fhubo Visma: beurs voor de sportieve hengelaar I vis [sport SERVICE PAGINA EICBDyUCEK 10-wandtips WmWt Zaai- en kweekpillen Êetibanh umi twAOjhm two hemgaat CONSUMARKT Levendaal 150-152 - Leiden - Iel. 20226 EXTRA PONDERDAG 30 MAART 1972 PAGINA 27 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Hoewel het gros van de sportvissers op het ogenblik in ruste is als gevolg van het gesloten seizoen voor de binnen wateren, kunnen de hengelaars het komende weekeinde toch weer iets van de sfeer proeven die een verblijf langs het vis water biedt. Vanaf morgenochtend tien uur gaat in het Rot terdamse Ahoy-complex de vierde editie van de „VISMA" open, een internationale hengelsporttentoonstelling, waarbij alles op het gebied van de hengelsport bewonderd en gekocht kan worden. Dat laatste is ten opzichte van het vorig Jaar een nieuwtje. Toen konden op de Visma na melijk geen artikelen worden gekocht, maar alleen besteld. Die veerden dan later via de eigen hengelsporthandelaar af geleverd. Ditmaal is men weer teruggekeerd op het oude stra mien. wat dat moet gezegd de gezelligheid op de Visma wel verhoogde. Of de hengelsport detailhandelaren er ook zo gelukkig mee zijn is een twee de. Op de Visma '72 geven dit jaar ruim vijftig standhouders acte de presence. Zij brengen de nieuwste snufjes op het ge bied van het hengelsportmate riaal en de bijbehorende arti kelen, zoals visparaplu's. hen- gelsteunen, roeiboten om er maar eens een paar te noemen. Enkele grote hengelsportimpor teurs/grossiers laten het dit Jaar afweten op de Visma. Zij hebben de voorkeur gegeven aan de watersporttentoonstel ling in de RAI. de Hiswa die vorige maand werd gehouden. Een grote trekpleister zal zoals ieder Jaar weer de stand van het ministerie van Landbouw en Visserij vormen. Er zijn in de Ahoy een tweetal singels aangelegd van 20 en 10 meter, waar praktisch alle Ne derlandse vissoorten in rond zwemmen. Daartoe behoren on der meer snoeken die langer zijn dan een meter, en reusach tige karpers. Ook de forel, die langzamerhand weer aan popu lariteit begint >te winnen nu er duizenden zijn uitgezet in het Veerse Meer. het Grevelingen- bekken erf de Brlelse Maas, is er te zien. ViskaaTt Levende vissen zijn er ook te zien in de stand van de Organi satie ter Verbetering van de Binnenvisserij. Op deze stand is een speciaal ontworpen en inge richte tankauto, die wordt ge bruikt voor het transport van de gekweekte vis naar het vis water. Wat dat viswater betreft is er nog een nieuwtje: op de Visma wordt een viskaart uit gegeven waarop honderden fa voriete "stekkies" staan aange geven. De kaart is samengesteld door de bekende hengelsport- Journalisten Cor van Heugten en Hans van Onck. Voor het eerst is dit Jaar de VVV Schouwen en Duiveland op de Visma aanwezig. Daar zullen vergunningen worden verkocht voor het vissen in het Grevelingen meer. Voor dit meer bestaat dit jaar geen ge sloten seizoen en op 15 april zal de Brouwersdam voor het ver keer worden geopend waardoor het vanuit Leiden en omgeving per auto gemakkelijker bereik- Denkt u dit jaar aan een vis sportvakantie in het buitenland dan kunt u op de Visma een groot aantal indrukken opdoen. Behalve de Irish Tourist Board die al jaren de uitgebreide vis- mogelijkheden