Traditioneel leiderschap op estbank gecontinueerd Proefvaren net Pasen? Over paar jaar entstof tegen kanker Arbeiders in Ulster het werk weer aan Jachthaven Haarsma - Warmond Honderd Russen moeten Bolivia verlaten Phantoms voor Athene VASTEN AKTIE '72... ONDERDAG 30 MAART 1972 (Van onze correspondent) ERUZALEM Dinsdag gingen 15.000 Arabische bewoners van de Westoever van de Jordaan voor de eerste gemeente raadsverkiezingen onder Israëlisch regime naar de stembus. Het was tevens de eerste maal dat ook burgemeesters werden gekozen. Voor 1967 werden de burgemeesters door Koning Hoessein benoemd. )oor aap van Weesel BUITENLAND verkiezingen werden in tien ge meenten gehouden, met inbegrip vam Nabloes, de hoofdstad van de Westoever en van Hebron. Op 2 med stemmen de andere gemeen- en van dit gebied, verkiezingscampagne verliep zon der moeilijkheden, behalve in Na bloes, waar door terroristen be de kandidaten zich massaal terugtrokken. Ook Koning Hoes- lelns federatieplan stak daar een ipaak in het wiel. verkiezingscampagne ls vrij. Al leen anti-Israëlische propaganda is verboden. Kandidaten is toege staan de Israëlische radio en tv te gebruiken en openbare bijeen komsten te houden, lerentachtig procent van de stem gerechtigden in negen steden in Samaria en Jericho hebben hun item zonder ordeverstoringen uit gebracht. minister van Defensie Mosje Dajan uitte zijn tevredenheid over het grote aantal deelnemers, dat ruim 10 procent hoger was dan onder het Jordaanse bewind in 1903. Volgens Dajan is het per centage 6temmers belangrijker dan de resultaten van de verkie zingen. „De kiezers hebben in vrij heid kunnen stemmen zonder wdang". aldus Dajan, die echter wel toegaf dat de Israëlisch^ rege ring enige dwang had gebruikt in Nabloes om een massale uittocht kandidaten te .voorkomen. De term "opgedwongen democra tie" ging Dajan echter te ver. „Als in Nabloes geen kandidaten waren geweest, dan was de zaak heel anders geweest. Er waren kandidaten die zich terugtrokken onder bedreigingen van de Pales tijnse terreurorganisaties en de Jordaanse regering, dat zij hun produkten niet meer in Jordanië zouden kunnen verkopen". Ie Israëlische druk in Nabloes heeft zeker de grote opkomst beïnvloed. In Jericho en Nabloes werd voor het stemlokaal intensieve propa ganda gemaakt voor de verschil lende kandidaten. itemgerechtigden wachtten in lan ge rijen geduldig voor de stembus Er heerste iets van een carnavals stemming. Kandidaten werden met ritmisch handgeklap vanuit luidsprekerwagens aangeprezen. Is raëlische soldaten in burger be waakten op de daken van de om liggende huizen mogelijke aansla gen van het Palestijnse verzet. Alleen bezitters In de Arabische wereld mogen al leen de bezitters stemmen. Wie geen bezit heeft is niet respecta bel en telt niet mee. Dt Arabische maatschappij is op gebouwd uit familieclans, cha- moela's geheten. Beslissingen wor den genomen door het hoofd van de chamoela. De andere familie leden richten zich daar naar. Zo'n chamoela kan duizend leden tel len. Een machtige chamoela heeft grote bezittingen. Een arme cha moela heeft niets te vertellen. Dat is de feodale Arabische realiteit, ook op de Westoever in steden als Nabloes en Jericho. Eind november 1971 besloten de Is raëlische militaire autoriteiten tot het houden van deze verkiezingen, die 't laatst in 1963 hadden plaats gevonden. In het najaar van 1967, was de ambtsperiode om. Maar vlak na de zesdaagse oorlog stond nlemands hoofd naar verkiezingen. Sindsdien is het Palestijnse verzet op de Westoever geheel gebroken, en voorzover een bezetting dat toe laat normaal te noemen. Het beginsel van niet-inmenging in de interne zaken, dat de Israëliërs in de bezette gebieden huldigen, heeft de bezetting een liberaal ka rakter gegeven en de beki-oning van die politiek is het houden van vrije verkiezingen, zy het binnen een beperkt kader. De verkiezingen zijn vrij", zo maakte de Israëlische