PvdA wil elke bij onteigening speculatie uitbannen 'GROEI' IS SLEUTELWOORD IN RAPPORT CLUB VAN ROME rTs5?^-S3. :assfsss£ isiSy Geen pilletje maar bandje tegen slapeloosheid p UIT met pasen?.- Procedures worden korter TERDAG 1 APRIL 1972 procent van de Nederlandse :ing lijdt aan de één of an- i van slapeloosheid, één de nerveuze massa-reacties op koudbloedige prikkels van deze en zeker niet de prettigste, bedrijfsleven, voorkomend als ljd, ia ons natuurlijk al te hulp ineld: wie niet kan slapen pakt pilletje, wie na een half jaar er niet slaapt pakt er twee de lenindustrie is nooit zo wakker rendabel geweest als de laatste en. sschien dat ooit nog eens de sbll- opmars van de slaappil met zijn werking en op den bedenkelijke effecten kan rden stopgezet wanneer het Ne- iandse volk net zo doet als een patiënten in Hardenberg: ivonds voor het slapen gaan even steren naar een bandje met kal- een fluwelen mu- bedwelmend moet or de slaap dan het slaap-kindje- voor volwassenen met n stereo-violen. De weg gezonde en verkwikkende tp gaat misschien wel via Har- iberg. !rs? Wat is dat voor iets?", vroeg korzelige stem de geneesheer- teur van het ziekenhuis Röpc- Zweers te Hardenberg, het hos- men moest zin om wat rnemen over het heilza- bandje. ;rend tekstje kje. Zoetjes capitulatie atsvinden - ap nu ik-up e lar Wereldkundig Het had er echter alle schijn dat het ver weg gelegen Overijsselse plaatsje er de grootste moeite mee had zijn kleine experiment met de therapie wereldkundig te maken medici vergrendelden de deuren als of spionnen het dorp waren bin nengetrokken en de geneesheer-di recteur stelde kort na het middag uur de officiële censuur in: „Alles mag gezegd worden, maar niets over het bandje". Maar laten we ons niet verliezen, in een beschrij ving van de spannende mysterieuze gebeurtenissen die die dag in Har denberg plaatsvonden: een dag la ter bleek dat de arts van het experi mentje het verhaal over het nieuws gierigheid zo prikkelende bandje al lereerst in de eigen plaatselijke krant had willen lezen Harden berg wilde de eer van de wereld primeur aan zichzelf houden. In Hardenberg betreurde vooral de heer H. Speekenbrink, het opgewekte hoofd van de gemeente-administra tie, de geheimzinnige gang van za ken. Hij was oprichter en zakelijk leider van de ziekenomroep, het plaatselijke medium dat de 120 bed- legerigen van Röpcke Zweers dage lijks de zondagse rustdag uitge zonderd op een vloed van gewij de muziek tracteert. Speekenbrink had het werkelijk met zichzelf te kwaadin het belang van de volksgezondheid en het sa menspel met andere ziekenhuizen was het noodzakelijk, meende hij, om volledige opening van zaken te ge ven. Een ijskoud telefoontje van de geneesheer-directeur had zojuist zijn lippen verzegeld: de administratie chef bleef weinig anders over dan in principiële zin te praten. „Ik vind", zei hij, „dat alle medici gebruik moeten maken van zo'n ziekenom roep. Neem een blindedarm-opera tie. waarovoor iedereen zo bang is. Een dokter kan via de ziekenhuisra dio immers openheid over zijn werk geven. Hij kan in dit geval aan alle patiënten vertellen hoe eenvoudig en weinig gevaarlijk zo'n operatie I januari In het moderne ziekenhuis ln de Hardenbergse weilanden is de op 1 Januari gestarte ziekenomroep al gauw in het medische werk inge schakeld. Midden februari was de eerste uit zending van het bandje met zijn al ternatieve slaappil. Speekenbrink kon al wel meedelen dat de resulta ten uiterst bemoedigend en positief waren: het aantal slaappillen waarop 's avonds een beroep moest worden gedaan was al gehal veerd: sommige patiënten zag men al wegzeilen voordat