'IK BEN GULZIG' Jan Verver ook in Zeist schotvaardig 'Ik heb moeder, de kinderen en mijzelf beloofd het dit jaar beter te zullen doen' Roger van Hamburg is weer thuis Wat moet dot morgen worden ols ik mh róóie Levi's Cord aantrek? Sporthuis Van Delft Geld en meisjes voor goede basketballer Tloodlightcompetitie, krijgt gestalte na bespreking met KNVB WOENSDAG 29 MAART 1972 VLAARDINGEN Roger van Hamburg is weer thuis. Na pmzwervingen in Australië en Singapore (bij ouders) zette het zwemsupertalent van weleer gistermiddag voet op vader landse bodem, om daarna snel in de slag te gaan bij zijn oude olub VZC Vlaardingen)ter voorbereiding op de nationale yinterkampioenschappen, met München als mogelijk perspec tief. import-Vlaardinger intussen jchttien lentes en in ruim twee jaar vreemde dienst (onder andere HJ trainer Carlisle) flink uit de kluit geschoten - is nog even gul- lig. Hoewel zijn wedstrijdritme vijf maanden heeft gehaperd (Roger: ^In Singapore alleen maar trai nen. omdat zwemmen vrij onbekend b"). wil hij met coaching van voor hem nog vreemde trainer Wim van Kranenburg in Den Haag (8 en 9 april) de limiet voor München ha len op vier nummers: 400 meter wisselslag, 200 meter vrije slag, 200 meter vlinderslag en de 200 meter wisselslag. Waarmee Roger ondanks jebrek aan concurrentie in Singapore wil bewijzen onder leiding van Car lisle aan tempoversnelling te hebben jedaan om de hegemonie van in tussen veel onttroonde nationale re- veer in handen te krijgen, legge en schrijve één record van i Volleybal Delta Lloyd/AMVJ heeft gisteravond in de Amsterdamse iporthal West met gemak de compe titiewedstrijd voor de eredivisie heren (volleybal) tegen stadgenoot US ge wonnen. De uitslag was 3—0. Ir IJshockey Het Nederlandse ys- hockeyteam heeft gisteren in de Zwit- gerse plaats Lyss tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap voor Junioren gewonnen van Oostenrijk met 53, betekenis staat nog op zijn naam de 400 meter wisselslag persoonlijk, die hij in de late zomer van vorig Jaar in Australië zwom in 4.42.1 ter wijl Ton van Klooster kortgeleden stopte op 4.52, de snelste tijd ooit in ons land gemaakt. Maar naast de jongensrecords 200 meter wisselslag persoonlijk in 2.19.2 en de 400 in 4.57.6 weet VZC-trai- ner Van Kranenburg nog weinig over hem. Roger: „Ik heb alleen wat trainingstijden van Singapore bij me, maar staar Je daar niet blind op. De lessen van Carlisle zijn voor mij van grote betekenis (waar mee ik niet wil zeggen dat de trai ning van de Chinese trainer in Sin gapore slecht was), maar anderzijds zie ik dat de voorsprong die ik in Australië had wat zwemtraining aangaat in vergelijking met hier is weggesmolten. Dat bewijst de pres tatiecurve hier wel. Tijden waarvan ik regelmatig op de hoogte ben ge houden. Daarom zal ik hard moeten knokken, maar ik ben gulzig en mijn conditie is op peil". Het 18-jarige talent dat bij de Natio nale kampioenschappen in 1968 «Ut recht) alleen al toen gouden plakken voor zich opeiste en in Breda (1969) helemaal grossierde met ruim twintig medailles, ziet de toekomst (tot i de Olympische Spelen, wanneer blijft) zonnig in. Maar verder waagt hij zich aan geen enkele voorspelling. Roger van Hamburg ADVERTENTIE Laten we het daar maar niet over hebben. Feit is dat je waar wat aan de hand is meestal wel de naam Levi's te genkomt. En geen won der. Levi's jeans zitten even tof als ze er uit zien. Recht toe recht aan of wijd uitlopend, zeg 't maar. Alleen de keuze uit al die te gekke kleuren zal nog wel eens moeilijk kunnen worden. Vooropge steld dat je vóór donker nog even langs komt. Swingende spullen genoeg. Steenstraat 45, LEIDEN, Tel. 22479 L«vrs Is thé registered trademark of Levi Strauss Co., San Francisco, California. Universiteiten ronselen in US ^Volgend seizoen van start LOS ANGELES Jim Wall, zitter van de vereniging van basket- balcoaches aan de Amerikaanse uni versiteiten heeft in Los Angeles scherpe kritiek geuit op het ronse len van spelers voor universiteits- ploegen. Wall richtte zijn aanval op een vrij algemeen aanvaarde zaak in de Ver. Staten na de finale om het universiteitsschap in Los