iax in rol van wreker? GEEN STANDBEELD VOOR „US ABE Laat Ajax die bluffers flink afstraffen Ajax wil uit naam van Feyenoord op strafexpeditie :-ALTIOR Moore en Hurst scoren tegen belastingdienst Lugdunum - R.V.C. George Graham gepasseerd... U.V.S. - Papendrecht ATJE BETER AF DAN 'PROFS' VAN DWS [STERDAM De extra-prikkel van het lot: tegen Ben- ril Ajax uit naam van Feyenoord een strafexpeditie orga- tn. Om en passant vast te leggen, dat het zelf té superieur t zo'n pak slaag. Kovacs: „We moeten Benfica straffen, moet voor de graaf van Monte Christo spelen, om het ge van het Nederlandse voetbal te wreken", prille herinnering aan het Rotterdamse ongeluk beheerste acties van Ajax. Kovacs weer: „Die 5-1 kan gevaarlijk oor Benfica. Dat komt dan in een stemming, dat het tot 2 staat is. Latijnse ploegen hebben die neiging". De ja- ürol (23): „Het zou te gek zijn, wanneer Benfica twee landse clubs uitschakelt. Dat mag nooit gfebeuren". Ajax-trainer Kovacs wist een traan uit zijn oog. Niet uit schrik vooor Benficawél door de rook van zijn eeuwige sigaret. LISSABON (AP) „We had den niet slechter kunnen trek ken" was het commentaar van aanvoerder Antonio Simoes van Benfica toen bekend werd dat zijn club tegen Ajax zal moeten spelen. Simoes, die in het ziekenhuis ligt na maandag zijn arm te hebben gebroken, zei: „Ajax is de sterkste van de vier ploegen die uitkomen in de halve finales. Benfica zal bijzonder goed voor de dag moeten komen als het de Amsterdammers wil verslaan". De trainer van Benfica, Jim my Hagan, wilde alleen maar zeggen dat zijn mensen net zo'n kans maken om te winnen als die van Ajax. ifgang van Feyenoord voegt een dimensie toe aan deze Bte ronde om de EC I. Kei- at het 5il is geworden voor zegt me weinig. Het lijkt atteerd. Destijds raasden wij ierlenging tegen Benfica ook door naar 30. Het voordeel ontmoetingen tussen Feye- Benfica is, dat wij veel in- over de Portugezen bij de tbben. We zullen wel uitge- iar FeyenoordBenfica gaan ook zonder documentatie Is Ji al op zijn hoede voor de se kwaliteiten. Keizer: „Wij vel gewaarschuwd door dat aat". Stuy: „Een club. moord eruit gooit, kan na vel wat Een sterk punt dat Benfica vlot de 1-0 ach- wegwerkte. Daarna herstel- luller di weer zo soepel na 't doel- i Van Hanegem. Aan de an- t vraag ik me af of wij ooit hadden losgelaten". 1 knock out voor Feye- ielde Nene drie rake stoten Van Duivenbode moet in de dekking tegen de rechtsbuiten. „Ik houd van bging. Ik draai vanzelf wel speler van naam. Stel )U Nene moet aanpakken en Bianchi of wie dan ook van ADVERTENTIE londag 2.30 uur n.m. a De Kempenaerstraat. Gewone prijzen. DWiS. Dan is de concentratie, of je wil of niet, gewoon minder. Nee, in Nederland lopen niet zoveel van die hazewindhonden rond. Meer dan Schmidt Hansen kan ik niet gauw f Coach Kovacs voerde Nene en Jordao als het grote gevaar aan „Het was slecht voor Feyenoord, dat Simoes wegviel. Daardoor is Jordao erin gekomen en speelde Benfica met twee echte vleugels. Simoes is een spelmaker, die niet alleen zoveel op het doel schiet. Nee, ik kwalifi ceer Benfica niet als een louter aanvallend team. Het kan wel de gelijk verdedigen. Het liet maar twee goals door tegen Feyenoord. En in de competitie incasseert het ook weinig tegendoelpunten". Nochtans tuimelde géén AJacied van sohrik achterover, toen de door de radio overgeseinde stem van Van Praag de loting-uitslag berichtte. Het gemiddelde zag op tegen Inter (Swart: „Dan zit er de hele wed strijd een man in je nek"), maar stond onverschillig tegenover Celtic of Benfica. SwArt bijvoorbeeld pre fereerde Benfica, onder het mom van: „Celtic is net Arsenal en dan weet je het nooit". Maar Neeskens lonkte weer naar Celtic. ,Het Britse voabbal lijkt me op dit moment min der