het bandje zijn soeserige zegje had gedaan. „Waarom 's avonds niet zo'n slaap plaat in plaats van het Wilhelmus. In deze tijd van managerziektes en waardeloze en abnormale pillen zou dat veel beter op zijn plaats zijn", stelde de heer Speekenbrink aan de orde. In slapend Nederland lijdt tien pro cent van de mensen aan een min of meer chronische vorm van slape loosheid, de stoornis die optreedt wanneer de volgorde in de fases in de slaap niet normaal verloopt. Die fases zijn de gesynchroniseerde slaap de vaste volgorde van hal- i-lichte-gemiddelde en diepe slaap, 80 procent van de nachtrust en de zogeheten REM-slaap, waarin trekkingen met armen en benen plaatsvinden, met ogen wordt gerold en het gezicht grimassen vertoont. Geruchten Het natuurlijke slapen krijgt het uiteraard steeds moeilijker: er is vaak het onbedaarlijke lawaai bui ten het huis en de irriterende ge ruchten elders in de flat: er zijn natuurljk tevens de frustraties over werk en leven die binnen het li chaam als ratten aan de gemoeds rust knagen. Men grijpt dan naar de slaappil: voor het vroeger ln zwang zijnde schapen tellen is in deze gevallen geen plaats meer zelfs met het slapen is haast gebo den. Enkele artsen in Duitsland, propa geren sedert kort het vervangen van de slaappil door het wiegeliedje. Het experiment in het Hardenberg se ziekenhuis gaat uit van dezelfde gedachte dat de in-slaap-sus-seren a - de alle schadelijke lichamelijke en geestelijke bijwerkingen van een langdurig slaapplllengebruik mist. Het bandje, dat elke avond om tien uur wordt afgedraaid op de neuro logische afdeling, geeft een vijf mi nuten durende coctail van muziek en tekst. Als muziek klinkt Beetho- vens Impromptu, vertolkt door Ja mes Last, de woorden zijn van de man achter het bandje: de Harden bergse zenuwarts dr. Viëtor. Met so nore stem houdt hij Beethovens welluidende klanken bij; een sug- gesteve mixture waarin viëtor met een eenvoudige en directe woordkeus bewust in voortdurende herhaling vervalt: „Blijf rustig liggen. De ar men naast uw lichaam. U sluit langzaam de ogen en u ontspant zich". Na drie weken Viëtors bedwelmende avondsluiting te hebben beluisterd komt de slaap vlugger en is het aantal slaappillen op de afdelng ge halveerd: de arts zelf wil het expe riment vooral als een tussenstation bschouwen op de lange route van de onnatuurlijke naar de normale slaap. Daarom zal het bandje straks Dat er ook mensen zijn dis noch een pilletje, noch een band- je nodig hebben bewijst boven staand plaatje. ook al niet meer dagelijks zijn zand in de ogen van de neurotische af deling strooien: wanneer men dan weer geheel op eigen kracht lo slaap valt is er tenminste iets ge wonnen in Viëtors totale therapeu tische behandeling. De heer Spe eken brink kon over de hypnotyserende werking van het bandje nog het volgende melden: „Ik heb het zelf geprobeerd, ik had er geen enkele moeite mee om bin nen vijf minuten in slaap te ra ken". Waar steeds meer auto's om steeds meer wegen vragen, paar verkrottende steden schreeuwen om nieuwbouw, paar gezinnen om nieuwe huizen smeken, speelt het vraag- luk van de onteigening. gemeente die de bebouwde op- rvlakte wil uitbreiden, moet grond verwerven. Goedschiks (door Innelijke koop) of kwaadschiks oor onteigening) gemeente die zijn binnenstad saneren, moet grond en opstal- in eigendom zien te krijgen. Dedschiks of kwaadschiks, n overheid die wegen wil aanleg- moet eerst de ondergrond in bezit krijgen. Goedschiks of faadschiks. een land waar gemeenschapsbe- van de grond meer uitzondering n regel is en waar toch steeds eer binnensteden gesaneerd moe- worden, steeds meer