Ontvoering Britten eindigt bloedig drama: 14 doden in Weer schietpartijen in Belfast Radartechnici in Turks stadje vermoord DOUGLAS-HOME: ZINLOOS GEWELD President plan van Sadat wijst Hoessein af Arrestatie in zaak-Feltrinelli In Gabon komt een nieuw Schweitzer- ziekenhuis EXPLOSIE IN RAFFINADERIJ BIJ RIO Met een enkelwoord VIERHONDERD DODEN DOOR POKKEN IN BANGLADESJ DROEVIGE VERJAARDAG Ergste geweld in Ulster sinds een week Nieuwe uitgaven VRIJDAG 31 MAART 1972 BUITENLAND ANKARA (AFP) De ontvoering van de drie Britse radartechnici in Turkije is geëindigd in een drama. Veer tien personen hebben de dood gevonden.. Volgens een eerste officiële versie hebben de ontvoerders, die sinds gisterochtend omsingeld waren, geweigerd zich over te geven en hebben zij zichzelf opgeblazen met hun drie gijzelaars en een van hun vrienden die als bemiddelaar fungeerde. Volgens een twee de versie, eveneens officieel en korte tijd later openbaar gemaakt, zijn de drie Britten door de anarchisten gedood voordat deze door de zwaarbewapende Turkse militairen loerden neergeschoten. Het drama begon zondagavond in het kleine stadje Anje, aan de oost kust van de Zwarte Zee. Een vijftal extreem-linkse Turken had toen ge wapend met automatische geweren granaten een inval gedaan in een huis van de stad, dat bewoond werd door tien Britse radio-technici die belast waren met werkzaamheden radarinstallaties van het Turkse leger. Zij hadden hen allen stevig ge boeid en gekneveld en daarna drie hen als gijzelaar meegenomen: Charles Turner (45) en Gordon Ban ier beiden getrouwd en vader van en gezin, en John Law (21), vrij- fezel. De eerste twee waren Engelsen derde was In Canada geboren mar leefde al lange tüd in Enge- lad. Doel D ontvoering had tot doel. in ruil voor het leven van de^ gijzelaars, van e Turkse autoriteiten de vrij lating te verkrijgen van de linkse Trotzlsten Deniz Gezmiz. Joesoef Asian en Hoesejin Inan, die op 9 oktobe 1971 ter dood zijn veroor deeld n van wie de voltrekking van het dodvonnis op het laatste mo ment 'erd uitgesteld. Het lijkt er echter *p dat de zeer snelle reactie van dt Turkse veiligheidstroepen heeft biet dat deze poging ook maar een gernge kans van slagen had. De ontvoercers en hun gijzelaars werden de andee dag reeds bij benadering ontdekt in het gebied van Tokat, meer dai 100 kilometer ten zuiden van Anji, waar de auto van hen leeg werd teuggevonden. Zeer siel daarna was him verblijf plaats nuiwkeurig vastgesteld. Het was de voning van de burgemeester het dorpje Kilzidere. Zeer snel ook hadcen de Turkse troepen de ts voïedig omsingeld zodat enige hoop op cntvluchting de bodem werd ingeslagen. In het huis, op een afge zonderde plaats, bevonden zich tien terroristen van wie de meesten goede bekenden waren. Er waren daar bij voorbeeld Mahir Cajan. veroordeeld tot de doodstraf voor de moord, vorig jaar. op de consul van Israël in Is- tanboel en beschouwd als de invloed rijkste leider van de "Dev Gene", de organisatie van jonge revolutionaire Turken. Bij hem waren, Cihan Alpte en Omer Jana. evenals hij ont vlucht uit de militaire gevangenis Istanboel in november 1971. en Ertoegroel Koerkgoe en Sinan Kazim Ozoedogroe, respectievelijk oud-voor zitter en oud-secretaris-generaal van Dev Gene Verder bevonden er zich vijf linkse terroristen die ver moedelijk deel uitmaakten van een lokale revolutionaire afdeling. Daar naast ws-ren er ook de drie Britse radartechnici. Het drama heeft ook het leven ge kost aan een advocaat, Sener