Vingervlug winkelpersoneel wordt in het oog gehouden Zo gaat de UNI nooit verloren Alternatieve architect geeft iedereen advies aapverbod voor el Vondelpark KVP-BESTUUR WIJST WERK AFSPRAKEN VAN DE HAND Industriebond samenwerking NKV wil herstellen dge Service controleert: Concert in Katwijk arktberichten Gelovigen moeten meer inspraak hebben OPROEP VAN GROEP R.K. THEOLOGEN Weer twee NS-bus- dochters samen Poulidor van troon gestoten pAG 25 MAART 1972 Seldiefstallen worden niet al- jepleegd door vingervlugge Ook het personeel van de naakt er zich soms schul- a. Vaak genoeg, om een in- nale controle-organisatie ft verschaffen. Lodge Service jjemd naar John Lodge, die tijf vijftig jaar geleden in Ié oprichtte heeft vesti- in Engeland, Ierland, Austra- d-Afrika, West-Duitsland, en drie en een half jaar ook in ad. enkele jaren tijd heeft Lodge hier reeds zo'n duizend per- stallen ontdekt, waarbij niddelde fraudebedrag 1500 bedroeg. BU één van deze af- ïaren drie en twintig mensen en. De tot nu toe ontdekte fraude was vijfendertigdui- Iden. V oorraadverlies Lodge Service zijn perso- fstallen de voornaamste oor- jt voor ra ad verlies in de win- niet de veel gesignaleerde diefstallen. Direoteur A. G. van Lodge Service Neder- gaf onlangs in een artikel :blad Het Levensmiddelen- volgende internationaal verdeling van oorzaken ersoneelsdiefstallen 62 pet, llefstallen 25 pet, overige 113 pet. personeelsdiefstallen schrijft tvensmiddelenbedrijf letter- )eze diefstallen komen gro- i tot stand doordat geïricas- geldbedragen op de kassa gedeeltelijk worden aange- soms helemaal niet. Het al- ,pen kunstmatige kasover- •dt door het frauderende onbewaakt in eigen zak gestoken. De ;?n van geld nemen verreweg aamste plaats in. Ver daar- tomen de diefstallen in goe- la ?n het goedkoper en gratis van goederen aan familie- - Geen uitzondering WYCHEN „Als ik om me heen rjks stelen van bedragen kiik en zie hoe er op het gebied rbeeld vijfentwintig1' gul- van de woningbouw vaak maar wat ,.>n uitzondering. Per jaar I wordt aangerommeld, dan kunnen ÏD 1 dat voor de winkel op één de mensen die met bouwproblemen ;;el .s p va I &a: stelend personeelslid reeds een strop van zesduizend gulden. Voor de controle door Lodge Servi ce kan een zaak een jaarabonne ment nemen, dat volgens de heer Wierenga niet duin is. Wat het precies kost, vertelt hij echter niet: „Over het algemeen zijn de kosten van een jaarservice geringer dan die van het lappen van de ramen". De controle wordt oun. uitgeoefend door een onopvallend, doch doel treffend systeem van testaankopen om na te gaan of het personeel fraude pleegt. De leeftijdsopbouw van het fraude rende winkelpersoneel is als volgt: onder de 23 jaar 43 pet tussen 23 en 35 Jaar 22 pet tussen 35 en 45 jaar 12,5 pet 45 jaar en ouder 22,5 pet. Mislukt De stijgende lijn, die zich bij de oudste groep voordoet, wijt de heer Wierenga aan het feit dat men on der oudere werknemers vaak verbit terden aantreft, die zich mislukt voelen en diefstal van de baas als een onbewust wraakmiddel hante- Lodge beveelt twee preventieve mid delen aan: het personeel niet on derbetalen, en het laten tekenen voor een juist hanteren van de kas- Aan de hand van geconstateerde fraudes legt Lodge een kaartsysteem aan, aan de hand waarvan bij nieuwe diefstallen in andere zaken meteen de „verdachte namen" kun nen worden