regering be kend. "maar als ze geboycot wor den. dan stellen wij een officier aan in plaats van 'n Arabische bur gemeester". Daarmee verschaften de Israëliërs de Aarabieren 'n alibi tegenover hun broeders in de an dere Arabische landen. "Want be ter een Arabische burgemeester die onze zaken regelt dan een Israëli sche officier". Dat dit zwaard van Damocles een tweesnijdend zwaard was, hebben de gebeurtenissen in Nabloes vorige week bewezen. De keerzijde van de medaille is dat het benoemen van een officier de verkiezingen tot een fiasco voor Israël zou maken. Aanvankelijk spraken zowel de rege ring in Amman als de Palestijnse organisaties zich uit tegen deze ver kiezingen. "Het succes of de mis lukking van de verkiezingen", zei Jassir Arafat, "is bepalend voor de toekomst van de revolutie". Intus sen was het Palestijnse verzet te zwak, om behalve dreigementen werkelijk iets te ondernemen. De protesten uit Amman verslapten, met het verstrijken van de tijd. Koning Hoessein was kennelijk tot de conclusie gekomen dat het voor hem riskanter was zich tegen de verkiezingen te verzetten, dan tenminste te proberen z'n aanhan gers verkozen zien te krijgen. Begin maart stuurde Koning Hoessein enige vertegenwoordigers naar de Westoever om zo te zeggen zijn ver kiezingscampagne te organiseren. Geen verandering Ruim 140 kandidaten lieten zich in schrijven, nadat de koning zijn fiat had gegeven. De reactie van Is raël op z'n federatieplan en 't op- j rakelen van het Allon-plan was zo 1 negatief, dat Koning Hoessein be-, j sloot z'n positie te elfder ure nog te veranderen. Zo trokken een aantal kandidaten in Nabloes zich terug, nadat ze met de dood bedreigd wa ren. Generaal Dajan, Israëls minis ter v. Defensie, rook 't gevaar en reageerde krachtig: hij dreigde de "open bruggen-politiek" te herzien en sloot gedurende 'n halve dag de Allenbybrug als waarschuwing voor mensen uit Nabloes. De neef van de burgemeester, Hikmit al Masri, werd gearresteerd en pas de vol gende dag vrijgelaten, nadat de burgemeester Al Masri beloofd had zich alsnog kandidaat te stellen. De Jordaanse kieswet staat er borg voor dat de verkiezingen geen ver andering teweeg zullen brengen. Van de 650.000 inwoners hebben slechts 15.000 stemrecht, nl. dege nen die eigendomsbelasting beta len. CAMBRIDGE (UPI) De 39-jarige Amerikaanse chirurg dr. Judah Folkman heeft tijdens een lezing bekend gemaakt, een belangrijke ontdekking te hebben gedaan op het gebied van kankerbestrijding. Dit leidt mogelijk tot ontwikkeling van bepaalde stoffen, die de groei van kankergezwellen tot staan brengen en wellicht ook tot de ontwikkeling van stoffen waar mee men tegen kanker kan worden ingeënt. De chirurg meent dat dit over twee tot vijf jaar het geval kan zijn. Kanker is het verschijnsel, dat één of enkele lichaamscellen in een ongecontroleerd tempo gaan groei en daardoor een gezwel vormen. Het gezwel wordt bij een grootte van ongeveer een graankorrel ingekap- ADVERTENTIE Paasaanbieding van Uw drankenadviseur Bü elke 10 Euro Dommels Pils GRATIS brouwersglas met gouden rand. 2 flessen Sherry Aledo tijdelijk 7,50 2 flessen Vin Rosé tUdelük 5.50 2 flessen Vermouth tijdelyk 7,50 Lokaal belang De verkiezingspropaganda doet bij na idyllisch aan. Kandidaten prijzen zichzelf aan met beloften zoals: bevordering van het toeris me. bouw van ziekenhuizen en scholen en dergelijke- Iedere kan didaat produceert een bijna identieke verklaring. De werkelij ke beslissingen vallen binnenska- Door in het midden te laten wat wél en niét mag en tegelijkertijd de kandidaten het advies te ge ven zich tot lokale zaken te be perken^ zonder politieke activiteit met zoveel woorden te verbieden, nemen de kandidaten een voor zichtige houding aan en passen een stricte zelfcensuur toe, het zekere voor het onzekere nemd. Jonge politiek bewuste Palestijnen, zoals de in' Bethlehem wonende Jamil Hamad, brengt dit tot de uitspraak: „Zolang het over wa ter en elektriciteit gaat. ben ik niet in verkiezingen geïnteres seerd". Jamil Hamad behoort tot een groep die een protest-telegram aan premier Golda Meir heeft gestuurd, nadat bekend werd dat zij politieke besprekingen met Anwar Noesseiba. een vertrouwe ling van Koning Hoessein, had ge voerd. Voor de voorstanders van een Palestijnse staat is de gang van zaken uiterst frustrerend. De vraag is hoe de bevolking van de Westoever zelf tegenover de Pales tijnse identiteit staat. Zij, die familie, geld en zakenbe- langen in Jordanië hebben, zullen zich wel tweemaal bedenken voor zij zich publiekelijk tegen Jorda nië keren. Zij die niet zulke belan gen hebben, kunnen dat rustig doen. Dat betekent niet dat de eerste categorie pro-Hoessein Het betekent wél dat zij het niet graag tot een volledige breuk tus sen de Oost- en Westoever zou den willen zien komen. Dat klaart waarom de uitgesproken Palestijnen zo'n zwakke groep men en waarom zovelen zich dub belzinnig over de Palestijnse identiteit uitlaten. Koning Hoesseins federatieplan is b ijzonder goed op dat dilemma afgestemd. Volgens de Conventie van Genevè mag Israël de Jor daanse kieswet niet wijzigen. Van Israëlische zijde voert men hiertegen aan dat de Israëliërs al zoveel wetten hebben veranderd al naar het hen uitkwam. Ze heb ben Jeruzalem geannexeerd, nieu we nederzettingen op Arabisch ge bied gevestigd en leerprogramma's op de soholen gewijzigd. Als ieder een stemrecht zou hebben, zouden de verkiezingen er heel anders uitzien. Waarom laten de Israë- de verkiezingen er heel anders uitzien. Waarom laten de Israë liërs niet een referendum houden onder supervisie van de Verenigde Naties? Dan kan 't volk zich over zijn toekomst uitspreken. De Ara bieren moeten tot hun spijt er kennen dat zij vrijer zijn hun mening uit te spreken onder de Israëlische bezetting dan onder Jordanië. Geen vrede Volgens de belangrijkste voorstan ders van een Palestijnse staat op de Westoever en in de Gazastrook zou na ontruiming van de bezet te gebieden het bestuur voor een paar jaar door de VN moeten worden Waargenomen en in die tijd zouden de Palestijnen over hun toekomst moeten beslissen. De Israëlische regering voelt daar niets voor. Golda Meir en Mosje Efcijan hebben er geen twijfel over laten bestaan, dat zij niets voor een Palestijnse staat voelen. Voor Israël is het traditionele leider schap het minst bedreigend. De Israëliërs geloven niet, dat werke lijke vrede op dit moment moge lijk is. Daarom moeten voorwaar den worden geschapen, waarin de Arabieren ér zelf belang bij heb ben geen oorlog te voeren. De Ara bieren moeten economisch zo danig bij Israël betrokken wor den dat zij er zonder Israël econo misch op achteruit zouden gaan. Dat betekent: verheffing van de levensstandaard. Vijftigduizend Arabische arbeiders uit de bezette gebieden werken nu in Israël; meest in de bouw en de landbouw. Het politieke vacuüm wordt opge vuld door een economisch alterna tief, in de hoop dat mensen met 'n volle maag niet in opstand ko- - men. Zelfbeschikking voor de Pa lestijnen past niet in dit schema. Israël wil met Jordanië tot een vergelijk komen. Een Palestijnse staat kan alleen maar ten koste van Israël gaan. Daarom heeft Is raël belang bij het traditionele lei derschap, dat bereid is met de Is raëliërs samen te werken om hun positie te kunnen handhaven. Verkiezingen volgens de Jordaan se wet verzekeren de continuïteit van dat traditionele leiderschap. Vertegenwoordigers van 40 landen hebben gisteren in Mos kou en Washington de conventie van de Verenigde Naties over in ternationale verantwoordelijkheid voor schade door ruimtevaartui gen ondertekend. De afgevaardig den van Groot-Brittannië, Vere nigde Staten en de Soivjet-TJnie plaatsten als eersten hun hand tekening. Op de foto van links naar rechts: de Britse ambassa- J deur i?i Washington Lord Cromer, j de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers, en