j. van baron blikt terug Knobelsdorff en vooruit 'KEUKENHOF' IN LENTETOOI Sassenheims burgemeester gaat op 15 april zilveren jubileum vieren Tien maanden voor verkrachting kind Opnieuw inbraken in Alphen PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 30 MAART19TJ cier van Justitie twee weken geleden, veroordeelde de Haagse rechtbank een 58-Jarige inwoner van Bodegra ven tot. tien maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voor waardelijk, met aftrek van de tijd in doorgebracht voor het SASSENHEIM ,.Erg leuk dat u een babbeltje met me wilt komen maken, maar dan wel over Sassenheim en niet over het feit, dat ik 16 april mijn zilveren jubileum als burgemeester vier. Dat is niets bijzonders. Vandaag nemen we van iemand afscheid, die al 43 jaar in gemeentedienst is. Van andere zilveren jubilea wordt toch ook geen grote ophef gemaakt. Daarom: graag een praatje, doch beslist niet in de persoonlijke sfeer. Echt, daar heb ik geen behoefte aan". Deze woorden, of althans van gelijke strek king, tekenden wij op uit de mond van Sassenheims burgemeester J. baron van Kno belsdorff toen wij hem telefonisch benaderden om een afspraak te maken voor een ge sprekje in verband met het feit, dat hij 16 april 1 947 in de gemeente Goedereede en Stellendam zijn burgemeestersloopbaan begon en daarom nu een kwarteeuw burger vader" is, waarvan sinds 1 januari 1961 van Sassenheim. Als i op I zonnige morgen het werd bescheiden lichte en schone in- Sassenheimse raadhuis betreden we, na aangediend te zyn, de stijl vol gemeubileerde burgemeesterska mer betreden komt J. baron van Knobelsdorff ons met uitgestoken hand tegemoet. Het is hem niet aan te zien, dat hij de 54-jarige leeftijd a": heeft bereikt. Onder het genot van een kopje koffie komt, hoe kan het ook anders, het gesprek toch op zijn ambtelijke loopbaan. Deze begon hij in 1937 als volontair in het toen nog geen 6000 Inwoners tellende Zoeter - meer en werd voortgezet in de, even eens kleine, gemeenten Harmeien en Veldhuizen, waar hy de moeilijke oor logsjaren meemaakte. Op 16 april 1947 ging de harteweivs van Knobelsdorff in vervulling. Op die dag werd hij bëdigd als burge meester van Goedereede en Stellen dam op het eiland Flakkee. dustrie aangetrokken. Sassenheim nu geen specifieke plaats meer van boll enk wekers en -exporteurs, al telt de gemeente nog wel enige bedrijven van internationale vermaardheid. Dat aantrekken van industrie het be gon bescheiden aan de Industriekade, maar breidde zich later uit in andere delen van de gemeente had ook tot gevolg, dat de blik moest worden gericht op de woningbouw de onmiddellijke omgeving veel creatiemogelijkheden: in hei wes het strand, de zee en de duinen in het oosten het ple&sengebied de polder». Verbindingen Woningbouw Zegt J baron van Knobelsdorff na- drukke lijk: "Die vrij sterke toeneming wat moeilijker. Daarom zoi industrie noodzaakte het ge- j meester Van Knobelsdorff Boeiend gebied In Goedereede, waar hij woonde, hebben we Van Knobelsdorff heel wat keren ontmoet. Vooral in 1953 toen de verschrikkelijke watersnood ook dit deel van ons land teisterde en in de jaren van opbouw daarna. Het was voor de toen nog jeugdige burgemeester bepaald geen gemakke lijke tijd. Hij liet zich op de eilanden reeds kennen als iemand die de han den uit de mouwen wist te steken en als een bekwaam organisator. Tijdens de hulpacties en daarna bij de op bouw en ontsluiting van dit eilan- dengebied. Door Cees Combee Foto's Holvast Zelf zegt