gecontroleerd. zitten gratis bij mij terecht. Mijn i sen te vragen wat voor woning ze vakkennis stel ik één dag per week zélf willen. Per slot van rekening 'AM Burgemeester auders van Amsterdam wil- iaapverbod voor een deel van sterdamse Vondelpark instel - ■uilen binnenkort de daarvoor I te wijziging van de gemeente- Beverordenimg bij de raad in- ipverbod is bedoeld om de iteit in het park te bestrij- fe normale recreatieve func- het park in stand te houden waar nog wel mag worden zal duidelijk worden afge- i de nota over het Jeugd- is een minderheid in he roorstandster van een slaap BURG, 24 maart. Groentevei- Bl 750—840, Al 480-560 •550, breekpeen 300450. 3CRG, 24 maart. Bloemen- injers: Witte Sim 15-25. Rode Roze Sim 1824, Crowly Dusty Sim 1828, Arthur 1-23, GJ Sim 15—25, Keefer Sim •a Rève 2032. Freesia'sGol- fcw 100—165, White Swan 150 Itrora 185250. Diversen: An- 100275, Gerbera 1545, 1535, Amaryllis 2535, 90—125. Hyacinten 80—125. .(bulten) 300500, Chrysan- -350, Trosanjers 225275, 0—200. TulpenLustige Wit- Preludium 80—100, v. d. -20, Apeldoorn 140160, Gele 1150—170, Oxford 125—160, 10—220, Blng Crosby 150— eol 140165. OARENDSVEEN, 24 maart. - "Ing, Am. Anjers 1628, Ro- - Gold, Garnette, Roswytha te>erge, Coral Princess, Sono- t Spanish Sun, Carol 1523, Sordia, Prominent 1932, <*-56, Sonia 3740, Gerbera brsythlatakken 1446. Al t'4060 p. st„ Freesla's 60 aonen 4070. Trosanjers 1.60 «ysanten-laarrond 1.353.00 «*1 1.551.85, Narcissen-glas Wem open veld 2849, Tul- ■jhn, Couleure Cardinal, Cas- Udlum, Hibernia, Lustige jellona, Charles, Copland, «abetn, v. d. Eerden. Golden Wrd 55i jo, Jewel of Spring ■terland, Apeldoorn. Proml- Bonanza 801.30, Ka- «o 1.00—1.40, AladJin 1.70— «ells 1.60. West Point 1.70, arvest 1.25—1.50, Golden 1.201.75, Dubbele Tulpen P» bos. 24 maart. Veiling, Forsy- "W 80 J aan DEN RIJN. 24 maart JUJJB Waspeen AI 630—730, M B?' BI 880—105° Bil 220. 60430, breekpeen andfjvle 65. verbod voor de gehele stad. Deze leden, onder wie zich burgemeester Samkalden zou bevinden, achten dit de enige mogelijkheid om ten aanzien van ongecontroleerde groei van het jeugdtoerisme een „effectie terughoudend" beleid te voeren. B. en W. beschouwen het experi ment met de vrijmarktoen op Leid- sebosjes en Wester markt als mislukt. Het Leidsebosje werd druk bezocht maar de Wes term ar kt bijna niet. „Ook is gebleken, dat het bestaan van de vrijmarkten de illegale straat verkoop elders in de stad niet deed verminderen. „Wij menen dan ook dat het vrijmarktexperiment niet I dienst te worden voortgezet in de 1 vorm, waarin het vorig jaar zomer heeft plaatsgevonden, maar dat andere mogelijkheden moeten wor den gezocht", aldus B. en W. witlof 2760, -v... j prei 1724. Aanvoer was- 1100 kg. voor iedereen beschikbaar.' Dit zegt Victor Leopold Litschka uit Wychen, onder de rook vp,n Nijme gen. De heer Litschka noemt zich een „alternatieve architect". In ad vertenties biedt hij zijn gratis ad viezen aan. Het is het alternatief, dat hij stelt tegenover,, wat hij noemt "onze huidige monotone con- fectiebouw". Daarnaast vindt hij deze manier van werken een prachtige manier om op de hoogte te komen van de problemen die er zijn en van de woonwensen van toekomstige bewo ners. "Ik ben helemaal niet tevreden met de huidige woningbouw", zegt hij, "Ik vind het schandalig dat er niet meer inventiviteit