„Pijnbestrijding" in Leiden Stroeve Ingelse REACTIE BRIEF LEIDSE PASTORES Huurombudsteam PvdA-Leiden KERMIS EN POFFERS Medische studenten organiseren congres PORION VEEL DEEL- NEMERS BIJ TAFELTENNIS WEDSTRIJDEN T uinbouwbedrij ven krijgen aardgas LEZERS SCHRIJVEN VRIJDAG 31 MAART 1972 LEIDEN - De medische studenten in Leiden houden zaterdag 1 5 april een congres over pijnbestrijding, in samenwerking met de nu één jaar bestaande „pijngroep" van het Academisch Ziekenhuis. Er zullen die dag verscheidene lezingen worden afgesto ken, onder meer over 9 kanker zonder pijn 9 multidisciplinaire benadering van de pijnpatiënt 9 pijnbestrijding bij reumatische patiënten 9 de pijn van de huisdokter 9 pijnbestrijding en begeleiding bij terminale patiënten. De belangstelling voor het congres is reeds overweldigend gebleken. Tot dusverre hebben zich al 700 congres gangers aangemeld: studenten, anesthesisten en huisartsen uit Leiden en omgeving. In een toelichting op het pro gramma en de opzet van deze dag, kwam gisteren vooral het werk van de pijngroep van het Academisch Ziekenhuis te Leiden ter sprake. De groep bestaat uit ongeveer 15 man „Middel, geen doel" Sixkel len soms op: dokter, ik hou het niet meer uit. En zodra ze dan opgeno men zjin, is de pijn weg. De mate waarin je pijn ervaart, hangt nauw samen met de geestelijke toestand" opgebouwd, dat alle specia lismen erin zijn opgenomen. Tot de pijngroep behoren anesthesisten, chirurgen, een gynaecoloog, een keel -, neus- en oorarts, een radioloog, een internist, een farmacoloog en een neurochirurg. De ploeg komt twee keer per maand bijeen om de patiëntengevallen (chronisch pijn- lijdenden) te bespreken. Door Henk de Kat De bedoeling is, dat de patiënt wordt behandeld door zijn eigen arts. Deze kan de problemen ter sprake brengen tijdens de tweewe kelijkse pijnbijeenkomst. Daar wordt dan besloten of de eigen arts de pa tiënt zelf verder onder zijn hoede houdt of dat een lid van de pijn groep wordt ingeschakeld. Aangezien de patiënten meestal in een vergevorderd stadium van hun ziekte het ziekenhuis binnenkomen, resteren er drie algemene mogelijk heden om de pijn te bestrijden: in jecties om bepaalde zenuwen uit te schakelen, het doorsnijden van die zenuwen en/of het gebruik van pijnstillende middelen. Maar niet elke patiënt ondergaat pijn even sterk. De Rotterdamse anesthesist dr. R. J. -Éouma, die ook op het Leidse congres zal spreken: „pijnbeleving steunt op twee pijlers: een lichamelijke en een psychische. Daar moeten we bij elke patiënt re kening mee houden Bij de oorlog in Korea zag je bijvoorbeeld dat solda ten die wisten dat ze naar huis te rug zouden keren, plotseling geen pijnstillende middelen meer nodig hebben, hoe verschrikkelijk hun ver wondingen soms ook waren. Het omgekeerde kun je soms waar nemen bij kankerpatiënten. Ze bel- De Leidse hoogleraar A zal op het congres spreken pijnbestrijding en de begeleiding (prof Sikkel gebruikt in dit verband liever het woord „vergezellen") van ten dode opgeschreven patiënten. Hij zegt: „pijnbestrijding is een middel, geen doel. Een middel namelijk, om het leven voor de patiënten aan vaardbaar te maken en nog bijzon dere inhoud te geven. Een enkele keer is het nodig dat er enige pijn blijft bestaan, omdat het de enige communicatiemoge lijkheid is met anderen. Men vraagt: hoe gaat 't met je, maar liever vraagt men: hoe gaat 't met de pijn. Er zijn situaties dat men niets anders heeft dan de pijn, dat men verder he lemaal onttakeld is". Niet tot de sprekers, maar wél tot de Leidse pijngroep behoort de aan het Academisch Ziekenhuis verbon den prof. dr. A. Zwaveling. Hij wil vóór het congres al de „waarschu wing" laten horen, dat pijnbestrij ding eigenlijk alleen een aanpak is van ziektesymptomen en niet van de ziekte zelf. Dit laatste zal toch voorop moeten staan en het is vaak ook mogelijk, omdat de patiënten te genwoordig vroeg onder