Opel Rekord 1700 'TV VERSCHIL ier jaar voor n automodel All risks ofW.A.? Voorzichtige rijders dragen in wezen gauw duizend gulden eigen risico t MAART Ï9T2 AUTO PAGINA 19 Merkwaardig contrast op de foto links: een Fiat 501 Torpedo, een vier cilinder zijklepper uit het Jaar 1921 (goed voor een topsnelheid van wel 70 kilometer) naast Fiats he dendaags „vlaggeschip", de 130 coupé 3200. Dergelijke contrasten kan men te genkomen in een feestnummer, dat Leonard Lang N.V. heeft uitgegeven ter gelegenheid van het tachtig Ja rig bestaan. Op 15 maart 1892 opende een jongeman van 22 jaar een rijwielhandel aan de Nicolaas Witsenkade in Amsterdam. Niet al leen een harde werker, ook een knaap met durf en fantasie. Al na vijf jaar was hij voorzitter van een door hemzelf gestichte vereniging, die de Rijwielindustrie wilde omvat ten. Na twee jaar introduceerde hij daar ook auto's bij en de R.A.I. was geboren. Dat was vlak voor de eeuwwisseling. Hij voerde allerlei automerken: Décauville, Spijker, De- champs, Germain en Peugeot. Pas in het midden van de eerste we reldoorlog kreeg hij contact met Fiat in Turijn. Een dag na zijn zil veren bedrijfsjubileum werd door een handtekening onder een con tract de relatie bekrachtigd, die he den ten dage nog voortduurt en die Leonard Lang tot een van de zeer gewaardeerde importeurs van Fiats heeft gemaakt. Een bedrijf, dat vol op heeft meegedeeld in de specta culaire vlucht, die de motorisering de laatste jaren heeft genomen. In 1900 reden er in ons land 200 auto mobielen. In 1910 nog maar 2000. Tien Jaar later al 11.000, in 1940 re den zeker reeds 100.000. Cijfers, waar we nu om glimlachen, want in 1960 reden er al meer dan een half miljoen auto's in Nederland en nu al ver over de 2% miljoen. Alle protesten ten spijt: het aantal auto's blijft maar toenemen. De man, die nu nog de touwtjes van het be drijf in Amsterdam in handen heeft, de zoon van de oprichter, maar inmiddels ook alweer een Leonard Lang sr. heeft zijn opvat ting over de huidige verkeersont- wifekeling in Nederland nooit onder stoelen of banken gestoken. "In een vrij land is iedereen vrij zich te verplaatsen op de wijze, die men verkiest. Het automobilisme biedt verplaatsingsmogelijkheden, waar het openbaar vervoer noch zakelijk, noch recreatief tegenop kan". re is de laatste tijd dokteren geweest aan ssers. Zowel die uit iel) als die uit Enge- en die van ge- ist (Ranger) werden Beren gestoken. Vol de Opel Rekord het metamorfose 'oorheen was het ui- t'succesnummer duide- lanse leest geschoeid even duidelijk de automode model rat fantasie kan men in terugvinden. Hier I.M.W., daar een tik- misschien zejfs een Maar ook een lo op de modernisering tta op gang kwam ia nu bij de Rekord len. Rekord II beslist |ke wagen. Hij is een dan zijn voorgan- enkele centi- inks is de binnen- Ook niet veel, maar ie welke het zitten Vooral voor de pas- In, die wil over gebrek jan ook niet hebben In de breedte kunnen bak gemakkelijk drie n. Minder eenvoudig ook die zes benen te ssenpersoon heeft na- urend ruzie met de |feren cardanastunnel. punten, die de voor een voorwielaandrij- ln het geweer zullen eeuwig onbesliste voor- of achtrwiel- ir eens is losgebar- het aantal keren, wat langere afstand ieoi op de achterbank bij het gros van de uiterst gering. In de telt dat bezwaar uwelijks. Trouwens. imte is niet van men er zonder zor- van vijf personen in foppen. Het reser- 13. nogal onvoordelig van een wel flinke, epe bak. 1 roblemen hebben zich voorgedaan in de een Rekord 1700 r beschikking hadden. ;en, waarin wij bij- lebben gereden. Opel iet geheim van een ito. We hebben het 'Niemand zal aan vallen". Het is bedoeld, maar het allemansvriend, zioh zal