Cock Veldhuis maakte een fraaie binnenshow in de grote Amstelhal KONINGIN JULIANA PLANT ANJER-STEKJE IN FLORIENTJES BAKJE i;i ADT Anr '"7 O 1>1/\rr i)/ u ilJ I1 I IA/I 11 VIII I 4 l/ilY\ I rUUill -«s—"s WORLDCUP BINDERS VARIA WOENSDAG 29 MAART 187} AMSTERDAM Koningin Juliana heeft vanmiddag in het R A I.-congrescentrum de inter nationale tuin bouw tent oons tel ling "Floriade Amsterdam 1972" geopend. Zy deed dat door het planten van een anjer-stekje in een bakje, dat door Floriewtje, het kleine meisje met de lange haren, dat de "Floriade" over de gehele wereld bekendheid heeft gegeven werd vastgehouden. Het planten van dit stekje sluit aan op het T4** iade-motto "Van Kiem tot bracht". De opening geschiedde in tegenwoordigheid van zeer veel binnen- en buiten landse genodigden. Door hun aanwezigheid kreeg dit gebeuren nog meer allure. "Floriade T2" is de grootste tuinbouwtentoonstel ling, die ooit ter wereld werd gehouden met zijn zeventig hte-- ta-e natuur aan de rand ?ïn lm'., sterdam en zijn elf binnen- tentoonstellingen in de 12.000 vierkante meter grote Amstel - hal van het R.A.I.-conigrescen- Om precies kwart over twee arriveerde koningin Juliana bij het Congrescentrum, waar zij werd ontvangen door de com missaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, mr, F. J. Kranenburg, de burgemeester van Amsterdam, dr. I Samkal- den en het bestuur van de Stich ting Floriade. De Amsterdamse Politiekapel zorgde voor feeste lijke klanken tijdens deze be groeting. Nadat de koningin haar plaats in de grote zaal van het Con grescentrum had ingenomen zorgden stewardessen van 26 buitenlandse luchtvaartmaat schappijen, die op Schiphol vlie gen, voor een kleurrijke en geu rige noot in deze openingscere monie. Met garven bloemen uit hun eigen landen kwamen zij de zaal binnen en drapeerden zich rond het erepodium. Het kindenkoor "De Schelle- bellen" zong onder leiding van Paula van Alphen het speciaal voor deze gelegenheid door Alexander Pola en Harry Ban- nink gecomponeerde lied "Flori ade", waarna June Loveridge van de Australische luchtvaart maatschappij "Quantas" uit de groep van suewardessen naar voren trad om koningin Juliana, mede uit naam van haar colle ga's, een wereldboeket van kost bare bloemen aan te bieden. Amsterdams burgemeester dr. I. Samkalden was de eerste, die een toespraak hield. Het ver heugde hem zeer, dat onze vor stin deze internationale expo sitie wilde openen en dat het mogelijk was gebleken deze bloe men presentatie van maart tot en met oktober in Amsterdam te kunnen houden. Na hem ge waagde de algemeen voorzitter van de Stichting Floriade H. J. Hylkema eveneens van zijn vreugde over het feit. dat Ne derland deze presentatie, dank zij de medewerking van zeer ve len uit binnen- en buitenland, kon organiseren. Hij wees op de jarenlange voorbereidende ar beid, die was verricht en vond het een hoge eer. dat deze nu haar bekroning vond in de offi ciële opening door koningin Juliana. Nadat onze vorstin met het planten van het anjer-stekje in het door Florientje aangeboden bakje de officiële opening had verricht verzocht de heer Hyl kema haar met haar gevolg de tentoonstelling te bezichtigen. Zeer geïnteresseerd liet koningin Juliana zich voorlichten over alles wat zij in de Amstelhal en in het Amstel- en Beatrixpark te zien kreeg. Een belangrijke rol was daarby ook toebedeeld aan G. W. baron van Dedem, voorzitter van de organisatie commissie en burgemeester van Boskoop. De 26 stewardessen wachtten het. hoge gezelschap op in het vijverpaviljoen "De Hop", vlak bij het 17e eeuwse buiten "Am- stelrust in het Beatrixpark. Daar mochten zij uit handen van Flor iade-voorzitter H. J. Hylke ma, die tevens voorzitter is van het Produktschap voor Sierge wassen in Den Haag, een Ne derlandse bloemengroet in ont vangst nemen. Deze groet zullen de stewardessen zo snel moge lijk overbrengen naar de presi denten van de luchtvaartmaat schappijen, die zij bij deze "Flo- riade'-opening vertegenwoordig