traag heid, dwaasheid en berusting. We willen allemaal gelukkig zijn, maar wat houdt dat ei genlijk in, waaruit bestaat ge luk? Is het zoiets als een lot uit de loterij? Dan zullen veelal ge noegen moeten nemen met een nietje of hoogstens een eigen geldje. ts gelukkig zijn zoiets als beroemd zijn. Ik zou niet graag willen, dat iedereen mij ken de en/of bewonderde; dat lijkt mij noeal een benauwende zaak toe. Is gelukkig zijn dan tever- gelijken met rijk zijn? Nu weet ik niet precies wat rijk zijn in houdt. Het is nogal dubbelzin nig. Maar ik geloof graas de man. die tegen mij zei (en hij kon het weten) "hoe rilker ie bent, des te meer zorgen heb Je". •llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Woord van Bezinning Is gelukkig zijn dan zoiets als geloven? Ook al zo'n dub belzinnig woord. Geloven doe Je in de kerk, in het leven moet Je weten, menen velen. En het vervelende is, dat ve le mensen, die zeggen dat ze ge loven, helemaal niet gelukkig aandoen. Een bekende atheïst heeft eens gezegd: "Ik zou wel In God willen geloven, als christenen een beetje blij der e mensen waren". Wat is geloven en wat moet een mens geloven? En heeft ge loof nog wel wat met de werke lijkheid te maken". Is gelukikg zijn zo iets als voor iedere actie in zijn". Sjou wen voor dit en demonstreren voor »dat. Is het een soort be vrediging van een drang naar daden? Maar ook hier weer: wat bedoelen we met "doen" en wat moeten we dan zo nodig doen? U zult mij misschien een beetle vervelend vinden. Nou, dat vind ik niet zo heel erg. Dat hoor je als predikant meer en als men het niet zegt, laat men het je wel merken. Maar wat ik tot nu toe ge daan heb is niet veel meer dan een beetje mediteren over een spreuk uit mijn succesagenda (u kunt het vinden op de pa gina van 20 april) die luidt- We zijn nimmer gelukkig als wat we geloven verschilt van wat we doen. Een beetje moei lijke en ingewikkelde zin, maar wat er mee bedoeld wordt waai-. U kent wellicht wel mei. met een zogenaamd roti geloof. Als u deze mensen a eens tegen komt, moet u 0I vragen naar hun daden, c ic moet zelf maar eens kille naar wat ze zo in het gei [o leven doen. it Als u merkt, dat hun di i< verschillen van datgene w»n' zeggen te geloven, dan mo het maar met een korreltje nemen. Geloof moet blijken. loven is doen. En doen is ven. Nou moet u oppassen. 