ïieuw voorbehoedmiddel an condoom vervangen R- M Betere voorlichting over gebruik medicamenten nodig r PIL TIEN JAAR IN NEDERLAND Weggooi servies TAPIJT IN DE KEUKEN Professor Haspels ADVERTENTIE Anderhalf prooent van de kinderen in Nederland wordt geboren met afwijkingen. De dokters kunnen niet altijd de oorzaak van een aan geboren afwijking achterhalen. Een virus, een medicament, maar ook suikerziekte kunnen de vrucht bij de zwangere vrouw zodanig bescha digen, dat het risico van een kind met afwijkingen groot is. Prof. dr. A. A. Haspels gynaecoloog in het academisch ziekenhuis in Utrecht, wouwenarts van prinses Beatrix, toen prins Constantijn werd geboren, meent dat men de af gelopen Jaren steeds meer dingen op het spoor komt, die wel eens de oorzaak zouden kunnen zijn van aangeboren afwijkingen. Prof. Haspels: „We zijn op de goe de weg en misschien vinden we nog meer oorzaken van afwijkingen. Als je bij een zwangere vrouw tijdig iets constateert waardoor ze een kind met afwijkingen zou krijgen, kun je er in veel gevallen nog iets aan doen". De zwangere wouw heeft de afgelo pen maanden volop in de belang stelling gestaan. De schrik voor de infectieziekte toxoplasmose, die vooral katten op mensen zouden overbrengen was nauwelijks voorbij toen alle aandacht werd gevestigd op gevaren van rodehond voor zwangere vrouwen. In Rotterdam loopt nog tot mei de grootscheepse prik-actie tegen rode hond bij Jonge meisjes. Het even eens Rotterdamse onderzoek bij zwangere wouwen naar de onbe kende infectieziekte 'cytomegalievi- rus) en het nog minder bekende Epstein-Barrvirus is in volle gang. Daar bleef het niet bij. De wouwen die in verwachting zijn. werden op geschrikt door nieuws van het me dicamentenfront: Imipramine. een middel tegen depressies, kan bij ge bruik in de eerste drie maanden tijdens zwangerschapschap afwijkin gen bij het kind tot gevolg hebben. Prof. Haspels: „Met medicamenten zijn we nog voorzichtiger geworden. Bij proeven met zwangere apen bleek dat het gebruik van aspirine zelfs schadelijk kan zijn. Op één dag van de zwangerschap kregen de apenkinderen afwijkingen. Ze wer den blind geboren. Zoiets kan ge beuren op de dag waarop een be paald orgaan in z'n gevoeligste vorm van aanleg is. Daarom zijn de eerste drie maanden van de zwan gerschap zeer belangrijk. Dan moet de wouw vooral oppassen. Een on derzoek naar de invloed van bij voorbeeld een medicament op de vrucht bij de zwangere wouw is duur en ingewikkeld. Het is jammer dat we niet één groot instituut heb ben dat zich uitsluitend daarmee bezig houdt". De afgelopen tien jaar is men er in geslaagd om suikerziekte bij zwan gere vrouwen woegtijdig op te spo- „Als we weten dat iemand in de fa milie van de aanstaande moeder suikerziekte heeft gehad, zijn we er heel snel bij", zegt prof. Haspels. „Een kind met aan elkaar gegroeide vingers kan het gevolg zijn van sui kerziekte bij de moeder tijdens de zwangerschap. Als we de ziekte goed behandelen is de afloop beter. Bij slecht behandelde suikerziekte sterft dertig procent van de kinde ren van een moeder die die ziekte had. Behandel je de ziekte goed dan is die kans kleiner: vijf procent. Het is erg belangrijk dat we zwanger schapssuikerziekte tijdig opsporen. Er zijn vrouwen die buiten de zwangerschap helemaal geen last meer hebben van suikerziekte". Prof. Haspels vindt dat de mensen beter voorgelicht moeten worden over medicamenten. „Het is idiote rie dat men de patiënten dom wil houden. Zeker een zwangere vrouw moet weten wat ze wel en niet mag hebben. Een zwangere vrouw die hevige ast ma heeft, kun je natuurlijk niet zonder behandeling laten. Als ze suikerziekte heeft, bloedarmoede of last van braken, dan moet je medi camenten