Lage stand Rijn bedreigt tuinbouw. Rijnvaart en drink water DR. GATHIER DIRECTEUR- GENERAAL ONDERWIJS Charles J. I. patriot en M. Weiter: koloniaal Nieuwe CHU-fractievoorzitter geeft de VVD'ers een standje Alleen ontstellend natte zomer'kan redding brengen Beloning NS voor reddende engels 35% Rijkspremie maakt spaareffekten aantrekkelijker Tilanus opvolger van Mellema komtu praten, dat spaart altijd geld! WOENSDAG 29 MAART 1972 ADVERTENTIE ROTTERDAM/NAALDWIJK/LOBITH De uitzon derlijke lage waterstand op de Rijn dreigt de komende maanden uit te lopen op rampzalige situaties. Niet alleen de drinkwatervoorziening!ji in West-Duitsland en Neder land komt in gevaar, maar ook de tuinders van onder meer het West land en vrachtvaarders, die van de Rijn gebruik moeten maken klagen nu reeds steen en been. Westlandse tuinders e vertegen woordigers van het hoogheemraad schap Delfland zeiden gisteren: "Als geen ontstellend natte zomer komt staat de glastuinbouw in het gebied tussen Nieuwe Waterweg en Noord- teekanaal dit jaar voor een verzil- üngsramp". De Rijn voert op het ogenblik bij Lobith 800 m3 water per seconde ons land binnen, terwijl 2700 normaal is. Het zoutgehalte "is 365 milligram per liter. Tweehonderd milligram wordt beschouwd als de uiterste grens. De toestand is ongeveer gelijk aan le van november vorig jaar, alleen zijn de vooruitzichten veel minder rooskleurig, omdat nu een periode nadert waarin het waterverbruik aanzienlijk stijgt. Verbetering van het rivierwater is de eerste tijd niet te verwachten. In de bergen ligt weinig sneeuw, zodat men niet hoeft te rekenen op de komst van smeltwater. Bovendien is de grond waterstand in Europa zeer laag zo dat de Rijn en andere rivieren ook daaruit niet gevoed kunnen worden. Nu de winter ten einde is probeert ten in het stroomgebied van de Rijn in het buitenland de stuwmeren te vullen. Het hoogheemraadschap Delf land voert op dit ogenblik langs een aantal 'sluipwegen' nog 10 tot 15 m3 per seconde aan afkomstig uit het Amsterdam-Rijnkanaal. In normale gevallen zou er 50m3 uit de Holland- IJssel en Lek moeten komen. Begin deze week is dat echter on mogelijk geworden omdat een» harde wind het zoute zeewater zo ver stroomopwaarts heeft geblazen dat ter hoogte van de Hollandse IJssel water met een zoutgehalte van 800 milligram aanwezig was. Nu kan verhoging van het zoutgehalte van 200 tot 300 milligram reeds een vermindering van de sla-opbrengrt met 10 procent veroorzaken. Bij to maten: twee a drie procent; by komkommers: vijf a zes procent. Bo ven de 500 milligram staat de groei bij verschillende gewassen helemaal stil. Omdat de produktiewaarde van de glastuinbouw in Nederland jaarlijks miljard gulden bedraagt kan een opbrengstvermindering van enkele procenten al een schadepost van en kele tientallen miljoenen guldens be tekenen. Inmiddels blijven de hoog heemraadschappen hameren op de aanleg van kanalen tussen Waddinx- veen en Voorburg en tussen Maars- sen en Bodegraven, omdat in West- Nederland een andere aanvoermoge- lljkheid T> 1 1 LEEUWARDEN Met twee reis- cheques van elk honderd gulden heeft de Nederlandse Spoorwegen gisteren twee helikoptervliegers be dankt voor het voorkomen van een ramp. De vliegers zagen op 15 maart van hun helikopter uit op een overweg bij Meppel een vrachtauto tegen een trein botsen. In de ravage kwamen twee mensen om. Eerste luitenant-vlieger J. D Lu- der en adjudant-boordwerktuigkun dige P van Es (voorgrondt begre pen onmiddellijk het gevaar. Snel vlogen ze met hun helikopter langs de spoorlijn om een naderende trein te waarschuwen. Dat lukte door eerst vlak voor de trein langs te vliegen en daarna er naast te blijven zweven. De machi nist begreep dat er iets mis was en stopte zijn trein. het zoutgehalte op de Hollandse IJs sel te hoog ligt. Ook de vrachtvaarders klagen hun nood over het lage Rijnwater-peil. De schepen