Consumentenbond bang voor forse prijsstijgingen Boer mag rauwe melk verkopen maar de overheid waarschuwt usud Stap eens bij ons binnen we zijn zo gemakt» dichtbij VVD wil liberaal alternatief voor rapport-Mansholt RaiffeisenbankQBoerenleenbank Fel protest tegen overlast van Gulf Koerstips BATERDAG 25 MAART 1972 DEN HAAG De Consumentenbond vreest, dat het landbouwakkoord In de EEG voor de consument een bittere pil zal worden omdat de prijzen flink zullen stijgen. De bewering van minister Lardinois van Landbouw en Visserij, dat de kosten van levens onderhoud daardoor met niet meer dan een kwart procent zullen stijgen wordt door de Consumentenbond ernstig in twijfel getrokken. Bij vroegere prijsverhogingen in Terband met EEG-regelingen is vaak genoeg gebleken, dat de wer kelijke stijging aanzienlijk groter dan men had geraamd. De Con sumentenbond betreurt ook dat de gezamenlijke consumentenorganisa- tn de EEG-landen geen enke le inspraak hebben gehad in het landbouwakkoord. Ondanks het ver- »m te worden gehoord bij be langrijke beslissingen. Enig positief punt is volgens de Consumentenbond dat het nu mo gelijk is tot een evenwichtige pro- duktie en verbruik van landbouw- produkten komen. Volgens minister Lardinois zal de verhoging van de richt en interven tieprijzen en voor tarme met 4% ef fect hebben op de broodprijs, maar hoeveel dat wordt is nog niet te zeg gen. De broodprijs hangt trouwens niet alleen van de tarweprijs af en kan zelfs als die daalt nog omhoog gaan: vorig jaar met tien procent, terwijl de tarweprijs met twee procent daal- e. Boter zal met 22 ct per kilo of zes cent per pakje omhooggaan, maar i meent de minister, speelt voor Nederland geen grote rol, en wat de rundveehouderijprodukten betreft blijft het daar ook wel ongeveer bij. Wat de boer nu werkelijk voor zui- rundvlees ontvangt ligt na- nelijk al ver boven de nieuwe ga rantieprijzen. Deze nemen de kans daling van de werkelijke prij zen weg, maar vormen geen stimu- voor een stijging, afgezien dan de boter. 0 de consumptiemelkprijs zal de nieuwe richtprijs voor de boeren- melk, op jaarbasis gezien, ook wel enig effect hebben. Maar dat zal ze ker niet de vijf cent per liter zijn ir, volgens voorzitter S. van der eg van de agrarische en voedings- id NVV, de ondernemersorganisa- 1 in de zuivelindustrie aan den ken. Die vijf cent zouden elders ge vonden moeten worden, "misschien de lonen", aldus de minis ter. De nieuwe telersprijs voor suiker al in het najaar, bij de nieuwe campagne, enige invloed hebben op de consumentenprijs. Gistermorgen heeft de EEG-ministerraad de mo gelijkheid, dat de consumentenprijs binnen de gemeenschap de op 't cgenblik hoog gelegen wereldmarkt prijs achterna gaat, al drastisch in gekrompen. Er komt namelijk .al exportheffing als een kilo suiker op de wereldmarkt zeven cent duur der is dan in de gemeenschap, dat was 13 ct. „De consument heeft recht op bij het uitschieten van de wereldmarktprijzen beschermd te worden", aldus de minister. Zal de verhoging van de melk- richtprijs met acht procent een nieuwe boterberg veroorzaken? Ne land heeft hier een concessie ge daan. Het had de verhoging liever een of twee procent lager gehouden, maar gezien de moeilijkheden van België, Luxemburg en Duitsland was acht procent wel het minimum nen moest aanvaarden. Wel heeft minister Lardinois gewaar schuwd dat Nederland de eerste maanden van dit jaar, bij een gelijk gebleven veestapel, al tien procent leer melk heeft geproduceerd dan ;n jaar geleden. Ruim 150 tips na uitzending moord op Bas AMSTERDAM De televisieuitzen ding van Avro's Teievizier over de moord op de negenjarige Bastiaan Bocmena heeft gisteravond en van morgen ruim honderd en vijftig opgeleverd. Op het Amsterdamse hoofdbureau i politie zijn minstens honderd fonische tips binnengekomen en er dan vijftig mensen belden de rijkspolitie van het district Utrecht in De Bilt. Enkele telefoontjes waren anonieme Oe eerste tips tcwamen al binnen tijdens de uitzending. Veel mensen die opbelden ineenden het kleed vaar het lijkje van Bastiaan in was gewikkeld te Herkennen. In de uitzending werd ondermeer melding gemaakt van twee brieven die aan de ouders van Bastiaan en tón de Amsterdamse politie zijn ge- tonden. 'In de brief aan de ouders betuigde de anonieme schrijver zijn spijt: Jk heb uw zoontje vermoord en heb daar o zo'n spijt van. Ik heb hem opgepakt voor het Hilton hotel |ta Amsterdam". Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Er zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt. Om te kiezen uit wel 8 verschillende spaarvormen, met elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past. Een deskundige adviseur helpt u graag bepalen welke spaarvorm juist voor u het meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft van alle Nederlanders al bij spaart. U kunt zoveel méér doen met onze bank de bank voor iedereen 3000 vestigingen Het voorjaar is in aantocht. Niet alleen de crocussen maakten dat zichtbaar, maar ook in de miniatuurstad Madurodam heerst een grote activiteit ivat ivijst op een nieuw zomerseizoen. De mini- gebouwtjes worden weer opgeka lefaterd om straks weer de goed keuring te kunnen wegdragen van tienduizenden dagjesmensen. ROTTERDAM (ANP) Het col lege van B. en W. van Rozenburg heeft gisteravond bij d'e directie van Gulf Oil een scherp protest inge diend tegen de milieuoverlast, die de ethyleenfabriek van dit bedrijf don derdagavond heeft veroorzaakt. Ve le tientallen mensen uit Maassluis en Voorne klaagden bij de centrale meld- en regelkamer van Rijnmond over lawaai- en lichthinder, veooor- zaakt door de fel oplichtende eeuwi ge vlam op het bedrijf en door een storing in een van de grondfakkels. B. en W. van Rozenburg hebben de Gulf-directie erop gewezen dat de storingen van donderdagavond in belangrijke mate zullen worden be trokken bij de beoordelingen over een toekomstige verlenging van de hinderwetvergunning voor de ethy leenfabriek. Voorts staat het ge meentebestuur erop dat Gulf alles doet om nieuwe milieu-overlast voor de Rijnmondbevolking te voorkomen. Een woordvoerder van Gulf ver klaarde gisteravond dat de klachten uit Voorne en Maassluis inderdaad zijn veroorzaakt door een technisch mankement op de ethyleenfabriek. Hoofdzaak van de licht- en la waaioverlast was, volgens Gulf, een defect in een van de twee grondfak kels. Daardoor ook kreeg de tweede grondfakkel zoveel druk te verwer ken dat er zware trillingen ontston den in de zijplaten. Een gevolg was ook dat de eeuwige vlam meer gas te verwerken kreeg, waardoor de vlam plotseling fel oplaaide. (Vervolg van pagina I NIJMEGEN De voorzitster van de VVD. mevr. Van Someren Downer wil samen met de hele WD stre ven naar een „liberaal manifest", een kort maar kernachtig stuk van tien punten, waarin de VVD de li berale antwoorden geeft op de vraagstukken van vandaag. Melkbesluit na 30 jaar door de EEG van de baan „Meneer", zei de boer, „hoe kunt u me nou vragen of ik rau we melk ga verkopen? Ik durf het nu in deze tijd zelf niet meer op te drinken, laat staan dat ik aan anderen ga slijten!" „Meneer", zei de tweede boer „zelfs al zou ik het willen, dan heb ik er nog geen tijd voor, dan begin ik er toch niet aan. Het zou betekenen dat mijn vrouw voor melkboertje zou moeten gaan spelen. Ze heeft wel wat beters te doen op een vee teeltbedrijf!". Twee commentaren op een voor ve len verontrustend bericht: de Ne derlandse wetgeving gaat zich aan Door Aad Wagenaar de EEG-regelingen aanpassen inza ke de verkoop van zogenaamde „rauwe melk" vers van de koe dus.. Dat betekent dat het gouvernemen tele „Melkbeluit" het bepaalt dat alle melk teniet wordt gedaan. Vanaf vrijdag aanstaande mag een boer aan de gewone burger melk van zijn eigen koe, zomaar uit een vaatje tappen tegen vastgestelde prijzen; kortom wie van eie ren, nog warm van de leg, houdt 1 De EEG-normalisatie brengt Neder - kan dan ook bij iedere boerderij land, de boeren en de burgers, dus melk. nog warm van de uier, be- |weer terug in de goede ouwe tijd. En trekken. EEG-normalisatie heet dat. Als alle Europese economisch-geïntregeerde landen „rauwe melk" toestaan, kan Holland moeilijk het been stijf hou den. Vandaar dat het Nederlandse „Melkbesluit" deze dagen naar het verleden wordt verwezen. Wie nu „verse, oftewel rauwe melk' wil hebben, kan naar de boer toe. Hij kan een EEG-vrucht gaan plukken. Met alle gevolgen van dien. Gevaarlijk Er is een waarschuwing in aantocht van hogerhand tegen het ge bruik van „rauwe melk". Op het minister van landbouw verklaart men „niet gelukkig te zijn" met deze jongste aanpassing aan de EEG-wetgeving. Aan het „Melkbesluit" (zo'n dertig jaar geleden vastgelegd) gingen volksgezondheidsoverwegingen voor af. „Rauwe melk", zo was weten schappelijk aangetoond, is een flink