Angelos. De universiteit van Californië uit Los Angeles won voor de zesde keer in successie dat toernooi door in de eindstrijd de universiteit van Flori da met 76-76 te verslaan. Jim Wall vertelde dat de methoden om jonge sportmensen voor de uni- versiteit-sploegen te strikken steeds minder aanvaard worden. Wall werd daaroop gevraagd enkele voorbeelden te noemen om zijn standpunt te ver duidelijken. Hij vertelde dat bepaalde universiteiten er niet tegenop zien een goede basketballer 250 dollar per week (ongeveer 800 gld) te betalen wanneer hij aan hun inrichting wil komen "studeren", daarnaast wordt vaak nog een auto aangeboden aan de ouders of verloofde van de stu dent. Er is zelfs een universiteit in het zuid-westen van de Ver. Staten, die studenten nv»et. sportief talent belooft er voor zorg te zullen dragen dat zij een keer of twee per week op hun kamer bezoek krijgen van meis jes die bepaald geen afschuw van hebben", voegde Wall er toe. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Bondscoach Arie de Vroet, de verantwoordelijke man voor het amateurvoetbal, heeft gistermiddag op het KNVB- sportcentrum in Zeist de (33) geselecteerde spelers aan een eerste test onderworpen. Tot die „voorlopige selectiegroep" be hoorden zes „Leidenaars"de Noordwijkers Anton Marijt, Jaap van Kesteren en Albert Spaan derman èn UVS'ers Jan Ver ver, Arie Lagendijk en Gerard Désar. Van hen ontbraken er gisteren overigens mèt de bewust buiten de selectieteams gehouden doelman Ger Reitsma (Zwart Wit '28) en aanvoerder Henk Kiel (Go Ahead Kampen) twee in Zeist: Désar heeft definitief voor de uitnodiging be dankt, terwijl Albert Spaander man had afgeschreven. De pas 20 jaar geworden Noordwijker, die twee weken ge leden tijdens de zaalvoetbaltop- per Van RooyenHollands Hon gaars Sporthuis na een ongeluk kige botsing met Jaap van der Meulen een lelijke knieblessure opliep, maar het afgelopen za terdag tegen Be Quick weer voorzichtig probeerde, voelde zich nog niet helemaal fit. Noordwyks secretaris (vader) Willem Spaanderman: „Hethad voor Albert weinig zin om toch naar Zeist te gaan. Als Je daar speelt, moet je dat voor honderd procent kunnen doen. Tegen Be Quick had hij aan vijftig pro cent voldoende. Maar in Zeist moet Je Je helemaal kunnen ge ven. Als hy toch had gespeeld had hij misschien zijn knie in recordtijd „opgelapt" doorAJax- verzorger Salo Muller, red. geforceerd en zijn goede indruk uit Rotterdam, toen hij in de wedstrijd tussen West II en West I beide doelpunten scoor de. verpest". Positief probleem Op een van de (schitterende) bijvelden van het KNVB-cen- trum in Zeist, waar De Vroet drie „willekeurig samengestelde" elftallen tegen elkaar liet spelen in wedstrijden van éénmaal veer tig minuten, maakten gister middag de pure spitsspelers de meeste indruk. Van der Broek (Veerse Boys) en Kamoen (EDO) met middenvelder Vreeburg van DOS '01 de uit blinkers in het A-team Ab Gritter (ACV) en Nico Veeken (Uithoorn) scoorden gezamen- I"k zeven van de tien doelpun ten. De Vroet later: „Een positief probleem. Juist aan een goede afwerker heeft het altijd in het amateurelftal ontbroken. Na tuurlijk zijn deze prestaties niet helemaal maatgevend omdat het onderlinge oefenwedstrijden zijn, waarin de spelers elkaar toch wel enigszins ontzien, maar ik zal dit jaar toch een keus kun nen maken uit meerdere spelers voor de spits". Die keus maakt De Vroet in de komende dagen: „Ik moet al les op mijn gemak eens over denken. Volgende week komen de spelers weer in Zeist bijeen en dan zal ik de A-selectie van zestien spelers er uit vissen. Uit de resterende spelers zal dan de B-formatie worden gekozen. Maar het zullen voorlopige se- lectiegroepen blijven. De moge lijkheid bestaat altijd dat er Weer goal Dat de vier „Leidse" spelers, die gistermiddag in actie kwa- men. zullen worden „afge voerd" lijkt niet waarschijnlijk. Noordwijks geroutineerde ver dedigers Anton Marijt en Jaap van Kesteren vormden samen met de RVC'ers Koos van Dul- lemen en Jan van den Oever de achterhoede van het A-team; daarmee stelde De Vroet pre cies de zelfde laatste vier sa men. zoals vorige maand tijdens de