uitbrei- ogsplannen worden ontworpen en meer wegen worden aange- is het onteigenen door de erheid een dagelijks verschijnsel, chtzinnig gaat het er daarbij niet n toe. Het eigendomsrecht van de rticuliere bezitter is een zorg vul- beschermd goed. Zo zorgvuldig, t onteigeningsprocedures vaak Ja- nlang duren. Strijdpunten de politiek is het bezit van de ond een van de grote strijdpun- Een van de bijverschijnselen lerbij is de speculatie. Een handige koopman die ziet aankomen, dat een gemeente gaat uitbreiden, koopt op strategische punten enkele stuk ken grond en maakt daar later als de gemeente by hem aanklopt goed geld voor. En zo gaat het ook in binnensteden. Slimme onroerend- goedmagnaten steken geld in oude aftandse panden» die de gemeente later nodig blijkt te hebben voor de bouw van een nieuw winkelcentrum. Hier ligt een uitgelezen mogelijk heid voor corruptie van degenen die beschikken over de informatie en degenen die beschikken over het geld. Onteigenen kan verdriet teweeg brengen bij de bezitter (vandaar de zorgvuldige wettelijke regeling van onteigening en schadevergoeding), ir kan tevens uitgroeien tot lucratieve zaak. Wetsvoorstel Dit laatste aspect is onderwerp ge weest van een wetsvoorstel, dat het kabinet-Cals nog aanhangig heeft gemaakt, nadat het al politiek beentje was gelicht door de KVP- Schmelzer. Het parlement heeft het nooit in behandeling genomen, want het kabinet-De Jong heeft het schielijk ingetrokken. Maar De Jong kwamen wel met een eigen voorstel tot wijziging van de ontei geningsprocedure. Dezer dagen heeft de Tweede Ka mer zichover dit voorstel van vorige kabinet gebogen. In één samengevat komt de wijziging hier op neer: de onteigeningsprocedure wordt ingekort en de schadevergoe ding wordt in een zo vroeg mogelijk stadium vastgesteld, zodat de moge lijkheid van speculatie zoveel moge lijk wordt beperkt. Maar een mogelijkheid voor gelde lijk gewin ten koste van de ge meenschap blijft er ook na deze wijziging. Om ook dit laatste restje hoop op speculatief genot de kop in te drukken bouwt de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer gestaag voort aan een initiatiefvoorstel tot wijzi ging van de onteigeningswet. Het voorstel is in 1968 ingediend. De parlementaire behandeling is zover gevorderd, dat dezer dagen de me morie van antwoord kon worden uitgebracht Fakkel Onder de oorspronkelijke indieners dr. ir. A. Vondeling, de voor malige minister van iFnanciën. Hij draagt ook thans nog de fakkel voort. De andere initiatiefnemers Van den Berg. Westerhout en Daams zijn inmiddels verdwenen uit het parlement. De huidige Ka merleden Wierenga en Stoffelen flankeren thans Vondeling in zijn strijd tegen de speculatie in grond oude binnenstadspanden. Mr. P. R. Stoffelen (32) lid van de Tweede Kamer sinds de verkiezin gen van april 1971 en raadslid in zijn woonplaats Ouderkerk aan de Amstel, zegt van het deze week in de Tweede Kamer behandelde wets voorstel over de onteigeningsproce dure: „Het lost het werkelijke pro bleem niet op. Door de snellere pro cedure wordt hooguit de prijs die de overheid betaalt wat gedrukt. Een besparing van 10*£ schat ik Wat wil de P.v.d.A. dan? Stoffelen: ,3iJ ons voorstel staat centraal, dat de overheid bij ontei gening alleen de werkelijke ge bruikswaarde vergoedt. Als ergens een nieuwe woonwijk moet komen, moet de gemeente de benodigde weilanden kopen voor de prijs die men ook vraagt voor weilanden, waar nu toevallig geen huizen op gebouwd gaan worden. En bij de reconstructie van steden geldt het zelfde: als de gemeente een oud pand aankoopt, moet zil de prijs betalen, die ook elders voor oude