Het functioneren van kerk ajmmiiiMU» VERZAmTAWmENE KERKVERGADEIWINIVOESTW? Kerkdiensten Leiden en omgeving PALMPASEN WOOR9 VAN BEZINNUG Viering Goede Week in dekenaat Leiden ZATERDAG 25 MAART lfr De generale synode van de Ned. Herv. Kerk heeft zich on langs bezig gehouden met het rapport van de kerkvisitatoren, dat „gee n vrolijke bladzijden zijn". Er is nog al wat kritiek geuit op de synodale zittingen over dit rapport Men kan het op verscheidene punten al dan niet eens zijn met wat er in dit rapport geschreven staat en de juistheid gedeeltelijk in twijfel trekken, een feit is en blijft, dat de kerk in een crisis verkeert, en niet alleen de kerk waarover de kerkvisitatoren hun ge dachten hebben neergeschreven aan de hand van nuchtere er varingen, maar alle kerken, die er in ons land zijn. Wie de synode van de Gereformeerde Kerken gevolgd heeft, moet tot on geveer eenzelfde slotsom komen. En wie iets opgevangen heeft van de vergadering van het diocesane pas torale beraad in het bisdom Roer mond, komt tot diezelfde conclusie. Da Landsman, de secretaris-gene raal van de NU. Kerk heeft er de Raad van Kerken ook MJ betrokken, die, volgens hem, te veel gericht sou zijn op eenheid en te weinig op oonfrontatie. Prof. Berkhof is in de ze lijn op de vergadering van de hervormde synode voortgegaan en zag achter de kerkelijke crisis „heel de crisis van de Westerse cultuur met zijn autonome mens". Het is beter, dat deze dingen openlijk ge- Door ds. S. J. M. Hulsbergen zegd worden, hoe pijnlijk ze dan ook moge wezen, dan dat men tracht ze te verbloemen. Het zal echter niet eenvoudig zijn het rech te geneesmiddel te vinden en dit zal nog moeilijker zijn nu praktisch al le kerken die er in ons land en in Europa zijn, te maken hebben met interne spanningen. Groepen komen tegenover elkaar te staan, en dat, terwijl zij elkaar zo nodig hebben. By de grootste kerken van ons land treedt dit alles het meest openlijk voor de dag, maar in de kleinere kunnen we hetzelfde opmerken, ook al wordt het dan niet zo duidelijk openbaar. Bezorgdheid Toch Is alles wat er In het rap port van de hervormde kerkvisita toren is gezegd, niets nieuws. Het was reeds eerder geconstateerd. In het midden van 1971 heeft het mo- deramen van de hervormde generale synode aan de kerkeraden en classi cal vergaderingen de aanbevelingen, oommentaren en verlangens van de Algemene Kerkvergadering (AK.V) die met Pinksteren 1970 en in de eer ste dagen van 1971 Is gehouden, doen toekomen. Wie de stukken leest, komt tot dezelfde slotsom als waar toe de kerkvisitatoren gekomen zijn. „De aanbevelingen (nl. van de A.K V.) komen voort uit een diepgevoel de bezorgdheid over het functione ren van onze kerk in deze tyd". De vanzelfsprekendheid is bezig uit het kerkelijk leven te verdwijnen en waar deze er nog is, dreigt zij ook verloren te gaan. De vraag is na tuurlijk naar boven gekomen of die vanzelfsprekendheid in de kerk wel zulk een belangrijk goed te noemen is. Ze is in ieder geval niet het hoogste goed, dat de kerk moet kennen. Wie de stukken doorleest, die het moderamen van de hervorm de synode aan de kerkeraden en cias- sicale vergaderingen heeft toegezon den, komt telkens weer dezelfde be zorgdheid tegen diie ook kerkvisita toren heeft bewogen hun kritische rapport samen te stellen over het geestelijk leven in dé ruim 1900 ge meenten die de