in Ierland aan prijst geeft ditmaal ook het Portugese verkeersbureau acte de presence. U kunt op de Vis ma zelfs grond in Ierland ko pen in de buurt van viswater Ook de Zwitser en de Belgen zijn aanwezig. CNHVen AHB Vaste gasten op de Visma zijn ook dit jaar weer de twee over koepelende hengelaarsbonden, de AHB en het CNHV. De AHB zal vooral aandacht besteden aan de voorlichting over de zee- 8portvisseriJ en over de bestrij ding van de waterverontreini ging. De stand van het CNHV is speciaal afgestemd op het vijftigjarig Jubileum van het verbond. Beide bonden zullen u overigens zeer uiteenlo pende informatie kunnen verstrekken over de herstructu- ring die wordt voorbereid. Ver der is het bedoeling vele niet georganiseerde sportvissers te informeren over de mogelijkhe den van het verenigingsleven, speciaal viswater, concoursen, contactavonden en dergelijke. Elk Jaar worden er op de Vis ma wel enkele nieuwe revolu tionaire dobberuitvindingen ge lanceerd. De ervaring van de afgelopen Jaren leert dat deze als nieuw aangeprezen pennen in de praktijk maar sporadisch blijken te voldoen aan de ver wachtingen, al blijft het inte ressant te bekijken hoeveel speurderswerk er nu weer ver richt is, om de sportvisser het zo gemakkelijk mogelijk te ma ken. Behalve de mondelinge mate riaal- en vistechnische advie zen, die op de Visma worden gegeven, vormt de Visma ook meestal het lanceerplatform voor een aantal nieuwe sport- visboeken. Een van de fraaiste die dit jaar op de Visma ten doop wordt gehouden is "Vis sen is een gave. vangen is een kunst", een fraai geilustreerd boekwerk van de hand van de ■KI; frat.|„y I li' i "oude rot" Hans van Onck. De verkoopprijs van dit boek be draagt vijfentwintig gulden. Medaille Half november werden door minister Lardinois van Landbouw en Visserij de eer ste forellen uitgezet in het Grevelingenmecr. Op de Vis ma zijn de forellen te zien en kunnen vergunningen ge kocht worden voor het Gre- velingenmeer. melijk aan de heer R. Braam uit Amsterdam, die in juni van het vorig Jaar er in slaagde in Ierland een rog te vangen met een gewicht van 151 pond en 2 ons. Daarmee verbeterde hij het bestaande Ierse record. Dat er ook in Nederland "ter zoute" flinke vangsten worden geboekt zal de bezoeker duidelijk wor den gemaakt in een stand van de zeesportvisserijbedrijven aan de Waddenzee. Tenslotte is er nog een filmcentrum waar nieuwe sport visserij films wor den vertoond en twee casting- banen voor precisieworpen en het „uitproberen" van vele soorten hengels. De Visma '72 is vanaf mor gen tot en met 6 april dage lijks geopend van 10.30 tot en met 17 uur en van 19 tot 22.30 uur. Vanuit Leiden is het Ahoy-complex het gemakke lijkst te bereiken per trein en metro. De Rotterdamse metro lijn vertrekt vanaf het Centraal Station en stopt onder andere bij het station Zuid, dat recht tegenover het Ahoy-complex ligt. De entreeprijs bedraagt 3 gulden voor volwassenen en 2 gulden voor kinderen. In sa menwerking met de Nederland se Spoorwegen zijn er speciale treintoegangsbiljetten, die kor ting geven op zowel de trein als de metro. Mocht u toch met de auto gaan: er zijn 700 parkeer plaatsen rondom het Ahoy- complex. Sinds enkele Jaren maken de le veranciers van tuinartikelen