W im Dijkdrent werkte jaar zonder salaris Bundeling V.V.V.-krachten in regio Rijnland-Bollenstreek Katwijk promoveert EERSTE GASTEN AAN DE KUST Boertjes in Lisse Camara in Nederland PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 31 MAART 1972 Leerling-monteur bracht het in veertig jaar tot adjunct-directeur van Katwijks Gemeentebedrijven KATWIJK AAN ZEE Wim Dijkdrent (56. adjunct-direc teur van de Gemeentebedrijven voor gas. water en elektriciteit en geboren en getogen Katwijker) is een gezellig causeur. Dat ondervonden we toen we met hem in tegenwoordigheid van directeur Riezebosch in de directiekamer van Gemeentebedrij ven aan de Van der Vegtstraat terugblikten op veertig jaar gemeentedienst. Dijkdrent viert 5 april namelijk zijn achtste lustrum bij de gemeente Katwijk en zal op die dag 's middags om half vier worden gehuldigd in de kantine van de ..bedrij ven". Het zal deze bekende en hulpvaardige Katwijker, die in die veertig jaar een prachtige carrière heeft opgebouwd met als bekroning zijn benoeming op 1 mei 1971 tot adjunct-direc teur. nadat hij van 1 juni 1968 af had gefungeerd als waarne- mend directeur, zeker niet aan belangstelling ontbreken als de burgerij van half zes tot half zeven gelegenheid krijgt hem 1 geluk te wensen. ,,'k Kan me er nog wel eens boos over maken, dat ik in Katwijk de dag na Pasen van het Jaar 1932 bij het electriciteitsbedrijf als leerling monteur in los dienstverband werd aangenomen als volontair met in de benoemingsbrief de navolgende zin snede „onder nadrukkelijk voorbe houd. dat aan hem nimmer enige vergoeding zal worden uitge keerd". Dat heeft me altijd een beetje dwars gezeten, evenals het feit dat ik later hoorde, dat mijn vader uit zijn eigen portemonnee ALPHEN AAN DEN RIJN Dom Helder Camara, aartsbisschop van Recife in Brazilië, de bekende geweldloze vechter tegen onrecht en onrechtvaardigheid, komt naar Ne derland. Hij spreekt o.m. op donderdag 6 april in de concertzaal in Haarlem Zijn thema zal zijn: „De kracht der geweldlozen". Hij zal spreken over de proble men van de Derde Wereld, en over de oplossing daarvan zoals hij die ziet. In de pauze zal er gelegen heid zijn tot het het stellen van vra gen. Camara zal het woord voeren in het Frans, dat na iedere alinea zal worden vertaald door een tolk. De aanvang van de avond is 19 45 uur, en de kaarten a f 3,- bestemd voor het werk van Dorr Helder) zijn ver krijgbaar bij de Alphense wereld winkel, op de markt (alleen 's za terdags) of anders: Argostraat 156, Roerdompstraat 86. Alphen a. d. Rijn. KATWIJK/NOORDWIJK De stroom paasvakantiegangers is giste ren op gang gekomen. Tot laat in de avond was men in de V.V.V.-kantoren van Katwijk en Noordwijk paraat. Hoewel het voornamelijk de gecon tracteerde bussen met Duitsers wa ren, arriveerden toch ook al de eer ste Scandinaviërs en Engelsen, wel ke laatste de bolbloemenluchtlijn 1972 inwijdden. Voorts dienden zich tot gisteravond laat aan de V.V.V.-balies talrijke Duitsers aan, die op eigen gelegen heid naar de kust- en bollenstreek waren gekomen en nog graag onder dak voor de nacht hadden. Daaraan kon men natuurlijk wel voldoen. Met spanning wacht men in de "streek" af hoe morgen de weers verwachting voor Pasen zal luiden. Voor een belangrijk deel hangt daar van de paasdrukte af. Het ziet er niet zo hoopvol uit. Niemand verwacht echter, dat het magische getal van 900.000 van vorig Jaar bereikt zal worden. Zelfs niet de grootste opti misten. Wel is bekend, dat vandaag enige duizenden Engelsen op Zestienhoven zullen landen voor een lang weekein- de-bezoek aan de kust- en bollen streek. Er worden er dit