Buitenlust boos op burgemeester Marco Bakker meesterlijk in Bachs Mattheus-Passie Leiden vroeger en nu (14) a- fs UITVOERING 'EX ANIMO' Afscheid van LRB-instructeur r mij lENSDAG 29 MAART 1972 -9 f? ;jf td<H y' r si; kite. ,EIDEN In de uitverkochte idsgehoorzaal werd gisteravond jaarlijkse uitvoering van chs Matthaus-Passion gegeven, or de Chr. Oratoriumvereni- \g „Ex Animo" onder leiding Herman de Wolff. ^Eet koor maakte op mij een min- goede indruk dan vorig Jaar: inzetten klopten zelden, de so- men hadden moeite met de to- boven de f", en een oktaaf la- konden de tenoren het ook al t bolwerken. Kritiek op een koor in feite kritiek op de diri- it, die overigens wat merkwaar- ;&a^e opvattingen had over het al dan plaatsen van accenten, over begeleidende Gewestelijk Ockest Zuid-Holland zijn huidige putatie niet geheel kon waarmaken, was niet in de laatste plaats te wij ten aan de onduidelijke directie van Herman de Wolff. Goede evangelisten zijn er weinig, en Paul Schotsmans zou een ver draaid goede kunnen zijn, als hij maar niet zo vaak onzuiver into neerde; zijn stem „zit" echt wel, en hy heeft geen enkele moeite met de hoogste noten Zyn instelling is de enige Juiste: hij is geen zalvende dominee, maar een verteller. De Christuspartij werd gezongen door Marco Bakker, en wel op bij zonder indrukwekkende wijze. Zijn techniek was meesterlijk, zijn inter pretatie zeer overtuigend. De aria's kwamen voor rekening van Thea I Ekker-van der Pas, Diet Kloos, Ruth Poss en Jan Hulsbos Thea Ekker j stond kennelijk volledig achter de I inhoud van de sopraan-aria's, maar i haar ademtechniek was een wat zwak punt. De alt Diet Kloos had j last van hernia en moest zich dus helaas de hele avond ontzien. Ruth Poss zong de tenor-aria's op zeer be vredigende wijze. De bas Jan Huls bos was op deze avond volkomen misplaatst. Hij bezit voldoende voca le middelen, maar aan interprete ren kwam hij niet toe. Daarbij kwam, dat hij door zijn onduidelijke articulatie nauwelijks te verstaan was. Al met al een enerzijds mee-, anderzijds tegenvallende uitvoering. Ik vraag mij overigens af, waarom er wel geapplaudiseerd mag worden voor de Matthaus-Passion van Tele- mann en niet voor die van Bach. R. G. HARMS. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE HERENMODE en VRIJETIJBSKLEMNG TEGEN BETAALBARE PRIJZEN HAARLEMMERSTRAAT 149 - TELEFOON 21075 - LEIDEN De volledige kollektie LEVI's korduroy en jeans voorradig. LEIDEIN De Leidse Reddings Brigade hield de 54ste jaarvergade ring in "Eigenzorg" onder leiding voorzitter L. Immink. P. Dee genaars werd in het Bestuur geko- ;en inplaats van A. Goutier. De voorzitter sprak woorden van dank tot de heer Lans, die na 14 jaar hoofdinstructeur te zijn ge weest de L.R.B. gaat verlaten i.v.m. drukke werkzaamheden in het nieu- j Leiderdorpse overdekte zwembad. Als blijk van waardering ontving hij geschenk. LEIDEN In de Paramari- bohof langs de Zijl (op foto Hol vast) komt een elfhoog flatge bouw met tachtig driekamer wo ningen in tien lagen op een on derbouw. De flats, die centrale verwarming krijgen, hebben een woonkamer van 25 m2 en slaap kamers van ruim 11 m2. De Prot. Chr. Woningbouwver eniging gaat de flat bouwen. De stichtingskosten bedragen ruim f 4 miljoen. De maximaal toege stane netto huurprijs zal f 280,- per maand bedragen. Burgemeester en wethouders zullen de raad voorstellen de be taling van rente en aflossing te garanderen. B. en W. zijn van plan aan de zelfde jonge woningbouwvereni ging een complex van 484 wonin gen in de Merenwijk toe te wij zen. Ten aanzien van de toewij zing van de overige in aanbouw te nemen complexen in de Meren wijk willen B. en W. de beslissing opschorten tot het tijdstip, waar op meer zicht is op de uiteinde lijke totstandkoming van een ge zamenlijk beheersinstituut. Nog niet alle woningbouwver enigingen hebben zich ten op zichte van elkaar en van de ge meente formeel verplicht tot het stichten van zo'n centraal insti tuut. Voorts zullen B. en W. de raad vragen de betaling van rente en aflosing te garanderen van een door de stichting Huisvesting Werkende Jongeren aan te gane geldlening van f 110.000 voor aan koop van het pand Bilderdijk- straat 3. Deze zaken kwamen ter sprake in de vanmiddag gehouden nog niet openbare vergadering van de raadscommissie voor openbare werken. ADVERTENTIE