1 als ik het over geloven en s heb, dan gaat het niet om i a taculaire dingen; dat zijn w andere zaken, dan die in stadion verwacht worden. A 8j het over geloven en doen dan heb ik het over de gei |C dingen van de dag. Geloveiw doen zijn geen en-gros-za E maar horen thuis by de taillist. Geloven en doen - ben veel weg van zout: Je er maar een pietseltje voor dig om iets smakelijk te ken en... er blijft niets over; het wordt in dat am helemaal opgelost. Geloven in God, dat is geweldigs, doch het heeft grootse allures. Maar als Jt - hebt, dam ben Je er zo gein 'r mee, dat Je er lets meo doen. Dan ga Je sleutelen jezelf; dan probeert de t de weg weer op gang te krij dan ge je leven alsof dat 1 van en voor God is. En eclii loof straalt in de daden uit Het is geweldig fijn als J« g kunt en mag doen. Fijn neer Je iets voor Jezelf doen, voor de ander mag met God iets mag doen. als je weet, dat de samenle meer fleur en smaak krijgt I je eigen geloof en eigen dade Geloven, doen en gelu zijn. Ze horen bij eli Iemand, die niets meer gel die niets meer kan doen, beklagen. Iemand, die niet lukkig is, leeft eigenlijk i niets. Toch maar onthouden spreuk uit mijn succesagt Een waarschuwing en een daging. Een levensgrote üUi heid! Toch maar geloven, v loven in God en een nl n kans om dat geloof waar te r, ken. Toch maar doen, opda» ander daarin iets van mijn j, luk ziet. yj Dank je wel, samenst r van de succes-spreuken. e W. v.d. Zwaan, Beref. predikant, e Leiden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Scherpenisse, R. W. Steur, te Garderen. Aangenomen naar Eibergen, dr. J. A. Hoedemaker zendingspredikant, te Djakarta. Bedankt voor Barneveld, J Wie man te Alblasserdam, voor Sprang H. Jongerden te Veenend Meeden-Ommelanderwijk Huls, vicaris te Wassenaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Hellevoetslu der Molen té Kruiningen. GEREF. KERKEN (vrijge Beroepen te Mariënberj Velde te Hattem. Lelden, Hervormde Gemeente: Hooglandse kerk 10 uur Ds. H. W. Hemmes, 11.45 u. Oecumenische stu- dentendlenst, 5.00 uur Ds. A. J. de Jong. Marekerk 10.30 u. Ds. G. C. Post. Maranathakerk 10.00 uur Ds. H. J. van Achterberg, 0.30 u. Ds. H. J. van Achterberg. Koningskerk 10.00 u. Ds. A. J. Kret Bevrijdingskerk 9.00 u. Dr. K. E. H. Oppenhelmer. Bethlehemkerk 10.00 u. Ds. J. de Wit. Vredeskerk 10.00 u. Ds. D. Krone- meyer. Eglise Wallone 10.00 u. Pasteur M. Jospin. ver. van Vrljz. Hervormden (aula Asserstraat 1) 10.30 u. Ds. Mr. C. G. Mulder, Rotterdam. Acad. Ziekenhuis 10.00 u. Ds. P. J. D. van Malssen. Dlaconessenhuls 10.30 u. Ds. L Bech Wassenaar. Jeugdkapel Vredeskerk 10.00 u Mevr. C. R. Enklaar-Thomas. Oegst- geest. Jeugdkapel „De Goede Herder" 10.30 u. Mevr. A. Breedeveld. Janvossensteeg 17 11 u. Oecume nische werkplaats. Gemeenschap van Kerken (Me- renwljk) 10 uur oecumenische dienst, dr. W. v. d. Zwaan. Gereformeerde Kerk. Zuiderkerk (Lammenschansweg 15): 10 uur: Ds. Bill, herv. predikant 5 uur: Ds. Kronemeljer. Petrakerk (Surinamestraat) 10 u. Ds. Maaskant, 5 u. Dr. Dronkert. Oude Vestkerk 10 u. Ds. Boven berg, 5 u. Ds. Maaskant. Beloftekerk (Robijnstraat) 10 u. Ds. S. J. Popma, Hoofddorp, 5 u. Ds. Bovenberg. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstr 10.30 uur: De heer D. Brouwer. Kat wijk, 5 u. Ds. S. J. Popma. Huize „Groenhoven" Dronkert. Gezinsdiensten „Jeugdhaven" 10 u ,,De Mirt" dhr Bakker. 10 uur: "Het Mierennest" de heer Kroon. Clubhuls „De Tamboerijn". Vale- riusstraat 73. 10.30 uur: Jeugddienst, voor kinderen van 4 tot 13 jaar. Geref. Kerk (vrljgem.) 10 en 6u. ds. J. v. d. Haar. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur R. Boo- §aptlstengemeente 8 (Oude Rijn 3) 10 u. ds. J. Broertjes. Doopsgezinde Remonstr. Gem. 10 u. da E. B. A. Poortman. Evang. Luth. Gem. 10.15 u. prof. dr. J. P. Boendermaker. Leger des Hells 10 uur Helliglngs- dlenst 7.30 uur verlossingssamenkomst Cbr. Science (Steenschuur 6) 10.30 u. Hollands»- Dienst. Evang. «Jhr. Gemeenschap (Middel stegracht 3) 10 uur dhr. Dlkkes. RK Kerk H. Antonlus (zaterd.av. 7 u.) 9.30, 11.00 en 12.15 uur. Hartebrug (zat. av. 7 uur) 8, 9. 10. 11 12.16 en 6 uur. 10 uux Dr. Stud, parochie (zat. av. 7 uur). Lodewljkskerk 11.45 u. In Hoogland- schekerk. Leonarduskerk (zat. av. 7 u.) 9 en 10.45. 12 en 7 uur. Petruskerk (zat. av. 7 u) 9, 10.30, 12 en 6 uur. St. Joseph (zat. av. 7 u.) 8.30, 9.30, 11 en 6.30 uur. Lodewljkskerk (zat. av. 7 u.) 9.30 11 12.15 en 6 uur. Oud Kath. Kerk Zoeter woudse Sin gel 49 9.45 H.M. Vrije Kath. Kerk (Vreewykstraat) om 10.30 uur gezongen H.M. Chr. Geref Kerk 10 uur en 6 uur ds. Carller. Nieuwe Apostolische Kerk (Hoge- Rljndljk) 9.30 en 4 uur (donderdag 8 Marekerk 7.30 uur ds. G. Toornvliet, radiopredikant te Bloemendaal. Jezuel Zoeterwoudse Slngeld 21) 6 uur dhr. Van der Keur. Aarlanderveeu Herv. Gem. 10 u. ds. G. van Hoegee, 7 u. de heer J. Goedhart te Nieuwkoop. Geref. Ksrk 10 en 7 u. ds. W. H. Pouwels te Hille- gom. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woord 7.15 uur ds. D. J. Klein On- stenk te Maassluis. R.K. kerk (Zat. 7 u.) 7.30 en 10.30 uur. Dorpshuls Ter Aar Aardam 9 en 12 uur. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Adventskerk Jullanastraat 9.30 uur d6. M. Fokkema, 6.30 uur Ds. J. H. Bo- gers. Kruiskerk Gouwsluls 9.30 uur Ds. M. Hanemaaljer. Opstandingskerk Prinses Marijkestraat 9.30 uur ds. A. J. de Jong voor de G.B. 6.30 uur ds. M. Fokkema. Gebouw Nabij Van Len- nepstraat 9.30 uur ds. J. H. Bogers. Gezinsdienst. Zaal OpstarDdlngskerk Prinses Marijkestraat 9.30 uur Jeugd kapel de heer K. J. van Zwieten. De Martha-Stlchtlng "Rijnstroom" 10.30 uur ds. I. J. Walpot. Oudshoornseweg 10 uur ds. P. A. Lefeber, 6.30 uur ds. S. W. Verploeg. Hervormde Sionskerk Hooftstraat 9.30 uur Candidaat van der Heijden te Rotterdam. 