behandeling komen. Nog veel doen „Als we de patiënt dan later te rug zien, kunnen we toch nog veel voor hem doen en hqeven we ons niet alleen te behelpen met het ge ven van pillen of het doorsnijden van de "pynbanen". Bij een pa tiënt met uitgezaaide borstkanker bijvoorbeeld kan bestraling en soms gedurende lange tijd effect hebben. Pas als is nagegaan dat er niets meer aangedaan kan worden, komen we terecht bij de pijnbestrij ding". Door ons leefpatroon en de dik wijls slechte behuizing moeten ten dode opgeschreven patiënten meestal in het ziekenhuis worden opgeno men. Prof. Zwaveling is daar niet zo gelukkig mee: „Echte terminale be geleiding kan alleen plaats vinden in de eigen omgeving, en niet in een ziekenhuis met vaak zeer goedwil lende, maar nog altijd vreemde mensen. De meest ideale situatie is, dat de huisarts gebruik maakt van de pijngroep voor de patiënten thuis". Een rechtstreeks contact tussen huisartsen uit Leiden en omgeving en de pijngroep van het Academisch Ziekenhuis is er niet. Wel zijn er contacten met regionale instellingen voor chronisch zieken, zoals ver pleegtehuizen. Van de zijde van de pijngroep toonde men gisteren veel waarde ring voor wat de huisarts doet aan pijnbsstrijding bij (terminale) pa tiënten. De leden van de pijngroep knappen soms zelf af. in gevallen waar ze persoonlijke sterk bij be trokken raken: „het is ongelooflijk wat de huisarts vaak presteert, sa men met zijn vrouw en zonder dat hij er een speciale opleiding voor heeft genoten". LEIDEN "Door de publikaties van kleine vorderingen in het kan keronderzoek (vaak op de voorpagi na van de krant) wordt veelal valse hoop gewekt bij de patiënten." Aldus de Leidse hoogleraar A. Zwa veling, naar aanleiding van berichten dat men in Amerika wellioht binnen enkele jaren over een anti-kanker- stof kan beschikken, dankzij nieuwe zienswijzen op de groei van een kan kercel. In dit geval, zegt prof. Zwaveling. gaat het om een mogelijke bestrijding in een heel vroeg stadium. Het kan kergezwel is dan nog zo klein (de grootte van een graankorrel), dat het nog niet eens aangetoond kan wor den. Hij vraagt zich dan ook af, of hieruit een werkelijke toepassings mogelijkheid naar voren komt. LEIDEN Het weer lokt niet voor een „buitengebeuren"maar het kan in Leiden in het paas weekeinde ivel. Op de Oude Beestenmarkt heel de oud-Hollandse poffertjes kraam zijn tenten opgeslagen. Dt plaats is in zoverre nieuwdat di kraam dwars op het plein toe komstige Rembrandtplein? staat. Dat is mogelijk gewordei door de afbraak van het urinoir Kermis op het Groenoordhal terrein. Er wordt nog druk ge bouwd aan het paaslunapark var de VVV, dat morgen opengaat Het is in vergelijking met 3 okto be'r een kleine kermis, maar me^ kan er zwaaien en zwieren. (Foto's Holvast ADVERTENTIE op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg 8.55. 2 kg ƒ15.30. 5 kg 29 95 bij LEIDEN In de Vijf Meihal zijn gisteren de finales gespeeld om het schooltafeltenniskampioenschap. On danks de examen- en tentamenperi kelen waarin de scholieren van de hoogste klassen verkeren, waren er toch nog 400 deelnemers. Deze speel den op 20 tafels hun finale-partijen. De organisatie was in handen van de tafeltennisvereniging Docos. Prij zen werden uitgedeeld door mevrouw Den Haan, wethouder van CRM. Bij de jongens geoefend, geboren voor 1957, eerste F. Thung van het Rijnlands Lyceum. Bij de geoefende jongens, geboren na 1957 werd M. Thung eerste, eveneens van het Rijnlands Lyceum. J. Meeuwenoord van de MTS werd eerste bij de Jon gens ongeoefend, geboren voor 1957. Bij de jongens ongeoefend, geboren na 1957 werd Sjaardema van Don Bosco eerste Bij de meisjes onge oefend werd M. Hugenholtz van het Rijnlands Lyceum eerste en bij de meisjes geoefend L. van Winsen van de Agnes scholengemeenschap. LEIDEN Aan de agenda van de Leidse raad van a.s. dinsdagavond is toegevoegd een voorstel om bij de NV Bank voor