N.H. Kerk telt. Beide, de A K.V. en de visitatoren, bezien de kerk vanuit een andere gezichts hoek. De visitatoren doen het van uit de kerkelijke hiërarchie en de A.K.V. vanuit het baslsvlak der ge meenten waaruit men voortkwam. Met nadruk is dan ook in het woord vooraf er op gewezen „dat de A.K.V geen vergadering was van kerkelijke deskundigen. Het was ook niet de bedoeling van de AK.V de top te raadplegen, maar de basis. Niette min bleken zeer veel deelnemers op één of meer werkterreinen van de kerk ervaring te hebben. Waar dat niet zo was, waren zij niettemin deskundig in het beant woorden van de vraag hoe zij als ge meenteleden het functioneren van de kerk ervaren. De impasse waar in zij zich voelen, ls niet gering". Zoals reeds gezegd, duikt in de stuk ken van de A.K.V. in wezen hetzelf de beeld op als er door visitatoren is getekend. In de rondgezonden stukken vinden we dan de "aanbevelingen, commen taren en verlangens" van de AK.V. Voorts een rapport van de commis sie uit de generale synode die zich met de A.K.V. nadien heeft bezig ge houden. En tenslotte een verklaring van de generale synode over de A.K.V. Nu zijn die aanbevelingen enz. van de A.K.V. een aftreksel van hetgeen er dagenlang behandeld is, zelfs tot in de nachten toe. Het is echter heel wat anders wanneer ker keraden en classicale vergaderingen die conclusies met een sobere toelich ting er bij, onder ogen krijgen, dan dat men de besprekingen waaruit de ze zijn voortgekomen, zelf heeft mee gemaakt. Op de A.K.V. is met deze dingen geworsteld en zij die daar aan hebben meegedaan, zullen deze conclusies lezen tegen de achter grond van hetgeen zy hebben be leefd. De kerkeraden en classicale vergaderingen moeten het doen zon der deze achtergrond en dat maakt de zaak van het begin af aan al min der levendig, tenzij een begenadigd mens, die er wat meer van weet het leven er in kan pompen. Voor de classicale vergaderingen heeft men ook al weer een voorbereidingscom missie aan het werk gezet en zo krijgt men op die classicale verga deringen "n aftreksel van een aftrek sel. Wat eerst de zaak van de AKV is geweest, werd daarna in de gene rale synode behandeld en nu moeten de classicale vergaderingen er nog hun oordeel over geven. De aanbe velingen van de A.K.V. kwamen, zo als gezegd, voort „uit een diepgevoel de bezorgdheid over het functioneren van onze kerk in deze tijd". Daarvan zal op de classicale vergaderingen nu niet meer zo heel veel te bemerken zijn. Maar in leder geval staan deze classicale vergaderingen dichter bij de basis der gemeenten. Ze zijn daar uit direct voortgekomen. Het komt ons voor dat men in dit bijzondere geval niet moet trachten te hekou- wat door anderen reeds eerder ge zegd is, om zich dan in een zekere matheid uit te spreken over het al dan niet aanvaarden van een bepaal de conclusie. Wanneer men het er over eens is, dat het kerkelijk leven zich in een crisis-situatie bevindt en wanneer men het er ook over eens is, dat de eigen classis daarin deelt, zal men moeten overgaan tot de uiterst moeilijke vraag wat daaraan nu con creet moet worden gedaan. Om een voorbeeld te noemen: de A.K.V. heeft aanbevolen aan de or ganen der kerk „in samenwerking, met andere kerken te komen tot een nieuwe korte formulering van het belijden in deze tijd en tot de uit gave van een verstaanbare vate- chismus". Die belijdenissen