de in Den Haag geboren aristocraat daarover: "Goeree-Over- flakkee was een zeer boeiend gebied Het was toen alleen nog maar via bootverbindingen te bereiken. Dat is nu gelukkig anders. Er zijn vaste oeververbindingen gekomen. Werk, dat in teamverband met andere ge meenten werd gerealiseerd. Het ei land was door het water geografisch zo gevormd, dat samenwerking tus sen de gemeenten bittere noodzaak was. Er zijn bruggen gekomen, de Goereese en Stellendamse vissers kregen een haven en een moderne visafslag en ook op recreatief terrein is er heel wat gepresteerd. In mijn tijd had je uren nodig om in Rotter, dam te komen. Nu zit je er door die Haringvlietbrug en die weg over de sluizen in een wip. Ja, er is wel wat veranderd". Burgemeester J. baron van Kno belsdorff is helemaal niet zo onder de indruk van het feit dat hy 16 april vijfentwintig Jaar burgemees ter is. Het liefst had hy deze dag on opgemerkt voorbij laten gaan. Dat is hem niet gelukt. In Sassenheim heeft men daar anders over gedacht. Op zaterdag 15 april is er 's morgens een buitengewone raadsvergadering en 's middags van half vier tot half vijf een receptie in het gemeente huis. Er heeft zich zelfs een "Comité ambtsjubileum Sassenheims burge meester" gevormd, dat aan Baron Van Knobelsdorff via een inzameling onder de burgerij van Sassenheim pen passend geschenk wil aanbieden. Het zou ons erg bevreemden als op I die feestdag voor de Van Knobels- I dorffs Goedereede en Stellendam ontbreken, want mede aan hem heb ben beide gemeenten veel te dan ken. Naar Sassenheim Na dit "persoonlyke" buigen we het gesprek om naar Sassenheim. de gemeente aan het hoofd waarvan J. baron van Knobelsdorff nu al weer ruim elf jaar staat. Toen hem de ambtsketen op 1 januari 1961 werd omgehangen telde Sassenheim rond de 9500 inwoners en nu zyn het er een 13.000 om het maar op ronde ge tallen te houden. Er is in die jaren du.s wel wat gebeurd. Wanneer de cyfers van het (verouderde) Streek plan Bollenstreek aanhouden, dan zal dit aantal in 1980 opgelopen zyn tot 15.000. Of het er meer of minder wor den zal de tUd leren. Erg veel uit breidingsmogelijkheden heeft de ge meente niet meer: naar schatting een 700 tot 800 woningen. Er is in die na-oorlogse jaren in Sassenheim heel wat veranderd. Dat begon eigenlyk al daarvoor door de vestiging van Sikkens, die nu zo'n duizend werknemers telt. Daarna Er zyn ook heel wat "mensen van buiten" komen wonen Uit Leiden en Den Haag bijvoorbeeld. De verbindin gen met die steden zijn goed en snel. Al» men tenminste over eigen ver voer beschikt. Is men aangewezen op openbaar vervoer, dan wordt het burge- graag baron I meentebestuur aandacht te besteden een rechtstreekse verbinding met ui de hUMvestins voor hen. die Den HaJL8 willen hebben zonder dat daarin werkzaam zijn. Dat geschiedde met inschakeling van de woning bouwvereniging. Op die manier kwam het Kooiplan van de grond. Het grootste plan, dat in één bouwstroom met Lisöe door de N.V. Sier woningen ter hand werd genomen. Er zijn daar r,u al een kleine 800 woningen ge bouwd: 5 flats met ieder 48 woningen, waarvan 3 in de woningwetsector en twee in de premieverhuursector. 