Slap beleid in Leiden Voorbijganger Damesvoetbal: „Al was het elke dag99 Meer nut van intellect in Leidse regio HBS-lijk verbrand SS KAMER NIET WARM TE KRIJGEN! ONMOGELIJK Door Henriëtte van der Hoeven Foto's Holvast LEIDEN Voetbalkoorts heer- vanochtend in veel huizen, ;rveus werden de spullen bijel- iar gepakt en met veel goede ensen en raadgevingen gingen dames op pad. Eindelijk waren ook als volwaardige partners de voetbalsport geaccepteerd, een jaar „wilde" wedstrijden ;lden de voetbalenthousiaste ïwen vandaag hun eerste mpetitiewedstrijd onder de ag van de KNVB-afdeling Lei- Het zijn nog geen passes Piet Keizer of Johan Cruijff veest, de verdedigingen werk- niet zoals die van Arsenal in undjmsterdam maar wel bleek dat tv-kijken en het intensieve alnen vruchten hebben afge- jrpen Het sprookje dat da- te fijn gebouwd, te zachtzin- zouden zijn voor dit ruwe mnenspel moet na het zien van twee foto's boven wel hele- aan gruzels vallen. Deze iinig verheffende taferelen, die in de afdeling Leiden niet mee gp ipen te maken, konden de toe- houwers zien tijdens het we- Idkampioenschap damesvoetbal Italië. In de chaos die al was ziet een speelster kans ir tegenstandster nog snel even trap te geven. De straffe hand een (mannelijke) scheids- :hter moet er aan te pas komen te voorkomen dat het inci- nt uitgroeit tot een ordinaire itpartij. Wat vind de man in straat nu van dat' vrouwen- ^Hfctbal? ADVERTENTIE Hekel „Ik heb er een hekel aan", is het kort, maar krachtige ant woord van de heer Van der Holst (51). Deze Noordwijkse politie man vindt het zonde van al die mooie vrouwenbenen, die nu on der de „oorlogslittekens" zullen komen te zitten. Toch zal hij er niet onderuit kunnen eens naar een damesvoetbalwedstrijd te gaan kijken, want ook zijn doch ter heeft de smaak van het voet ballen te pakken gekregen en heeft al menig balletje getrapt. Het argument van papa heeft niet veel gewicht in de schaal kunnen leggen. „Mijn dochter verbieden te voetballen, dat is niet bij me opgekomen, dat moet ze zelf maar uitzoeken". Waarom niet „Nou als ze er zin vn hebben waarom niethet is toch een vorm van ontspanning"Mevrouw A. M. J. Dubbelaar zou als ze wat jaartjes jonger ivas, ze is nu vijf tig, ook nog wel een kansje op de groene graspiste willen wagen. „Ik voetbal ook nog weieens hoor, op het strand. Ik vind het erg leuk". Een dochter van deze blonde Katioijkse, die nog gerust voor haar leeftijd mag uitkomen, zou bij mama geen enkele tegen stand ondervinden en zeker op één vurige supporter kunnen re kenen. Misschien is er in Kat wijk wel een plaatsje voor haar vrij als begeleidster van een da meselftal SËJyii Wel leuk Jk heb het eigenlijk nog nooit gezien", zegt Hugo Kortekaas. die we op de Haarlemmerstraat aan schieten, een beetje verrast. ,fiet lijkt me ivel leuk", gaat hij ivat voorzichtig verder. Een klein beetje terughoudend is dat ant woord. maar wel begrijpelijk want hij heeft een zusje dat het voetbalshirt al om de schouders heeft laten glijden en je kunt be ter geen meningsverschillen met je familie hebben over zulke aan gelegenheden. Of zijn vriendin zou mogen voetbalen, ja waarom niet dan zou ik nog gaan kijken ook. Ook bij deze 24-jarige, die zelf niet voetbalt, stuit het vrou welijk element in de voetbalsport niet op moeilijkheden. Geen tijd Twee Noordwijkse verpleegsters reageren onmiddellijk meU „Ge weldig". Ze zien er dan ook ste vig genoeg uit om een tackle te kunnen doorstaan. „Het is een goeie sport hé", zegt „zuster" Bochelman (18). „Het is echt jammer dat we er zelf geen tijd voor hebben, anders werden we lid van een vereniging die een damesafdeling heeft. Voor de twee verpleegsters blijft het voor lopig nog bij kijken naar de top wedstrijden die via het beeld scherm binnen komen, maar hoe lang zullen hun collega's de voet- ballusten nog in bedioang kunnen houden. Geweldig Al wilden ze elke dag een wed strijd spelen, voor mij kan het niet genoeg zijn, ik vind het ge weldig". Een uitspraak van dro gist Walenkamp (43) die met twee ijsjes in de hand toch nog wel eventjes tijd heeft om over voetballen te praten. Of dat en thousiasme voort komt uit voet balliefde of omdat hij zo graag vrouwelijk schoon aan het werk ziet zullen we maar in het mid den laten. Duidelijk wordt wel dat hij een vaste bezoeker zal zijn van de dameswedstrijden. Misschien zou hij wel een elftal willen sponseren maar dan moeten ze het wel met zfn elven gaan vragen. Leuke sport Jk zou het graag doen als ik maar in de gelegenheid