en cata- chismussen zijn nog nooit zo maar uit de hemel komen vallen als het beeld van Diana te Efeze. Ze zijn geboren uit de nood van de tijd en daar achter ligt meestal een zware stryd van de kerk. In ieder geval is de roep om een nieuw formuleren van de belijdenis om een verstaanbare catechismus vrij algemeen, aangezien men wel in de gaten heeft dat de oude niet meer functioneren. Wij hebben tegenwoor dig met een ander cultuurpatroon te maken dan vroeger het geval was, zoals prof. Berkhof terecht consta teerde. De plaats van de kerk in de samenleving is een andere dan vier eeuwen geleden. Haar belijden, hoewel de kern de zelfde zal blijven, zal toch anders gericht moeten wezen. De AKV heeft daartoe de wensc uitgesproken. De ge nerale 6ynode wil zich hierbij aan sluiten. Moet een classicale verga dering die zaak nu nog eens weer doornemen? In plaats van de aan beveling van de AKV en de conclu sie van de evaluatiecommissie van Leiden Hervormde Gemeente Hooglandse Kerk 10.00 u. Vicaris B. van der Nagel, 11.45 Oecumenische 8tudentendlenst 5.00 u. Ds. G. C. Post. Marekerk 10.30 u. ds. A. J. de Jong (openbare belijdenis) Maranathakerk 10.00 u. ds. H. J. van Achterberg (Openbare belijdenis). Konlngskerk 10.00 u. dr. L. J. Ca- remler. Voorschoten. Bevrijdingskerk 9.00 u. ds. Joh. Poort (Openbare belijdenis). Bethlehemkerk 10.00 u. ds. E. M. Pannekoek. Vredeskerk 10.00 u. ds. A. J. Lam ping (Openbare belijdenis). Egllse Wallonne 10.30 u. R'ver. Vrijs. Hervormden geen dienst. Acad. Ziekenhuis 10.00 u. ds. P. J. D. van Malssen. Dlaconessenhuls 10.30 u. Prof. dr. jfugdkapel Vredeskerk 10.00 u. dhr. Janvossensteeg 17, 11.00 u. Oecume nische werkplaats. Gem. van Kerken (Merenwijk) 10 uur oecumenische dienst Pastoor Van Well. Geref. Kerk: Zulderkerk (Lammenschansweg 15). 10 uur: Ds. Kronemeljer. 5 uur: Dr. v. d. Zwaan. Petrakerk (Surlnamestraat)10 5 uur ds. Hortensius. Openbare loofsbellldenls en Heilig Avondnuud Hortensius. Openbare ge- oisoeniuenls en Heilig Avondmaal. Oude Vestkerk (Oude Vest 133). 10 uur dr. v. d. Zwaan, 5 uur ds. Krone- mBeloftekerk (Robijnstraat) 10 en 6 uur dr. Dronkert, Heilig Avondmaal. Bevrijdingskerk (Aerent Bruun- straat) 10.30 uur. ds. Bovenberg. 5 uur de heer 8. v. d. Land, Wassenaar. (DlenBt met belangstellenden). Hulsze „Groenhoven": 10ad uur ds. P°Oezlnsdlen8teii „Jeugdhaven": 10.00 uur, „De Mirt": de heer De Jong 10 Clubhuls „De Tamboerijn", Valerlus- straat 73, 10.30 uur: Jeugddienst voor kinderen van 4 tot 13 Jaar mnaeren van tui j«w. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5 uur is. W. G. de Vries. Geref. Gem. 10 en 4.30 u. R. Boo- ^aptlstengerfieente (ln Luth Kerk) 8.30 uur afscheid ds. R. Rolling. Doopsgezinde Remonstr. Gem. 10 u. ds. hT van Bllderbeek (m.m.v. kerk- k°Evang. Luth. Gem. 10.15 ds. J. Hap- Leger des Hells 10 uur Helllgings- dlenst 7.30 uur verlossingssamenkomst. Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30 uur Hollandse Dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3) 10 uur dhr. Dlkkes. Oud Kath. Kerk Zoeterwoudseslngel 4%rlje5 Kath. Kerk (Vreewljkstraat) om 10.30 uur gezongen HM. Chr. Geref. Kerk 10 uur en 5 uur. ds. Blesma te Llsse. /T_ Nleuv Apostolische Kerk (H°8® Rijndijk) 9.30 en 4 uur (donderdag 8 rppii Herv. Gem, 10 u de heer DrlJ- 1 1 aan Zee. R. K. Kerk (aat. 7 u.) 7.30 u. j en 10.30 u. Ter Aar Dorpshuls Aardam I 9 en 12 U. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Adventskerk Jullanastraat 10 u. de. J. H. Bogers H, Avondmaal, 4.45 u. Zang- dienst, 5 u. Jeugddienst Ds. J. Irik te Oegstgeest, m.m.v. duo Luc Aalbrecht en Kees Doedoot te 's-Gravenzande. Kruiskerk Gouwsluls 10 u. ds. P. A. Lefeber. Opstandlngskerk Prinses Ma- rijkestraat 10 u. ds. M. Pokkema, 6.30 u. ds. M. Fokkema. Gebouw Nabij Van Lennepstraat 10 u. Jeugdkapel. Zaal Opstandlngskerk Prinses Marijke- straat 10 u. Jeugdkapel de heer Kruit hof. Martha-Stlchtlng „Rijnstroom" 10.30 u. mevr. N. Pronk en ds. I. J. Walpot, dienst met mime en toneel. Oudshoorn seweg 10 kandidaat Jonges te ds. S. W. Verploeg. Hervormde Sions- hoornsekerk ds. S. W. Verploeg. De Goede Herderkerk Ten Harmsenstraat derveld. Het Kasteel Veldblc weg 10.30 u. Mevrouw ds. E. Bongaertz Re monstrants predikante te Woerden. Aula Morgensterschool Parelstraat 9 uur. interkerkelijke Jongerendlenst Voorganger ds. Oost m.m.v. Combo Gospel Train, 5 u. d6. F. A. L. Fran ken te Woubrugge. J. F. Kennedy- school Lupinesingel 11.15 u. Zon dagschool. Geref. Kerk Maranathakerk Raadhuisstraat 10 u. ds. A. Borman, ds. M. v. Harmeien. 6.30 Borman. De Goede Herderkerk Ten Harmsenstraat 10.30 u. ds. G. O. N. Veenhulzen, 6.30 u. ds. J. Vos. Kasteel Rldderveld Veldbloemweg 9 u. ds. E. Pijlman te Amsterdam, 6.30 u. ds. M. van Harmeien. Geref. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 u. Student De Wolff. - vlemkerk GrlJi 5 u. Ds. P. Sneep. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grijpen- steinstraat 9.30 u. en 5 u. Ds. P. Sneep. Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooft- straat 240 9.30 u. en 4 u. Leesdlensten. Rem Geref. Gem. Geen dienst. Bap- (m. Ned. Koorz.) 11.30 u. Jonger dienst o.l.v. F. Wlist. Pred. J. Velthuljse R. K. Plus X Kerk (Zat. 7 U.) 7.30, 9. 10.30 (m. Ned. Koorzang) 11.45 en 6.30 u. Rldderveld (zat 6.30 u.) 8.45, 11.16 (m.m.v parochie- en kinderkoor) en 6.30 u. Prea. J. Seljsener. Benthuizen Herv. Gemeente 9.30 uur ds. Den Dikken, 6 uur ds. J. den Besten te Hulzen. Geref. Gemeente 9.30 en 5 uur, student Vreugdenhll te Zoe termeer. Bodegraven Dorpskerk: 9.30 ls. H. v. d. Pol, y-~ m,~ mr ds. J. M. de k Salvatorkerk10.00 Embden, 6.30 lehemkerk: 9.3 uur ds. J. de Rante Pao. Geref. Kerk: 10.00 d6. L. Buitenhuis, 6.30 uur ds. Halsema. Aula dienst: 10.15 uur R. 8. Wijmenga, Bilt- hoven. Nleuwerbrug: 10.00 uur ds. Halsema. 6.30 uur ds. L. Buitenhuls. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 9.30 uur ds. B. Plaatsman, 4.16 uur ds. H. J. J. Feenstra. Geref. Gemeente: 10.00 en 6.30 uur stud. J. Drlessen, van Utrecht. Evang. Luth. kerk: 9.00 uur ds. D. Po- buda. Evangelisatiekring: 10.00 u. Ere dienst. 6.46 uur M. Plomp, te Stadska naal. Vergadering van Gelovigen: 10. uur Eredienst, 6.30 uur Woordverkon diging. Boskoop Herv. gemeente 9.30 u. de Leeuw en ds. W. L. HelJ- ,ns (openbare geloofsbelijdenis), 6.30 ds. T. H. Oostembrug; Maranatha- school (Snljdelwijk) 11 uur ds. C. v. d. Tas; Chr. Geref. Kerk 9.30 u. leesd., 6 uur. ds. Slofstra, Geref. Kerk, 9.30 en 5 u. ds. C. v. d. Tas. Geref. Gem. 9.30 en 6 u. ds. Hulsman. Kapel Bethel - de heer J. Modderkolk, Vrljz iloof6gemeenscha ecentrum Nleuv (in geb. Concordia) Verwoerd; Verg. van gelovigen, (Nleuw- straat) 9.30 en 5 uur samenkomsten. R.