Jaar zo'n 60 tot 70.000 in totaal verwacht tot half mei Ze logeren dan in de badplaat- Wij spraken gisteravond laat met enige Duitsers, die op het parkeer terrein aan de Boulevard tegenover de Voorstraat in Katwijk aan Zee naar de door de wind met witte schuimkoppen bedekte _,olven ston den te kijken. "Bij ons in het Roer gebied en in Rijnland-Westfalen valt de laatste dagen de reger bij stro men neer", vertelden ze. "Waarom zouden we thuisblijven. Daar hebben we niets en hier profiteren we van de frisse lucht. Bovendien is met die harde wind de zee erg mooi. Als het morgen goed weer is gaan we naar de "Keukenhof" en voor het overige: wandelen langs zee en door de dui nen en zo nu en dan een biertje of een glas Jenever drinken". Hoofd inspectie LEIDEN De inspecteur van 's Rijks belastingen mr. G. J. Velt- man, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der registratie en succes sie te Amsterdam, is verplaatst naar Leiden en aangewezen als hoofd van de inspectie der registratie en aldaar. KATWIJK Het is er dan toch van gekomen. Bij het napluizen van de boeken bleek, dat het al weer achttien jaar geleden is dat Katwijk I in de eerste klasse van de Leidse Schaakbond speelde. Tot heden werd vruchteloos ge probeerd om het verloren gegaan terrein terug te winnen. Doordat driemaal als nummer drie en liefst vijftien keer als nummer twee werd geëindigd, werd in de kringen van de Leidse Schaakbond gesproken van de „eeuwige tweede". Wellicht zou het niet onaardig zijn om dit predikaat te behouden, maar dan in de eerste klasse. Het kampioenschap kwam tot stand via zes overwinningen en een gelijkspel. In de zeven ontmoetin gen werd voor een score van 49 la punt gezorgd, 70% dus. Twee van de vaste eerste tientalspelers scoor den 100%, te weten D. van der Plas (met 7 punten uit 7 wedstrijden) en C. J. A. Lugthart «met 6 uit 6). Overigens boekte niemand een to taalresultaat beneden de 50%. Gezien de huidige samenstelling van het eerste tiental en het be schikbare bestand aan reserves moet een plaats in de middenmoot van de eerste klasse voor het vol gende seizoen haalbaar zijn. Uiter aard sluit, dit versterking van nieu we leden niet uit. Zoals bekend wordt elke vrijdagavond gespeeld in de kantine van de gemeentebedrij ven. van der Vegtstraat 6 te Kat wijk. huis Door Cees Combee Foto Van Duijn door de kassier een rijksdaalder in I een zakje liet stoppen, zodat 't toch I leek, dat ik iets verdiende", zegt Dijkdrent, die er overigens direct aan toevoegt dat hij het uiteindelijk toch wel naar zijn zin heeft gehad bij de Gemeentebedrijven, monteur op een Jaarsalaris van f 2400. In Noord-Holland bood men hem f 2300. Dijkdrent zou, ondanks die f 100 minder, toch naar Alkmaar zijn gegaan als de geboorte van een baby en de voorwaarde van een maand of acht op- en reizen wegens gebrek aan ee niet in de weg hadden gestaan Directeur Riezebosch: ..Dat Dijk drent in dat beginjaar geen cent verdiende is volgens het Jaarverslag van 1932 niet Juist, want ik lees er in. dat hij f 130 salaris zou hebben ontvangen". Dijkdrent adrem: „Dan zou ik wel eens willen weten wie dat bedrag in mijn zak heeft gestopt. Ik heb dat eerste Jaar geen cent ver diend. Ja het geld, dat mijn vader aan de kassier gaf om iD een loon zakje te stoppen en het daar na aan mij te overhandigen" Riezebosch schatert van het lachen. Hij is blij. dat Dijkdrent in 1946 niet. is weggegaan, want ze kunnen het Wim Dijkdrent (56) is 5 april veertig jaar in dienst van de ge meentebedrijven van Katwijk. Hij begon als leerling-monteur en werd vorig jaar benoemd tot ad- j junct-directeur water steeg van 204.000 