van de Rijnvloot kunnen op dit ogenblik slechts de helft in sommige gevallen niet meer dan een kwart van de normale lading ver werken. Ook de eigenaars van de toeristenschepen op de Rijn maken zich ernstige zorgen nu het "sei zoen" voor de deur staat. In de buurt van Bonn zijn bekende aanleg plaatsen als "Rolandseck" en Ober- winter voor grote schepen al onbe reikbaar. Mocht het peil nog verder dalen, dan verwacht men dat de Duitse in dustrie voor vervoer van materialen en grondstoffen zal overschakelen op weg- en railvervoer. Uitvloeisel daar van wordt zo vreest men in West- Duitsland een nog grotere chaos op de autowegen omdat de "top" sa menvalt met de op gang komende vakantiestroom. Problemen dagen er ook op bij de drinkwatervoorziening in Nederland en West-Duitsland. De 59 Talsperren (waterreservoirs) in Noordrijnland-Westfalen zijn voor vijfenveertig procent gevuld. Men verwacht dat vele Duitsers de komen de zomer het "oeverfiltraat" voortge zet krijgen, een produkt, dat de Duit sers nog drinkbaar noemen. Het groeiende zoutgehalte in het Rotter damse drinkwater speelt niet alleen de Duitsers maar ook de Rotterdam se huisvrouw en de Maasstedelijke industrie parten. De kwaliteit van het drinkwater wordt steeds slechter. Sommige in dustrieën moeten het drinkwater nu reeds zuiveren om te grote kalkvor- ming te voorkomen. De smaakgrens Den Haag „Ik heb altijd ver- hield het is de afgelopen dagen duidelijk trouwen gehad in het Nederlandse me „aan overschreden. Het zoutgehalte van politieke genie dat het middelen worden aangepast". Dat het proces het Rotterdamse drinkwater ligt op j zou vinden het Indonesisch natio- geheel onmgekeerd zou verlopen heeft het ogenblik al op 530 milligram en nalisme aan te passen aan de ge- j hij dan wel ervaren, maar nooit men verwacht voor de komende we- wijzigde omstandigheden". Als hetaanvaard. ken nog een verdere stijging. zo niet is gegaan heeft dat stellig „De tragiek van mijn leven is dat De Vereniging tot Behoud van het niet gelegen aan de man die na alles waaraan ik in volle overgave IJsselmeer heeft inmiddels een te- j 1945 zijn geloof zo volstrekt de bo- mijn beste krachten heb gegeven, te dem zag ingeslagen: Charles J. I loor is gegaan." De patriot was diep M. Weiter, gisteren in Den Haag op j gekrenkt toen het allemaal dreigde 91-jarige leeftijd overleden. te gebeuren. Met andere geharnaste De naam van Welter, die driemaal strijders als Gerretson en Gerbran- minister van Koloniën was, roeptdy trachtte hij in de Rijkseenheid Spaareffekten zijn En alsof dat nog er voor iedereen'die Uilll UUII# niet genoeg is.komt -naast spaarbankboekje etc.-graag daar nu nog eens die belastingvrije een extra ijzer in het vuur wil hebben, spaarpremie van het Rijk bovenop! U koopt ze al voor zo'n 100 gulden. Vijfendertig procent over Het zijn een soort aandelen. d? eerste 250 gulden" die u in een jaar in spaareffekten belegt! Enige voorwaarde:de spaareffekten 8 jaar in uw bezit houden. Meer van weten? Dan even een briefkaartje aan: Spaareffekten, Postbus 51, Den Haag en de folder Maar dan aandelen met aan risico. Want uw geld wordt door financiële experts met een maximum aan veiligheid belegd. Uit de opbrengsten krijgt u jaarlijks dividend uitgekeerd. Trouwens als't een beetje meezit, stijgt uw spaareffekt nog in waarde ook. Deeije meezit, SMARBWKTE *1/ zorgen N zorgen voor 'n extra spaarpotje komt in de bus. Deskundig advies over spaareffekten krijgt u bij:Webcfo (Maliebaan 15. Utrecht) en bij de vestigingen van de CentraleVo1ksbank.de Nederlandscbe DEN HAAG Binnenkort is de benoeming te verwachten van dr. P. J. Gathier tot directeur-generaal van het onderwijs. Het is de eerste, zeer drastische beweging binnen de door de minister aangekondigde aanzienlijke verzwaring van de top vam het ministerie van O. en W. Dr. Gathier is bij dit departe ment een van de zeldzame functio