300 vrije sec tor woningen voor de ver koop en vrije vestging, een 60 Bouw fondshuizen en 160 keuzeplanwonin- gen van de Hazerswoudse architect Jan Dekker. Het is een leuke wijk ge worden. Verder kennen we nog de plannen "Sportpark", "Weidedorp" en 'Teylingen". In het laatste zulien 170 woningen worden gebouwd, waar van het gemeentebestuur hoopt, dat daardoor de doorstroming een beetje tot stand komt. Voorts zyn we aotief bezig met, de krotopruiming in de Hoekstraat en de kom van het dorp". Trieste zaak Een trieste zaak vindt burgemees ter Van Knobelsdorff het, dat de huren noodwendig zo hoog zyn. Daar door is het voor de inwoners met de lagere inkomens bijna een onrnoge- lykheid een nieuwe woning te betrek ken, vooral geldt dit voor hen, die de goedkope huizen in de saneringsge- bieden moeten verlaten Het gemeen tebestuur doet al het mogelijke ook voor deze groepering uit de bevol king iets tot stand te brengen. Aan recreatie en sport wordt het nodige gedaan. Bijvoorbeeld het zwembad, dat een echt lokaalrecrea- tiebad Ï6 met zonneweiden. Ook op cultureel gebied hoopt men binnen niet al te lange byd iets te kunnen gaan doen. Eén van de hartewensen is een goed geoutilleerde openbare leeszaal en bibliotheek. Zo'n voor ziening zal heel wat geld uit de ge meentekas vragen. Ten aanzien van de bezetting van de woningen merkt Sassenheims bur gemeester op. dat deze heel anders is uitgevallen aan de prognoses aanga ven. Vroeger had men in Sassen heim vry grote gezinnen en kwam de bezetting gemiddeld tot boven de vyf gezinsleden per woning. De pro gnoses gaven 3.5 aan en nu by de nieuwbouw blykt dit al 3.3 tot 3.4 bewoner» per huia. Gewest Wanneer we het over het Gewast Bollenstreek hebben veert burgemees ter Van Knobelsdorff uit zyn stoel op en stelt: "Daar verwacht ik be slist niet zoveel van. Je kunt het romantisch bezien en zeggen, dat de Bollenstreekgemeenten by elkaar ho ren en Je kunt het ook realistisch be naderen. Dan kom je tot de con clusie, dat Sassenheim behoort tot het studie gewest Leiden, omdat het geheel op de Sleutelstad is georiën teerd. Net als Hillegom op Haarlem. Lisse zweeft daar met een deel op Haarlem en een ander deel op Lel den wat tussenin. Dit is ook de oor zaak, dat het gemeentebestuur be sloten heeft toe te treden tx>t het Ge west Leiden om het materiaal te kunnen bestuderen en om daarna tot een definitieve beslissing te kunnen komen. De gemeentegrenzen met Lisse en Voorhout lopen niet logisch. Ik zeg wel eens als je bij de voor deur staat te kyken ben je in Lisse en als je de deur van je garage open doet ben je in Sassenheim. De sa menwerking tussen de Bollenstreek gemeenten is goed. Het contact is het meest optimaal en er worden gezamenlijk enige streekvoorzienin- gen getroffen. Dat zou ook op het ge bied van het verkeer moeten geschie den in samenwerking met rijk en provincie". Sassenheim i6 sinds de komst van burgemeester J. baron van Knobels dorff uitgegroeid tot een gemeente van allure. Een leuke plaats met in Geen overlast I I van bedrijven I HAZERSWOUDE Hazerswoude, I ondervindt geen zich reed in 1957 aan twee andere, ook minderjarige dochtertjes, ver grepen en verkracht. Aanvankelijk had de man de feiten ontkend en beweerde, dat de aar gifte was gedaan als gevolg van ee gezinsruzie, doch tenslotte gaf hy - althans een deel van de feiten to«. De officier van Justitie had alleen de feiten met betrekking tot het 14- jarig meisje ten laste gelegd. De psychiater had de vrees uitge sproken om verdachte weer in het gezin op te nemen, mede door aanwezigheid van nog een minder- Jarig meisje, doch volgens de raads man zou de situatie in het gezin nu zyn verbeterd. De rechtbank heeft alleen de gevangenisstraf opgelegd drijven, die buiten de gemeente zijn gevestigd. Dit antwoord heeft het ge meentebestuur vorig