6.30 uur in kerk Oudshoornseweg S. W. Verploeg. Goe de Herderkerk Ten Harmsen9traat 10.30 uur Ds. N. J. M. Hoogendyk Ridderveld. "Het Kasteel Veldbloem- weg 9 uur ds. N. J. M. Hoogendijk. Aula Morgensterschool Farelstraat 5 uur ds. S. W. Verploeg. Geref. Kerk: Maranathakerk Raadhuisstraat 10 uur ds. Fr. de Jong H. Avondmaal 6.30 u. ds. Fr. de Jong. Salvatorikerk W. de Zwijgerlaan 10 en 6.30 uur ds. A. Bor- man. De Goede Herderkerk Ten Harm- senstraat 9 uur ds. H. J. Swlerts te Koudekerk aan den Rijn, 6.30 uur ds. M. Schenkeveld te Doorn. Kasteel Ridderveld Veldbloemweg 10.30 uur, ds. M. Schenkeveld te Doorn, 6.30 uur ds. H J. Swlerts te Koudekerk aan den Rijn. Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdlenst, 6.30 uur d6. H. Feonstra. Chr. Gereform. kerk Jeruza. lemkerk Grtlpensteinstraat 9.30 en 5 uur ds. G. J. Buljs te Vlaardlngen. Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooft straat 240 9.30 uur en 4 uur Leesdlen- sten. Rem. Geref. Gem. Geen dienst. Baptisten Gemeente geen opgave ont vangen. R.K. St. Bonifacluskerk (zat. 7 uur) 8.30, 10 uur met Ned. Koorzang en 11.30 uur Pred. F. Wüst. R.K. Plus X kerk (zat. 7 u.) 7.30. 9. 10.30. 11.45 en 6.30 uur. Parochie Ridderveld (zat. 6.30 uur) 8.45, 11.15 uur met ned. Koorzang en 5.30 uur Pred. J. Seijse- ner. Benthuizen Herv. Gemeente 9.30 en 6 uur ds. Van der Vlist te Hardinx- veld-Glessendam. Geref. Gemeente te 9.30 uur leesdlenst, 7 uur ds. Bogaard te Lelden (woensdag 7.30 uur ds. Van Stulvenberg). Bodegraven Hervormde Gemeente Dorpskerk 9.30 uur Ds. W. Balke 6.30 uur Ds. G. J. van Embden. Sal- vatorkerk 9.30 uur Ds. G. J. van Emb den. 6.30 uur Ds. J. Smit, van Hilver sum. Bethlehemkerk 9.30 uur Kand. H. Harkema, te Utrecht, 6.30 uur Ds. W. Balke. Geref. Kerk 10.00 uur Ds. B. J. F. Schoep. 6.30 uur Ds. L. Buitenhuls (Nleuwerbrug) 9.30 uur Ds. L. Buiten huls, 6.30 uur Ds. B. J. F. Schoep. Ge ref. Kerk (vrijgemaakt) 9.30 uur Lees dlenst. 4.15 uur Ds. H. J. J. Feenstra. Geref. Gemeente 10.00 en 6.30 uur Leesdienst. Evang. Luth. Kerk 10.30 uur Ds. B. G. te Winkel uit Hilver sum. Evangelisatiekring 10.00 uur ere dienst. 