dan dat van eBnfica". Kovacs verried vooral eveneens een lichte voorkeur voor Celtic, maar deed niet moeilijk over Benfica. „Laat het tegen ons maar bewijzen, dat het de roemrijke prestaties van een jaar of vijf, zes geleden kan herha len. Na Arsenal komt Benfica eigen lijk wel goed uit. Op Highbury was het min of meer oorlog. Benfica probeert meer te voetballen. In Lis sabon zal het zeker niet zo zwaar worden als in Londen., Zo'n druk kan Benfica niet ontketenen". Drie jaar terug presteerde Ajax Tijdens het wachten op de uitslag van de loting in Zurich genoten de spelers van het gebak waarop jarige Ruud Krol (24) tracteerde. Op de foto v.l.n.r. Cruijff, Keizer, Suurbier en Kle- ton. ihet schier onmogelijke in het Esta- dio da Luz. Na op 19 februari thuis met 31 in de sneeuw te zijn inge peperd, herrezen de Amsterdamei's een week later dank zij dezelfde cij fers. Opgepept door 30.000 Neder landers ging Ajax tenslotte in Pa rijs over naar de halve finales: 3—0 door doelpunten van Cruijff en Da- nielsson (2 x) in de verlenging. Kei zer: „Benfica is dat natuurlijk nog niet vergeten. Het is dus ook voor ons gewaarschuwd''. Kovacs: „Het huidige Benfica is het Ajax van toen. Het prettige voor ons is dat we inmiddels flink wat meer routine hebben verworven". ADVERTENTIE Zilveren Molentoernooi Woensdag 29 maart 8 uur n.m. Roodenburg-Zwart Wit '28 L.F.C.- terrein Boshuizerkade. Premie is getuigschrift LONDEN (AP) Bobby Moore en Geoff Hurst, twee van Engelands best betaalde voetballers, hebben gis teren van de rechter gelijk gekregen in hun strijd tegen de inspectie van de belastingen. Zij bestreden de opvatting van de belastingautoriteiten dat over pre mies, die zij hadden ontvangen na de overwinning van Engeland in het toernooi om de wereldbeker 1966, be lasting diende te worden betaald. Het gerechtshof in Londen ver klaarde in zijn uitspraak dat de 1000 pond premie die de Engelse voetbal bond had uitgekeerd, meer het ka rakter had van een getuigschrift of eerbewij's dan van een beloning voor bewezen diensten. Daarmee viel de premie buiten de belastingen. Moore en Hurst zitten in de hoog ste belastingklasse. Als zy over de premie belasting hadden moeten be talen zou er vrijwel niets van het bedrag voor hen zijn overgebleven. Alle 22 spelers van de Engelse ploeg hebben de 1000 pond premie ontvan gen. Wielrennen In Den Haag is op 84-jarige leeftijd overleden Jhr C. D. H. (Gerard) Bosch van Dra- kensteyn, in de periode van 1908 tot 1928 vele malen Nederlands kampi oen wielrennen op de nummers sprint, kilometer tijdrit en lange af stand met gangmaking. Jhr. Bosch van Drakensteyn won voorts op de Olympische Sjelen van 1928 in Amsterdam een zilveren me daille op de kilometer met staande start. ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur n.m. Terrein Haarlemmervaart. ROTTERDAM Ajax tegen Benfica, dat Feyenoord op d?e dramatische woensdagavond in het veld versloeg en buiten de lijnen op een minderwaardige wijze behandelde. En mede door de fanatieke, afstotende Portugese acties staat de Rotterdamse ploeg op internationaal gebied thans volledig achter zijn vader landse rivaal. Voor Feyenoord mag Ajax de finale van de Europa Cup binnenstormen. Sterker, het wil er met plezier een handje bij helpen. Manager Guus Brox van Feyenoord: „Ajax is natuurlijk zelf drie jaar ge leden nog in Lissabon geweest, dus weet het wat er te koop is Maar als ze van ons nieuwe gegevens willen hebben, een „aanvulling" kan ik mis schien beter zeggen, wat betreft de reis, het verblijf en de mogelijkheden daar, staan we voor ze open. En met betrekking tot de competitiewedstrijd Feyenoord-Ajax op zondag 16 april, drie dagen dus voor de return in Lis sabon, zeg ik: in principe zijn we altijd bereid om die