van de architect wordt verlangd. Vroeger werd door de opdrachtgever een "prestigemonu- ment" verlangd met een maximum aan kennis en kunde. Nu is het zo, dat er te veel mensen in de schoe nen van de architect gaan staan en beslissen wat wel en wat niet moet". "Wij architecten", gaat hij verder, "hadden allang aan de bel moeten trekken, want de meeste woningen zijn puinhopen. De gewone man weet niet, dat er betere en betaal bare mogelijkheden zijn". De meeste woningen zijn volgens hem "doosjes met hokjes er in". "En als die hok jes klaar zijn stoppen we er mensen in. Maar we vergeten, aan die men- ROTTERDAM Bisschop Simonis van het Bisdom Rotterdam heeft in de radiorubriek Echo (KRO) gepleit voor meer inspraak der gelovigen bij de keuze van een bisschop. Hij had kritiek op de vorm van benoe ming van de bisschop van Roer mond. Hij wil een bisschopsverkie zing in overleg tussen de bisschop pen en het betrokken diocees, die door dc paus wordt bevestigd. Bisschop Simonis: „Ik betreur, al is mgr. Gijsen mijn vriend, de wijze van benoeming in Roermond. Maar nu wij geen betere alternatieven hebben voor een benoemingsproce dure vind ik, dat Rome het maar beter kan doen, ook al om de pola risatie niet in huis te halen". Het is fundamenteel onjuist, dat het Bisdom Rotterdam wordt geleid door een bestuurscollege, waarin de bisschop, de vicarissen en de eco noom op gelijk bestuurlijk niveau optreden, vindt bisschop Simonis. Hij is van mening dat de bisschop een eerste en laatste verantwoorde lijkheid moet hebben. In Rotterdam zijn de spanningen binnen de geloofsgemeenschap via de samenstelling van het bestuurs- I op de lange duur de vraag, wat be- college ook in dat bestuur te mer- ter is: een homogene top of een ken, aldus mgr. Simonis. Dan wordt verdeelde top, aldus Simonis. brengt de mens het grootste deel van zijn leven in die woning door. Mag hij dan alsjeblieft een stem in het kapitaal hebben?". De Wychense architect is van me ning, dat de mensen boordevol ideeën zitten maar dat hun geen kans wordt gegeven ze te uiten. Hij wil in zijn werk aansluiten bij de wensen van de opdrachtgever. „Ik wil precies van hem weten wat zijn eisen zijn. Die moeten scherp omlijnd vaststaan. Ik maak dan een ontwerp en hij krijgt een huis dat speciaal voor hem is." Terwijl het mooie weer hier niet opkan, heeft de winter in Moskou weer toegeslagen. Giste ren viel er 'n flink laagje sneeuw. KATWIJK Groter dan ooit was gisteren Nic. Houppermans, UNI's dirigent in de Triumfatorkerk. Hij heeft zijn harmonie een aanmerke lijke ruk de hoogte in gestuwd. Dat begon al met een opvallend dynamisch nuanceren in New Castle Hymn en in Roccard's Josua Ko raal. waar alles zo zuiver zong en mooi. In een Funny Fantasy van Hautvast hoorde men lijntjes spin nen zo fijn geacheveerd als van een ervaren solist en toch kwamen ze van een groep. Ook wel echte solo- trekken zaten er in deze goed ge concipieerde compositie en daar nam men een duidelijk karakteriseren van de expressie in waar. In Van Lijnschooten's Geuzen in de Bomm- lerwaard verwezenlijkte Houpper mans iets. dat zijn korpsleden hem niet eerder zo kompleet gegeven had den, een komplete en feilloze ontle ding van al de samenstellende delen in een helder welsprekend reliëf neergezet, die alle hun juiste precie- se functie vervulden in de visie van het geheel. De afweging van