geven die niet schadelijk zijn. Maar alle middelen tegen de- is januari is er op de Neder- Ise markt een nieuw voor he lmiddel bijgekomen: de C- De „film" op zich is een vijf Ijf centimeter metend velletje oplosbaar plastic, dat zaad- ;nde stoffen bevat. Als de bij de wouw in de vagina it ingebracht, smelt het luttele seconden. De [verlammende stof ver- lidt zich dan door de sche en blijft daar gedurende uur werkzaam. Een pakje ilm met tien stuks inhoud ider doktersrecept te koop drogist of apotheek) kost f komt dus neer op 69 cent stuk. Onwillekeurig maak dan een prijsvergelijking een condoom, vooral ook it de C-film juist voor evreden) condoom-gebrui- uitkomst zou kunnen Betrouwbaarder ruiksters van de pil of het aaltje moeten maar bij anti-conceptie middelen als dat goed bevalt, Ie methoden zijn namelijk betrouwbaarder dan de C-film Op haar beurt, is de C-film echter weer veiliger dan con doom, pessarium en alle andere middelen, blijkens uit '68 date rende cijfers in het Engelse blad Medical Bulletin. Wie van het condoom afwil, zou kunnen overstappen op de C-film. Het gebruik daarvan vergt soms in het begin wel enige oefening, schrijft de Ne derlandse importeur Dagra te Diemen in de gebruiksaanwij zing bij dit in Zwitserland ver vaardigde produkt. Wat men in elk geval moet doen. is die gebruiksaanwijzing zorgvuldig lezen. Het schijnt bijvoorbeeld meer dan eens te zijn voorgekomen, dat men de goudkleurige blaadjes waartus sen de C-filmpjes liggen opge borgen in de vagina probeerde aan te brengen, in plaats van de films zelf. Lachwekkend misschien, maar het heeft Da gra n.v. er wél toe gedwongen om in allerijl een waarschu wing hiertegen op sohrift te stellen. Goed lezen Eerst goed lezen, is derhalve de boodschap. De gebruiksaanwij zing leert bijvoorbeeld, dat men nóg een C-film moet aan brengen, als de zaadlozing een uur na plaatsing van de eerste nog niet heeft plaatsgevonden Zowel de man als de vrouw kunnen de C-film gebruiken. En dat is een voordeel ten op zichte van het condoom. De man moet het plastic velletje op de penis leggen en dan inbren gen, de wouw kan een dubbel C-filmpje izo hoog moge lijk!) zelf met een snelle vingerbeweging in de vagina aanbrengen. Door het vocht lost het filmpje er zo goed als op. Deze laatste manier, door de vrouw zelf dus. lijkt wél zo safe. Want wat gebeurt er bij voorbeeld, als de C-film hal verwege van de penis „af glijdt zoals in de praktijk blijkt voor te komen? Een nog al griezelige gedachte. Het grote voordeel bij deskun dige toepassing is uiteraard, dat men verder nergens door gehinderd wordt bij het lief desspel. Dagra n.v.: „onder normale omstandigheden ver oorzaakt C-film geen irritatie. Het geeft geen geknoei en er blijft niets over om te verwij deren of weg te werpen". NVSH gereserveerd Overigens staat de NVSH nog al gereserveerd tegenover dit voorbehoedmiddel, dat enkele jaren geleden in Hongarije is uitgedacht en nu in een „ver beterde" versie op de Europese markt wordt gebracht. Wat heet verbetering, vraagt de NVSH zich af„het middel werkt of het werkt niet". Ook vindt de NVSH de gepubliceer de onderzoekcijfers van nogal duistere oorsprong. Daartegen over staat de farmacoloog dr. O. de Vaal van de universiteit te Amsterdam, die vol lof is over de C-film. Voldoende De Nederlandse importeur raadt zelf aan om in de begin periode néast C-film een ander anti-conceptiemiddel te gebrui ken. Zodra men het idee heeft dat het inbrengen van de film goed lukt, biedt C-film alléén voldoende waarborg tegen be vruchting. zo luidt het. En zo verwonderlijk was dat niet want aan het initiatief van de New- yorkse Vereniging voor Geboortere geling hebben miljoenen vrouwen de pil te danken. In de winter van 