naar 2.000 000 m3 en van gas van 1 550 000 naar maar liefst 30.700 000 m3 Bedrijfsvoetbal begint 11 april Niet eenzijdig met elkaar vinden en ook de sa menwerking met de overige mede werkers van hoog tot laag is uit de kunst. Dat erkent Dijkdrent volmon- dig: „Je hoefde maar een kik te ge door veel avondstudie heeft gebracht tot adjunctdirecteur. de mannen waren paraat. Heel duidelijk bijvoorbeeld is dat ge bleken na de explosie bij het gasbe- V; 1 drijf op 18 Januari 1963. Toen scha- v isserij kelden yM] mensen op In zijn Jeugd heeft Wim Dijkdrent j f,ec'':ici!e!t' v°°' JLn „-el per., het verianeen eehad naar zee kookdoeleinden. Wat er toen is ge- te gaarn Ter visserij, zoals dat. heet. [prestaerd grenst aan het ongeloofhj- Hij kreeg in 1932 het eindgetuig- i schrift bankwerken van de Leidse am- bachtsschool en behaalde in de avond-; Vier directeuren uren het getuigschrift motordrijver zeevisserij. Die liefde voor de visse- De oorlogsjaren waren niet ge rij was niet zo vreemd. Grootvader makkelijk. Dijkdrent heeft er weet Bernardus Dijkdrent had een rede- van. In september werd hij met eni- rij tussen de Sluisweg en de Meer- i ee andere Katwijkers, onder wie burgkade op wat men de dam van Boekhoven en Tieleman, gegijzeld in Cor Parlevliet noemt en zijn vader een huls op het Kamperfoelieplein was bedrijfsleider bij de rede-1 Een Duitse soldaat had zichzelf van rij Meerburg. Als jongen is hij wel het leven beroofd, maar de S.D dacht eens ter visserij gevaren, doch moe- j dat, hij door een Katwijke- was neer- der Dijkdrent voelde er helmaal niet i geschoten. Ze kwamen er goed af. voor, dat haar zoon Wim naar zee Gelukkig. ging Zo kwam er dan eer compro- veel praktijk heeft Dijkdrent op- mis tot stand: Wim zou aan de wal gedaan bij de heer Boot. Het doet reparatiewerkzaamheden gaan ver- ^em erg goed, dat bijna a1 het per- richten aan de motoren van loggers soneel van de electriciteits-afdeling andere vissersschepen. Daar ls echter niets van gekomen. De toen nog zestienjarige Wim trad in dienst bij het gemeentelijke electriciteitsbedrijf. Eerst in los dienstverband als leerling-monteur, daarna op arbeidscontract als hulp- inonteur en tenslotte werd hij op 1 Januari 1940 benoemd to' meterijker In vaste dienst. Hij had in die tus sentijd heel wat diploma'- behaald: andmachinist electriciteitsbedrijf. iterkstroommonteur, meterijker. •epar8teur van watermeters, electro- technlsch opzichter ?asfittersdiploma. i air hobby het door de eigen dienst is gevormd, w tot resultaat heeft dat zij gemakke lijk kunnen samenwerken en de ver bruikers zo goed mogelijk kunnen be dienen. Hij heeft onder vier direc teuren gediend: E A van Dalen, ir D. J. Adriaanse. J. A. Blom 'met wie hij het zeer goed kon vindend en nu met J. Riezebosch. Dijkdrent heeft lesgegeven aan de Noordwijkse avondschool en aan de visserijschool in Katwijk en hij ver vult talrijke bestuursfuncties, onder andere van de Chr. Techn School en van het Chr Bejaar centrum „Sa- jlem". Voorts is hij op „vakgebied" 1 bestuurslid van het regionaal Or- L gaan Zuid-Holland Noord voor het Niet ZO best ieeriingenstelsel en van de streek school voor het leerlingenstelsel. Uren zou Je met Wim Dijkdrent, kunnen praten over zijn belevenissen bij de Katwijkse gemeentebedrijven Er is in Katwijk nogal wat. veran derd. Toen hij In 1932 in dienst trad telde de gemeente 1600 inwoners en nu ruim 37.200: de electriciteitsom- zet groeide van 600.000 kWh naar 4.600.000 kWh; er stonden in 1932 360 lichtmasten en thans maar liefst 2500: toen hij kwam waren er 4 en nu 90 hóogspanningsstations: het aantal aansluitingen op het