een doelbewust leidende orkestrale hand. Zo gaat UNI nooit verloren. De pro- grama-aanvulling vormden een mars van Moerenhout en, wat pi kanter, Pickles van Leemann en Josua dixieland van Roccard. Toe: de Medici van Wichers. Dat was een terugblik op één korps. Er waren er echter drie. Trots van UNI is het gepresenteerde Jeugd- korps, aangevoerd door J. Kurpers- hoek. Ja, onvoorwaardelijk een ver rassing o mtrots op te zijn- Twintig stuks plus één volwassen bassist. Maar de kleine barytonist naast hem liet zich niet uit het veld slaan. Van de tweede trompettiste (blond) weten we toevallig de leeftijd: 9 Jaar. Vier composities van Holstein. Bis- selink en Lussenburg lieten ze leuk vlot, met eensdenkende korpsgeest, egaal van groepsgeest en welhaast foutloos zich na elkaar ontwikkelen. Vervolgens de Drumband (eveneens Jeugdzaak), die ten laatste samen met het orkest voor een betere nachtrust Turf in Je Ransel mee gaf. Die deed ook al perfect al wat ze deed, stevig, geheid, gelijkgericht, maar zonder doelloze zwaarte van de slag. Geezlschap no. 4 was „Tussenkoor Julianix". Tussen? visje en vis9 Keu len en Parijs? In elk geval tussen Katwijk en Oegstgeest ligt Rijns burg in. Daar houdt Peter Bontje zijn meisjesaquarium. Meester Bont- Je, want dat is hij. Meesterlijk laat hij zijn getrainde parkieten (toch ba ter dan half vissen) een stralende glans leggen op ongelooflijk zuivere liedjes met een verbluffende een heid. Op liedjes, welker techniek bo vendien niet voor de poes is. Hoe doet-ie het? Vlotte dametjes zijn het. Stormachtig succes had een stemvast actricetje, die iets riep dat we niet verstonden, maar op de ma nier van IJsco? of Nieuwe haring? op straat in de zomer. En een an der lied met de gong-achtige klan ken erbij van een metallofoon. En natuurlijk Donkre Maria, die wel van Italiaanse geboorte zijn zal. KEES VERHOEF. DEN HAAG (ANP) Een inter nationale groep vooraanstaande r.k. theologen, onder wie vijf Nederlan ders, heeft gisteren een appèl op de kerkleden en geestelijkheid in ver schillende landen gedaan om niet te berusten in de bestuurs- en vertrou wenscrisis van de r.k. kerk. Het stuk neemt stelling tegen de apathie op kerkelijk gebied, die in veel landen onheilspellend toeneemt. De vijf Nederlandse theologen, die het stuk mede hebben ondertekend, zijn de hoogleraren F. Haarsma, E. Schillebeeckx en P. Schoonenberg, dr. B. van Iersel en dr. B. Willems, allen verbonden aan de universi teit te Nijmegen. De theoloog prof dr. Hans Küng uit Tübingen behoort ook tot de ondertekenaars. Niet leen uit de Europese landen Duits land, Nederland, Oostenrijk, Spanje Zwitserland, maar ook uit Canada, en Noord-Amerika hebben theologen het gemeenschappelijk stuk onderte kend. werk te stellen uitbreiding van de werkloosheid te voorkomen. Dat dient prioriteit te krijgen". Koersen Nootdorp DEN HAAG De uitslagen van de gisteren in Nootdorp gehouden drave rijen zijn Alkemadeprijs1. Ilona S (C. Hette- llng) (1.28,4), 2. Iris Du Coq d'Or, 3. Jeune Premier R. Toto w, 5.30, pl, 1.90, 2.50, 4.20, kopp. 35.90, trio 916.80. Akkrumprijs, le afd.: 1. Jack Buiten zorg (J. van Dooyeweerd) (1.327), 2. Jan Areta, 3. Jolleta, Toto w. 5.20, pl. 1.30, 1.10, 1.10, kopp. 14.20. Altenaprljs: 1. Hennepvlnk S 1.40, kopp. 5.50, trio 180.80. Almeloprljs: l. Juweeltje Carlos (M. Bouwhuis) (1.29.2), 2. Indra, 3. Jupiter B. Toto w 3.pl. 2.60, 4.20, kopp. 39.80. Andykprljs: 1 Ike Hollandia (K. Woudstra) (1.28.2). 