-K. Kerk (zaterdag 7 u.) 8.45, 10 en 11.30 uur. Rooms Kath. Kerk (ont- rr>~-t1ngscentrum (zat. 5.30 u.) zondag 9.30 u. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds. L. Boer. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Brink. R.-K. Kerk St - Bernardus Rijndijk (zat. 7 uur) 9.30 en 11 uur. R.-K. St.-Mlchaëlkerk Rijn dijk (zat. 7 uur) 9 en 11.30 uur. R.-K. Kerk Heilige Engelbewaarders Dorp. P. Schoonenboom. R.-K. Kerk (zat. 7 ze, 6 u. ds. Hanemaayer Alphen a. d. Rijn. Ontmoetlngskerk 10 u. ds. Hey- te Nieuwe kerk: 10 u. ds. Jac de Vos. bevestiging van ds. D. W. Koelman, 6 u. Ds. D. W. Koelman, intrede Oude Kerk 10 u. Ds. W. Vrowrindewey, H. Avondmaal 5 u, Ds. C. Treure Heilig Avondmaal Ichtuskerk: 10 u. Ds C. van den Bergh; 6 u. geen dienst. Pnlëlkerk 9.30 u. Ds. W. Kool, H. Avondmaal, 6 u. Ds. W. Vroeglndewey Groen van Prlnsterschool: 10 u. Ds. J. P. van Roon. Zeehospitium: 8.45 uur Ds. C. van den Bergh. WIJkgebouw „De Hoeksteen": 10 uur Dovendlenst. Zie kenhuis „Overduln": 2 uur Ds. J. G. der Ent. 5 u. Ds. H. C. verband) 9.30 u. Ds. M. R. v.d. Berg, V. Oegstgeest; 7 u. Ds. Maggré, van Rijswijk. Geref. Gemeente (Remlsestraat)10 u. en 5 u. Ds. v.d. Bijl. "Volle Evangelleeenieente" Voorstraat 100 9.45 uur de heer Van der Plas uit Katwijk. Soefi Beweging Unlversel. Sportlaan 3 u. bijeenkomst voor belangstellen den; 4 u. Universele Eredienst, thema: „Wat ls geluk?". RK kerk (In Vredeskerk) 7 n. Koudekerk Herv. gemeente: 10 u. ds. S. W. Verploeg. van Alphen-Noord, 7 u. ds. J, Pannekoek, v. Lelden, Ge ref. Kerk: 10 u. en 7 u. ds. H. J. Swierts, rk Kerk (ln 't Voorhof): 10.15 Leiderdorp Herv. Geref. Kerk, Dorpskerk 10 u. ds. J. P. Honnef, Be- lijdenisdlenst, Hoofdstraatkerk 10 u. Geense. Belljdenisdlenst om half 11, 5 J. H. de Vree, Geref. Kerk 9.30 ds. J. de generale synode en het advies van de voorbereidingscommissie van de classicale vergadering te aanvaar den, zou men beter doen om voorbe reidingen te treffen om aan het werk te gaan om een belijden en een cate chismus samen te stellen en wel zó, dat het een antwoord is op de goden en de machten van deze tiji, want daarom ging het op de AKV. Zou dit voor heel een classis niet een kos telijk werk-object zijn, waarin men gemeenteleden naar hartelust kan betrekken. En dat is nodig ook om „een leesbare en verstaanbare cate chismus" te maken. Eén van de klachten die op de AKV gehoord is en die we terugvinden in het rap port van kerkvisitatoren, is, dat pre dikanten vaak over het hoofd van him gemeenteleden heenpreken. Wanneer men zou gaan werken aan een nieuw belijden en aan een nieu we catechismus, zou misschien de af stand tussen de predikanten en de basis der gemeente kleiner worden. ds. A. C. Langedljk te kapel 10 u. Ds. J. Velden. Helvetia- Velden. Ge- Oegstgeest Belljdenisdlenst. u. ds. W. Suyker. Geref Kerk (Prlnsessestraat) 10 u. Dienst des Vrijgemaakt (bulten verband) ge- Verleur. H. 5.00 u. Ds. J. J. tal. Oud Geref. Leesdlenst. Ned. Prot. Bond Geen dienst. Aktie Kruis tochten Nederland Maandag 8 u. Ds. J. Gravendeel in Gastenhuis Welkom. R. K. Kerk St. Agatha Parochie. (Zater dagavond 7 u.) 10 en 11.30 u. Depen dance Poelpolder (Zaterdagavond 7 u. 9. en 11.30 u. Maria Parochie (Zater dagavond 7 u.) 8.30 u. 10.30, 12. en 5.30 u. H. H. Engelenbewaarders Parochie (Zaterdagavond 7 u.) 7.30 u. 9.30 u. Nieuwkoop Herv. Gem. 10 u. G. van Doorn. 