het de hobbykwekers steeds gemakkelijker en doen hen doe-het-zelf methoden van zaaien en kweken in tuin of balkon aan de hand. Zo zijn er de bekende turfpotjes, kweekbakken, miniatuurkastjes en nog een aantal andere kweekmetho- den op de markt gekomen. Bij deze ontwikkeling heeft zich ook de zaadproducent aangesloten. De leverancier van de voor elke hob by-tuinier onmisbare grondstof het zaad heeft ook methoden uit gedacht om het zaaien en kweken nog gemakkelijker en waar schijnlijk daardoor plezieriger te maken. Iedere kweek-het-zelver weet, dat het bijzonder moeilijk zo niet on mogelijk is. fijne bloem- en groen tezaden zo te zaaien dat uit elk zaad- Je een volwaardige plant groeit. Vaak liggen de zaden té dicht bij el kaar, zodat de plantjes te weinig lucht, licht en ruimte krijgen. Er moet dan verspeend en uitgedund worden, om licht en ruimte te schep pen. en dat uitdunnen is niet een van de fijnste karweitjes. Nu zijn er groente- en bloemenza- den in pilvorm op de markt (fleuro- bel is er een van), waarin een zaadje zit. 40 tot 50 van deze pillen zitten in een waterdichte doordrukstrip opgesloten, alsof het aspirientjes zijn. Door deze pilvorm krijgt ieder zaad- Je een „persoonlijke" behandeling. In de grond, die voldoende voch tig moet zijn, splijt de pil in tweeën en het zaadje gaat ontkiemen. Vorig Jaar bracht Royal Sluis reeds bloemzaadpillen in de handel, dit jaar heeft men ook groente-pil len op de markt gebracht: kropsla, andijvie, uien. spruitkool en prei. Een andere verpakking van gepil- leerde zaden maakt het de doe-het- zelver het ook gemakkelijk om zelf te kweken. Het zijn plastic kweek- bakjes, zes potgrondtabletten en 12 zaadpillen, waaruit men met weinig moeite zes perkplanten kan kweken zoals rode. witte en rose petunia's, ageratum, celosia. grootbloemige afrikanen en zinnia's. Zeven van de tien bloemsoorten die «onder de naam Fleurovit) in de handel wor den gebracht, zijn Hybriden, waar van bekend is dat de planten sterker zijn en langer en voller bloeien dan de oudere variëteiten. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 31 mrt. 20.15 uur Amsterdams Toneel met „Boefje" van M. J. Brusse. Nieuwe de la Mar-theater: t.e.m. 9 apr. beh. ma. 20.15 uur „Harten vrouw" blijspel van William Dou glas Home met Ton Lensink, Mar- Ja Habraken, Maxim Hamel, Joeki Broedelet en Ine Veen. Theater De Brakke Grond: t.e.m. 11 apr. beh. zo. 20.30 uur Amster dams Toneel „De greep van de macht" van Eduardo Manet. Shaffy Theater: t.e.m. 3 apr. 20.30 uur Amsterdams Toneel met „Teresa" van Natalia Ginzburg, 1 apr. 2030 uur Studio "De lotgeval len van de familie Jansen". De Koopermolen: dagelijks beh ma. v.a. 19 uur Cabaret rondom Henk Elsins. Theater Tingel Tangel: t.e.m. 13 apr. dag. beh. ma. 20 30 uur Caba ret Ivo de Wijs: „De wortels van het kwaad". Theater Desmet: dag. 20.15 uur Café Chantant International DEN HAAG Kon. Schouwburg: 1, 8 apr. 20.15 uur Haagse Comedie met „Nacht asiel" met o.a. Eli Blom, Kees Coo- len Ko van Dijk en Paul Steen bergen; 2, 7 apr. (zo. 14 uur, w.d. 20.15 uur) Haagse Comedie met „Maak mevrouw niet wakker" met o.a. Elisabeth Andersen, Paul Steenbergen en Trins Snijders; 2 apr. 20.15 uur, 9 apr. 14 uur Haag se Comedie „Schakels" met o.a. Anne-Wil Blankers. Ko van Dijk en Carl van der Plas; 3 apr. 14 urn- Haagse Comedie met 't Is voorbij met Ida Wasserman, Elisabeth An dersen en Myra Ward. 3, 6. 