electrici- teitanet greide van 1860 naar ruim li.00: de gemiddelde opbren-g.n pei Directeur Riezebosch: „Dijkdrent heeft zich in die veertig jaar beslist niet eenzijdig gericht op het terrein van de electriciteit. Ook op het gebied van gas en water heeft hij het no dige gedaan, zoveel dat ik hem dat niet kan verbeteren. Bovendien heeft hij zich geheel belangeloos voor de j ander ingezet. Dat blijkt wel uit al zijn bestuursactiviteiten. Ook de ver- lichting van de Nieuwe Kerk- klok werd door hem verzorgd en tij- 1 dens de visserij-tentoonstelling zorg- den hij en zijn mannen er voor. dat j er grote verlichte letters kwamen, die samen het woord „Katwijk wil een haven" vormden. Dat die haven er niet is gekomen heeft beslist niet aan Dijkdrent gelegen. Ik hoop. dat hij een fiin feest heeft. Het is hem van harte gegund". LISSE De bedrijfs voetbalcompetitie Bollenstreek zal dit jaar beginnen op dinsdag 11 april en elke week verspeeld worden op dinsdag en donderdagavond op de terreinen van hot Gem Sportpark te Lisse. Er word* in drie poules sp- speeld Aan de hand van de eind standen van de poules A. B en C zal voor elke vereniging een zesde wed strijd worden vastgesteld Bepalend Ls puntenaantal er. doelgemiddelde Indien mogelijk worden deze wee- strijden gespeeld op 25-29 en 30 n«ei as De aanvangstijden van de wed strijden Ls voor de maand april vast gesteld op half 7 s avonds en voor de maand mei op 7 uur De bedrijf s- en recrearjevoetbaicommissie is alc volgt samengesteld L. v d Voort. W J Randsdorp en J Langeveld. contactadres He°reweg (Vierkant) 209a. Lisse, teief. 3460 Noorclwijks I .1 .V.-directeur Wim Rovers bij opening "Keukenhof' Dijkdrent kan heel wat over die tijd vertellen. Het was heus niet zo best in die dertiger jaren. Je kon heel moeilijk aan 'n baantje komen: acht van de tien jongens kwamen toen nauwelijks aan de slag. Daarom was hij blij met wat hij had. Al hèeft iet hem tot na de oorlog nog dwars gezeten, dat hij „voor een appel en >en ei" moest werken. Daarom solli- ;iteerde Dijkdrent naar de functies /an meterijker in Wassenaar en naar nspecteur 4e klas bij het Provin- :iaal Electriciteitsbedrijf Noord-Hol- and met als standplaats Alkmaar. Tegelijkertijd ongeveer in 1946 werd l kWh was in 1932 16,27 cent en ni lij in Katwijk bevorderd tot chef- i 8,1 oenl; dt omzet van het drink- LISSE Wim Rovers, directeur van de V.V.V. „Noordwijk", heeft gister middag tijdens de opening van de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" aandacht gevraagd voor de structurele wijzigingen in het Door Cees Combee Foto Holvast V.V.V.-wezen, die door de A.N.V.V.- nieuwe-stijl thans aan de orde zijn. Hij wees erop, dat ook in de regio Rijnland-Bollenstreek-het LD be richtte daarover enige weken gele den al een krachtenbundeling op gang komt, waarbij het zogenaam de steunpunt Leiden-Katwijk- Noordwijk de kern gaat vormen met als centraal bureau het V.V.V. kantoor in Leiden. Op korte termijn, zei Rovers, zal met alle V.V.V.'s en de plaatselijke overheden in deze regio door de Provinciale V.V.V. overleg worden gepleegd, aangezien de finan ciële consequentie van de sa menbundeling een essentieel on derdeel vormt in de functionering van zo'n centraal V.V.V.-steunpunt. Het V.V.V.-wezen in ons land wordt doorgelicht om tot een zo verant woord mogelijke schaalvergroting te komen. De receptieve en promotio nele taakstellingen van de V.V.V.'s zullen zoveel mogelijk worden sa mengebundeld per gebied, dat zich als toeristische eenheid kan presen teren. Earder in zijn betoog had V.V.V.