6.30 u. ds. De Jong Oud Loosdrecht. Geref. Kerk 10 Rem. Geref. Gem. 10 u. ds. T. Elders- In tal van kerkelijke kringen zijn thans discussies aan de gang over het functioneren van de kerk. Op foto (Holvast) de uit 1647 daterende N.H. Kerk in Noordwijk aan Zee. We gaan hierbij nu waarlijk niet uit van de veronderstelling, dat men het zo in één classis wel zou kun nen klaren, maar in ieder geval is zulk een pogen op zich zelf al zeer nuttig, zo niet hoogst nodig en op deze wijze zouden bouwstenen kun nen worden aangedragen om aan de wens van de AKV te voldoen. En ook al zou er geen enkele bouwsteen bruikbaar blijken, dan is het nog geen verloren tijd die men er aan heeft besteed, want men heeft zich bezonnen op het belijden van de kerk in deze tijd. We hebben zo maar een voorbeeld genomen uit het rapport over de AKV. We hadden evengoed een an der kunnen nemen uit de zestien Mayer. R. K. kerk (zat. 7 u.) kandidaat Lefeber te Lelden. Ge ref. Kerk 9.30 u. de heer D. de Heer te Leiderdorp. R. K. Kerk (zat. 7 u.) lljdenls) 5 u. ds. Lap ré (avondmaal) Sole Mlo 9.30 u. ds. Keunlng. Geref. Kerk 10 u. ds. B. Bouma, 5 u. ds. C. Warner Herv./Gereform. evangelisatie (Schoolstraat) Kooten te Delf: W. Hovlus te Edè) Ned. Pi bónd (dond) 7.30 u. ds. H. W. Bloen- hoff te Heiloo, avondimaaldlenst), RK Kerk (zat. av. 7 u.) 7.30, 10.30, 12 eri 7 u. Noordwijk Binnen Herv. Gem. (ln geref. kerk) 10.30 u. dr. J. G. B. Jansen (openbr. belijdenis) 7 u. dr. Jansen (De Vonk) 7 u. ds. D. Keu- Berghstlchtlng) 11 u. ds. Warner. Kerk (zat.av. 7 u.) 8. 9.30, 11 c~ Noordwljkerhout Herv. Gem. 10 Zondag 26 maart is het dan weer zo ver. Palmzondag, met in de meeste kerken openbare be- ïydenis des geloofs. Het aantal van hen die zich daarvoor voor bereiden over deze stap doen loopt over de hele linie terug. De tijden dat, in overvolle dien sten, groepen van 60 tot 70 Jonge mensen tegelijk hun "ja" uit spraken zijn voorbij. Ik weet niet of we daar al te veel om moeten treuren. Het hing nl. ook wel samen met een ver keerd verstane, "volkskerk idee". Een mens kan maar nooit weten wat hem overkomt. Je zou de kerk nog eens nodig kunnen hebben, al was het maar voor opname in het "armhuis". Het gaf Je soms een pré bij sol licitaties, want Je kon dan im mers gerekend worden bij de "fatsoenlijke" helft van Neder land te behoren. Belijdenis doen was een voltooiing van Je opvoe ding, als net burgermens. Voor velen biykt dit opgenomen zyn in de registers en de kaartenbak ken der kerkeiyke administratie dan ook vaak de enige band met de kerkr'waarop zy later niet meer aangesproken wensen te worden. Ik geloof derhalve dat de daling van de kwantiteit nog niet zo'n ramp is. Men is eer lijker, radicaler eworden. gMen voelt er veel minder voor een stap te doen waar men niet vol ledig achter kan staan. Voor velen werkt het bovendien rem mend dat men daardoor tege lijk lid wordt van een bepaalde kerk. Men wil wel zijn plaats innemen in DE KERK, maar ziet niet meer de relevantie van een bepaalde denominatie van die kerk. hervormd of gerefor meerd of weet ik welke kerk, van de tientallen die ons vader land rijk is. Alweer een verblij dende zaak! Een hoopvol teken voor de toekomst der Oecume ne! Er wordt iets wakker! Tot hen zou ik willen zeggenga nu maar ergens, in welke kerk dan ook, meedoen, maar behoudt Je instelling en werk daarvoor in Je kerk