was", zegt mevrouw Haverkamp (28). die met haar twee jaar oude zoontje Martin aan de hand voor de eta lage van een schoenwinkel staat te kijken. „Het is echt een leuke sport, ook om naar te kijkenOf dat een onvrouioélijk standpunt zou zijn, voegt ze daar meteen aan toe: Jk heb twee broers, daardoor heb ik het spel goed le ren kennen. Martin, die nog geen belangstelling voor voetballen heeft draait wat ongeduldig om ons heen over een paar jaar zal hij ook om voetbalschoenen vra gen KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes, Zaanse- Sallanders. Echte antieke Franse Comtoise klokken, enz. Jw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden oorRembrancll examen kandidaten LEIDEN De 120 eindexa- .uisiifneiikandidaten van gymnasium HBS van de Rembrandt- loholengemeenschap hebben teren het lijk verbrand van heer HBS, die op 108-jarige eiewji leeftijd is overleden door toe- 4- b* Joen van een mammoet. De uitvaart is een tweedaagse 'jjJl iebeurtenis geworden, die don- ierdaga vond met een feest in chool begon. Vervolgens werd o\Wi! Oernacht in tenten aan de 25°'a Fruinlaan. Gisteren begon de litvaart met een rouwdienst met 'al ireek en gezangen in het ge touw aan de Burggravenlaan. q processie trok door de die uitgroeide tot een stoet bijna 400 mensen. Bij het k* V« Kadhuis werd gestopt om offici- aangifte te doen van het oerlijden. Dat deed de weduwe tymnasium. Vervolgens werd bij iet standbeeld van Rembrandt an de Witte Singel een krans 9. Slegd. ns« De uitvaart eindigde met ver- 9- iranding van het lijk, waarvoor ie autoriteiten toestemming adden gegeven. Het gebeurde de Burgigravenlaan. Daar de k st met veel knallen in ei tok op. K nssr.'- dOEC' Kamerlid Vondeling pleit voor LEIDEN Het Pvd A-tweede-kamerlid Vondeling vraagt zich af of het grote brok intellect, dat in Leiden werkt en in stad of omgeving woont, niet méér benut kan worden om oplossingen te vinden voor de précaire situatie, waarin de stad verkeert. Evenals zijn fractiegenoot Van der Stoel prees hij gisteren bij een werkbezoek aan Leiden de actie van de werkgroep milieubeheer van de Leidse univer siteit ten aanzien van de Leidse Baan, welke werkgroep hij als voorbeeld noemde. DE PRAKTIJKGIDS OVER LEEGSTAANDE HUIZEN: Hun collega Dolman bracht de zaak terug im het lioht van de financiële moeilijkheden. De actie Leidse Baan, zed hij, was er één om iets niet te la ten doorgaan. Veel Leidse problemen vragen een aanpak, waarbij wel ietsj moet gebeuren. En dait kost geld. De deskundigen uit de fractie, die door de raadsfractie van de Partij van de Arbeid in het bijzonder wer den geconfronteerd met onderwijs, cultuur en wijkwerk, sloten zich daar- j bij aan. Labaih noemde de onderwïjsomstan- digheden eager dan in met Leiden te vergelijken oude industriesteden. De klassen moeten kleiner en er zijn meer personeel en hulpmiddelen nodig. Schaeffer schetste welk nuttig werk een opbouwwerker voor het wijkwerk kan doen, maar hij kan door de fi nanciële nood niet worden aangesteld. Van der Stoel noemde de Lakenhal een in verval zijnd museum, dat als gemeentemuseum veel minder midde len heeft dan bijv. het Legermuseum van het rijk. De zwembadsituatie noemde dit oud-Leidse kamerlid zeer zorgelijk. (1ilma naar Suriname UlAMARIBO (ANP) —Het Ne- bndse zangeresje Wilma wordt 31 maart in Suriname verwacht, al samen met de zes beste fi sten van het nationale Suri- scholenfestival in Paramari- doui^jptreden. Daarna reist zij samen Surinaamse scholieren naar Antillen. ADVERTENTIE Laat u vrijblijvend adviseren =<I1IH' Het zijn een aantal problemen, die| de kamerfractie onder ogen kreeg. Dat gebeurde in gesprekken met burge-l meester en wethouders, de PAK- fractie, de werkgroep milieubeheer, wijkcomité's en andere betrokkenen. Tegenstelling Fractieleider Den Uyl constateerde, dat de Leddse situatie een klassetegen stelling in de hand heeft gewerkt: heti protetariaat woont in de stad en de i middenklasse kan zich een woning in de omliggende gemeenten permitte ren. Ingrijpen in de Leidse proble matiek noemde de oppositieleider een kostbare zaak, die niet volgens de huidige regelingen kan. Vondeling vulde dit aan. Volgens j hem is een vergelijking nodig met wat j grootte betreft gelijkwaardige steden. Cijfers en voorzieningenpeil moeten i j warden vergeleken, waardoor „Den I I Haag" een goed inzicht kan krijgen in de Leidse problematiek. De extra pot, waarop Leiden een beroep zou kunnen doen, is te klein (f 15 mil- j joen) en de regering en de