soepje. Kiemen voor tuberculo se en paratyfus werden in de onge controleerde witte vloeistof regelma tig aangetroffen. Men kon aai „rauwe melk" ook darminfectie overhouden. I ook al weet iedere goede moeder dat „rauwe melk" eerst gekookt moet worden; het blijft gevaarlijk. De Nederlandse verantwoordelijke instanties zijn daar wel van over tuigd. Met elkaar zullen de inspectie van de Volksgezondheid, belast net het xiezicht op levensmiddelen, en het voorlichtingsbureau voor de Voeding ie rauwe affaire in de gaten hou den. Hoe? Men overweegt de boer te verplich ten in zijn verkoopruimten een bordje te hangen waardoor de con sument gewaarschuwd wordt tegen de gevaren die in het verse zog schuilen. Men wil controle op koeling en opcslag van de melk. De „verkoop ruimte en met dat woord gaat al een boel charme verloren, want op een boerderij is een deel een deel en een stal een stal moet aan bepaalde eisen voldoen. De boer, die meer dan twintig liter per dag wil verkopen, moet zich melden bij officiële instanties. Als 't effe kan Straks zo uit de bus, maar is het wel „Rauwe Melk" zo van de koe. Van officiële zijde houdt men ech ter nog steeds vol: „Drink per man driekwart kan". Met nu als toevoe ging: „Maar dan wel uit de fles, gepsteuriseerd als 'T EFFE KAN!". Kabinet negeert de motie-Pronk DEN HAAG (ANP) Het kabi net zal de afgelopen woensdag door de Tweede Kamer met 58 tegen 57 stemmen aanvaarde motie-Pronk (PvdA) inzake Unctad III (de ko mende wereldhandelsconferentie in Santiago de Chili» niet uitvoeren. Al dus heeft minister-president Bles heuvel gisteravond meegedeeld na afloop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad. De regering blijft er bij, dat zowel minister Langman van Economische Zaken als minister Boertien van ont wikkelingssamenwerking coördine rende bevoegdheden moeten hebben Met het aanemen van de motie sprak de Tweede Kamer, dat de coördina tie geheel in handen moest zijn van minister Boertien. Het stuk zal gereed moeten zijn in het voorjaar van 1973, wanneer de VVD 25 jaar bestaat. Het zal te gelijkertijd een appèl moeten zijn allen, die net als de WD „menen dat het zo niet langer gaat". Die zijn er, aldus mevrouw Van Someren, in de confessionele partij en. in DS'70, in D'66 en zelfs in de PvdA. Met elkaar zullen zij „de nieu we middenpartij" vormen. Daarop vooruitlopend zette fractie voorzitter Wiegel in zijn rede de deur maar vast wijd open voor in hun huidige partijen ontevreden le den van D'66 en DS'70. Wat de partijpolitieke situatie en speciaal de samenwerking tussen de vijf regeringspartijen betreft, sprak de WD-voorzitster vn „schijnver toningen in het confessionele kamp". Het is daar, aldus mevrouw Van So meren traditie om. wanneer men met de liberalen regeert, een flirta tion op te zetten met de PvdA „Te recht trapt de PvdA daar niet meer in, maar ons gaat het wel eens ma teloos irriteren". Wiegel zei zich overigens niet aan KVP-voorzitter De Zeeuw te erge ren. Al ging het hem w<el wat ver te zeggen, „dat een man, die vertelt in PvdA en D'66 natuurlijker bondge noten te herkennen dan in de VVD, een bijdrage levert tot de eensgezindheid van de regeringspr- tijen". Geen breuk Wie echter zou menen, dat de hoogte van de defensie-uitgaven zou kunnen leiden tot een breuk tussen VVD en KVP. kreeg van Wiegel het antwoord: „alle verhalen daarover zijn met de duimen geschreven". De liberale fractieleider zei het eens te zijn met zijn KVP-collega Andries- sen, die de verwachting heeft uitge sproken, dat de regeringsfracties el kaar bij de oplossing van de defen- sieproblematiek zullen kunnen vin den. DUINDIGT, 26 MAART - 1.30 UUR Duinhorstprüs: Irona, Jazon Bui tenzorg, Johny Again, Janny v. Al- kestis - 2 Duingeestprjjs: Ih You Baker ,Jo Roodnoot, Iliona Marijke, Ivan - 3 Lente prijs Flanagan, Not Afraid S. Poly Trek, Fair Prinse - Voorlinden prijs: Fabiola Kitty For Elver, Flamingo Six, Faith Hollandia Raaphorstprijs: Jaromir Gregor, In- trepide. Jeannine D, Judge Olivier - Lenteprjjs, 2de afd.: Padre Bremo, Siciliano, Riviera, Snooty Fox - Rust en Vreungdeprüs: Isnathan, Irrises- tible. Interest Scott P. Harrova - Lenteprijs, 2de afd.: Royalty, Joert. Ruil Home S. Afterthougt S - Wit ten burg-prijs: Hazlcton B. Hannibal, Gay Rodney Gieteling S - Meyen- delprijs: lcare Quick, Gert Jan, In terest. Fair Play.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7