waarin Je nu eenmaal bent. Bij Jullie moet de "omtur ning" der geesten beginnen, die de kerkmuren eens doen moeten en zullen doen vallen. Welkom in ons midden, medestrijders! Je doet belijdenis in de we reldwijde Kerk van de Heer! De denominatie's zijn daarom min der belangryk en zyn toch altyd maar voorlopig, hoe lang dit voorlopig ook nog duren kan. In vergeet niet. Je doet belljdeiia van Je Heer en niet van ren kerk! Je treedt binnen in »en gemeenscha.p waartoe Je in we zen al behoort, die, krachens haar naam, "kerk" d.i. Van de Heer" is, een cirkel om d« Heer. Om Hem gaat het! Nu is het ook weer zo, dat sommigen Juist ook daarin be zwaren zien. Ze willen we ce Heer, maar de kring om Hoi heen willen ze minder. Ze vé len zich daarin vaak ge»*d. gefrustreerd heet dat tegenvor- dig. Wat doet die kerk mitdie Heer? Staat zij voor Zijn op dracht? Is ze niet meer een Instituut, vastgeroest enbwe- gingloos, dan een bewefg die zich inzet voor wat Hijil, ge rechtigheid, barmhartigid, so lidariteit en noem maa>p? Is ze niet vaak te laf, te lacht- zaam, te behoudend, te el ge steld op eigen veiligheid rust te traag? Durft zij hetikante leven aan met haar HeeVaak treedt dan ook, na ver'p van tijd, een teleurstelling, emoe heid, op, en laten ve het verder maar afweten. Nidoen, blijf op Je plaats! Verginiet, dat de kerk een gemeejhap. van zondaren is, waarin, als mede-zondaar rondom Heer mag staan, die nog altixhoe bestaat het!) zijn kerk gouw is en haar gebruiken wil 3ijn dienst. Hij blijft met haafesig en Hij wil ons geb*en, om Juist ook in Zijn kerkzig te zijn en daarmee in Ge reld! Blijf op Je post! Derk, beter de Heer, heeft Je yg. Dat op zichzelf is al zo*re- nade, dat Je Je er alleen ir over verbazen kunt, zodat ;e met dankbaarheid, toch r.r weer schaart in de geledere^ het niet opgeeft. Dat is het. heim: Blijf zien op de Heer je roept! Toch gefeliciteerd t je mee gaat doen! Welkom! J. P. HONN1 Herv. predikant Leiderdoi St. Viktor (zat. l Jezus in De Oegstgeest Herv. Gemeente (Groe Tijdens de Goede Week worden ln de r.-k. parochies van het dekenaat Lelden de volgende vieringen gehou- Herenslngel 8.30, 9.30, 11 en 18.30 Leonardus 9.00, 10.46, 12 en 19 uur. Lodewljk 9.30, 11.00 en 12.16 uur. Petrus 9, 10.30, 12 en 18 uur. Menswording (Lelderd.) 9.00, 10.30 n 12.00 uur. Meerburg (Zoeterw.) 8.45, 10.30 12 n 18 uur. Oegstgeest 9. 10.30 en 12 uur. Bona- Laurentlus (Voorsch.) 8.30; 10.00, Merenwijk 10.00 uur. Witte Donderdag Parochie Antonius 16.30 en 20.00 Haagse Schouw 19.30 uur. Hartebrug 20.00 r Herensingel 19.30 i Laurent lus (Voorsch.) 17.00 Moedier Gods (Voorsch.) 5.00 en 9.30 uur. Goede Vrijdag Parochie Antonius 15.00 uur Kruis leg 19.30 uur. Haagse Sch. 15.00 uur Kruisweg 9.30 uur. Hartebrug 15.00 uur Kruisweg 20.00 Herensingel 15.00 uur Kruisweg 19.30 Leonardus 15.00 uur Kruisweg 20.00 Lodewljk 16.00 uur Kruisweg 20.000 Petrus 15.00 uur Kruisweg 19.30 uur Menswording (Lelderd.) 20.00 uur. Meerburg (Zoeterw.) 15.00 en 19.30 Oegstgeest 15.00 en 19.30 uur. Bona- enturakapel: 15.00, 20.00 Ned. 21.30 Merenwijk 21.00 i sche Sch. 19.30 uur. Harteburg 21.30, kapel 20.00 Ned. 22.00 Lat., Lauren- tiüs Voorsch.) 20.00, N.-Hofland 22.00 Moeder Gods (Voorsch.) 10.30, Studen ten (Hoogl. Kerk 22.00, Merenwijk overige punten. Waar het ons om gaat is, dat de classicale vergaderin gen, waarvan toch een stuwkracht moet uitgaan, in machteloosheid ver zinken. Zo zullen ze doodbloeden. De crisis-situatie waarin de N.