meerder- j heid van de Kamer zijn niet ingegaan I op een voorstel van de oppositie omj deze pot te vergroten. Het kamerlid sprak er zijn verwon-1 dering over uit, dat Ledden de laatste tijd, nu er meer kapitaal voorhanden is, geen middelen heeft gekregen. PAK-fnaotieleider In t Veld uit de Leidse raad stelde, dat gebrek aan geld voor betaling van rente en af lossing hiervan oorzaak is. Hoe dan ook, de kamerfractie kwam niet en dat had ook niemand ver wacht met een oplossing aandra gen. Nut van het bezoek is het feit, dat weer een stukje „Den Haag" met de neus op de Leidse feiten is gedrukt Datk an niet genoeg gebeuren. LEIDEN In "De Praktijk gids" behandelt mr. R, P. Cleverin- ga, oud-hoogleraar aan de Leidse Universiteit, de taak van de politie, wanneer deze wordt geroepen tot het verlenen van assistentie bfj ont ruimingen. Hij haakt daarbij in op de woorden van de rechtsge leerde auteur Nauta "Elke macht in de Staat, die de roeping heeft om wetten uit te voeren, is ver plicht haar hulp te verlenen, op dat de inhoud kan worden verwe zenlijkt". Hij komt tot de conclu sie, dat de deurwaarder kan vor deren, dat degenen, die zich niet terstond op des deurwaarders be vel uit de woning verwijderen, door de politie op straat worden gezet op aanwijzing van de deur waarder. In enkele kringen was twijfel ontstaan over de vraag in hoeverre de politie hulp moest ver lenen anders dan voor strikte be scherming van de veiligheid van de deurwaarder en zijn helpers en wie precies "met de sterke arm" in ontruimings-vonnissen door de wetgever bedoeld waren. Door deze gezaghebbende con clusie mag men thans wel aanne men, dat de politie handelt in de rechtmatige uitoefening van haar bediening, wanneer zij op aanwij zing van een krachtens vonnis op tredende deurwaarder, hem bij het ontruimingen volledig assis teert. In aansluiting op dat artikel laat de redacteur van De Praktijk gids, Th. J. van der Heijden (Lei den), kritiek horen op het ge meentelijk beleid ten aanzien van gekraakte woningen. Hij stelt als voorbeeld een gekraakte woning van een woningbouwvereniging. De burgemeester liet na om krach tens artikel 23 van de woonruimte- wet de kraker te bevelen deze wo ning te verlaten. De woningbouw vereniging moest door middel van een kort geding enkele honderden guldens kosten maken om tot ge rechtelijke uitzetting van het huis, dat voor een bejaard echtpaar be stemd was, te kunnen laten over gaan. Enkele dagen later, nadat de pers publiciteit aan de ontruiming had gegeven, werd aan de kraker, zijn vrouw en zoontje een woning toegewezen. Schrijver vraagt zich af, of dit niet de indruk wekt, dat men zich eerst van gemeente-zijde haast aan urgente zaken aandacht te besteden, wanneer de pers in het geweer is gekomen. Hij wijst er op dat een dergelijk beleid bij woningbehoevenden de gedachte kweekt dat zij, indien zij een huis kraken, bij voorrang aan passen de woonruimte zullen worden ge holpen. Intussen verheugt het hem wel, dat voor het betrokken gezin netje een onderdak ter beschik king werd gesteld, omdat hij van oordeel is dat hulp hier volkomen op zijn plaats was. Schrijver opponeert tegen het lang leeg laten staan van wonin gen. Een aantal daarvan is eigen dom van woningspeculanten, die parasiteren op de woningnood. Zij trachten een zo hoog mogelijke, vaak economisch niet verantwoor de verkoopprijs te bedingen en houden de huizen net zo lang on bewoond tot er iemand komt op dagen, die door de woningnood ge dwongen, de verlangde prijs be taalt. Hij begrijpt niet. waarom gemeentebesturen hier van hun bevoegdheid tot vorderen geen ge bruik maken, wanneer een huis langer dan bijv. drie maanden leeg staat. Indien een makelaar geen kans ziet een woning binnen die tijd goed te verkopen, dan doet dit denken aan prljs-overvraging. Van der Heijden Is van oordeel dat men de kool en de geit wil spa ren, een slap beleid voert doar ener zijds niet flink tegen krakers op te treden en anderzijds leegstaande woningen niet te vorderen. De overheid roept hierdoor frustre rende toestanden in het leven, welke kraak-acties uitlokken. LAMMETJES WEER TREK PLEISTER VOOR KLEUTERS LEIDEN Zoals zoveel malen gebeurd, zijn er gis teren kleuters op bezoek ge weest bij de Leidse veemarkt. Ditmaal moesten ze met bus sen komen: het waren leer lingen van de kleuterschool 't Zonnehuis uit Leidschen- dam van de (Leidse) hoofd leidster mej. Taffijn, die vooral bekoord werden door d,e jonge lammetjes. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3