aan Gebrek bij hoger planning onderwijs NS polst 3500 man over vervroegde afvloeiing vvarte dag voor 600 man in de kleding- en textielindustrie Handel met derde wereld taak voor min. Boertien Prinses en baby maken Klopjacht van Zweden op de Nederlanders INTENSIVE CARE* 13.50 Fransman op de Dam dood gestoken INTENSIVE CARE® 13.50 jlpERPAG 23 MAART 1972 luiting van \rdaan-Ter 'eeme en tderlandse kding- èustrie HENGELO/ZEVENBERGEN Het was gisteren een zwarte dag voor 600 werknemers in de Neder landse textiel- en kledingindustrie. Bij Jordaan-Ter Weeme, een dochterbedrijf van de Koninklijke Nederlandse Textielunie (KNTU) zullen 440 mensen worden ontsla genen. Het bedryf zal worden ge sloten. Ook de NV Nederlandse Kle dingindustrie, met vestigingen in Rotterdam en Zevenbergen gaat eind juni de poorten sluiten. Het betekent ontslag voor alle 185 per- De ontslagen bij Jordaan-Ter Wee- me vallen, omdat de KNTU heeft besloten de produktie van huis- houdtextlel te beëindigen. Overi gens zoekt de directie een moge lijkheid om nog een klein deel van het personeel binnen eigen bedrijf te plaatsen. Maar in het gunstigste geval zullen toch zeker 200 mensen moeten afvloeien, zo verwacht de directie. Een eerder doorgevoerde reorga nisatie van Jordaan-Ter Weeme huishoudtextiel heeft niet tot de gewenste resultaten geleid. Ook het zoeken naar partners, leverde geen resultaat op. Oorzaak van de gang van zaken is de moeilijke positie van de markt in huishoudtextiel door de toene mende concurrentie uit het buiten land. Met vakbonden en onderne mingsraad is overleg aan de gang over de wijze van uitvoering van de voorgenomen Moeilijkheden Een woordvoerder van de Indus triebond NVV verklaarde desge vraagd dat de bond al enkele jaren geregeld contact heeft met ae KNTU over mogelijke ontslagen by het concern. "Over de sluiting vaD Jordaan-Ter Weeme is me op dit ogenblik nog niets bekend, maar ik weet wei dat er dreigende moei lijkheden waren en we hielden dan ook al enige tijd rekening met een sluiting van het bedrijf. De KNTU heeft nog wel geprobeerd een ge gadigde te vinden. Ondermeer zijn er contacten geweest met Stoom spinnerij Twenthe en een Engels bedrijf", aldus de woordvoerder. Voor het dorp Neede komt deze klap bijzonder hard aan, omdat on geveer 25 pot van de werkgelegen heid in deze Gelderse gemeente door de opheffing van Jordaan- Ter Weeme verloren gaat. In 1967, toen Van Heek en Co daar haar veistiging sloot, moest er eveneens aan honderden mensen ontslag worden aangezegd. De fusie van D. Jordaan en Zonen Textiel fabrieken NV in Haaksbergen en Ter Weeme en Zonen NV in Neede kwam in 1956 tot stand. Het betrof hier oude huishoudwevers uit de Achterhoek en Twente. Nadat deze bedrijven een fusie waren aange gaan, sloten zij zich later aan bij de KNTU, welk bedrijf zoals be kend in moeilijkheden verkeert en waarvan de directie opdracht heeft om onrendabele activiteiten af te stoten. Kamervragen Inmiddels zijn over deze ontsla gen viagen gesteld door de PvdA- Tweede-Kamerleden Voortman en Wieldraai j er. De sluiting van de NV Neder landse Kledingindustrie, in Rotter dam en Zevenbergen, betekent ont slag voor alle 185 werknemers. Van dit aantal zijn 143 gehuwde en on gehuwde vrouwelijke arbeidskrach ten, van wie 35 part-timers. Door de mode-variaties, de ver anderde kleedgewoonten en de ge volgen daarvan voor het gespeciali seerde bedrijf, is de NKI gedwon gen haar activiteiten te beëindigen, zo geeft de directie als reden voor de sluiting. Inkrimping van het be drijf zou de bedrijfsgrootte beneden een