-H. Kerk verkeert, zal zich in de classicale vergaderingen ook het eerst openba ren, omdat deze het dichtst staan bij de basis van de kerk, de gemeen- hoten (Gemeentecentrum) Jeugdkerk mevr. C. R. En klaar-Thomas. Vrljz. Herv. (Gemeen tecentrum) 10.30 uur ds. M. J. Wa genvoorde. Geref. Kerk 10 ten. Van daaruit zal een hen\„ wing geboren moeten worden. r zijn rivieren, zoals bijv. de Ah bij Damascus, waarin Naaman a liever onderdompelde dan in de a daan, die een hele streek tot vruoL baarheid en leven brengen, maar]L tenslotte verzanden in de woes In, Moge zulk een gang aan de AKV s'.Jl spaard blijven. (Gemeentecentrum) 5 uur ds. A. Oskamp. Geref. Kerk (vrijgem.) ds. A. J. Maggré, 3 ds. J. Lalleman (openb. belijdenis) Geref. Kerk 9.30 u. ds. J. Czlrla, 6.30 uur ds. J. Korenhoff te Heemstede. Rem. Geref. Gem. 10 uur de heer drs W. L. Heymans te Boskoop, Chr. Gere formeerde Kerk 9.30 uur Dienst des Woords, 2.15 uur Ds. M. Vlietstra te Werkendam, R.-K. Kerk (zat. 7 uur) 7.30. 9.30 en 11.15 uur. Alphen, 5 uur ds. P. A. Lefebei uit Alphen. Geref. Kerk: Petrakerk, 9.30 uur, ds. Hulsman, 5 uur, Ds. Baayen. Immanuëlkerk, 9.30 uur ds. ,5 uur ds. Bijle- mavo-school) 10 i 6.30 (in Ontmoeting) ds. H. J. S. Kalf te Bennebroek, Geref. Kerk 9 u ds. Van Berg, 5 u ds. Te Winkel, Chr. Bond geen dienst. R.-K. Kerk (zat.a 7 uur) 8.30, 9.30, 11 c 6.30 u. ds. D. Veldkamp uit Den (Jeugddienst met medewerking van Dlnl Knets uit Katwijk). Geref. Kerk 9.30 uur ds. J. Bijleveld. 6.30 uur ds. Rooze. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 9.30 Jeugdkapel in de Boehaaveschool. R.-K. Kerk: (zat. 8.00 en 19.00 uur) 9. 10.30 .11.45 en 6.30 uur. Voorschoten Herv. Gem. Dorps- dienst. Hulp en Heil 10 u. ds. Verheule. ds. Reedijk (openb. Ihr. Brouwer (Noord- land) 9.15 uur ds. Reedijk, Geref. Kerk ^vrl^gem.) 8.30 en 3.16 uur ds. IVaddinxveen Herv. Gem. Brug- J. R. Cuperus, 6.30 u. vel. Wljkgebouw, 9.30 d. Heuvel, 6.30 uur ds. T. Immanuelkerk 9.30 u. ds. N. J. Flink. Heemstede (Zendingszondag) 5 u. ds. B. Koekkoek. Ontmoetlngskerk 10.00 u. ds. B. Koekkoek (Openbare Belijdenis) ds. J. J. Oranje. Chr. Afgesch. l 6.30 u. leesdlenst. R.-K. St. Vletor- De kansel in de Ned. Hen Kerk te Wassenaar. (Foto Holvast) R.-K. Ontmoetlngskerk 8.30 u. 11.45 0, u. geen dienst. Kle 9 u. Jeugdkerk. 10 u ds. J. T. Wlen- Messiaskerk 19 Zanten en Vlc. Th. H. G. Gulst Applausdlenst. Dorpscentrum 9.30 u ds. D. van Dijk, Woudenberg. Geb. Shalom 10 u Jeugdkapel 1214 jaw)- Deylerhuis 10 u. Jeugdkerk. Gerei. Kerk: 10 uur en 5 uur ds. J. Schd- haas te Delft (zuid) 10 uur ds. D- van Enk te Veenendaal, 7 uur ds. P. de Kleer te Monster. Ned. Protests* tenbond (Lange Kerkdam) 10.30 Werner. R.-K. Kerk zat.av. 7 u) 8, 9.30, 1 Goede Herderkerk S. L. Schock. - Herv. Gem.: 10 U. d* Zwammerdam Herv. Gem. 10 Baren te Den Haag. Rem. Gerei- Zevenhoven Herv. Gem. 9.30 e uur ds. Reyenga (H. Avondmaal). Ge reformeerde Kerk 9.30 uur ds. J. Leeuwen te Den Haag, 7 uur kan' J. van Schaardenburgh te A'dam. R Kerk (zat. 7 uur) 7.45, 9 cn 10.45 u» Woubrugge Herv. Gemeente: 9* u ds. Franken, 6.30 ds. HoogendlJI. Oudshoorn, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 drs. Vree, Broeksterwoude.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 12