Britse premier Heath wil „nieuw begin" in Ulster Miljonairsvrouw Minouche thans op vrije voeten Juichende menigten op Malta na bekendmaking regeling met Engeland Geen pauze in strijd tegen het terrorisme Jonger dan 21? Dan een maand door heel Europa sporen voor f240.- ÏNTC«(72) Losprijs of kogel in vogelvlucht in vogelvlucht Arrestatie in Chili Avondje uit? Avondretour! Enkele reis +één kwartje ZATERDAG 25 MAART 1972 BUITENLAND PAGINA 11 LOJDEN (Reuter, UPI, DPA) De Britse troepen zullen in Nord-Ierland blijven zolang er groeperingen zijn die ter reur bcrijven of gewone mensen willen intimideren, zo zei de Brisepremier Heath gisteren in zijn televisierede, waarin hij uit'ege waarom Londen heeft besloten het bestuur over Ulster we te nemen. „Er zal geen pauze zijn in de strijd tegen het terotsme". Het inïatief van de regering, aldus Heath, moet het voor Noord-Hand mogelijk maken „helemaal opnieuw te begin nen". Hprees de moed van de Noordierse bevolking in deze tijd vanigst en geweld. „U alleen kunt nu het besluit nemen samen ivrede te leven. Dit is uw kans op vrede, op het einde van de maanslagen en het doden", aldus de Britse premier. Crai somber Voor c „nieuwe begin" bestaat in Ulst^elf allerminst algemene waarderi „Ulster is vandaag dich ter bij i burgeroorlog dan giste ren", z verklaarde oud-minister William'aig, leider van de mili tante pestantse „Vanguard" be weging, a te beginnen heeft Craig 185.000 rotestantse arbeiders in Noordrand opgeroepen maandag en ding te staken. „Wij hebben de mat om regeren in dit land on- mogeli&e maken en we zullen de ze mat daarvoor gebruiken. We tien zo'n toestand laten ontsta dat de Britse regering ge- dwonf wordt te erkennen dat ze met (protestantse) meerderheid aan onderhandelingstafel moet gaan'ten". Hjntkende dat zijn Vanguard, (110 00 leden zou tellen, georgani- geergeweld wil gaan gebruiken. WeJn een situatie ontstaan waar in ?n bewapend moeten worden vocie bescherming van de protes ts buurten, aldus Craig. De m,'egelen van de regering -Heath naar zijn mening onvermijde- liJitmonden in een „situatie van wzinwekkende zwakheid?- die door rBritse terroristen zal worden ,ebuit". Faülkner bitter Premier Faulkner zelf toonde zich rbitterd over het ingrijpen jnien. Hij voorzag „ernstige gevol- en,die we nog niet volledig kunnen ,veicien". Het directe bestuur door Sngland beschouwt hij als een ca> pituatie voor de guerrilla, die ii twe en een half jaar 283 mensenle ven heeft geëist. pulkner verklaarde na terugkeer lafielfast waarom hij zich zo frette tegen het uit handen gi f,i de verantwoordelijkheid voor de jjligheid. Dat betekent overdracht lm de verantwoordelijkheid voor strafrecht, voor de rechtbanken, openbare orde, de gevangenissen, strafrechtelijke vervolgingen en politie aan Londen. Faulkners raag of daarmee het beleid van de üoordierse regering was gediskwali ficeerd, had Heath ontkennend be- mtwoord. De Noordierse premier saande tot kalmte, maar vond wel lat de maatregelen van Heath voor ie extremisten het bewijs leveren lat geweld loont, dat degenen die threeuwen, liegen, kleineren en M lernielen daardoor een aandacht n»r zichzelf krijgen die wordt ont wil :iuden aan mensen die zich verant- wordelijk en fatsoenlijk gedragen. Aulkner blijft het premierschap log enkele dagen uitoefenen tot de Britse maatregelen van kracht zijn leworden. Protesten Een eerste grootscheeps protest iwam gisteren van 6000 havenarbei- ters die onder het roepen van leu- Kn tegen het direct bestuur door tonden door de straten van Belfast ïokken. Er