produktieteohnisch verantwoord minimum doen dalen. Als gevolg daarvan is besloten tot sluiting. Het bedrijf heeft het kledingma gazijn Peek en Cloppenburg-Lampe als grootste afnemer, met welke- onderneming ook financiële bin dingen bestaan. Het is niet de be doeling dat het bedrijf op andere wijze zal worden voortgezet, zo ver klaarde de directie desgevraagd. Regeling De sluiting is met de vakbonden en ondernemingsraad besproken. Met de vakbonden is een afvloei ingsregeling overeengekomen, die door hen als bevredigend beoor deeld wordt, aldus de NKI. Er is in samenwerking met de bonden naar gestreefd door tijdige bekendma king een zo ruim mogelijke termijn voor arbeidsbemiddeling te doen ontstaan, zo voegde de directie er nog aan toe. KAMER EENSTEMMIG: NIJMEGEN Prinses Mar- net en haar gisteren geboren aby maken het goed. Pieter van foüenhoven toonde zich een vader. H« was niet teleur- j-steld dat het weer een zoon is worden. "Het voornaamste is, het een gezond kind is". De vraag of over een vierde ind wordt gedacht wimpelde fcter gisteren in de kantine van Nijmeegse Radboudzieken- ais lachend af met de opmer- ig: "Ik wordt verstandiger na vorige ervaringen". Hij heeft 13 gezegd „we gaan door tot een meisje hebben-", en dat ihem nogal kwalijk genomen. Jlet is moeilijk voor een va ir om een baby te beschrijven, tal heb ik nu enige ervaring", ilegde hij met een glas sinaas- in de hand aan de owezigen uit. "Zijn kleur haar tussen dat van mijn zonen writs en Bernhard in. De heb ik nog niet kunnen Koningin Juliana was erg ge- fcig met haar zeivende klein- zei Pieter, en prins Bern- was razend enthousiast hij hem in he't Oostenrijkse ïh opbelde. "Hij kan nu ein- ijk een waterpolo-team ma- ADVERTENTIE /On korting op alle monturen/j voor iedereen. ^Altijd! 31025 Ziekenfonds of parti culier bij ons geen ver-^ schil. 30 Korting voor iedere klant! Stap'ns bin nen. Eigenlijk bent U al een tijdje aan een nieuwe bril I t°e. nietwaar? Onze des-1 kundige opticiens zullen U j ifaag vrijblijvend advise- i ten. Unie-Optiek: Opti- male keuze met Unie- tekortingsregeling. ^STERDAM: Herengracht 232 «walraat4 Ceintuurbaan 151 kUstraat 43 1eOosterpark9lraat160 Veeuwenpark17 August Allebépleln 11 IM: Gen. de la Reylaan 1A STOCKHOLM De Zweedse rijkspolitie controleert sedert enige tyd alle auto's en inzittenden die uit Nederland afkomstig zijn in verband met d-e smokkel van centraal stimu lerende middelen vanuit Nederland. De bevestiging hiervan kregen twee Nederlandse journalisten, die gister middag op weg naar Stockholm aan een nauwkeurig onderzoek werden onderworpen. Oorzaak van deze klop jacht op Nederlanders en Nederland se voertuigen, is de groeiende irrita tie in Zweden over de vermoede on wil van de Nederlandse regering en politie, een einde te maken aan de smokkelpartijen. In dit geval werden identiteit en auto zorgvuldig gecontroleerd, waar na de reis kon worden voortgezet. De laatste weken vreest men namelijk, dat weer een poging zal worden on dernomen om Nederlandse en Duitse smokkelaars van deze peppillen uit de gevangenis te bevrijden. De agent en-in kwestie zeiden dat elke Nederlandse auto in Zweden op een dergelijke behandeling kan reke- WIELRENNEN De Fransman Delisle heeft gisteren de derde etappe van de wielerronde van Catalonië gewonnen. Hy legde de 179 km van Tarragona naar Andorra af in 5 uur, lin. 35 sec. Raymond Poulidor behield de leiding in het algemeen klassement. nen. In de Zweedse pers wordt de laatste dagen over 'Nederland-n-ar- coticaland' geschreven, terwijl inge zonden stukken in de