fchuisvoe- zit, royaal uitzicht dankzij een over- s, een stevige bestu- »it het gevoel geeft, contact met de weg A - een uiterst soepele schakelbak en heel licht (bijna een beetje te licht) te bedienen pedalen Men krijgt de neiging het zo te ka rakteriseren: „Een kind kan de was doen". Zelfs of misschien beter: in het bijzonder bij hoge snelheden Juist dan gaan de voordelen van die stevige besturing, vaste wegligging en uitstekende koersstabiliteit een grote rol spelen. Dat men zich dat bij deze Rekord nauwelijks bewust is pleit voor de construoteurs. Wat minder gewillig is de wagen bij snel genomen bochten. Dan wil de achterkant nog wel eens op stap gaan. maar het is gemakkelijk te corrigeren en levert dan ook weinig moeilijkheden op. Bovendien doen zulke oneffenheden zich alleen voor op momenten, dat men zo'n wagen doelbewust harder de hoek omjaagt dan men normaliter zou doen Al leen om eens te kijken hoe hij zich dan houdt. In het huis-tuin-en- keuken-verkeer zal men het niet of nauwelijks merken. Motorisch heeft Opel niets veran derd van deze Rekord. Er zijn al meer dan twee miljoen exemplaren van de ingebouwde motoren ver vaardigd. Men kan er nu niets nieuws meer over zeggen. Zo'n er varing bereikt men alleen met een goed produkt. De krchtbron, die in onze wagen zat, leverde zijn 83- DIN-pk dan ook zonder mankeren af. Zij deed het werk geheel vol gens de verlangens, reageerde soepel op alle bevelen en deed dat zonder al te veel tegen te sputteren. Geen enkele zuigermotor in deze klasse is echt geruisloos al lijkt het er stationair draaiend bij deze Opel verdraaid veel op maar het ge luid, dat onder de motorkap van daan kwam ging de toelaatbare perken beslist niet te buiten. De wagen is geen laagvlieger. Mensen, die de mond vol hebben over "spor tief rijden" wat dat dan ook moge zijn zullen wellicht niet zo bijster enthousiast over de presta ties zijn, maar voor de gemiddelde automobilist is het allemaal ruim voldoende. Natuurlijk verschilt dat per motor, in enkele variëteiten verkrijgbaar. Ook hier geldt: alle waar <ook snelheid» is naar zijn geld Als top kwamen wij op de tel ler over de 160 kilometer. Het duurt wat lang voor men dat hoogste punt heeft bereikt. In de hogere re gionen wil het allemaal niet zo snel DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST meer. maar eenmaal op de top van de snelheidsberg kan men blijven doordraaien. De wagen is even rus tig als bij 50 kilometer en heeft nauwelijks bijsturing nodig zelfs als men dat een tijdje volhoudt komt het benzineverbruik niet lager dan één op negen, wat verre van slecht is. Anders rijdend kan het zeker gunstiger uitvallen. Dat geteld bij de tank van 70 liter inhoud geeft als uitkomst een grote actie radius. Met deze Rekords kan men zonder te hoeven bijtanken een eind uit de buurt komen. Een pret tige gedachte als men denkt aan de files in de vakantietijd bij de ben zinestations langs de Duitse snelwe gen. Over de afwerking niets dan lof. We hebben geen oneffenheden kunnen ontdekken of we zouden de plaat sing van de inwendige portierknop pen vlak boven de leuning niet ge lukkig kunnen vinden. Vooral voor kinderen niet. Het interieur is een voudig. maar erg smaakvol. Een strak aantrekkelijk dashboard met door het stuurwiel heen zeer een voudig af te lezen ronde klokken, die ook bij avond heldere informa tie kunnen geven. Op onze wagen ontbrak een toerenteller. Jammer. Ook de achterruitverwarming mist men in de standaarduitvoering, maar is er wel bij te krijgen. We hebben het al meer gezegd: zo'n bijvoegsel is schier onmisbaar. Wij raden iedere koper van deze Opel aan wat meer dan de standaard fl 1.639 neer te tellen. Zoals wij destijds bij de introductie