deden zich geen inci- fenten voor. Werknemers in winkels a kantoorgebouwen riepen vanuit te ramen steunbetuigingen naar de tetogers. Meisjes verlieten hun kan toren en marcheerden in groepen tor de straten met de Britse vlag n kreten als „Heath eruit, Faulk- eiin". Een gematigde reactie kwam van toiinee Ian Paisley. "Dit is geen om onze vuisten te gebruiken, toeten nu ons hoofd gebruiken", 'ffklaarde hij. Hij vond het onder bestuur plaatsen wel een itige maatregel: „Als er toch mieerd moet worden, zou ik tebben gekozen voor een volledige ttegratie met Engeland". Beide vleugels van het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) hebben het kitse "vredesplan" verworpen. „We allen onze militaire operaties voort toen tot onze drie eisen zijn inge- r-lligd"( aldus een leider van de •provisionals". Die eisen zijn terug- ïekking n de Britse troepen, am- politieke gevangenen en toheffing van het Noordierse parle- Wpnt (de Stormont). Cathal Goulding van de „officië- IRA-vleugel, zei dat de maatre gelen van Heath gelijk staan met het afkondigen van de staat van be leg. Hij verwachtte een nog scherpe re onderdrukking in Noord-Ierland dan tot dusver. In elk geval zal het Britse bewind de Ieren duidelijk ma ken wie de werkelijke vijand is, al dus het IRA. De premier van de Ierse republiek Jack Lynch noemde de Britse maat regelen ,,'n realistische stap vooruit". „Wij beschouwen deze maatregelen als een stap naar de uiteindelijke vereniging van het Ierse volk". Hij vroeg de Ieren in het noorden en het zuiden de voorstellen „objectief en weloverwogen te bekijken om nog meer tragisch lijden door onschuldige mensen in het noorden te vermij den". ADVERTENTIE Geen vlietguiglawaai - Opde bei- te internationale luchthavens van fritaerland Zürich-Kloten en Ge- teve-Coitrin, mogen met ingang van 'november dit jaar tussen midder- toht en 5 uur 's ochtends geen "tegtuigen meer starten en landen, ko van de voornaamste redenen Pavoor is het beschermen van de olking tegen lawaai. LONDEN (Reuter AFP, DPA) Britse minister van Defensie Lord Terwijl gisteren de laatste Britse militairen zich gereedmaakten van Malta te vertrekken, maakte het Britse ministerie van Defensie be kend dat de Maltese premier Dom Mintoff zondagmiddag in Londen 'n overeenkomst zal ondertekenen over de toekomst van de Britse bases op het eiland. Mintoff zou heden, za terdagavond in Londen ADVERTENTIE De Internationale Spoorweg Unie bestaat 50 jaar en trakteert! Wie nog geen 21 jaar is,mag van 1 maart t/m 30 november een maand lang onbeperkt per trein door 19 Europese landen reizen voor f 240.-. Bovendien: reducties op vele autobuslijnen, bootverbindingen enz. en 50% reductie op treinreizen in eigen land. Vraag op 'f station naar de folder over de kaart Inter- Rail '72. Onrust in Egypte Volgens het Egyptische blad "Al Goemhoeria", zijn in SJoebra el Gheim, een indus triestad in neder-Egypte, 20 km ten noorden van Cairo 160 personen ge arresteerd. In talrijke fabrieken zou den razzia's gehouden zijn. Onder nende elementen onder de arbeiders hadden hun kameraden aangezet tot betogingen en stakingen. Balenciaga overleden De ver maarde Spaanse modeontwerper Cristobal Balenciaga is in Valen cia overleden. Hij was 77 jaar oud. Explosies op Cyprus Gister avond hebben zich in Limassol, de tweede stad in grootte op Cyprus, ze ven hevige ontploffingen voorgedaan. De politie is in staat van paraatheid gebracht. Sinds woensdag vergade ren in Limassol de drie orthodoxe bisschoppen die de heilige synode van Cyprus vormen oih zich te