i de Russische ambassadeur in j Washington. Dobrinin. STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL 21611 Paisley waarschuwt tegen gewelddadige reacties BELFAST (ANP, AP) De 300.000 protestantse arbeiders die maandag en dinsdag gestaakt hebben om te protesteren te gen de overneming van het bestuur in Noord-Ierland door de regering in Londen zijn gisteren weer aan hun werk gegaan. De staking heeft de provincie vier miljoen pond gekost. Ontvoerders drie Britten gesignaleerd ANKARA lAFP) Enige boeren hebben de ontvoerders van drie Brit se ra dar-technici in een dorp bij de Noordanatolische stad Niksar ge zien. Dit heeft de Turkse minister van Binnenlandse Zaken, Koebat gis teren meegedeeld. De minister zei dat de ontvoerders waren gemaskerd en in het dorp brood hadden geëist. De drie Britten, die werkten op een Turkse radar-basis aan de Zwarte Zee, werden maandagochtend ont voerd. De daders hebben gedreigd de drie mannen te zullen doden als de doodvonnissen dat over drie leden van het linkse "Turkse volksbevrij dingsfront" werden uitgesproken, niet zouden worden ingetrokken. ADVERTENTIE Premier Brian Faulkner en zijn kabinet van twaalf ministers brach ten gisteren een afscheidsbezoek aan de gouverneur van Noord-Ierland. Faulkner is bezig met de opstelling van een ontslagbrief, die effect sor teert zodra de Britse wet die voor ziet in overneming van het recht streekse bestuur in Noord-Ierland, vanavond van kracht wordt. Deze wet werd dinsdagavond in tweede lezing, wat neerkomt op goed keuring in beginsel, met 483 tegen 18 stemmen in het Britse Lagerhuis aangenomen. Het aftreden van de regering van Noord-Ierland maakte een einde aan 51 Jaar zelfbestuur, die onafgebroken is uitgeoefend door de grote protes tantse meerderheid. De leden van het Ierse Republi keinse Leger schijnen hun activiteit te intensiveren. In Londonderry en Belfast werden kazernes van het Britse leger onder vuur genomen en Een eigen boot voor Pinksteren. Jachthaven HAARSMA hcudt met Pasen weer open huis. Volledige serie open en kajuitieilboten. Padoxlaar. 22 (bij spoorwegovergang! Telefoon (01711) 2464 LA PAZ (Reuter) De regering van Bolivia heeft gisteren 119 Sow- jetrussische diplomaten en leden het Russische ambassadepersoneel aangezegd dat zy binnen een week het land moeten verlaten. Hun wordt verweten dat zij zich met interne za ken van Bolivia hebben ingelaten. Dit was uit onderschepte papieren gebleken. Deze documenten betroffen een plan van de op Cuba gevestigde organisatie voor Latijns-Amerikaanse solidariteit om terroristen naar Boli via te brengen. De ministers van Binnen- en Bui tenlandse Zaken van Bolivia hebben overigens via de televisie verklaard dat. de regering de diplomatieke be trekkingen met de Sowjet-Unie niet wil verbreken. ontploften springladingen. Slachtof fers zijn daarbij niet gevallen. In Belfast schijnen zich dinsdag de Vanguard-beweging van oud-mi- nister Craig en de Unionistische par ty van Faulkner in een eenheids front tegen Londen en Dublin ge vonden te hebben. Craig en Faulk ner bezegelden hun nieuwe coalitie op het balkon van het parlements gebouw in Belfast. Ten overstaan van 100.000 mensen, met een hand druk. Gistermiddag is de Oranje Orde, naar alle waarschynlykheid de in vloedrijkste protestantse organisatie in Ulster, in vergadering bijeengeko men om zich over de toekomst te beraden. Men verwacht, dat er een oproep tot geweldloosheid zal worden gedaan. Dommee Paisly, eens de meest mi litante van de protestantse voor mannen. heeft gewaarschuwd tegen gewelddadige reacties op de machts overneming door Londen. Velen vreesden dat de protestanten nu het Noordierse parlement is ont bonden diet voorbeeld van het Iers Republikeinse leger zouden volgen en eveneens met de wapenen de straat op zouden gaan. Paisly waarschuwde zijn volgelingen hiertegen. Hij ver klaarde: "Anarchie kan niet worden beantwoord met