al hebben verteld heeft men de Re kord II van een nieuw ontwikkeld onderstel voorzien. Een ophanging, die de naam 'Tri-stabil systeem meekreeg. Men is niet afgeweken van het principe van de starre ach teras. Opel heeft dat bewust ge daan: "Wij willen onze clienten geen automobiel aanbieden, die zich minder voorspelbaar gedraagt in kri tieke situaties". Voor- en achterwiel ophanging zijn volkomen op elkaar afgesteld. De vooras heeft schroef- veren. De spoorbeedte voor is met 17 mm vergroot. De schokdempers zijn dicht tegen de wielen gemon teerd. Op egale weg gaat 't dan ook allemaal voortreffelijk. De vering voelt wat stug, maar niet onprettig aan. Als het wegdek wat minder is stoot de wagen echter nogal en geeft minder aangename bijgeluiden. Tussen Arnhem en de afslag naar Ede b.v. leek het op de betonblokken van de snelweg wel of er castagnettes onder de auto zaten. Zo ritmisch, maar ook zo lawaaiig klonk het. Dat neemt echt niet weg. dat wij met zeer veel genoegen deze nieuwe Rekord te hebben gereden. Handig te hanteren in het stadsver keer, comfortabel op de langere af standen, een genoegen om te zien en dus ook aantrekkelijk om te hebben. Wie om en nabij de twaalf duizend gulden wil uitgeven kan bij Opel een keus maken uit een flink aantal uitvoeringen. van een auto is een lange adem. weer gebleken, nieuwe Consul en publiek vooorstel- *T8t op de autoten- Genève. In Neder- i de wagens, die de de Duitse 1720 tn de Britse Zephyr week in de show- meer dan vier Jaar deze opvolging werd ploegden en ploe- tonderdtallen tech- •volmaking van zo'n dentallen prototypen ïden ontworpen en bijna net zo veel kwamen niet door de zeef van talrijke kritische ogen Slechts de modellen, die nu aan de markt zijn gekomen, kregen het fiat van de beslissende bazen. Aan him prod uk tie ging een programma vooraf, dat zo'n slordige 185 miljoen dollar heeft gekost. Waarschijnlijk was het het grootste uit de historie van de gehele Europese auto-indu strie. Legio was het aantal langdu rige en intensieve testen, waaraan de nieuwe wagens op Fords test baan in het Belgische plaatsje Lommei werden onderworpen. Daar naast gingen ervaren testrijders vele maanden met wagens de straat op. Tenslotte werden dergelijke wa gens ook nog eens ter beschikking gesteld van personeelsleden van de afdelingen marktonderzoek, verkoop en service, die hun bevindingen naast die van de technici en test- strijders legden. Dat allemaal lang voordat met de produktie werd be gonnen. Consul en Granada zijn wat carrosserie, vormgeving en me chanische uitrusting gelijk, maar ze kunnen volgens de traditie van Ford wel in talrijke uitvoeringen worden geleverd. Met twee of vier deuren. Met een motor variërend van 1,7 li ter tot 2,6 liter. Van f 11.828 tot f 19.146. De Consul gaat een aanval wagen op wat Ford noemt de ,ge- zinswagenmarkt", de Granada moet met zijn luxueuzere uitvoering zijn afnemers vinden in de „duidelijk waarneembare elite klasse". De eer ste, vrij korte kennismaking met de nieuwe wagens was een erg plezieri ge. In elk geval een ondanks de iets geringere afmetingen dan de voorgangers royale wagen, zowel voor bestuurder als passagiers. Ge makkelijk te sturen mede door de korte draaicirkel. Een pittige motor en een soepele versnellingsbak Maar op deze details hopen wij spoedig in een wat uitvoeriger rij- impressie terug te komen. Nu de premies van autoverzekeringen met 25 pet of meer zijn gestegenrijst de vraag, of handhaving van all risk-ver- zekeringen nog lonend is en of, met name voor tweedehands wagentjes die weinig kilometers per jaar rijden en dan nog alleen in de stad het "eigen risico" ook bij verzekering in wezen niet zó groot is, dat men het evengoed