narissen die zelf uit het onderwijs afkomstig is. Hij is thans directeur afdeling AVO algemeen de kring van leraren bij het mid delbaar onderwijs een storm van protest op. nadat dr. Gathier voor de Algemene vereniging van School leiders een rede had gehouden waarin hij zich zeer kritisch uitliet over werk en taakopvatting van de ze leraren. De minister maakte vervolgens onomwonden duidelijk achter dr. Gathier te staan. De huidige directeur-generaal van het onderwijs, mr. J. G. M. Broek man. wil zich naar verluidt om ge- voortgezet onderwijs. MAVO-HAVO zondheidsredenen enigszins terug VWO'trekken Hij zal zich gaan bezighou- I In het afgelopen najaar stak er in j den met taken op het gebied van het basisonderwijs. Verwacht kan worden, dat er bln- 1I nen afzienbare korte tijd meer ver- schuivingen en benoemingen bij O. i W. zullen komen. op. dat het nationalis- maals verheffen tegen de laatste de omstandigheden kon »k-o» van hpr Tnrinnoei<a«h<. legram gestuurd aan de ministers Stuyt en Drees en aan de directeur van het P.W.N. in Bloemendaal waar in wordt gezegd dat de aanhoudende droogte grote kans geeft op een zeer zorgelijke drinkwatervoor ziening deze zomer. Zelfs een acade mische kans op calamiteiten bij de proefboringen in het IJsselmeer kan nu niet meer worden geriskeerd, al dus het bestuur. Het is van mening, dat geen enkele water te hebben wanneer activiteit met ook maar de gering ste kans op verdere vervuiling van Jhet IJsselmeer kan worden i ten. Verzocht wordt or preventief op te treden. Uithoorn moet huizen afbreken De gemeente aantal reeds ge- i garages weer af- n strijd met een AMSTERDAM Uithoorn moet ec bouwde huizen e breken. Zij zijn bestemmingsplan. De Amsterdamse rechtbank heeft dat gisteren beslist in een civiele procedure die vier inwoners van Uithoorn tegen hun gemeente had den aangespannen. Zij wonen tegenover de gewraakte huizen. Volgens het oorspronkelijke bestemmingsplan hadden zij een vrij Uitzicht. Acht woningen zullen helemaal moeten worden afgebroken en van twintig huizen moet alles verdwij nen wat boven de 6,50 meter uit steekt. Per bewoner is een dwangsom ge steld van honderaduizend gulden De gemeente Uithoorn moet ook de kosten (1750 gulden)) van het pro ces betalen. Uithoorn heeft al aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan. De vier eisers voeren al sinds augustus 1970 notie voor hun vrij uitzicht. de wereld op van het vooroorlogse tijdperk. Zijn paternalistische liefde voor Indië, met name voor Java, was op recht en diep. Hij had er ook niets tegen dat het kind zou opgroeien en te zijner tijd volwassen zou wor den. Maar de gedachte dat dit zich zou voltrekken buiten Nederland om. het land dat zoveel groots had HU beweging het getij te keren. Hij richtte zijn Katholiek Nationale Partij op als afsplitsing van Rom- me's KVP, die voor en na Linggad- jati bereid was met het Indonesi sche nationalisme te pacteren. Later werd de breuk tussen de giganten van het katholieke partijwezen wel gelijmd en voegde de KNP zich weer in de moederpartij. Maar 82. jaar oud zou Weiter als Tweede Kamerlid zijn stem nog- het Indonesische drama: „Ik heb er diep leed over dat het prachtige werk. dat wij op Nieuw Guinea hebben verricht, tot een einde is gebracht." Het onverwerkt verleden heeft Wel ter tot zyn laatste jaren vergezeld: "Het moment van onafhankelijkheid moest komen, maar het hoefde niet op zo smadelijke wijze." Niet welkom Vice-president Da niel Arap Moi van Kenia heeft op j een bijeenkomst in het stadion van Meroe. een koffiestad 160 km ten noorden van Nairobi meegedeeld, dat op het vliegveld van Nairobi hip pies naar huis teruggestuurd zullen worden. De regering van Kenia eer biedigt de persoonlijke vrijheid en zal hippies niet dwingen hun haar te laten knippen. Het enige alterna tief is ze te verbieden het land bin nen te komen EEG-commissie wil vorming