9 apr 20.15 uur Haagse Comedie met ,,'n Blok aan het been" met Anne-Wil Blankers, Eli Blom en Carl van der Plas; 5 apr. 20.15 uur Amsterdams Toneel met „Teresa" met o.a. Kit ty Courbois. Els Ingeborg Smit en Wim de Meyer. HOT-theater: 1 apr. 14 uur, ook 3. 4, 5, 6, 7, 8 apr. „Michiel, de Fluiter" een Jeugdmusical met o.a. Roelof den Ambtman, Francine Dreessen en Anne-Marie Heyligers 1, 2, 3 apr. 20.30 uur Nieuwe Rome die met „Zeven manieren om een rivier over te steken" met Paula Petri, Tatiana en Ellen Verhey. Diligentia: t.e.m. 7 apr. beh. ma. 20.15 uur Cabaret Lurelei met „Moeder er komt een bevolkingsex plosie, ja kind, dat zal me een klap geven" met Elsje de Wijn, Ronny Bierman. Riet Henius, Eric Herfst Marnix Kappers en Jack Hom. Theater Pepijn: t.e.m. 22 apr 20.30 uur Kabaret Tekstpierement met „Uit kabaret voor u" met Sylvia Alberts, Lia Karon. Frank Sanders en Nico van der Linden (piano); 3 apr. 14.30 uur Jazzcon cert van de Duitse gitarist Sigi Schwaab m.m.v. The Chris Hinze Combination Congresgebouw: 7 apr. 20.30 uui Concertgebouworkest o.l.v. Ber nard Haitink solist Tibor de Ma chula (violoncel) ADVERTENTIE RESTORAMA Rijksstraatweg 324, Wassenaar 2 dir. P. d'HERSIGNY grill - bar Gezellige sfeer voor groepsdiners bruiloften en partijen etc. TELEFOON 01751—2500 ROTTERDAM De Doelen: 31 mrt. 1, 2, 3, 5 api 20.15 uur Rients Gratama brengt zijn nieuwe programma „Met de schrik vrij" met Mady Misset en het combo Cees Bijlstra; 4 apr 20.15 uur Recital door de gitarist John Williams ;5 apr. 12.45 uur Koffieconcert met Amanda Bruce en George Ball (Van de cabaret musical „Namens Jacques Brei) 5 apr 9.30—12, 14—17 uur Eerste Ronde internationaal Gaudea- mus-concours voor vertolkers van muziek van onze tijd. Luxor-theater: 31, 1, 2 apr. 20 uur „Snip en Snap-souvenirs" met Willy Walden en Piet Muyselaar Fred Kaps, Lily Kok en Donald Jones; 4 apr. 20 uur Opvoering van Harry Mulisch „Tanchelijn" door de Wageningse studentenvereniging Rott. Schouwburg: 1 apr. 20.15 uur Het Nieuw Rotterdams Toneel met „Een op de zes" met Georgette Hagedoorn. Monique Smal, Geen Linnebak, Pieter Lutz en Johan Ooms. 2 apr. 20.15 uur Nieuw Rot terdams Toneel met „Liefde half om half" met Martine Crefcoeur Lies Franken, Anny de Lange. Hans Boswinkel, Pim Dikkers en Jules Royaards, 3 apr. 20.15 uur NRT met De Bedelaarsopera" met o.a. Eric Schneider, Pieter Lutz en Steye van Brandenberg, 4 apr 20.15 uur De Stadtishhe Buhnen uit Munster met een uitvoering van „Die Fledermaus"; 5 apr. 20.15 uur Ballet van Vlaanderen met „cantus fir mus" en „Dialoog", Piccolo-theater: 1, 2, 3, 4 apr Nieuwe Komedie met „Geen Bach- chanalen" met Dore Smit. Ineke Roosen, Johan Sirag en Niek Pan- cras; 5 apr. 20.15 uur Nieuwe Ko medie met „Zeven manieren om een rivier over te steken" met Pau la Petri, Titiana Radier en Ellen Verhey. Over behangen valt nauwelijks nog wat nieuws te vertellen, maar er zijn heel wat meer manieren om een muur te bekleden. Structuur verven en -pleisters zil"» erg „in" Structuurverven kunnen met een blokkwast, maar bij voorkeur met een