in zijn geheel kan dragen. KEUZE MET VEEL HAKEN EN OGEN De premie die de automobilist betaalt voor de "all-risks"-verze- kering van zijn wagen wordt door de verzekeraar bepaald naar de cataloguswaarde. De zo genaamde nieuwwaarde dus. De wagen blijft natuurlijk niet nieuw. Hij vermindert voortdu rend in waarde en bij een total loss keert de verzekeringsmaat schappij ook minder uit. Maar de premie blijft van Jaar tot Jaar gelijk. Als ze althans niet, zoals thans, door gestegen risi co's en assurantiebelasting dras tisch omhoog gaat. Is dat rede lijk? Of zou de all-risks premie elk Jaar behoren te dalen met de waarde van de auto? Er zijn niet veel particuliere autobezitters die zich rekenschap geven van de bedragen waar het hier om gaat. Wij willen daarom eens proberen, aan de hand van concrete cijfers een indruk te geven. Wanneer wij uitgaan van een erkend bonafide instelling als de door tussenkomst van de ANWB geformeerde Unigarant n.v. en —als voorbeeld van de wagen die op het ogenblik in Nederland het meest gekocht wordt, de Opel Kadett. dan valt daaruit toch ook voor andere merken en maatschappijen wel iets af te leiden. De bruto-premie van een voor 1972 verzekerde Kadett stijgt dit Jaar van f 603,90 tot f 743,20, een verhoging in één klap van ruim 23 percent. Over de bedragen die de ge noemde verzekering bij total loss uitkeert, mag men niet moppe ren. Na één Jaar is dat nog 85 percent van de nieuwwaarde, een bedrag dat men op de vrije markt voor een één Jaar oude auto niet gemakkelijk maken zal. Na 2 jaar mag men bij total losss nog rekenen op 75 percent van de nieuwwaarde, na 3 jaar op 65 percent, na 4 jaar op 55 percent, met schakeringen van een twaalfde voor tussenliggende maanden. Wordt de wagen ouder dan vier Jaar, dan geldt voor de verzekeringsuitkering echter de „dagwaarde" en dan is het ver schil met de catalogusprijs al bijna vijfduizend gulden gewor den. Voor een Kadett van zo'n vijf Jaar oud ligt immers de dagwaarde niet ver van de f 2000. Maar de all-risks premie blijft onverminderd op de nieuwprijs (circa f 7000) geba seerd. Bij de verzekeringsmaatschap pijen die onderling over deze en andere problemen natuurlijk wel contact hebben, is ook de "starre premie" op het ogenblik een dis cussiepunt. De automobilist moet zioh echter niet voorstellen, dat die discussie hem op korte ter mijn veel zal opleveren. Total loss-gevallen vormen maar een heel bescheiden percentage van alle schade-uitkeringen en zelfs als de verzekeringsinstellingen het in deze uitermate gecompli ceerde kwestie over een (om laag) glijdende premieschaal eens zouden worden, zou de pre mievermindering bepaald niet schokkend zijn. Ze zou bovendien naar andere risico's verschoven worden. Op het totale pakket wensen de verzekeringsfirma's natuurlijk niet toe te leggen De conclusie is dan ook. dat de eigenaar van een niet meer zo héél nieuw wagen zelf moet beslissen, of hij voor zijn oude beestje werkelijk nog steeds een dure all-risksverzekering wil handhaven. Er zijn deskundigen, die een dagwaarde van f 2000 als grens noemen. Maar dat is naar onze mening een wat erg sim plistische voorstelling van zaken. In feite spelen verschillende overwegingen een rol. Hoeveel kilometer rijdt men per Jaar? En waar rijdt men ze? Het is duidelijk, dat 50.000 wegkilome- ters per Jaar méér kansen op een total loss inhouden dan 5.000. En wie zijn wagentje vrij wel alleen in de stad gebruikt en zelden meer dan 50 km per uui maakt, valt bepaald niet in de categorie waar de zwaarste sla gen vallen. De bezitter van een oud beestje dat weinig kilome ters maakt en dan nog voorna melijk in de stad, zal dus het eerst hebben te overwegen, of hij niet verstandig