vriendschappelijke interland tegen Finland (21 zege). Arie Lagendijk en Jan Ver ver waren in het B-team de UVS-tandem achter het schot- vaardige duo Nico Veeken— Joop Ensink. Dat B-team won ook de halve competitie vla een 21 overwinning op A en een 31 zege op C. Jan Verver, zon dagmiddag nog de man die UVS tegen Papendrecht over de in zinking en naar de 40 triomf tilde, scoorde in die tweede wed strijd een zeer fraai doelpunt. Voetbal Het Nederlands mili tair elf'tal heeft gisteravond in Pa pendrecht met 10 gewonnen van de olub van die naam. Stanley Bish scoorde een kwartier voor het einde uit een vrije schop. De NAC-speler miste overigens even later een straf schop, toegekend wegens hands. Pa pendrecht-doelman Hardam stopte het schot. Boksen De 31-jarige José Na- poles, uit Mexico maar van Cubaanse afkomst, heeft gisteravond in deLon- dense Empire Pool zijn wereldtitel in het weltergewicht behouden door de Britse kampioen Ralph Charles in d« zevende ronde knock out te slaan. Kans voor f an Dooyeweerd in Europees kampioenschap beroeps-pikeurs HILVERSUM Jan van Dooyeweerd, kampioen '71 bij de beroeps-pikeurs, heeft in deze dagen zo zijn twijfels. Morgen avond wordt van deze sulky-rider in het Hilversumse sport park het een en ander verwacht. Op de supersnelle baan zullen duizenden drafsportenthousiasten het eerste deel van hun Eu ropa Cup gaan bekijken. In de hoofdrol voor Nederland: Jan van Dooyeweerd. Zijn tegenstanders zijn collega-pikeurs uit Hongarije, Roemenië, België, Noorwegen, Oostenrijk, Italië, Denemarken, Frankrijk en Duitsland. Nog nooit heeft ons land op één avond zoveel nationale kampioen-pikeurs bij elkaar gezien. Het elftal gaat in twaalf draveryen, waarvan er zich zes afspelen in Hilversum (en het restant wordt tijdens het Paasweekeinde in het Duitse Recklinghausen afgewerkt) punten verzamelen, voldoende om tot Europees kampioen bij de be roeps-pikeurs te worden uitgeroe pen. Van Dooyeweerd maakt er geen geheim van dat hij ij del en zakelijk genoeg is om in de Europe se bitel vele voordelen te zien. „Niet alleen als pikeur is een dergelijke titel voor mij belangrijk, ook als trainer zal ik er profijt van hebben. Je naam krijgt een internationale bekendheid en dat kan vooral in onze sport geen kwaad. De komst van practisch alle nationale kam pioenen bewijst trouwens wel dat ei zijn die er net zo over denken Door Jan Leijendekker s ik". Afwezige UTRECHT De midweekse "flood- llghtcompetitie" krijgt langzamer hand gestalte. Nadat de sectie be taald voetbal van de KNVB een maand geleden in principe toestem ming had gegeven, spraken verte genwoordigers van AJax, FC Twen te, PSV, FC Utrecht en FC Den Haag gisteravond in Utrecht met Jan Huijbregts van het bondsbu- reau. De vertegenwoordigers van de clubs samen een werkcomité vormend, deelden hun gedetailleerde plannen mee aan Huijbregts, die deze op Jijn beurt ter goedkeuring zal voor leggen aan het sectiebestuur. Opmerkelijk in de plannen is dat men de lichtcompetitie aantrekke lijk wil maken voor 't publiek door een gewijzigde puntenhonore- ring voor overwinningen in uitwed strijden. Ook zoekt men naar een mogelijkheid om het uit het veld sturen of officieel waarschuwen van spelers door te berekenen in de uitslag van een wedstrijd. Als het sectiebestuur zijn fiat geeft dan zullen in 1972/1973 AJax, FC Den Haag, PSV, Sparta, FC Twen te en FC Utrecht midweeks een halve lichtcompetitie spelen. In de volgende seizoenen zal de klas sering op de ranglijst van de eredi visie bepalen welke clubs mogen deelnemen. Eind april zullen de definitieve reg lementen worden bekend gemaakt. Grote afwezige is donderdagavond de huidige Europese en Wereldkam pioen Adolf Ubleis. Uitgerekend de jongste deelnemer aan het EK. liet de vorige week de organisatoren weten dat zijn komst naar Hilver sum en Recklinghausen diende te worden gehonoreerd met een start- geld van ƒ5000. Zowel Recklinghau sen als Hilversum hebben de Oos tenrijker laten weten op zijn aan wezigheid onder deze voorwaarde geen prijs te stellen. In zijn plaats komt Baron Andor von Beess. de enige beroepspikeur in de gehele wereld met een adellijke