den. Een opdracht, waarmee deze charmante meisjes, gehoord hun uitlatingen, bijzonder vereerd bleken te zijn. "Floriade "72", een lust voor het oog, hoopt na deze opening door koningin Juliana tot en met 1 oktober dus zes maanden lang miljoenen bloemen- en plantenliefhebbers(sters) te mo gen begroeten. Er worden al aantallen gefluisterd van acht miljoen. Vast staat, dat er uit alle delen van de wereld belang stelling bestaat voor dit unieke •tuinbouwevenement, waaraan bijna tien jaren van intensieve voorbereiding zijn voorafgegaan. Het was voor de organisatoren al vast een pak van het hart, dat de openingsceremonie voor treffelijk verliep en dat niet al leen de Amstelhal, maar ook de beide parken al heel veel kleur te zien gaven. Het zachte weer is daaraan niet vreemd geweest. Viaduct tussen parken Het zou niet leuk zijn als we gede tailleerd over alles wat er te zien is in het Amstelpark en in het Bea trixpark zouden vertellen. Dat zou het verrassingselement van het be zoek wegnemen Zonder verkeers- strubbelingen kan men van de Am- j stelhal in beide parken komen die 011- i derling weer verbonden zijn door 'n j met voorrang door Rijkswaterstaat, 1 in de Europaboulevard aangelegd viaduct. Toch eerst enige cijfers: 60.000 m3 j zwarte grond is gebruikt voor de aanleg; de doolhof is opgebouwd uit I 800 naaldbomen of taxus; de rhodo- dendronvallei die in mei begint te j bloeien, is enkele Jaren geleden be- plant met 8000 rhododendrons; 1.2 ha van "Floriade" speelt zich af on der glas, waarvan ongeveer 1 ha automatisch wordt verwarmd; er zijn 10.000 planten-variëteiten aanwe zig en behalve de bijna drie miljoen bloembollen, die in het najaar van 1971 de grond zijn ingegaan, is een half miljoen zaaiplanten op contract voor deze internationale tuinbouw- show geteeld. Met een gerust hart kunnen we con stateren. dat de lente op de "Flo riade" al is begonnen. Dank zij het gunstige weer laten de eerste lente boden in de parken al hun kleurige pracht zien. Crocussen, anemonen, AMSTERDAM Cock Veldhuis, hoofdarrangeur van de eerste van de elf binnententoonstellingen van „Floriade '72" in de Amstelhal, heeft de laatste dagen weinig nachtrust gehad. Deze Hillegommer niet en de arrangeurs die de bloemenstands maken, evenmin. Die eerste show re sulteert in een machtig bolbloemen- gebeuren met grandioze kleureffec ten en bijzonder leuke architectoni sche opbouw. Er is een lentetuin aangelegd in deze grote hal van 10.000 vierkante meter als achter grond van de grootste vervroegde collectie bolgewassen, die ooit ergens ter wereld bijeen is geweest. Veldhuis met besmeurde handen: ,,'k Heb niet veel tijd. Er moet voor de opening nog het een en ander worden gedaan. Dat begrijp Je wel. Het is overal zo en waarom dan niet hier. Op een grondpatroon, dat bij alle andere tien binnententoonstel lingen gehandhaafd blijft en dat is ontworpen door de tuinarchitect van de „Floriade" E. Mos, is gestreefd naar een natuurlijk geheel, waarbij bomen, gras en water onmisbare bondgenoten zijn. Er staan hier tien meter hoge bomen, die ik gebruikt heb om het plafond te verlagen". Weg is Cock weer. Eén van de ar rangeurs heeft hem aan zijn Jasje getrokken. Het blijkt de NoordwiJ- kerhouter Cor van den Berg Smit te zijn. ,,'k Ben zo terug." roept de Hil- legomse arrangeur die in binnen- en buitenland grote bekendheid ge niet. Hij houdt woord. Na zes minu ten is hij er weer en vervolgt: „De luchtvochtigheid, die in zo'n grote glazen ruimte vrij laag kan zijn. wordt door dit groene décor gunstig beïnvloed. Door deze opstelling is één geheel verkregen, waarin de bloemen duidelijk de boventoon voe ren en de aandacht van hun schoon heid niet wordt afgeleid door kunst werken. In het décor is gebruik ge maakt van de mobiele tuinen van de Floriade. Dus van bomen, die in con tainers zijn gekweekt en overal dienst kunnen doen, aar men er I behoefte aan heeft. Hun gelederen I worden verstrekt door grote, uit de I Kennemer-duinen afkomstige