wedstrijd te Door Rob Vente vervroegen. Trouwens dat hebben we vorig seizoen ook gedaan toen Ajax voor de finale op Wembley stond. Laat Ajax by ons maar een verzoek indienenwe willen ze graag helpen". Welke raad geeft Feyenoord de Europese kampioenen mee voor de tweekamp tegen de équipe van Jim my Hagan de flegmatieke Britse trainer van het onstuimige Benfica? Ernst Happel: ,Jk geef Ajax aller eerst de raad om een brief aan de UEFA te schrifven, waarin het eist dat de wanordelijkheden, die wy meegemaakt hebben dit keer onmo gelijk kunnen gebeuren. Het is toch waanzinnig, dat je spelers zweepsla gen krijgen als ze voor de wedstrijd langs de Ujn lopen? Het is toch vol komen belachelijk dat een trainer en de reserves vyftig procent van de wedstrijd niet kunnen zien, doordat er constant agenten, suppoosten en mannen van het rode kruis voor de dug out heen en weer lopen? En wat het voetbal aangaat, ik ben er zeker van dat Benfica er tegen Ajax uit vliegt. Want Ajax bezit grote klasse en Benfica niet". De raad van Guus Brox aan de Amsterdamse formatie: „Het ge woon beter doen danwy. En dat kan volgens my. Natuuriyk kan dit". Aanvoerder Rinus Israel: ,,Ik Ajax raad geven? Die ploeg heeft toch geen raad nodig? Als wij, terwyi we helemaal niet zo best voetbalden, tien minuten voor tyd nog in een gewon nen positie liggen, moet een elftal als Ajax het gemakkeiyk kunnen redden. Nee, voor my is Ajax al voor tachtig procent in de finale. En ik hoop ook oprecht dat dit in derdaad gebeurt. Maar als ik nu persé toch een advies moet geven: ze moeten scherp op die buitenspe lers van Benfica letten. Nené en Jordao, dat zijn voor my aanvallend him gevaariykste makkers". Wlm van Hanegem, die aan de vraag „welke raad" voorbij gaat en meteen opmerkt: „Ik sta in dit ge val volledig achter Ajax. Voor my mogen ze in het Olympisch stadion die knapen met 10-1 op hun donder geven. En by de wedstrijd in Lissabon moet Ajax dan maar in het Feye- noord-shirt gaan spelen en ze nog eens een stevig pak rammel geven. En daarna tegen Benfica zeggen: dat hadden jullie nog van Feyenoord te goed. Laat ze die bluffers, die mooie heren met die zwepen, maar eens flink afstraffen. Be gun Ajax de triomf van harte en Benfica de af gang". Evenals Wim van Hanegem hoopt Theo Laseroms vurig dat het Kovacs- team de Portugese hindernis mee dogenloos neemt. De centrale verde diger van Feyenoord wiens „glas- zuivere doelpunt" in het Stade da Luz afgekeurd werd: „Ajax moet winnen. En ik zeg alleen „Ajax moet winnen", en noem de tegenstander niet, omdat ik die naam nooit meer wil horen, laat staan uitspreken. Nóóit meer. Kun je nagaan". LONDEN (ANP) George Gra ham, die woensdagavond Ajax aan de winst hielp op Highbury door de bal langs doelman Wilson te koppen, is niet opgesteld in het elftal van Arsenal, dat vandaag voor de com petitie speelt tegen Leeds United. Het is voor het eerst in het 9eizoen dat Graham buiten de ploeg wordt ge laten. Basketbal Mars Energie Stars heeft gisteravond in de Kennemer- sporthal van Haarlem de finale van het bekertoernooi tegen Factotum Punch uit Delft gewonnen met 82-81. Topscorers waren: MES: Bisant 15-11, Childers 6-7, Tuinstra 10-0, Kroder 0-10. Punch: Sikking 10-12, Van Woerkom 15-7, Van Tuyll van Serooskerken 10-8. ADVERTENTIE ZONDAG 230 UUR Met ingang van dit seizoen speelt Heerenveen in zijn nieuwe accommodatie, die. er (voorwaar) mag zijn. On der de nieuwe, ruime, overdekte tribune is een para medisch centrum, terwijl de pers gewoon op een houten bank moet zitten, zonder opklapbare schrijftafeltjes zo als bij Feyenoord, zonder schemerlampjes zoals bij Ajax, zonder vaste zitkusseritjes zoals bij FC Den Haag, zodat je als verwend verslaggever allicht gaat denken dat dat para-medische centrum