Sadi. di~ als bemiddelaar fungeerde tus sen de ontvoerders en de Turkse au toriteiten en die poogde het leven van de Engelsen te redden. Afloop STRAATSBURG (ANP) Tij dens de in Straatsburg gehouden al. gemene vergadering van de inter nationale directie van het Albert Schweitzer-ziekenhuis te Lambare- ne is besloten in Gabon een nieuw ziekenhuis te bouwen als rehabili tatiecentrum voor onder meer lepra en kinderverlamming. In dit ziekenhuis zal o.a. plastische chirurgie en fysiotherapie toegepast kunnen worden. Hierdoor zal een zinvol begin kunnen worden ge maakt met de nazorg en de afron ding van de ziekten, die verminkin gen tot stand brengen en waardoor de sociale aanpassing van de gene zen patiënten gemakkei yker zal gaan, zo meent de directie van het Albert Schweitzerziekenhuis. Volgens initiatiefnemers zal dit nieuwe centrum de Gabonese bevol king ten goede komen en in overeen stemming zijn met de doelstelling van de stichter Albert Schweitzer. Het nieuw te bouwen ziekenhuis zal niet meer dan f 6,5 miljoen mo gen kosten .De Gabonese regering zal om financiële en morele steun gevraagd worden bij de uitvoering van dit project. Hoe is het drama nu feitelijk afge lopen? De lezing van de explosie werd enige minuten na publikatie al weer ingetrokken en hoewel het huis van de burgemeester volledig is verwoest lijkt de tweede lezing toch het dichtst bij de waarheid te liggen. Overigens, het huis van de burge meester was opgetrokken uit hout en het is dus goed mogelijk dat de laat ste schotenwisselingen en de explosies van granaten tot de verwoesting hebben geleid, waarmee de eerste lezing is verklaard. Die tweede lezing toont aan dat na bemiddelingspogingen, geleid door de Turkse minister van Binnenlandse Zaken Ferit Koebat (die zich ter plaatse bevond) en bij monde van Sener Sadi, de militairen tegen 16.00 uur (Ned. tijd) tijdens enkele scho tenwisselingen een deel van het huis hebben ingenomen. Daar hebben zij de lijken van de drie Britten gevon den, gedood door een kogel in het hoofd, de handen op de rug gebon den. Daarna is in het andere deel van het huis een vuurgevecht geleverd dat aan alle "terroristen" het leven heeft gekost, onder hen ook advocaat Senir Sadi. Het officiële communiqué van de regering maakt geen melding van slachtoffers onder de militairen. Het rampzalige slot van het drama heeft tot felle emoties geleid in Groot-Brittannië waar men zo kort voor Pasen hoopte op de spoedige vrijlating van de drie mannen. Deze emoties werden vertolkt door minis- -an Buitenlandse Zaken, Sir Alec Douglas-Home, die in een verklaring k over "dit zinloze geweld tegen onschuldige mensen dat een vrese lijk kenmerk is van de tijd waarin wij leven". Joego-Slavië pakt de bestrij ding van het pokkengevaar fors aan. Overal wordt de bevolking ingeënthoewel het gebied waai de ziekte zich voordoet, tot het uiterste zuiden nabij de Albanese grens is beperkt. De regering in Belgrado neemt echter het zekere voor het onzekere. Op de foto: een lange rij wachtenden voor een vaccinatie-centrum. ALESSANDRIA (AFP) Een 43- Jarige chauffeur, Alessandro Ravaz- zono, is gisteren in Novi en Piemont op beschuldiging van het geven van valse getuigenis gearresteerd in op dracht van de officier van justitie die het onderzoek in Piemont en Li- gurië inzake de dood van de uitge ver Feltrinelli leidt. Ravazzano is een goede vriend van de linkse advocaat Battista Lazagna, die enkele dagen geleden eveneens werd gearresteerd omdat hij een val se getuigenis