den nen, die uitstekend passen bij de pro portie van de hoge hal". Veldhuis is een ingenieus man. I Een kunstenaar op bloemengebied. Hij weet er mee te spelen in de klein- I ste ruimte en ook in de grootste, zoals in deze Amstelhal, die voor een I arrangeur door haar hoogte toch wel de nodige problemen oproept. Cock heeft alles knap ondervangen en van deze bolbloemenshow, die tot en met zondag 9 april duurt, een ware openingssymphonie in kleur gemaakt. Een kleur waarop hil met recht op deze morgen voor de ope ning een beetje trots is. Maar Veldhuis zou Veldhuis niet zijn als hij zijn collega's mede arrangeurs niet in de eer zou heb ben laten delen. Hij heeft de grote lijnen aangegeven en zij hebben aan de hand daarvan hun inzendingen —grote „bollen Jongens" zijn hun opdraohtgevers gemaakt. Zeer tot genoegen van Cock, die zijn I blijdschap daarover niet onder stoe- len of banken steekt. I Wanneer we zo door deze overdek- te tuin dwalen, dan valt het ons op, j dat alle bollenvariëteiten vertegen- i woordigd zijn op deze show. De helft is er geplant en de andere helft werd I verwerkt in allerlei arrangementen, j Daar een bescheiden vaasje met bol- j bloemen in deze grote ruimte verlo- ren zou gaan, hebben de arrangeurs hun bloemencreaties aangepast aan het grote geheel. Zo kan men een bloemstuk bewonderen, waarin meer dan vijfhonderd tulpen zijn verwerkt in harmonische kleuren. Door het zeer gunstige weer in de laatste maanden is het bollenassortiment groter dan men ooit had durven ho pen. Een waterval, vier verhoogde pla teaus en twee vijvers verlevendigen de aanblik in belangrijke mate en vormen een bijzonder ideale achter grond voor de kleurrijke en vaak geurende tulpen, hyacinten, nar cissen, irissen, fresia's, lelies en ama ryllissen, bijeengebracht door maar liefst 45 inzenders, die op hun ge bied het beste van het beste willen laten zien om op deze wijze propa ganda te maken voor de bloembol en het gebruik daarvan bij de bin nen- en buitenlandse bezoekers (sters) aan de „Floriade "72". Cock Veldhuis moet weer aan de slag. Hij verontschuldigt zich maar zo weinig tijd voor ons te hebben. Daar hebben we alle begrip voor, want de show moet klaar zijn als straks koningin Juliana de opening van dit grootse internationale tuin- bouwgebeuren verricht. De Hillegom mer is daar verantwoordelijk voor Hij was gelukkig op tijd toen van morgen de traditionele keuringen begonnen. In de komende negen da gen zullen met Pasen in het voor uitzicht zeker vele honderddui zenden van deze bolbloemenkleuren- pracht genieten en verwonderd staan over wat het „vak" ook nu weer heeft gepresenteerd, 't Is gran« dioos! AMSTERDAM Het is beslist de moeite waard een bezoek aan „Floriade *72" te brengen. Dat staat onomstotelijk vast. Wat onze tuinbouwexperts gepresenteerd hebben grenst aan het ongelooflijke. Van alles op tuinbouwgebied nationaal en internatio naal is er te zien. Een immense kleurenpracht. Zo indrukwekkend, dat men eigen lijk langer bij een border van bijvoorbeeld tulpenbloemen blijft staan, dan het tijd- schema voor het dagbezoek veroorlooft. We hebben er een dag rondgedoold en kwamen, toen we vermoeid van het lopen weer in de auto stapten, tot de conclusie, dat we nog lang niet alles bekeken hadden. Maar en dat is dan weer een troost voor allen, die in de komende maanden in een dag niet aan hun trekken komen en niet zo bijzonder ver van Amsterdam afwonen de „Floriade '72" blijft tot 1 oktober open, zodat er nog volop gelegenheid is voor een herhaald bezoek, waarbij men dan tevens in de gelegenheid is weer ander bloeiend schoons te bekijken. Bomen en planten uit aller- 1 lei werelddelen zijn op Floriade 72te bewonderenzowel uit de gematigde zones als uit de tro- i pische- en subtropische streken. Met organisatie-commissie-voorzit ter G. W. baron van Dedem tevens burgemeester van Boskoop en voor zitter van Plant Propaganda Hol land, hebben we enige uren over het Floriade-terrein gelopen. Nou ja. ge