nog meer anarchie". seld in de eigen afvalproduktem en kan niet verder groeien (ls derhal ve ongevaarlijk) wanneer niet nieu we haarvaten worden gevormd voor bloedtoevoer, die het gezwel actief kan houden. Deze vorming van haarvaten wordt volgens dr .Folk- man mogelijk gemaakt door een be paalde proteïne, TAF of voluit Tu mor-Angionese-Factor. Effectieve kankerbestrijding zou uit deze research-resultaten kun nen voortvloeien, wanneer men een anti-stof tegen TAF ontwikkelt. Dr. Folkman zegt dat in zijn insti tuut aan de Harvard University in Cambridge (Mass.) aan de ontwik keling van een dergelijke antistof wordt gewerkt, en dat het uitzicht op succes groot is. Dr. Folkman deelde een en ander mede tijdens een lezing voor de American Cancer Society, waar men thans grote verwachtingen van dit onderzoek koestert. Angela Davis acht zich onschuldig SAN JOSE (DPA, AFPI Angela Davis, die van moord wordt beschul digd, heeft gisteren in San Jose zelf In een pleitrede de ernstige beschul- dingingen van de officier van Justitie verworpen als .zonder inhoud" en „gebaseerd op vermoedens en specu laties". Bewezen zal worden dat „dit geval helemaal geen geval is", zei zij, ,.en dat ik volslagen onschuldig ben aan alles wat mij ten laste gelegd ls". Haar ijveren voor George Jack son en de andere gevangenen was „een voortzetting van al mijn andere verplichtingen en ervaringen ge weest". zy verweet de autoriteiten een omvangryke „spionagecampagne" gevoerd te hebben, die tot doel had „een onschuldig mens" van een mis daad te beschuldigen. De poging van de openbare aanklager haar af te schilderen als een „boosaardig schep sel, dat door oncontroleerbare gevoe lens en zwakheden naar de rand van een catatrofe was gedreven", was vol gens haar „manneiyk chauvinisme". Angela Davis ontkende niet het be zit van vuurwapens. Ze zei dat ze die 'uit zelfverdediging' had aangeschaft, nadat ze, talloze malen met de dood bedreigd was. Ook had zy wel eens wapens aan vrienden geleend zoals zy in geval van nood huur zou heb ben betaald of medicynen zou heb ben gegeven. De aankoop van dui zenden stuks munitie ontkende ver dachte ook niet. Ze had niet alleen kogels gekocht om zich tegen extre misten te kunnen verdedigen", maar ook om zich in het schieten te oefe- Rank overleden Lord Rank, de eigenaar van meelfabrieken die een filmindustrie opbouwde, is in Win chester op 83-Jarige leeftijd overle den. J. Arthur Rank maakte films en de eigenaar van een groot aan tal bioscopen. Rank-Hovis McDougall is een van de grootste brood- en meelfabrieken in Engeland. Zwaardere straf De Duitse Ma rie Louise Kwiatkowski, die enkele maanden geleden tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld omdat zij inkt naar de Engelse ste minister Edward Heath had ge gooid, is in hoger beroep tot maanden gevangenisstraf ver deeld. WASHINGTON <AP» De Ver. Staten hebben besloten twee eska drons Phantom-straaljagers aan Griekenland te leveren. Twee eska drons bestaan gewoonlijk uit 36 toe stellen maar functionarissen gaven te kennen dat Griekenland op dit ogenblik niet meer dan 25 van deze straaljagers zal krijgen. Volgens deze bron is eerder in de week in Athene een overeenkomst ondertekend door Papadopoulos en de Amerikaanse ambassadeur Tas- ca. Papadopoulos is regent, premier en minister van Buitenlandse Za ken van Griekenland. Gratis vervoer In Rome ls tot een nieuwe proef met gratis open baar vervoer besloten, nu alleen tij dens de spitsuren. Het doel is de bin nenstad van auto's te ontlasten Het gemeentebestuur wil trouwens het centrum geleideiyk voor auto's ver bieden. ADVERTENTIE vraagt onze solidaritéit met mensen in nood I SAMEN BOUWEN AAN HET VORMINGSHUIS VOOR MEISJES IN OPPERVOLTA (W.-Afrikal. Een konkrete bijdrage voor de ontwikkeling van de Afrikaanse vrouw. STORT op GIRO 9013 van de A.B.N. te Leiden t.n.v. DEKENALE VASTENAKTIE.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9