voor jou bestemd is, als je tij dens de wedstrijd door gebrek aan het gebruikelijke comfort geblesseerd raakt. Toch is de filosofie die erach ter steekt wel juist, geloof ik. Een wedstrijd wordt bijgewoond door drie categorieën beroeps mensen. Ten eerste de spelers, die zich suf moeten hollen, zich bont en blauw moeten laten schoppen en de keiharde vrije 6chop liefst met de onderkant van hun maag moeten opvan gen. Ten tweede de trainers, die op een ruwhouten reservebank op de meest ongunstige plaats, laag op het gras en langs het veld moeten zitten, wetend dat zij ontslagen worden en alweer naar een nieuwe baan moeten Door Nico Scheepmaker «aan zoeken als de tegenpartij beter blijkt dan hun oogappels. En ten derde de sportjournalis ten, die gratis toegang hebben, 'a de bestuurskamer gefêteerd *orden op koffie met kandij- koek, een hand krijgen van de voorzitter, in de rust zonder dringen opnieuw wat te drin ken krijgen en na afloop de trainer en spelers nog persoon lijk te spreken krijgen ook. Ieder gewoon mens zou er iraag f 50 voor over te hebben om die voorrechten te genieten, maar de sportjournalist vindt het heel gewoon en kijkt dan nog verbaasd op, als zijn fau teuil niet van alle gemakken voorzien is. Ik geef Heerenveen groot ge lijk. Laten de Journalisten ook maar eens gewaar worden wat het allemaal inhoudt. "De har de lijn", "de professionele aan pak" etc. Dat hij mag zitten is eigenlijk al onjuist. Hij zou de hele wedstrijd staande moeten volgen. Nog beter zou zy nrond jes lopen om het veld heen. En het allerbeste zou zijn als hij, staande op de perstribune, op geregelde tijdstippen, bijvoor beeld om de tien minuten even door twee daarvoor aangewezen Junioren-b met kiksen tegen zijn schenen werd geschopt. Want pas als ook de verslaggever met blauwe schenen en bloed uitstortingen thuiskomt, mag hij verwachten dat hij weet, waarover hij schrijft. Heerenveen—Helmond Sport werd geleid door Arie van Ge- mert. Van Gemert is een prin cipieel man, hij was de eerste, die uit principe weigerde de be stuurskamer te betreden, omdat hij vindt dat hij onbeïnvloed, los van de partijen, als kleine onafhankelijke de wedstrijd moet kunnen leiden. Je mag als club eigenlijk nog blij zijn, dat hij wel bereid is het veld te betreden, hoewel dat toch ook aan een van beide partijen (en meestal de thuisclub) toebe hoort. Toen iemand in de be stuurskamer gewaar werd dat Van Gemert, als principe-ruiter zich in de kleedkamer had te ruggetrokken met zijn twee grensrechters, zei de man naïef "Dat dat lekker rustig was", maar dat werd hem toch gauw uit het hoofd gepraat. Want het was nog een heel geloop voor de koffie - en - koek - verzorgende echtgenote van een der Hee renveen-bestuurders, om het ar bitrale trio van zijn bestellingen te kunnen voorzien. Iemand van Helmond Sport vond dat over dreven. „Wij schenken koffie in de bestuurskamer, zei hij, „en als de scheidsrechter dan niet wil komen, gaan we hem de kof fie niet achterna brengen". Zo is dat. De harde lijn. Want ik was nog een vierde categorie van beroepsmensen vergeten de scheidsrechter en zijn grens rechters. In feite herinnert niets in het sportpark Heerenveen aan Abe Lenstra. Geen standbeeld bui- op de tribune. Geen plaquette, in de kantine en geen foto in de bestuurskamer. Ik voelde me alsof ik in de Sow jet-Unie naar een herinnering aan ChroesJ- tsjow liep te zoeken. Ik vroeg in de bestuurskamer waarom er nog steeds geen Abe Lenstra- standbeeld in Heerenveen stond (er hangt in de foyer van het Olympisch Stadion in Amster dam een schilderij waarop Abe Lenstra lichtelijk herkenbaar staat afgebeeld, en er is een ten het stadion. Geen borstbeeld standbeeldje van Fanny Blan- kers-Koen en in Leeuwarden, staat 't standbeeld van US Mem de eerste koe die de elfsteden tocht won, dus waarom zou Hee renveen geen Abe Lenstra-stand beeld hebben, nietwaar?). Men haalde, nuchtere Friezen u weet wel, de schouders op. „Het is al weer zo lang geleden.