huizen wordt berekend en niet de prijs voor een potentieel bankge bouw". Meegenomen Maar als Je als boer nu het geluk hebt vlakbij een uitbreidende stad te zitten, dan is het toch mooi meegenomen zo best loopt het boerenbedrijf niet meer? Stoffelen: „Het is volstrekt onrecht vaardig, dat de ene boer meer voor zijn land krijgt dan de ander. Het is toch niet zijn verdienste, dat zijn weiland een woonwijk wordt? De waardevermeerdering van die grond moet aan de gemeenschap ten goede komen en niet aan een toevallige bezitter." Maar zo groot zijn de prijsverschil len toch niet? Stoffelen: „Hoe gering ook. elke verlaging van de grondprijs bete kent een lagere huur. Als je iets kunt doen om de huren te drukken moet Je het niet laten." Het PvdA-Kamerlid wijst erop, dat stadsuitbreidingen zoals voorzien in de tweede nota ruimtelijke orde ning heus wel in de papieren lopen „Er is berekend, dat we tot 2000 een verdubbeling van de stedelijke bebouwing te verwachten hebben Dat betekent dat 15.000 hectare grond in een of andere plaats be bouwd zal worden. Een verminde ring van de grondprijs met één gul den per vierkante meter zou de overheid derhalve een besparing van 150 miljoen gulden opleveren." Stoffelen heeft een frappant voor beeld bij de hand. De weilanden rondom Zoetermeer kostten aanvan kelijk 15 tot 20.000 gulden per hec tare. Nadat de regering had beslo ten van Zoetermeer een satellietstad voor Den Haag te maken steeg de prijs tot 40.000 gulden per hectare. En in de binnensteden, wil de PvdA daar de bouw van bankgebouwen tegenhouden? Betaalbaar Stoffelen: „Inderdaad, als bij ontei gening de waarde van de panden zoals ze er staan wordt aangehou den, vergroot Je de mogelijkheid om in de binnenstad nieuwe woningen'houden." Dr. A. Vondeling te bouwen met betaalbare huren. Dan heb Je niet allerlei zakenpan- den nodig om de boel rendabel te lt de eredivisie van het establish ed boodschapt de Club van Rome it wanneer vervuiling, bevol ing, gebruik van natuurlijke huip onnen, voedselvoorziening (land- en industrie zo door blijven oeien als ze doen, namelijk rente rente zou Je kunnen zeggen, dat an het hele wereldsysteem met alle ven dat er in is, eens in elkaar zal orten. voormalige rapport dat het assachusetts Institute of Technolo- in opdracht van de club maakte, oemde vorig Jaar zomer al een tact moment: de apocalyps zal 35 Jaar zijn. Nu hebben we 'lgens het MIT dus nog 34 Jaar ver. Bijgeschaafd taiiddels is vorige week de Neder- Wdse vertaling van het rapport erschenen zoals dat. door de op- rachtgeefster zelf, de Club van ome is oijgeschaafd. Vijfendertig ter is inmiddels een eeuw of daar- ntrent geworden, maar terecht Ijst de club er op dat het er niet gaat wanneer precies het schip al zinken, en ook niet of dat ei- enlijk wel op een dag des oordeels zal zijn, we bereid zijn op losingen te zoeken, geen deeloplos singen zoals we nu plegen te doen, die alleen maar uitstel en een afstel betekenen, maar allesomvattende, die in de beperkte ruimte als de aarde nu eenmaal is. het leven menswaardig maken. En mogelijk blijven maken. Het 'Rapport van de Club van Rome' is als Jubileumboek, het 500ste in de Aula-reeks, uitgegeven door Het Spectrum. De ruim 200 bladzijden tellende pocket kost slechts f 2,50 en is daardoor (grapje van prof. Bött- cher, 't enige Nederlandse clubblad) niet alleen betaalbaar voor middel bare scholieren, maar zelfs voor studenten. Onheilsprofetieën De Club van Rome wil snel discus sie op gang brengen. Die zou ze moeten kunnen krijgen en in Neder land is ze zelfs al voor het ver schijnen van het boek op gang ge komen. Je kon geen milieuvergade