doet, zijn all-risks-verzekering maar om te zetten in een (nu eenmaal wet telijk verplichte WA-verzeke ring. Het basistarief daarvoor bedraagt thans voor een Opel- Kadett f 293. Natuurlijk bezien wij de dingen heel eenzijdig, als wij alleen aan total loss denken. Herstelbare schade bij kleinere aanrijdingen vormt verreweg de hoofdmoot van wat de verzekeringsmaat schappijen te vergoeden krijgen. Een aanrijdingssschade kost de automobilist bij zijn garage voor een oude wagen in de regel evenveel als voor een nieuwe Hier blijft het „uitkeringsrende ment" van de premie bij het ouder worden van de wagen dus ongeveer gelijk. Hier doet zich intussen een an dere complicatie voor in de vorm van de no claim-korting. De premiekorting bij schadevrij rijden lijkt een stevige beloning voor voorzichtige rijders die hun maatschappij zelden op kosten Jagen. Maar ze wekt in de prak tijk als een enorme vergroting van het "eigen risico". Nemen wij als voorbeeld weer een veel gebruikte bescheiden wagen als de Opel-Kadett dan zien wij, dat de bruto-jaarpremie van 743 door de no claimkorting na één schadevrij Jaar terugge bracht wordt tot f 564,- na twee Jaren tot f 470, en na drie Jaar tot f456. Maar dit betekent, dat de eigenaar van deze wagen in één slag een be drag van f 179 plus f 273 plus f 287 of rond f 740 verspeelt als hij eindeüjk eens 'n aanrij- dingsschade van z"n verzekerings maatschappij vergoed wil hebben. Bij duurdere wagens is de all risks-premie en dus ook de te verspelen no claim-korting nog aanmerkelijk hoger. Als vuistre gel kunnen wij stellen, dat wie drie Jaar schadevrij rijdt, met een claim ongeveer een bedrag verspeelt dat gelijk is aan de maximale (bruto-) Jaarpremie. BIJ middenklasse-wagens loopt dat gauw op tot f 1.200 k 1 1.500. Dat is dan. al heet het niet zo, het eigen risico van de automo bilist. In dergelijke gevallen zijn de verzekeringsuitkeringen in wezen niet meer dan een voor schot voor het betalen van de ga ragerekening en komt de verze keringsmaatschappij er zelf hele maal schadevrij af, doordat de uitbetaling in de komende drie jaar weer door de hogere premie wordt ingelopen. Automobilisten die. In vertrou wen op hun bedachtzame.rijstijl, op „terugverdienen" van de maximale no claim-korting ho pen, zullen dus nooit vergoeding vragen voor schade die onder het bedrag van de maximale jaarpremie blijft, in het geval van onze Kadett-bezitter zo'n f 750. Maar er zit bepaald iets on redelijks in. dat de brokkenma kers die Jaarlijks f 500 schade hebben en terugvorderen, er heel wat voordeliger aan toe zijn dan de bedachtzamen die eens in de drie Jaar f 750 claimen. Schade door aantoonbare schuld van derden staat uiteraard bui ten deze overwegingen. Ze leidt enerzijds niet tot verlies van de no claim-reductie, kan ander zijds (althans theoretisch) ook buiten elke verzekering om van de schuldige teruggevorderd wor den. Maar nu de bruto-premies zo enorm gestegen zijn en daar mee ook het totaalbedrag der te verspelen kortingen door schade vrij rijden, zullen meer particu liere autobezitters dan ooit zich afvragen, of him rijstijl hun ril- milieu, hun rijdoel en hun jaar lijks afgelegde kilometers wel licht aanvaardbaar maken, dat zij zich voortaan maar tot de wettelijke WA-verzekering bepa len. Waarbij dan hun psychische geaardheid vaak zwaarder zal wegen dan een zak vol argumen ten Wie na zorgvuldig afwegen van alle pro's en contra's tot de con clusie mocht komen, dat hij zijn all-risks-verzekering wil beëindi gen en omzetten in een simpele WA-verzekering heeft rekening te houden met een opzeggings termijn van zeker drie maanden vóór de Jaarlijkse vervaldatum.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19