lopen is niet helemaal juist, want we hebben ons ook in de bakje6 van de kabelbaan over de bloemen- en plantenborders laten "zw-even" en vanuit de expocars en de railtrein, de onmetelijke pracht bewonderd. Dat is namelijk ook 'n manier om in een belangrijk gereduceerd tijdsbe stek veel te zien en bovendien ook nog op een andere wijze, want van uit die stoeltjes en die wagentjes, kijkt men bovenop de bloemenpracht inplaats van er tegenaan. Uitermate geschikt ook voor hen, die wat minder goed ter been zijn en dus heel moeilijk de enorme afstan den in de 12.000 vierkante meter gro te Amstelhal en het 700.000 vierkan- I te meter grote terrein van het Am- I stel- en Beatrixpark kunnen afleggen Een hele kluif, ook voor hen die geen moeilijkheden hebben met lo- j pen maar wel een zeer smakelijk!" j Aan alles gedacht' Baron van Dedem: "Je ziet het wel. Aan iedereen hebben we gedacht. Zowel aan de jongeren als aan de ouderen. Ook die laatste groep moet aan haar trekken kunnen komen. Vandaar al die vervoermiddelen in de parken. Op deze manier kunnen ze toch heel veel zien. Wie geen hoog tevrees heeft kan ook nog terecht in dat 42 m hoge rad met panorama gondels, waarin men een uitzicht heeft op vrijwel het gehele terrein. Of daar veel ouderen gebruik van zullen maken is nog een vraag. Mis schien valt het nog wel mee". Hoofdtuinarchitect van de afdeling beplantingen van de Dienst Publieke Werken van Amsterdam E. Mos, heeft de hele bouw van de "Floria de "72" meegemaakt. Van Dedem is er ook van het eerste uur af bij be trokken geweest. Mos staande'in het nieuwe Amstelpark vertelt: "In een geraffineerd opvolgingsschema zijn. en worden cok nu nog de gewassen uitgezet, zodat de tentoonstelling, zich voortdurend blijft vernieuwen Zes maanden lang Van de eerste drie miljoen bolbloemen tot de laat ste vruchten van de herfst. De expositie is aan de mens ge wijd. Die mens namelijk hebben de organisatoren als uitgangspunt be schouwd. Met zijn bloemen, zijn voe ding, zijn omgeving en zijn toekom stig milieu, dat zo dringend bescher ming nodig heeft. Werkelijk er is aan alles gedacht en niets is aan het toeval overgelaten". narcissen en hier en daar zelfs vroe ge tulpen zijn uit de knoppen te voorschijn gekomen. Ook staan reeds gele en blauwe irissen in bloei. On der de bomen eh heesters vertonen de elzen hun katjes en zijn al kornoeltj en hazelaars in lentetooi te zien. In de artsenijhof zijn overal groene puntjes verschenen. Het klein hoef blad in het natuurpark heeft zijn ge le sterretjes al opgeheven. Voorts zijn eerste bladeren van de waterle lies al diep in het heldere water zichtbaar. Het belooft een waar len tefeest te worden de eerste weken na de opening. Dat staat vast. Artsenijhof Het is een genoegen om door bei de fraai aangelegde parken aan de rand van het nieuwe Amsterdam in de onmiddellijke nabijheid van de Europaboulevard rond te dolen. On voorstelbaar veel ziet men er. Die parken zijn kunstig aangelegd. In 1965 is men met de technische voor bereidingen begonnen door het ter rein noordelijk van de Amstel op te spuiten met twee meter zand. Dat Amstelpark is dan ook gloednieuw en het Beatrixpark is zijn 36ste jaar ingegaan. Twee unieke recreatiegebieden voor de bewoners van de uit tien en twaalf etages bestaande torenflats in de di recte omgeving. Landschap-architec ten zijn laren geleden al begonnen, met het laten wortelen van bomen in containers en deze zijn nu daar gebruikt, waar behoefte aan hoge beplanting was. Een groot aantal wa terplanten. dat door de milieuver- j vulling dreigde uit te sterven, is op- I gekweekt en in de vijverpartijen van het Amstelpark uitgezet. Van Dedem tijdens de wande ling: "Moet Je daar zien. Een ko nijntje en daar in die boom heeft al een vogel genesteld". Een grappig gezicht en een bewijs, dat vogels en klein wild hun weg naar dit stuk groen aan de stadsrand al hebben ge vonden. Mos lachend: "Ze trek ken zich blijkbaar niets aan van al die torenflats, kantoren, hotels