Nederlandse Gemeen ten en lening te sluiten van f 4 mil joen. Dit bedrag is uitgetrokken voor investeringen van de gasfabriek voor de aansluiting van tuinbouwbedrijven op het aardgasnet. (ADVERTENTIE) VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure v.d. WATER Over de kritiek van de heer Ver hoef op het lunchpauze-orgelcon cert van Chr. Ingelse op woens dag 22 maart j.l. bestaande uit werken van de 16de t/m 18de eeuw, wil ik het volgende schrij ven. Deze recensie kenmerkt zich door vaagheden, welke het gevolg lijken te zijn van een niet bekend zijn met de uitvoeringspraktijk van de barokmuziek. Wat de heer Verhoef als „stroef, haperend, tastend enz. ervaart, heb ik duidelijk herkend als een m.i. geslaagde poging de barokmuziek op een wezenlijke barokke manier uit te voeren, d.w.z. met gebruikma king van de spelaanwijzingen, die in talrijke geschriften uit deze tijd worden gegeven. B.v. het inégale spel, vooral in Frankrijk gebruikelijk, het versie ren van sommige fragmenten (no ten toevoegen, ritmische varianten enz. tempowisselingen, de zeer dissonante passages, wrang en on regelmatig spelen, zodat het disso nante effect veel sterker werkt. Wat betreft het blijkbaar met gunstig gevolg verwijzen van orga nisten door recensent naar de oogarts, adviseer ik hem eens de beheerder van het stadsorgel naar de oorarts te sturen, want sommige registers waren duidelijk vals <Clé- raimbault laatste deel)helaas werd dit in de heer Verhoefs' kri tiek niet gesignaleerd Dat de ogen van de heer Ver hoef uitstekend zijn, bleek wel uit het feit, dat de enige concrete op merkingen de visuele aspecten van Ingelse's spel betroffen. Zo zag hij o.a. het tot z'n geeste lijk eigendom groeien van Bach gerealiseerd in het vlotte pedaal- spel. Tot slot raad ik de heer Verhoef aan, ter verruiming van zijn kennis van de barokmuziek o.a. Robert Donnertons' „Interpretation of early music" (uitgave Faber and Faber London) te lezen. HARRY VAN DER TUIN OPAALSTRAAT 136 LEIDEN Het karikaturale samenvatten van mijn recensie gun ik de in zender. Ook het in andere ver houdingen plaatsen van medede lingen daarin. Een misser van Verhoef (uitroepteken!is het niet signaleren van ontstemde re gisters. Wil beweren: dat hoort die man niet eens. Door de Leid se pers is de aandacht op de ge breken van het Stadsorgel al eer der gevestigd, onnodig dat bij el ke orgelconcertbespreking weer opnieuw uit te toeteren. Bedoelde recensie was inder daad vaag. Maar vaagheden van recensenten zijn wel eens het ge volg van het onvoldoende posi tief zijn van de speler. Waar hei bij de inzender om draait, zijn woorden als stroef, haperend, tastend, die ervan blijk zouden geven dat ik sommige eigenaar digheden van een bepaalde uit voeringspraktijk uit de baroktijd niet zou hebben onderkend. Ik héb die niet herkend, ik ben daar duidelijk niet knap genoeg voor. Die wetenschappelijke snufjes, opgesomd in de vierde zin, zijn gebied van het al dan niet hoog geleerd interessanteMaar laten we niet vergeten, dat al die ei genaardigheden subjectiviteiten waren van toenmalige uitvoeren den. Die hoeven voor niemand noch heilig noch heilzaam te zijn. Reeds Mozart en Mendelssohn hadden lak aan die overspeciali- satie, aan historiseren en aan hoe het toen precies was. Ieder in deze dingen naar lust en aanleg en naar de esthetische stroming die hem pakt. Mits de verwerke lijking (en dat is mijn kardinaal punt) ook in een esthetisch re sultaat uitmondt. En dat vond ik bij Ingelse nu juist niet geslaagd verwezenlijkt. Ik dank de heer Van der Tuin. Immers een gewaarschuwd man. Misschien bestudeer ik Donning- ton nog wel eens. Die behandelt echter maar een partikeltje van wat er te koop is in de muziek geschiedenis en in een muziekre- censentenbestaan. Wanneer ik gelijkelijk te werk moet gaan bij ieder ander partikeltje zal ik ze ker driehonderd worden en een kwart daarvan heb ik er al opzit ten. KEES