be raden over het antwoord van de pre sident van Cyprus, aartsbisschop Ma- karios, op hun eis dat hij zijn we reldlijke functies zal opgeven. Carrington zal onmiddellijk ondertekeningsplechtigheid in Marl borough House (waar het secreta riaat van het Gemenebest gevestigd) is) een persconferentie geven. Zo is dan na maandenlang touw trekken toch nog een akkoord be reikt, een week voor de Britse terug trekking van Malta voltooid zal zijn. Dat Mintoff op hef laatste moment overstag is gegaan, heeft Londen niet erg verrast. Men wist dat de Maltese premier tot op het laatst zou pogen meer geld voor zijn land uit het vuur te slepen. Engeland en de NAVO hadden Min toff weken geleden een „allerlaatste aanbod" van 14 miljoen pond als Jaarpacht voor de bases gedaan. De socialistische regeringsleider van Malta eiste meer en wees het aan bod af. De afgelopen dagen werd vernomen dat Italië, dat grote waar de hecht aan handhaving van dit Westelijke steunpunt voor zijn kust, van plan was 2,5 miljoen pond extra te vragen. In de Maltese hoofdstad Valletta, stroomden Juichende mensen, met vlaggen zwaaiend, de straat op toen het nieuws over de ophanden zijnde overeenkomst bekend was geworden. Het vertrek van de Britse troepen, zou tot een economische crisis heb ben geleid en duizenden personen, die vroeger als burgerpersoneel op de bases werkten, aan het al gro te leger werklozen hebben toege voegd. Onmiddellijk na het hekend- worden van de Britse maatrege len trokken gisteren in de Noord ierse hoofdstad zesduizend protes tanten naar het stadhuis om daar te protesteren. De stoet, die gro tendeels uit havenarbeiders be stond, hield een rustige demon stratie welke zonder incidenten verliep. Op de foto een klein deel van de demonstranten. MASSAGRAF INBOHEMEN WENEN (AP) Tijdens graaf werkzaamheden bij het dorp Opista, in Noord-Bohemen in een massagraf gevonden waarin zich de skeletten, van naar schatting tweeduizend per sonen bevonden, aldus heeft het Tsjechoslowaakse persbureau CTK, gisteren bekendgemaakt. Men ver moedt dat het massagraf, dat 2,20 bij 18 meter mat, uit de Tweede Wereldoorlog dateert. Destijds heeft bij Kopista een groot krijgsgevange nenkamp gelegen. Niet bekend is welke nationaliteit de krijgsgevange nen in dit kamp hadden. Wel is be kend, dat de slachtoffers onder on menselijke omstandigheden moes ten werken aan de bouw van een cshemische fabriek in Zaluzi bij Most. (Van onze correspondent) BONN (GPD) De Düsseldorfse rechter heeft de miljonairsvrouw Minouche Schubert gisteren tot gevangenisstraf van twee Jaar en tien maanden veroordeeld. Omdat zij ruim twee Jaar in voorarrest heeft doorgebracht, werd zij al vrijdag middag, na het uitspreken van he vonnis, op vrije voeten gesteld. Die- ter Ellenbeck, haar minnaar, kreeg zes Jaar, de onderwereldfiguur Or tiz. die was gehumd om Minouches echtgenoot dood t» schieten, vijf Jaar. Met deze vonnissen is een einde gekomen aan een proces van ruim een maand, dat in de bondsrepubliek grote belangstelling genoot. De mil jonair Theo Schubert (46 Jaar) ontsnapt aan een reeks soms uiterst fantasierijke moordpogingen, w bij zijn in België geboren 37-Jarige vrouw Micheline (Minouche) en BUENOS AIRES (Reuter, EFE) De in Argentinië ontvoerde Fiat directeur Sallustro krijgt de kogel als niet voor zondag een losprijs van een miljoen dollar is betaald en vijf tig guerrillastrijders uit gevange nis zijn ontslagen. Tot nu toe wei gert de Argentijnse regering in te gaan op de eisen van de ontvoerders. Dit hebben de ontvoerders, leden van het