en 't drukke verkeer op de wegen. We heb ben al heel wat broedende vogels en wild; ontdekt tussen de lage be bossing van het park. Dat is ook de bedoeling geweest, maar dat het zo snel zou gaan hadden we niet ver wacht". Enige speciale bezienswaardig heden in de parken willen we niet zonder meer voorbijgaan. Dat is al lereerst de artsenijhof met een gro- Fraaie parken te verscheidenheid aan geneeskrach tige kruiden, waarvan een aantal alleen in het verleden werd gebruikt Bijzonder aantrekkelijk is ook het nieuwe element in de park-aanleg, dat voor het eerst op de "Floriade" werd toegepast. Dit palet van ver hoogde bloembedden vormt het kleu rige centrum van het Beatrixpark. De voedingstuinbouw, één van de AMSTERDAM De internatio nale ontmoeting op de Floriade komt by de 10e binnen tentoonstelling als het 50-jarig bestaan gevierd wordt van de grote bloemistenorganisatie Fleurop Interflora. Dan zullen bloem- binders uit vele landen elkaar ont moeten en zich met elkaar meten in de strijd om de 'Worldcup der bloem - binders'. Hierbij zullen meer bloem- kunstenaars in één ruimte hun krachten kunnen meten dan ooit te- Tot nu toe zijn toezeggingen ont vangen uit 24 landen en wel uit Bel gië. Nederland. Denemarken. Duits land. Spanje Hongarije Noorwegen. Oostenrijk. Polen. Zwitserland. Fin land, Zweden. Roemenië. Verenigde Staten, Australië, Nieuw Zeeland. Zuid Afrika. Japan, Formosa. Frank rijk, Groot Brittannië, Israël, Italië. Griekenland terwyl er nog grote kans is dat nog enkele andere lan den hun deelneming zullen aankon digen. belangrijkste van de viif tuinbouw- vakken. demonstreert heel duidelijk, zowel buiten als in de 120 meter bre de kas. Niet alleen in de lelietuin. maar ook op vele andere plaatsen, kan men bloeiende lelies waarne men. In totaal zijn dertigduizend bollen uitgeplant in het grootste aantal variëteiten ooit bijeengebracht en in hoogte variërend tussen nau welijks vijftien centimeter en ruim twee meter. Honderdzestig nieuwe rozensoorten 1 zullen in het rosarium een beeld geven van wat door rozenkwekers over de gehele wereld sinds de „Flo riade 1960" is tot stand gebracht. De Boskoopse cultures zijn present met een originele boomkwekerij in zak formaat In deze modelkwekerij kan i men aanschouwen hoe de teelt van 1 rozen, vaste planten, heesters, coni feren, laan- en vruchtbomen ge- schiedt. Twintig Nederlandse ge- meenten geven een induk van de werkzaamheden van hun beplan tingsdiensten. Bedreigde flora j In de afdeling bedreigde flora is I een aantal karakteristieke planten, van verschillende Nederlandse land- schappen, die door uitbreiding van steden, aanleg van industrieterreinen en wegenbouw dreigen te verdwijnen, ondergebracht. De Iristuin biedt een groot assortiment van Hollandse iris sen. die in vier perioden zijn geplant om een zo lang mogelijke bloeiperio de te garanderen. Naast de rhododendronvallei, waar in ook azalea's, heide- en grassoor ten, woltijm, bosbes en Jeneverbes groeien, is het bepaald wel de moei te wraard een bezoek te brengen aan bijbelhistorie, flora en fauna gele gen tegenover het Israël-paviljoen, evenals aan het natuurgebied, waar voor de boomgroepen van "Amstel- rust" een natuurlijk decor vormen en aan de inzending planten uit alle werelddelen en de verschillende in ternationale inzendingen. Er is nog veel meer: een terp met schuur, waarin oude terpvondsten zijn te bewonderen, een kleuterdag verblijf, een doolhof, schoolwerk- en volkstuinen, wonen met groen ook in flats en een luisterkuil. Genoeg Men moet het zelf gaan zien. Vertellen of beschrijven is wel heel erg moeilijk. Bovendien is het zo. dat de één dit, en de ander dat boeit Nu "Floriade '72" biedt voor elk wat wils! Een fraai stukje tuinaanleg met sparre-, denne- en berkebo men. Op de achtergrond het 42 meter hoge rad met gondels, van waaruit men op het hoogste punt gekomen een blik kan werpen over het gehele Floriade-terrein.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4