„en toen we twee Jaar geleden ons 40-Jarig bestaan vierden, is hij toch ook niet komen opdagen. „misschien zou hij wel geko men zijn als we dit sportpark naar hem hadden genoemd, maar Ja. De spelers van DWS vroegen voor de wedstrijd tegen FC Den Bosch (een zogeheten sleutel wedstrijd die de poort naar de eredivisie geopend zou moeten houden) of er bij de winst nog een extra premie voor hen inzat. Voorzitter Stoop heeft toen. blijkens een interview met hem in het Parool geantwoord Vijf jaar geleden speelde Abe Lenstra (IJ met het elf tal van de oud-internatio nals een erewedstrijd bij het toen 75-jarige ASC. "Jullie extra-premie is het be houd van het eredivisie-schap. Een voetballer in de eredivisie verdient f 15.000,- een speler in de eerste divisie f 5.000,- Jul lie extra-premie is dus 10 mil le. Zo beredeneer ik dat als za kenman". Hij heeft natuurlijk gelijk. Ove rigens blijkt uit de door hem genoemde cijfers nog eens, dat eerste divisie-voetballers wel de glamour van "profvoetballers" meetorsen, maar niet de geld- 'buidel. Het blijft een min of meer lucratieve by verdienste, behalve voor de enkele uitzon- Ik som ze even voor u op: deringen die f uil-prof zijn. Je kan, financieel gezien, beter we reldkampioene bij het dames- schaatsen worden met behoud van Je amateurstatus, dan semi- prof zijn in de eerste divisie. Gaat u maar na. Hoeveel ca deaus heeft Atje Keulen-Deelst niet gehad, bij haar verschillen de huldigingen? een pakket van de conserven- fabriek met levensmiddelen. De waarde, laag geschat: f 100,-, een Zaanse klok, ongeveer f350,- en een kleurentelevisie: f2000. Een ribfluwelen bankstel: ruw geschat f700,-, een gouden hor loge: f150. Vier fietsen: plusmi nus f 600,-. Een jaar lang gra tis onderhoud van de Volkswa gen laten we zeggen f 300,-. Een tweepersoons naar Mallorca ik gok op f 600,-. Een zigzag naaimachine: f300,-. Een com plete stereo - installatie met boxen: f 1.000,-. Een fruitmand: f 50,-. Een mand met lekkers: f 50,-. Een schemerlamp: f50,-. Een stereo-radio: f300,-. Een Makkumer wandbordf 100,-. Twee kalveren, samen f 400,- (ik heb ernaar geïnformeerd) Laten we de "vele andere ge schenken" die in het verslag van de Leeuwarder Courant nit ge specificeerd worden nu eens heel zuinig schatten op een waarde van f 200,- en het cadeau van de gemeente Irnssum waar voor Atjes verlanglijstje nog ge raadpleegd zou worden op f 500,- stellen, dan komen we tot een totaalbedrag van f7.750,-. De gouden speld voor het schoon zusje dat met melken heeft ge holpen, heb ik niet meegeteld, ik had misschien ook het gou den horloge voor schoonmoeder niet mogen meetellen, maar als we dat er af trekken houden we toch nog een heel krap bereken de f7250,- over, dat we zonder gevaar voor overdrijving wel tot een rond bedrag van f 8.000,- mogen optrekken, dacht ik zo. Begrijpt u mij vooral goed: van mij mag het, ik vind het karig beloond, vergeleken met alle opofferingen die Atje en Jelle en andere gezinsleden zich hebben moeten getroosten. Ook is het nog een schijntje vergele ken met wat bijvoorbeeld een zanger van het lichte lied tou cheert voor een tv-programma, tervrtjl hij ons dan toch minder lang, en met minder positief resultaat aan het toestel heeft vastgekluisterd dan Us Atje. Maar als Je de waarde van al le cadeaus die Atje en de hare kregen vergelijkt met wat een semi-prof in de eerste divisie verdient, kan Je moeiiyk nog van het zuivere amateurisme spreken wat Avery B run dage zo na schynt te streven"

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13