2, Hannle Gregor, 3 Fiasco Akerendam. Toto w. 2.50, pl. 1.30, 3.60, 2.—. Ameideprljs: 1. Gravin Rita W (H. Pools) (1.25.5), 2. Flls du Coq d'Or. 3. Ch. van Rood en Noot. Toto w. 6.20, pl. 2.—. ISO. 3.30, kopp. 14 40, trio 199.60. Amstelveenprijs1. Guit (P. Zandt) (1.27), 2. H. Bond. 3 Gregor Holly wood). Toto w. 3.80, pl. 2.2.60, kopp. 8.80. TILBURG (ANP) De geheime werkafspraken van het kabinet Bies heuvel vormen een "hoogst ongeluk kige affaire". Het dagelijks bestuur van de KVP betreurt deze zaak en acht die afspraken strijdig met de opvattingen van de KVP over open baarheid van bestuur. Het dagelijks bestuur rekent er vast op, dat de KVP tweedekamerfractie zich als een leeuw zal weren tegen enkele punten van die afspraken. Die pun ten zijn: de bevriezing van de kin derbijslag en de verhoging van de collegegelden zonder compensatie voor beursalen. Dat zei KVP-voorzit ter, ir. D. de Zeeuw gisteravond. Hij sprak in Tilburg voor Brabantse par tijkaderleden. Het plan van de commissle-Mans- holt achtte de heer De Zeeuw waard positief te worden benaderd. "Er is sprake van een degelijk stuk werk een zinnige bijdrage voor de discussie over de problematiek waarmee de wereld kampt". Ir. De Zeeuw acht het noodzakelijk dat over die vraagstukken dwars door politieke partijen heen van ge dachten wordt gewisseld. "Dit Is geen enghartige zaak. Op onderdelen van het plan had hij kritiek. In grote trekken onder schreef de KVP-voorzitter de voor- stellen die prof. Steenkamp In Venlo (K Woiidstra) (1.26.9), 2 Isidore, heeft gedaan om de economie 3. Johny van Zorka. Toto w 9.70, pi. weer gezond te maken. Helaas heeft 1-6°. 1-40. 1.20, kopp. 14.70, trio 124.80 prof. Steenkamp weinig aandacht! AkkrumprUs, 2e afd.: 1 Karabijn <T kunnen besteden aan de werkloos- lKo°yman) (1.31.12. Jachthoorn B. 3 Kunnen oesteaen aan ae wermoos jurmy Toto w 6.20 pl. 180 220 1.50. held, aldus de heer De Zeeuw. "Het |kopp. 7.30. is onze morele plicht alles in het I Totailsatoromzet f 131.890. UTRECHT (ANP) Twee bua- dochters van de Nederlandse Sooor- wegen de Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij (NBM) in Zeist en Maarse en Kroon in Aalsmeer, heb ben besloten samen te gaan in één bedrijf, zo heeft de NS gisteren mee gedeeld. Vorige week nog besloten twee andere NS-busdochters, de NZH in Haarlem en de NACO in Alk maar, ook al tot een fusie. Een woordvoerder van de spoorwe gen kon desgevraagd niet meedelen, of binnenkort nog meer NS-busdoch ters deze bedrijven verzorgen het leeuwendeel van het streekbus- vervoer in ons land zullen samen gaan. Per 1 april worden de staven van de NBM en Maarse en Kroon samen gevoegd onder de bestaande directie van beide bedrijven. Tenslotte moet het tot een volledige fusie komen, maar wanneer dat zal gebeuren 18 nog niet bekend. Het hoofdkantoor van het bedrijf zal worden gevestigd in Aalsmeer. De busbedrijven onderhouden met in totaal 430 bussen en 1400 man per soneel lijndiensten in een gebied dat ruwweg wordt begrensd door Am sterdam. Haarlem, Lelden, Amers foort en Utrecht. De samenwerking zal geen ontslag van het personeel tot gevolg hebben. Op korte termijn zullen geen wezen lijke veranderingen plaatsvinden. De ondernemingsraden, de vakbonden, en het personeel van belde bedrijven