-di- recteur Rovers, die sprak mede na mens zijn collega's uit de Bollen streek, gewezen op de VW-relatie. met het Bolbloemenseizoen Over het algemeen, zo 9telde hij, staat er naar onze mening niet speciaal in deze streek, maar in geheel Ne derland nog een grote onbekend heid over de huidige functie van het totale V.V.V.-wezen. Juist in de grote toeristische en re creatieve centra van Nederland hebben de V V.V.'s zich de laatste Jaren ontplooid tot een onmisbare schakel tussen de toerist enerzijds en het toeristisch verblijfsge- hied anderzijds. Deze evolutie heeft duidelijk gelijke tred gehouden met het zich steeds veranderende beste- dingsgebied van de mens. Vakantie en recreatie zijn tegenwoordig niet meer weg te denken elementen uit het jaarlijkse levenspatroon van de individuele mens en het gezin. Het is duidelijk verklaarbaar zei Rovers, dat deze gehele ontwikke ling om een adequate bege leiding vraagt en juist daarom is 't van belang, dat de taakstelling van de V.V.V.'s in de tegenwoordige tijd wordt onderkend. Niet alleen op toeristisch, maar vooral ook op eco nomisch terrein. Helaas wordt door de overheid, zowel gemeentelijk als provinciaal, in veie gevallen niet altijd het belang van de V.V.V. ingezien en blijft voldoende financiële ondersteuning achterwege. De Provinciale V.V.V. Zuid-Holland heeft dit, in tegen stelling tot die in andere Neder landse provincies, zeer recentelijk aan den lijve ondervonden. De ge volgen daarvan zullen dan ook niet uitblijven. Rovers concludeerde, dat de samen werking tussen de V.V.V.'s in de bollenstreek gelukkig uitstekend Ls en dat ook het bedrijfsleven in de ze streek steeds meer de onmisbaar heid van en de zo noodzakelijke' coördinatie met deze V.V.V.'s in ziet. In de toekomst wil men van V.V.V.-zijde het reeds be staande contact met de Keukenhof- organistle waar nodig intensiveren, want deze nat. bloemententoon stelling is als toeristische peiler in 't voorseizoen voor de gehele Rand stad van onschatbare betekenis. Als V.V.V.'s zouden wij dit visitekaartje voor ons gebied, tevens als concen tratiepunt voor de gehele Bollen streek, niet graag willen missen. Naar onze mening, stelde Wim Ro vers vast. worden de toeristische mogelijkheden in dit gebied als achterland van de grote steden, als bollenstreek, als plassengebied èn als duin- en kuststreek nog niet vol doende uitgebuit Onze streek is te meer van een bijzondere betekenis omdat zich er een concentratie van toeristische bedden bevindt die zijn weerga langs de gehele West-Eu- ropese kust niet kent. Deze bed dencapaciteit schatten wij op 50 tot 60.000, En op topdagen ko men we zelfs nog bedden tekort. LISSE Donderdagavond was de zaal van het Trefpunt in de School straat eivol voor het optreden van de Boertjes van Buuten. die in Lisse ook echt "buuten" waren. Deze avond stond onder auspiciën van de muziekvereniging "Canite Tuba" Kees Schilperoort had Hf leiding bij het optreden van de Boertjes van Buuten. De aanwezigen hebben geno ten van de kostelijke muziek en zang van Jan Gerrit Kruutmoes, Drika en Boer Voorthuizen. Na de radio-opna me werd nog een gezellig samenzijn gehouden. Burgerlijke Stand J. Muusers, Cornelia E M. dv, C. L. een, Eel- W. S E. Ie Mair, Pieter C. z.v. P Peters en A. Nekeman, Cindy d.v. R. Neuteboom en J. M. F Oosterbaan. Magda C. d.v. Th v.d. Heijden en M. Baart. Niels A B z.v B A Vreeling en H. H. Fel- mann, Comelis J. z.v. H. C. Brelden- bach en J H van Heest, Johan W. G. Kok. Marino Vlek, Jasja d.v. M. D. Heljboer i M. Houwaart. Monlq' Mourik en W A OndertrouwdM. i M. K. Kartodlkromo, SM Mulllgen, A Ravensbergen Zandbergen. J. G. Termeulen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4