jaar verstrekt aan het Milieucomité Nederland, dat zich destijds tot alle vaderlandse ge meentebesturen wendde om inlich tingen betreffende de maatstaven die worden gehanteerd bij de afgifte van hinderwetvergunningen. Wat dat betreft beschikt genoemd comité overigens thans niet over actuele ge gevens. Want zoals bekend hebben enkele ingezetenen van de Hazers woudse buurtschap De Groenendijk tijdens een in Koudekerk aan den Rijn gehouden hoorzitting hun klachten geuit betreffende de over last (geluidshinder, bijvoorbeeld) die zij ondervinden van de kant van de Koudekerkse Beton Centrale aan de ALPHEN AAN DEN RIJN - Hondsdijk in Koudekerk aan den inbrekersgilde heeft opnieuw toege- slagen. Nu waren de kantines van Hazerswoude zelf zijn vijf- de voetbalverenigingen Alphens» het Boys ARC het doelwit. In beide U!._ onderkomens werden deuren ver nield en ramen stukgeslagen. Er werd aan ongeveer tweehonderdvijf tig gulden sigaretten meegenomen alsmede een bedrag van twintig gulden aan klein geld. het lozen van afvalwater en voor fabrieksgassen zijn, zc het Milieucomité meegedeeld, I niet verstrekt. Deze zijn afgegeven in het kader van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewater. Gegevens omtrent de hoeveel heid lucht- en waterverontreiniging en geluidshinder heeft het Hazers- j woudse gemeentebestuur niet. Als I de noodzaak van de wijziging van de i hinderwetvergunningen aanwezig is, zal daartoe worden overgegaan. tydrovende overstappen by het Leid se station. Sassenheim belt namelijk nog heel wat inwoners, die hun werkzaamheden in Den Haag heb ben of die daar hun grote inkopen gaan doen. j iyk. Met 't Gesprek loopt ten einde Andere senheim bezigheden wachten Sassenheims waar het burgemeester. By het afscheid zegt in de ver hy nogmaals nadrukkelyk: „Laat Bollenstreekgemeente mag dan door veren ambtsjubileum. Op 16 april myn persoon alstublieft op de ach- die industrievestigingen wat verva- 1947 werd. hij beëdigd als burge- bekladden eeld of ee- tergrond Ik ben niet belangryk Het gen. maar er is iets voor in de meester van Goedereede en Stel- en. twf* "^"beklaagden geld oi ge gaat om de gemeente, die ik mag plaats gekomen, dat er zyn mag en lendam en op 1 januari 1961 tot j dienen. Het is heer heel prettig wer- aan ruim 2000 handen werk geeft. eerste burger ken. De samenwerking tussen allen. Ei- is daardoor meer verscheidenheid i die in dienst van de gemeente staan, j op het gebied van de werkgelegen- uitsluitend afhankelyk is op welke post dan ook. is voortreffe- 1 heid gekomen, zodat men niet meer 1 lenteelt". Omkoperij B- Katsoera, een ho- L allen hopen we van Sas-1 Sassenheims burgemeester J. I dorp te kunnen maken baron van Knobelsdorlt die op n^aëbeld veioor- >ed wonen Is. Voor nu en zaterdag 15 april gehuldigd zal het aMnemen van toekomst. Het accent van loorden m verband met zyn zil- steekpeni2lgen Volgens het vak- bondsorgaan Troed namen Katsoera Sassenheim Jongelui aan die op technische scholen wilden worden in geschreven. Studenten die Katsoera de bol- omkochten kregen kortere vrijheids straffen. DURE AARDE IN ALPHEN ALPHEN AAN DEN RIJN In Alphen aan den Rijn is gisteren ge vent met dure planten en tuinaar de. Een 64-jarige inwoonster van Al phen liet in haar tuin een laagj» aarde storten. De rekening die zij vervolgens gepresenteerd kreeg, meldde een bedrag van f 400. De vrouw kon van dit bedrag slechts f 100 betalen. De dure "tuin lieden" zeiden na Pasen de rest van het bedrag te zullen komen opha len. Staatssecretaris drs. J. J. M. Oostenbrink opende vanmorgen in Lisse nationale bloemenshow LISSE Het is al weer jaren geleden, dat de „Keukenhof" er bij de opening zo kleurig en fleu rig uitzag als vanmorgen toen de 23ste „editie" van dit spectacu laire bolbloemengebeuren werd geopend door de staatssecretaris van Economische Zaken drs. J. J. M Oostenbrink.