GOUDEN Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 OEGSTGEEST "De burge meester van Oegstgeest is toch wel eem zak om zó op de loop te gaan voor een paar huisvrou wen". De dames E. J. C. M. Haasnoot-Herme en W. Meden- dorp-GliJn uit de Oegstgeester wijk "Buitenlust" vatten op de ze markante en hardhandige wijze de ervaringen samen die zfj met nog zo'n 20 andere huis vrouwen, maandagochtend in 't gemeentehuis hebben opgedaan met burgemeester jhr T. A. J. van Eijsinga. Door Ruud Paauw Zij waren er met een aantal spandoeken in de stromende re gen naar toe getogen om ruim 300 brieven met handtekeningen aan B. en W. en de raad van Oegstgeest aan te bieden. Daar in werd er nogmaals op gewezen dat er dringend maat regelen nodig zijn om de ver keersonveiligheid op de Rijn- zichtweg op te heffen. Het gaat om de kruising bij het Rijn- zichtviaduct en de bocht in de Rijnzichtweg ter hoogte van de Floresstraat. "Voor ouderen on der ons en voor de schoolgaan de jeugd is hier het verkeer een constante bedreigingDe Bui ten lust-bewoners willen dat op beide plekken stoplichten ko men om het oversteken op ver antwoorde wijze mogelijk te maken. In een brief herinneren zij B. en W. er aan dat alleen al in de maand maart: een ouder echt paar een ongeluk kreeg op die weg, een jongetje werd aangere den (zonder lichamelijk letsel) en een Jongetje van vijf veron gelukte. De dames Haasnoot en Meden- dorp brachten de actie op gang, "hoewel wij bepaald geen dolle mina's of manwijven zijn". De situatie was in hun ogen onhoud baar geworden. Dus op naar B. en W. "In het gemeentehuis zijn we maandag ontvangen op een ma nier die minder dan min was. De burgemeester heeft ons uitermate arrogant behandeld. Hij zei direct: "Ik heb geen tijd ik heb geen tijd, ik ben net te rug van vakantie, er ligt nog zoveel schrijfwerk". Dat deed gewoon niet ter zake. We hadden dat gesprek netjes van tevoren aangevraagd. Toen hadden we al gezegd dat we niet per se met de burgemeester hoefden te spre ken, dat we al tevreden waren met de loco-burgemeester. We wisten namelijk dat de burge meester met vakantie was. Nou goed, daarna gingen we praten. We zeiden dat Rijkswaterstaat die stoplichten ook nodig acht. maar omdat het rijk vindt dat de gemeente voor de kosten moet opdraaien, heeft u gezegd: Oegstgeest wijst alle verant woordelijkheid voor de verkeers situatie ter plaatse af. Maar dat kan en mag de gemeente niet Jhr. T. A. J. van Eysinga doen. Daarop zei de burgemees ter: "Daar weet ik niets van, u schymt meer te weten dan ik, dat moet voor m\jn tijd zyn ge weest". Het was een antwoord van niets. Want het staat een voudig in de memorie van ant woord voor 1969 met de naam van de heer Van Eijsinga er on der". "Hij vond dat wij in Buiten lust ook zo "op een kluitje" woonden. We hebben hem daar op voorgehouden dat èls we op een kluitje wonen dat dan alleen kwam omdat de gemeente dat zo had gewild. De heer v. Eysin ga zei dat Oegstgeest ook nog andere wegen heeft om voor te zorgen. En daarby noemde htf de Lange Voort daar was 't nog veel drukker en gevaarlijker dan op de Rijnzichtweg. Het één heeft wel niets met het ander te maken, maar het is zelfs niet eens waar. De adjudant van de rijkspolitie heeft gezegd dat er geen weg in Oegstgeest zo als racebaan gebruikt wordt als de Rijnzichtweg. Daarna hebben we de burgemeester gevraagd: als er dan geen stoplichten kun nen worden geplaatst, laat er dan meer politiecontrole komen, want dan houden automobilisten De dames Haasnoot en Meden dorp (rechts). zich wel aan de maximumsnel heid van 50 km. HIJ zei: "Nee. nee. dat kan niet. de politie is onderbezet". Dat is een praatje dat hij al Jaren verkoopt. Eb toen gebeurde het ongelooflijke we waren midden in een verhaal bezig, we hadden nog een was lijst aan argumenten en ineens zei hij: "Goede morgen, dames" en sloeg de deur achter zich dicht Nou. als ik toch als bur gemeester zo de wijk nam Ze zeggen wel noblesse oblige maar dat is er bij hem niet meer bij. De mensen die met ons mee waren gekomen, ston den stomverbaasd. "Is dat nou ónze burgemeester", zeiden ze". Enkele weken voor de demon stratie van maandag JJ. heeft mevr. Haasnoot een persoonlijk onderhoud met burgemeester v. Eijsinga gehad over hetzelfde probleem. "Ik vroeg hem of er eerst doden op die weg moesten vallen voor dat