6.45 uur Joh. v. Oostveen, van Woudenberg. Vergadering van gelovi gen 10.00 u. Eredienst 6.30 uur woord- verkondiging. Boskoop Herv. Gemeente 9.30 uur ds. J. L. Heijmans, 6.30 uur ds. T. M. Oostenbrug: Maranatha-school. (Snljdelwljk) 11 uur ds. W. L. Heij mans; Geref. Kerk 9.30 en 6 uur ds. C. v. d. Tas; Chr. Geref. Kerk 9.30 uur leesdienst en nm. 3 uut d3. Bulls Vlaardlngen Geref. Gemeente 9.30 heer Th. Verwoerd; vergadering van gelovigen 9.30 en 5 uur samenkomsten in Nleuwstraat 27. Volle evangelie Bethel, 9.30 uur de heer J. Modderkolk R.K. Kerk (zaterd. av. 7 uur) 8.45 10 en 11.30 u. Ontmoetingscentrum Snlj delwljk (zat. mld. 5.30 uur) 9.30 uur Vrljz. Prot. geloofsgemeenschap 10 u. In Rem. kerk de heer P. v. d. Laarse. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds. L. Boer. Geref. Kerk 9.30 en 5 uur ds. Brink (H.A.). R.K. kerk St. Bernardus Rijndijk (zat. 7 uur) 9.30 en 11 uur. R.K. Kerk St. Michael RiIndijk (zat. 7 uur) 9 en 11.30 uur. R.K. Kerk Engelbewaarders (zat. 7 uur) 8, 10 en 11.30 uur. Hoogmade Herv. Gem. 10 uur ds. P. Schoonenboom, R. I. Kerk (zat. 7 uur) 9 en 11 uur. Katwijk aan den Rijn Hervorm de Gemeente Dorpskerk 9.30 u ds. J. G. van Ieperen, 6 u. ds. A. Makkenze. Ontmoetlngskerk 10 uur ds. I. J. Wi ne Rijnsburg, 6.30 uur ds. E. Bouman Doorn. School Narcisstraat 10.30 u ds A. Makkenae. Geref, Kerk 9.30 uur ds. D. H. Elderman, 5 uur ds. F. Pijl man Katwijk aan Zee. R.K. Kerk (zat. 7 uur) 8. 9.30 en 11.15 uur. Katwijk aan Zee Herv. Gemeen te Nieuwe Kerk 10 uur Ds. J. P. van Roon 6 uur Ds. C. van den Bergh de Oude Kerk 10 uur Ds. C. Treure, 6 uur Ds. W. Kool Ichtuskerk 10 uur Ds. W. Vroegindewey, 5 uur Ds. A Vink. Pniëlkerk 9.30 uur Ds. Jac. de Vos 6 uur Ds. C. Treure. Groen van Prln- stererschool 10 uur Ds. A. Vink Zee hospitium: 8.45 uur Gereformeerde Dienst WIJkgebouw "De Hoeksteen", 10 uur Dovendlenst. Ziekenhuis „Over- duln" 2 uur Ds. J. G. van Ieperen. Ge ref. Kerk: Vredeskerk 10 uur Ds. G. van Halsema 5 uur Ds. D. H. Elder man; Trlumfatorkerk 10 uur Ds. F. Pijlman 5 uur Ds. G. van Halsema, In terkerkelijke evangellsatledienst. Chr. Geref. Kerk 10 uur Ds. H. C. van der Ent; 5 uur Ds. H. C. van der Ent. Ge ref. Kerk vrilgem. 8.30 uur en 3 uur: Leesdienst. Geref. Kerk (vrijgemaakt bulten verband) 9.30 uur Ds. G. Rou- kema, 7 uur da. J. Laagmeester. Ge ref. Gemeente (Remisestraat) 10 uur en 5 u. Leesdienst, (DLnsdag 7.30 u. ds. J. Baayens, van Geldermalsen) „Vol le Evangellegemeente Katwijk"' Voor straat 100, 9.45 uur. Soefi Beweging, Unlversel, Sportlaan 3 uur bijeenkomst voor belangstellenden 4 uur Universe le Eredienst, formeel, thema: „Het doel van het leven". R.K. Kerk (ln Vredeskerk) 7 uur. Koudekerk Herv. Gemeente 10 u. Ds. Westra. van Sassenhelm (Heilige Doop, m.m.v. Kinderkoor). 