ring, ingenieurscongres of feestje bij de buren bijwonen, of de Club van Rome en haar onheilsprofetieën kwam in het gesprek boven drijven. De indruk is gegroeid dat de club de eerste is geweest die de gevaren heeft gesignaleerd, maar de cicaten in het boek, waarvan sommigen zelf van voor de Jaartelling, wijzen al wel anders uit. Om dichter bij huis te blijven, voor de tweede wereldoorlog zijn met name de biologen reeds begonnen er de aandacht voor te vragen dat de wereld eindig is, grenzen heeft. Een enorme open deur natuurlijk, maar hoe hebben we ons altijd gedragen, inderdaad, alsof het niet opkon. En de waarschuwers heetten wereld vreemd... Door Ewout Janse De verdienste van de Club van Rome en het MIT, is dat zij het menselijke onvermogen om meer dan twee relaties en eikaars onderlinge inwerking in de tijd nog te kunnen begrijpen, hebben opge vangen door de computer in te schakelen. Nota bene misschien wel het symbool voor alle groei in de wereld. In het boek wordt de kritiek dat er met sociologische factoren geen re kening wordt gehouden en dat er niets wordt gezegd over politieke structuren, volmondig erkend. Maar wat er wel in staat, verdient nu toch langzamerhand wel ieders aan dacht. Omdat het er in elk geval alle schijn van heeft, dat er op korte termijn beslissingen worden genomen. Sleutelwoord in het rapport is .groei'. Niet slechts de economische groei, maar ook de andere groeien. Ten eerste het aantal mensen. De wereldbevolking groeit niet expo nentieel. maar zelfs superexponen- tieel. d.wjz. ook het groeipercentage (de rente) op zichzelf groeit, de tijd (nu 33 Jaar) die er staat voor ver dubbeling, wordt dus ook steeds korter. Met de bevolking groeit ook de in dustriële bedrijvigheid, bevolkings groei en economische groei beïnvloe den elkaar, meer mensen hebben meer nodig, maar de economische groei zoals die nu politiek in elkaar zit, vergroot wel de kloof tussen de rijke en de arme landen. De rijke worden rijker en de armen krijgen kinderen. De andere drie van de vijf door het MIT onderzochte factoren stellen de remmen op industrialisatie en be volkingsuitbreiding voor. Het zijn de landbouw, die alleen maar tegen ongelooflijk hoge kosten produktie- ver te maken is. de vervuiling, die bj groeiende industrialisatie alleen maar tegen ongelooflijk hoge kosten te beteugelen is en de natuurlijke hulpbronnen, waarvan de laatste resten alleen maar tegen ongeloof lijke hoge kosten uit de grond kun nen worden gehaald. Platina, goud, zink en lood zijn er al niet vol doende meer, zilver, tin en uranium gaan al hard dezelfde weg op. Wat het rapport wil aantonen is dat deeloplossingen slechts even uitstel van de totale ondergang kunnen betekenen. Exponentiële groei is er de oorzaak van dat bij voorbeeld chroom nog 125 Jaar mee gaat, maar een eventuele verdubbe ling van de reserves geeft slechts 20 Jaar uitstel. De Club van Rome denkt dat zui ver technologische oplossingen, de produktie van eiwitten uit fossiele brandstoffen bijvoorbeeld of het bruikbaar maken van .schone' zon- ne-energie, waarschijnlijk te laat zouden komen om desastreuze be volkingsexplosies of mileurampen te voorkomen. Nog vóór 1980 moeten er, zegt de club, met name voor het bevol kingsprobleem maatregelen genomen worden die bevorderen dat het we- ADVERTENTIE tratnpoNneS gondel k ^E6EHM"AcmPtaJS,ltS' me> bowttna mtn\-'»cln9 mint-»cooW reldgeboortecijfer niet het wereld-t Rome maar geloven dat dit doel sterftecijfer overtreft. Het is nu van het probleem wel of korte ter- 1972. Nog acht jaar, en de Club van I mijn kan worden opgelost.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9