Leiden in de situatie van de arme landen: armoede steeds groter Schoonheid binnenstad Leiden in onderwijsnood 52-Ssr srita. Naast de deur Frustratie bij stadsbestuur en bevolking Na vier eeuwen opnieuw cadeau nodig ZATERDAG 1 APRIL 1972 Leiden is artikel-12-gemeente. Dat betekent in de financiële verhouding tussen rijk en ge meente bevoogding van „Den Haag". Op de begroting kunnen dan geen nieuwe posten worden gezet. Dat is voor 1972 wel ge beurd. maar de vraag is of deze begroting sal worden goedge keurd. Volgens ingewijden is er weinig kans op. Dat wordt een situatie in de geest van „de arme en de rijke landen." waarbij Leiden uiteraard een arm land is en steeds armer dreigt te wor den. Probleem is n.l., dat je ook niet meer voor bijzondere bij stand subsidiëring van het ministerie van CRM bijv. in aanmerking komt, omdat je een nieuw plan niet mag opvoeren. Het frusterend gevolg kan zijn. dat Leiden geen plannen meer zou maken, omdat het toch geen zin heeft. In het licht van deze frustatie en mede in het licht van de voor de amb tenaren toch wel moeilijke poli tieke situatie in Leiden moet men de „niet-werkbare sfeer" zien. die aanleiding is tot Jiet nieuwe beraad over de wethou dersportefeuilles. Leidens finan ciële moeilijkheden geven niet alleen daar frustaties, maar ook aan de basis, bij grote delen van de bevolking. Directe aanleiding is het achterblijven van de so ciaal-maatschappelijke opbouw en het onderwijs. Twee van on ze redacteuren verdiepten zich in deze problematiek. Directeur Kamphuis van het Maat schappelijk Conitact Orgaan brug tussen bestuur en bevolking is te- reoht van mening, dat zonder extra financiële middelen niets kan komen van maatschappeiyk-culturele op bouw, die Leiden als achtergebleven gebied, te vergelijken met Oost-Gro- ningen, juist zo hard nodig heeft. Het probleem zou moeten worden aangepakt met een speciale regeling, die men in de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten "een ver fijning" noemt. Hy stelt, dat Leiden bijna vier eeuwen geleden in 1574 een cadeautje kreeg in de vorm van de universiteit, omdat de burgers zich zo dapper hadden gedragen. Nu is opnieuw een geschenk op zijn plaats, omdat de bevolking zich nog altijd dapper gedraagt. ADVERTENTIE De echte varensman kiest betrouwbaar materiaal. Daarom kiest hij een Johnson. JACHTWERF POELGEEST OEGSTGEEST Zaterdag en zondag geopend. Want die Leidenaars, wonend mid den in de welvarende randstad, heb ben het niet gemakkelijk: de helft woont in wat uien uit sociaal-maatschappelijk oogpunt "woonbedreigde gebieden" noemt (door de toestand van de huizen, van de buurt of door het ontbreken van voorzieningen); meer dan driekwart heeft een inkomen, dat beneden de welstands- grens ligt; één op de tien inwoners komt in aanraking met de sociale dienst; op 20 van de 57 scholen zijn de leerlingen niet schoolbekwaam en slechts tussen de 20 en 25 pet (lande lijk 44) volgt lager beroepsonderwijs; bijna 12 pet. van de inwoners is bejaard (landelijk 10, provinciaal 10.8 en gewestelijk 9 pot.) en als extra probleem woont het grootste deel van de bejaarden in de binnenstad en Noord. Je kunt gewoon doorgaan: Leiden heeft geen echte wijk centra en zou deze voorzieningen moeten hebben in de Juwelenbuurt, de Kooi, de Rivierenwijk en op korte termijn ook in de nieuwe Merenwijk; echte gezondheidscentra zijn er ook niet; er is achterstand op het gebied van dienstencentra voor bejaarden; nieuwe vormen van dienstver lening als kinderopvang kunnen nau welijks van de grond komen; samenlevingsopbouwwerk kan niet worden gestimuleerd en begeleid, omdat er geen opbouwwerker is. Opvallend slecht bedeeld zijn de bewoners van het stadsdeel, dat uit een valt in Groenoord, Noord en de Kooi. Bijna alle voorzieningen daar zyn uit de crisisjaren of daarvóór. Het is voor deze Leidenaars niet te begrijpen, dat