de gemeente wat deed. Nou, nou, zei hij, u moet niet overdrijven, want er valt alleen maar wat blikschade. Dat er hard werd gereden, kon hij niet ontkennen. Je kon er ook gemakkelijk 80, 90 km/u rijden, vond hij. Ik zei: Buiten lust wordt achtergesteld, de ge meente Oegstgeest is ons lie ver kwijt dan rijk. Hij zei: "Ik kan er wel inkomen dat u zich wat achteraf voelt wonen, ik krijg zelf pas het idee dat ik me in Oegstgeest bevind als ik het viaduct onderdoor ben". Wat moet Je nou met zo'n man?" Gezien de niet geringe aantij gingen aan het adres van de burgemeester, hebben wij de heer v. Eijsinga teWonisch om 'n gesprek gevraagd om zijn vi sie op de troebelen te verne men. De burgemeester liet een kort gelach los en meldde ver volgens: "U begrijpt natuurlijk wel dat ik daarvoor geen tijd heb". Het begrip daarvoor was aan onze kant niet erg groot "Bovendien zijn er geen troebe len". zo liet de Jonkheer ons weten. Daarna dankte hij ons voor de belangstelling en hing op. Zo gaat dat. Betekent dit alles nu dat de dames Haasnoot en Medendorp het moede hoofd in de schoot leggen? Het wéérlicht even in hun ogen als zij het antwoord op die vraag formuleren: "O. nee. We wachten eerst de raads vergadering af. Er zit nu wel wat beweging in, dachten we zo, door „die vreemde houding vèn de burgemeester. Eigenlijk moe ten we hem daarvoor nog dank baar zijn. Ach. het is hier toch te dol om los te lopen. Er komt straks wel een tennispark van meer dan twee miljoen, maar een paar stoplichten kunnen er niet af. Het wil er bij ons niet in. Nee, de zaak is nog niet af gedaan". In Buitenlust wonen niet de dik ste vrienden van burgemeester Van Eijsinga. LEIDEN Wat kan er toch veel in m mensenleeftijd en dan moet '*n bepaald de leeftijd der sterken 'bberi bereikt veranderen. Neem eens de Rijnsburgerweg anno 1890. Wrvan de linkerfoto een beeld geeft. InvoorstelbaarVan een landelijk Wgetje, omzoomd door lommerrijk Üoomte, groeide deze weg uit tot n de drukste verkeersroutes van '•fride/z. Het „kiekje" werd indertijd 1 tmaakt ter hoogte van de tegen- oordige Boerhaavelaan, gezien van af de stadszijde. Van enige bebouwing was toen nauwelijks sprake. Duiken wij even diep in de geschie denis van de Rijnsburgerwegdan blijkt dat deze weg in de veertiende eeuw op last van hertog Albrecht van Beieren door de hoogheemraden van Rijnland werd aangelegd en zich aan vankelijk uitstrekte van de Rijnsbur- gerpoort tot aan de hoge gronden van de Geest. De weg werd „gespekt" mei zand en onder de belanghebbende dorpen ..vetrhoefslaagd". Reeds in 1466 werd met het klooster „Mariënpoel"waaraan die Mariën- poelstraat nog herinnert, een overeen komst aangegaan, waarbij de bestuur- deren van dit klooster het onderhoud van de weg van stadspoort tot Poel brug op zich namen tegen een vergoe ding van 21 pond per jaar. Een over eenkomst. die tot de opheffing van het klooster bleef gehandhaafd. Op aandrang van Gedeputeerde Staten werd in 1816 aan een zekere Van Halteren een concessie tot tol heffing verleend onder verplichting van verbetering en onderhoud van het wegdek. De concessie bleef ge handhaafd tot 1911, in welk jaar de gemeente tot afkoop besloot, waar voor zij een bedrag van f 8.000 be schikbaar stelde. Nadien is deze weg, waarlangs ook het bekende en al lang weer verdwe nen café-restaurant „Posthof" lag, herhaalde malen verbeterd en ver breed. Grote aantrekkingskracht kreeg vooral de Rijnsburgerweg toen het complex van het Academisch Zieken huis voorheen ondergebracht in het huidige museum voor Volken kunde naar deze omgeving werd overgebracht en al weer van later tijd in het Leidse Houtkwartier tal van inrichtingen van onderwijs hun domicilie kozen. Een belangrijke reconstructie van de weg, waarlangs de huidige bebou- iving inmiddels ivas voltooid, icas noodzakelijk toen in mei 1953 het spoorwegviaduct met zijn daarop aan sluitende wegen voor het verkeer werd opengesteld. Op dit moment be hoorde ook het hinderlijk lange wach ten voor de gesloten spoorbomen (circa 130 maal per dag) tot de ver leden tijd. Hoe het er allemaal anno 1972 uit ziet: een drukke verkeersroute met trottoirs, rijwielpaden, insteekhavens en moderne verlichting, blijkt uit de rechter foto 'Holvast)In nog geen eeuw kan heel wat veranderen' SAM PLATTEEL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3