Trotzkistische "Revolutionai re Volksleger" (ERP) meegedeeld in een boodschap die is toegestuurd aan radio- en televisiestations. Het losgeld moet voldaan worden in de vorm van lesmateriaal voor scho len. De vrij te laten gevangenen moeten paspoorten krijgen en in de gelegenheid worden gesteld naa gerije of een ander land te gaan. De ontvoerders eisen voorts dat alle arbeiders die sinds 1971 bij Fiat-Ar - gentinië ontslagen zijn, weer in dienst worden genomen. Het ERP heeft de autoriteiten 48 uur de tijd gegeven om te antwoorden. Worden de eisen afgewezen dan zal de 57-jarige Ober- dan Sallustro "worden gefusilleerd op de plaats waar hij wordt vastgehou den", zo staat in de boodschap. Zoals bekend is Sallustro dinsdag door een overvaloommando ont voerd toen hij zijn woning in een buitenwijk van Buenos Aires verliet naar zijn werk te gaan. Zijn chauffeur werd neergeschoten en ernstig gewond. lenbeck (30) eerst samenspanden met een 16-Jarig dochtertje en ten slotte een „killer" huurden, die Schubert In de buik schoot. Minouche, voor wie de openbare aanklager tien Jaar gevangenisstraf had geëist, werd niet veroordeeld we gens moord, maar wegens schuld aan het toebrengen van lichamelijk letseL Schubert, die zijn vrouw had laten deelnemen aan partnerruil, verklaarde tijdens het proces te ge loven, dat zijn vrouw onschuldig was en niets afwist van het komplot om hem te vermoorden. Na twee langdurige besprekingen tussen premier Heath van Engeland zijn Noordierse collega Faulkner beraadslagingen die op een mis lukking zijn uitgelopen heeft de regering in Londen besloten het be stuur over Ulster in elk geval gedu rende een Jaar in eigen hand te ne men. Dit betekent, dat Londen een speciale minister naar Belfast zal sturen, die daar, zonder de moge lijkheid van een Noordiers veto. de volledige verantwoordelijkheid voor orde en veiligheid op zich zal ne- n. Dit ministerieel bestuur komt verder op neer, dat de van ter rorisme verdachte en in kampen ondergebrachte IRA-leden geleide lijk zullen worden vrijgelaten en dat ook de r.-k. minderheid in Ulster voortaan aan het bestuur zal gaan deelnemen. Voorts zal er tz.t. een volksstemming worden gehouden om vast te stellen of de bevolking van Noord-Ieriand bij haar mening is gebleven géén deel van de Ierse re publiek te willen uitmaken en de banden met Engeland niet te willen verbreken. Wat intussen de gevolgen zullen zijn van het recente beSluit van de regering-Heath (dat de vol ledige instemming geniet van de so cialistische oppositie onder Wilson), is niet moeilijk te voorspellen. Want. zoals te verwachten was. hebben zo wel de protestanten in Ulster als de IRA-extremisten uit het zuiden la ten weten, dat zij tegenstanders van deze maatregel van de Engelse rege ring zijn. Het is zelfs niet ondenk baar. dat het zwaartepunt van de on rust nu verlegd gaat worden van het Ierse terrorisme naar scherpe Noordierse uitingen van ontevreden heid in allerlei vorm. De Noordierse huisvrouwen verwachten in elk geval een roerige periode en zij zijn reeds begonnen met hamsteren. Voorts zijn er berichten, dat nog meer troepen uit Engeland zelf en uit Duitsland naar Ulster zullen worden overge bracht. De „handhaving van orde en veiligheid" zou er nu dus wel eens op kunnen neerkomen, dat de Engelsen behalve met hert. IRA-terrorisme ook met scherpe uitingen van prote stantse wrevel te maken zullen krij gen. Het heeft in Londen nogal de aandacht getrokken, dat de recente protestantse betoging in Belfast ten gunste van handhaving van de ban den met Engeland