zou hebben afgelegd. De chauffeur zou veel weten van de activiteit van de Genuese advocaat en in het bijzonder over het bouwvalli ge huis, waarvan deze de huur be taalde. Dit huis werd gebruikt door Giuseppe Saba. de man die in heel Italië en door Interpol wordt gezocht. Hij wordt ervan beschuldigd Oeganda sluit Israëlische ambassade springlading te hebben geplaatst bij de lichtmast in de buurt van Mi laan waar twee weken geleden het verminkte lijk van Feltrinelli werd gevonden. KAMPALA (Reuter) Presi dent Idi Amin van Oeganda heeft gisteren bekendgemaakt, dat Israël zijn ambassade in Kampala moet sluiten en dat het personeel tien dagen de tijd heeft om het land te verlaten. In een toespraak tot offi- geacht eieren zei generaal Amin, dat Israël zijn burgers per vliegtuig uit Oegan da zal kunnen ophalen. President Amin is gebeten op Is raël, omdat bladen in dat land heb ben geschreven, dat het Oegandese staatshoofd verzet in zijn land zou ontmoeten, omdat hij toenadering tot Egypte zoekt. Een bezoek aan Egypte zou generaal Amin daarom hebben moeten afzetten. Als eerste represaille besloot Amin onlangs niet langer gebruik te maken van Israë lische instructeurs, die tot dusver hielpen bij de opleiding van de Oe gandese strijdkrachten. Later wees hij alle Israëlische burgers uit. De sluiting van de Israëlische ambassade werd toen al algemeen verwacht. RIO DE JANEIRO (Reuter) Een explosie die zich gisteren op een raffinaderij van .Petrobas" in Duque de Caxias, een stad bij Rio de Janeiro, voordeed heeft tot dus ver aan tien personen het leven ge kost. Van de vijfenzeventig gewon den zijn er velen ernstig aan toe. De meeste hebben zware brandwonden. Het ongeluk gebeurde toen drie met vloeibaar gas gevulde tanks explo deerden en in brand vlogen. Het wa« toen vroeg in de ochtend en de mee ste inwoners van Duque de Caxias sliepen nog. Honderden bewoners van huizen in de omgeving, waar geen ruit heel was gebleven, renden in pa niek de straat op. De consternatie werd nog groter toen zich een half uur na de eerste explosie een twee de en daarna een derde voordeed. De schade wordt geraamd op 'ongeveer geacht. 6.5 miljoen gulden». De mogelijkheid sabotage wordt niet uitgesloten DACCA (AP) tot dusverre meer dan 400 personen aan de pokken overleden. De meesten van de slachtoffers waren kinderen, zo heeft een officiële woordvoerder gisteren meegedeeld. De districten waar de ziekte heerst zijn Facidpoer, Barisal, Choelna en Rangpoer, aldus de woordvoerder. Er zijn nu ongeveer 10.000 vrijwil ligers betrokken bij de bestrijding van de ziekte. Corrupte politie Een federale Amerikaanse jury heeft gisteren acht leden van de politie van Chi cago en twee anderen, onder wie een oud-politieman, schuldig verklaard aan het afpersen van grote sommen ïeld van caféhouders. De uitspraak over het tiental, onder wie twee po- litie-officieren, volgt na een maan denlang onderzoek naar corruptie op grote schaal bij de politie. Leden van de politie van deze beruchte Amerikaanse stad van misdaad zou den betrokken zijn bij handel in cotica, prostitutie en kansspelen. Beroemde brug verdwijnt De beroemde Parijse voetgangersbrug „Pont des Arts" over de Seine zal volgend jaar worden afgebroken in het kader van de aanleg van een nieuwe autosnelweg langs de rivier. De smalle brug, even stroomaf waarts van de Notre-Dame, is des tijds in opdracht van Napoleon ge bouwd. Mintoff naa Dom Mintoff aan het hoofd vier man in de Chinese volksrepu bliek aangekomen. Uit het