van Rijnschap BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie in Brussel, het dagelijks bestuur van de EEG, heeft plannen in voorbe reiding voor de bestrijding van de milieuverontreiniging ln de Europese Gemeenschap. In die plannen wil ze voorrang ver lenen aan de vuilbestrijding in de Rijn en zij meent dat de bes te manier zou zijn een Rijn schap op te richten. Dit nieuwe lichaam zou onder meer de bevoegdheid moeten krijgen steden en ondernemin gen aan de oevers van de Rijn. die de rivier met hun afvalpro- dukten verontreinigen, boetes op te leggen. De Brusselse commissie, die sinds vorige week wordt voorge zeten door onze landgenoot dr S. L. Mansholt, wil dat er vaste maatstaven komen voor de toe laatbaarheid van -de verontrei niging van deze, voor veel lan den. zeer belangrijke rivier, Ze wil dat alle lidstaten van de EEG, ook Italië, zitting ne men in het Rijnschap en dat Zwitserland en het Verenigd Koninkrijk bij het schoonma ken en het schoonhouden van de Rijn betrokken worden. ADVERTENTIE Of u nu een klein of een groot bedrijf runt, u denkt dagelijks aan verbeteringen in uw organisatie. B.v. door pientere planning, andere archivering of optimaal overzicht. Wij denken graag met u mee. Hebben ook perfekte systemen. Kom bij ons aan de werktafel voor een winstgevend gesprek en toets uw oordeel in ons tooncentrum. Belt u eens voor een afspraak. #5 ASPA-LEIDEN NV ■Willem Barentszstraat 23 (Industrieterrein 'De Waard') Telefoon (017101 20342* fractie van de Christelijk-Histori- sche Unie in de Tweede Kamer. Hij is opvolger van J. T. Mellema. die gisteravond joyeus afscheid nam met w«n en hapjes kaas in Nieuws poort. Mellema begint 1 april met zijn nieuwe functie: voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren. In de vorige regeringsperiode heeft Tilanus Mellema al eens een Jaar vervangen. Uit die tijd herinnerde hij zich de goede samenwerking met de toenmalige fractievoorzitters van ARP en KVP, Biesheuvel en Schmelzer. Uit de goede ervaring van toen putte Tilanus de verwach ting. dat het nu met de samenwer king van de christelijke fracties ook wel op rolletjes zal lopen. Een van de twee andere regerings partijen, de WD, kreeg van Tila nus meteen een standje. „Ik begrijp niet dat fractieleider Wiegel en voorzitter mevrouw Van Someren - Downer zich geïrriteerd hebben ge toond over de samenwerking van de regeringspartijen", zei hij. Naar zijn mening moeten de vijf regeringspartijen zich loyaal tegen over het kabinet opstellen en elkaar vertrouwen. „Als er moeilijkheden zijn, moeten die worden uitgepraat. Er zijn overal telefoons Wij zijn altijd bereikbaar." Tilanus was er tegen, dat men zich opsloot ln egel- Tiianus verheelde niet, dat de rege ring op korte termijn moeilijke bar rières heeft te nemen. Hij noemde: de opstelling van de begroting 1973. de ontwikkeling van lonen en prij zen en de bevindingen van de com missie-Van Rijckevorsel over de Ne derlandse defensie. Tot gistermiddag heeft TUanus voor zijn mede-fractieleden geheim ge houden of hij wel beschikbaar was voor het voorzitterschap. Nadat de gehele fractie een beroep op hem i had gedaan, noemde hij drie be zwaren: hij zou te oud zijn. hij moet zijn functie als lid van het presidium van de Tweede Kamer neerleggen en hij wilde niet meer zo vaak van huis zijn Maar de I fractie bleef aandringen. „Ik voelde mij toen niet meer gerechtigd neen I te zeggen", aldus Tilanus. zaandam leiden delft breda dordrecht den bosch utrecht enschede Bedreigde bossen Polen wordt ernstig bedreigd door bodemveront reiniging. Wetenschappelijk ls vast gesteld, dat de bodera wordt aange vallen door een chemische verbin ding. die de plantengroei verlengt. Bomen blijven groeien in plaats van te gaan slapen. Duizenden bomen sterven omdat de ammonlakzouten ln de bodem hun geen rust gunnen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7