1950 dee deze Amerikaanse zusteror ganisatie van de NVSH een beroep op de bio-chemicus dr. Gregory Pincus om een anti-conceptiemiddel uit te vinden dat effectiever dan pe riodieke onthouding zou zijn. De vereniging kon hem voor deze opdracht slechts tienduizend gulden ter beschikking stellen. In samen werking met een aantal professoren van de Harvard Universiteit kwam dr. Pincus toen op het idee om met hormonen de ovulatie van de vrouw af te remmen en op die manier een soort schijnzwangerschap op te wekken waardoor een vrouw tijdelijk onwuchtbaar zou zijn. Dr. Pincus slaagde er in om de hormonen in tabletvorm uit te brengen, de tabletten werden al in 1958 voor het eerst in Porto Rico door een aantal wouwelijke proef personen gebruikt. Toen bleek al gauw dat de pil het ideale voorbehoedsmiddel was. De pharmaceutische industrie maakte zich meester van de revolutionaire vinding van dr. Pincus en binnen een paar jaar werd de pil niet al leen in Amerika en Westeuropa maar zefs in Rusland en Commu nistisch China populair. Vr^j spoedig brandden de duscussies los voor- en tegenstanders kwamen in het geweer maar ondanks het verbod van de Paus om de pü te gebruiken werd de pil zelfs in ka tholieke landen het meest verkochte voorbehoedmiddel. In Nederland gebruiken nu ruim een half miljoen vrouwen anti-con ceptietabletten. De kosten hoeven nu voor niemand meer een bezwaar te zijn want binnenkort betalen de ziekenfonsen niet alleen de pil maar ook de noodzakelijke periode- ke controles. Bij Anovlar en Lyndiol is het niet gebleven. Vrouwen die nu op de meest effectieve wijze zwangerschap willen voorkomen hebben de keus uit 23 verschillende preparaten. Er zijn gewone pillen samengesteld uit een combinatie van oestrogene en progestatieve stoffen en z.g. se quentie pillen waarbij men deze stoffen niet tegelijkertijd maar ach ter elkaar toegediend krijgt. De bijwerkingen die vaak na ver loop van tijd weer verdwijnen ont staan doordat sommige vrouwen on gunstig op een iets te hoge dosis oestrogene stoffen en andere Juist minder plezierig op een iets te hoge dosis progestatieve stoffen reageren. Een. wouw die dus niet zo goed te gen 'n bepaalde pil kan, kan zich bij overschakeling op een ander prepa raat weer uitstekend voelen. F.n vandaar dat 't aantal anti-eon- ccptiepillen in de toekomst aanzien lijk zal worden uitgebreid. Terwijl er ook koortsachtig aan de ontwik keling van de mini-pil en de anti conceptiepil voor mannen wordt ge- Jos Hagers De zomer van 1972 zal niet al leen door gemakkelijkeelegante en super sportieve broek-blazer- combinaties worden beheerst. Het verlangen naar "landelijke rust" heeft de modeontwerpers aardig te pakken gehad en daarom ver schijnen er heel wat wijde boe- renjurkjes op het zopnige toneel. Boerenjurkjesdie hier en daar wat gevarieerd zijn van stijl. Frank Govers. de Amsterdamse ontwerper voegde aan die bóeren- dracht kimonotouwtjes toe, een builzak middenvoor 'zie foto rechtsof een pikant serveer stersschortje. Het zijn modellen die een handige zelfmaakster ge makkelijk kan overnemen. Met de schoenen is het heel afwijkend dit jaar: dikke zolen, hoge hak ken en enkelbandjes vieren hoog tij (foto midden). Ook van Govers zijn deze debu tantenjurkjes van geruwde zijde doorvlochten met fluweel. Iets voor een zomerse trouwpartij? (foto links). pressies kan de vrouw beter even vergeten tegen het risico en dan moet je extra voorzichtig zijn". Volgens de Utrechtse gynaecoloog kan er in de verloskunde nog het een en ander verbeterd worden. „Verbetering in de richting van teamverband", vindt hij. Kraamhotel „Et denk aan kraamhotels of hoe Je ze ook mag noemen waar kraam vrouwen werken, zodat de continuï teit van de zorg is verzekerd. In