hier niets kan en dat op een steenworp afstand in Leider dorp zoveel voorzieningen zijn, dat het leefklimaat er 100 pet. beter is. In het bijzonder voor dit gebied is geld uitgetrokken op de begroting. Levensgrote vraag: mag het worden besteed? Die vraag houdt de plan nenmakers tegen de wijk in te gaan om met de bewoners die plannen te bespreken. Want je kunt het 'n zwak bedeelde bevolkingsgroep niet aan doen met een plan op tafel te komen, dat misschien nooit zal worden uitge voerd. In dit spanningsveld wordt gewerkt. Enerzijds vraagt Den Haag om plan nen, waarop gesubsidieerd kan wor den, anderzijds houdt Den Haag Lei den zó strak, dat me: de uitvoering niet begonnen kan worden. Leiden heeft op dit gebied gewoon een ga rantie nodig. Komt die niet, dan is het eind zoek. Of nabij HANS MELKERT ADVERTENTIE KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes, Zaanse- Sallanders. Echte antieke Franse Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden LEIDEN Een stukje van het Schuttersveld heeft een tijdelijke bestemming gekregen. Er zijn houten noodlokalen geplaatst, die gaan dienen als dépendance van de ..overkokende" Bonaventura scholengemeenschap. De lokalen, die binnenkort in gebruik komen, zijn afkomstig van het Fioretti- college in Lisse. (Foto Holvast) Bijspijker-programma's niet voldoende LEIDEN In de ogen van bui tenstaanders is Leiden altijd „de uni versiteitsstad". Maar Leiden is te vens een noodgebied voor het kleuter en basisonderwijs. Er wordt wat aan gedaan door de schooladviesdienst, die programma's heeft ontwikkeld (en daarmee nog steeds bezig is), met de bedoeling kinderen met leermoeilijkheden te helpen. Als directeur werd ander half jaar geleden drs. J. H. G. Poell aangetrokken. Hij zegt nu: „Ik ben geschrokken van het aantal scholen waar moeilijkheden zijn. Het is ruim veertig procent van alle basisscho len in Leiden". Als we praten over kinderen met leermoeilijkheden, wordt keihard het volgende bedoeld: in sommige wijken van Leiden komen vier op de tien kinderen de eerste klas lagere school niet door. Zo groot is hun achterstand, op het moment dat ze naar de „grote" school gaan. Een logisch gevolg is, dat deze kinderen in de loop van de schooljaren gelei delijk aan alle belangstelling voor wat er op school gebeurt, verliezen. Er is in Leiden erg veel school ver gramma's, is zegt directeur Poell zelf niet meer dan lapwerk met een weinig duurzaam effect. ..Om aan 1 deze noodsituatie iets te verhelpen, is een grondiger aanpak nodig". j Wat drs. Poell bijvoorbeeld be- doelt is, dat je wel extra onderwijs hulp in de wijken kunt pompen, maar dat dit weinig uithaalt als de j mensen zo slecht behuist blijven 1 dat er niet eens een apart stu- I diekamertje voor de kinderen is. iHij merkt letterlijk op: „extra on derwijshulp zal alleen dan een blij- vend effect hebben, wanneer in de totale leefsituatie van de mensen in I de Leidse wijken verbetering komt. Initiatieven daartoe vanuit de be volking zullen krachtig moeten wor den aangepakt". En het punt is nu Juist (zie het verhaal hiernaast) dat men zich van die wijk verbetering niet teveel moet voorstellen. Leiden kan wel willen en er geld voor uittrekken, maar het zijn blijmakertjes met een dooie mus. „Den Haag" haalt door alle nieuwe (geld kostende) projecten een rode streep. Wat is er frusterender dan dat? Plannen zijn er volop, zeker bij de schooladviesdienst, maar ze stuiten of op de financiële ton)mogelijkhe den in Leiden. Vraag Poell bijvoorbeeld wat hij wil, en hij legt zo een hele lijst op tafel: nieuwe onderwijsprogramma's aangepast bij het niveau in de stads wijken; speciale training daarvoor van de onderwijzers; een andere or ganisatie van school en schoolge bouw. Maar dit vraagt veel man kracht. Begeleiders van school en wijk zijn nodig, teneinde schoolor ganisatie te versterken (extra