-Natuurlijk.zetten weer heel w*t genodigden luister bij aan deae officiële opening, na melijk alle burgemeesters van de Bollenstreekgemeenten, vertegen woordigers van het N.B.T., het A.N.V.V. en de Provinciale V.V.V. "Zuid-Hollan<f". alsmede direc teuren en werkers van de V.V.V.'s uit de kust- en bollenstreek dor pen. Een select gezelschap dus in het geheel vernieuwde en dubbel zo grote theehuis van „Keuken hof". Door Cees Combee Foto Holvast i'olop In bloei ?n Lisse warer te stoppen c Toen we over wat slingerende hobbelige binnenweggetjes gen naar Lisses Internationaal be faamde bloemententoonstelling reden lachte de lente ons breed toe: nar- stonden reeds tussen Sassenheim ■e genoodzaakt om n de heerlyke hya- cintengeur té kunnen opsnuiven. Het weer was wel niet zo *1* vorige week toen de zon overvloedig scheen en het heerlyk warm was in de natuur, maar in maart kan men van alles verwachten, zelfs hagel en sneeuw. Daarom was iedereen verheugd, dat het zonnetje zich toch nog af en toe aandiende. Concurrentie "Keukenhof" begint dit Jaar an ders dan voorgaande Jaren. Toen was er geen concurrentie. Nu wel door de gisteren door koningin Juliana ge opende "Floriade *72". waar men in de openlucht en in de kassen een enorme schat aan bolbloemen kan aanschouwen. Toch zit men daar In Lisse niet zo heel erg over in. Dat bleek wel uit de (vele> woorden tij dens de opening gesproken. Men ver wacht wel een lichte teruggang van het bezoek het bestuur van de Stichting Nationale Bloementen toonstelling "Keukenhof heeft daar de laatste Jaren bewust naar toege- leefd doch gelooft niet. dat het zulke ernstige vormen aal aannemen. "Keukenhof" met de onmetelyke bol- lenvelden in de directe omgeving biedt namelyk een heel ander aspect I Het zit er dik in, dat de buiten landers beide exposities zullen "ne- men" en dat er toch ook nog een be- hoorlyk aantal is, dat aan Lisses show de voorkeur geeft. De Bollen- vluchten van de Engelse vliegvelden naar Zestienhoven zyn byna alle- j maal geënt op Keukenhof en de bad- plaatsen Katwijk en Noordwyk. Men J verwacht via deze charters een I 60.000 tot 65.000 Keukenhofbezoekers, nog afgezien van de Engelsen, die op eigen gelegenheid de "overtocht" maken. Lisses bloementuin lag er vanmor gen wonderlijk mooi by. De lente straalde de "openingsgasten" tege moet. Zelfs ontdekten wy rond het middaguur al wat buitenlanders in de lusthof. Ze waren gekomen om de voorjaarspracht te zien en daar om knepen directeur Willem van der Lee hy was er na zyn ziekte ge lukkig weer en zUn mensen maar een oogje dicht. Erg interessant zyn de verwarmde kassen, waarin een "regenboog aan tulpenkleuren" te zien is en vooral de nieuwe showkas die er, met haar bolbloemen, heesters, bloeiend hout. planten en waterpartyen helemaal uitspringt. Van der Lee zag met de realisering van het nieuwe kassen- j complex een langgekoesterde wens j in vervulling gaan. Die showkas is een "troetelkindje" van hem. In de hof zelf staat ook al behoor- lyk wat in bloei in de borders tussen het gazon. De bomen en heesters vertonen hun eerste frisse groen hier en daar al en overal In