kranten va riëren van oorlogsverklaringen tot opwekkingen tot boycot van Neder landse waren en prod-ukten en bol- lenreizen. DEN HAAG (ANP) De planning bij het hoger onderwijs is dringend aan verbetering toe. Tot deze conclusie kwamen gisteren bijna alle fractiewoordvoerders uit de Tweede Kamer, tijdens het debat over de nota inzake de verbetering van de planning bij het postsecundair onderwijs. "Iedereen is er wel van overtuigd dat, het huidige instrumentarium niet toereikend is als wij de proble men van het hoger onderwijs zo aan vaardbaar mogelijk wilen oplossen" dat zei de KVP-er Ter Woorst, mede namens de fracties van CHU en ARP. De planning op lange termijn, zo als die in de nota is ontwikkeld, leek hem de meest logische en tevens het beste aan te sluiten bij de be staande praktijk van studierichting en faculteiten. De oppositiepartijen hadden ech ter weinig goede woorden over voor het planningssysteem zoals dat door het Amerikaanse adviesbureau Mc Kinsey is ontwikeld. Voor de heei Van der Spek iPSP) was de gehele opzet onaanvaardbaar. De heren Masman (PvdA) en Dijk stra (D'66) dienden een motie in waarin zij van oordeel waren dat Arrestaties in Spanje In ver band met de ongeregeldheden in de Noordspaanse havenstad El Ferrol op 10 maart zijn in totaal 45 personen gearresteerd en 29 beboet, zo heeft de Spaanse politie meegedeeld. De 45 arrestanten worden beschuldigd van gewelddadige acties tegen de openba re orde, lidmaatschap, van illegale or ganisaties en propaganda-activitei- ten tegen hetb ewimd van generalisse- mo Franco, aldus de politie. Watson afgewezen De Ameri kaanse ambassadeur in Frankrijk Ar thur Watson, die zich volgens journalist Anderson kortgeleden aan boord van een vliegtuig in dronken schap misdragen heeft, is niet met de leiding belast van de nieuwe Ame rikaanse diplomatieve contacten met China in Parijs, zoals het Wit te Huis oorspronkelijk bekendmaak te. ADVERTENTIE CHËSEBRCUCH Afdoend tegen klootjes en schralehuid. AMSTERDAM De 25-jarige Pa- rijse fotograaf Jaques Donaldson is gistermiddag door een 27-jarige stadgenoot bij het monument op de Dam in Amsterdam doodgesto ken. De dader werd kort daarna in een hotel aangehouden. De aanleiding van de steekpartij was volgens getuigen ruzie om een ge stolen paspoort. De fotograaf was maandag met zijn verloofde voor een vakantie van een week in Am sterdam aangekomen. Zijn koffer zette hy voorlopig neer op de hotelkamer van zto stadge noot. die hij toevallig had ontmoet Toen hij later zyn koffer ophaalde bleek zijn paspoort daaruit gesto len. Gistermiddag trof de fotograaf z'n kennis tussen 't volkje op de Dam Deze zou toen 100 gulden hebben geëist voor teruggave van het pas poort, waarna een vechtpartij ont stond. De politie heeft het paspoort terug gevonden bij de 26-jarige verloofde van de gearresteerde Parijzenaar. aan de werkzaamheden van de "stuurgroep port-secundair onder wijs" geen adviseurs van de minister dienen deel te nemen. Volgens hen dient voorts de minister zelf te on derhandelen met de instellingen voor hoger onderwijs over de door hen op te nemen taken. PvdA, CPN en PSP wilden van de minister weten waarom de Shell had meebetaald aan het efficiency on derzoek van de Nederlandse univer siteiten en hogescholen. Minister De Brauw antwoordde dat de Shell belangeloos geïnteres seerd was in de toepasbaarheid van een planningssysteem in het weten schappelijk onderwijs. Hij ontkende dat hierbij geheime afspraken zouden zijn gemaakt. Voorzover het departement be kend is zal een lijstje worden opge steld van mogelijke andere giften van het bedrijfsleven aan de over heid en aan de kamer worden toege stuurd. Hij deelde de kamer mee dat het Mc Kinsey onderzoek in totaal 2 miljoen gulden heeft gekost. Dit be drijf was uitgekozen vanwege zijn er varing op het gebied van doorlichten van overheidsapparaten. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK DEN HAAG De kleinst moge lijke meerderheid in de Tweede Ka mer heeft gisteren uitgesproken, dat de minister voor ontwikkelingssamen werking Boerlien uiteindelijk de ver antwoordelijkheid moet dragen van een gecoördineerd belend inzake de handel met ontwikkelingslanden. Een motie van de PvdA-er drs. J. P. Pronk met deze strekking kreeg de steun van 58 Kamerleden. Tegen de motie stemden 57 leden. Minister-president Biesheuvel had deze motie ontraden. De regering had na lang touwtrekken binnen het ka binet besloten om de minister van Economische Zaken met de coördi natie van het beleid te belasten. "Ik weet met de beste wil van de wereld niet, wat ik met deze motie UTRECHT (ANP) Alle perso neelsleden van de Nederlandse Spoorwegen van 55 jaar en ouder, ongeveer 3500 in totaal, hebben van hun directie een brief gekregen met de vraag of zij gebruik zouden willen maken van een mogelijkheid tot vrij willige op wachtgeld stelling. Het gaat om een vrijblijvende pei ling van de wensen: eventuele gega digden hoeven nog geen definitieve beslissing te nemen en anderzijds garandeert NS ook niet dat aan alle verzoeken om vervroegde aflvloeiing zal worden voldaan. Men ziet deze inventarisatie als een van de instru menten om de sociale gevolgen op te vangen van de herstructurering van het wagenladingvervoer. Door deze herstructurering die in 1976 wordt voltooid, zullen naar schatting onge veer 2000 arbeidsplaatsen wegvallen, terwijl ook in enkele andere sectoren van het bedrijf op den duur minder mensen nodig zullen zijn ten gevolge van modernisering en automatise ring. Personeelsleden die het bedrijf vrij willig verlaten ontvangen gedurende drie maanden hun volledige salaris, daarna 90 procent, vier jaar 80 pro cent en vervolgens tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd 70 procent. De wachtgeldbedragen zijn welvaartsvast en ze volgen dus de trend van de salarissen. Voor NS-ers die na hun vrijwillige vertrek een andere baan accepteren waarin ze minder verdienen dan bij NS bestaat de mogelijkheid van een suppletie tot 100 pet van het laat ste bij de spoorwegen genoten sala- half mee voor de pensioengrondslag. Voor personeelsleden die al een veer tigjarig dienstverband achter de rug hebben heeft dat uiteraard geen na delige invloed op het pensioen. Aan de betrokken personeeleden is gevraagd, hun wensen voor half april kenbaar te maken. Eind april hoopt men bij de NS dan een inzicht te hebben over de mogelijke verminde ring van het personeelsbestand in 1973. De hele operatie zal. ook in de volgende jaren, in nauw overleg met de personeelsraad van NS worden uitgevoerd. moet doen," had Biesheuvel uitge roepen. Niettemin verwierf de motie behalve van de oppositie: PvdA, D'66, PPR. PSP en CPN, ook steun van leden van regeringsfracties. Tien KVP-ers, de CHU-er C. A. Bos en drs. E. Ver- woert DS70> stemden vóór de motie. Opmerkelijk was, dat de geestver wante fractie van minister Boertien van ontwikkelingssamenwerking, de ARP. in haar geheel tegen de motie stemde, evenals de fracties van WD, GPV, SGP en de eenlingen De Jong en Te Pas. ADVERTENTIE CHESEBRGUGH Helpt di rekt tegen schralehuid, ruwe handen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7