7 u. Ds. P. A. Lefeber, van Alphen aan den Rijn. Geref. Kerk: 10 uur en 7 uur Ds. H. J. Swlerts. R.K. Kerk (in 't Voorhof) te 10.15 uur. difcant, Hoofdstraatkerk 10 uur ds. J. A. van Netten. 6.30 uur ds. J. P. Hon- nef, Scheppingskerk 9 en 10.30 uur ds. J. P. Honnef, 5 uux ds. J. A. van Net ten. R.K. Kerk (zat. av. 7 uur) 8.45, gaaf ontvangen. Geref. Kerk 9.« Eredienst met Avondmaalsviering 7 u. voortzetting van de viering en Dank zegging ds. Jos G. Los. R.K. Kerk (zat. 7 uur) 7.30, 9.30 en 11.16 uur. Llsse Herv. Gem. Grote Kerk 10 uur ds. H. G. Oo6tlnga, 7 uur Jeugd dienst Ds. Borghardt, van Haarlem de Helvetlakapel 10 uur ds. E. M. Panne- koek, Leiden. Geref. Kerk 10 uur ds. L. Herlaar, Heemstede 5 uur dhr. Brouwer, Katwijk. Chr. Geref. Kerk. 9.00 uur ds. J. P. Geels, van Haarlem 4.30 uur Dienst Geref. Gemeente 10 en 4 uur leesdlensten. Geref. Kerk (vrij gemaakt bulten verbajid) (Prinsessen- straat) 10 uur Leesdienst 7 uur ds. C. Bijl van Hilversum Geref. Kerk Vrlj gem. bulten verb. (Salvatorl) 9.30 en o uur ds. J. J. Verleur Oud Geref Gem 9.30 en 3 uur Leesdlensten (vrijdag te 7.30 uur Ds. E. de Marchle van Voort huysen, van Urk). R.K. Kerk St. Agatha Parochie (zat. av. 7 uur) 10 en 11.30 uur Dependance Poelpolder, (zat. av. 7 uur) 9 uur en 11.30 u. Ma ria Parochie (zat. av. 7 uur) 8.30 uur 10.30, 12.00 en 5.30 uur. H. H. Engel bewaarders Parochie (zat. av. 7 uur) 7.30 uur, 9.30 11.00 en 5.45 uur. Nieuwkoop Herv. Gem. 10 uur ds. Van Ittsrzon te Gouda. 6.30 uur Ds G. van Doorn, Jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 uur en 6.30 uur Ds. Rinse J. A. Hanenburg. Chr. Gere. Kerk 9.30 en 2.15 uur Ds. H. C. v. d. Ent te Katwijk aan Zee. Rem. Geref. Gem. 10 uur ds. G Bloemendaal te Delft. R.K. Kerk, (zat. 7 uur) 7.30. 9. 10.45 en 7 uur. Nieuw veen Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Stehouwer te Alphen aan den Rijn. 6.30 uur Candidaat C. van Andel te Utrecht. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. dr. J. Schelhaas te Amsterdam. R.K. Kerk (zat. 7 uur) 9, 10.46 en 5 uur. Noordwijk Binnen Herv. Gemeen te (in geref. kerk) 10.30 uur dr. J. G. B. Jansen, 7 uur dhr. J. W. Doff ge- mee nsch. dienst) (Boerenburg) 7 uur ds. A. Lapré. Geref. Kerk 9 uur ds. B. Bouma. 7 uur gem. dienst v. d. Berghstlchtlng) 11 uur ds. Bouma RK Kerk (zat.av. 7 uur) 8. 9.30, 11 en 12 uur. Noordwijk aan Zee Herv. Gemeen te 10 uur kand. R. H. M. de Jonge te Leiden. 5 uur ds. A. L. Lapré (De Rank) 10 uur ds. Lapré Geref. Kerk 10 uur dhr. J. W. Doff, 6 uur ds. C. Warner. Sole Mlo 9.30 uur ds. Warner. Herv ./Geref. evangelisatie (Schoolstr) 10 uur ds. Th. Vollebregt te Hillegers- 9, 10.30, 12 en 7 Noordwijkerhout Herv. Gem. 10 uur Ds. J. Streefland. R.K. St. Jozef (zat. av. 7 uur) 8.00, 10.00, 11.30 en 7.00 uur. St. Viktor 8.00, 9.30, 11.00 en 6.00 uur. H. Hart van Jezus ln De Zllk (zat. av. 7 uur) 8.30. 