zestigduizend man op de been heeft gebracht, veel meer dan men had verwacht. De voorma lige minister van Binnenlandse Za ken van Ulster William Craig ver klaarde bij die gelegenheid dreigend, dat, als Westminster in gebreke zou blijven de volledige macht over Ul ster aan het Noordierse bestuur over te laten, de protestanten bereid zou den zijn de banden met Engeland te verbreken. Wij zijn bereid Ulster te verdedigen, zowel tegen de bedrei gingen uit Dublin als tegen de plan nen van Londen, aldus Craig. Wat dit laatste betreft: Craig en zijn aanhangers zijn er niet van over tuigd, dat de belangen van Ulster bij Londen in goede handen zijn.. Een andere spreker. Sir Knox Cunning ham, voormalig lad van het Noord ierse parlement, gaf als zijn mening, dart. de tegenwoordige politiek van Londen tot volledige uitverkoop van Ulster zal leiden. Natuurlijk waren deze uitlatingen bedoeld om druk te oefenen op premier Faulkner met het oog op diens overleg in Londen en zal de soep wel niet zo heet gegeten worden als zij werd opgediend. Een Noordierse onafhankelijkheidsverkla ring in Rhodesische stijl lijkt niet waarschijnlijk. Ulster is namelijk fi- nancieel-economisoh sterk van Lon den afhankelijk, om. door recht streekse steun ten bedrage van eer miljard gulden per Jaar. Dublin eindelijk eens haar stilzwij gen dient te verbreken. „Zolang Du blin zwijgt, spreekt ds. Paisley". Waarmee bedoeld werd, dat het vast beraden verzet van de Noordieren tegen eenwording van hun Ulster met de Ierse republiek onvermin derd zal voortduren zolang Dublin weigert om zijn (stilzwijgende) eis vereniging van noord en zuid gepaard te doen gaan met duidelijke toezeggingen inzake handhaving van .eigen identiteit" van het over wegend-protestantse noorden. In ge lijke geest schreef prof. T. Wilson, hoogleraar aan de universiteit van Glasgow, eergisteren een uitvoerig ingezonden stuk in de Londense „Times". Dublin moet eindelijk eens toegeven, dart de grens tussen de re publiek en Ulster niet kunstmatig is, maar het gevolg van het bestaan van twee volken (Ieren enerzijds en Schotten en Engelsen anderzijds) op één eiland, aldus prof. Wilson. En er is geen natuurwet, die bepaalt, dat er maar één natie op een eiland kan zijn. De verschillen zijn trouwens, aldus de hoogleraar verder, niet al leen van volkenkundige aard. maat hebben ook te maken met godsdienst en materieel belang. De Ierse repu bliek is een „theocratie" (in dit ver band: een zeer sterk door de r.-k. clerus beheerste samenleving) met duidelijke gevolgen inzake echtschei ding en geboortenregeling. De r.-k geestelijkheid mag dan haar redenen hebben voor haar overheersende po sitie. maar dit is niet de weg om een verenigd Ierland tot stand te bren gen. Ook economisch zijn er i zienlijke verschillen. Bij vereniging van noord en zuid zouden de UI sterianen duidelijk in het nadeel zijn, want zij zouden hun steun een miljard gulden per Jaar uit Lon den verloren zien gaan, zij zouden aanzienlijk achteruitgaan in sociale voorzieningen en voorts zou het om vangrijke investeringsprogramma gekortwiekt worden. Het bruto na tionaal produkt ligt thans in het noorden éénvijfde hoger dan in Ier land. Bij vereniging van noord en zuid zou Ulster per hoofd meer belas ting moeten betalen dan het zuiden. Voeg daarbij de eis van Dublin, dat een verenigd Ierland uitsluitend Iers gesproken zou moeten worden, waardoor vrijwel geen enkele Noord- protestant voor een regerings functie in aanmerking zou komen, dan kan men zich het verzet van Ulster begrijpen: verzet van Schot ten