titel. Er verschijnen trouwens meer schil derachtige figuren in Hilversum. Voor Hongarije neemt Joschi Mar- schall, door zijn kleine lengte in ei gen land bekend als „de spitsvondi ge dwerg", plaats op de sulky. Tot nu toe behaalde hij 2500 overwin ningen en werd hij 19 maal nationaal kampioen. Een klein legioen Duitsers zal hui' nationale kampioen Willi Rode naar Hilversum vergezellen. Op de laatste koersdag van 1971 veroverde hij de nationale titel ten koste van de tienvoudige kampioen Eddy Freundt. Zijn voorbeschouwing vooi Hilversum: (,Jk zie in Jan van Dooyeweerd mijn grootste concur rent. De reglementen bepalen dat er in Nederland met Nederlandse dra vers wordt gereden, in Duitsland maken we gebruik van Duitse dra vers. Jan van Dooyeweerd kent de dravers, waarmee hij donderdag avond te maken krijgt. De overige rijders zien die paarden voor het eerst. In Duitsland zUn de rollen natuurlijk omgekeerd, maar die Hollander heeft nog een ander voordeel. Hij kent niet alleen de mogelijkheden van de baan in Hil- im, maar ook die van Rec klinghausen. Voor mij heeft Rec klinghausen geen geheimen, omdat mijn paarden train. Van Hil- im hebben vrienden mij verteld dat de baan snel en in de bochten erg moeilijk is. Wil ik een kans maken op de Europese titel, dan zal ik in Hilversum tenminste vijftien punten moeten meenemen De rest wat nodig is voor de titel haal ik wel uit Duitsland". vers daarentegen had ik het slech ter kunnen treffen. Hansi Buiten zorg staat bij my in training en Happy First van Klaas Woudstra en Gonda Scotch van Leo Schoon hoven weten ook wel wat draven is. Zelf ben ik al tevreden als ik in het eindklassement bij de eerste drie eindig. Want dan mag ik ook uitkomen in het wereldkampioen schap." Jan van Dooyeweerd, winnaar van bijna 1200 draverijen, won nooit een Derby en werd nimmer Europee* Kampioen. Zegt broer Stef: „Reken er op dat dat hem hoog zit. Er gaat in Hilversum en straks in Recklinghausen echt wel iets gebeu- Hoge petl Jan WLn Dooyeweerd In Hoofddorp, trainingsdomein van Jan van Dooyeweerd, moet de na tionale kampioen hartelijk lachen om de prognoses van Willi Bode. „Een geweldige collega, maar een uitgekiende jongen in het vak. Niet voor niets noemen ze hem de mata dor van Recklinghausen. Hij mag gerust een hoge pet van mij opheb ben, maar de argumenten die hij aanvoert over mogelijke voor- en nadelen lap ik aan mijn laars. Kom donderdagmorgen maar eens kijken in Hilversum. Reken er op dat Willi Bode en de andere mannen met dravers hun trainingsrondjes draaien om de paarden en de baan te leren kennen. Jongens met zulke handen en zo'n staat van dienst weten gauw genoeg waarmee ze te maken krijgen. Willi Bode is een leuke comedlant, maar hij krijgt mij niet in slaap. Sprekend over zijn kansen in het eerste deel van de titelstrijd zegt van Dooyeweerd: „In 1970 eindigde ik in eenzelfde E.K als zesde. Het kan nauwelijks slechter. Ik heb moeder, de kinderen en my zelf be loofd het dit Jaar beter te doen. Daar heb je niet alleen goeie dra vers, maar ook een beetje koersge- luk bij nodig. De loting achter de startauto is in de meeste draverijen niet in mijn voordeel. Met de dra- Conduitestaat De 38-jarige Jan v. Dooyeweerd is getrouwd en heeft 3 doch ters en een zoon, allen sterk in de drafsport geïnteresseerd. Van Dooyeweerd is achtereenvolgens leerling geweest by Willem Leeuwenkamp, Jan van Leeu wen, Jan de Graaf en Nico Bloemsaat. Met Oranje J. boek te hy in 1952 zyn eerste ov winning, zyn 1000ste zege kwam in 1970 tot stand en kwam op naam Ilse Hanover. In 1955 en 1959 won hy het Kampioenschap van Nederland met respect! eveiyk Double Six en Blazing Song. Gouden Zwepen werden hem bezorgd door Crack Hollandia Eland. In 1971 behaalde hy met 128 overwinningen de titel kam pioenspikeur. Tot nu toe heeft hy ook dit Jaar de leiding in de nieuwe titelrace. OpmerkeUJk detail: Van Dooyeweerd won nimmer de Derby. In 1962 was de kans daarvoor royaal aan wezig. Hy koos echter de ver keerde kandidaat en zag ztfn assistent-pikeur Manus de Vis ser met Ybe van Papenhoef als «erste eindigen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21