10.00 en 11.30 u. Oegstgeest Hervormde Gemeente Groene Kerk) 10.30 uur ds. N. Bakker (Pauluskerk) 10 uur ds. W. J. H. Baart (Gemeentecentrum) 10.30 uur, prof. dr. G. J. Hoenderdaal. Gereform Kerk 10 uur ds. D. v. d. Meulen te Wassenaar. 5 uur dienst voorbereid, door Jongeren. Geref. Kerk (vrljgemj 8.30 en 3 uur ds. J. v. d. Haar Geref Kerk (vrijgemaakt bulten verband), 8.45 en 3 uur ds. M. R. v. d. Berg (ln Gemeentecentrum) R.K. Kerk (zatav. 7.30 u.) 9, 10.30 en 12 u. Bonaventu- rakapel (zat.av. 6.30 uur) 8 en 10 uur. Ondeweterlng Herv. Gem. 9.30 u. ds. Lalleman. Geref Kerk 9.30 uur en 6.80 uur Ds. J. Czlrla Heilig Avondm. Rem. Geref. Gem. Geen dienst. R.K. Kerk Meerkreuk (zat. 7 uur) 8.15, 9.45 en 11.30 uur. Rljnsaterwoude Herv. Gem. 9.30 uur ds. T. H. Oostenbrug 7 u ds. A. de Leeuw te Boskoop Chr. Geref. Kerk. 9.30 uur Dienst des Woords 2.15 uur. Ds. G. Bouw te Schevenlngen. R.K. Kerk (zat. 7 uur) 7.30 9.30 uur en 11.16 Rijnsburg Herv. Gemeente (Gro te Kerk) 9.30 uur ds. S. W. Verploeg, te Alphen, 5 uur Ds. E. Bouman te Doorn (Bethelkerk) 9.30 uur dhr. J. Kappenberg te Voorschoten 5 uur ds. A. Westra te Sassenhelm. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 uur Ds. BIJleveld 5 uur Ds. Hulsman. Immanuëlkerk 9.30 uur Ds. H. Rooze Valkenburg, 5 uur Ds. Baayen. Maranathakerk 9.30 *ur: Ds. Baayen. 5 uur Ds. BIJleveld. Gereform Kerk (vrijgemaakt) geen opgave ont vangen. Evang. Chr. Gemeente (ma vo-school) 10 uur ds. A. H. Agtereek m mv zanggroep "Burning Candles) RK Kerk tuinbouwschool (zat. av. 7 uur) 10.30 uur. Sassenhelm Herv. Gem. (In ge ref. kerk) 10.30 uur ds. J. Barnhoorn te Haulerwljk (Ontmoeting) 7 uur dhr. J. Hoornaar te Voorhout (Open Deur- dienst) Geref. Kerk 9 en 5 uur ds. T. B. van Houten te Aalsmeer. Chr. Ge ref. Kerk 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer. R.K. Kerk St. Pancratlus, 8 9.30 11, 4 (doopdienst) en 5.30 uur H.H. Engelbewaarders (zat. av. 7 uur) 7.30 9.30. 11 en 5.45 uur. Valkenburg Herv. Gemeente 10.00 uur: Ds. G. Zonneveld. 6.30 uur Ds. G. Zonneveld. Geref. Kerk 9.30 uur ds. P. Hulsman, 6.30 uur ds. R. Geref Kerk (vrijgemaakt) 9.30 en 5 uur ds. J. de Wolff. Voorhout Herv. Gemeente 10.00 u Ds. Hoogenkamp 10.00 Jeugdkapel ln Boerhaaveschool. R.K. Kerk (zat 8.00 en 19.00 uur) 9.00, 10.30, 11.45 en 5.30 Voorschoten Herv. Gem. Dorps kerk 10 uur Ds. Meljering (H. Doop) 8 uur ds. Verheule. Hulp en Heil. 10 u. Ds. Verheule, Rijndijk 10 uur Ds. de Beus. Aula Noord-Hofland 9.45 uur Ds de Zeeuw (Geref. pred.) Geref. Kerk 9 en 10.30 uur Ds. Reedijk, 5 uur ds v. d. Meulen. Aula Noord-Hofland: 9.45 uur Ds. De Zeeuw. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 10.15 en 4,30 Ds. A. W. Bos man te Ede. Rem. Doopsgez. Kring. Cult. Centrum 10.30 uur Ds. W. Veen. Amsterdam Oecumenische Jongeren- dienst Aula Noord-Hofland 16.30 u. dia ken Oomens m.m.v. Sawy Combo. RK Kerk Laurentiusparochie (zaterdag 7 uur) 8.30, 10.30 en 12 uur Aula Noord- Hofland 11.30 uur. Moeder Godsparo chie (zat. av. 7 uur) 8, 10, 11.30 en 6 Waddlnxveen Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 uur Ds. D. van Vliet (Open bare bel.) 6.30 uur Ds. H. Vreekamp te Oosterwolde WIJkgebouw: 9.30 uur Ds. D. v. d. Ent Braat te Scherpen- zeel, 6.30 uur Ds. D. van Vliet, Bethel kerk 9.30 uur Cand. A. de Reuver te Waddlnxveen, 5.00 uur Ds. G. C. Post te Lelden Immanuelkerk 9.30 uur Ds. N. J. Flink, 7.00 uur Ds. Radstake. Geref. Kerk Kruiskerk 10.00 uur Ds. B. Koekkoek, 5.00 uur Kand. F. D. Meljnhardt te Kampen Ontmoetings- kerk 10.00 uur kand. F. D. Meljnhardt 5.00 uur Ds. D. J. Modderaar. Christ. Afgesch. Gem. 9.30 en 5.00 uur Ds. A. P. Verloop. Oud Ger. Gem. In Nederl. 10.00 en 6.30 uur Leesdienst. R.K. St. Victorkerk 8.00 en 10.00 uur (zat. av. 7.00 u.) Ontmoetlngskerk 8.30. 11.45 en 6.30 uur. (Zaterdagavond 7.00 uur). Warmond Herv. Gemeente 10 uur Ds. J. M. Snijders (afscheid. RK kerk (zat. av. 7 uur) 8.30 en 11.30 uur. Wassenaar Hervormde Gemeente Dorpskerk 10.00 uur Dr. Th. C. Frede- rikse. 4.00 uur Ds. C. v. d. Berg, Kat wijk aan Zee. 7.00 uur Ds. J. T. Wlers- ma. Kievletkerk 9.00 uur Jeugdkerk en 10.00 uur Ds. J. T. Wiersma. Messlas- kerk 10.00 Vicaris Th. H. G. Hulst. Dorpscentrum 9.30 uur Kan. H. Tals- ma, Den Haag. Gebouw Shalom 10.00 uur Jeugdkapel (12-14 Jaar). Geref. Kerk 10 uur ds. E. Verburg, 5 uur ds. v. d. Meulen (Zuid) lOen 7 u. ds. L. C. I Avondmaalstafel ln vormde Dorpskerk te ten. \i Rietveld te Wagenlngen. Nifp Bond (Lange Kerkdam) 10.3C. E. van Straten te Den Haag. Wllllbrordus (zat. av. 7 u.) 12.15 en 5 uur Goede Herdel av. 5 uur 8.30, 10 en 11.30. (zat. av. 7 uur) 7.30, 8.45, Woubrugge Herv. Gemi en 6.30 uur Ds. Franken. Kerk 9.30 en 6.30 uur Ds. Hel it; Zoeterwoude Herv. GeO a ds. De Beus te Voorschoten. Janskerk Zuidbuurtseweg H uur) 7.30, 10 en 11 uur. R.K. Dienaarkerk (zat. 7 uur) en 6 uur. R.K. Kerk Meerbui uur) 8.45, 10.30, 12 en 6 uur. Zwammerdam Herv. 10.00 en 6.30 uur Ds. D. Gotfaï Geref. Kerk 9.30 uur Ds. J. ma, 6.30 uur ds. Langedljk w?

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10