en Engelsen tegen Ieren, verzet tegen een taaimonopolie, verzet te gen een door de clerus overheerste maatschappij, verzet tegen hogere belastingen, verzet ook tegen ver mindering in de sociale voorzienin gen. Als Dublin dus zo graag ver eniging van Ulster met de republiek wenst, dan moet die eenheid wor den verdiend, maar niert. worden ge roofd. aldus prof. Wilson. Is Dublin bereid begrip op te brengen voor deze verschillen en dienovereenkomstig te handelen? Het antwoord Is altijd ge weest. aldus nog steeds prof. Wilson, „dat elke erkenning van de deling ondenkbaar is". Maar Westminster (Londen) is bereid tot veranderin gen en zelfs in het parlement vai Ulster is de noodzaak van hervor mingen erkend. „Het is nu Dublins beurt zijn standpunten nog eens te overdenken". Tot zover prof. Wilson. Helaas moet gevreesd worden, dat deze realistische kijk op de twist niet veel resultaat zal hebben. Dublin schijnt nog altijd de stille hoop te koesteren, dat het zonder concessies te doen Ulster kan inrekenen. Het ingrijpen van Londen is echter een signaal voor Dublin, dat het daarop toch maar niet te veel moet reke nen. Rl. President van Zuid-Afrika een week in Malawi BLANTYRE (AFP) President Fouché van Zuid-Afrika is gisteren uit de Afrikaanse staat Malawi ver trokken na een officieel bezoek van een week, dat „een groot succes" werd genoemd. Tij dens hun verb lij f in Malawi zijn Fouché en zijn echtgeno te geen enkele maal het voorwerp ge weest van een vijandige betoging on danks het feit, dat Malawi de apart heidspolitiek van Zuid-Afrika ver oordeelt. Van zijn kant heeft president Ban- da van Malawi alles in het werk ge steld om het verblijf van Fouché in Malawi, dat naar zijn gevoelens het begin van een „samenspraak" tus sen Pretoria en Zwart-Afrika zou moeten worden, tot een succes te maken. Waarnemers menen, dat Banda de ze samenspraak niet slechts ziet als een middel om een eind te maken, aan de apartheid, maar ook als een mogelijkheid, de samenwerking en de betrekkingen met het economisch machtigste land van zuidelijk Afrika te versterken. Zuid-Afrika draagt reeds bij tot de financiering van de nieuwe hoofdstad van Malawi: Li longwe, dat, zoals Brasilia in de plaats is gekomen van Rio de Ja neiro als hoofdstad van Brazilië, de huidige hoofdstad Zomba gaat ver vangen. Binnenkort wordt de bekend making van een nieuwe Zuidafrt- kaanse lening aan Malawi verwacht. SANTIAGO (Reuter) De Chi leense autoriteiten hebben gister avond de advocaat Pablo Rodriguez Grez gearresteerd, een van de leiders van de militante ultra-rechtse be weging „vaderland en vrijhedd". Deze maatregel staat in verband met het ontdekken van een arsenaal van pistolen, messen, zwavelzuur- en benzinebommen, stokken en ijzeren staven, dat toebehoorde aan deze be weging. De minister van Binnenland se Zaken, Hernan del Canto, ver klaarde dat deze wapenvondst een beslissing van de regering recht vaardigt, en vrouwendemonstratie te gen de politiek van president Allen- de te verbieden. Deze betoging van rechtse vrouwen zou gisteravond zijn gehouden. Rodriguez Grez is in 1970 opge treden als advocaat voor de gepen sioneerde brigade-generaal Roberto Viaux, die was gearresteerd op ver denking van medeplichtigheid aan de ontvoering van en de moord op de toenmalige opperbevelhebber van het leger, generaal René Schneider. Dit was in oktober 1970 kort voor dat Allende aan het bewind kwam. ADVERTENTIE (Elke avond, behalve vrijdags en zondags.) ^*v x voordelig uit met NS

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11