rolborstel (verfroller) worden op gebracht. Het zijn verven met een fijne korrelachtige toeslag, meestal kwarts. Pleisters zijn dik ker, „lijviger". Opbrengen met gro te kwast uitrollen met de verfrol ler, liefst een grove schuimplastic- roller. De muur moet van oud be hang worden ontdaan en hij moet vlak zijn. Een keiharde beton- muur? En geen echte klopboorma chine in huis? Er zijn erg handige (Zweedse Orjan) plastic schilderij- haakjes en andere bevestigingsma terialen te koop. die met enkele welgemikte dreunen van de hamer in zo'n onwillige muur worden vastgezet. Toch nog iets over behang voorgelijmde behangsoorten komen er meer en meer in. De nieuwste ontwikkeling is: vierkante vellen voorgelijmd behang in draagtas. U kunt de vellen in een bak water of in het bad gooien. Nat op de muur, glad strijken met de spons. „Net spinazie," zei iemand spon taan toen hij de nieuwe Japanse- wandbekleding (Oriental Coat) zag aanbrengen. Kleurige vezeltjes en korreltjes droog in een plastic zak. aanmaken met water tot er een inderdaad op spinazie lijkende smurrie ontstaat. Die smeert men moeiteloos op een stenen of houten wand. Een hele muur bekleed met één of meer dan levensgrote foto's, ook dat is mogelijk. Geen op behangel- papier nagedrukte fotobeelden, nee een echte afdruk op fotopapier. Een najaarsbos. een artistieke ge veltjesstudie, zelfs een immense zebra (een fotogeniek beest) is als fotowand te koop. De banen foto papier worden in water geweekt, op de wand gelijmd met de spons gladgestreken en dan verdwijnen alle rimpeltjes en blaasjes tijdens het drogen. Een wand van vier en een halve meter breed kost onge veer 240 gulden. Veel mensen blijven angst heb ben om zelf wandtegelr te zetten Toch is het doe-het-zelf-systeem met de bekende voegnokjes die re gelmatig werken eenvoudig maken, een vrijwel feilloze garantie voor goed amateurwerk. Ook ramen behoren tot de wan den. Niet iedereen zal het mooi vinden maar het is mogelijk om een gezellig goudeneeuwsaandoend vakjesraam te maken door van ge profileerde latjes een raamwerk te maken dat los tegen de ruit wordt gezet en langs het kozijn wordt vastgehouden met kleine schietspij- kertjes. Een stuk wand bekleden mei vierkante wandspiegeltegels, even tueel gecombineerd met decoratie ve materialen van een heel andere aard (kurk, hout, natuursteen enz) ln dezelfde afmetingen van 32 x 32 cm geeft een onverwacht effect Ook op plaatsen waar eigenlijk geen spiegel dringend nodig is. Maar waar wél gespiegeld moet worden (hal, slaapkamer, douche ruimte) is het systeem van zes vierkante spiegeltjes in een pak, met dubbelzijdige kleefband te be vestigen goed voor een grappig doe-hetzelf-idee. Een beetje prijzig (tussen de 40 en 50 gulden per vierkante meter) maar wel heel erg chic is een stuk- Je muur bekleed met fraaie kalk- zandsteenstrips. Zij worden gehan gen op stalen haakjes, die de fa brikant (in Zweden) op geïnpreg- neerde latjes heeft gezet. Eenvoudig zelf aan te brengen zijn kurk- en kurkschorstegels, verkrijgbaar in verschillende soor ten en maten. Voorsl buitenge woon decoratief als achtergrond voor een grote plantenbak. Kurk kan gewoon met kontaktlijm wor den aangebracht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 27