feit dat de minister van Openbare Werken van het gevolg deel uitmaakt, leidt men af dat Mintoff aan de Chine zen om hulp zal vragen voor de uit voering van grote technische pro jecten. CAIRO Sadat vaa Hoesseins plan voor een federale staat Jordanië gisteren beschreven als een Amerikaanse poging tot li quidatie van de Palestijnse kwestie". Wanneer het plan zou worden uit gevoerd zou het conflict met Israël tot een grensprobleem worden terug gebracht, zei hij. Hoesseins konink rijk zou het dan eens worden met Israël en de Israëliërs zouden dan met Egypte gaan marchanderen over annexatie van gebieden in Sinai of Sjarm el Sjeik, MONTIVIDEO (AP) Ulyses Pe- reira Reverbel. directeur van de staatstelefoondienst van Uruguay, heeft gisteren een jaar lang doorge bracht als gevarfgene van de Tupa- maro-terroristen. Er is geen eis voor losgeld voor de 57-jarige ambtenaar gedaan, waardoor men begint te ge loven, dat hij door de linkse guer rillagroep tot levenslang is veroor deeld. Pereira Reverbel, die niet getrouwd is' houdt twee trieste records: hy is langer dan wie ook in de handen van ontvoerders die uit politieke overwe gingen handelen en hij is de enige die twee keer door dezelfde extremis ten is ontvoerd. Hij werd voor het eerst in 1968 ontvoerd en een week later vrijgelaten. er geen kans is op een vreedzame re- j Intussen heeft Koning Hoessein, geling met Israël. „Daarom zeg ik u i die een prlvébezoek aan New- York dat ons besluit om oorlog te voeren brengt na in Washington besprekin- definitief en onherroepelijk is. Er wordt niet meer over gediscussieerd", aldus de president. Hij achtte de toestand in het Mid den-Oosten slecht en „de jongste Amerikaanse manouvre via Koning Hoessein heeft haar nog verslech terd". De Egyptische leider zei dat zijn land geen duimbreed van de be zette gebieden zal afstaan. Het zal ook niet loven en bieden over de rechten van het Palestijnse volk „zo als Hoessein, die probeert de Pale- stijnen te verkopen". Sadat beschuldigde de Verenigde Staten ervan tot de crisis bij te dra gen door het leveren van Phantom- gevechtsbommenwerpers en andere moderne wapens aan Israël. „Vol gens Washington krijgt de Israëli sche marine torpedoboten om de ha vens van Eilath en Sjarm-el-Sjeik te beschermen. We hadden dit kunnen verwachten. De Verenigde Staten willen dat we ontmoedigd raken, net als Koning Hoessein, en zullen zeg gen dat het geen nut heeft om te gen Israël te vechten. Ze willen ons elke overeenkomst laten aanvaarden en ons ten koste van onze gebie den laten handelen als Koning Hoes sein. De Israëliërs zouden daarna zeggen, dat ze dit stuk van het noor gen te hebben gevoerd met president Nixon, de ministers van Buitenland se Zaken en Defensie Rogers en Lair en Nixons adviseur Kissinger, in ant woord op een vraag van de Wash ington Post over een Jordaans- Israëlische vredesverdrag gezegd „Ons doel is vrede. Dat was het er zal het altijd zijn. Wij hopen op er streven naar een vrede die algemeen en duurzaam is. Tot nu toe hebben we samen met anderen naar vrede toegewerkt, in de hoop dat het zou kunnen. Maar alles hangt va Israëliërs hun houding af". Indonesische export omhoog De Indonesische uitvoer zal dit Jaar vermoedelijk met 40 procent toene men. van 1.307.4 miljoen dollar tot 1.841 miljoen, aldus heeft het minis terie van Buitenlandse Handel in Djakarta verklaard. Deze stijging zal voornamelijk een gevolg zijn van de sterk toenemende uitvoer van olie. De opbrengst van andere tra ditionele