leer krachten) en om kleinere klassen te bereiken. Het budget van de school adviesdienst is evenwel beperkt. Poell: „Zoals andere gebieden in Nederland om sociaal-economische redenen een extra rijkssubsidie krij gen, zo heeft Leiden dringend extra financiële hulp als onderwijs-ontwlk- kelingsgebied nodig". De schooladviesdienst heeft nu duidelijk zichtbaar gemaakt hóe ont stellend groot de onderwijsnood is deze universiteitsstad is. De neiging die het gemeentebestuur heeft om uit angst voor „Den Haag" zo zuinig mogelijk aan te doen op de onder wijsuitgaven, moet men nu maar eens laten varen. De frustatie zou sommigen anders wel eens uit Lei den kunnen wegdrijven. HENK DE KAT. Binnenstad onder de loep De Leidse binnenstad heeft in de ze tijd tal van bezwaren, maar is toch bovenal mooi. Burgemeester Vis, sinds tien maanden bewoner van die binnenstad, zei het van de week zó: Je hebt als Leiden aar be- zwaiui hiertegen en daartegen maar je blijft er wonen, gewoon, omdat het fijn is. Vandaag een stukje schoonheid in beeld. De binnenste/J heeft tal van monumenten, helaas ook tal van vervallen monumenten, die op in storten staan. Hier en daar gebeurt iets. Mondjesmaat, maar de moei te waard. De gevelrij aan de Hoog landse Kerkgracht, toch wel een erg mooi stukje Leiden, is een stuk- Je glanzender geworden door res tauratie van twee panden. Het rechtse is eerder opgeknapt, het linkse is nog niet helemaal klaar. Verder in deze rubriek weer even naar Haarlem en Gouda, twee ste den in de buurt, die ook bezig zijn met hun binnenstad. B. en W. van Haarlem hebben de raad voorge steld over te gaan tot afsluiting van de Grote Houtstraat en de Gier straat, twee belangrijke winkelstra ten, die als voetgangersgebieden worden ingericht. Het gaat mogelijk in september al gebeuren bij het begin van de nieuwe NZH-rege- ling. De stadsbussen krijgen n.l. een andere route, maar krijgen in het verkeer wel "voorrechten". De kosten van het project zullen een miljoen bedragen. In Gouda heeft het bedrijfsleven wat over voor de binnenstad. De 100-jarige aannemingsmaatschap pij Nederhorst heeft de gemeente een loop-fietsbrug over één van de singels aangeboden voor de symbo lische prijs van één gulden. Hier mee gaat een wens van tientallen jaren in vervulling. Het laatste pontje kan vervallen. Tenslotte een conclusie uit een rapport voor de Verenigde Naties, .met het oog op een milieuconferen tie: Om het hoofd te bieden aan de problemen, die de automobilisten in zoveel steden hebben geschapen, is het van essentieel belang om straten en pleinen voor verkeer af te stuiten en alleen voor voetgan gers open te stellen. In Leiden gaat men op beschei den schaal beginnen met buurtver- beteringswerk. Ik heb er rondom de jaarwisseling de nodige aan dacht aan besteed in een aantal af leveringen van de rubriek „Naast de deur". De Marijkestraat, een vrij saaie woonstraat in Noord, die uitkomt od de Vfcllem de Zwijgerlaan, krijgt niet alleen een nieuwe be strating, maar ook een ander pro fiel. Op de foto een beeld van de straat nu. op de tekening hoe het gaat worden. Auto's en voetgangers gaan sa men de gehele ruimte delen tussen enerzijds de huizen en anderzijds de tuinen, die gehandhaafd blijven. De auto's moeten langzaam rijden, waarop de bestuurders voelbaar opmerkzaam worden gemaakt door drempels aan beide zijden van' de straat. Uitgangspunt van de drie jonge stedebouwkundigen, die dit plan a. s. donderdag met de bewoners gaan bespreken, is, dat er geen bezwaar is de voetganger op de weg te laten lopen als de auto langzaam rijdt. Anderzijds kan de auto geparkeerd worden op de plaats waar nu het trottoir loopt. De plannenmakers wijzen er terecht op, dat er in de binnenstad nog veel straten zijn, waar voetgangers en auto's samen de hele straat delen. yoetpcxj

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3