de tuin staan beelden. Ditmaal van Hollandse kun- Er is de komende zeven, acht we ken weer heel wat te beleven in en rond Lisse. Niet alleen "Keukenhof" eist de aandacht voor zich op. Ook de bollenvelden, het corso dat op zater dag 22 april van Haarlem naar Sas senheim rydt, de met bloemen ver sierde dorpsstraten en wat al niet meer. Neem de zee. Weinig buiten landers slaan een bezoek aan Kat- wyk en Noordwyk over en heel veel van hen de meesten wel worden in deze badplaatsen voor één of meer nachten ondergebracht. Ook dit Jaar blykt "Keukenhof" by de Duitsers weer het meest in trek te zyn. Vlak ook echter de aantallen Engelsen, Scandinaviërs, Belgen, Zwitsers en Fransen niet uit. die naar Lisse willen komen. Wanneer het bollenseizoen 1972 definitief achter de rug is zal biyken of "Floriade '72" Inderdaad zo'n grote concurrent is geweest als door buitenstaanders wordt voorgesteld. De opening van "Keukenhof" ver liep weer vlekkeloos. Men weet er I steeds weer Iets anders van te maken, i Van buitenissigheden houdt men niet. Het begon allemaal na een kop je koffie in het "theehuis" met het welkomstwoord van "Keukenhof- voorzitter en burgemeester van Lisse drs. J. A. Berends. In en toespraak "van hart tot hart" gewaagde hy nog eens van de belangryke functie, die deze bloemenshow vervult voor de handel en voor de recreatie-zoe kende mens. Op dat "economische" vlak bewoog zich vanzelfsprekend ook staatsse- J. J M Oostenbrink Economische Zaken, die in het belangryke bron van I Inkomsten voor ons land zag en biy was met de "Keukenhof", omdat daardoor de Jaarlykse toeristen- I stroom op gang wordt gebracht. Ditmaal eens geen burgemeester aan het woord, maar een V.V.V.- man. Het was Noordwyks directeur Wim Rovers, die door zyn collega's, verenigd in de Provinciale V.V.V. "Zuid-Holland", naar voren was ge schoven om iets te vertellen over de kust- en bollenstreek. Rovers deed dat voortreffelyk. Hy gaf geen dorre opsommingen van de evenementen tydens het bollenseizoen, doch ver telde op een smeuïge manier over wat deze streek de l?innen- en bui tenlandse toeristen alle seizoenen door te bieden heeft. "Keukenhofs" raad van beheer-lid F. Benningen belichtte "Keukenhof Een blik in de „Keukenhof' waar nu al de narcissencrocus- sen en zelfs vroege tulpjes en hyacinten bloeien. Het is wel te zien, dat de lente in het land is. 1972", waarby hy nader inging op d« veranderingen, die in de "hof" zyn aangebracht, zoals het nieuwe kas sencomplex en het vernieuwde »n dubbel zo groot geworden teehuls, waarna Haarlems V.V.V.-directeur J. A. Schipper de charmante Haar lemse bloemenmeisjes introduceerde. De openingsplechtigheid werd be sloten met het bezichtigen van het nieuwe kassencomplexen en een rond gang door de "Hof van Jacoba van Beieren", die met recht weer een lusthof mag worden genoemd. "Keu kenhofs" administrateur Frits van Aken, die ook nu weer alles keurig had georganiseerd en voorbereid, gaat van morgen af zyn bezoekers- dagstaten by houden, zodat hy kan volgen hoe alles reilt en zeilt. Hele maal zuiver kan hy dat niet doen, want heel wat binnen- en buiten landse reisbureaus en V.V.V.-kan- toren hebben kaarten in consignatie ontvangen. Deze worden eerst aan het eind van het seizoen verrekend. Van Aken is vol goede moed: "Het zal ook dit Jaar wel weer lopen. De tuin is gelukkig nog attractiever dan vo rig Jaar. Dat moet ook, want de men sen willen steeds wat anders zien!"

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4