VERHOEF 1 Naar aanleiding van het artikel „Brief Leidse Studentenpastores aan kardinaal Alfrink," will ik gaar ne reageren. De pastores gaan in de eerste plaats uit van een vermoedelijk onderwerp, dat in de komende bis schoppenconferentie ter tafel zal komen. Vermoedelijk in hun oger het belangrijkste. Zij gaan dan eerst zoete brood- les bakken, met de bisschoppen te zeggen: dat het zo moeilijk is etc om te kunnen kiezen welke beleids lijn er zal moeten worden gevolgd om de Kerk goed te leiden. Direct daarop gaan zij verder met te zeggen, dat de weg die de bisschoppen reeds hebben gekozen, naar hun mening niet de juiste is Schrijver dezes vraagt zich af van waar deze kennis om dat te beoor delen? Dan zeggen zij verder, dat het beleid vanuit Rome bepaalde groe pen gelovigen!?) zo aantast, dat het zelfs tot een geloofscrisis leidt Ondergetekende vraagt zich we derom af of die groenen nu vol van geweten zijn, of gewetensvol zijn? Zo heeft een iedereen, aan ie dereen te danken, en zo ook heeft ..gelovig" Nederland, en dus ook de R.K. Nederlandse Kerk in de eer ste plaats te denken aan de conse luenties t.a.v. zijn wereld (lid maatschap) kerk. waarbij het re kening dient te houden met zijn buurman (men). Maar dit is voo: deze gewetensvolle groepering hele maal niet belangrijk. Dat is het punt niet! Als zij maar „dóór kun nen drukken" voorthollen, en openbreken <of afbreken?) en dan niet een goed gefundeerde stel ling er tegenover zetten, of kun nen zettea. Natuurlijk heb je dan geen pro bleem met zaken van het ambt oecumene, en eucharisatie. want van de regels die er nu zijn, moet je je uiteraard niets meer van vantrekken. Want anders denk je niet bewust en gewetensvol genoeg .1 deze tijd. Naar mijn mening, zet men hier. naast het R.K. geloof, een eigen uitgedacht geloof neer. met de hoop. op een gunstige uitspraak van onze bisschoppen, die hopelijk de eenzijdigheid van deze groep zullen doorzien. U verzoekt de bisschoppen een gebaar te maken, waaruit een ge lovige verantwoordelijkheid blijkt. Naar mijn mening kunt U dat ver zoek alleen maar doen. als U bij Uzelf deze verantwoordelijkheid nebt kunnen vaststellen, omdat we dan kunnen gaan bouwen, zon der de zaak te forceren. J BIESJOT Trompstraat 77 Leiden Uit de rubriek "Lezers schrijven" blijkt geregeld, dat er veel ondui delijkheid heerst over de huren van de wo ningen, die eigendom zijn van de gemeente Leiden. Dit spreekt haast vanzelf. De wetten en voorschriften zijn talrijk en in gewikkeld. B. en W. hebben, jam mer genoeg, niet tijdig voor goe de voorlichting gezorgd. Ook over de bevoegdheden van de raad bestaan misverstanden Daarom eerst dit: De gemeente raad kan alleen besluiten nemen over de huren van de woningen die eigendom zijn van de gemeen te. Over de huren van andere wo ningen heeft de raad niets te zeg gen. Dus ook niet over woningen, die eigendom zijn van de woning bouwverenigingen. Het college van B. en W. heeft daar ook niets over te zeggen. B. en W. hebben alleen toezicht op bepaalde handelingen van besturen. Nu is dit Jaar de situatie wat be treft de huren van alle woning wetwoningen veranderd. De mi nister van Volkshuisvesting heeft namelijk de vaststelling van de huren sterk naar zich toegetrok ken. Uiteraard met instemming van de meerderheid van de Tweede K mer maar tegen de wil van de PvdA. Voor alle woningwetwonin gen hier in Leiden moest een plan ingediend worden, voor het ver sneld optrekken van de huren, de z.g. huurharmonisatie. Het z.g. globale huurharmonisatie plan moest worden opgesteld door de woningbouwverenigingen en de ge meentelijke woningstichting. Zodra dit plan is goedgekeurd door de minister, moeten de woningbouw verenigingen en de gemeentelijke woningstichting de nieuwe huren bij de bewoners aankondigen. Wat is er nu gebeurd in de ge meenteraadsvergadering van 13 maart bij het huurdebat? Aange nomen is de motie van de PAK- fractie om de