exportprodukten zal slechts betrekkelijk weinig stijgen, of zelfs dalen. Hogere militaire uitgaven Zuid-Afrika wil in het begrotings jaar 1972/73 430 miljoen dollar aan defensie besteden. Dat is 36.5 miljoen dollar meer dan in het lo pende jaar. Een derde van het be- grotingsgeld is bestemd voor de aan koop van wapens die voor het me rendeel uit het buitenland moeten komen. Donau staat laag Het niveau in de Donau heeft in Joego-Slavië ten gevolge van een sneeuwloze win ter en aanhoudende droogte zijn laagste punt in 70 jaar bereikt, zo heeft het departement voor de Wa tervoorziening bekend gemaakt. Het laagste niveau van deze eeuw werd in maart 1901 gemeten, zo deelde het departement mee. De waterstand van de Donau blijft op het ogenblik echter nog dalen, zo werd eraan toe gevoegd. Nigerië naar rechts Zondag schaketl het verkeer in Nigerië over van links naar rechts. Aan deze maatregel, waardoor het land met de omliggende staten in de pas komt te lopen, is een grootscheepse publi citeit in dagbladen en bioscoopen voorafgegaan. Deze campagne heeft zes maanden geduurd. Bovendien is in enkele steden met het rechts rijden geoefend. Herkozen Bij de gemeenteraads verkiezingen die in tien gemeenten op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever zijn gehouden, zijn de meeste burgemëesters die zich herverkiezing kandidaat hebben ge steld. opnieuw gekozen. den Sneeuw in Alpenpassen Zwit serse automobielclubs hebben mee gedeeld dat dertien Alpenpassen, waaronder de Grote Sint Bernhard en de Sint Gotthard, als gevolg sneeuwval tijdens de paasdagen ge sloten zullen zijn. Het Zwitserse la wine-instituut in Davos waarschuwt skiërs voor het gevaar van kleine, van de Sinai willen, dat stuk I plaatselijke lawines op hoogten bo- Sjarm el-sjeik, anders trekken ven de 2.000 meter. BELFAST (RTR) In de Noordierse hoofdstad is gisteren een vrouw doodgeschoten bij een vuurgevecht tussen Britse soldaten en het Ierse Republikeinse Leger. Ulster had het ergste geweld sedert, de Britse regering vorige week vrij dag aankondigde het bestuur voor een jaar over te nemen. Het vuurgevecht had plaats in het rooms-katholieke district An- derstontown en duurde 3% uur. Het begon nadat de militaire autori teiten telefonisch werden gewaar schuwd dat er een verkeersongeluk was gebeurd. De soldaten liepen in een hinderlaag. Eerder waren in de Noordierse hoofdstad bomaanslagen gepleégd. waarbij zeven mensen gewond raakten. In Lisburn, waai- het hoofdkwar tier vay het Britse leger is geves tigd, wist een onbekende een ramp te voorkomen. Een in een druk winkelcentrum geparkeerde auto kwam hem verdacht voor. Hij sprong er in en reed de wagen naar een rustiger gebied bij het station en sprong eruit. Enkele ogenblik ken later explodeerde de auto, waardoor toch nog 18 mensen ge wond raakten van wie vier ernstig. Ivan Cooper, een Noordiers par lementslid, is gisteren op het nip pertje aan de dood ontsnapt toen zijn auto, waarheen hij zich begraf. in de lucht vloog. Cooper was opgebeld door een onbekende, die hem kennelijk wilde bewegen, naar zyn auto te gaan De onbekende had Cooper meege deeld. dat een van zijn medewerkers In het ziekenhuis lag. Naarmate het telefoongesprek langer duurde, nam Coopers wan trouwen toe. Maar tenslotte verliet hij toch zijn woning en op het zelfde ogenblik vloog zijn op straat geparkeerde auto de lucht in. Het wetsontwerp dat Engeland machtigt om in Noord-Ierland het rechtstreekse bestuur over te ne men, is gisteren in het Lagerhuis in derde en laatste lezing met 191 tegen 13 stemmen een regerings meerderheid van 178 stemmen aangenomen. Het Lagerhuis nam een amende ment van ds. Paisley aan, waarin wordt gesteld dat geen enkel deel van Noord-Ierland van het Ver enigde Koninkrijk kan worden af gescheiden zonder de toestemming van het tijdelijk buiten werking ge stelde Noordierse parlement. Dit amendement was bedoeld on. de protestanten de verzekering te geven dat er geen aansluiting mei de overwegend r.