zijn ingelicht, aldus de NS. UTRECHT (ANP) De indus triebond NKV is nog steeds over tuigd van de wenselijkheid van een verdergaande samenwerking met de Industriebond NW. De voorzitter van de NKV-bond, de heer P. Brus sel, verklaarde dit gisteren in Utrecht op de vergadering van de centrale raad van zijn bond. Maar, zo voegde hij hieraan toe, ons zelf respect verzet zich tegen een samen werking, waarin wederzijds respekt en vertrouwen ontbreken. Van dit rea- pekt is volgens hem tijdens het con flict over de metaal-cao niets te be speuren geweest. „Er zal eerst klaarheid moeten ko men en voldoende zekerheid over goede bedoelingen", aldus de heer Van Brussel, „Dan zal ons geschokte vertrouwen kunnen her stellen en de weg kunnen openen naar een herstel en verdere uitbouw van de samenwerking". Hij noemde dat ook van groot be lang voor versterking van de samen werking op het niveau van de vak centrales. Die zal namelijk niet tot het beoogde resultaat leiden als ze niet wordt doorgetrokken naar de samenstellende delen van de vak centrales. De heer Brussel uitte felle kritiek denkt te brengen zonder de me dewerking van de vakbeweging, die zij door haar afwijzende houding steeds meer van zich vervreemdt. De heer Brussel meent dat de re gering hierdoor een klimaat schept waarin elke offerbereidheid bij de vakbeweging verdwijnt en waarin al le problemen onoplosbaar worden. HU kantte zich eveneens tegen be vriezing van de kinderbijslag zonder een compensatie voor de laagst be taalden en tegen de verhoging van het collegegeld en de schoolgeldhef* flng voortgezet onderwijs. Over de op de aanpak van het werkloosheids- werkende jongeren zei hij, dat de probleem door de regering. Ook de overheid worstelt met grote proble men, zo zei hij, maar ik vraag me af hoe ze die ooit tot een oplossing voor hen geplande maatregelen en voorzieningen in ieder geval onver kort verder moeten worden uitge werkt en doorgevoerd. MALGRAT De Spanjaard Miguel Maria Lasa heeft de Ronde van Catalonië gewonnen. In de laatste etappe, die over 215 kilometer van Berga naar Malgrat voerde, was Tino Tabak (Ned.) de snelste. HU versloeg in de eindsprint Lasa. De Fransman Poulidor. die tot de laatste rit de leiding had in het klas sement, kwam met een achterstand van 1.40 min. over de eindstreep. HU verloor daardoor zUn eerste plaats. De uitslag van de laatste etappe ls: 1. Tabak (Ned.) 215 km. in 6 uur 22 minuten en 33 seconden, 2. Lasa (Spa). 3. Menenden (Spa) belden zelfde tUd als Tabak. Op 4 seconden: 4. Avilleira (Spa). Op 5 seconden: 5. Manzaneque (Spa). Op 1 minuut 31 seconden: 6. Pesar- rodona (Spa), 7. Santamaria (Spa). Op 1133: 8. Rodriguez (Spa). Op 1.42: 9. Tamames (Spa), 10. Van Vlierden (Bel), 13. Prinsen (Ned.). 21. Poulidor, 30. Van Springel Schepers verscheen niet aan de start. BU de 24 renners, die in deze etappe de strUd staakten, waren: Karstens, Pustjens, Delnoy, Vlanen en Van der Vleuten (Ned.), Aimar en Bellona (Fra), Wolfshol en Puschel (WD1.), Bracke en Llevens (Bel) en Thevenet (Fra). Eindklassement: 1. Lasa 25 uur 59 min. 24 sec.; op 43 sec. 2. Poulidor; op 1 min. 1 sec.: 3. Manzaneque. op 1.09: 4. Delisle (Fra); op 2.16: 5. Avilleira; op 2.22: 6. Tabak; op 2 50: 7. Santy (Fra); op 4.44: 8. Gandnrias (Spa); op 4.47; 9. Diaz (Spa); op 5.30: 10. Ala (SaaJ.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15