huren van de voor oorlogse woningcomplexen in be heer bij de gemeentelijke woning stichting te bevriezen tot de Na tionale Woningraad heeft geadvi seerd over de huurprijzen en over de mogelijkheden van vernieuwing Volgens wethouder Menken zal dit lVi Jaar duren. Vóór de motie stemden PvdA. D'66, PSP, de CPN en DS'70. De gemeenteraad heeft niets te zeggen over de huren van wonin gen, die na de oorlog zijn gebouwd en waarvoor een rijksbijdrage is gegeven, ook niet als eigenaar Over de huren van deze woningen beslist alleen de minister. De raad kon dus in die vergadering geen besluiten nemen over de huren van deze woningen. Wanneer een huurder vindt, dat de huur voor hem te hoog wordt dan kan hij proberen een huur subsidie te krijgen. Deze z.g. indi viduele huursubsidie moet aange vraagd worden op het stadhuis. Waarom kwam de PAK-fractie met haar voorstel tot bevriezing van de huren? De PAK-fractie weet dat het standpunt van de mi nister van Volkshuisvesting is, dat slechte woningen niet onder de huurharmonisatie mogen vallen De minister heeft dit vorige week nog eens herhaald in de Tweede Kamer. De linkse partijen in de raad zijn van mening, dat de vooroor logse woningen in het bezit van d( gemeente slecht zijn. Zij menen dat voor deze oude versleten wo ningen een renovatieplan (ver nieuwingsplan) moet komen. Op grond van dat plan moet een huurprijs vastgesteld worden die geldt tot de renovatie gereed is. De minister moet een dergelijke han delwijze kunnen goedkeuren om dat het doel is de mensen beter te laten wonen. De oude woningen zullen gerenoveerd moeten wor den. Soms zal dat betekenen dat van twee woningen er één gemaakt moet worden. Er zullen hierdoor veel problemen komen. Maar de toestand zoals die is. is niet in het belang van de huidige of van de toekomstige bewoner. Afbreken van deze huizen kan eenvoudig niet. We kunnen dpze woningen nog niet missen. Het renoveren van oude woningen kost altijd minder, dan slopen en nieuw bou- Ts de huurprijs na de renovatie t* hoog voor de bewoner, dan kan hij een individuele huursubsi die krijgen. Te hoog is een huur als deze meer is dan 1/6 of 1/7 deel van het inkomen van de be-, woner. Zodra de huizen gereno veerd zijn, zal elke bewoner een Dersoonlijk advies moeten krijgen over zijn huur en zijn woonsitu atie. Ook daarom is het belangrijk dat de bewoners van het begin goed geïnformeerd worden en méé verken bij de voorbereiding van de vernieuwing. Geregeld worden nog in de stad twee fabeltjes verteld over huren Het eerste is. dat het wenselijk zou ziln de huren van de betrokken woningen te verlagen op grond van art. 5 van de Huurwet. Als dit zou gebeuren, dan betekent dit, dat de wonineen binnen één of twee Jaar moeten worden afgebroken en dat de verhuurder niets maar dan ook niets meer hoeft te doen aan het onderhoud. Het is duidelijk dat art. 5 het probleem van het slech te wonen niet oplost, maar nog er ger maakt. Het tweede fabeltje is, dat de PvdA voor de verkiezingen gezegd zou hebben tegen huurverhoging te zijn. Dat is niet waar. De PvdA heeft niet zoveel bezwaar tegen de jaarlijkse verhoging van 6% voor gewone goede woningen. De PvdA is echter wel tegen de huurharmo nisatie, tegen het versneld optrek ken van de huren tot het peil van de nieuwe woningen. Verder is de PvdA voorstander van een huurbelastin gvoor dege nen, die te weinig huur betalen. Er zullen ook na dit verhaal nog veel vragen open blijven. De PvdA in Leiden heeft daarom speciaal voor huurzaken een huurombuds team opgericht. Indien men niet weet wat men moet doen bij een huurverhoging, kan men aan dit team raad vragen. Een briefkaartje met n aam en adres erop aan: PvdA- huurom- budslleden Postbus 1020. Leiden ia voldoende. Namens de PAK-fractie de raadsleden C KERLING-SI MONS. J A. VAN DEK HORST, C. J. D WAAL. A haarscherpe afscheidingen bij schilderwerk

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3