-katholieke repu bliek in het zuiden zou plaatsvin den zonder de toestemming van de meerderheid. Tot de vredesvoor stellen van Heath behoren ook pe riodieke volksstemmingen over de aansluiting by het zuiden. Bij het amendement van Paisley merkte minister Whitelaw op: „Er zijn herhaaldelijk mondelinge toe zeggingen door Engelse regeringen gedaan, maar ik moet tot mijn spijt aanvaarden dat de Engelse ministers op het moment niet op him woord wordt geloofd". Brian Faulkner, die sinds giste ren, toen de Britse wet op het een jarig rechtstreeks bestuur over Ul ster werd- aangenomen, niet langer premier van Noord-Ierland is. heeft in een verklaring gezegd dat zijn demissionaire regering met de minister voor Noord-Ierland, Whi telaw zal samenwerken, maar niei met de door deze samen te steller consultatieve commissie. Faulkner zegt dat de leden van deze commissie de door het volk ge kozen afgevaardigden niet kan vangen en dat hij en zijn colli „hen ook niet als zodanig te beschouwen". De Noordierse ex-bewindsman waarschuwde dat de Noordieren niet zullen toestaan dat het recht streekse bestuur door Londen lan ger duurt dan de in de wet vast gestelde periode van een jaar. Na het verstrijken van het jaar zal Noord-Ierland hei-stel van zijn parlement of volledige fntegratie binnen het Ver. Koninkrijk eisen met een evenredig aantal lager huisleden ten opzichte van Wales, Schotland en Engeland. De Engelse minister van Defen sie heeft bekend gemaakt dat nog 600 Engelse soldaten van het derde bataljon naar Ierland zullen wor- ien gestuurd Hierdoor zal het to tale aantal Engelse soldaten in Noord-Ierland op 15.100 worden gebracht. Philips-cao goedgekeurd ANP Na vijf besprekingen heb ben de vakorganisaties en Philips gistermiddag overeenstemming be reikt over een cao die zal gelden van 1 april 1972 tot en met 31 maart 1973- De beleidsorganen en de leden van de vakbonden moeten het resul taat nog goedkeuren. De voornaamste afspraken zijn: per 1 april een salarisverhoging van 1.65 pet. met een minimum van f 230,-, bovendien verwerking van de compensatie voor de kosten van lewennonderhoud uit het vooraf gaande contract, ten bedrage van 0.74 pet., met een minimum van f 90,- totaal dus 2.4 pet. verhoging met een minimum van f 320,-. Dit vminimum geldt voor medewerkers van 22 Jaar en ouder, en voor ge huwden en kostwinners. Per 1 Juli en per 1 Januari zal een prijscompensatie worden gege ven, zonder maximum. Maar met af trek van 0.2 pet. per 1 juli en van 0.3 pet. per 1 Januari. Deze aftrek is bedoeld als „zuivering" van het prijsindexcijfer van het centraal bu- voor de statistiek (ter elimine ring van dubbele compensaties). Derde wereld in beweging. Bericht uit Zambia, door dr. mr. Bas de Gaay Fortman. Serie Anatomie van de toekmst. Uitg.: Eet Wereldven ster. Baarn. Demoeraten 2100, door R. Heinlein. Prisma Science fiction. Uitg. Het Spectrum. Utrecht. Blok aan het been, door K Royce. Prisma misdaaddromen. tHet Spec trum)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9