zo'n team horen artsen te zitten en een gynaecoloog. De huisartsen heb ben het veel te druk. Het moet niet nodig zijn dat een huisarts een zwangere wouw vlug 'n opwekkend spuitje geeft, omdat hij teveel pa tiënten in de wachtkamer heeft". Prof. Haspels vindt het gunstig dat over eventuele gevaren voor de zwangere vrouw gepubliceerd wordt. „Je hoeft geen paniek te slaan. Als de vrouwen toch in paniek raken is de dokter de juiste figuur die dat moet opvangen. Het is belangrijk dat de wouw goed wordt voorge licht. Alle zwangere wouwen maken iets van angst door voor het kind dat ze nog moeten krijgen. Het eerste wat de meeste vrouwen na de ge boorte vragen is of alles wel goed is met het kind". Exclusieve DAMES HERENSCHOENEN Lederwaren Leiden Dit voorjaar is de anti-conceptiepil tien jaar in Nederland verkrijgbaar. De Westduitse fabrikant Schering was met Anovlar het eerst op de voet gevolgd door Organon met Lyndiol. De „pil" het eerste vrijwel 100% effectieve voor behoedmiddel werd in 1962 nogal gereserveerd ontvangen. Slechts enkele artsen durfden hun patiënten de pil direct voor te schrijven, maar de meesten keken de ontwikkeling van dit revolutionaire anti-conceptiemiddel liever even aan. Echt en thousiast was aanvankelijk alleen de NVSH. .Automaten voor de verstrekking van koffie en frisdranken zijn in Nederland in korte tijd heel popu lair geworden. Wij zijn met maar liefst 18.000 koffie-automaten en 2500 frisdranken-automaten al ver der geautomatiseerd dan West- Duitsland en Engeland". Dit zegt B. van den Heuvel, de 28- jarige direkteur van King-Cup Ne derland N.V. in Utrecht <op de foto.) een van de drie grootste Ne derlandse producenten van plastic koffie- en drankbekertjes. Parallel aan deze ontwikkeling loopt het snel toenemende gebruik van z.g. „disposables" van plastic wegwerp - bekertjes tot komplete eenmalige serviezen. De eenmalige plastic be kers zijn in bedrijven, op kantoren en in ziekenhuizen niet meer weg te denken. In nauwelijks drie Jaar tijd steeg de produktie in Neder land van 350 miljoen bekers tot ca, 900 miljoen het afgelopen jaar. Hoewel veel huiswouwen er scep tisch tegenover staan, begint tapijt voor de keuken langzaam maar ze ker terrein te winnen. Veel keukens worden tegenwoordig gebruikt als woonkeuken en daardoor wordt aan de inrichting steeds meer zorg be steed. Voor keukens wordt, evenals voor badkamers, uitsluitend volsyn- thetisch tapijt gebruikt. De moge lijkheid tot nat worden is groot en daarom moet een krimpwij en rot- wij tapijt worden toegepast. Dergelijk volsynthetisch tapijt is wij eenvoudig te reinigen. Ook vlekken kunnen, vooral wanneer het direct gebeurt gemakkelijk worden gereinigd. De laatste tijd zijn ta pijttegels sterk in opkomst. Deze te gels hebben hetzelfde uiterlijk als normaal kamerbreed tapijt, zijn ook volsynthetisch, daardoor gemakke lijk te reinigen en maatstabiel. Het voordeel van dit produkt is dat de consument ze zelf kan leggen en dat een enkele tegel in geval van ernstig vuil worden, kan worden vervangen. Uit onderzoeken is ech ter gebleken dat de huiswouw voor oordelen heeft met betrekking tot het schoon houden van tapijt in de keuken en harde vloerbedekking ivinyl) of tegels verkiest. Belangrijk zijn de keukenlopers, die nu ook in synthetische uitvoering worden ge bracht, ojn. Candy Stripe van J. P. Wyers, Amsterdam en Spinel van B. de Lange, Genemuiden. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven A. M. C. Melkprodukten N.V. brengt een koffieroom op de marlot in Pure-Pak verpakking, waardoor deze drie maanden houdbaar is zonder koeling. ADVERTENTIE DAMESMODE MuchaeJjMpstijL BRE€SIRAATI0e<Mt2 LflOCNj

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19